Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.709.842 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wiedzieć, czy skutkiem ciepłych burz, ale u nas coraz więcej bałwanów."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wniosek o usunięcie krzyża z sali Sejmu (20-10-2011)
Zgłosił/a: Kowalski
Szanowny Panie Marszałku, działając jako posłanki i posłowie wybrani na Sejm RP VII Kadencji, a także jako obywatelki i obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, zwracamy się do Pana Marszałka z wnioskiem w trybie art. 10 ust. 1 pkt. 13 Regulaminu Sejmu (tekst jedn. w M.P. z 2009 r., Nr 5, poz. 47 ze zm.) o wydanie zarządzenia nakazującego usunięcie krzyża łacińskiego, znajdującego się w sali posiedzeń Sejmu RP, który został tam umieszczony sprzecznie z prawem w nocy z 19 na 20 października 1997 r. przez ówczesnych posłów na Sejm RP III Kadencji, pp. Tomasza Wójcika i Piotra Krutula.
Do tekstu..
Ksiądz nie ma wątpliwości. Choroba Michała, to kara za grzech in vitro (19-10-2011)
Autor: -
Źrodło: Tygodnik Ostrołęcki Zgłosił/a: slik
Michał jest dzieckiem "próbówki". Dowiedział się o tym, gdy miał 14 lat. Od... księdza. Duchowny powiedział mu, że te wszystkie choroby na które cierpi, to kara Boża. Chłopiec urodził się 15 lat temu. Jest dzieckiem "z probówki". O tym, że urodził się w wyniku zapłodnienia in vitro dowiedział się nie od swoich rodziców, ale... powiedział mu o tym ksiądz. W czasie kolędy, po tym jak chłopak wrócił do domu po dwutygodniowym pobycie w szpitalu.
Do tekstu..
Bogu, co boskie... (19-10-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcze.pl Zgłosił/a: ramichael
Krzyż w Sejmie jest politycznym narzędziem przemocy symbolicznej (ideologicznej). I nawet jeśli powiemy, że jest to przemoc większości nad mniejszością, to faktu przemocy to nie złagodzi
Do tekstu..
Chorzy rezygnują z leczenia. Wolą się modlić (19-10-2011)
Autor: Nina Lakhani
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: slik
Ciężko chorzy pacjenci odstawiają leki, ponieważ wierzą, że modlitwy mogą ich uzdrowić. Do takiej decyzji przekonują ich niektóre kościoły ewangelickie w Londynie, Glasgow i Manchesterze. Problem jest niezwykle poważny, ponieważ zdarza się, że chorzy umierają. Tak stało się ostatnio z dwiema kobietami, chorymi na HIV. Z kolei chory psychicznie mężczyzna popełnił samobójstwo, po tym jak odstawił leki - donosi "The Independent".
Do tekstu..
Panteon Rodaków. Bohaterski ksionc. (19-10-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Podejście do tematu bohaterstwa w ogóle, a narodowego szczególnie, wymaga pewnej delikatności. Brak takowej może zranić uczucia. Patriotyczne. Opłaca się jednak podjąć ryzyko. Mimo, że z konieczności, będzie dużo uproszczeń. Naprawdę warto."
Do tekstu..
Photoshop jest przereklamowany, czyli zagadki kociaków z "Przekroju" (19-10-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ja wyszedłem z niej przekonany, że Photoshop jest przereklamowany. W latach 60. fotograf mógł więcej osiągnąć, po prostu pisząc na odwrocie zdjęcia: "Proszę maksymalnie upiększyć". Jaki komputer potrafi to zrobić dzisiaj? Tym, co terroryzuje dzisiejsze kobiety, jest po prostu reklama. Plewiński fotografował kobiety, które wpadły mu w oko. Dziś fotografuje się takie kobiety, przy których dobrze wypadną reklamy - sens istnienia prasy ilustrowanej w kapitalizmie."
Do tekstu..
The $350,000 questionnaire from NIH (19-10-2011)
Autor: Steven Salzberg
Źrodło: Genomics, Evolution, and Pseudoscience Zgłosił/a: coreless
Let's see: if you could get $350,000 from the government to develop a questionnaire, does that seem like a good deal?
Do tekstu..
Komórki macierzyste na cenzurowanym (19-10-2011)
Autor: (PAP) az/ kot/
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: JK
"Ludzkie embrionalne komórki macierzyste, których pozyskanie wiąże się ze zniszczeniem embrionu, nie mogą być opatentowane - orzekł we wtorek, 18. października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ogranicza to możliwości ich wykorzystania do celów badawczych."
Do tekstu..
Policzyliśmy, ile zarabia Kościół. Z budżetu 1,6 miliarda, taca 1,2 miliarda... (19-10-2011)
Autor: Andrzej Zwoliński
Źrodło: money.pl Zgłosił/a: JK
"Kościół rzymskokatolicki jest w Polsce instytucją szczególnie uprzywilejowaną. Oprócz ponad 1,2 mld złotych z kieszeni wiernych, blisko 2 mld zł dostaje od państwa w formie dotacji. Hierarchowie, którzy bardzo krytycznie odnosili do naszego wejścia do Unii Europejskiej, chętnie sięgają też po pieniądze z Brukseli. Ich coroczne wpływy to łącznie ponad 3 mld złotych."
Do tekstu..
Instytut będzie monitorował naruszanie uczuć religijnych (18-10-2011)
Autor: Katarzyna Moritz
Źrodło: trojmiasto.pl Zgłosił/a: liliac
"Były pomorski poseł PiS Kazimierz Smoliński inicjuje powołanie instytutu do monitorowania przypadków naruszania uczuć religijnych i znieważania symboli religijnych. Chce też pomagać osobom poszkodowanym w walce o ich prawa przed sądami."
Do tekstu..
1 stycznia spada miecz Damoklesa: stary system umiera, nowego nie ma (18-10-2011)
Autor: han
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ustawa przenosi na różne grupy odpowiedzialność za to, co powinno zapewnić państwo. Bo to ono powinno zapewnić system kontroli recept, w którym lekarz widzi, czy ktoś jest ubezpieczony czy nie. Lekarze nie mają dziś dostępu do bazy ubezpieczonych! Mają tylko tę RMUĘ! Sama nazwa tego jest już groteskowa - mówiła przewodnicząca rady nadzorczej Fundacji Lege Pharmaciae."
Do tekstu..
Ancient Greek ships carried more than just wine (18-10-2011)
Autor: Jo Marchant
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"A DNA analysis of ancient storage jars suggests that Greek sailors traded a wide range of foods - not just wine, as many historians have assumed."
Do tekstu..
Triumf Einsteina? Naukowcy: neutrina nie mogą być szybsze od światła (18-10-2011)
Autor: Cornell University Library, map,xyz//aq,ŁUD
Źrodło: TVN Zgłosił/a: Pawel_L
We wrześniu tego roku naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) podzielili się ze światem odkryciem, które mogło podważyć szczególną teorię względności Alberta Einsteina. Z przeprowadzonych przez nich badań wynikało, że neutrina osiągnęły prędkość przekraczającą prędkość światła. Wydaje się, że holenderscy badacze z Uniwersytetu Groningen, znaleźli wytłumaczenie dla tego zjawiska.
Do tekstu..
Szczęśliwe życie Jennifer Egan (18-10-2011)
Autor: Jennifer Egan, Paulina Reiter
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Pewnego dnia dowiem się, co to znaczy umierać. To fascynujące - rozmowa z Jennifer Egan, laureatką Nagrody Pulitzera 2011"
Do tekstu..
Czy ekonomia to nauka? (18-10-2011)
Autor: Tomasz Herok
Źrodło: Utilitymon Zgłosił/a: Paweł Alejster
"Kiedy mowa jest o szarlatanerii uprawianej na uniwersytetach wymienia się najczęściej różne gałęzie psychologii (z psychoanalizą na czele) czy współczesną teorię literatury. Rzadko napiszą coś o ekonomii filozofowie nauki, a już chyba w ogóle różni pogromcy ciemnoty i zabobonu w rodzaju Michaela Shermera czy Richarda Dawkinsa. Wydaje mi się, że najwięcej na ten temat mają do powiedzenia sami co bardziej autorefleksyjni ekonomiści, jak Steve Keen, choć oczywiście stanowią oni bardzo niewielki ułamek całego ekonomicznego środowiska."
Do tekstu..
Wiara zabija... (18-10-2011)
Autor: BBC
Źrodło: BBC Zgłosił/a: Piątkowski
"A woman from east London says her friend died after her Evangelical Christian pastor told her to stop taking HIV medication"
Do tekstu..
Luteranie "zranieni" decyzją Sejmu. Chodzi o Piotra Skargę (18-10-2011)
Autor: jak//gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Był wybitnym kaznodzieją, pedagogiem, działał też społecznie. Ale - żeby uczciwie przedstawić tę postać - trzeba też powiedzieć, że walczył z innowiercami. Zasłynął choćby tym, że głośno krytykował i sprzeciwiał się uchwalonej w XVI wieku konfederacji warszawskiej, która gwarantowała wieczny pokój między wyznawcami różnych religii, dawała całej szlachcie - nieważne kto w co wierzył - równouprawnienie i opiekę państwa. Decyzją parlamentu przyszły rok będzie rokiem Piotra Skargi, co nie podoba się choćby wyznawcom tych religii, które Skarga zwalczał. Czego zabrakło naszym posłom - wiedzy czy wyczucia?"
Do tekstu..
Steven Pinker: fighting talk from the prophet of peace (18-10-2011)
Autor: John Naughton
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: JK
"Steven Pinker claims in his new book that far from being the bloodiest era in human history, ours is a time when violence has been in steep decline. Here, he explains how mankind turned its back on brutality"
Do tekstu..
300.000 dzieci sprzedanych przez Kościół katolicki w Hiszpanii (18-10-2011)
Autor: POLLY DUNBAR, BBC2
Źrodło: RD.NET Zgłosił/a: kkuj
Na stronie znajduje się opis programu wyemitowanego w BBC dotyczącego handlu ludźmi na skalę 300 tysięcy ludzi. Kościół mówił młodym singielkom, małżeństwom innego wyznania, że dziecko umarło i nie mogą zobaczyć ciała. Dziecko za "co łaska" trafiało do katolickich domów.
Do tekstu..
Środa do Cymańskiego: Czemu nie powiesi pan krzyża (18-10-2011)
Autor: AGKO
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Awantura o krzyż - tak można streścić program "Tomasz Lis na żywo", w którym politycy dali nam przedsmak tego, jak będzie wyglądała sejmowa debata o krzyż w Sejmie.
Do tekstu..
Kolejny kontrowersyjny pomysł Palikota wywoła burzę? (17-10-2011)
Autor: (tbe, bart)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Politycy Ruchu Palikota opowiedzieli się za likwidacją Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas konferencji prasowej poseł elekt ugrupowania Roman Kotliński ponownie zapewnił, że nie współpracował z SB. Kotliński nie wykluczył także wystąpienia z wnioskiem o autolustrację, choć - jak zastrzegł - decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjął.
Do tekstu..
Walka o krzyż - cd. Kłótnia w Polsacie. Nowicka wyszła za studia (17-10-2011)
Autor: aw
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Chcemy wreszcie zacząć normalną, nie emocjonalną dyskusję na temat miejsca Kościoła w sferze politycznej - powiedziała w Polsacie News Wanda Nowicka z Ruchu Palikota. Jej rozmowa z Janem Dziedziczakiem z PiS natychmiast zamieniła się w burzliwą dyskusję. - To ja przyjdę, jak będzie można normalnie porozmawiać - powiedziała oburzona Nowicka, opuszczając studio.
Do tekstu..
B. premier: ojcem chrzestnym Janusza Palikota jest Kościół (17-10-2011)
Autor: TT
Źrodło: onet.pl; TVN24 Zgłosił/a: slik
Ojcem chrzestnym Janusza Palikota jest Kościół, zwłaszcza ta konserwatywna część - stwierdził w "Faktach po faktach" na antenie TVN 24 Leszek Miller (SLD) komentując propozycje Ruchu Palikota w sprawie działalności Kościoła i obecności religii w życiu publicznym. - Nie przypuszczam, żeby Kościół wyobrażał sobie taki bieg wydarzeń - stwierdził były premier.
Do tekstu..
Krzyż zniknie z sejmu? Jest wniosek do marszałka (17-10-2011)
Autor: (ib)
Źrodło: PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
Ruch Palikota przygotował wniosek do marszałka sejmu Grzegorza Schetyny "o wydanie zarządzenia nakazującego usunięcie krzyża łacińskiego znajdującego się w sali posiedzeń Sejmu RP". Wniosek trafi do Schetyny, po tym jak w przyszłym tygodniu podpiszą go wszyscy posłowie Ruchu. We wniosku napisano, że krzyż w sali obrad Sejmu został umieszczony "sprzecznie z prawem". Wnioskodawcy podkreślają, że obecność symbolu religijnego w tym miejscu jest m.in. niezgodna z konstytucją, Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz zapisami Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.
Do tekstu..
CBA: Kolejnych sześciu podejrzanych ws. Komisji Majątkowej (17-10-2011)
Autor: PAP
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: maniek1
Kolejne sześć osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy odzyskiwaniu kościelnej ziemi, prowadzonym przez prokuraturę w Gliwicach. CBA zabezpieczyło należące do nich mienie wartości 29 mln zł - poinformował rzecznik biura Jacek Dobrzyński.
Do tekstu..
Księżyc Saturna jest jak Ziemia (17-10-2011)
Autor: ew
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Astronomowie pozestawiali ze sobą fotografie Tytana, największego księżyca Saturna, wykonane przez sondę Cassini. Wyniki pokazują niemal ziemski krajobraz."
Do tekstu..
Palikot chce zdjęcia krzyża - katolicy znowu się pienią (16-10-2011)
Autor: Attonn
Źrodło: ateistaa.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Krzyż to symbol katolicyzmu a za tym symbol całej agresji i nienawiści, jaką niesie za sobą katolicyzm. Krzyż to symbol zawłaszczenia państwa przez katolików a za tym symbol odebrania do miejsca w państwie wszystkim niekatolikom. Każdy obywatel, który nie wyznaje katolicyzmu ma wszelką zasadność domagać się poszanowania jego miejsca w państwie, czyli m.in. zdjęcia krzyża, który jest symbolem doktryny, nietolerującej nikogo, kto jej nie wyznaje.
Do tekstu..
Zamiast JPII, pokolenie Palikota? "To bardzo gorzki żart. (16-10-2011)
Autor: mm
Źrodło: TOKFM Zgłosił/a: slik
Ktoś zażartował: Liczyliście na pokolenie JPII, a macie JPIII - pokolenie Palikota. Dla mnie - jako księdza - to bardzo gorzki żart. Kościół musi zastanowić się, dlaczego tylu młodych ludzi, którzy mieli religię w szkołach, powiedziało w wyborach: reprezentuje mnie Palikot - mówi ks. Kazimierz Sowa. I spiera się z filozofem i teologiem prof. Tadeuszem Bartosiem o to, jak mogą wyglądać stosunki państwo-Kościół.
Do tekstu..
Jak przewidywać społeczne zachowania? Wolność w sieciach (16-10-2011)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa z prof. Bolesławem Szymańskim, matematykiem i informatykiem z Rensselaer Polytechnic Institute w Troy (USA), o tym, że wystarczy 10 proc. głęboko przekonanych, by dokonała się zmiana społeczna
Do tekstu..
Jak opiekować się chorymi na otępienie? Pamiętajcie o Alzheimerze! (16-10-2011)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Choroba Alzheimera niesie ze sobą strach przed całkowitym zanikiem pamięci. Zdrowym brakuje wyobraźni, jak wtedy zmienia się życie.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365