Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.632.151 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5675 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"[...] z sumieniem nie jest tak jak z techniką. W technice im szersza i głębsza wiedza o rzeczach i prawidłowościach, tym wyraźniejsze wskazania konstrukcji instrumentów, natomiast głos sumienia, wyraźny w sytuacjach nader prostych, zaczyna bełkotać w obliczu komplikacji zawęźleń międzyludzkich, które mu podaje do wiadomości narastająca i dojrzewająca wiedza o tych zawęźleniach. W wielu przypadkach..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Systematyka wirusów kręgowców - aktualne dane (18-02-2011)
Autor: Joanna Działo, Wiesław Deptuła
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Dynamiczny rozwój nauk biologicznych powoduje, że zmienia się taksonomia wirusologiczna. Szczególnie duży wpływ na zmiany w systematyce ma ciągłe poznawanie sekwencji genomów coraz większej liczby gatunków i szczepów wirusowych oraz ich analiza filogenetyczna. Rezultaty takie wprowadzają nowe, w wielu przypadkach ważne fakty do taksonomii wirusów"
Do tekstu..
Przepisy prawa dotyczące ustalania ojcostwa (18-02-2011)
Autor: Jan Gałkowski
Źrodło: www.kryminalistyka.fr.pl Zgłosił/a: liliac
Jakie są sposoby ustalania ojcostwa, w jakich okolicznościach można uznać dziecko, kiedy żąda się sądowego ustalenia ojcostwa? Odpowiedzi na te i inne pytań.
Do tekstu..
Konserwowanie żywności (18-02-2011)
Autor: Sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem, czyli czyli technologia, chemia i mikrobiologia żywności Zgłosił/a: liliac
"...postanowiłem przedstawić sprawę krótko i rzeczowo. Coraz częściej bowiem słyszę opinie o dodawaniu do żywności konserwantów (a jak wiemy, konserwanty to samo zło i chemia). Co więcej niektórzy posuwają się do twierdzenia, że konserwanty są we wszystkim, nawet jeśli nie zostały wykazane w składzie produktu. Skąd taki wniosek? Ano to proste przecież... Jedzenie produkują teraz wielkie koncerny, a wielkim koncernom nie zależy na jakości, poza tym członkiem zarządów każdego z nich jest Szatan, Belzebub lub któryś z ich wysłanników, dlatego wielkie koncerny do zło i robią nas ciągle w trąbę i próbują wykończyć tymi cholernymi konserwantami."
Do tekstu..
Prezerwatywa to grzech, ale sprawę powinien ocenić spowiednik (18-02-2011)
Autor: Michał Zabłocki
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Stosowanie antykoncepcji przez wiernych powinien ocenić ich spowiednik - uznał prymas Czech i arcybiskup praski Dominik Duka w wywiadzie opublikowanym w piątek przez czeski portal informacyjny aktualne.cz.
Do tekstu..
"Proszę, tylko nie ja" - kontrowersyjny film o papieżu (17-02-2011)
Autor: (db) PAP
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Pogrążony w depresji, cierpiący z powodu samotności papież, który wolałby grać w sztukach Czechowa niż stać na czele Kościoła - oto bohater filmu "Habemus papam" w reżyserii Nanniego Morettiego. Reżyser przedstawia obraz Watykanu, którego klimat najlepiej oddaje scena na konklawe: nikt nie chce zostać papieżem, a potencjalni kandydaci modlą się po cichu: "Proszę, tylko nie ja". Szczegóły fabuły tej gorzkiej, całkowicie zaskakującej i według samego reżysera "bolesnej" komedii o papieżu, niezdolnym do pełnienia swej posługi, ujawnił w najnowszym wydaniu włoski tygodnik "L'Espresso", podkreślając, że film wywoła z całą pewnością burzliwą dyskusję w Cannes.
Do tekstu..
Czytam Goldacre'a (17-02-2011)
Autor: dexter
Źrodło: Blog atopowy Zgłosił/a: TyDraniu
Recenzja książki "Lekarze, naukowcy, szarlatani. Od przerażonego pacjenta do świadomego konsumenta".
Do tekstu..
Czy istnieją ryby, które mają płuca? Adaptacje morfologiczne i fizjologiczne ryb (17-02-2011)
Autor: Marta Jaroszewska, Konrad Dabrowski
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
O tym, w jaki sposób ryby przystosowują się do zmiennych warunków tlenowych.
Do tekstu..
Słowik z Mydlnik a sprawa medyczek, czyli garść cytatów o płci niewieściej (...) (17-02-2011)
Autor: Iwona Dadej
Źrodło: Feminoteka Zgłosił/a: liliac
"Proponuję wycieczkę w przeszłość, sięgającą lat 80. XIX wieku i dekad późniejszych. Przytoczone fragmenty mają za zadanie ukazać status studentki, aspirantki do trudnego zawodu medyczki. Dodać należy, że są to najbardziej naówczas rozpowszechnione fragmenty, wielokroć przytaczane i dyskutowane. Niemal klasyka gatunku."
Do tekstu..
Kobiety do skalpela (17-02-2011)
Autor: Natalia Mazur
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Na medycynę dostaje się więcej kobiet niż mężczyzn. - Za parę lat zabraknie nam chirurgów - alarmują lekarze i szefowie szpitali (mężczyźni). Ale właściwie dlaczego alarmują?
Do tekstu..
5000 męskich wojen (17-02-2011)
Autor: Agnieszka Sowińska, Grzegorz Sroczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"'Baba, która z karabinem idzie zabijać facetów? No, Swietłana, czyś ty zdurniała, co to za temat?' - rozmowa z reporterką Swietłaną Aleksijewicz, autorką książki 'Wojna nie ma w sobie nic z kobiety', będącej zbiorem opowieści kobiet walczących w armii radzieckiej podczas II wojny światowej"
Do tekstu..
Wierny nauce mistrz prawdy (17-02-2011)
Autor: Prema Dharmin
Źrodło: www.eioba.pl Zgłosił/a: jarekland
"Kim był, jak żył, w co wierzył i jak został zamordowany przez inkwizycję włoski uczony, astronom, filozof i teolog dominikański epoki Renesansu Giordano Philippo Bruno. Dzień 17 luty - data egzekucji Bruno - obchodzi się na całym świecie jako Międzynarodowe Święto Ofiar Inkwizycji."
Do tekstu..
Katolicyzm liberalny nie istnieje (17-02-2011)
Autor: Marcin Król
Źrodło: Gazeta Prawna Zgłosił/a: Gołębiewski
Przy okazji pośmiertnych wspomnień o abp. Józefie Życińskim padają znowu stwierdzenia, że był zwolennikiem "katolicyzmu liberalnego". Rozumiem, o co chodzi w takich wypowiedziach, lecz chciałbym przypomnieć, że nic takiego jak "katolicyzm liberalny", jeżeli nadawać słowom sensowne znaczenie, po prostu nie istnieje.
Do tekstu..
Niewierzący patrzy na beatyfikację (16-02-2011)
Autor: Artur Domosławski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jan Paweł II, błogosławiony in spe, jest zarazem pospiesznie pasowany na patrona "Polski smoleńskiej". Do tego dekret Benedykta XVI nie jest potrzebny."
Do tekstu..
„L” jak listerioza (16-02-2011)
Autor: Sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem, czyli technologia, chemia i mikrobiologia żywności Zgłosił/a: liliac
"...postanowiłem zaoferować temat z serii "drżyjcie przed jedzeniem, bo czyhają w nim groźne bakterie". Tak więc miesiąc maj będzie sponsorowany przez literkę L jak Listeria monocytogenes i wywoływana przez nią listerioza."
Do tekstu..
Hydrokolonoterapia - fakty i mity (16-02-2011)
Autor: Katarzyna Borycka-Kiciak
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Idea hydrokolonoterapii zasadza się na znanej od tysiącleci lewatywie i dziewiętnastowiecznej teorii "autointoksykacji", której wiarygodność obalono w licznych badaniach kolejnego stulecia. Zabieg jest nie tylko nieskuteczny, ale może być przyczyną poważnych zaburzeń gospodarki wodnoelektrolitowej oraz składu mikroekosystemu jelitowego odpowiedzialnego za jego integralność i prawidłowe funkcjonowanie. Wykonanie zabiegu niesie ze sobą poważne ryzyko przedziurawienia jelita i rozwoju kałowego zapalenia otrzewnej."
Do tekstu..
Seks dzikich zwierząt (16-02-2011)
Autor: Wojciech Staszewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie zwierzęcym, ale wstydzicie się zapytać. Rozmowa z dr. Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego zoo
Do tekstu..
Nie dla aborcji w domu na Wyspach (15-02-2011)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Brytyjki nie będą mogły dokonywać aborcji farmakologicznej w domu. Londyński Wysoki Trybunał nie zgodził się na liberalizację prawa postulowaną przez organizacje planowania rodziny
Do tekstu..
Francuski minister chce wracać do chrześcijańskich korzeni Europy (15-02-2011)
Autor: Szymon Łucyk
Źrodło: http://www.interia.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
Francuski minister do spraw europejskich Laurent Wauquiez oświadczył we wtorek, że Europa powinna przyznać się do swoich chrześcijańskich korzeni.
Do tekstu..
Scientology: Slave Labor, Beatings, and an FBI Investigation? (15-02-2011)
Autor: Elspeth Reeve
Źrodło: The Atlantic Zgłosił/a: coreless
Scientology is more than just the reason no one takes Tom Cruise seriously anymore. It's also--according to defectors, who are condemned as liars and much worse by the church--a very expensive and sometimes violent cult.
Do tekstu..
Zdenerwowany obywatel donosi na KK. (15-02-2011)
Autor: Szulcik
Źrodło: Pardon Zgłosił/a: Menel de Lux
Postanowiłem zerwać z wizerunkiem marudy internauty i zamierzam zglosić do krakowskiej prokuratury złamanie prawa przez Dziwisza. Dość takiego bezowocnego pisania w sieci bo w sobotę zapłaciłem trzy stówy mandatu za gówniane wykroczenie a taki Dziwisz łazi bezkarnie otoczony czcią mediów i władz choć popełnia przestępstwo a nie wykroczenie więc niech się trochę prokuratura spoci rozpatrując moje doniesienie
Do tekstu..
Koktajl proboszcza (15-02-2011)
Autor: Witold Mrozek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Minister Zdrojewski, zanim objął resort kultury i dziedzictwa narodowego, przymierzał się do zostania szefem MON. Dziś okazuje się, że jedno z drugim może mieć wiele wspólnego, a chociażby znajomość tajników miejskiej partyzantki nawet bardziej, niż polskim żołnierzom, może być przydatna pracownikom instytucji kultury. Zwłaszcza takich, które zadarły z Kościołem. "Jak trzeba będzie, użyjemy koktajlów Mołotowa, a zabytków nie oddamy" - odgrażał się przed paroma dniami proboszcz bazyliki mariackiej w Gdańsku.
Do tekstu..
Seks trzeciego wieku (15-02-2011)
Autor: Rafał Kostrzyński
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Na Zachodzie ludzie w podeszłym wieku są coraz atrakcyjniejsi. Jako klienci. Mają pieniądze i chcą używać życia. Niemiecki rynek usług seksualnych już to dostrzegł i przygotował dla nich specjalną ofertę
Do tekstu..
Z Katowic w daleki świat (15-02-2011)
Autor: Jezry Domański
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Mleko znowu się wylało. I to od razu jako kwaśne. Specjalistami od takich operacji są prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej. Najnowszy baniak z kwaśnym mlekiem ma nalepkę "śledztwo gibraltarskie" w sprawie śmierci gen. Sikorskiego. I kosztował podatników, bagatela, ponad 570 tys. zł. Choć z pewnością dużo więcej, bo przecież np. Zakład Medycyny Sądowej w Krakowie, który zrobił ekspertyzę, też miał koszty. Ktoś musi je ponieść. Wiadomo, kto! Ty, czytelniku podatniku.
Do tekstu..
Między dwiema kulturami (15-02-2011)
Autor: Rozmawia Bronisław Tumiłowicz
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Za jakieś dwie generacje stosunki polsko-rosyjskie będą oparte na realiach, a nie na emocjach - wywiad z Andrzejem Boreyko - wybitnym dyrygentem polsko-rosyjskiego pochodzenia.
Do tekstu..
Autokracja w sosie węgierskim (15-02-2011)
Autor: Jan Piaseczny
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Prawicowy populista i jego poplecznicy zawłaszczyli państwo Madziarów
Do tekstu..
Oferta testu jasnowidzenia (15-02-2011)
Źrodło: Sopockie Towarzystwo Naukowe Zgłosił/a: maruda
List otwarty do jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego, zapraszający do zademonstrowania swojej skuteczności w obiektywnie skonstruowanym teście
Do tekstu..
Polacy zmodernizują Wielki Zderzacz Hadronów (15-02-2011)
Autor: onet.pl
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Polacy zmodernizują Wielki Zderzacz Hadronów
Do tekstu..
Lucidologia (15-02-2011)
Autor: Lucidologia
Źrodło: blog Zgłosił/a: myslivy
"Zazwyczaj neurobiologia poznawcza skupiała się na próbach zrozumienia funkcjonowania mózgu i umysłu w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne. Jednak w ostatnich latach niektórzy neuronaukowcy ponownie zwrócili się ku spontanicznej aktywności mózgu pojawiającej się podczas okresów odpoczynku, snu oraz innych stanów off-line, podczas których przetwarzanie bodźców pochodzących z zewnątrz jest ograniczone do minimum..."
Do tekstu..
Kartki walentynkowe od "Pontonu": Edukacja seksualna dla wszystkich (14-02-2011)
Autor: MJ/PAP
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
"Zarażaj miłością, nie zarażaj HIV" - to hasło zorganizowanego w walentynki happeningu grupy edukatorów seksualnych "Ponton". Aktywiści zachęcali młodzież, by pisała kartki walentynkowe do minister Katarzyny Hall, wzywając ją do wprowadzenia powszechnej edukacji seksualnej w szkołach.
Do tekstu..
O seksie, Świętej Rodzinie i pszczołach (14-02-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Już święty Augustyn twierdził, że gdyby Bóg zechciał, by człowiek rozmnażał się bez seksu, uczyniłby go pszczołą.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365