Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.711.414 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie mam żadnych talentów - prócz namiętnej ciekawości."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Rzecz o myśleniu (05-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie każdy, kto ma rozum, jest rozumny, nie każdy, kto jest istotą myślącą - myśli. Nie wystarczy zreformować uczelni, by wygenerować myślących studentów. Nie wystarczy myśleć, by być pożądanym pracownikiem korporacji. Obawiam się nawet, że myślenie jest raczej przeszkodą w zdobyciu miejsc na dzisiejszym rynku pracy.
Do tekstu..
„Nie niszczcie naszych badań naukowych” (05-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"naukowcy zbudowali specjalne zabezpieczenia poletek doświadczalnych, które kosztowały ponad 100 000 funtów. Niestety nie wszyscy ucieszyli się z tej informacji. Szczególnie zmartwiona faktem przeprowadzenia testów polowych wydaje się być grupa skupiona pod nazwą "Take the Flour Back". Na 27 maja organizacja ta zapowiedziała przeprowadzenie protestu przed ośrodkiem badawczym Rothamsted. Aktywiści tej grupy zapowiedzieli również, że jeśli naukowcy nie zlikwidują poletek doświadczalnych, będą zmuszeni zrobić to sami"
Do tekstu..
Zmiana płci bardziej po ludzku (05-05-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Ktoś o wyglądzie kobiety musi pokazywać dokumenty, w których figuruje jako mężczyzna. Ma problemy na lotniskach, w strzeżonych budynkach, w pracy. Ustawa o uzgodnieniu płci ma to zmienić"
Do tekstu..
Jak ewaluować naukę, czyli ciekawe przypadki impact factoru (05-05-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: http://nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Jak ocenić znaczenie badań naukowych? Jak zmierzyć jakość odkrycia? Jak odsiać doświadczalne ziarna od plew? Na świecie prowadzi się coraz to więcej i więcej badań naukowych, a powszechny dostęp do infomacji - i publikacji - przez internet sprawia, że zalewa nas fala doniesień o coraz to nowych odkryciach. Świat nauki ma jednak kilka metod, które pozwolą nam ocenić, czy badania, o których czytamy tu i tam, są warte rozgłosu, czy funta kłaków nie warte. Najpowszechniej stosowaną zaś jest wskaźnik opracowany przez Institute for Scientific Information, znany pod angielską nazwą impact factor"
Do tekstu..
Niebezpieczne nieporozumienia w sprawach nauki (05-05-2012)
Autor: Andrzej Walicki
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: liliac
Nauka polska i światowa okiem humanisty
Do tekstu..
Najbardziej archaiczne stworzenie na Ziemi (04-05-2012)
Autor: RZ/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
W mule norweskiego jeziora Arungen zamieszkuje jeden z najbardziej archaicznych mikroorganizmów na Ziemi. Wprawdzie mierzy zaledwie 30-50 mikronów, jednak dzięki niemu można się przekonać, jak wyglądało życie na naszej planecie przed miliardem lat.
Do tekstu..
Teatr Telewizji - największa scena narodowa (04-05-2012)
Autor: Aneta Kyzioł
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Mimo trudności machina Teatru Telewizji powoli zaczyna się na nowo rozpędzać. Poniedziałek po dzienniku znów staje się czasem teatru, momentem, w którym telewizory włączają ci, których nie satysfakcjonuje tradycyjny telewizyjny rozrywkowy kołowrotek: telenowele, talent szoły, talk-shows i docusoaps. Warto dać im szansę"
Do tekstu..
Otwartość a prywatność, konflikt podstawowych praw cyfrowych (04-05-2012)
Autor: Alek Tarkowski
Źrodło: Kultura 2.0 Zgłosił/a: liliac
"Ewa Siedlecka pisze, że "prywatności już nie będzie". Nie lubię takiego zaklinania rzeczywistości, zawsze trzeba zakładać, że zmiana jest możliwa. Ale Siedlecka pokazuje, że sprawa rzeczywiście jest trudna - prywatności nie będzie z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, że jesteśmy zbyt wygodni, że chcemy być widoczni i że technologia bardzo ułatwia utratę prywatności. I nie interesują nas lepsze alternatywy"
Do tekstu..
Tektonika i diamenty czyli co porusza kontynenty? (04-05-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Sprawa istnienia Tuzo i Jasona staje się genialnie oczywista, jeśli przeglądniemy mapy paleogeograficzne. Okazuje się, że Tuzo i Jason istnieją już od proterozoiku i wszystko na Ziemi kręciło się wokół nich. Cała tektonika kier. Ich rozmieszczenie na wysokości równika, na antypodach, sprawia wrażenie, że powstały one w wyniku ruchu obrotowego Ziemi"
Do tekstu..
Nie rób facetowi obciachu przy ludziach (04-05-2012)
Autor: Kaja Mikoszewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Może powinnyśmy mniej się zastanawiać i przestać wciąż w siebie wątpić? Bo co, bo głos nam zadrży? Ktoś nam to ostatnie słowo zabierze albo zostanie ono ocenione jako kobiece, a nie jako sensowne? Już wiem - bo ktoś krzywo spojrzy! Spytaj znajomego faceta, ile razy taka myśl go powstrzymała. Oczywiście nie należy zapominać o legendarnej kobiecej rozwadze. Świat nie potrzebuje więcej bab denerwujących tak samo, jak wygłaszający oczywiste oczywistości mężczyźni"
Do tekstu..
4 maja 1187 r. Królestwo Jerozolimskie (04-05-2012)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Po władcach wybitnych tron Królestwa Jerozolimskiego objął w wyniku małżeństwa z chutliwą królową wdową Sybillą przystojny, ale głupawy Gwidon de Lisignan"
Do tekstu..
Romantyzm polski, czyli wszystko to literatura (03-05-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dotąd myślałem, że z czystą polityką w najstraszniejszym wydaniu obcuję, z zagranicznego oddalenia pojąłem jednak wreszcie: ja obcuję z polską literaturą romantyczną! Klasyczną, choć w nowym przebraniu, niby nieżywą, ale zmartwychwstałą, z polskim romantyzmem w wersji zombi"
Do tekstu..
Dzieci i ryby... puszczają bąki (03-05-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Wszyscy wiemy, że dzieci i ryby głosu nie mają. To jednak nieprawda. Już Arkady Fiedler, twierdził, że ryby śpiewają w Ukajali. Dziś wiemy, że ryby chrząkają, gwiżdżą i nocami miewają wiatry. Zupełnie jak małe dzieci. Tym tropem poszli badacze, którzy postanowili stworzyć dokładny obraz rozmieszczenia ryb w morzu na podstawie dźwięków jakie wydają one w wodzie"
Do tekstu..
Polscy badacze opisują ewolucyjne znaczenie jeżowców (03-05-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Taki mało chwytliwy dzisiaj tytuł, ale to dlatego, że chciałem patriotycznie podkreślić, że chodzi o naukowcych naszych, a nie jak zazwyczaj - ichnich. Bo praca jest fajna, a i w znakomitym piśmie (tradycyjnie, jak nie jest to Nature, to na 95% wiadomo, że będzie to PNAS) opublikowana. Ale gdybym chciał użyć chwytliwego tytułu, to byłoby: Drapieżne jeżowce dodają liliowcom skrzydeł!"
Do tekstu..
Chemik na miejscu zbrodni - próby analityczne na krew (03-05-2012)
Autor: Kuba Grom
Źrodło: Nowa Alchemia Zgłosił/a: liliac
"Często obserwujemy jak w serialach kryminalnych pojawiają się specjaliści orzekający - tu prysnęła krew, tu był strzał, stamtąd strzelano - i niejednokrotnie zastanawialiśmy się, jak oni to robią. Jak? a no tak"
Do tekstu..
Polowanie na czarownice trwa (03-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Wiele zarzutów jest kierowanych pod adresem genetycznie modyfikowanych zbóż i ich uprawy. W sumie, chyba żaden z nich nie jest poparty ani rzetelnymi dowodami, ani nie opiera się na racjonalnych przesłankach. Jednym z tego typu zarzutów, jest rzekome "ściganie" rolników przez korporacje, za "niezamierzone" uprawy GMO"
Do tekstu..
Przeczekać złe czasy (02-05-2012)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: wyborczy.pl Zgłosił/a: ramichael
"Czasowe zatrzymanie rozwoju zarodków spotyka się wśród owadów, ryb, ptaków, a także ssaków. U tych ostatnich występowanie diapauzy potwierdzono naukowo tylko u ok. 2 proc. gatunków, m.in. u gryzoni, niektórych owadożernych i drapieżnych, nietoperzy. Czy diapauza występuje też u naczelnych? Nikt do tej pory tego nie badał"
Do tekstu..
Ścięcie weneckiego doży (02-05-2012)
Autor: Ernest Kowalczyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W Sali Wielkiej Rady Pałacu Dożów znajdują się wizerunki pierwszych 75 dożów weneckich. Pośród nich jedno miejsce jest inne: widać jedynie ciemną draperię, a na niej łacińskie słowa: "Hic est locus Marini Faletri decapitati pro criminibus" (Oto miejsce Marino Faliera, ściętego za przestępstwa). Kim był i dlaczego musiał zginąć?"
Do tekstu..
The Art of Illumination: The Limbourg Brothers and the Belles Heures (02-05-2012)
Autor: The Metropolitan Museum of Art
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: liliac
Krótka relacja z wystawy prezentującej jedno z największych zachowanych dzieł średniowiecznej sztuki iluminacji
http://youtu.be/xSTd6HlQ494
Niezależny jeż (02-05-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pewnego dnia jadłem śniadanie, zerkając przez okno. Nagle moim oczom ukazał się widok, który spowodował, że zakrztusiłem się kawą. Przez nasz ogród wędrowała jeżowa mama, a za nią tuptało kilka maluchów. Widok urzekający i unikalny. Jeże są zwierzętami nocnymi. Zwykle dopiero wtedy, gdy zapada zmierzch, ruszają na poszukiwanie swoich przysmaków, czyli owadów, ślimaków, gryzoni, gadów, płazów, owoców oraz pewnego, zupełnie nowego rodzaju jedzenia, o którym za chwilę"
Do tekstu..
Mikrohistoria cenzury sztuki - część 2 (02-05-2012)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art Histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"czas jednak, aby pełniej wyjaśnić starożytną koncepcję, co jest dozwolone, a co nie w sztuce, skupić się na wizualności posągów - zwłaszcza tych rzymskich, które od przełomu mileniów zaczęły operować interesującymi środkami wyrazu. Jak wskazał Paul Zanker w swej pasjonującej książce "August i potęga obrazów" mamy do czynienia w tym okresie republiki przepoczwarzającej się w przyszłe cesarstwo z ciekawym zjawiskiem podwójnej moralności"
Do tekstu..
Zmieńmy Święto Pracy w Święto Emancypacji (02-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
To piękna zbieżność. 3 Maja jest dniem równości formalnej, 1 Maja - dniem równości realnej. Uchwalenie konstytucji ustanawiało równość praw. Święto pierwszomajowe "dokumentowało osiągnięcia i zwycięstwa klasy robotniczej", czyli grupy, która długo i krwawo się emancypowała, by stać się tych praw podmiotem, by mieć wolność i rzeczywistą równość.
Do tekstu..
W poszukiwaniu staropolskiej wieprzowiny (01-05-2012)
Autor: Jarosław Dumanowski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Kotlet schabowy, golonka, a także szynki, kindziuki i kiełbasy z wieprzowiny wydają nam się dziś tradycyjnymi, odwiecznymi daniami kuchni polskiej. Ich awans do grona cenionych i opisywanych w książkach kucharskich dań jest stosunkowo świeżej daty i wiąże się z upadkiem staropolskiej kuchni szlacheckiej, która w końcu XVIII i na początku XIX wieku upadła pod naporem francuskiego wyrafinowania, niemieckiej przyzwoitości i ludowej prostoty. Nasze wyobrażenie o odwiecznym panowaniu wieprzowiny w kuchni polskiej oparte jest często na nieporozumieniu i przekonaniu, że kuchnia i jedzenie są czymś niehistorycznym, a więc niezmiennym"
Do tekstu..
Jakiej historii uczyć (01-05-2012)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Zagrożenie polskiej racji stanu", "błąd, za który zapłacą pokolenia", "uderzenie w fundamenty kultury", "upadek chwalebnej idei kształcenia młodych w duchu patriotyzmu" - to tylko część armat wytoczonych przeciwko reformie nauczania. "Fakt" wali wprost: "W polskich szkołach nie będzie historii. Jak za okupacji". O co tu chodzi?
Do tekstu..
Dlaczego po pijaku śpimy z kim popadnie? (01-05-2012)
Autor: Jędrzej Kamiński
Źrodło: neurotyk.net Zgłosił/a: liliac
"Wiemy już, że fajnie jest być symetrycznym (albo nosić ze sobą piersiówkę i wagon fajek). Piękno jest jednak zbyt skomplikowanym konstruktem, by mogło być ograniczone tylko do jednej zmiennej. Kopmy więc dalej, eksplorując problem poszukiwania dobrych genów..."
Do tekstu..
Mikrohistoria cenzury sztuki - część 1 (01-05-2012)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art Histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"miało wtedy miejsce kilka zdarzeń, które potwierdzają, że atak na rzeźbę "boskiego" monarchy traktowano jako przestępstwo zbliżone do zamachu stanu czy bluźnierstwa. Przykładowo w 15 r. n.e. zarzut zdrady przedstawiono administratorowi jednej prowincji jedynie za to, że polecił wykonanie posągu samego siebie wyższego od pomników wspomnianych rzymskich wodzów i uszkodził pomnik "boskiego" Augusta"
Do tekstu..
Pan z nieba ma kłopot przez ziemię. Miliarder przed sądem (01-05-2012)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"słynący z religijności Jacek D., katowicki biznesmen (13. miejsce na liście najbogatszych Polaków), trzyma się od takich rozrywek z daleka. Częściej można go spotkać w ośrodku rekolekcyjnym niż na balach. Jedyna jego słabość to polowania - strzelał do zwierząt na Alasce, w Afryce i na Syberii. W ubiegłym tygodniu przed sądem rozpoczął się jego proces"
Do tekstu..
Rola zakonnic? "Jan Paweł II był przyzwyczajony, że robią mu pierogi" (01-05-2012)
Autor: sia
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Wojtyła przy każdej wizycie w Stanach spotykał się z ogromnym sprzeciwem ze strony zakonnic, które domagały się większych praw i chciały być traktowane zgodnie z zasługami - opowiadał prof. Obirek, gość programu "OFF Czarek". - One nie tylko prowadzą szpitale, ale i uniwersytety, szkoły i mają bezpośredni kontakt z potrzebami ludźmi. Zawsze chciały to papieżowi powiedzieć, ale ten był głuchy na te głosy. Dzisiejsze reprymendy są kontynuacją polityki zapoczątkowanej przez polskiego papieża
Do tekstu..
Szczepienie - polisa na zdrowie (30-04-2012)
Autor: Andrzej Kaczmarczyk, Jacek Wysocki
Źrodło: Medycyna praktyczna Zgłosił/a: liliac
"Do priorytetów należy powszechne szczepienie przeciwko pneumokokom wszystkich niemowląt. Drugim najpilniejszym problemem jest to, że Polska jest jednym z trzech ostatnich krajów w Europie, oprócz Rumunii i Albanii, który stosuje całokomórkową szczepionkę przeciwko krztuścowi zamiast szczepionki bezkomórkowej - mówi prof. Jacek Wysocki"
Do tekstu..
Prościej zmienić płeć? Ruch Palikota ma projekt ustawy (30-04-2012)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Nowe regulacje, których przygotowania pilnowała posłanka Anna Grodzka, mają przede wszystkim znieść utrudnienia w funkcjonowaniu prawnym i społecznym osób transseksualnych"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365