Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.921.654 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 272 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia (...) jest największym wrogiem zdolności myślenia (...) Wiara jest największym przekleństwem ludzkości jako całkowite przeciwieństwo i wróg myśli".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Można przesyłać myśli z mózgu do mózgu (02-03-2013)
Autor: dziennik.pl
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: Mirek
Szczurom wszczepiono do mózgów elektrody.Jeden szczur wysyłał informacje, drugi je odbierał.
Do tekstu..
Google Glass: Is The 'Next Big Thing' The End Of Privacy As We Know It? (02-03-2013)
Autor: Michael Rundle
Źrodło: Huffpost Tech Zgłosił/a: rafael 77
Nowa tech nowinka,implikująca potencjalne korzyści jak i zagrożenia dla cywilizacji informatycznej w 21-wieku.
Do tekstu..
Nauka, naczelne i aniołki Leakey’ego (02-03-2013)
Autor: Maria Pawłowska, Marcin Wrzos
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
O tym, jak Jane Goodall, Dian Fossey i Birute Galdikas, trzy badaczki obserwujące życie naczelnych zmieniły definicję człowieka
Do tekstu..
Birth of a Giant Planet? Candidate Protoplanet Spotted Inside Its Stellar Womb (02-03-2013)
Autor: sciencedaily.com
Źrodło: http://www.sciencedaily.com Zgłosił/a: Reshca
"Astronomers using ESO's Very Large Telescope have obtained what is likely the first direct observation of a forming planet still embedded in a thick disc of gas and dust. If confirmed, this discovery will greatly improve our understanding of how planets form and allow astronomers to test the current theories against an observable target."
Do tekstu..
Human Rights & Democracy for Iran (02-03-2013)
Źrodło: iranrights.org Zgłosił/a: JK
Strona dokumentująca przypadki łamania praw człowieka w Iranie.
http://www.iranrights.org/
Klowni oburzeni porównaniem ich do Berlusconiego (01-03-2013)
Autor: Jacek Lepiarz
Źrodło: INTERIA.PL Zgłosił/a: Unulfo
"Cyrkowy klown nie jest bałwanem, którego można stawiać na jednej płaszczyźnie z Berlusconim".
Do tekstu..
Ruch Palikota bije w księży, tym razem rysunkiem (01-03-2013)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Ruch Palikota opublikował w sieci skandalizujący rysunek, na którym ksiądz wkłada rękę w spodenki dziecka, mówiąc: "Masz dodatkową bruzdę?". Armand Ryfiński (RP) tłumaczy, że scenka trafnie obrazuje "faryzeuszowskie oblicze kleru". Obrazek jest nawiązaniem do słów ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier, który stwierdził, że dzieci z in vitro mają "dotykową bruzdę", która można dostrzec "po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka".
Do tekstu..
Profesor KUL popełnił plagiat?! (01-03-2013)
Autor: ren/ itm/ jra
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Lubelska prokuratura oskarżyła prof. KUL ks. Stanisława T. o plagiat. Profesor nie przyznał się do zarzutu. Wcześniej w postępowaniu dyscyplinarnym na uczelni został ukarany naganą. Akt oskarżenia przeciwko 55-letniemu nauczycielowi akademickiemu KUL Stanisławowi T. został skierowany do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód - poinformowała w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie
Do tekstu..
Dlaczego Polacy są dla siebie okrutni? Nasza złość plemienna (01-03-2013)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Co łączy Krystynę Pawłowicz, morfinę, Janusza Palikota i tajne więzienia CIA?
Do tekstu..
Poglądy mogą zaprowadzić ateistów na szubienicę (01-03-2013)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: http://wyborcza.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Od "zwykłej'' nietolerancji po dożywotnie więzienie i kary śmierci: co czeka dzisiejszych ateistów za ujawnianie poglądów w ich ojczyznach? Raport na ten temat przedstawiła Międzynarodowa Unia Humanistyczna i Etyczna (IHEU) na posiedzeniu ONZ Ateiści doświadczają dyskryminacji, a w wielu krajach ich poglądy prowadzą ich do kryminałów albo na szubienicę - głosi raport.
Do tekstu..
Plus minus lewica (28-02-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Lewica parlamentarna, nie spierajmy się o słowa, nareszcie się ruszyła i próbuje coś zrobić. Cokolwiek. Jedni z Kwaśniewskim, inni bez, ale wszyscy szukają szerszego poparcia. Kupą, mości panowie, a nawet panie.
Do tekstu..
Stop likwidacji bibliotek (28-02-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Komentarz organizatorów obywatelskiego protestu "Stop likwidacji bibliotek" do oświadczenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z dn. 26.02.2013 r. w sprawie zmiany założeń ustawy samorządowej
Do tekstu..
Jak nie pisać publikacji naukowych (28-02-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Nieco przerośnięty prasowy hype to najmniejszy z problemów badaczy związanych z ENCODE. W końcu publikacje obronią się same. Autorzy musieli jednak bronić się przed wieloma innymi krytycznymi komentarzami. Jednym z częściej powtarzanych jest ten o marnotrawieniu pieniędzy - na ENCODE przeznaczono w okolicach 300 milionów dolarów. Suma jest niebagatelna i z całą pewnością mogła być przeznaczona na wiele małych projektów. Z drugiej strony jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że do największych krytyków należą badacze, którzy się na ten kąsek po prostu nie załapali."
Do tekstu..
Nie płacz, Maćku (28-02-2013)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
Mała prawicowa mistyfikacja: "Reasumując: nie, pieniądze przeznaczone na "Zimę w mieście" nie poszły na plakaty homoseksualistów. Pieniądze na "Zimę w mieście" poszły na "Zimę w mieście". Homoseksualiści zorganizowali kampanię za własne dutki. Otrzyj łezkę, Maćku. Wszystko dobrze, duszyczko."
Do tekstu..
Kobieta, która sięgnęła DNA (28-02-2013)
Autor: lesiaqous
Źrodło: Sztuka spakowan(i)a Zgłosił/a: liliac
"Chyba każdy powyżej lat 12 wie, czym jest DNA i jaką funkcję spełnia we wszystkich żywych organizmach. Ale mogę się założyć, że mało kto zna historię Rosalind Franklin - kobiety, której badania nad strukturą DNA stanowią podstawę wszystkiego, co dzisiaj wiemy o tym niezwykłym związku chemicznym."
Do tekstu..
60. rocznica odkrycia struktury DNA (28-02-2013)
Autor: pmw, PAP
Źrodło: PAP Zgłosił/a: liliac
"28 lutego 1953 w porze lunchu do pubu "Eagle" w Cambridge weszło dwóch mężczyzn. Ogłosili, że poznali tajemnicę życia. James Watson i Francis Crick mieli dużo racji."
Do tekstu..
Profesor Longchamps de Bérier i wiedza naukowa (28-02-2013)
Autor: galopujący major
Źrodło: Galopujący major Zgłosił/a: liliac
"Mamy więc sytuację, w której prof. Longchamps de Bérier powołuje się m.in. na pracę prof. Midro, która, co prawda nie w owej pracy, ale w wywiadzie, przyznaje wprost, iż badania są różne , że sama ich nie prowadziła i o nich wyczytała. Cóż kategoryczny ton profesora, który nie tylko o powiązaniu in vitro z istnieniem wad genetycznych zapewnia (są takie wady...), ale umieszcza je w kontekście wad genetycznych uprawniających do aborcji dosyć słabo koresponduje z pełnym zastrzeżeń zdaniem prof. Midro."
Do tekstu..
Palce księdza proboszcza (27-02-2013)
Autor: Anna Skibniewska (NIE, nr 24/2004 str. 10)
Źrodło: skibniewska.blogspot.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Najpierw głaskał, a później wkładał palce, aż bolało. Na lekcjach religii i poza szkołą. Dziś te, które odważyły się o tym mówić, to suki, szkodzące Kościołowi.
Do tekstu..
Grotniki 1439 – zapomniana bitwa i kardynał zdrajca (27-02-2013)
Autor: Ryuuk
Źrodło: www.salon24.pl Zgłosił/a: wanderer
"Biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki, pierwszy polski kardynał, to wyjątkowo paskudna postać w historii Polski. Arogancki duchowny był albo głównym doradcą króla, albo faktycznie rządził w kraju. Bajecznie bogaty kardynał (ciekawostka: kapelusz uzyskał od antypapieża i de facto był długi czas schizmatykiem:) po prostu kupił sobie w 1443 roku księstwo siewierskie, i odtąd biskupi krakowscy tytułowali się książętami:) Zdumiewające, ale owo księstwo siewierskie zostało inkorporowane do Rzeczpospolitej dopiero w 1790 roku! Do tego czasu było po prostu państwem biskupim ..."
Do tekstu..
Wg urzędu zabytki to kościoły (27-02-2013)
Autor: Tomasz Ciechoński
Źrodło: torun.gazeta.pl Zgłosił/a: waldeck77
Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego rozdzieli dotacje na remonty zabytków. Pieniądze mają pójść na ratowanie 100 obiektów, z czego 99 to zabytki kościelne. Komisja ekspercka rekomendowała także budynki świeckie, ale według urzędu marszałkowskiego nie mogą one dostać dotacji
Do tekstu..
Konkurs unijny tylko dla diecezji (27-02-2013)
Autor: tot
Źrodło: torun.gazeta.pl Zgłosił/a: waldeck77
Osobliwy konkurs o unijne pieniądze ogłosił urząd marszałkowski. Aby dostać dotację, trzeba być organizacją kościelną z diecezji toruńskiej.
Do tekstu..
Kto niszczy Kościół? Dominikanin: O. Rydzyk i biskupi (27-02-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Ojciec Rydzyk judzi i rozbija Kościół i państwo, a niektórzy biskupi manipulują autorytetem papieża - duszpasterz o. Ludwik Wiśniewski w "Tygodniku Powszechnym" rozlicza polski Kościół. Co zrobi Episkopat?
Do tekstu..
Europa minus (27-02-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdybym była złośliwa, nazwałabym nową inicjatywę polityczną Kwaśniewskiego, Siwca i Palikota "Europa plus oldboje", co oddawałoby prawdę, ale wolę "Europa minus", bo wtedy widać, czego tam nie ma: nie ma pomysłu, nie ma programu, nie ma młodych, nie ma nowych twarzy, nie ma lewicowości, nie ma projektu europejskiego, nie ma nowych idei i nie ma - co oczywiste - kobiet. Co to ma wspólnego z Europą? Raczej więcej ze zbliżającym się konklawe.
Do tekstu..
Pies czyli kot - Kto bruździ? (26-02-2013)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Trwa walka karnawału z postem, czyli klasyczna polska naparzanka. Zaczęło się od Europy Plus. - Felieton satyryczny S.Tyma
Do tekstu..
Norbertanki sprzedają ludzi. Święte prawo własności (26-02-2013)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Ponad 20 lat temu ulicę Marglową w Nowej Hucie Komisja Majątkowa zwróciła norbertankom wraz z mieszkańcami. Teraz siostry chcą ją sprzedać. Też razem z ludźmi.
Do tekstu..
"Geje to 40 proc. pedofilów i 60 proc. chorych na AIDS", czyli statyst (26-02-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Ksiądz Dariusz Oko, jeden z gości ostatniego programu "Tomasz Lis na żywo", w dyskusji o związkach partnerskich przytoczył dane mające świadczyć o tym, że homoseksualiści odpowiadają za plagę AIDS i stanowią niemal połowę pedofilów. Jego wypowiedź wywołała spore oburzenie. Słusznie - mówią eksperci - bo w swoich szacunkach ksiądz znacznie minął się z prawdą."
Do tekstu..
Chorzy na grypę zagrożeni? Dr Dariusz Majkowski oskarża władze o dezinformację (26-02-2013)
Autor: Ewa Koszowska, Dr Dariusz Majkowski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Henryk Giemza
Ciekawy artykuł odnośnie nieprawidłowości w działaniu państwowych służb odpowiedzialnych za ochronę epidemiologiczną. Najchętniej dodałbym własny, aczkolwiek przewrotny, podtytuł: "Dlaczego szczepionka przeciw grypie jest nieskuteczna (w Polsce)".
Do tekstu..
Ruch Palikota: za słowa o in vitro usunąć ks. Longchamps de Berier z grona (26-02-2013)
Autor: (db)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Poseł RP Armand Ryfiński zapowiedział, że skieruje petycje m.in. do szefowej resortu nauki Barbary Kudryckiej oraz do władz Uniwersytetu Jagiellońskiego o usunięcie z grona wykładowców ks. Franciszka Longchamps de Berier za jego słowa nt. dzieci poczętych metodą in vitro. Według polityka są to słowa "skandaliczne i poniżają dzieci poczęte metodą in vitro".
Do tekstu..
Nie lękajmy się prawdy, Kazimierzu! (26-02-2013)
Autor: Tomasz Lis
Źrodło: tomaszlis.natemat.pl Zgłosił/a: slik
Ksiądz Kazimierz Sowa bardzo ostro skrytykował "Newsweeka" i mnie za okładkę ostatniego numeru. Rzeczywiście ksiądz głaszczący dziecko po głowie to widok budzący jak najgorsze skojarzenia. Za skojarzenia księdza Kazimierza nie odpowiadam. Żałuję tylko, że słowem nie odniósł się on do treści artykułu. Dlaczego? Bo całkowicie zdruzgotałoby to jego tezę, że "Kościół nie ma problemu z pedofilią". Niestety ma, potężny.
Do tekstu..
Zgwałconą 14-latkę zachłostali na śmierć. Bo weszła "w nielegalny związek (26-02-2013)
Autor: apa
Źrodło: http://wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: Reshca
"Zgwałconą nastolatkę zgodnie z prawem szariatu skazano na karę chłosty. Wystarczyło 70, z zasądzonych 101 uderzeń, by dziewczynka straciła przytomność. Jak informuje CNN, tydzień później ciężko pobita czternastolatka zmarła w szpitalu. "
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365