Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.720.358 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Chcę przedłożyć czytelnikowi do życzliwego rozważenia doktrynę, która, jak się obawiam, może się wydać niesłychanie paradoksalna i wywrotowa. Według tej doktryny jest rzeczą niepożądaną wierzyć jakiemuś twierdzeniu, gdy nie ma żadnej podstawy do przypuszczenia, że jest ono prawdziwe."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Czy Bóg może umrzeć? Poznawczo-kulturowe aspekty trwałości w (25-07-2007)
Autor: Piotr Prokopowicz
Źrodło: KRYTYKA.org Zgłosił/a: Mamut
W pracy przedstawione zostają dane wskazujące na to, iż postępującej w Europie sekularyzacji na poziomie instytucjonalnym towarzyszy bardzo wysoki wskaźnik wierzeń w rzeczywistość nadprzyrodzoną. Jako wytłumaczenie tego fenomenu proponowana jest naturalistyczna koncepcja religii, skupiająca się na charakterystykach systemów kojarzeniowych ludzkiego umysłu sprawiających, iż religia jawi się jako uniwersalny produkt ubocznym procesów poznawczych człowieka.
Do tekstu..
Zatrzymać walki zwierząt (24-07-2007)
Źrodło: HSUS Zgłosił/a: MA
I thought you might be interested in this HSUS campaign to persuade the NFL to punish football player and alleged dogfighter Michael Vick appropriately. Now that a grand jury has indicted Michael Vick on federal animal fighting charges--including reports of extreme cruelty to dogs who weren't aggressive enough--it's clearly time for them to get off the dime. Please ask NFL Commissioner Roger Goodell to suspend Michael Vick immediately for his cruelty.
Do tekstu..
Umrzeć za Ojca Dyrektora: myślenie mityczne w dyskursie R (24-07-2007)
Autor: Anna Ratecka
Źrodło: KRYTYKA.org Zgłosił/a: Mamut
W niniejszym eseju zajmę się szczegółowiej publicystyką drukowaną w "Naszym Dzienniku", który jest ogólnopolską gazetę codzienną. Już pobieżne śledzenie ukazujących się tam tekstów pozwoliło mi na wysnucie hipotezy, iż przesiąknięte są one myśleniem mitycznym, każącym interpretować rzeczywistość poprzez odwołanie się do porządku transcendentnego, a wywody autorów odbiegają od Habermasowskiej debaty publicznej opartej na racjonalnej argumentacji. Ponieważ materiał do analizy jest bardzo obszerny, postanowiłam prześledzić jedynie wątek związków Boga i ojczyzny, jaki przewija się na łamach tego dziennika.
Do tekstu..
Idiotyzm narodowej żałoby (23-07-2007)
Autor: Marcin Kosiński
Źrodło: interia360.pl Zgłosił/a: waldmarc
Prezydent wszystkich Polaków ogłasza co jakiś czas okres tzw. żałoby narodowej. Zwykle wtedy gdy kilkanaście lub kilkadziesiąt osób zginie w odległości 100 metrów. Bo jak zginą na większym obszarze, to nikt się nimi nie przejmuje.
Do tekstu..
Powszechna Deklaracja Praw Seksualnych (22-07-2007)
Autor: ---
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Podczas 14. Światowego Kongresu Seksuologów w Hongkongu 26 sierpnia 1999 roku przyjęta została Powszechna Deklaracja Praw Seksualnych . Seksualność jest bowiem integralną częścią osobowości każdej istoty ludzkiej. Jej pełny rozwój zależy od zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka, takich jak pragnienie kontaktu, intymności, ekspresji uczuć, przyjemności, czułości i miłości.
Do tekstu..
Fantazje seksualne kobiet (22-07-2007)
Autor: Katarzyna Bosacka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Kobiety najczęściej fantazjują o seksie z nieznajomym. Z facetem, który nie wie, gdzie kobieta mieszka, jak ma na imię.
Do tekstu..
Jedyna słuszna wiara (22-07-2007)
Autor: Henri Tincq
Źrodło: Le Monde/onet.pl Zgłosił/a: MA
Wśród protestantów zawrzało - dlaczego? Watykan stwierdził bowiem, że tylko Kościół katolicki jest posiadaczem prawdy chrześcijaństwa, a protestanci to nie Kościół.
Do tekstu..
Nosorożce demokracji (20-07-2007)
Autor: Mirosław Miniszewski
Źrodło: www.taraka.pl Zgłosił/a: zet
Co byś zrobił, gdyby na twojej ulicy nagle pojawiło się stado nosorożców? Francuski dramaturg pochodzenia rumuńskiego, Eugene Ionesco, napisał w latach sześćdziesiątych sztukę pt. "Nosorożec". Jest tam taka scena, gdzie stada rozwścieczonych nosorożców opanowują miasto. Z czasem jego mieszkańcy zaczynają się do tego widoku przyzwyczajać. Przychodzi w końcu taki dzień, kiedy bestie zaczynają budzić podziw. Ich siła, upór i determinacja stają się przedmiotem uwielbienia mas.
Do tekstu..
"Obywatel Wałęsa" w Polsce Kaczyńskich (18-07-2007)
Autor: Lech Wałęsa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: waldmarc
Dużo ostatnio podróżuję i widzę, że powoli na Polaków zaczynają patrzeć w Europie podejrzanie i często z nieskrywaną niechęcią. Mocno zaufanie Europejczyków nadszarpnęli obecni tzw. przywódcy Polski i coraz szybciej wpychają nas do izolatki, nazywając to walką o niezrozumiałe racje.
Do tekstu..
Teledżihad Billa O'Reilly'ego (17-07-2007)
Autor: Artur Domosławski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Pleni się zepsucie, wszędzie pedofile i zboczeńcy. Upada ostatnia ostoja - tradycyjna rodzina. Gdzie się podziała stara dobra Ameryka? - pyta Bill O'Reilly, najsłynniejszy showman Ameryki, bicz na liberałów, wykształciuchów, leni i obcych.
Do tekstu..
Kościół wtrąca się do rządzenia? (16-07-2007)
Autor: MCtka
Źrodło: polskalokalna.pl Zgłosił/a: enfant
Przy okazji tegorocznych procesji z okazji Bożego Ciała z ust niektórych księży padły mocne słowa m.in. o politykach, którzy nie zdali egzaminu z ochrony życia i o strajkujących lekarzach. Te wypowiedzi przez niektórych zostały odebrane jako kolejny przykład ingerowania Kościoła katolickiego w sprawy państwa. Czy w Piotrkowie Kościół wtrąca się do polityki, a politycy do spraw kościelnych?
Do tekstu..
Mugabe zniszczył Zimbabwe (12-07-2007)
Autor: Wojciech Jagielski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Poza decyzjami Mugabego Zimbabwe cierpi od trzech lat na suszę. Jedna trzecia mieszkańców tego kraju będącego do niedawna rolniczym zagłębiem i eksporterem żywności potrzebuje pomocy humanitarnej ONZ. Galopująca inflacja uczyniła walutę kompletnie bezwartościową i ci z Zimbabweńczyków, którzy w ogóle mają jakąś pracę, proszą, by płacić im w naturze. 3 mln ludzi, jedna czwarta całej ludności, wyjechało za chlebem do USA, Wlk. Brytanii, RPA, Botswany i Namibii.
Do tekstu..
Czy ateiści są dyskryminowani? (12-07-2007)
Autor: Radosław Tyrała
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: EG
Choć według różnych sondaży niewierzący stanowią nawet do 10% społeczeństwa, traktowani są tak, jakby nie istnieli
Do tekstu..
Więcej szatana ! (11-07-2007)
Autor: Przemysław Szubartowicz
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: G.K.
Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami za propagatorów satanizmu uznał Sex Pistols, The Doors, Led Zeppelin, The Police, a także Trubadurów, Myslovitz i Jana Borysewicza
Do tekstu..
Święta krowa (11-07-2007)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: Blog Daniela Passenta Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Ojciec Rydzyk to święta krowa III i IV RP. Rozumiem, że bały się go komuchy, które miały w pamięci tępienie Kościoła przez komunistów, zanim po 1956 roku zaczęli się z Kościołem czubić i lubić. Ale w IV RP nieustraszeni bracia Kaczyńscy - prezydent i premier - oraz sumienie narodu w postaci Episkopatu pozwalają pluć w twarz sobie i wszystkim przyzwoitym ludziom, już nie tylko w Polsce, ale i zagranicą.
Do tekstu..
U chrześcijan św. Jana w Iraku (10-07-2007)
Autor: Beata Kowalska
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: Mamut
Mandejski Nowy Rok przypada na dzień narodzin Jana Chrzciciela. Jak w każde inne religijne święto wspólnota bagdadzka spotyka się o świcie nad Tygrysem, aby uczestniczyć w ceremonii chrztu. Mandejczycy podkreślają z dumą, że ryt tej uroczystości nie zmienił się od czasów św. Jana i że chrzczeni są w taki sam sposób jak Jezus.
Do tekstu..
O królu, który przestał być bogiem (09-07-2007)
Autor: Wojciech Jagielski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Przez setki lat nepalscy królowie uważani byli za wcielenia boga Wisznu. Sześć lat panowania nepalskiego króla Gjanendry sprawiło, że jego niedawni wyznawcy przestali uważać go za boga i domagają się, by spędzić go z tronu i przegnać na cztery wiatry.
Do tekstu..
Sudan wraca do domu (09-07-2007)
Autor: Olga Stanisławska
Źrodło: gazetawyborcza Zgłosił/a: Mamut
Gdy w 2003 r. na zachodzie Sudanu zaczynał narastać krwawy konflikt w Darfurze, wojna domowa na Południu dobiegała końca. Była najdłuższą wojną współczesnej Afryki - trwała niemal ćwierć wieku i kosztowała życie 2 mln. ludzi. W styczniu 2005 r. porozumienie pokojowe dało Południu autonomię. Za cztery lata planowane jest referendum - Południe ma zdecydować, czy chce niepodległości.
Do tekstu..
Kryzys fatwy, czyli o kontrowersyjnych rozporządzeniach reli (09-07-2007)
Autor: Michael Slackman
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
Innym kontrowersyjnym rozporządzeniem była fatwa dotycząca moczu proroka. Zgodnie z nią, picie moczu Mahometa może być źródłem błogosławieństwa.
Do tekstu..
Kościół sprzedam (08-07-2007)
Autor: Stanisław Zasada
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Yaoming
Do kupienia jest kościół w wielkopolskim Połajewie. Świątyni chce się pozbyć... jej prywatny właściciel. Żółto-czarny transparent, zawieszony na ceglanym frontonie neogotyckiego kościoła. Na nim, wielkimi literami, napis: "Sprzedam". Pod spodem numer telefonu.
Do tekstu..
Pupica mózgu – o syndromie mesjasza narodów (07-07-2007)
Autor: Przemysław Piela
Źrodło: Ateista.pl Zgłosił/a: EJB
I z wichru odezwał się Pan niczym grom z jasnego nieba, jak młot na głupotę słowo swe przekazał ku potomnych przestrodze i na pożytek wieczny. Amen. Niczym teczka na sędziego TK pojawił się tomik satyr zabawnych a zmyślnych Koraszewskiego Andrzeja. I śmiech przez zęby zaciśnięte wzbudził, acz pogrzebał na lepszą przyszłość nadzieję.
Do tekstu..
Czy jesteśmy racjonalistami? (06-07-2007)
Autor: Bogdan Miś
Źrodło: Internetowy Obserwator Me Zgłosił/a: MA
Jestem racjonalistą - mówi o sobie z dumą wielu ludzi. Cóż to jednak znaczy? Jak niemal każde słowo - również i słowo „racjonalista” jest ogromnie wieloznaczne. Warto więc spróbować tę wieloznaczność choć trochę zmniejszyć; temu właśnie jest poświęcony poniższy tekst.
Do tekstu..
Zapędzeni w Róg (05-07-2007)
Autor: Krzysztof Mroziewicz
Źrodło: Polityka S.P Zgłosił/a: Mamut
Róg Afryki to Róg Nienawiści. Zapomniane piekło. Leżą tam Etiopia, Somalia, Dżibuti (Somali Francuskie) i Erytrea. Sąsiadują z nimi Sudan i Kenia. Wszystkie znane są z okrucieństwa wobec swoich mniejszości oraz sąsiadów.
Do tekstu..
Ratujmy Darfur (05-07-2007)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Mamut
To nieprawda, że świat jest bezradny wobec wojen domowych i plemiennych masakr w Afryce. Przeciwnie - w ciągu ostatnich kilku lat udało się zakończyć kilka krwawych konfliktów. Za każdym razem wymagało to interwencji wojskowej z zewnątrz. Do maleńkiego Sierra Leone poleciało kilka tysięcy brytyjskich żołnierzy. W ogromnym Kongu - państwie wielkości połowy Europy! - wystarczyło kilkanaście tysięcy żołnierzy sił ONZ (z takich krajów jak Urugwaj i Bangladesz, ale także z Belgii, Francji, Polski i Holandii), żeby skłóconych watażków plemiennych zmusić do porozumienia. W Liberii wojnę domową zakończyła interwencja wojsk afrykańskich sąsiadów.
Do tekstu..
Księża geje w polskim kościele (05-07-2007)
Autor: Dawid Jakubowski
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: bezniku
Kościół jawnych księży gejów nie akceptuje, a tych ujawnionych - pozbawia sutanny Geje jednak chętnie idą do seminariów, pielęgnując swój homoseksualizm w ukryciu i poza Kościołem.
Do tekstu..
Dlaczego nie chcę mieć dzieci? (05-07-2007)
Autor: Jerzy, czytelnik z Warszawy
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Ludzie nie decydują się na potomstwo wydawałoby się z czysto egoistycznych pobudek. Nie po to uczymy się, pracujemy i inwestujemy w siebie, żeby potem ograniczać się do gotowania zupek i prania pieluch. Jednak przyczyna leży gdzie indziej. To tradycyjny model polskiej rodziny, wyniesiony z domu i wpajany nam od dzieciństwa, jest najskuteczniejszym środkiem antykoncepcyjnym
Do tekstu..
Polacy Chińczykami Europy (04-07-2007)
Autor: Jan Osiecki
Źrodło: money.pl Zgłosił/a: waldmarc
Zapanowała euforia po publikacji raportu Ernst&Young, w którym Polska zajęła siódme miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych regionów inwestycyjnych na świecie. Jednak z tego samego raportu wynika, że Polacy są tanimi wyrobnikami.
Do tekstu..
Cała Polska klnie (03-07-2007)
Autor: Tomasz Zając
Źrodło: o2 Zgłosił/a: bezniku
Nie znamy jeszcze powszechnie obcych języków, ale już zdążyliśmy stworzyć swój... powszechny. Język przekleństw, wulgaryzmów i bluzgów.
Do tekstu..
Nie lubię milionerów (01-07-2007)
Autor: wywiad z Łukaszem Foltynem
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: waldmarc
Raczej nie lubię ich [milionerów] poglądów. Mimo że mają miliony, ciągle domagają się obniżki podatków i twierdzą, że każdy może być milionerem, a biedak nie ma się co skarżyć, bo ma takie same szanse jak oni. Niestety, natura niesprawiedliwie obdarza nas zdolnościami a istotą ludzkości jest sprzeciw wobec pewnych "praw natury", jak na przykład zasady "prawa dżungli".
Do tekstu..
Kaczyńscy nie mają rządu dusz (28-06-2007)
Autor: rozmowa z prof. Januszem Reykowskim
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: waldmarc
Większość obywateli nie deklaruje poparcia dla PiS. A ponadto, nawet przyjmując, że wiele idei PiS może znaleźć rezonans w polskim społeczeństwie, trzeba pamiętać, że poglądy oraz postawy polityczne i społeczne na ogół nie są konsekwentne i stabilne.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365