Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.224.249 wizyt
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7282 tekstów. Zajęłyby one 28737 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3424 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie dalibyśmy się spalić za swoje poglądy: nie jesteśmy ich tak pewni. Ale być może za to, że mamy prawo posiadać poglądy i zmieniać je."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Idiotyzm narodowej żałoby (23-07-2007)
Autor: Marcin Kosiński
Źrodło: interia360.pl Zgłosił/a: waldmarc
Prezydent wszystkich Polaków ogłasza co jakiś czas okres tzw. żałoby narodowej. Zwykle wtedy gdy kilkanaście lub kilkadziesiąt osób zginie w odległości 100 metrów. Bo jak zginą na większym obszarze, to nikt się nimi nie przejmuje.
Do tekstu..
Powszechna Deklaracja Praw Seksualnych (22-07-2007)
Autor: ---
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Podczas 14. Światowego Kongresu Seksuologów w Hongkongu 26 sierpnia 1999 roku przyjęta została Powszechna Deklaracja Praw Seksualnych . Seksualność jest bowiem integralną częścią osobowości każdej istoty ludzkiej. Jej pełny rozwój zależy od zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka, takich jak pragnienie kontaktu, intymności, ekspresji uczuć, przyjemności, czułości i miłości.
Do tekstu..
Fantazje seksualne kobiet (22-07-2007)
Autor: Katarzyna Bosacka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Kobiety najczęściej fantazjują o seksie z nieznajomym. Z facetem, który nie wie, gdzie kobieta mieszka, jak ma na imię.
Do tekstu..
Jedyna słuszna wiara (22-07-2007)
Autor: Henri Tincq
Źrodło: Le Monde/onet.pl Zgłosił/a: MA
Wśród protestantów zawrzało - dlaczego? Watykan stwierdził bowiem, że tylko Kościół katolicki jest posiadaczem prawdy chrześcijaństwa, a protestanci to nie Kościół.
Do tekstu..
Nosorożce demokracji (20-07-2007)
Autor: Mirosław Miniszewski
Źrodło: www.taraka.pl Zgłosił/a: zet
Co byś zrobił, gdyby na twojej ulicy nagle pojawiło się stado nosorożców? Francuski dramaturg pochodzenia rumuńskiego, Eugene Ionesco, napisał w latach sześćdziesiątych sztukę pt. "Nosorożec". Jest tam taka scena, gdzie stada rozwścieczonych nosorożców opanowują miasto. Z czasem jego mieszkańcy zaczynają się do tego widoku przyzwyczajać. Przychodzi w końcu taki dzień, kiedy bestie zaczynają budzić podziw. Ich siła, upór i determinacja stają się przedmiotem uwielbienia mas.
Do tekstu..
"Obywatel Wałęsa" w Polsce Kaczyńskich (18-07-2007)
Autor: Lech Wałęsa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: waldmarc
Dużo ostatnio podróżuję i widzę, że powoli na Polaków zaczynają patrzeć w Europie podejrzanie i często z nieskrywaną niechęcią. Mocno zaufanie Europejczyków nadszarpnęli obecni tzw. przywódcy Polski i coraz szybciej wpychają nas do izolatki, nazywając to walką o niezrozumiałe racje.
Do tekstu..
Teledżihad Billa O'Reilly'ego (17-07-2007)
Autor: Artur Domosławski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Pleni się zepsucie, wszędzie pedofile i zboczeńcy. Upada ostatnia ostoja - tradycyjna rodzina. Gdzie się podziała stara dobra Ameryka? - pyta Bill O'Reilly, najsłynniejszy showman Ameryki, bicz na liberałów, wykształciuchów, leni i obcych.
Do tekstu..
Kościół wtrąca się do rządzenia? (16-07-2007)
Autor: MCtka
Źrodło: polskalokalna.pl Zgłosił/a: enfant
Przy okazji tegorocznych procesji z okazji Bożego Ciała z ust niektórych księży padły mocne słowa m.in. o politykach, którzy nie zdali egzaminu z ochrony życia i o strajkujących lekarzach. Te wypowiedzi przez niektórych zostały odebrane jako kolejny przykład ingerowania Kościoła katolickiego w sprawy państwa. Czy w Piotrkowie Kościół wtrąca się do polityki, a politycy do spraw kościelnych?
Do tekstu..
Mugabe zniszczył Zimbabwe (12-07-2007)
Autor: Wojciech Jagielski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Poza decyzjami Mugabego Zimbabwe cierpi od trzech lat na suszę. Jedna trzecia mieszkańców tego kraju będącego do niedawna rolniczym zagłębiem i eksporterem żywności potrzebuje pomocy humanitarnej ONZ. Galopująca inflacja uczyniła walutę kompletnie bezwartościową i ci z Zimbabweńczyków, którzy w ogóle mają jakąś pracę, proszą, by płacić im w naturze. 3 mln ludzi, jedna czwarta całej ludności, wyjechało za chlebem do USA, Wlk. Brytanii, RPA, Botswany i Namibii.
Do tekstu..
Czy ateiści są dyskryminowani? (12-07-2007)
Autor: Radosław Tyrała
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: EG
Choć według różnych sondaży niewierzący stanowią nawet do 10% społeczeństwa, traktowani są tak, jakby nie istnieli
Do tekstu..
Więcej szatana ! (11-07-2007)
Autor: Przemysław Szubartowicz
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: G.K.
Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami za propagatorów satanizmu uznał Sex Pistols, The Doors, Led Zeppelin, The Police, a także Trubadurów, Myslovitz i Jana Borysewicza
Do tekstu..
Święta krowa (11-07-2007)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: Blog Daniela Passenta Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Ojciec Rydzyk to święta krowa III i IV RP. Rozumiem, że bały się go komuchy, które miały w pamięci tępienie Kościoła przez komunistów, zanim po 1956 roku zaczęli się z Kościołem czubić i lubić. Ale w IV RP nieustraszeni bracia Kaczyńscy - prezydent i premier - oraz sumienie narodu w postaci Episkopatu pozwalają pluć w twarz sobie i wszystkim przyzwoitym ludziom, już nie tylko w Polsce, ale i zagranicą.
Do tekstu..
U chrześcijan św. Jana w Iraku (10-07-2007)
Autor: Beata Kowalska
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: Mamut
Mandejski Nowy Rok przypada na dzień narodzin Jana Chrzciciela. Jak w każde inne religijne święto wspólnota bagdadzka spotyka się o świcie nad Tygrysem, aby uczestniczyć w ceremonii chrztu. Mandejczycy podkreślają z dumą, że ryt tej uroczystości nie zmienił się od czasów św. Jana i że chrzczeni są w taki sam sposób jak Jezus.
Do tekstu..
O królu, który przestał być bogiem (09-07-2007)
Autor: Wojciech Jagielski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Przez setki lat nepalscy królowie uważani byli za wcielenia boga Wisznu. Sześć lat panowania nepalskiego króla Gjanendry sprawiło, że jego niedawni wyznawcy przestali uważać go za boga i domagają się, by spędzić go z tronu i przegnać na cztery wiatry.
Do tekstu..
Sudan wraca do domu (09-07-2007)
Autor: Olga Stanisławska
Źrodło: gazetawyborcza Zgłosił/a: Mamut
Gdy w 2003 r. na zachodzie Sudanu zaczynał narastać krwawy konflikt w Darfurze, wojna domowa na Południu dobiegała końca. Była najdłuższą wojną współczesnej Afryki - trwała niemal ćwierć wieku i kosztowała życie 2 mln. ludzi. W styczniu 2005 r. porozumienie pokojowe dało Południu autonomię. Za cztery lata planowane jest referendum - Południe ma zdecydować, czy chce niepodległości.
Do tekstu..
Kryzys fatwy, czyli o kontrowersyjnych rozporządzeniach reli (09-07-2007)
Autor: Michael Slackman
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Innym kontrowersyjnym rozporządzeniem była fatwa dotycząca moczu proroka. Zgodnie z nią, picie moczu Mahometa może być źródłem błogosławieństwa.
Do tekstu..
Kościół sprzedam (08-07-2007)
Autor: Stanisław Zasada
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Yaoming
Do kupienia jest kościół w wielkopolskim Połajewie. Świątyni chce się pozbyć... jej prywatny właściciel. Żółto-czarny transparent, zawieszony na ceglanym frontonie neogotyckiego kościoła. Na nim, wielkimi literami, napis: "Sprzedam". Pod spodem numer telefonu.
Do tekstu..
Pupica mózgu – o syndromie mesjasza narodów (07-07-2007)
Autor: Przemysław Piela
Źrodło: Ateista.pl Zgłosił/a: EJB
I z wichru odezwał się Pan niczym grom z jasnego nieba, jak młot na głupotę słowo swe przekazał ku potomnych przestrodze i na pożytek wieczny. Amen. Niczym teczka na sędziego TK pojawił się tomik satyr zabawnych a zmyślnych Koraszewskiego Andrzeja. I śmiech przez zęby zaciśnięte wzbudził, acz pogrzebał na lepszą przyszłość nadzieję.
Do tekstu..
Czy jesteśmy racjonalistami? (06-07-2007)
Autor: Bogdan Miś
Źrodło: Internetowy Obserwator Me Zgłosił/a: MA
Jestem racjonalistą - mówi o sobie z dumą wielu ludzi. Cóż to jednak znaczy? Jak niemal każde słowo - również i słowo „racjonalista” jest ogromnie wieloznaczne. Warto więc spróbować tę wieloznaczność choć trochę zmniejszyć; temu właśnie jest poświęcony poniższy tekst.
Do tekstu..
Zapędzeni w Róg (05-07-2007)
Autor: Krzysztof Mroziewicz
Źrodło: Polityka S.P Zgłosił/a: Mamut
Róg Afryki to Róg Nienawiści. Zapomniane piekło. Leżą tam Etiopia, Somalia, Dżibuti (Somali Francuskie) i Erytrea. Sąsiadują z nimi Sudan i Kenia. Wszystkie znane są z okrucieństwa wobec swoich mniejszości oraz sąsiadów.
Do tekstu..
Ratujmy Darfur (05-07-2007)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Mamut
To nieprawda, że świat jest bezradny wobec wojen domowych i plemiennych masakr w Afryce. Przeciwnie - w ciągu ostatnich kilku lat udało się zakończyć kilka krwawych konfliktów. Za każdym razem wymagało to interwencji wojskowej z zewnątrz. Do maleńkiego Sierra Leone poleciało kilka tysięcy brytyjskich żołnierzy. W ogromnym Kongu - państwie wielkości połowy Europy! - wystarczyło kilkanaście tysięcy żołnierzy sił ONZ (z takich krajów jak Urugwaj i Bangladesz, ale także z Belgii, Francji, Polski i Holandii), żeby skłóconych watażków plemiennych zmusić do porozumienia. W Liberii wojnę domową zakończyła interwencja wojsk afrykańskich sąsiadów.
Do tekstu..
Księża geje w polskim kościele (05-07-2007)
Autor: Dawid Jakubowski
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: bezniku
Kościół jawnych księży gejów nie akceptuje, a tych ujawnionych - pozbawia sutanny Geje jednak chętnie idą do seminariów, pielęgnując swój homoseksualizm w ukryciu i poza Kościołem.
Do tekstu..
Dlaczego nie chcę mieć dzieci? (05-07-2007)
Autor: Jerzy, czytelnik z Warszawy
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Ludzie nie decydują się na potomstwo wydawałoby się z czysto egoistycznych pobudek. Nie po to uczymy się, pracujemy i inwestujemy w siebie, żeby potem ograniczać się do gotowania zupek i prania pieluch. Jednak przyczyna leży gdzie indziej. To tradycyjny model polskiej rodziny, wyniesiony z domu i wpajany nam od dzieciństwa, jest najskuteczniejszym środkiem antykoncepcyjnym
Do tekstu..
Polacy Chińczykami Europy (04-07-2007)
Autor: Jan Osiecki
Źrodło: money.pl Zgłosił/a: waldmarc
Zapanowała euforia po publikacji raportu Ernst&Young, w którym Polska zajęła siódme miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych regionów inwestycyjnych na świecie. Jednak z tego samego raportu wynika, że Polacy są tanimi wyrobnikami.
Do tekstu..
Cała Polska klnie (03-07-2007)
Autor: Tomasz Zając
Źrodło: o2 Zgłosił/a: bezniku
Nie znamy jeszcze powszechnie obcych języków, ale już zdążyliśmy stworzyć swój... powszechny. Język przekleństw, wulgaryzmów i bluzgów.
Do tekstu..
Nie lubię milionerów (01-07-2007)
Autor: wywiad z Łukaszem Foltynem
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: waldmarc
Raczej nie lubię ich [milionerów] poglądów. Mimo że mają miliony, ciągle domagają się obniżki podatków i twierdzą, że każdy może być milionerem, a biedak nie ma się co skarżyć, bo ma takie same szanse jak oni. Niestety, natura niesprawiedliwie obdarza nas zdolnościami a istotą ludzkości jest sprzeciw wobec pewnych "praw natury", jak na przykład zasady "prawa dżungli".
Do tekstu..
Kaczyńscy nie mają rządu dusz (28-06-2007)
Autor: rozmowa z prof. Januszem Reykowskim
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: waldmarc
Większość obywateli nie deklaruje poparcia dla PiS. A ponadto, nawet przyjmując, że wiele idei PiS może znaleźć rezonans w polskim społeczeństwie, trzeba pamiętać, że poglądy oraz postawy polityczne i społeczne na ogół nie są konsekwentne i stabilne.
Do tekstu..
Niegrzeczni książęta (28-06-2007)
Źrodło: The Daily Telegraph Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Bogaci Saudyjczycy, którzy w domu są muzułmanami, za granicą zamieniają się w rozpustników
Do tekstu..
Pała z wiary (26-06-2007)
Autor: Jacek Kowalski
Źrodło: Duży Format Zgłosił/a: Mamut
Ojciec Marek potrafi wejść do sali, popatrzeć i powiedzieć: "Wyglądacie mi dzisiaj na totalnie zjebanych. Chyba mieliście jakiś ciężki sprawdzian... Dajmy spokój z programem. Pogadajmy o życiu". I gadają.
Do tekstu..
Stolica dżihadu (26-06-2007)
Autor: Javier Espinosa
Źrodło: onet.pl El Mundo Zgłosił/a: Mamut
Symbole widoczne w Ain al-Hilwa nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości co do ideologii wyznawanej przez część mieszkańców obozu. Liczne transparenty oddają cześć pamięci szahidów (męczenników) poległych na wojnie w Iraku, gdzie walczyli po stronie Al-Kaidy. Obok wiszą zdjęcia Osamy bin Ladena, a nawet portrety Saddama Husajna, którego podobizna pojawia się już przy obozowej bramie, obok zmarłego Jasera Arafata.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365