Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.752.485 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) żadna z metod poznawczych stosowanych w celu uzasadnienia wiary w tezy supernaturalistyczne nie jest adekwatna do tego celu.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
WPROWADZENIE DO LOGIKI: ALFRED TARSKI (30-09-2012)
Autor: Alfred Tarski
Źrodło: http://tarski.calculemus.org Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Naprawdę Wielki Polak - uważany jest współcześnie za jednego z najwybitniejszych logików wszech czasów - legalnie, wydanie 2012
Do tekstu..
Rozdział życia od poglądów (30-09-2012)
Autor: Mariusz Agnosiewicz
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: MA
Donald Tusk może oczywiście być całkowitym antyklerykałem, lecz w cichości swego liberalno-demokratycznego serca. Myślę, że na polskiej scenie jest wielu polityków o poglądach antyklerykalnych, którzy jednak traktują je jako sferę intymną
Do tekstu..
Bydgoszcz: Magia wygrywa z rozumem (30-09-2012)
Autor: Piotr Schutta
Źrodło: Express Bydgoski Zgłosił/a: MA
"Głoszone przez katolickie środowiska wezwanie do używania rozumu wobec parapsychologii, zgadza się z tym, co proponują publicyści niewystępujący z płaszczyzny religijnej" - pisze Express Bydgoski uwiarygadniając głosem Racjonalisty katolicki sprzeciw wobec nowoczesnej szarlatanerii. Nie dodaje wszelako, że rozum proponujemy ordynować również wobec szarlatanerii z tradycjami...
Do tekstu..
Studenci z Wrocławia skonstruowali pojazd na ciekly azot (30-09-2012)
Zgłosił/a: greg

Do tekstu..
Średniowieczne miasto kobiet? Feministki w XIV-wiecznej Brugii (30-09-2012)
Autor: Kamil Janicki
Źrodło: Ciekawostki historyczne Zgłosił/a: liliac
"W niderlandzkiej Brugii - nie bez powodu nazywanej średniowieczną "kolebką kapitalizmu" - powstało społeczeństwo wyprzedzające resztę kontynentu o dobre kilkaset lat. Nie dość, że funkcjonował w nim rynek zadziwiająco podobny do dzisiejszego (banki, kantory, handel międzynarodowy), to na dodatek wprowadzono tam daleko posunięte równouprawnienie płci. Kobietom wolno było samodzielnie dziedziczyć majątki, prowadzić przedsiębiorstwa, obracać wielkimi pieniędzmi. Panie nie tylko miały takie prawa, ale też ochoczo z nich korzystały i... w dużym stopniu wygryzły z biznesu mężczyzn."
Do tekstu..
Źle ma się kraj (30-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Ekonomiści są jak kapłani. I nader chętnie z uprawnień tej roli korzystają. Również w Polsce
Do tekstu..
Prezes PiS kontra Bóg: kto da siłę swojemu ludowi? (30-09-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Do kogo zwracał się ojciec Rydzyk: do Boga czy do Jarosława Kaczyńskiego? To pytanie, nurtuje mnie od sobotniego marszu pt. "Obudź się Polsko". Dosłownie, bez patetycznych metafor. "Dziękujemy PiS z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele i życzymy, by pan to wszystko wytrzymał. Pan da siłę swojemu ludowi. Alleluja i do przodu" - mówił na pl. Trzech Krzyży o. Rydzyk.
Do tekstu..
Rozpuszczalne układy scalone mogą być przełomem w medycynie (30-09-2012)
Autor: Krzysztof Pielesiek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"To może być prawdziwy przełom w medycynie. Naukowcy z University of Illinois i Tufts University opracowali sposób tworzenia układów scalonych rozpuszczających się w wodzie. Mają one umożliwić tworzenie niewielkich implantów, które po pewnym czasie same rozpuszczą się w naszym ciele."
Do tekstu..
Włochy: Dorosłe dzieci procesują się z rodzicami o pieniądze na utrzymanie (30-09-2012)
Autor: kataza, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Co roku do włoskich sądów trafia 30 tysięcy spraw, w których pełnoletnie dzieci występują przeciwko swoim rodzicom domagając się od nich pieniędzy na utrzymanie. To rezultat niejasnych przepisów oraz tradycyjnych już problemów Włochów z usamodzielnieniem się."
Do tekstu..
Muzułmanie z OWI za powszechnym zakazem obrażania Mahometa (30-09-2012)
Autor: (TSz)
Źrodło: onet.pl, PAP Zgłosił/a: JK
"Szef Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI), która reprezentuje państwa muzułmańskie, apeluje o wprowadzenie powszechnego zakazu obrażania proroka Mahometa, które powinno być przyrównane do mowy nienawiści."
Do tekstu..
Polonijny biskup: Głosowanie na złego kandydata może zagrozić zbawieniu waszych (29-09-2012)
Zgłosił/a: elli
Polonijny biskup w Stanach Zjednoczonych, Thomas Paprocki, wezwał katolików, by głosowali zgodnie z zasadami wiary. Ordynariusz diecezji Springfield w stanie Illinois zalecił wiernym, by 6 listopada nie oddali swojego głosu na kandydata, który popiera "małżeństwa homoseksualne" czy eksperymenty na embrionalnych komórkach macierzystych.
Do tekstu..
Wrześniowa ofensywa PiS, czyli 5 x3 (29-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Ku czemu chcą budzić Polskę zwolennicy PiS? Zapewne ku obaleniu obecnych rządów i ustanowieniu hegemonii swego lidera. A jeśli tak, to wolałabym, żeby Polska sobie spała, bo lepiej spać, niż budzić się w koszmarze.
Do tekstu..
Piramidalny idiotyzm z energią w tle (29-09-2012)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: liliac
"Chyba pierwszym poważnym testem były badania grupy badaczy zjawisk paranormalnych z Toronto pod przewodnictwem Iris Owen. Zastosowano w nich zaskakująco zdrową metodologię jak na tego typu ludzi, z grupą kontrolną i ślepą próbą. Pomimo entuzjastycznego nastawienia, nie wykazano żadnych zdolności ani do ostrzenia żyletek, ani do konserwacji owoców."
Do tekstu..
Dowód na nieistnienie (29-09-2012)
Autor: Jan Woleński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Koraszewski
Jan Woleński o potrzebie wiedzy na temat ateizmu.
Do tekstu..
Nipplegate (29-09-2012)
Autor: Robert Mankoff
Źrodło: The New Yorker Zgłosił/a: liliac
O tym, jak Facebook zbanował oficjalną stronę New Yorkera.
Do tekstu..
Kultura w Korei Płn.? "Puszczali w kinach 'Titanica' Bo amerykański statek (29-09-2012)
Autor: psm
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
Wieczorem oglądałem serwis informacyjny, w którym pojawił się obraz Polski - rzekomo z lutego 2009 roku. Faktycznie jednak były to obrazy kraju po "powodzi tysiąclecia" z 1997 roku, kiedy stodoły stały do 3/4 pod wodą. (...) Na końcu komentarz brzmiał: "Tak wygląda system po przejściu z socjalistycznego na kapitalistyczny".
Do tekstu..
Bolszewizm zmysłów. (28-09-2012)
Autor: Piotr Osęka
Zgłosił/a: Natalia Piotrowicz
Czasopisma religijne o postępie, lekcjach wychowania fizycznego, emancypacji kobiet, rewolucji obyczajowej i ogólnie pojętym postępie.
Do tekstu..
Polonista – maszyn specjalista (28-09-2012)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: Belferblog Zgłosił/a: liliac
"Od kilku lat MEN prowadzi kampanię mającą na celu reaktywację szkół zawodowych. Odbyło się parę konferencji, politycy wystąpili z płomiennymi mowami, specjaliści wzięli pieniądze za badania, że szkoły zawodowe są pilnie potrzebne. I tyle. W ogóle nie zainwestowano w kształcenie kadry, która w tych szkołach mogłaby podjąć się praktycznej nauki zawodu."
Do tekstu..
Jak pszczoły higieną walczą z zagładą (28-09-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Wszystko to sugeruje, że broniące się przed pasożytem czy infekcją pszczoły są w stanie produkować jakieś substancje - prawdopodobnie białka - sygnalizujące pozostałym owadom, że są chore. Oraz że ten sygnał wywołuje u innych owadów obsesyjno-kompulsywną reakcję czyszczenia ula i ogólnie wzmożonego dbania o higienę. Autorzy posunęli się nawet do tego (chociaż nie bezpośrednio w publikacji), żeby zasugerować, że w przyszłości pszczelarze powinni kierować się zdolnościa pszczół do wykazywania tego typu higenicznych zachowań przy rozwijaniu swoich hodowli."
Do tekstu..
Recognizing Conscience in Abortion Provision (28-09-2012)
Autor: Lisa H. Harris
Źrodło: NEJM (New England Journal of Medicine) Zgłosił/a: liliac
"The exercise of conscience in health care is generally considered synonymous with refusal to participate in contested medical services, especially abortion. This depiction neglects the fact that the provision of abortion care is also conscience-based. The persistent failure to recognize abortion provision as "conscientious" has resulted in laws that do not protect caregivers who are compelled by conscience to provide abortion services, contributes to the ongoing stigmatization of abortion providers, and leaves theoretical and practical blind spots in bioethics with respect to positive claims of conscience - that is, conscience-based claims for offering care, rather than for refusing to provide it."
Do tekstu..
Polski rolnik nas nie wyżywi (28-09-2012)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Hasło PSL, że rolnicy nas "żywią i bronią", najwyższy czas porzucić. Rozdrobnione polskie rolnictwo nie potrafi dostarczyć Polakom ani dość zboża, ani mięsa, ani nawet warzyw. Coraz więcej towarów rolnych musimy sprowadzać."
Do tekstu..
NASA Rover Finds Old Streambed on Martian Surface (28-09-2012)
Autor: Guy Webster, Dwayne Brown
Źrodło: nasa.gov Zgłosił/a: Reshca
"NASA's Curiosity rover found evidence for an ancient, flowing stream on Mars at a few sites, including the rock outcrop pictured here, which the science team has named "Hottah" after Hottah Lake in Canada's Northwest Territories."
Do tekstu..
O szkodliwym GM, szczurach i raku (27-09-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: Astrogator
Skandal i granda i woda na młyn przeciwników GMO. No bo przecież pokazano, że GM powoduje raka, a badanie nie było finansowane - dla odmiany - przez firmę GMO produkującą, więc na pewno było rzetelne i solidne i niepodważalne. Tylko czy naprawdę było?
Do tekstu..
Pies czyli kot - Pół miliona (27-09-2012)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Znam się na prawie i ekonomii tak samo jak na lataniu paralotnią. A zatem kilka słów, jak latać i lądować. - Felieton satyryczny
Do tekstu..
Sukces Curiosity! Pierwszy marsjański kamień już po dokładnych oględzinach (27-09-2012)
Autor: jb, PAP
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Artur@R
Badający powierzchnię Marsa amerykański pojazd automatyczny Curiosity wykonuje coraz trudniejsze zadania. NASA poinformowała, że 22 września zbadał pierwszy kamień z Czerwonej Planety.
Do tekstu..
Richard Dawkins: Rzeczywistość to najlepsze miejsce (26-09-2012)
Autor: Richard Dawkins, Marcin Jamkowski
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Rowan
Nic nie wyrządziło ludzkości większej szkody niż religia. I nic nie przyniosło nam więcej pożytku niż nauka - O swojej nowej książce "Magia Rzeczywistości" opowiada w wywiadzie dla Newsweeka prof. Richard Dawkins
Do tekstu..
Rodaku, rusz się! (26-09-2012)
Autor: Dorota Romanowska
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Rowan
Brak ruchu jest równie szkodliwy dla serca jak otyłość czy papierosy - wynika z najnowszych badań. A ruch to lek tani i dla każdego. I skuteczniejszy, niż sądziliśmy.
Do tekstu..
Wirusowe zapalenia wątroby (część I) (26-09-2012)
Autor: Ewa Krawczyk
Źrodło: homiki.pl Zgłosił/a: liliac
"Wzw B stanowi ogromny problem zdrowotny na całym świecie. Szacuje się, że dwa miliardy ludzi zostało zakażonych wirusem wzw B w którymś momencie życia, 350 milionów obecnie jest zakażonych przewlekle, a 600 tysięcy rocznie umiera na skutek następstw zakażenia."
Do tekstu..
Czytanie pomaga (26-09-2012)
Autor: Vendula Czabak
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
Jak Czesi zachęcają dzieci do czytania? Ostatnio bardzo popularna jest akcja "Czytanie pomaga". We wrześniu dołączył do niej stutysięczny uczestnik. Jej celem jest połączenie radości czytania z radością pomagania.
Do tekstu..
Magic Mushrooms Can Bring About Lasting Personality Changes (26-09-2012)
Autor: Christian Nordqvist
Źrodło: Medical News Today Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Psychoaktywne grzyby (tzw. magic mushrooms lub bardziej swojsko "grzybki psylocybki") mogą powodować trwałe zmiany osobowści.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365