Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.120.347 wizyt
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7281 tekstów. Zajęłyby one 28729 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3392 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Kościół będzie jeszcze przez jakiś czas bronił prawa do współdecydowania w kwestiach etyki; jednakże coraz mniej ludzi jest przekonanych o wartości wyjaśniającej oferowanych przezeń modeli.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Vaccines. Time for Society to Say Enough is Enough (23-07-2011)
Autor: David Ropeik
Źrodło: Big Think Zgłosił/a: KarolG
What does society do when one person's behavior puts the greater community at risk? That's a no-brainer, right? We make them stop.[...]Then what should we do about people who decline vaccination for themselves or their children, and put the greater public at risk by fueling the resurgence of nearly eradicated diseases?
Do tekstu..
Naukowcy obalili ponad 150-letnie prawo fizyki (22-07-2011)
Autor: PolskaGazeta.co.uk
Źrodło: PolskaGazeta.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
Uczeni z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii udowodnili, że jedno z najstarszych praw fizyki jest fałszywe - czytamy w serwisie physorg.com. Eksperyment przeprowadzono za pomocą kawałków metalu - brązu, mającego właściwości przewodzenia elektrycznego. Wyniki badania obaliły 150-letnie prawo fizyki Wiedemanna-Franza.
Do tekstu..
Kampanie społeczne mogą nasilać uprzedzenia (22-07-2011)
Autor: Anna Błońska
Źrodło: Kopalnia wiedzy Zgłosił/a: kinetic
Kampanie, których autorzy mówią ludziom, że nie powinni żywić uprzedzeń, mogą wywierać skutek odwrotny do zamierzonego.
Do tekstu..
Jasna Góro, módl się ciszej (22-07-2011)
Autor: Joanna Skiba
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
""Proszę o zaprzestanie puszczania katolickich modlitw przez radiowęzeł przy al. Najświętszej Maryi Panny. Jest to indoktrynacja, która nie powinna mieć miejsca w tak dużym mieście". Taką interpelację złożył częstochowski radny Łukasz Wabnic (SLD)."
Do tekstu..
Ksiądz prekursorem badań nad seksualnością dzieci (22-07-2011)
Autor: Krzysztof M. Kaźmierczak
Źrodło: Głos Wielkopolski Zgłosił/a: Kowalski
"Odkryliśmy wyniki nieznanych badań dotyczących życia seksualnego polskich gimnazjalistów sprzed 80 lat. Przeprowadził je w ramach swojej pracy doktorskiej znany poznański duchowny-społecznik, ks. Czesław Piotrowski."
Do tekstu..
Coraz mniej Polaków w Polsce (22-07-2011)
Autor: Moja Wyspa
Źrodło: www.mojawyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
Polska straciła milion obywateli. To ci, którzy wyjechali po wstąpieniu do Unii za pracą i nie mają zamiaru wracać. Na emigracji radzą sobie lepiej niż w kraju. Nawet kryzys na Zachodzie nie spowodował masowych powrotów. Z danych GUS wynika, że wróciło 340 tys. osób.
Do tekstu..
"Grupy oporu" wobec surowej linii papieża ws. pedofilii (22-07-2011)
Autor: (ekb, mj)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin przyznał , że w Kościele irlandzkim i w Watykanie "niektóre kręgi" sprzeciwiają się surowej linii Benedykta XVI wobec skandalu pedofilii. - Potrzebna jest zmiana mentalności, a to nie nastąpi z dnia na dzień - podkreślił.
Do tekstu..
Złodzieje rewolucji (21-07-2011)
Autor: Tomas Avenarius, Sonja Zekri
Źrodło: Süddeutsche Zeitung/onet.pl Zgłosił/a: Amai
Kiedy Egipcjanie zbuntowali się przeciw rządom Hosni Mubaraka, w szeregach walczących nie było salafitów. Dopiero po zwycięstwie rewolucji wyznawcy skrajnie konserwatywnego odłamu islamu ruszyli do walki o władzę. Marzy im się przekształcenie Egiptu w republikę islamską i powrót do purytańskiego stylu życia rodem ze średniowiecza
Do tekstu..
Czy Wielkopolanie umieli konspirować? (21-07-2011)
Autor: Marek Rezler
Źrodło: netkultura.pl Zgłosił/a: liliac
"Na pewno spisek związany był z okolicznościami udanych zamachów na księcia Leszka Białego w Gąsawie (1227) i króla Przemysła II w Rogoźnie, 8 lutego 1296 r. Wielkopolanie byli też zaangażowani w różne konfederacje, bunty i spiski, jak choćby Maćko Borkowic, wojewoda poznański, który w latach 1352 - 1360 wiele krwi napsuł królowi Kazimierzowi Wielkiemu, nim sam zakończył życie w lochu głodowym zamku w Olsztynie koło Częstochowy. Także i później zdarzały się w regionie lokalne wystąpienia antyrządowe, przeważnie oparte o konkretne wydarzenia."
Do tekstu..
Zbuntowany ksiądz: Abp Życiński wyje w piekle! (21-07-2011)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Zbuntowany podhalański ksiądz dr hab. Piotr Natanek w jednym z ostatnich kazań, z 17 lipca, zaatakował śp. abpa Józefa Życińskiego. W jego ocenie "dziś z piekła jego (abpa Życińskiego - red.) głos słychać w niebie, tak wyje".
Do tekstu..
Krzyż w szkole (21-07-2011)
Autor: www.mt1033.pl
Źrodło: Nie wstydzę się Jezusa Zgłosił/a: Paola
Jak katolicy rozumieją ideę neutralności światopoglądowej w edukacji.
Do tekstu..
Kto stoi za produktami "eco" (21-07-2011)
Autor: Moja Wyspa
Źrodło: www.mojawyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
Raport konsumenckiej organizacji Which? ujawnia nie tylko to, co kryje się za niektórymi eko-produktami i eko-markami, ale także potwierdza, że niewielu z nas wie, że za owymi "etycznymi" markami stoją wielkie firmy, globalne potentaty, znane bardziej ze swojej pasji do robienia pieniędzy niż zdrowego żywienia czy dbałości o naturę.
Do tekstu..
Motyl a chrześcijańska godność (21-07-2011)
Autor: Marcin Markowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Mirek
"Chrześcijaństwo ma swoją godność, a pan Hajncel z tak ważnej uroczystości zrobił kpinę"
Do tekstu..
Irlandia krytykuje Watykan za tuszowanie pedofilskich skandali (20-07-2011)
Autor: -
Źrodło: gazeta.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Watykan zachęcał katolickich biskupów, by nie informowali policji o księżach podejrzanych o pedofilię - oświadczył w środę irlandzki parlament. Zarówno rząd, jak i partie opozycyjne jednogłośnie poparły rezolucję oskarżającą Watykan o sabotowanie decyzji irlandzkich biskupów z 1996 r., by zacząć zgłaszać przypadku molestowania seksualnego dzieci na policji.
Do tekstu..
BBC Proms 2011 (20-07-2011)
Autor: BBC
Źrodło: www.bbc.co.uk Zgłosił/a: liliac
Strona tegorocznego, 117-tego BBC Proms, festiwalu określanego jako największy i najbardziej demokratyczny festiwal muzyki klasycznej na świecie.
http://www.bbc.co.uk/proms
Ludzki chód sprzed blisko 4 mln lat (20-07-2011)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Już co najmniej 3,7 mln lat temu na świecie żyły istoty, które chodziły prawie tak jak współcześni ludzie - twierdzą badacze z kilku brytyjskich uczelni. Uniwersytetu w Liverpoolu."
Do tekstu..
Antyczna sekcja zwłok (20-07-2011)
Autor: Katarzyna Hagmajer, Katarzyna Kobylecka
Źrodło: www.polskieradio.pl Zgłosił/a: liliac
Profesor Piotr Dyczek opowiada o medycynie Cesarstwa Rzymskiego i komentuje znaleziska ze szpitala legionowego w Novae. Szczególnie interesująca jest audycja "Tajniki antycznej medycyny i organizacji służby zdrowia" towarzysząca artykułowi.
Do tekstu..
Czy nasza depresja szkodzi krewetkom? (20-07-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"...im więcej cierpimy na depresję, tym krewetki bardziej wolą płynąć ku światłu. A im bardziej płyną ku światłu, tym łatwiej staja się ofiarami ryb i ptaków."
Do tekstu..
Wściekłość jak wezbrana rzeka? (20-07-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dominikanin Wojciech Jędrzejewski niepokoi się, że debata o aborcji może zamienić się w wielki rozrachunek z katolicyzmem ("Gazeta" 15 lipca) oraz że "wściekłość popłynie jak wezbrana rzeka". Dlaczego? Ksiądz przekonuje również o fantastycznej i niezwykle dobroczynnej roli Kościoła katolickiego, w którym "całe zastępy świeckich i duchownych wolontariuszy pracują na rzecz" domów dziecka, domów samotnych matek itd. Co prawda nigdy tych zastępów nie widziałam - pół roku mieszkam na wsi, gdzie przemoc, wykluczenie, powszechna ignorancja są na porządku dziennym, a prob
Do tekstu..
Terlikowski w Hogwarcie? (20-07-2011)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Gra w klasy Zgłosił/a: MA
Adam Szostkiewicz zachęca, aby katolickie media w Polsce wysłały swoją delegację do Hogwartu na nauki
Do tekstu..
Ksiądz chce udowodnić, że nie jest gejem. Jak? (19-07-2011)
Autor: (ib)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Plotki o tym, że duchowny jest homoseksualistą, pojawiły się, kiedy upubliczniono zdjęcie, na którym widać go z nagim torsem, obejmującego drugiego mężczyznę, również nagiego od pasa w górę. Ksiądz został usunięty ze swojej parafii w mieście Fuenlabrada. Teraz 46-letni ksiądz Torres za wszelką cenę próbuje udowodnić, że nie jest gejem. Zaproponował, żeby zmierzono mu odbyt i sprawdzono, czy jest rozciągnięty.
Do tekstu..
Uchatki i ludzie (19-07-2011)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: niedowiary- blog Zgłosił/a: liliac
"W Namibii żyje nieco pod 2 miliony ludzi (2 osoby na km2). Wyspy i wysepki jej wybrzeża zamieszkuje 850 tysięcy uchatek. Oba gatunki ssaków konkurują ze sobą o ryby. Tak przynajmniej twierdzi namibijski rząd."
Do tekstu..
'Eight-legged cats' and how they see (19-07-2011)
Autor: Duane P. Harland, Robert R. Jackson
Źrodło: Cimbebasia Zgłosił/a: liliac
Jak widzą pająki obdarzone najlepszym wzrokiem, czyli skakuny.
Do tekstu..
Ukryty nowotwór, przyczajony antygen (19-07-2011)
Autor: migg
Źrodło: miggawki- blog Zgłosił/a: liliac
"Pierwszym warunkiem zwalczenia wroga jest jego rozpoznanie. Przez lata spierano się o to, czy układ immunologiczny w ogóle rozpoznaje komórki nowotworowe - w końcu to nasze własne komórki - czy też je rozpoznaje, ale czasami sobie nie radzi, jak to już w 1909 zasugerował Paul Ehrlich, mówiąc, że gdyby nie działanie układu immunologicznego, nowotwory byłyby znacznie częstsze."
Do tekstu..
Mister Mokrego Podkoszulka (19-07-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Nie chciałbym tym wpisem namawiać wszystkich przedstawicieli mojej płci, żeby zaczęli ubierać się tak, jak jegomość z Mozii. Chciałem racej pokazać, jak umowne są ideały męskości, jak dramatycznie zmienia się nasze podejście do tego, co mężczyznom wypada, a co nie. Najwyraźniej w V w. p.n.e. chodzenie w sukience opinającej ciało było OK; w XVII wieku francuska szlachta chodziła w butach na obcasie i pudrowanych perukach. Wydaje mi się, że będąc świadomym tej relatywności norm kulturowych dotyczących ubioru, jesteśmy bardziej tolerancyjni wobec tych z nas, którzy czują potrzebę ich przekraczania."
Do tekstu..
Badajmy embriony (19-07-2011)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Czy nie ma niebezpieczeństwa, że diagnostyki preimplantacyjnej zacznie się nadużywać? Owszem, jest. Ale to nie znaczy, że z tego powodu należy ją z gruntu odrzucić."
Do tekstu..
Wiadomości z frontu. Atak sił dobra i kontratak cywilizacji śmierci (18-07-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Niemiecki Związek Lekarzy Gejów (BSÄ) poinformował opinię publiczną, że jego (całkiem liczni) członkowie opracowali (i mają zamiar stosować) odmienną terapię. Istotą modelu terapeutycznego jest stosowanie psychoterapii i homeopatii w celu leczenia cierpiących na katolicyzm z ich trudno uleczalnego schorzenia."
Do tekstu..
Lewica, prawica i polski Kościół - Gra z Kościołem (18-07-2011)
Autor: Robert Krasowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: slik
Mamy dziś w dyskusji publicznej dwie opowieści o polskim Kościele: lewicowo-liberalną i prawicową. Obie równie nieprawdziwe, co pokazuje historia oraz najnowsze przykłady: związki partnerskie, sprawa aborcji czy in vitro.
Do tekstu..
Nadchodzi osobliwość, czyli do serca przytul mutanta (18-07-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W naukach ścisłych osobliwością nazywamy punkt, w którym znane nam prawa i reguły tracą wartość - bo na przykład trzeba by coś podzielić przez zero albo jakiś sinus musiałby być większy od 1. Wiemy więc, że taki punkt istnieje, ale nie wiemy o nim nic ponad to."
Do tekstu..
Szczepionki rządzą (18-07-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"W ostatniej dekadzie zaobserwowano w Stanach spadek liczby przypadków, hospitalizacji, zgonów a także kosztów związanych z chorobami, którym można zapobiegać dzięki szczepionkom. Obliczenia wskazują, że powszechne szczepienia dzieci w USA, zgodne ze wskazaniami, dla grupy dzieci urodzonych w ciągu jednego roku, pozwalają na uniknięcie średnio 42 tysięcy zgonów i 20 milionów przypadków chorób, nie mówiąc już o miliardowych oszczędnościach na leczeniu"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365