Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.139.837 wizyt
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7281 tekstów. Zajęłyby one 28729 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3397 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie mowy sejmowe
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Wspólnie żywione wątpliwe domniemania bywają podtrzymywane przez całe lata lub nawet stulecia tylko dlatego, że każdy zakłada, iż ktoś inny zna jakieś dobre powody, aby ich nie kwestionować, więc nikt nie ośmiela się tego uczynić.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Prężny ośrodek "kontaktu z Bogiem i z ludźmi" (16-09-2011)
Autor: Magdalena Mach
Źrodło: Gazeta.pl/Rzeszów Zgłosił/a: Pabloss
Cel śmiały, dla niektórych szokujący: uczynić jarosławskie opactwo motorem rozwoju miasta i regionu. Pracuje nad tym 27 specjalistów w dziedzinie nowoczesnego zarządzania
Do tekstu..
Kobiety mniej zarabiają od mężczyzn. Dlaczego tak jest? (16-09-2011)
Autor: Aleksandra Sobczak, Ewa Lisowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kobiety zarabiają przeciętnie o 23 proc. mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Dlaczego? Bo nie zabiegają o równe traktowanie - tłumaczy Ewa Lisowska, ekonomistka z SGH"
Do tekstu..
Problemy z językami migowymi (16-09-2011)
Autor: Magda Chmielewska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Przemek J.
Osoby niesłyszące nie mają w Polsce łatwo. Po pierwsze, dużo zamieszania jest z samym językiem migowym, a właściwie dwoma językami migowymi. Jedni znają SJM, drudzy PJM i nie zawsze potrafią się ze sobą dogadać.
Do tekstu..
Planeta obiegająca dwa słońca (16-09-2011)
Autor: Nasa
Źrodło: BBC News Zgłosił/a: Sarif
Korzystając z teleskopu Keplera odkryto planetę krążącą wokół dwóch gwiazd
Do tekstu..
Nergal: "Polacy to waleczni głupcy" (16-09-2011)
Autor: Magdalena Rigamonti,Adam Darskii
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: liliac
"Tak, bo uważam, że polskie społeczeństwo potrzebuje strzału w mordę, a nie grzecznej rozmowy. Na dyskusji się nie znamy, nie potrafimy rozmawiać, szanując zdanie adwersarzy. My umiemy się napierdalać - zero szacunku dla wroga i wszystko na jedną szalę z szabelką w ręku. Wiem, że waleczność to piękna cnota, ale są jeszcze rozum, inteligencja..."
Do tekstu..
Komputer przeszedł Test Turinga (15-09-2011)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mateusz Tryc

Do tekstu..
Nergal - morderca demokracji (15-09-2011)
Autor: Bartosz Węglarczyk
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła dziś jednogłośnie uchwałę, w której stwierdziła, że Nergal jest zagrożeniem dla Polski równie wielkim jak Al-Kaida.
Do tekstu..
Zarejestrowano komitet ws. liberalizacji prawa aborcyjnego (15-09-2011)
Autor: JS/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Dzisiaj zarejestrowano w Sejmie Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla kobiet". Przygotowany przez niego projekt ustawy zakłada m.in.: liberalizację prawa aborcyjnego, refundację aborcji oraz in vitro i wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół. O zarejestrowaniu komitetu poinformowała Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Informację tę potwierdziła Kancelaria Sejmu. Aby złożyć projekt w Sejmie, trzeba zebrać 100 tys. podpisów."
Do tekstu..
Nauka przekręcona (15-09-2011)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog - blog Dariusza Chętkowskiego Zgłosił/a: liliac
"Ostatnio wnikliwie obserwuję, co moja 6-letnia córka wynosi z lekcji religii. Pytam, słucham i niczego nie odkręcam. W końcu to nie ja uczę tego przedmiotu. Kiedy więc zapytałem, co było na religii, córka odpowiedziała: "O Bozi". A kto to jest Bozia? - zapytałem. "Żona Boga" - odpowiedziała."
Do tekstu..
Klauzula sumienia (15-09-2011)
Autor: Jerzy Tyszkiewicz
Źrodło: niedowiary - blog Zgłosił/a: liliac
"Niedawne badania opinii publicznej ujawniły, że znaczna część społeczeństwa ma w sprawie aborcji poglądy dość liberalne, ale są też liczni zwolennicy całkowitego zakazu. Moja propozycja przełamania tego podziału to nowatorskie rozszerzenie instytucji klauzuli sumienia. Proponuję na początek, by objąć nią także prawników i policjantów. Na przykład prokurator mógłby odmówić ścigania lekarza dokonującego nielegalnych zabiegów przerwania ciąży, powołując się na swój wewnętrzny sprzeciw wobec karania takich osób. Podobnie policjant mógłby odmówić aresztowania, nawet gdyby prokurator zdecydował się wydać nakaz."
Do tekstu..
Modlitwa i mordobicie (15-09-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Witaj pielgrzymie! Z faktu, że zawitałeś w te skromne progi wnioskuję, że nie kierowałeś się modlitwą. Tak, modlitwą. Nie chcąc być gołosłownym, cytuję w całości: "Modlitwa przed zalogowaniem się do Internetu Wszechmogący i wieczny Boże, który stworzyłeś nas na Swój obraz i podobieństwo i nakazałeś nam poszukiwać dobra, prawdy i piękna, zwłaszcza w świętej osobie Twego Jednorodzonego Syna, naszego Pana, Jezusa Chrystusa Ciebie prosimy, racz sprawić za wstawiennictwem Świętego Izydora, biskupa i doktora, abyśmy w naszych podróżach po Internecie kierowali się tylko do stron zgodnych z Twoją wolą. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen." Nie, to nie jest żart. Ja tego naprawdę nie wymyśliłem. To jest naprawdę.
Do tekstu..
Szkoła zniechęca do WdŻwR (15-09-2011)
Autor: Olga Szpunar
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Przemek J.
"Będzie lepiej, jeśli podpiszą państwo oświadczenia, że rezygnują z lekcji wychowania do życia w rodzinie - usłyszeli rodzice uczniów VI LO. To kolejny rok, kiedy szkoła naciska na rezygnację z tych lekcji"
Do tekstu..
PiS zamówi msze w wybory (15-09-2011)
Autor: red.
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: maruda
Kolejne obejście ciszy wyborczej, partia postanawia zamówić msze w dzień wyborów tak by ksiądz odczytał nazwiska kandydatów.
Do tekstu..
Nergal jako osoba nie ma znaczenia. Potrzebowaliśmy antychrysta" (14-09-2011)
Autor: psm
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- W całym "sporze o Nergala" sam Nergal, jako osoba, nie jest ważny - twierdzi kulturoznawca dr Jacek Wasilewski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. - Ponieważ świat dąży do pełni wyrażania siebie, potrzeba było takiego "antychrysta" - dodaje. Katarzyna Wiśniewska, dziennikarka "GW", zauważa, że szybka mobilizacja biskupów przeciw Nergalowi może dziwić w kontekście ich milczenia po antysemickim akcie wandalizmu w Jedwabnem
Do tekstu..
"Cud” w Krośnie wyjaśniony. 16-latek oblał pomnik farbą (14-09-2011)
Autor: Ewa Gorczyca
Źrodło: Nowiny24 Zgłosił/a: Pabloss
Policjanci rozwikłali zagadkę substancji, ujawnionej na głowie figury Chrystusa w Krośnie. Okazało się, że jest to sztuczna krew, którą rozlał tam 16-letni chłopiec.
Do tekstu..
Po głosowaniu w TVP "Nergal" zostaje (14-09-2011)
Autor: mkg/iga
Źrodło: tvn24.p Zgłosił/a: ramichael
Znany szerszej publiczności z darcia Biblii na scenie i bycia, byłym już, partnerem Doroty "Dody" Rabczewskiej, Adam "Nergal" Darski nadal będzie zasiadał w jury porgramu telewizji publicznej. Rada Programowa TVP nie poparła w środę projektu uchwały potępiającej zatrudnienie go.
Do tekstu..
Monopol na egzorcyzm? (14-09-2011)
Autor: Maciej Stańczyk
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: psychobobas
"Monopol na odprawianie egzorcyzmów należy do Kościoła, ale na rynku funkcjonuje rzesza tzw. świeckich egzorcystów, którzy w wypędzaniu duchów z opętanych dusz zwietrzyli dobry interes. Wystarczy e-mail, żeby pozbyć się złych mocy i odzyskać wigor. Oczywiście trzeba za to zapłacić."
Do tekstu..
Dzieci i gaz łupkowy (14-09-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Noszę w torebce skróconą wersję programu wyborczego PO i co rusz ze wzruszeniem przeglądam jego liczne punkty. Cieszy mnie, że jeśli ta wiodąca partia wygra wybory, to pensje akademickie ''znacząco'' wzrosną, bo to daje nadzieję, że rzesza ludzi zajmie się wreszcie nauką, a nie ''dorabianiem''.
Do tekstu..
Pozywają Watykan za pedofilię. Benedykt XVI w Hadze? (14-09-2011)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Pedofilia z udziałem duchownych już dużo kosztowała Kościół rzymskokatolicki. Moralnie i finansowo. Nie wszędzie, bo głównie w krajach Zachodu.
Do tekstu..
Gigant z potrzeby serca (14-09-2011)
Autor: Przemysław Pruchniewicz
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: mikeus
od Koninem stoi jedna z największych bazylik na świecie. Co roku odwiedza ją ponad milion pielgrzymów i turystów. Pośród hektarów marmurów słychać gorliwe modlitwy i kąśliwe uwagi o przepychu. Dla jednych to miejsce cudowne, dla drugich bazar pełen kiczu.
Do tekstu..
Jak Nergal biskupów rozsierdził (14-09-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Polski Kościół ostro krytykuje publiczną telewizję, odkąd Adam Nergal Darski, lider zespołu Behemoth, został jurorem muzycznego show ''The Voice of Poland''.
Do tekstu..
Naukowcy wiedzą, dlaczego umierający widzą tunel (14-09-2011)
Autor: ew/livescience.com
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: JK
"Zjawiska towarzyszące śmierci klinicznej (tzw. near-death experiences) często uważane są za mistyczne. Naukowcy wyjaśniają, dlaczego wszyscy umierający widzą to samo."
Do tekstu..
Życie w meteorycie (14-09-2011)
Autor: Michał Różyczka
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Nikt nie wie, skąd wzięło się życie na Ziemi. Najnowsze badania coraz bardziej uprawdopodobniają hipotezę, że cegiełki do jego powstania przybyły do nas z kosmosu.
Do tekstu..
Polityczne barwy episkopatu (14-09-2011)
Autor: RC/Rzeczpospolita
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Przed wyborami narasta spór między hierarchami - jedni sprzyjają PiS, inni wspierają PO. Jakie są trzy warunki, żeby zostać biskupem? - taki dowcip usłyszał od znajomych zakonników poseł PiS Zbigniew Girzyński. Odpowiedź: - Trzeba być ochrzczonym, wierzącym i pochodzić z Krakowa. Przy czym z dwóch pierwszych można dostać dyspensę. Żart odnosił się do działalności metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza. Gdy wspierany przez niego bp Józef Guzdek został biskupem polowym, wielu księży komentowało to, że Platforma przejęła Ordynariat WP."
Do tekstu..
Neuroscience vs philosophy: Taking aim at free will (14-09-2011)
Autor: Kerri Smith
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: JK
"Scientists think they can prove that free will is an illusion. Philosophers are urging them to think again."
Do tekstu..
Inicjatywa TAK DLA KOBIET (13-09-2011)
Autor: Iza Desperak
Źrodło: feminoteka.pl Zgłosił/a: ramichael
o tym, że zakaz aborcji jest sprzeczny z podstawowymi regułami demokracji, ale i tak nic z tym nie zrobimy, oraz o dylematach wyborczych
Do tekstu..
Seks, przemoc i małolaty (13-09-2011)
Autor: Martyna Bunda, współpraca Andrzej Klimczuk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Co polskie dzieci wiedzą o seksie? Że to hard porno. Bo jedynym realnym źródłem wiedzy jest dla nich Internet.
Do tekstu..
Cud w Krośnie nieprawdziwy (13-09-2011)
Autor: RMF FM
Źrodło: wirtualna polska Zgłosił/a: Sarif
Cud w Krośnie jednak nie taki cudowny.
Do tekstu..
Czasopisma o klimacie (13-09-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Rankingi te potwierdzają, że najbardziej wpływowymi czasopismami o zmianach klimatu są (czy też były, w roku 2006) Geophysical Research Letters (impact factor za 2010 rok 3.505), Journal of Geophysical Research (IF 3.303), Journal of Climate (IF 3.513) i Climate Dynamics (IF 3.843). Dwa pierwsze czasopisma wydawane są przez Amerykańską Unię Geofizyczną AGU, trzecie to czasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego AMS, natomiast Climate Dynamics to czasopismo Springera. Widać także, że klimatolodzy (a paleoklimatolodzy w szczególności) chętnie i często publikują w Nature i Science."
Do tekstu..
Trzy kolory. Selekcja pacjentów dla ich dobra (13-09-2011)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"1 sierpnia Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku wprowadził innowacyjny system wstępnej segregacji pacjentów na trzy kolory, w zależności od stanu. Ma rozładować kolejki, zniechęcając zgłaszających się z tzw. włosem na pięcie, co w żargonie dr. Mariusza Pony, zastępcy szefa SOR, oznacza: z byle powodu. Fakt, włos na pięcie nie jest normą, ale też nie zagraża życiu, tymczasem ci z włosem wpędzili szpital w straszliwe długi, gdyż ze strachu przed prokuratorem robiło im się pakiet badań od ręki."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365