Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.588.447 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Racjonalista musi wykształcić w sobie silny moduł krytyczny, skierowany nie tylko wobec cudzych poglądów, ale i własnych. Powinien niepokoić się ten, kto nigdy nie zmieniał, nie modyfikował ani nie obalał własnych poglądów, a jedynie cudze.
MA 
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Na uniwersytecie wiszą krzyże. Studenci ich nie chcą (15-10-2013)
Autor: Sylwia Targaszewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Toruniu w niektórych salach wiszą krzyże. Studentom to się nie podoba, bo uczelnia to nie kościół. - Krzyże mogą wisieć, o ile zgodzą się na to dziekani - odpowiada rzecznik uniwersytetu.
Do tekstu..
21 arcydzieł polskiego kina według Martina Scorsese (15-10-2013)
Autor: aka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
Zestaw klasycznych polskich filmów rekomendowanych przez wybitnego amerykańskiego reżysera ruszy w tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Do tekstu..
Inside the Mind of the Republican Party (15-10-2013)
Autor: Sean M. Carroll
Źrodło: preposterousuniverse.com Zgłosił/a: JK
The rest of the world is looking at the United States and wondering, with good reason, why we have gone crazy. Not the entire country has gone crazy, of course. But we have a system of government in which a medium-sized minority can bring things crashing down if they so choose, and exactly such a group is rending one of the major parties apart. The minority group is roughly "the Republican base," an uneasy alliance of Evangelical Christians and the Tea Party. So it's interesting and important to understand what these folks really think - something the media, with its valorization of drama, isn't very good at conveying. The polling organization run by James Carville and Stanley Greenberg has recently tackled the issue, and presents a fascinating summary of what
Do tekstu..
Sejmowy ekspert o dręczonych lokatorach: Mogli myć się u znajomych (15-10-2013)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: poznan.gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"Czyściciele" kamienicy odcięli wodę? Nie ma problemu. Niech lokatorzy poszukają sobie źródła wody oligoceńskiej - napisał ekspert biura analiz sejmowych
Do tekstu..
Jak Amazon daje pracę (15-10-2013)
Autor: Agnieszka Filipiak
Źrodło: wyborcza.biz Zgłosił/a: waldeck77
Światowy lider e-handlu zamierza zbudować w Polsce do 2015 r. trzy wielkie centra logistyczne. W ciągu trzech lat ma powstać 6 tys. miejsc pracy, w sezonie świątecznym nawet o 9 tys. więcej.
Do tekstu..
Czy fizyka kwantowa uratuje świat? (15-10-2013)
Autor: Rozmawiał JACEK KRYWKO
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Podróże i komunikacja szybsze od światła, przenoszenie się w czasie, technologie oparte na antymaterii. Czy te cuda znane z filmów science-fiction staną się kiedyś rzeczywistością? Pytamy o to prof. Rolfa Landua, fizyka z laboratorium CERN, który specjalizuje się w badaniach nad antymaterią."
Do tekstu..
Episkopat: Ubój rytualny należy do podstawowych praw... Naukowcy: Rozdźwięk pogl (14-10-2013)
Autor: Martyna Majchrzak, PAP, TOK FM
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Przeciwko takiej interpretacji i uznaniu uboju rytualnego za prawo człowieka protestuje w liście ponad 100 naukowców. " Z niedowierzaniem przyjęliśmy oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyrażające pełną aprobatę dla uboju rytualnego przez podrzynanie gardeł w pełni świadomym, skrępowanym zwierzętom i pozostawianie ich w agonii. Stanowisko takie wyraża brak poszanowania jakichkolwiek zobowiązań moralnych wobec zwierząt, nawet zobowiązania pośredniego uznawanego przez Św. Tomasza z Akwinu" - czytamy w liście."
Do tekstu..
Ozone loss warmed southern Africa (14-10-2013)
Autor: Hannah Hoag
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Ozone loss over the South Pole might be the reason for a two-decade rise in early summer temperatures across southern Africa, according to research published today in Nature Geoscience"
Do tekstu..
Zakonnik, ofiara pedofilii: Przebaczyłem. Dziś błogosławię Boga za to wydarzenie (14-10-2013)
Autor: DT
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
- Dlaczego [Bóg - red.] wybrał tych ludzi? Byśmy patrząc na ich historię, zobaczyli, w jaki sposób On działa - powiedział w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" o. Stanisław Jarosz, zakonnik, który w dzieciństwie był ofiarą molestowania. - Bóg wybiera grzeszników. Dla nich przygotował miejsce w Kościele - dodał.
Do tekstu..
Prawicowi dziennikarze przeciwko piętnowaniu pedofilów w sutannach... (14-10-2013)
Autor: Jakub Noch
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
"My, niżej podpisani, wzywamy nasze Koleżanki i naszych Kolegów z największych mediów do zaprzestania histerycznej kampanii nienawiści skierowanej przeciwko Kościołowi w Polsce" - piszą w specjalnym liście prawicowi publicyści, którzy nie mogą zaakceptować ujawniania kolejnych przypadków pedofilii wśród duchownych.
Do tekstu..
Nie wszystkie dzieci lubią łaskotki (14-10-2013)
Autor: szprota
Źrodło: szprotest Zgłosił/a: liliac
"Nie wiem, czy wiecie, ale cywilizacja śmierci z siedzibą w Brukseli przysłała instrukcje, byśmy roznamiętnili te maleńkie, niewinne duszyczki za pośrednictwem edukacji seksualnej i przedszkoli równościowych. Ja rozumiem, że ksiądz ma podstawy wierzyć, że chłopcu od założenia sukienki pomiesza się dobro ze złem. Ale to tak nie działa. Zgodnie z informacjami, jakie posiadamy, dzieci w wieku przedszkolnym dopiero uczą się wzorców, takich jak przysłowiowa sukienka dla chłopaka. Łatwiej przyjmują zmiany, mają o wiele mniejsze poczucie, że coś się wyłamuje ze schematu, zamiana ról, nawet sprowadzona do przebieranki w ubrania jest dla nich zabawą, nie bolesnym eksperymentem rodem z Zimbardo"
Do tekstu..
Debata o in vitro jest zdominowana przez Kościół (14-10-2013)
Autor: Sławomir Wołczyński, Robert Kowalski
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Płaczące zarodki: oto jak wygląda walka ideologiczna w Polsce. Poteoretyzujmy trochę - jeśli wprowadzimy pełen zakaz in vitro w Polsce, to pacjenci pojadą do sąsiednich krajów. Już niedługo będzie obowiązywało medyczne Schengen. Przecież pierwsze dzieci, które urodziły się w Polsce po procedurze in vitro, to dzisiaj dorośli ludzie, których rodzice byli w Europie na stypendiach naukowych i tam poddawali się tej metodzie. Na przykład znam parę, która była w katolickim Uniwersytecie w Louvain i urodzili dziecko w maju 1985 roku. Według mnie najstarsze polskie dziecko z in vitro urodziło się właśnie w 1985. Poród był w Warszawie, ale po procedurze francuskiej"
Do tekstu..
What Is It Like to Be a Mathematician? (14-10-2013)
Autor: Edward Frenkel, Jacob Aron
Źrodło: slate.com, New Scientist Zgłosił/a: JK
Mathematician Edward Frenkel of the University of California-Berkeley wants to expose the beauty of mathematics, inspire awe at its power, and challenge his colleagues to wield it for good. His new book is Love and Math: The Heart of Hidden Reality.
Do tekstu..
Prawica pokochała Hitlera, bo dał jej broń na przeciwników. (13-10-2013)
Autor: Piotr Szumlewicz, Jakub Noch
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Polska prawica co dnia musi dziękować Bogu za Adolfa Hitlera i Holocaust. Nie tylko dlatego ze względu na wciąż wszechobecny po prawej stronie sceny politycznej antysemityzm. Zbrodnie III Rzeszy okazują się bowiem być świetnym odwołaniem w każdej dyskusji z kimś o odmiennych poglądach. - Prawica zupełnie nie rozumie, jak mocno relatywizuje historię i jak potężnych argumentów używa. Kiedyś oznaczało to ostracyzm, dziś oswaja Hitlera - mówi w rozmowie z naTemat Piotr Szumlewicz."
Do tekstu..
Archeolog we mgle (13-10-2013)
Autor: Szymon Zdziebłowski
Źrodło: PAP - Nauka w Polsce Zgłosił/a: liliac
"Wrogiem polskich archeologów w dotarciu ze swoim przesłaniem jest konserwatyzm komunikacyjny. Przekłada się to na trudności w posługiwaniu się narzędziami Web 2.0, czyli serwisów internetowych nastawionych na interakcję - poprawne umieszczenie zdjęcia profilowego w popularnym serwisie Facebook dla niektórych organizacji archeologicznych stanowi spore wyzwanie, nie mówiąc o zaawansowanym dialogu ze społecznością"
Do tekstu..
Tomasz Lis w mundurze SS - kontrowersyjna okładka (13-10-2013)
Autor: (mj)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Okładka najnowszego numeru tygodnika "w Sieci" prezentuje Tomasza Lisa w mundurze SS, trzymającego w zakrwawionej dłoni różaniec. Obok widnieje napis: "Prawie jak Goebbels". Dziennikarz TVP i redaktor naczelny tygodnika "Newsweek" zapowiedział już proces. Nagonka na Kościół "Czy zatrzymają się dopiero, gdy zaczną ginąć księża?"
Do tekstu..
Trzy argumenty za Noblem dla Higgsa (13-10-2013)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: www.kwantowo.pl Zgłosił/a: Kajtek91
Nie da się ukryć, że zwyciężyli niekwestionowani faworyci. Mimo to, wygrana fizyków cząstek elementarnych dla części osób pozostaje mocno kontrowersyjna. Przyjrzyjmy się powodom najwyższego uhonorowania Petera Higgsa i François Englerta.
Do tekstu..
Unveiling the Higgs mechanism to students (13-10-2013)
Autor: Giovanni Organtini
Źrodło: arxiv.org Zgłosił/a: JK
In this paper we give the outline of a lecture given to undergraduate students aiming at understanding why physicists are so much interested in the Higgs boson. The lecture has been conceived for students not yet familiar with advanced physics and is suitable for several disciplines, other than physics. The Higgs mechanism is introduced by semi-classical arguments mimicking the basic field theory concepts, assuming the validity of a symmetry principle in the expression of the energy of particles in a classical field. The lecture is divided in two parts: the first, suitable even to high--school students, shows how the mass of a particle results as a dynamical effect due to the interaction between a massless particle and a field (as in the Higgs mechanism). The audience of the second part, m
Do tekstu..
fMRI Study Reveals Differences in Brain Response to Poetry and Prose (13-10-2013)
Źrodło: Sci-News.com Zgłosił/a: JK
Researchers from the University of Exeter, UK, have used the functional magnetic resonance imaging (fMRI) technology to map the different ways in which the human brain responds to poetry and prose.
Do tekstu..
"Kościół jest jak opóźnione dziecko. Cieszymy się, że zawiązało buciki, ale (12-10-2013)
Autor: kk
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Kinga Dunin w audycji "Sterniczki" Pierwszego Programu Polskiego Radia ostro skomentowała stanowisko Konferencji Episkopatu Polski, który zapowiedział postawę "braku tolerancji dla pedofilii w Kościele" i oficjalnie przeprosił ofiary molestowania seksualnego przez księży pedofilów."
Do tekstu..
Zdrowsze (trochę) frytki i chipsy dzięki GMO (12-10-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Dzięki zastosowaniu narzędzi biologii molekularnej możemy nie tylko dodawać geny do genomów dzięki czemu organizm zyskuje nową cechę. Równie dobrze możemy "pozbyć się" niepożądanych substancji poprzez inaktywację niektórych genów uczestniczących w ich biosyntezie. Najbardziej znanym podejściem jest stosowanie mechanizmu wyciszania genów, czyli interferencji RNA (RNAi). RNAi jest naturalnym mechanizmem regulacji ekspresji genów w komórkach roślin i zwierząt. Naukowcy posiedli umiejętność wykorzystywania interferencji RNA dla realizacji swych celów."
Do tekstu..
Marek Sułkowski: skłonności ks. Grzegorza z parafii na Tarchominie były znane... (12-10-2013)
Autor: Marcin Bartnicki
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Sprawca - psychopata i pedofil, który dodatkowo ma poczucie, że za plecami ma swojego hierarchę, który go w najgorszym razie przeniesie do innej parafii, czuje się bezkarny, a w jego chorej psychice powstaje myśl, że w zasadzie jest małym bogiem. Myśli, że wszystko co czyni, ma jakiś głęboki sens. Jednocześnie jego chory, niezaspokojony popęd powoduje, że dopuszcza się rzeczy, które trudno nam sobie wyobrazić
Do tekstu..
Were the First Artists Mostly Women? (12-10-2013)
Autor: Virginia Hughes
Źrodło: National Geographic Zgłosił/a: liliac
"Women made most of the oldest-known cave art paintings, suggests a new analysis of ancient handprints. Most scholars had assumed these ancient artists were predominantly men, so the finding overturns decades of archaeological dogma."
Do tekstu..
Badanie dowodzi: poglądy polityczne tłumią racjonalne myślenie (12-10-2013)
Autor: Leszek Jankow
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Dziwisz się, dlaczego twoi znajomi, inteligentni ludzie, w pewnych kwestiach pozostają całkowitymi ignorantami? Dlaczego, chociaż podpierasz się wieloma naukowymi analizami, nie chcą ci przyznać racji? Nowe badania amerykańskich psychologów opisują to niesamowite zjawisko.
Do tekstu..
Bizantyjskie zwyczaje niemieckiego biskupa (12-10-2013)
Autor: Michał Kokot
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"W świat lata tylko pierwszą klasą, buduje nową siedzibę za 31 mln euro. Biskup niemieckiego Limburga szokuje kraj skłonnością do luksusu."
Do tekstu..
Pełnomocniczka rządu wzywa ks. Oko, by przeprosił za słowa o pedofilach (11-10-2013)
Autor: Paweł Kośmiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
daniem ks. Oko, zamiast tropić pedofilów wśród księży, media powinny przyjrzeć się innym grupom: homoseksualistom, nauczycielom czy trenerom sportowym. Według duchownego niebezpieczny jest również "program gender", który to "wygląda, jakby go układali pedofile". Słowa księdza oburzyły Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, pełnomocniczkę rządu ds. równego taktowania.
Do tekstu..
Erystyka Michalika i korporacyjny PR (11-10-2013)
Autor: naima
Źrodło: naimaonline.wordpress.com Zgłosił/a: ramichael
W pierwszej chwili odruchowo zrobiłam screen save, bo takie pyszne wiadomości potrafią znikać znienacka z serwisów. Ten jednak nie tylko nie znikł, ale rozpowszechnił się na różne portale i pokonał Atlantyk, robiąc polskiemu kościołowi katolickiemu międzynarodowy PR.
Do tekstu..
Irisin Production During Exercise Boosts Brain Health (11-10-2013)
Źrodło: redorbit.com Zgłosił/a: JK
Exercise is good for nearly every part of your body, including your brain. According to researchers led by Harvard Medical School, a molecule called irisin is produced in the brain during endurance exercise and apparently has neuroprotective effects.
Do tekstu..
AIDS virus in cats might help human vaccine effort (11-10-2013)
Źrodło: ww2.wcmh.com Zgłosił/a: JK
Cats may hold a key to developing an HIV vaccine for people, a new study suggests. Researchers found that a protein from the virus that causes AIDS in cats triggered an immune response in blood from HIV-infected people. The findings, reported in the October issue of the Journal of Virology suggest that further research with FIV could lead to an HIV vaccine for people.
Do tekstu..
Mamy nowy gatunek kleszcza. Bardzo cwanego kleszcza (11-10-2013)
Autor: Jacek Krywko
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Tony Goldberg na swojej uczelni zajmuje się infekcjami. Część swoich badań prowadził w Parku Narodowym Kibale, w zachodniej Ugandzie. Kiedy stamtąd wrócił, uświadomił sobie, że razem z nim do Stanów zabrał się ktoś jeszcze. W jego nosie zadomowił się kleszcz. Goldberg zamroził go po wyciągnięciu i zabrał się do badania DNA pasożyta. Okazało się, że nie pasuje do żadnej ze znanych odmian kleszczy. W ten sposób dokonało się odkrycie nowego gatunku."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365