Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.699.278 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II

Złota myśl Racjonalisty:
"Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Prawdziwych przyjaciół (niedźwiedzi) poznajemy w biedzie (14-11-2009)
Autor: List dr Roberta Maślaka i mgr Agnieszki Sergiel
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Przeprosin nie będzie, to raczej niedźwiedziom należą się przeprosiny - wrocławscy zoologowie dr Robert Maślak i mgr Agnieszka Sergiel odpowiadają szefom polskich ogrodów zoologicznych. Po przeczytaniu przesłanych do Redakcji listów trudno oprzeć się wrażeniu, że według adwersarzy tylko opinie uzgodnione z dyrektorami zoo mogą być wygłaszane publicznie- piszą.
Do tekstu..
Awantura w teatrze: Hitler, opera i żona Hitlera (14-11-2009)
Autor: Ludmiła Annikova, Michał Danielewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Ta historia mogłaby być epizodem jednego z filmów Woody'ego Allena. Mamy w niej wszystko, co jest potrzebne do dobrego zawiązania akcji - próby przed ważnym spektaklem z udziałem laureata Oscara, izraelskiego tancerza niezwykle wrażliwego na symbolikę nazistowską, nieco apodyktyczną panią dyrektor Bardzo Ważnego Teatru i sobowtóra Adolfa Hitlera przemykającego za kulisami.
Do tekstu..
Wychować małego jarosza (13-11-2009)
Autor: ww.rp.pl
Źrodło: http://www.rp.pl/artykul/390525_Wychowac_malego_jarosza.html Zgłosił/a: Faith
Zdania na temat tego, czy małe dziecko może zostać wegetarianinem czy nie, są podzielone. Przeciwnicy jarskiej diety uważają, że dziecko powinno jeść mięso,... i kontrargumenty Obecnie nie ma już naukowych wątpliwości, że dobrze zbilansowane diety wegetariańskie, jak i wegańskie, zapewniają wszystkie niezbędne składniki odżywcze na wszystkich etapach rozwoju
Do tekstu..
Katolicy vs. ateiści: nie damy ruszyć krzyży! (13-11-2009)
Autor: Joanna Stanisławska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: MA
Jakie jest miejsce symboli religijnych w życiu publicznym? Czy wiszące w szkołach i urzędach krzyże mogą ranić wyznawców innej wiary albo ludzi niewierzących? Czy więc powinny ze ścian zniknąć? Te pytania powracają w debacie publicznej za sprawą wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zdania komentatorów są podzielone. Jedni mówią o zwycięstwie ateizmu, inni wskazują na konieczność rozdziału państwa od Kościoła.
Do tekstu..
Dłuższe życie, ale po co? (13-11-2009)
Autor: Olga Woźniak
Źrodło: Przekroj Zgłosił/a: Pawel_L
Znaleźliśmy już kilkanaście "genów starości", ale nie jesteśmy ani o krok bliżej wiecznego życia. To dobra wiadomość dla wszystkich, których interesuje... seks
Do tekstu..
Aborcja on-line Świeża krew prosi o pomoc (13-11-2009)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Od trzech lat działa w Polsce forum kobiet, które wspierają się podczas farmakologicznej aborcji. Nazywają to wirtualnym trzymaniem za rękę.
Do tekstu..
Mammografia – cała prawda czy półprawdy? (12-11-2009)
Autor: Irena Cieslińska
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: Osnowa
Jeśli dwa tysiące kobiet przez dziesięć lat będzie co roku poddawało się mammografii, statystycznie uratuje to życie jednej z nich. Dziesięć innych zostanie bezpowrotnie i niepotrzebnie okaleczonych - tak wynika z badań których źródła podano na końcu artykułu.
Do tekstu..
Ach, jak przyjemnie nabijać jest na pal... (11-11-2009)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Podtapianie, rażenie prądem, przypiekanie żywcem i inne współczesne tortury to nic w porównaniu z pomysłowością starożytnych. Najbardziej okrutni byli mieszkańcy Bliskiego Wschodu, masowo zabijali też Rzymianie.
Do tekstu..
Seks, głupcze, seks... (11-11-2009)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: waldeck77
Magdalena Środa o seksie w polskich szkołach.
Do tekstu..
Pola psychościemy (11-11-2009)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: Przekroj Zgłosił/a: Pawel_L
Żona zaczęła rozmawiać z przodkami, ojciec odrzucił balast moralności, a córka kręci palcami leniwe ósemki? Zapewne stali się ofiarami jednej z kilku popularnych w Polsce pseudoterapii. Stosują jepoważni psychologowie i psychiatrzy, a wspiera państwo oraz uczelnie.
Do tekstu..
Wierzcie lub nie, ale klimat to największe wyzwanie ludzkości (10-11-2009)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Zmiany klimatyczne przed którymi stoimy uważam jednak za największe wyzwanie ludzkości od czasu, gdy stworzyliśmy społeczeństwa. By to zrozumieć nie trzeba się oglądać na wyspiarskie państewka albo to, co się stanie z polarnymi niedźwiedziami, ale trzeba przyjrzeć się naszej historii. Ocieplenie klimatu zaczyna wyglądać naprawdę poważnie i przerażająco, dopiero gdy skonfrontujemy ją z historią ludzkości, a obecnie czeka nas szybsza i gwałtowniejsza zmiana niż ta, która umożliwiła powstanie obecnej cywilizacji.
Do tekstu..
300 zł za dyspensę (10-11-2009)
Autor: Małgorzata Gołota
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Toruńscy duchowni za pieniądze zwalniają wiernych z piątkowych postów. Każą też sobie płacić za śluby, których... nie udzielą
Do tekstu..
Prawda o Alicji Tysiąc (10-11-2009)
Autor: newsweek.pl
Źrodło: http://www.newsweek.pl/kobieta/artykuly/ja_kobieta/prawda-o-alicji-tysiac,47871,1 Zgłosił/a: Faith
Jeśli córka kiedyś zapyta: "Dlaczego mnie nie chciałaś, mamo?" - powiem prawdę. Nie myślałam o nienarodzonym dziecku, ale o tych dzieciach, które już miałam...
Do tekstu..
Koszerne komiksy (10-11-2009)
Autor: Tomasz Pstrągowski
Źrodło: komiksomania.pl Zgłosił/a: Krzewiński
Komiksy od zawsze były świetnym nośnikiem treści propagandowych. Korzystali z tego Amerykanie wymyślając choćby Kapitana Amerykę. Korzystali z tego komuniści przez dziesięciolecia karmiąc nas kolejnymi przygodami idealnych funkcjonariuszy służb państwowych. Teraz odkryli to ortodoksyjni Żydzi. I rysują o swojej religii.
Do tekstu..
Skąd wiem że wasz bóg nie istnieje? (09-11-2009)
Autor: unknown
Źrodło: pokazywarka.pl Zgłosił/a: ramichael
1. Wiedza o początkach ludzkich cywilizacji udowadnia nam że ludzie MAJĄ W ZWYCZAJU wymyślać sobie bogów, boginie, duchy i potwory. Zabobon był obecny w każdym zamieszkałym zakątku kuli ziemskiej. To po prostu nieodłączna część naszej natury.
Do tekstu..
Słowa, które zburzyły berliński mur (09-11-2009)
Autor: Bartosz T. Wieliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Pytanie włoskiego dziennikarza do rzecznika partii komunistycznej NRD, które dokładnie 20 lat temu doprowadziło do upadku muru berlińskiego, mogło być ukartowane- podejrzewają niemieccy historycy.
Do tekstu..
Pogodowe ultimatum (09-11-2009)
Autor: Bertrand D'Armagnac
Źrodło: http://portalwiedzy.onet.pl, za Le Monde Zgłosił/a: liliac
Znaleźliśmy się u progu wojny - uważa niemiecki psychosocjolog Herald Welzer - wojny klimatycznej. Ten konflikt postawi przeciwko sobie państwa, grupy społeczne i całe pokolenia.
Do tekstu..
Fałszywa Moralnosć (08-11-2009)
Autor: thelinked.pl
Źrodło: http://thelinked.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=172&Itemid=55 Zgłosił/a: Faith
"Kochaj innych jak siebie samego". Zasada ta jest objawem skrajnego egocentryzmu, ukrytego pod płaszczykiem niewinności i dobrych chęci
Do tekstu..
Mutant Bacteria Are Likely to Threaten Future Space Travelers (08-11-2009)
Autor: Rebecca Boyle
Źrodło: Popular Science Zgłosił/a: lontri
Podróże kosmiczne znacznie osłabiają ludzki układ odpornościowy, a ponadto w stanie nieważkości wzrasta tempo namnażania się wielu chorobotwórczych mikroorganizmów. W dodatku w czasie pobytu astronautów w kosmosie antybiotyki wykazują znacznie mniejszą skuteczność.Może to stanowić realne zagrożenie dla powodzenia długotrwałych misji załogowych w przestrzeni kosmicznej. Artykuł zawiera garść ciekawostek na ten temat.
Do tekstu..
Szuflada na elitę (08-11-2009)
Autor: Krzysztof Dołowy, Andrzej Wróblewski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Brak niezależnych od polityków autorytetów naukowych wpędza nas w zacofanie gospodarcze. Politycy nie zdają sobie sprawy, że wykańczając polską naukę oślepili państwo - teraz już nikt im nie podpowie, dokąd mają pójść.
Do tekstu..
Korzenie majątku Kościoła w Polsce (08-11-2009)
Autor: Analityk (zredagowany przez: kambuzela, nikaen)
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: zet
Co i rusz dowiadujemy się, że ten lub inny zakon lub parafia odzyskał dobra lub wypłacono mu rekompensatę za dobra, które utracił w czasach PRL. Może przy tej okazji warto powiedzieć trochę o tym, skąd kościół ma majątek.
Do tekstu..
Ziemia Krakowska majątkiem Kościoła? (07-11-2009)
Autor: Tomasz Borejza, Michał Radziechowski
Źrodło: Przegląd/WP Zgłosił/a: Sławek Dutkiewicz
Wywiad z Andrzejem Oklejakiem - pełnomocnikiem prezydenta miasta Krakowa ds. prawnych na temat problemów związanych z działalnością Komisji Majątkowej.
Do tekstu..
Symphony of Science - 'We Are All Connected' (07-11-2009)
Autor: John Boswell
Źrodło: http://www.youtube.com Zgłosił/a: Mirosław Werwiński
Johnowi Boswellowi udało się w przystępnej muzycznej formie zamknąć myśli wybitnych naukowców, to jest: Sagana, Feynmana, deGrasse'a Tysona, oraz popularyzatora nauki Billa Nye. Czterominutowy klip warto również obejrzeć ze względu na nowatorską formę.
Do tekstu..
Gray and white matter changes associated with tool-use learning ... (07-11-2009)
Autor: M. M. Quallo, C. J. Price i in.
Źrodło: www.pnas.com Zgłosił/a: lontri
Czy gimnastyka mózgu ma sens? W każdym razie u makaków japońskich to działa. Artykuł zawiera wyniki badań nad zmianami w białej i szarej substancji mózgu, obserwowane u małp po za pierwszy wdrażanych do treningu używania prostych narzędzi w celu zdobywania pożywienia. Za pomocą nieinwazyjnych metod neuroobrazowania odnotowano istotny statystycznie przyrost w obrębie istoty szarej i białej w tych obszarach mózgu, które są aktywne przy używaniu narzędzi. Istotny przyrost tkanki zaobserwowano już po dwóch tygodniach ćwiczeń.
Do tekstu..
Household actions can provide a behavioral wedge to reduce carbon emissions (07-11-2009)
Autor: Thomas Dietz, Gerald T. Gardnerb i in.
Źrodło: PNAS Zgłosił/a: lontri
Długoterminowe strategie ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery koncentrują się na opracowaniu nowych technologii produkcji energii i tworzeniu systemów handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych między krajami. Tymczasem duże pole do działania pozostaje w dziedzinie odpowiedniego gospodarowania energią w gospodarstwach domowych i w sektorze pozaprzemysłowym. Poniższe studium, przeprowadzone w odniesieniu do realiów amerykańskich, wskazuje, że zmiana nawyków i sposobów użytkowania energii w tym sektorze gospodarki mogłaby ograniczyć zużycie węgla w Stanach Zjednoczonych o 123 mln ton rocznie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Wskazuje to na potencjał, jaki w dziedzinie ograniczania emisji i oszczędzania energii pozostaje do wykorzystania w codziennym życiu, nawykach i przyzw
Do tekstu..
Polskie perły geologiczne, o których mało kto słyszał (06-11-2009)
Autor: Joanna Bosakowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Nie będziemy trzymać wyników badań w szufladach, chcemy się nimi podzielić, zapalić ludzi do historii Ziemi - zapowiada główny geolog kraju. Geolodzy chcą nas przekonać, że ślady wydarzeń sprzed tysięcy, ba! - milionów lat, są fascynujące i mogą stanowić nie lada gratkę dla turystów. I dla tych, co na turystach zarabiają.
Do tekstu..
Radio Hell. Piekielny głos w twoim domu (06-11-2009)
Autor: Jacek Kowalski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Toruń ma Radio Maryja. Bydgoszcz weszła na fale eteru z diabolicznym Radiem Hell. Stacja nadaje od października, a na antenie można usłyszeć odgłosy z piekła rodem :) - Wszelkie podobieństwa do radiostacji działających np. w Toruniu są przypadkowe - udaje powagę Mikołaj Lizut, szef radia Roxy FM. Satanistyczne Radio Hell to poranna audycja satyryczna Roxy FM, stały punkt ramówki w trzygodzinnym paśmie o nazwie "Ranne kakao".
Do tekstu..
Kłamstwo prostsze od prawdy (06-11-2009)
Autor: Thomas Gilovich
Źrodło: Onet/La Vanguardia Zgłosił/a: Grzesiek
Krótki i bardzo mądry wywiad o powstawaniu złudzeń. O tym, jak sami się oszukujemy...
Do tekstu..
Ginące profesje: ksiądz (06-11-2009)
Autor: Mirosław Sikorski
Źrodło: WP.pl Zgłosił/a: Krzewiński
Kiedyś zostać duchownym to było coś. Dziś to niemal obciach. Przynajmniej dla ludzi młodych. Na razie nie ma problemów kadrowych w polskim Kościele. Głównie z powodu „nadprodukcji” kapłanów w czasie pontyfikatu Jana Pawła II. Ale za jakieś 20 lat ta stara gwardia przejdzie na emeryturę. Czy znajdą się wtedy następcy?
Do tekstu..
Krucyfiks i prawa człowieka (04-11-2009)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
To oczywiste, że w szkołach publicznych nie ma miejsca dla symboli religijnych.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365