Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.632 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
U ludzkiego zwierzęcia, egocentryzm jest wcześniejszy niż potrzeba współdziałania.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ile zapłacimy za nieuregulowanie kwestii in vitro? (01-02-2013)
Autor: Anna Dąbrowska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Polska może słono zapłacić za światopoglądowy spór o in vitro. Rząd i Sejm przeciągają prawne uregulowanie tej sprawy.(...)Trybunał orzekając wysokość kary na pewno weźmie pod uwagę to, że dyrektywa miała być wdrożona już w 2006 roku. Będzie też analizował, w jaki sposób tłumaczyliśmy Komisji zwłokę we wdrażaniu unijnych przepisów."
Do tekstu..
Koloseum się rozpada. Będzie pod specjalnym nadzorem (01-02-2013)
Autor: wg, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Koloseum niszczeje, władze Rzymu biją wręcz na alarm, że rozpada się na kawałki, a tymczasem trwają sądowe batalie, od których wyniku zależy to, czy po wielomiesięcznym opóźnieniu będzie mógł rozpocząć się kapitalny, kilkuletni remont."
Do tekstu..
To przerażające, że gdyby coś mi się stało w Polsce, mój mąż staje się anonimowy (01-02-2013)
Autor: Michał Znaniecki, as
Źrodło: tokfm.pl, gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Dzięki ślubowi, który reżyser operowy Michał Znaniecki wziął w Hiszpanii, on i jego mąż mogą korzystać ze wszystkich praw, które przysługują małżeństwom heteroseksualnym. Oczywiście inaczej jest w Polsce. - To przerażające, że gdyby coś mi się stało w Polsce, to mój mąż staje się anonimowy. Nie mógłby nawet odziedziczyć domu, który tu mamy. Choć sam go urządzał - mówił w TOK FM. - Nie mogłem nawet dostać zaświadczenia, że jestem stanu wolnego. Pomogła kierowniczka warszawskiego USC."
Do tekstu..
Maturzysta z Ruchu Palikota nie chce krzyża w swojej szkole (01-02-2013)
Autor: Maciej Kałach
Źrodło: Dziennik Łódzki Zgłosił/a: slik
Pół setki uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Łodzi podpisało się pod petycją z prośbą o usunięcie symboli religijnych z terenu tej placówki. Tak twierdzi Damian Raczkowski, maturzysta z ZSO nr 4 i działacz młodzieżówki Ruchu Palikota. - Krzyż w klasie to symbol uległości Polski Watykanowi, a nie takie wartości powinniśmy przyswajać w szkole - mówi Raczkowski.
Do tekstu..
Raport Wolności Słowa 2013: Polska przed USA, Francją i Wielką Brytanią (01-02-2013)
Autor: Michał Wachnicki
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: Artur@R
Polska zajęła 22. miejsce pod względem wolności mediów. To skok o dwa oczka w ciągu roku i miejsce w elicie demokratycznych państw świata. Pierwsi jak zwykle Skandynawowie.
Do tekstu..
Roman Giertych: nazwali mnie "mendą", pójdę na ostro (01-02-2013)
Autor: Joanna Stanisławska, Agnieszka Niesłuchowska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
To jakaś schizofrenia. Z jednej strony chcą wypełniać misję ewangelizacyjną, z drugiej - obrzucają ludzi błotem, rzucają kalumnie, wyzywają mnie od "mendy" i "sodomity". A czy geotermia, kopanie dziur w ziemi ma coś wspólnego ze zbawieniem ludzi? - mówi o Radiu Maryja Roman Giertych w rozmowie z Wirtualną Polską.
Do tekstu..
Poradniki psychologiczne mogą szkodzić (31-01-2013)
Zgłosił/a: Nessy
W 2004 roku amerykański przemysł podręczników samopomocy psychologicznej wygenerował dochód rzędu 9 miliardów dolarów (Menchola, Arkowitz, & Burke, 2007). Oznacza to, że zapotrzebowanie na ogólnie dostępną oraz tanią pomoc psychologiczną jest ogromne. Profesor Gerald Haeffel z Uniwersytetu w Notre Dame postanowił sprawdzić skuteczność ćwiczeń zawartych w podręcznikach, uczących sposobów radzenia sobie z depresją.
Do tekstu..
Leniwa przerwa pomaga w nauce (31-01-2013)
Zgłosił/a: Nessy
Litry kawy, śpiewanie, układanie rymów do trudnych terminów, chodzenie po pokoju - to tylko niektóre sposoby na skuteczną naukę. Jednak, jak pokazują badania opublikowane w najnowszym Psychological Science, po przeczytaniu porcji nowego materiału wystarczy... zamknąć oczy na 10 minut i odpocząć.
Do tekstu..
Jak IPCC trafiło w dziesiątkę z prognozami klimatu (31-01-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Jak łatwo sprawdzić, dla serii danych obserwacyjnych HadCRUT4 użytych na wykresie trend liniowy w okresie 1990-2010 wynosi 0,0175ą0,006 stopnia rocznie, co daje w całym okresie wzrost temperatury równy około 0,35 stopnia, i jak wynika z samej treści artykułu Fox News zgadza się to z prognozowanym wzrostem "od ok. 0,3 do 0,5 stopni Celsjusza"."
Do tekstu..
Mordercze kociaki (31-01-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"O tym, że koty niebezpieczne są, nie trzeba chyba nikogo przekonywać - a już zwłaszcza nie właścicieli kotów, którzy z pewnością na własnej skórze doświadczyli ofiar z martwych polnych myszy, wróbli i innej małej zwierzyny. Koty to, z przyczyn całkowicie naturalnych, urodzeni mordercy, i tylko dzięki wielkim wysiłkom wielbicieli tych zwierzaków oraz - w dzisiejszych czasach - dzięki masie stron internetowych promujących lolcaty wydaje nam się, że te włochacze nie są w sumie takie straszne."
Do tekstu..
Prof. Krystyna Pawłowicz. Bulterier w skórze profesora (31-01-2013)
Autor: Łukasz Rogojsz, Jacek Kochanowski
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Nessy
Ludzi oburza, że pani posłanka, bezdzietna panna pod przywództwem bezdzietnego kawalera, rozprawia o jałowości związków partnerskich - ocenia ostatnie komentarze prof. Pawłowicz socjolog dr Jacek Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, inicjator listu otwartego potępiającego poglądy i sposób ich głoszenia przez posłankę PiS.
Do tekstu..
Żubry online (31-01-2013)
Zgłosił/a: Nessy
Białowieskie żubry na żywo. Transmisja online, realizowana przez Lasy Państwowe.
http://www.lasy.gov.pl/zubr
Gawkowski: rząd chciał ukryć to kompromitujące wydarzenie (31-01-2013)
Autor: Przemysław Henzel
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Nessy
Jedna trzecia polskich dzieci żyje w ubóstwie. To najwięcej w skali Unii Europejskiej. To skandal i hańba rządów koalicji PO-PSL! Dlatego jak mam do wyboru: Funduszu Kościelny czy posiłki dla głodnych dzieci - wybieram to drugie - dodaje.
Do tekstu..
FAQ. Związki partnerskie, kiedy notariusz nie pomoże (31-01-2013)
Autor: Aleksandra Szyłł
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Maddy
Krótkie, rzeczowe wyliczenie czego para żyjąca bez ślubu nie może załatwić wizytą u notariusza.
Do tekstu..
Szef Radia Maryja nie ma nic? "Pracuję za darmo" (31-01-2013)
Autor: (RZ;PG
Źrodło: onet.pl;"Super Express"; PAP Zgłosił/a: slik
W Radiu Maryja i TV Trwam pracuję za darmo. Wiem, że za pracę w szkole otrzymuję jakieś pieniądze, ale to byłby ciężki grzech, gdybym je pobierał. One są dla studentów - cytuje słowa o. Tadeusza R. dzisiejszy "Super Express". oruński redemptorysta oraz jego współpracownik, którzy zeznawali wczoraj jako świadkowie w sprawie o wykroczenie przeciwko posłance PiS Annie Sobeckiej, zastrzegli sobie niepublikowanie ich personaliów.
Do tekstu..
Żyją z zasiłków, bo nie opłaca im się pracować. (31-01-2013)
Autor: MD
Źrodło: deser.pl Zgłosił/a: liliac
"Państwo daje im ponad 17 tys. funtów rocznie, a im to w pełni wystarcza. Danny Creamer i Gina Allen byli gośćmi programu "This Morning" stacji ITV, ich słowa odbiły się szerokim echem w brytyjskiej prasie.(...) Nie jesteśmy pasożytami, bo przecież rząd nie dałby nam pieniędzy, gdyby nie uważał, że ich potrzebujemy"
Do tekstu..
Człowiek: temat zastępczy (30-01-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Debata nad związkami partnerskimi po raz kolejny obnażyła poziom polskiego życia publicznego, który w ostatnich dniach dąży do minus nieskończoności (niestety wiele jeszcze przed nami). Już najwyższy czas, by w słownikach języka polskiego zamienić definicje słów "parlamentarny" i "nieparlamentarny". Sejmowa erupcja POPiS-owej homofobii nie miała nic wspólnego z dobrymi obyczajami. Przy okazji warto jednak zwrócić uwagę na termin-widmo, który w polskiej polityce jest odmieniany przez wszystkie przypadki, choć nie ma desygnatu. Mam na myśli tzw. temat zastępczy.
Do tekstu..
Przeszczepili mu obie ręce. "Chcę znowu cieszyć się życiem" (30-01-2013)
Autor: jk//bgr/k / Źródło: Reuters TV
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Amerykański żołnierz Brendan Marrocco stracił w Iraku obie ręce i obie nogi. Teraz podczas operacji przeprowadzonej przez lekarzy z Baltimore, przeszczepiono mu jednocześnie obydwa przedramiona. - Znów jestem sobą. Chcę znów cieszyć się życiem - powiedział na konferencji prasowej.
Do tekstu..
Gagarin ma zostać w kościele. Kuria się nie zgadza (30-01-2013)
Autor: Michał Kokot
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Dolnośląski konserwator zabytków zdecydował, że polichromie z lat 60. w chojnowskim kościele, przedstawiające Gagarina, Armstronga, czerwonoarmistę i Martina Luthera Kinga, powinny pozostać na swoim miejscu. Legniccy biskupi uważają je jednak za socrealistyczne i wciąż chcą je zamalować"
Do tekstu..
Czy będzie wojna o Arktykę? (30-01-2013)
Autor: Tomasz Ulanowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Oczywiste jest, że Daleką Północą zaczyna interesować się coraz więcej krajów świata. Jej badania zamierzają zintensyfikować Amerykanie. Chińczycy rozglądają się za nowymi szlakami morskimi, którymi mogliby importować z Europy i Rosji surowce oraz inne towary (w tym ryby z Norwegii). Ambasadora ds. Arktyki i Antarktyki ma nawet nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ktoś ładnie w Tromso powiedział, że Arktyka to jedno z ziemskich luster, które na naszych oczach pękają. Luster, bo ten biały rejon świata traci lód i pokrywę śnieżną, a zatem robi się ciemniejszy. Zamiast więc odbijać prawie całe promieniowanie słoneczne, coraz więcej go pochłania, podgrzewając Ziemię. To, co dzieje się na Dalekiej Północy, wpływa na cały świat."
Do tekstu..
Senacka komisja zrobiła debatę o... chrześcijańskim świętowaniu niedzieli..... (30-01-2013)
Autor: psm
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: slik
"Świętowanie niedzieli kluczem chrześcijańskiej tożsamości" - konferencję o tym tytule zorganizowała ostatnio senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji. - Senatorowie prywatnie mogą leżeć krzyżem i pół dnia się biczować, ale w przestrzeni publicznej obowiązuje ich neutralność światopoglądowa - komentuje w rozmowie z TOK FM prof. Jan Hartman.
Do tekstu..
"Lękajcie się". Holenderski dziennikarz napisał książkę o pedofilii w (30-01-2013)
Autor: sia
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: slik
Najwygodniej dla Kościoła byłoby temat przemilczeć. Na krótką metę to dla nich korzystne, ale w dłuższej perspektywie, rozmawianie o tej sprawie i jej rozwiązanie jest jak najbardziej w interesie Kościoła - mówi holenderski dziennikarz Ekke Overbeek. Ekke Overbeek jest korespondentem mediów holenderskich i belgijskich w Polsce. W zeszłym tygodniu ukazała się jego książka "Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim Kościele mówią".
Do tekstu..
Grodzka: Jestem sobą i robię swoje (30-01-2013)
Autor: Robert Kowalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Niedawno w Sejmie odbyła się debata nad wnioskami o związkach partnerskich. Pierwsza tak duża. Niestety głosowanie przegraliśmy. Ale muszę panu powiedzieć, że związki partnerskie, czyli projekt, który jest w życiu społecznym od wielu lat, za którym opowiada się wiele ogranizacji, nie tylko LGBT, ten projekt wygrał i myśmy to wygrali. Wygraliśmy w społeczeństwie.
Do tekstu..
Ojciec Rydzyk zeznaje w toruńskim sądzie (30-01-2013)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: MA
W sprawie którą zainicjowaliśmy - przed sądem stanął Tadeusz Rydzyk :)
Do tekstu..
Wstyd (30-01-2013)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Małżeństwo powinno być popierane przez państwo, a wszystkie inne różne związki tylko tolerowane - mówił Adam Hofman i dodał, że on jest katolikiem wierzącym w Boga. Nie bardzo rozumiem, dlaczego prosta sprawa administracyjna, jaką jest zarejestrowanie się wspólnie z kimś, z kim się chce mieszkać, spędzać razem czas i cieszyć się życiem, musi być przez wierzącego w Boga katolika tolerowana.
Do tekstu..
Czczą makaron - czekają na rejestrację w Polsce (30-01-2013)
Zgłosił/a: eli
Czczą makaron - czekają na rejestrację w Polsce WP.PL | dodane (06:38) drukuj O prawa, jakimi dysponuje Kościół katolicki, walczy w Polsce religia, której wyznawcy czczą makaron zdolny stwarzać świat i wierzą w niebo z wulkanami piwnymi, striptizerkami oraz bezprzewodowym internetem - czytamy w tygodniku "Polityka".
Do tekstu..
Dlaczego Polacy boją się GMO? (29-01-2013)
Autor: Tomasz Twardowski
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Bioekonomia bazująca na agrobiotechnologii to klucz do przyszłości. Polacy w swej większości (zapewne 3/4 społeczeństwa), traktują genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO) tak samo jak UFO i potwora z Loch Ness: nikt nie ma reproduktywnych dowodów ich istnienia, ale każdy się boi, bowiem nie wiadomo, co może się zdarzyć. A przecież GMO to zwyczajny produkt innowacyjnej technologii, tak jak kuchenka mikrofalowa czy telefon komórkowy. Dlatego pytanie zawarte w tytule ma przede wszystkim znaczenie ekonomiczne."
Do tekstu..
Powstanie Styczniowe – dwa powody, dla których nie da o sobie zapomnieć (29-01-2013)
Autor: Sławomir Płatek
Źrodło: Drapanie ciszy Zgłosił/a: lulu
Analiza narodowego charakteru Polaków pod kątem Powstania Styczniowego
Do tekstu..
Naukowcy piszą ws. słów posłanki Pawłowicz (29-01-2013)
Autor: autor zbiorowy
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
Ist otwart: "Przyjmując dyplom doktorski, wszyscy ludzie nauki zobowiązali się w uroczystej przysiędze dochowywać najwyższych standardów etycznych oraz przede wszystkim służyć prawdzie. W naszym przekonaniu w swoich ostatnich publicznych wypowiedziach pani prof. nadzw. dr hab. Krystyna Pawłowicz sprzeniewierzyła się temu naukowemu etosowi."
Do tekstu..
Jak z Płatka:Art. 18 Konstytucji RP (29-01-2013)
Autor: Monika Płatek
Źrodło: feministka.pl Zgłosił/a: ramichael
Dedykuję ten tekst, dziękując za inspirację, mojej przyjaciółce Tatianie i Panu z faceboka. Moją przyjaciółką kierowała wiara we mnie, Panem niechęć do mnie. Tania przeczytała art. 18 Konstytucji, Pan nie doczytał. Mam nadzieję, że tekst spodoba się nie tylko im.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365