Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.137.461 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 304 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Książki są lekarstwem dla umysłu."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
HOMOSEKSUALIZMEM MOŻNA SIĘ ZARAZIĆ-dowiadują się maturzyści (15-02-2012)
Autor: sense_of_beauty
Źrodło: tokfm.pl/blogi/sense-of-beauty Zgłosił/a: ramichael
Chcąc uporządkować sobie wiedzę zdobytą przy pomocy vademekum maturalnego z wiedzy o społeczeństwie wydawnictwa Operon (ISBN 978-83-7680-350-0), uruchomiłem płytę CD załączoną do podręcznika by rozwiązać "test". Kiedy doszedłem do ósmego (ZRZUT EKRANU PONIŻEJ) pytania po prostu mnie zatkało.
Do tekstu..
stop-obludzie. Cena wiary (15-02-2012)
Autor: nadordynariusz
Źrodło: tokfm.pl/blogi/stop-obludzie/ Zgłosił/a: ramichael
Od kilku lat w przestrzeni publicznej padają coraz głośniejsze pytania, o koszty jakie Polskie państwo i obywatele ponoszą z tytułu funkcjonowania Kościoła Katolickiego.
Do tekstu..
Kolenda-Zaleska i etyka dziennikarska (15-02-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Katarzyna Kolenda-Zaleska chyba pomyliła role. Nie jest już tylko dziennikarką, jest sumieniem narodu, a nawet ludzkości. To dość typowe: ludzie znani myślą, że to, że są znani, upoważnia ich do czegoś więcej niż bycie znanym. A mianowicie: do bycia autorytetem. I tak Kasia Cichopek jest autorytetem w kwestii stylu bycia, Jola Kwaśniewska - w kwestii lekarstw na grypę, a Kolenda-Zaleska w kwestiach moralnych i to wielkiego kalibru. Nawet fakt przyjaźni z Wisławą Szymborską nie uchronił jej przed moralistycznym zadęciem (którego Szymborska bardzo unikała, by nie powiedzieć - brzydziła się nim)
Do tekstu..
Pomniki antyjudaizmu w poznańskich kościołach (15-02-2012)
Zgłosił/a: mieczysławski
Abp Stanisław Gądecki, światły hierarcha i wielki rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, podjął decyzję o zdjęciu oszczerczej tablicy w kościele przy ul. Żydowskiej. Może warto, by teraz tablice o innej treści zawisły w poznańskich świątyniach, które do dziś są pomnikami antyjudaizmu?
Do tekstu..
Koścół Katolicki-organizacja przestępcza (15-02-2012)
Autor: qpa
Źrodło: onet.pl - religia Zgłosił/a: jarekland
Kościół Katolicki jest bez wątpienia największą terrorystyczną organizacją przestępczą o zasięgu międzynarodowym. Jest wiele faktów wskazujących na powyższe stwierdzenie, lecz cokolwiek bym tu nie przytoczył ludzie wierzący i tak w to nie uwierzą
Do tekstu..
Ograniczenie umieralności na raka szyjki macicy leży w zasięgu możliwości (15-02-2012)
Autor: Marzena Sygut
Źrodło: Rynek Zdrowia Zgłosił/a: liliac
"Umieralność z powodu raka szyjki macicy ma szansę zmniejszyć się w Polsce do 2020 r. nawet o 50 proc., jeśli wprowadzone zostaną zmiany w obszarze profilaktyki proponowane przez Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy - przekonują specjaliści, przedstawiciele Koalicji. Chodzi o oparcie profilaktyki na trzech filarach: edukacji, badaniach cytologicznych i szczepieniach."
Do tekstu..
Klimatyczna grupa szybkiego reagowania - w Polsce? (15-02-2012)
Autor: pcirrus
Źrodło: Fizyka klimatu Zgłosił/a: liliac
"Być może w Polsce warto stworzyć taką grupę szybkiego reagowania na przekłamania w popularyzacji wiedzy dotyczącej klimatu?"
Do tekstu..
Lux Veritatis w sądzie: NFOŚ bezzasadnie zabrał dotację na odwierty (15-02-2012)
Autor: JS/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Przy okazji sprawy sądowej wytoczonej Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska przez fundację Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka, ujawniono majątek fundacji. Sprawa toczy się o wypowiedzenie przez NFOŚ dotacji ws. wykonania odwiertów geotermalnych. - NFOŚ bezzasadnie pozbawił Fundację Lux Veritatis dotacji na odwierty geotermalne - zeznała w sądzie Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk."
Do tekstu..
Debate bubbles over the origin of life (15-02-2012)
Autor: Brian Switek
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"In an 1871 letter to botanist Joseph Hooker, Charles Darwin wondered whether life might have begun "in some warm little pond, with all sorts of ammonia and phosphoric salts, light, heat, electricity, etc. present." Since then, scientists have come to conclude that life began in hydrothermal vents in the deep sea, but a controversial study published this week in Proceedings of the National Academy of Sciences argues that Darwin might have been on the right track."
Do tekstu..
Atomowi ogrodnicy (15-02-2012)
Autor: Hanno Charisius
Źrodło: Süddeutsche Zeitung/www.onet.pl Zgłosił/a: lontren
Długi czas naukowcy hodowali nowe odmiany roślin naświetlając je promieniowaniem radioaktywnym. Wnuki roślinnych mutantów do dzisiaj trafiają na nasze stoły.
Do tekstu..
Rząd zabiera księżom (15-02-2012)
Autor: Ewa K. Czaczkowska
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: JK
"Premier zamierza zlikwidować Fundusz Kościelny bez podpisania umowy z episkopatem"
Do tekstu..
How religion poisons Brazilian politics (14-02-2012)
Autor: Eli Vieira
Źrodło: atheistalliance.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
In Brazil we've witnessed a growth in the number of national representatives elected in 2010 who only work to try and limit individual rights of women, gays and other minorities hated by biblical text.
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – o dojrzewaniu i płodności (14-02-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Napisałem KiSS i od razy zrobiło się miłaśnie-czule-walentynkowo. Nazwa genu nie pochodzi jednak od całusów, o nie!"
Do tekstu..
Homeopatia nie ma nic wspólnego z medycyną (14-02-2012)
Autor: Andrzej Gregosiewicz
Źrodło: ekologia.pl Zgłosił/a: Koraszewski
Świetny wywiad Andrzja Gregosiewicza.
Do tekstu..
Fatwa pozwala mudżahedinom na porywanie, więzienie i stosunki seksualne z kobiet (14-02-2012)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
28 października 2011 r. forum dżihadystów Minbar Al-Tawhid Wal-Jihad opublikowało fatwę szejka Abu Humama Al-Athariego, członka rady szariatu, w której jednoznacznie pozwolił mudżahedinom na porywanie kobiet niewiernych i stosunki seksualne z nimi, nawet tymi, które są zamężne, na podstawie twierdzenia, że więź małżeńska z niewiernymi zostaje zerwana, gdy tylko dostają się one do niewoli.
Do tekstu..
Prośba o interwencję w sprawie kary śmierci dla Hamza Kashgari (14-02-2012)
Autor: Jan Wójcik
Źrodło: http://www.petycje.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Szanowny Panie Prezydencie, Biorąc pod uwagę Pana dobre stosunki z królem Arabii Saudyjskiej, któremu to Instytut Lecha Wałęsy przyznał w 2008 roku nagrodę za "prowadzenie dialogu międzyreligijnego, promocję tolerancji i wzajemnego zrozumienia kultur i cywilizacji": Wzywamy Pana do natychmiastowego podjęcia działań w sprawie saudyjskiego publicysty Hamza Kashgari deportowanego w ostatnich dniach z Malezji do Arabii Saudyjskiej, gdzie grozi mu kara śmierci za bluźnierstwo. Hamza Kashgari miał dopuścić się w swoich wpisach na Twitterze obrazy proroka Mahometa. Będzie to wielki uszczerbkiem dla walki o wolność, której stał się Pan symbolem jeżeli laureat Nagrody Wałęsy pozwoli na ścięcie głowy Hamzy Kashgariego.
Do tekstu..
Kryzys, brak polityki socjalnej rządu... Trudno być zakochanym w Polsce (14-02-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Święty Walenty, niczym pogański Światowid, ma cztery oblicza. Pierwsze należy z całą pewnością do handlowców, drugie do zakochanych, trzecie do małżonków, czwarte do katolików.
Do tekstu..
Homofobia jest jak rasizm (14-02-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dyskryminacja oparta na orientacji seksualnej ma taką samą wagę jak dyskryminacja ze względu na rasę - orzekł Trybunał w Strasburgu. Polskie prawo stanowi inaczej"
Do tekstu..
Syrenia iluzja (13-02-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku Zgłosił/a: liliac
"Jak wszystkim powszechnie wiadomo, ambicją każdego antycznego twórcy było możliwie jak najwierniejsze naśladowanie natury, mimesis. Od okresu archaicznego, przez klasyczny, aż po hellenistyczny a później rzymski, możemy śledzić ewolucję sztuki, która z każdym pokoleniem zbliża się ku odwiecznemu celowi - całkowitemu realizmowi. Prawda? Otóż nie."
Do tekstu..
Mech i pierwsze wielkie wymieranie (13-02-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Mchy nie cieszą się jakimś szalonym wzięciem. Szczególnie kopalne. Nie są tak spektakularne jak dinozaury, ani tak popularne jak seks z neandertalczykiem. A jednak, okazuje się, że nie docenialiśmy roli mchu w dziejach Ziemi."
Do tekstu..
Niemcy rehabilitują spalone czarownice (13-02-2012)
Autor: Bartosz T. Wieliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Mieszkańcy kilku niemieckich miast domagają się rehabilitacji spalonych wieki temu na stosach czarownic. Ale nie wszędzie się to udaje"
Do tekstu..
Egzorcyzmy na mszy ks. Natanka (13-02-2012)
Autor: (mb)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi ks. Piotr Natanek znów zaskakuje - odprawia egzorcyzmy podczas mszy i przepędza demony. - Tu macie obraz polskiej młodzieży wyniszczonej. Jego zdominowały demony ciężkiego metalu, ciężkiej muzyki i pornografii - mówi podczas mszy ks. Natanek. Oskarża również duchownych o to, że odwrócili się od Boga i wiernych. - Gdzie jesteście biskupi? Pasibrzuchy, pasiecie siebie, a nie lud! Dranie skończone, bandyci! - mówi ks. Natanek.
Do tekstu..
ACTA: Czyli jak celebryci stracili kontakt z rzeczywistością (13-02-2012)
Autor: DollFace
Źrodło: http://www.pudelek.pl Zgłosił/a: Piątkowski
ACTA: Czyli jak celebryci stracili kontakt z rzeczywistością
Do tekstu..
Katolicki sex shop robi furorę w sieci (12-02-2012)
Autor: tvp.info; wp.pl
Źrodło: tvp.info; wp.pl Zgłosił/a: slik
Wygląda na to, że mamy prawdziwą rewolucję w podejściu osób wierzących do spraw seksu. Po tym, jak duchowny z Krakowa, ojciec Ksawery Knotz wydał dwie odważne książki traktujące o seksie katolików, w sieci pojawiły internetowe sklepiki proponujące "małżonkom kochającym Boga"... erotyczne gadżety.
Do tekstu..
Mastering Complexity (12-02-2012)
Autor: Rolf Heuer (CERN's director)
Źrodło: quantum diaries blog Zgłosił/a: ajachol
W kontekscie konferencji w Davos, dyrektor CERNu dyskutuje sytuacje nauki w srodkach masowego przekazu i ogolnie w spoleczenstwie.
Do tekstu..
Polski lek na raka – dr. Burzyński idzie na wojnę. (12-02-2012)
Autor: To Nie Przejdzie
Źrodło: tonieprzejdzie Zgłosił/a: liliac
"To jak mniemam, skłania dr Burzyńskiego do rozpoczynania ciągle nowych testów klinicznych, których nie kończy i nie raportuje, bo tylko tak może sprzedawać swoją terapię antyneoplastonami zdesperowanym i pełnym nadziei pacjentom, chodź jak się przekonaliśmy, jej skuteczność jest niepokojąco wątpliwa. I chodź na swojej stronie Stanisław Burzyński oznajmia że kieruje się naczelną zasadą etyki lekarskiej: "Po pierwsze, nie szkodzić", fakty zdają się temu przeczyć."
Do tekstu..
Triumf natury (12-02-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Film o thatcher to w istocie film o wybryku natury; wśród dziesiątek garniturów jedna sukienka, wśród męskich butów jedne szpilki... Bardzo rzadko chodzę do kina. Zawsze mam potem wrażenie, że to stracony czas, i to w towarzystwie przypadkowych ludzi, pożerających popcorn, ale tym razem było inaczej. Nikt popcornu nie jadł. Na premierę filmu o Margaret Thatcher przyszli ministrowie, biznesmeni oraz najbardziej czysta polska prawica, a więc czciciele "świętej rodziny", wielcy wrogowie feministek i równie wielcy miłośnicy nienarodzonych dzieci.
Do tekstu..
Amerykański sen pryska w edukacji (12-02-2012)
Autor: Mariusz Zawadzki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Złote dekady lat 40., 50. i 60., kiedy bogaciła się klasa średnia i wszyscy mieli szanse na sukces, są już tylko historią. Nierówności społeczne są obecnie tak wielkie, jak przed wybuchem Wielkiego Kryzysu w 1929 r."
Do tekstu..
Sztuka patentowania (12-02-2012)
Autor: Artur Włodarski, Marcin Gędłek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Za wcześnie? Źle. Za późno? Źle. Ale najgorzej - wcale. Jak patentować, by nie żałować?" Garść ciekawostek ze świata patentów.
Do tekstu..
Polska krajem najmłodszych emerytów? (12-02-2012)
Autor: Marcin Gawęda
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Wcześniejsza emerytura, trwała niezdolność do pracy, przywileje i pomostówki, dzięki nim przez lata byliśmy liderami w Europie. Polacy przez długi czas byli najmłodszymi emerytami na Starym Kontynencie - wina systemu czy nasze lenistwo? A jak wygląda to dziś?"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365