Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
145.598.305 wizyt
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7275 tekstów. Zajęłyby one 28687 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 2842 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Jak ewaluować naukę, czyli ciekawe przypadki impact factoru (05-05-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: http://nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Jak ocenić znaczenie badań naukowych? Jak zmierzyć jakość odkrycia? Jak odsiać doświadczalne ziarna od plew? Na świecie prowadzi się coraz to więcej i więcej badań naukowych, a powszechny dostęp do infomacji - i publikacji - przez internet sprawia, że zalewa nas fala doniesień o coraz to nowych odkryciach. Świat nauki ma jednak kilka metod, które pozwolą nam ocenić, czy badania, o których czytamy tu i tam, są warte rozgłosu, czy funta kłaków nie warte. Najpowszechniej stosowaną zaś jest wskaźnik opracowany przez Institute for Scientific Information, znany pod angielską nazwą impact factor"
Do tekstu..
Niebezpieczne nieporozumienia w sprawach nauki (05-05-2012)
Autor: Andrzej Walicki
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: liliac
Nauka polska i światowa okiem humanisty
Do tekstu..
Najbardziej archaiczne stworzenie na Ziemi (04-05-2012)
Autor: RZ/PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
W mule norweskiego jeziora Arungen zamieszkuje jeden z najbardziej archaicznych mikroorganizmów na Ziemi. Wprawdzie mierzy zaledwie 30-50 mikronów, jednak dzięki niemu można się przekonać, jak wyglądało życie na naszej planecie przed miliardem lat.
Do tekstu..
Teatr Telewizji - największa scena narodowa (04-05-2012)
Autor: Aneta Kyzioł
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Mimo trudności machina Teatru Telewizji powoli zaczyna się na nowo rozpędzać. Poniedziałek po dzienniku znów staje się czasem teatru, momentem, w którym telewizory włączają ci, których nie satysfakcjonuje tradycyjny telewizyjny rozrywkowy kołowrotek: telenowele, talent szoły, talk-shows i docusoaps. Warto dać im szansę"
Do tekstu..
Otwartość a prywatność, konflikt podstawowych praw cyfrowych (04-05-2012)
Autor: Alek Tarkowski
Źrodło: Kultura 2.0 Zgłosił/a: liliac
"Ewa Siedlecka pisze, że "prywatności już nie będzie". Nie lubię takiego zaklinania rzeczywistości, zawsze trzeba zakładać, że zmiana jest możliwa. Ale Siedlecka pokazuje, że sprawa rzeczywiście jest trudna - prywatności nie będzie z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, że jesteśmy zbyt wygodni, że chcemy być widoczni i że technologia bardzo ułatwia utratę prywatności. I nie interesują nas lepsze alternatywy"
Do tekstu..
Tektonika i diamenty czyli co porusza kontynenty? (04-05-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Sprawa istnienia Tuzo i Jasona staje się genialnie oczywista, jeśli przeglądniemy mapy paleogeograficzne. Okazuje się, że Tuzo i Jason istnieją już od proterozoiku i wszystko na Ziemi kręciło się wokół nich. Cała tektonika kier. Ich rozmieszczenie na wysokości równika, na antypodach, sprawia wrażenie, że powstały one w wyniku ruchu obrotowego Ziemi"
Do tekstu..
Nie rób facetowi obciachu przy ludziach (04-05-2012)
Autor: Kaja Mikoszewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Może powinnyśmy mniej się zastanawiać i przestać wciąż w siebie wątpić? Bo co, bo głos nam zadrży? Ktoś nam to ostatnie słowo zabierze albo zostanie ono ocenione jako kobiece, a nie jako sensowne? Już wiem - bo ktoś krzywo spojrzy! Spytaj znajomego faceta, ile razy taka myśl go powstrzymała. Oczywiście nie należy zapominać o legendarnej kobiecej rozwadze. Świat nie potrzebuje więcej bab denerwujących tak samo, jak wygłaszający oczywiste oczywistości mężczyźni"
Do tekstu..
4 maja 1187 r. Królestwo Jerozolimskie (04-05-2012)
Autor: Włodzimierz Kalicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Po władcach wybitnych tron Królestwa Jerozolimskiego objął w wyniku małżeństwa z chutliwą królową wdową Sybillą przystojny, ale głupawy Gwidon de Lisignan"
Do tekstu..
Romantyzm polski, czyli wszystko to literatura (03-05-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dotąd myślałem, że z czystą polityką w najstraszniejszym wydaniu obcuję, z zagranicznego oddalenia pojąłem jednak wreszcie: ja obcuję z polską literaturą romantyczną! Klasyczną, choć w nowym przebraniu, niby nieżywą, ale zmartwychwstałą, z polskim romantyzmem w wersji zombi"
Do tekstu..
Dzieci i ryby... puszczają bąki (03-05-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Wszyscy wiemy, że dzieci i ryby głosu nie mają. To jednak nieprawda. Już Arkady Fiedler, twierdził, że ryby śpiewają w Ukajali. Dziś wiemy, że ryby chrząkają, gwiżdżą i nocami miewają wiatry. Zupełnie jak małe dzieci. Tym tropem poszli badacze, którzy postanowili stworzyć dokładny obraz rozmieszczenia ryb w morzu na podstawie dźwięków jakie wydają one w wodzie"
Do tekstu..
Polscy badacze opisują ewolucyjne znaczenie jeżowców (03-05-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Taki mało chwytliwy dzisiaj tytuł, ale to dlatego, że chciałem patriotycznie podkreślić, że chodzi o naukowcych naszych, a nie jak zazwyczaj - ichnich. Bo praca jest fajna, a i w znakomitym piśmie (tradycyjnie, jak nie jest to Nature, to na 95% wiadomo, że będzie to PNAS) opublikowana. Ale gdybym chciał użyć chwytliwego tytułu, to byłoby: Drapieżne jeżowce dodają liliowcom skrzydeł!"
Do tekstu..
Chemik na miejscu zbrodni - próby analityczne na krew (03-05-2012)
Autor: Kuba Grom
Źrodło: Nowa Alchemia Zgłosił/a: liliac
"Często obserwujemy jak w serialach kryminalnych pojawiają się specjaliści orzekający - tu prysnęła krew, tu był strzał, stamtąd strzelano - i niejednokrotnie zastanawialiśmy się, jak oni to robią. Jak? a no tak"
Do tekstu..
Polowanie na czarownice trwa (03-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Wiele zarzutów jest kierowanych pod adresem genetycznie modyfikowanych zbóż i ich uprawy. W sumie, chyba żaden z nich nie jest poparty ani rzetelnymi dowodami, ani nie opiera się na racjonalnych przesłankach. Jednym z tego typu zarzutów, jest rzekome "ściganie" rolników przez korporacje, za "niezamierzone" uprawy GMO"
Do tekstu..
Przeczekać złe czasy (02-05-2012)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: wyborczy.pl Zgłosił/a: ramichael
"Czasowe zatrzymanie rozwoju zarodków spotyka się wśród owadów, ryb, ptaków, a także ssaków. U tych ostatnich występowanie diapauzy potwierdzono naukowo tylko u ok. 2 proc. gatunków, m.in. u gryzoni, niektórych owadożernych i drapieżnych, nietoperzy. Czy diapauza występuje też u naczelnych? Nikt do tej pory tego nie badał"
Do tekstu..
Ścięcie weneckiego doży (02-05-2012)
Autor: Ernest Kowalczyk
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W Sali Wielkiej Rady Pałacu Dożów znajdują się wizerunki pierwszych 75 dożów weneckich. Pośród nich jedno miejsce jest inne: widać jedynie ciemną draperię, a na niej łacińskie słowa: "Hic est locus Marini Faletri decapitati pro criminibus" (Oto miejsce Marino Faliera, ściętego za przestępstwa). Kim był i dlaczego musiał zginąć?"
Do tekstu..
The Art of Illumination: The Limbourg Brothers and the Belles Heures (02-05-2012)
Autor: The Metropolitan Museum of Art
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: liliac
Krótka relacja z wystawy prezentującej jedno z największych zachowanych dzieł średniowiecznej sztuki iluminacji
http://youtu.be/xSTd6HlQ494
Niezależny jeż (02-05-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pewnego dnia jadłem śniadanie, zerkając przez okno. Nagle moim oczom ukazał się widok, który spowodował, że zakrztusiłem się kawą. Przez nasz ogród wędrowała jeżowa mama, a za nią tuptało kilka maluchów. Widok urzekający i unikalny. Jeże są zwierzętami nocnymi. Zwykle dopiero wtedy, gdy zapada zmierzch, ruszają na poszukiwanie swoich przysmaków, czyli owadów, ślimaków, gryzoni, gadów, płazów, owoców oraz pewnego, zupełnie nowego rodzaju jedzenia, o którym za chwilę"
Do tekstu..
Mikrohistoria cenzury sztuki - część 2 (02-05-2012)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art Histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"czas jednak, aby pełniej wyjaśnić starożytną koncepcję, co jest dozwolone, a co nie w sztuce, skupić się na wizualności posągów - zwłaszcza tych rzymskich, które od przełomu mileniów zaczęły operować interesującymi środkami wyrazu. Jak wskazał Paul Zanker w swej pasjonującej książce "August i potęga obrazów" mamy do czynienia w tym okresie republiki przepoczwarzającej się w przyszłe cesarstwo z ciekawym zjawiskiem podwójnej moralności"
Do tekstu..
Zmieńmy Święto Pracy w Święto Emancypacji (02-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
To piękna zbieżność. 3 Maja jest dniem równości formalnej, 1 Maja - dniem równości realnej. Uchwalenie konstytucji ustanawiało równość praw. Święto pierwszomajowe "dokumentowało osiągnięcia i zwycięstwa klasy robotniczej", czyli grupy, która długo i krwawo się emancypowała, by stać się tych praw podmiotem, by mieć wolność i rzeczywistą równość.
Do tekstu..
W poszukiwaniu staropolskiej wieprzowiny (01-05-2012)
Autor: Jarosław Dumanowski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Kotlet schabowy, golonka, a także szynki, kindziuki i kiełbasy z wieprzowiny wydają nam się dziś tradycyjnymi, odwiecznymi daniami kuchni polskiej. Ich awans do grona cenionych i opisywanych w książkach kucharskich dań jest stosunkowo świeżej daty i wiąże się z upadkiem staropolskiej kuchni szlacheckiej, która w końcu XVIII i na początku XIX wieku upadła pod naporem francuskiego wyrafinowania, niemieckiej przyzwoitości i ludowej prostoty. Nasze wyobrażenie o odwiecznym panowaniu wieprzowiny w kuchni polskiej oparte jest często na nieporozumieniu i przekonaniu, że kuchnia i jedzenie są czymś niehistorycznym, a więc niezmiennym"
Do tekstu..
Jakiej historii uczyć (01-05-2012)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Zagrożenie polskiej racji stanu", "błąd, za który zapłacą pokolenia", "uderzenie w fundamenty kultury", "upadek chwalebnej idei kształcenia młodych w duchu patriotyzmu" - to tylko część armat wytoczonych przeciwko reformie nauczania. "Fakt" wali wprost: "W polskich szkołach nie będzie historii. Jak za okupacji". O co tu chodzi?
Do tekstu..
Dlaczego po pijaku śpimy z kim popadnie? (01-05-2012)
Autor: Jędrzej Kamiński
Źrodło: neurotyk.net Zgłosił/a: liliac
"Wiemy już, że fajnie jest być symetrycznym (albo nosić ze sobą piersiówkę i wagon fajek). Piękno jest jednak zbyt skomplikowanym konstruktem, by mogło być ograniczone tylko do jednej zmiennej. Kopmy więc dalej, eksplorując problem poszukiwania dobrych genów..."
Do tekstu..
Mikrohistoria cenzury sztuki - część 1 (01-05-2012)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art Histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"miało wtedy miejsce kilka zdarzeń, które potwierdzają, że atak na rzeźbę "boskiego" monarchy traktowano jako przestępstwo zbliżone do zamachu stanu czy bluźnierstwa. Przykładowo w 15 r. n.e. zarzut zdrady przedstawiono administratorowi jednej prowincji jedynie za to, że polecił wykonanie posągu samego siebie wyższego od pomników wspomnianych rzymskich wodzów i uszkodził pomnik "boskiego" Augusta"
Do tekstu..
Pan z nieba ma kłopot przez ziemię. Miliarder przed sądem (01-05-2012)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"słynący z religijności Jacek D., katowicki biznesmen (13. miejsce na liście najbogatszych Polaków), trzyma się od takich rozrywek z daleka. Częściej można go spotkać w ośrodku rekolekcyjnym niż na balach. Jedyna jego słabość to polowania - strzelał do zwierząt na Alasce, w Afryce i na Syberii. W ubiegłym tygodniu przed sądem rozpoczął się jego proces"
Do tekstu..
Rola zakonnic? "Jan Paweł II był przyzwyczajony, że robią mu pierogi" (01-05-2012)
Autor: sia
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Wojtyła przy każdej wizycie w Stanach spotykał się z ogromnym sprzeciwem ze strony zakonnic, które domagały się większych praw i chciały być traktowane zgodnie z zasługami - opowiadał prof. Obirek, gość programu "OFF Czarek". - One nie tylko prowadzą szpitale, ale i uniwersytety, szkoły i mają bezpośredni kontakt z potrzebami ludźmi. Zawsze chciały to papieżowi powiedzieć, ale ten był głuchy na te głosy. Dzisiejsze reprymendy są kontynuacją polityki zapoczątkowanej przez polskiego papieża
Do tekstu..
Szczepienie - polisa na zdrowie (30-04-2012)
Autor: Andrzej Kaczmarczyk, Jacek Wysocki
Źrodło: Medycyna praktyczna Zgłosił/a: liliac
"Do priorytetów należy powszechne szczepienie przeciwko pneumokokom wszystkich niemowląt. Drugim najpilniejszym problemem jest to, że Polska jest jednym z trzech ostatnich krajów w Europie, oprócz Rumunii i Albanii, który stosuje całokomórkową szczepionkę przeciwko krztuścowi zamiast szczepionki bezkomórkowej - mówi prof. Jacek Wysocki"
Do tekstu..
Prościej zmienić płeć? Ruch Palikota ma projekt ustawy (30-04-2012)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Nowe regulacje, których przygotowania pilnowała posłanka Anna Grodzka, mają przede wszystkim znieść utrudnienia w funkcjonowaniu prawnym i społecznym osób transseksualnych"
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – wietnamska improwizacja (30-04-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Same cyjanoakrylany zostały po raz pierwszy odkryte (zsyntetyzowane?) lata temu, w roku 1942 przez dra Harry'ego Coovera z Kodaka. Minęło jednak trochę czasu, zanim znalazły zastosowanie jako kleje. Pierwotnie Coover poszukiwał nowego typu przejrzystego plastiku do produkcji celowników w działach. Znalazł cyjanoakrylany, które jednak do tego celu się nie nadawały, przestał się więc nimi interesować. Powrócił do nich kilka lat później, gdy próbował znaleźć nowy rodzaj plastiku, który możnaby wykorzystać w kadłubach samolotów. Znowu pudło. Tym razem jednak odkrył ich potężne klejące właściwości. Produkt był przez Kodaka rozwijany w tym kierunku, a swoją premierę miał pod koniec lat 502..."
Do tekstu..
Jakiej wiary jest red. Terlikowski? Gdyby spotkał Jezusa, wyśmiałby go (30-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Jakiej wiary jest redaktor Tomasz Terlikowski? Pytam, bo nie wiem, a jestem ciekawa. Wiem, jaką pełni funkcję społeczną. Jest inkwizytorem. Samozwańczym.
Do tekstu..
Watykan kontra siostry zakonne (30-04-2012)
Autor: Mariusz Zawadzki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dwa lata temu, kiedy amerykańscy biskupi potępili reformę zdrowia Baracka Obamy (bo nadal dopuszcza antykoncepcję i aborcję), siostry zbuntowały się. Napisały list otwarty do Kongresu USA: "Wzywamy deputowanych, żeby zagłosowali za reformą zdrowia. Prowadzimy sieć szpitali i widzimy, jak brak opieki odbija się na kobietach, dzieciach i ludziach biednych. Widzimy ludzi umierających za wcześnie i bez sensu. Reforma, choć niedoskonała, jest krokiem milowym w dobrą stronę, bo zapewni ubezpieczenie 30 milionom nieubezpieczonych Amerykanów".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365