Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.683.114 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Drogę od ignorancji do niepewności nazywamy zdobywaniem wiedzy."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Dzieci zmuszone do udziału w pogrzebie arcybiskupa (18-02-2011)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Dzień jak co dzień w kolonii Watykanu. Przed pogrzebem arcybiskupa Życińskiego w Lublinie rozgorzała awantura, którą opisuje "Dziennik Wschodni". Zaczęło się od utrzymanego w całkiem sympatycznym tonie listu lubelskiego kuratora oświaty Krzysztofa Babisza do dyrektorów szkół i nauczycieli.
Do tekstu..
Systematyka wirusów kręgowców - aktualne dane (18-02-2011)
Autor: Joanna Działo, Wiesław Deptuła
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Dynamiczny rozwój nauk biologicznych powoduje, że zmienia się taksonomia wirusologiczna. Szczególnie duży wpływ na zmiany w systematyce ma ciągłe poznawanie sekwencji genomów coraz większej liczby gatunków i szczepów wirusowych oraz ich analiza filogenetyczna. Rezultaty takie wprowadzają nowe, w wielu przypadkach ważne fakty do taksonomii wirusów"
Do tekstu..
Przepisy prawa dotyczące ustalania ojcostwa (18-02-2011)
Autor: Jan Gałkowski
Źrodło: www.kryminalistyka.fr.pl Zgłosił/a: liliac
Jakie są sposoby ustalania ojcostwa, w jakich okolicznościach można uznać dziecko, kiedy żąda się sądowego ustalenia ojcostwa? Odpowiedzi na te i inne pytań.
Do tekstu..
Konserwowanie żywności (18-02-2011)
Autor: Sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem, czyli czyli technologia, chemia i mikrobiologia żywności Zgłosił/a: liliac
"...postanowiłem przedstawić sprawę krótko i rzeczowo. Coraz częściej bowiem słyszę opinie o dodawaniu do żywności konserwantów (a jak wiemy, konserwanty to samo zło i chemia). Co więcej niektórzy posuwają się do twierdzenia, że konserwanty są we wszystkim, nawet jeśli nie zostały wykazane w składzie produktu. Skąd taki wniosek? Ano to proste przecież... Jedzenie produkują teraz wielkie koncerny, a wielkim koncernom nie zależy na jakości, poza tym członkiem zarządów każdego z nich jest Szatan, Belzebub lub któryś z ich wysłanników, dlatego wielkie koncerny do zło i robią nas ciągle w trąbę i próbują wykończyć tymi cholernymi konserwantami."
Do tekstu..
Prezerwatywa to grzech, ale sprawę powinien ocenić spowiednik (18-02-2011)
Autor: Michał Zabłocki
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Stosowanie antykoncepcji przez wiernych powinien ocenić ich spowiednik - uznał prymas Czech i arcybiskup praski Dominik Duka w wywiadzie opublikowanym w piątek przez czeski portal informacyjny aktualne.cz.
Do tekstu..
"Proszę, tylko nie ja" - kontrowersyjny film o papieżu (17-02-2011)
Autor: (db) PAP
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Pogrążony w depresji, cierpiący z powodu samotności papież, który wolałby grać w sztukach Czechowa niż stać na czele Kościoła - oto bohater filmu "Habemus papam" w reżyserii Nanniego Morettiego. Reżyser przedstawia obraz Watykanu, którego klimat najlepiej oddaje scena na konklawe: nikt nie chce zostać papieżem, a potencjalni kandydaci modlą się po cichu: "Proszę, tylko nie ja". Szczegóły fabuły tej gorzkiej, całkowicie zaskakującej i według samego reżysera "bolesnej" komedii o papieżu, niezdolnym do pełnienia swej posługi, ujawnił w najnowszym wydaniu włoski tygodnik "L'Espresso", podkreślając, że film wywoła z całą pewnością burzliwą dyskusję w Cannes.
Do tekstu..
Czytam Goldacre'a (17-02-2011)
Autor: dexter
Źrodło: Blog atopowy Zgłosił/a: TyDraniu
Recenzja książki "Lekarze, naukowcy, szarlatani. Od przerażonego pacjenta do świadomego konsumenta".
Do tekstu..
Czy istnieją ryby, które mają płuca? Adaptacje morfologiczne i fizjologiczne ryb (17-02-2011)
Autor: Marta Jaroszewska, Konrad Dabrowski
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
O tym, w jaki sposób ryby przystosowują się do zmiennych warunków tlenowych.
Do tekstu..
Słowik z Mydlnik a sprawa medyczek, czyli garść cytatów o płci niewieściej (...) (17-02-2011)
Autor: Iwona Dadej
Źrodło: Feminoteka Zgłosił/a: liliac
"Proponuję wycieczkę w przeszłość, sięgającą lat 80. XIX wieku i dekad późniejszych. Przytoczone fragmenty mają za zadanie ukazać status studentki, aspirantki do trudnego zawodu medyczki. Dodać należy, że są to najbardziej naówczas rozpowszechnione fragmenty, wielokroć przytaczane i dyskutowane. Niemal klasyka gatunku."
Do tekstu..
Kobiety do skalpela (17-02-2011)
Autor: Natalia Mazur
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Na medycynę dostaje się więcej kobiet niż mężczyzn. - Za parę lat zabraknie nam chirurgów - alarmują lekarze i szefowie szpitali (mężczyźni). Ale właściwie dlaczego alarmują?
Do tekstu..
5000 męskich wojen (17-02-2011)
Autor: Agnieszka Sowińska, Grzegorz Sroczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"'Baba, która z karabinem idzie zabijać facetów? No, Swietłana, czyś ty zdurniała, co to za temat?' - rozmowa z reporterką Swietłaną Aleksijewicz, autorką książki 'Wojna nie ma w sobie nic z kobiety', będącej zbiorem opowieści kobiet walczących w armii radzieckiej podczas II wojny światowej"
Do tekstu..
Wierny nauce mistrz prawdy (17-02-2011)
Autor: Prema Dharmin
Źrodło: www.eioba.pl Zgłosił/a: jarekland
"Kim był, jak żył, w co wierzył i jak został zamordowany przez inkwizycję włoski uczony, astronom, filozof i teolog dominikański epoki Renesansu Giordano Philippo Bruno. Dzień 17 luty - data egzekucji Bruno - obchodzi się na całym świecie jako Międzynarodowe Święto Ofiar Inkwizycji."
Do tekstu..
Katolicyzm liberalny nie istnieje (17-02-2011)
Autor: Marcin Król
Źrodło: Gazeta Prawna Zgłosił/a: Gołębiewski
Przy okazji pośmiertnych wspomnień o abp. Józefie Życińskim padają znowu stwierdzenia, że był zwolennikiem "katolicyzmu liberalnego". Rozumiem, o co chodzi w takich wypowiedziach, lecz chciałbym przypomnieć, że nic takiego jak "katolicyzm liberalny", jeżeli nadawać słowom sensowne znaczenie, po prostu nie istnieje.
Do tekstu..
Niewierzący patrzy na beatyfikację (16-02-2011)
Autor: Artur Domosławski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Jan Paweł II, błogosławiony in spe, jest zarazem pospiesznie pasowany na patrona "Polski smoleńskiej". Do tego dekret Benedykta XVI nie jest potrzebny."
Do tekstu..
„L” jak listerioza (16-02-2011)
Autor: Sykofanta
Źrodło: figulacha z makulachem, czyli technologia, chemia i mikrobiologia żywności Zgłosił/a: liliac
"...postanowiłem zaoferować temat z serii "drżyjcie przed jedzeniem, bo czyhają w nim groźne bakterie". Tak więc miesiąc maj będzie sponsorowany przez literkę L jak Listeria monocytogenes i wywoływana przez nią listerioza."
Do tekstu..
Hydrokolonoterapia - fakty i mity (16-02-2011)
Autor: Katarzyna Borycka-Kiciak
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Idea hydrokolonoterapii zasadza się na znanej od tysiącleci lewatywie i dziewiętnastowiecznej teorii "autointoksykacji", której wiarygodność obalono w licznych badaniach kolejnego stulecia. Zabieg jest nie tylko nieskuteczny, ale może być przyczyną poważnych zaburzeń gospodarki wodnoelektrolitowej oraz składu mikroekosystemu jelitowego odpowiedzialnego za jego integralność i prawidłowe funkcjonowanie. Wykonanie zabiegu niesie ze sobą poważne ryzyko przedziurawienia jelita i rozwoju kałowego zapalenia otrzewnej."
Do tekstu..
Seks dzikich zwierząt (16-02-2011)
Autor: Wojciech Staszewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie zwierzęcym, ale wstydzicie się zapytać. Rozmowa z dr. Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego zoo
Do tekstu..
Nie dla aborcji w domu na Wyspach (15-02-2011)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Brytyjki nie będą mogły dokonywać aborcji farmakologicznej w domu. Londyński Wysoki Trybunał nie zgodził się na liberalizację prawa postulowaną przez organizacje planowania rodziny
Do tekstu..
Francuski minister chce wracać do chrześcijańskich korzeni Europy (15-02-2011)
Autor: Szymon Łucyk
Źrodło: http://www.interia.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
Francuski minister do spraw europejskich Laurent Wauquiez oświadczył we wtorek, że Europa powinna przyznać się do swoich chrześcijańskich korzeni.
Do tekstu..
Scientology: Slave Labor, Beatings, and an FBI Investigation? (15-02-2011)
Autor: Elspeth Reeve
Źrodło: The Atlantic Zgłosił/a: coreless
Scientology is more than just the reason no one takes Tom Cruise seriously anymore. It's also--according to defectors, who are condemned as liars and much worse by the church--a very expensive and sometimes violent cult.
Do tekstu..
Zdenerwowany obywatel donosi na KK. (15-02-2011)
Autor: Szulcik
Źrodło: Pardon Zgłosił/a: Menel de Lux
Postanowiłem zerwać z wizerunkiem marudy internauty i zamierzam zglosić do krakowskiej prokuratury złamanie prawa przez Dziwisza. Dość takiego bezowocnego pisania w sieci bo w sobotę zapłaciłem trzy stówy mandatu za gówniane wykroczenie a taki Dziwisz łazi bezkarnie otoczony czcią mediów i władz choć popełnia przestępstwo a nie wykroczenie więc niech się trochę prokuratura spoci rozpatrując moje doniesienie
Do tekstu..
Koktajl proboszcza (15-02-2011)
Autor: Witold Mrozek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Minister Zdrojewski, zanim objął resort kultury i dziedzictwa narodowego, przymierzał się do zostania szefem MON. Dziś okazuje się, że jedno z drugim może mieć wiele wspólnego, a chociażby znajomość tajników miejskiej partyzantki nawet bardziej, niż polskim żołnierzom, może być przydatna pracownikom instytucji kultury. Zwłaszcza takich, które zadarły z Kościołem. "Jak trzeba będzie, użyjemy koktajlów Mołotowa, a zabytków nie oddamy" - odgrażał się przed paroma dniami proboszcz bazyliki mariackiej w Gdańsku.
Do tekstu..
Seks trzeciego wieku (15-02-2011)
Autor: Rafał Kostrzyński
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Na Zachodzie ludzie w podeszłym wieku są coraz atrakcyjniejsi. Jako klienci. Mają pieniądze i chcą używać życia. Niemiecki rynek usług seksualnych już to dostrzegł i przygotował dla nich specjalną ofertę
Do tekstu..
Z Katowic w daleki świat (15-02-2011)
Autor: Jezry Domański
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Mleko znowu się wylało. I to od razu jako kwaśne. Specjalistami od takich operacji są prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej. Najnowszy baniak z kwaśnym mlekiem ma nalepkę "śledztwo gibraltarskie" w sprawie śmierci gen. Sikorskiego. I kosztował podatników, bagatela, ponad 570 tys. zł. Choć z pewnością dużo więcej, bo przecież np. Zakład Medycyny Sądowej w Krakowie, który zrobił ekspertyzę, też miał koszty. Ktoś musi je ponieść. Wiadomo, kto! Ty, czytelniku podatniku.
Do tekstu..
Między dwiema kulturami (15-02-2011)
Autor: Rozmawia Bronisław Tumiłowicz
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Za jakieś dwie generacje stosunki polsko-rosyjskie będą oparte na realiach, a nie na emocjach - wywiad z Andrzejem Boreyko - wybitnym dyrygentem polsko-rosyjskiego pochodzenia.
Do tekstu..
Autokracja w sosie węgierskim (15-02-2011)
Autor: Jan Piaseczny
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Prawicowy populista i jego poplecznicy zawłaszczyli państwo Madziarów
Do tekstu..
Oferta testu jasnowidzenia (15-02-2011)
Źrodło: Sopockie Towarzystwo Naukowe Zgłosił/a: maruda
List otwarty do jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego, zapraszający do zademonstrowania swojej skuteczności w obiektywnie skonstruowanym teście
Do tekstu..
Polacy zmodernizują Wielki Zderzacz Hadronów (15-02-2011)
Autor: onet.pl
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Polacy zmodernizują Wielki Zderzacz Hadronów
Do tekstu..
Lucidologia (15-02-2011)
Autor: Lucidologia
Źrodło: blog Zgłosił/a: myslivy
"Zazwyczaj neurobiologia poznawcza skupiała się na próbach zrozumienia funkcjonowania mózgu i umysłu w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne. Jednak w ostatnich latach niektórzy neuronaukowcy ponownie zwrócili się ku spontanicznej aktywności mózgu pojawiającej się podczas okresów odpoczynku, snu oraz innych stanów off-line, podczas których przetwarzanie bodźców pochodzących z zewnątrz jest ograniczone do minimum..."
Do tekstu..
Kartki walentynkowe od "Pontonu": Edukacja seksualna dla wszystkich (14-02-2011)
Autor: MJ/PAP
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
"Zarażaj miłością, nie zarażaj HIV" - to hasło zorganizowanego w walentynki happeningu grupy edukatorów seksualnych "Ponton". Aktywiści zachęcali młodzież, by pisała kartki walentynkowe do minister Katarzyny Hall, wzywając ją do wprowadzenia powszechnej edukacji seksualnej w szkołach.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365