Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.699.072 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Zawsze przebaczaj swoim wrogom : nic nie zdoła bardziej ich rozzłościć.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Okrutny ubój rytualny w interesie rzeźników (16-11-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: http://wyborcza.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Ubój rytualny jest bardziej okrutny od zwykłego - alarmują obrońcy zwierząt. Ministerstwo Rolnictwa twierdzi, że wymusza go prawo unijne. - To bałamuctwo w interesie rzeźników - mówi prof. Ewa Łętowska. Od stycznia wchodzi w życie rozporządzenie UE, które dopuszcza ubój rytualny, czyli przez wykrwawienie zwierzęcia, bez uprzedniego ogłuszenia. Taki ubój, jako nakazany religią, stosują wyznawcy islamu i judaizmu. Prawo krajów europejskich, pod naciskiem obrońców zwierząt, za normę uznaje ubój po ogłuszeniu.
Do tekstu..
This is your brain on Jane Austen, and Stanford researchers are taking notes (16-11-2012)
Autor: Corrie Goldman
Źrodło: news.stanford.edu Zgłosił/a: ramichael
Researchers observe the brain patterns of literary PhD candidates while they're reading a Jane Austen novel. The fMRI images suggest that literary reading provides "a truly valuable exercise of people's brains."
Do tekstu..
Rektor UKW w Bydgoszczy kazał zdjąć krzyże (16-11-2012)
Autor: Maciej Myga
Źrodło: pomorska.pl Zgłosił/a: elli
Rektor UKW kazał zdjąć krzyże ze ścian sali senatu i swojego gabinetu. Zdania środowiska akademickiego są podzielone, były rektor UKW chce odzyskać jeden z krzyży, bo przyniósł go z domu.
Do tekstu..
Zapraszam na Vatican Expo 2012 (16-11-2012)
Autor: youngcontrarian
Źrodło: http://www.eioba.pl Zgłosił/a: Drobner
Właściwy sposób pojmowania religii i religijności. Dobry, nienachalny humor.
Do tekstu..
Lesbizm. (15-11-2012)
Autor: Dama Kier
Źrodło: madam-kier.blogspot Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Mam pytanie- co to jest lesbizm? Takim pojęciem raczy nas Artur Zawisza. Lesbizm zapewne przyjmie się w słowniku wielu Polaków sympatyzujących z nacjonalistami, klawo w sumie, bo używanie takiego pojęcia tylko ich ośmiesza. Czy jak istnieje lesbizm to istnieje też pedalizm? A może gejizm?
Do tekstu..
Ksiądz kazał uczniom modlić się na długiej przerwie Cały tekst: http://wyborcza (15-11-2012)
Autor: tog
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Ks. Piotr Siołkowski jest proboszczem w parafii pw. św. Bartłomieja w podtoruńskim Czernikowie, uczy religii w tamtejszym gimnazjum. Jako warunek przyjęcia do sakramentu bierzmowania podał wspólne odmawianie różańca na długiej przerwie w szkole. Kuratorium oświaty nie widzi przeszkód."
Do tekstu..
Osierocona planeta krąży po Kosmosie (15-11-2012)
Autor: mm/mj
Źrodło: tvnmeteo.pl Zgłosił/a: Reshca
"Międzynarodowy zespół astronomów odkrył osieroconą planetę. Nie krąży wokół żadnej gwiazdy, tylko wędruje swobodnie w przestrzeni kosmicznej. Oddalona jest od układu Słonecznego o 100 lat świetlnych. Ta bliskość i brak jasnej gwiazdy w jej pobliżu pozwala na szczegółowe badania tego ciała niebieskiego."
Do tekstu..
Włochy: szkoła dla imigrantów nie podobała się proboszczowi (15-11-2012)
Autor: Agnieszka Zakrzewicz
Źrodło: polonia.wp.pl Zgłosił/a: slik
Passaparola - znana i lubiana bezpłatna szkoła języka włoskiego dla imigrantów w Reggio Emila została wyrzucona z lokalu parafialnego tamtejszego kościoła, który udostępniał go przez cztery lata. Uczęszczali do niej Afrykańczycy, Chińczycy, Polacy, Rumuni i inni imigranci z 60 różnych krajów. Teraz znaleźli się bez możliwości kontynuowania lekcji, bo w całym mieście nie ma nikogo, kto oddałby im dwa wolne pokoje dwa razy w tygodniu.
Do tekstu..
Vegetative patient Scott Routley says 'I'm not in pain' (15-11-2012)
Autor: Fergus Walsh
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: Reshca
"A Canadian man who was believed to have been in a vegetative state for more than a decade, has been able to tell scientists that he is not in any pain."
Do tekstu..
Koniec postępu.Rewolucji przemysłowych już nie będzie (15-11-2012)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
W zawrotnym tempie rośnie liczba publikacji naukowych, w ślad za nimi pojawiają się nowe technologie. Dekadę temu nikomu nie śnił się Facebook, dziś korzysta z niego miliard ludzi. Postęp? Przeciwnie, przekonuje wielu ekonomistów i filozofów.
Do tekstu..
Kościół za zamkniętymi drzwiami (14-11-2012)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Poseł Ruchu Palikota Armand Ryfiński o biskupach: to terroryści i złodzieje! (14-11-2012)
Autor: -
Źrodło: wp.pl; Superstacja Zgłosił/a: slik
Poseł Armand Ryfiński z Ruchu Palikota użył na antenie Superstacji mocnych słów o hierarchach Kościoła katolickiego w Polsce. - Z terrorystami i złodziejami nie powinno się negocjować. Hierarchowie i biskupi, to są terroryści...
Do tekstu..
Passport photo of girl,5, banned 'in case it offends Muslims' (14-11-2012)
Źrodło: dailymail.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-400528/Passport-photo-girl-5-banned-case-offends-Muslims.html#ixzz2CENFN869 Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook
Do tekstu..
Magia w Kościele wciąż ma się dobrze (14-11-2012)
Autor: Beata Łabutin
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Echa magii i zabobonów z okresu Kościoła starożytnego wciąż są obecne w Kościele współczesnym "
Do tekstu..
Co w pępku piszczy (14-11-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Kilka dni temu grupa amerykańskich badaczy opublikowała w piśmie PLoS ONE pracę opisującą... zawartość naszych pępków. A ściślej - ilość i rodzaj bakterii w nim bytujących oraz ich zróżnicowanie pomiędzy różnymi ludźmi."
Do tekstu..
Ciąże posła Górskiego (14-11-2012)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Jak już przestaniecie się śmiać i obetrzecie łzy pozwólcie, że powiem jedno: ładowanie zgwałconej kobiecie doatkowej traumy w postaci prawie roku choroby, problemów w pracy i destabilizacji zatrudnienia w imię własnego moralnego onanizmu jest szczytem bezczelności, tupetu i obłudy; szczytem, na który tylko pobożna prawica potrafi się wspiąć."
Do tekstu..
Jak smakują geny? (14-11-2012)
Autor: Maria Górna
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Podobno Polacy (ale nie tylko) myślą, że pomidor nie ma genów. A jak ma, to znaczy, że jest zmodyfikowany, genetycznie oczywiście. Faktycznie, jeśli popatrzeć na skład podany na opakowaniach żywności, samych genów tam nie widać. W różnych proporcjach mamy tam: białko, węglowodany (inaczej cukry), tłuszcze, rożne sole i minerały, witaminy, do tego, wiadomo, wodę. Pomijam sztuczne dodatki i konserwanty. Więc gdzie te geny?"
Do tekstu..
My Brother the Islamist (14-11-2012)
Autor: Robb Leech
Źrodło: you tube Zgłosił/a: m.
Dokument nagrodzony podczas trwania IV edycji festiwalu Passion For Freedom. Robb Leech o szokującej przemianie: ze zwykłego Brytyjczyka w Islamistę.
Do tekstu..
Prof. Szamatowicz: in vitro to normalne leczenie, dające szansę na ciążę i poród (14-11-2012)
Autor: Ewa Koszowska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Kościół wyraża głęboki sprzeciw wobec metody in vitro a środowiska katolickie bezwzględnie potępiają ludzi, którzy się na nią decydują. Czy to w porządku, że miesza się sprawy nauki i wiary? Nie, to wysoce nie w porządku. Dlatego, że w leczeniu in vitro, według mojego rozeznania, zostały naruszone doktryny Kościoła, ale Kościół swoje doktryny powinien promować w świątyniach z ambon, a nie poprzez ingerencję bezpośrednią w życie społeczno-polityczne poprzez zakazy i nakazy.
Do tekstu..
Irlandia: kobieta umarła, bo odmówiono jej aborcji? (14-11-2012)
Autor: guardian.co.uk/AOM
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
W Irlandii na sepsę zmarła kobieta. Jej mąż twierdzi jednak, że zgon nastąpił dlatego, że jego żonie odmówiono aborcji. O sprawie pisze guardian.co.uk.
Do tekstu..
Passport Photo of Five Year Old Girl Banned ‘in case it offends Muslims (14-11-2012)
Autor: http://thebodyoftruth.wordpress.com
Źrodło: http://thebodyoftruth.wordpress.com Zgłosił/a: Piątkowski
A five-year-old girl had her passport form rejected when an official said the bare shoulders on her photograph could offend Muslims.
Do tekstu..
Czego się uczy na lekcjach etyki? (14-11-2012)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
"Lekcje etyki postrzegane są w Polsce jako antykatecheza, a nawet zagrożenie dla moralności. Czego właściwie się na nich uczy?"
Do tekstu..
O kłusowniku, niedźwiedziu i Giertychu (14-11-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Był kiedyś taki dowcip o kłusowniku, który zabił niedźwiedzia i niósł go na plecach. Spotyka go leśniczy i pyta, skąd ten niedźwiedź. "Jaki niedźwiedź? Coś się tylko przyczepiło do pleców". Opinia publiczna i pan prezydent powinni zrozumieć, że tak jak należy walczyć z kłusownikami i niedźwiedzie trzymać w lesie, tak Giertycha nie powinno się wpuszczać do polityki"
Do tekstu..
Sprawa Muchtar Mai (14-11-2012)
Zgłosił/a: Nessy
W pakistańskiej wiosce w imię "sprawiedliwości honorowej" rada plemienna zarządziła dokonanie zbiorowego gwałtu na 30-letniej Muchtar Mai. Sądzono, że okryta hańbą i upokorzona na oczach całej wioski kobieta popełni samobójstwo, jak nakazuje zwyczaj. Muchtar postanowiła walczyć o swoje prawa. Jej historia poruszyła cały świat.
Do tekstu..
Woman 'denied a termination' dies in hospital (14-11-2012)
Autor: Kitty Holland i Paul Cullen
Źrodło: irishtimes.com Zgłosił/a: Xawery
Woman "denied a termination" dies in hospital - despite being told that the foetus was dying, woman was denied an abortion because "this is a Catholic country"
Do tekstu..
Poseł Górski – ekspert od zgwałcenia (13-11-2012)
Autor: Maria Pawłowska
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
Polscy parlamentarzyści ewidentnie nie wyciągnęli żadnej nauczki z Amerykańskich wyborów. A nauczka jest prosta- mówienie, że gwałt jest czymkolwiek innym niż ohydnym przestępstwem za które ofiara NIE JEST W ŻADEN SPOSÓB winna powoduje, że wyborczynie i wyborcy mówią delikwentowi "do widzenia".
Do tekstu..
Naukowe piekło (13-11-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Autor podkreśla, że podobnie jak u Dantego, u którego wszyscy, nawet ci dobrzy, ludzie szli do któregoś z kręgów piekła, tak i w tej jego naukowej adaptacji swoje miejsce znajdują niemal wszyscy naukowcy. I tak na przykład pierwszym kręgiem naukowego piekła jest otchłań (ang. limbo), która - jak mówi autor - jest nie tyle miejscem kary, co żalu i rozczarowania. Jest to miejsce dla tych naukowców, którzy sami żadnych grzechów nie popełnili, ale w ten czy inny sposób dali przyzwolenie na popełnianie ich przez innych, czy to przez bierną akceptację, czy to przez przyznawanie grantów."
Do tekstu..
Okna życia niechcianego (13-11-2012)
Autor: Naima w sieci
Źrodło: Naima Zgłosił/a: liliac
"...promowane przez naszą prawicę prolajferskie rozwiązanie problemu niechcianych ciąż to w rzeczywistości namawianie do wykorzystania luk w prawie. Skoro policja zaraz po wsadzeniu dziecka w święte okienko rusza na poszukiwanie matki, a prawnicy wymachują kodeksem karnym, to widać od razu, że rozwiązanie sugerowane przez prawicę po pierwsze, nie doczekało się przyzwoitego unormowania prawnego (przez sześć lat!), po drugie, jest rozwiązaniem skrajnie niekorzystnym dla matki (jeśli zostanie złapana), bardzo niekorzystnym dla dziecka (bez dodatkowych warunków), i wymusza na matce zachowania
Do tekstu..
Okna życia - porażka państwa (13-11-2012)
Autor: Barbara Pietkiewicz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Okna życia funkcjonujące w Polsce wróciły do podrzutkowej anonimowości. Policja jest obowiązana odszukać matkę pozostawiającą dziecko w oknie, ale przypomina to szukanie igły w stogu siana, bo matkom zależy właśnie na utajnieniu tożsamości."
Do tekstu..
Pijany duchowny przyszedł na komendę i... stracił prawo jazdy (13-11-2012)
Autor: zew, gazeta.pl
Źrodło: http://www.wprost.pl Zgłosił/a: Świnka Flejka
Duchowny chciał sprawdzić,czy jako kierowca nie przekroczył limitu punktów karnych. W tym celu pojechał na komendę w Kędzierzynie-Koźlu. Ponieważ był pijany, funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy duchownego.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365