Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.666.810 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
Prowadzę się rozumnie (dla kierowców)
Umberto Eco - Cmentarz w Pradze
Antonio Negri - Goodbye Mr Socialism
Stanisław Lem - Dzienniki gwiazdowe

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Rzecz jasna ludzie przeczą temu, co oczywiste, i żyją w świecie wyobraźni, w którym teksty biblijne wciąż stanowią doskonałe źródło wiedzy geologicznej i paleobiologicznej. Ale wymaga to ogromnego wysiłku. Przeważająca część wierzących Europejczyków woli wnikać tego typu kwestii, uznając, że religia jest odrębną sferą i że stawia pytania, na które nie znajdzie odpowiedzi żadna z nauk.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Upiorna hybryda, czyli Połanieccy na Wawelu (08-05-2010)
Autor: Piotr Graczyk
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
...stronnictwu, które prze dzisiaj w Polsce do władzy patronuje jakaś osobliwa krzyżówka Kreona i Antygony. Jego hasło brzmi: "Państwo to mój martwy brat"! A zatem - mówi nam to stronnictwo, kierowane przez brata umarłego prezydenta - jeśli występujesz przeciwko mnie, tym samym walczysz z moim bratem.
http://lewica.pl/?id=21587
Jak dziś okazywać patriotyzm? Pokolenie PP (07-05-2010)
Autor: Mariusz Janicki, Wiesław Władyka
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Patriotyzm Prawdziwych Polaków jest nieprzemakalny na argumenty, na dorosły dyskurs. To uczucie świadomie infantylizowane, obudowane aksjomatami, gdzie prostota pojęciowa jest uznawana za plus, a wszelkie komplikowanie to domena kosmopolitycznych, oderwanych od narodu elit."
Do tekstu..
Pod Łodzią istnieje Polania - antysemickie państwo PROKURATURA: NIE BYŁO ZNAMION (07-05-2010)
Autor: Maciej Wasielewski/ola/k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Chlodwig
Na płocie od strony ulicy wiszą na wyciągnięcie ręki przechodniów szyldy: "Nielegalna, zbrodnicza, pomroczna, mafijna 3 RP to sracz szwabskich, żydowskich i brukselskich paserów", "Edwardzie Gierek, przepraszamy Cię za naszą niezawinioną ciemnotę i robotniczo-chłopską przerażającą głupotę. A teraz za to poniewiera nami złodziejski kapitał, żydowski HIV i kolaboranckie sprzedajne świnie - Słowianin", "Żydowska syfilistyczna lafirynda 3 RP wel. Jueopolonia to obóz koncentracyjny masowej zagłady dla zniewolonych polskich idiotów. Komendantem obozu kaźni w 3 RP jest zbrodniarz, oszust, kłamca i wazeliniarz, tłusty świński ryj, rezydent Żyd Olo Sztolcman ksywa Kwaśniewski".
Do tekstu..
Królestwo wawelskie (07-05-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
W dniach żałoby mieliśmy interreksa: Kościół. Miejsce liderów politycznych zajęli duchowni. Jakby państwo popadło w stan bezkrólewia, zredukowane do dekoracji, na tle której trwała ­nieustająca katecheza. Jaki był przekaz Kościoła?
Do tekstu..
Upiory. Czy należy je zabijać? (06-05-2010)
Autor: Paweł Goźliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"My jednak nigdy nie grzebiemy zmarłych do końca. Nie dyskutujemy - tylko przygniatamy się trumnami. Tak było i przy okazji tragedii w Smoleńsku (...)Nie Romantyków wina - Łubieński wyjaśnia z empatią - że mesjanistyczne projekty, jakoś niezbędne, żeby nadać sens doświadczeniu ich politycznej, militarnej i życiowej katastrofy (niewola-powstanie-klęska-emigracja), teraz nas prześladują. Dodałbym, że pod postacią upiorów."
Do tekstu..
Jak to pięknie wisi. Moda na mosty niezwykłe (05-05-2010)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Mosty to dziś awangarda inżynierii i architektury. Zdaniem Santiago Calatravy, hiszpańskiego architekta i mistrza wszelkich konstrukcji, guru nowoczesnej architektury, "budowanie mostów jest największym wyzwaniem dla konstruktora, a jednocześnie daje mu najwięcej satysfakcji"."
Do tekstu..
Sprytna galareta i kumaty olej. Zdumiewające IQ pierwotniaków (05-05-2010)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Kilka eksperymentów na nowo rozbudziło dyskusję o istocie inteligencji. Czy może ją przejawiać prosty organizm podobny do ameby, a nawet tłuszcz?"
Do tekstu..
Smoleńsk travel, czyli Polacy na szlaku katastrofy (05-05-2010)
Autor: Michał Stangret
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Polacy chcą zwiedzać miejsce katastrofy, w której zginął prezydent i 95 ważnych polityków. Biura podróży organizują specjalne wycieczki do Smoleńska. Zabierają emerytów, studentów, gimnazjalistów. - Prawdziwy boom na Smoleńsk przyjdzie jesienią, wraz z wycieczkami szkolnymi - zapowiadają biura podróży"
Do tekstu..
Prawda o ojcu Degollado (04-05-2010)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kiedy ojciec Degollado umarł w 2008 r., Legioniści Chrystusa ogłosili, że ich założyciel "poszedł do nieba"(...) Krótkie podsumowanie kościelnego śledztwa, które Watykan ogłosił w ostatnią sobotę, potwierdza jednak, że Degollado był winien skandalu "najcięższych i niemoralnych zachowań", które potrafił ukrywać dzięki autorytarnym rządom w swym zakonie."
Do tekstu..
Filipiak: Polak-żałobnik (03-05-2010)
Autor: Izabela Filipiak* w rozmowie z Katarzyną Fidos
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie. Może dlatego, że nie oglądam telewizji ani nie słucham radia. Wychodzę z założenia, że jeśli coś ważnego się dzieje, to ludzie mi powiedzą. O katastrofie dowiedziałam się od moich studentów. Jedyne, co słyszę, to komentarze na temat przebiegu żałoby, nie jej końca.
Do tekstu..
Prezydent Polski solidarnej. Gospodarczy bilans Lecha Kaczyńskiego (03-05-2010)
Autor: Konrad Niklewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Chlodwig
Konstytucja nie dała Lechowi Kaczyńskiemu dużego wpływu na gospodarkę. Nie wahał się jednak o ten wpływ walczyć, wetując ustawy lub odsyłając je do Trybunału Konstytucyjnego. Wszystko w imię "Polski solidarnej", nawet jeśli oznaczało to paraliżowanie reform
Do tekstu..
Maria Flis: Symbolika Wawelu została teraz rozmyta (03-05-2010)
Autor: Maria Flis i Dominika Wantuch
Źrodło: Gazeta Wyborcza Kraków Zgłosił/a: Chlodwig
Można przypomnieć żałobę Amerykanów po atakach na World Trade Center. Trwała trzy dni, straty w ludziach i symbolice były znacznie większe. Potem każdy musiał wrócić do normalności, bo Amerykanie nie potrzebują i nie rozumieją polityki historycznej. U nas trwało to za długo, a każdy ma określony próg wrażliwości, a zatem i próg autentycznego wylewania łez.
Do tekstu..
Can a prison save a town? (03-05-2010)
Autor: By Alana Semuels
Źrodło: latimes.com Zgłosił/a: coreless
W Stanach Zjednoczonych wiele mniejszych podupadających miast upatruje nadziei na ekonomiczny rozwój w lokalizacji więzienia na ich terenie. Czy rzeczywiście tego rodzaju inwestycje są w stanie rozwiązać wszystkie problemy lokalnych społeczności?
Do tekstu..
DNA referees (02-05-2010)
Autor: By Amber Dance
Źrodło: latimes.com Zgłosił/a: coreless
Przystępnie napisany artykuł wprowadza czytelnika w podstawowe zagadnienia epigenetyki.
Do tekstu..
Unnatural selection: Darwin’s family damaged by inbreeding (02-05-2010)
Autor: Jonathan Leake
Źrodło: www.timesonline.co.uk Zgłosił/a: coreless
Badania nad przodkami Charlesa Darwina sugerują, że stosunkowo częste małżeństwa między Darwinami i Wedgwoodami mogły skutkować zwiększoną liczbą defektów genetycznych u potomstwa w obu rodzinach.
Do tekstu..
Tajemnice biologii zapłodnienia Pociąg do jaja (02-05-2010)
Autor: Wojciech Mikołuszko
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Faith
Kopulacja nie jest finałem wojny o zapłodnienie, lecz ledwie pierwszą bitwą. To, kto ostatecznie wygra bój o przekazanie genów potomstwu, decyduje się podczas zagadkowej walki, jaka toczy się wewnątrz dróg płciowych samicy.
Do tekstu..
Żaba też człowiek (30-04-2010)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Naukowcy odczytali pierwszy pełny genom płaza - donosi najnowsze "Science". Są w nim niespodzianki."
Do tekstu..
Mentalność serialowa (29-04-2010)
Autor: Stefan Chwin
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldeck77
Wielu Polaków nie obchodziło żałoby po Lechu i Marii Kaczyńskich, ale po ich obrazie medialnym wykreowanym błyskawicznie, w ciągu zaledwie jednego tygodnia, przez niemal wszystkie kolorowe magazyny dla kobiet, tabloidy i stacje telewizyjne. W oczach wielu z nas para prezydencka umarła tak, jakby była starym, dobrym, powszechnie znanym i lubianym małżeństwem z serialu "M jak miłość" albo "Plebania".
Do tekstu..
Proszku do prania i wolności! Kuba walczy o wolność (29-04-2010)
Autor: Endy Gęsina-Torres
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Pamiętna śmierć Orlando Zapaty Tamayo, po 85 dniach głodówki, zjednoczyła kubańską opozycję (...) Żeby stać się medialnym dysydentem, Zapata musiał umrzeć. Był skromny i małomówny. Nie krytykował władz w błyskotliwych frazach, które łatwo podchwytywaliby zagraniczni dziennikarze. Nikt więc o nim nie słyszał. Należał do mało znanego Ruchu Alternatywa" O opozycji na Kubie.
Do tekstu..
Matriotyzm, czyli kłopoty z tożsamością (29-04-2010)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: www.krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
"Jako kobieta nie mam ojczyzny. Jako kobieta nie chcę ojczyzny. Moją ojczyzną jest cały świat" - ten cytat z Trzech Gwinei Virginii Woolf należy do najsłynniejszych i najczęściej przywoływanych feministycznych sentencji. Jeszcze dziesięć lat temu słyszałam w tych słowach odwagę, utopijny rozmach, wyzwolenie. Dziś zastanawiam się, ile w nich było rozpaczy. Czy w 1938 roku Europejka istotnie mogła zadeklarować, że nie ma ojczyzny? Czy mogę tak powiedzieć o sobie tu i teraz? Współczesny polski feminizm niewątpliwie bywa patriotyczny. Czasem naiwnie i emocjonalnie, czasem strategicznie i samoświadomie.
Do tekstu..
Kto przeczyta, nie zbłądzi. Rozmowa z prof. Bogdanem Wojciszke (28-04-2010)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
O przysłowiach, powiedzeniach i mądrościach ludowych oraz ich miejscu w codzienności. "Nośnikami myśli czy idei bywają przedmioty i pojęcia. Kiedy nośniki wychodzą z użycia, idee, niestety, muszą pójść ich śladem. Wychodząc w przyszłość można przewidywać, że poważny kłopot będzie też miała wkrótce religia chrześcijańska z jej obiektami magicznymi i symboliką sprzed 2 tys. lat. Jeszcze 100 lat temu ludzie świetnie ją rozumieli, bo żyli w gruncie rzeczy w dość podobnym otoczeniu jak 2 tys. lat wcześniej. A dziś, kto tak naprawdę wie, o co chodzi z łowieniem ludzi jak ryb w sieci? Prawdopodobnie wkrótce pojawią się nowe kulty, których nośnikiem będzie komputer i jakiś szalejący program."
Do tekstu..
The Data-Driven Life (28-04-2010)
Autor: By GARY WOLF
Źrodło: The New York Times MAGAZINE Zgłosił/a: lontri
Co by było gdybyśmy dysponowali bazą danych z informacjami na temat każdej chwili naszego życia? Jest to przecież technologciznie całkiem możliwe. Czy pozwoliłoby to nam lepiej je kontrolować, skuteczniej unikać błędów przeszłości i liczyć na lepszą jego jakość w przyszłości?
Do tekstu..
Dalej rąbią puszczę (27-04-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Lasy Państwowe nie mają zamiaru zaprzestać wycinania Puszczy Białowieskiej, za to robią wszystko, by opinia publiczna była przekonana, że jest inaczej."
Do tekstu..
Erster deutscher Hochsee-Windpark gestartet (27-04-2010)
Autor: Text: dpa
Źrodło: FAZ.NET Zgłosił/a: lontri
W Niemczech uruchomiono właśnie pierwszy zespół elektrowni wiatrowych na otwartym morzu. 12 turbin wiatrowych zainstalowano na Morzu Północnym, ok. 45 km na północ od wyspy Borkum.
Do tekstu..
I co my teraz zrobimy? (27-04-2010)
Autor: Gabriela Pewińska
Źrodło: portalwiedzy.onet.pl, Zgłosił/a: Dziennik Bałtycki
Czy po tym wszystkim co ostatnio się z nami działo, Polacy potrzebują pomocy psychologa? Przykro to mówić, ale to czego byliśmy świadkami w ciągu ostatnich dni, odbywało się według najlepszych reguł kampanii reklamowej proszku do prania. Wielokrotne powtarzanie, odwoływanie się do emocjonalnych zaskoczeń, wywołanie stanu "wszyscy się dziwią, że wszyscy się dziwią".
Do tekstu..
Żółta gorączka, wkurzający komar i opony (26-04-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
O żółtej gorączce i jej nowo odkrytym "przenośniku", komarze Aedes albopictus.
Do tekstu..
Mój sąsiad Goering (26-04-2010)
Autor: Grażyna Plebanek
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Próbuję opowiadać o tym spokojnie - tak "obcym", jak i dzieciom. Słuchają, kręcą się, w końcu pytają: "Ale z czego Polska słynie? Co się w niej teraz dzieje? Wskaż nam coś polskiego, co moglibyśmy pokazać kolegom z innych krajów". Szperam w pamięci - dobre polskie filmy, książki, coś, co tamci mogliby obejrzeć, przeczytać po angielsku czy francusku? Jakiś polski odpowiednik "Harry'ego Pottera"?"
Do tekstu..
Sierpem i młotem pisane (25-04-2010)
Autor: Łukasz Dziatkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Nad nową władzą radziecką łopotał czerwony sztandar, ale potrzebny jej był jeszcze własny, czytelny symbol." O symbolice i historii sierpa i młota.
Do tekstu..
Incydent gruziński (24-04-2010)
Autor: Wojciech Czuchnowski, Renata Grochal
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldeck77
Ujawniamy szczegóły prokuratorskiego postępowania, które wszczęto w 2008 r., gdy pilot prezydenckiego tupolewa odmówił wykonania polecenia Lecha Kaczyńskiego, by lądować w Tbilisi. Czy to pomoże nam w zrozumieniu tego co zdarzyło się w 2010 roku w Smoleńsku? Tr
Do tekstu..
Hmongowie - partyzanci zapomnianych wojen (24-04-2010)
Autor: Krzysztof Mroziewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Zawsze w mniejszości. Zostali wypchnięci trzysta lat temu z Chin w północne rejony dzisiejszych państw Azji Południowo-Wschodniej - Tajlandii, Birmy, Laosu i Wietnamu. Tam też okazali się niechciani i krnąbrni. Walczą o minimum praw przeciwko starszym od siebie gospodarzom wspólnej ziemi. W przeszłości tak im było źle, że nawet sprzymierzali się z najeźdźcami przeciwko autochtonom."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365