Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.635.300 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Antonio Negri - Goodbye Mr Socialism
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.
Karl Heinz Bohrer - Absolutna teraźniejszość
Tomasz Kośmider, Marek Wesołowski (red.) - Kler w armii ludowej. Duszpasterstwo wojskowe w Polsce w latach 1945-1956
Umberto Eco - Cmentarz w Pradze

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć jakiekolwiek pozanaukowe autorytety próbowały bądź ingerować w naukę, bądź narzucać jej wynikom interpretacje w imię jakichś ideologii, zawsze źle się to kończyło dla pozanaukowych autorytetów.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Niewinny też zapłaci (31-03-2013)
Autor: Joanna Solska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Czy komornik, zgodnie z prawem, może zabrać pieniądze osobie, która nie ma długów? Jak najbardziej! W sądowej praktyce zasadę domniemania niewinności wypiera bowiem domniemanie winy. To ofiara musi udowodnić, że nie jest dłużnikiem. Ofiarą może być każdy. Wszyscy przecież jesteśmy klientami operatorów sieci telefonicznych, telewizji kablowych, ubezpieczycieli, dostawców prądu czy wody. To właśnie wielkim dostawcom usług masowych oraz firmom windykacyjnym obecny tryb dochodzenia roszczeń jest najbardziej na rękę. Teraz argumentem rozstrzygającym o winie klienta stało się zapewnienie wierzyciela, że ma niezapłaconą przez klienta fakturę."
Do tekstu..
Papież chce Kościoła ubogich. Polski Episkopat: Kościół nie jest organizacją... (31-03-2013)
Autor: Paweł Kośmiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Kościół jest wezwany do solidarności z ludźmi ubogimi, ale nie jest jedną z wielu organizacji charytatywnych; jego najważniejszym zadaniem jest głoszenie zbawienia i Ewangelii - mówi sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak
Do tekstu..
Jak brudna jest gotówka? (30-03-2013)
Autor: Michał Kisiel
Źrodło: Bankier.pl Zgłosił/a: Unulfo
Co można znaleźć na banknocie?
Do tekstu..
Gerwin: Jednomandatowe okręgi wyborcze? Nie, dziękuję. (30-03-2013)
Autor: Marcin Gerwin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Są inne rozwiązania, które naprawdę mogą ulepszyć naszą demokrację - jak ordynacja STV.
Do tekstu..
Belgia chce ograniczyć władzę islamskich polityków (30-03-2013)
Autor: SM/PJ
Źrodło: Euroislam Zgłosił/a: Unulfo
Partia Islamu zapowiedziała dążenie do wprowadzenia w Belgii prawa szariatu.
Do tekstu..
Kłamstewka Greenpeace'u (30-03-2013)
Autor: Pochodne kofeiny
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Prowadzi nas to do kolejnego spostrzeżenia: cechą charakterystyczną quasi-ekologii pokroju grinpisowego jest parareligijne podejście oparte o jakieś dogmaty, które oderwane od rzeczywistości, sakralizują Naturę przez wielkie i bardzo święte "N". W najlepszym razie to jakaś kulawa mitologia, a nie fakty i argumenty przynależące do dyskursu naukowego. Zaś filozoficznie, to elementarny błąd uzasadnienia naturalistycznego w etyce: coś jest złe bo nienaturalne."
Do tekstu..
Niemcy: zielona rewolucja okazała się za droga (30-03-2013)
Autor: Mariusz Janik
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
Przygnieceni przez wysokie ceny energii Niemcy chętnie wracają do tradycyjnych metod oszczędzania na energii - kradną drewno z lasów.
Do tekstu..
Lekarze coraz częściej boją się rodzin pacjentów. (30-03-2013)
Autor: Judyta Watoła
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Pacjent jest w krytycznym stanie. Czy dawać rodzinie cień nadziei? Czy pozwalać na odwiedziny? Lekarze coraz częściej boją się rodzin pacjentów - bo te robią zdjęcia, kręcą filmy, nagrywają rozmowy. Im bardziej otwarty na kontakt lekarz, tym łatwiej go potem zaatakować.
Do tekstu..
Eben Alexander odkrył Boga? "Piękne halucynacje, pozazdrościć. Ale żaden do (30-03-2013)
Autor: Łukasz Głombicki wywiad z prof. Vetulanim
Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci Zgłosił/a: rysiek
"Amerykański neurochirurg Eben Alexander zachorował na zapalenie opon mózgowych. Przez tydzień był w śpiączce, a w dniu, w którym lekarze mieli odłączyć go od aparatury, wybudził się. Gdy przypomniał sobie, jakie wizje towarzyszyły mu podczas śpiączki, napisał książkę. I oświadczył: Mam dowód. Spotkałem Boga. Na pytanie, ile w tym prawdy, pomaga nam odpowiedzieć prof. Jerzy Vetulani". [cyt. z art.]
Do tekstu..
Parlamentarzyści coraz bardziej religijni (30-03-2013)
Autor: prot
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldeck77
Frekwencja na rekolekcjach dla parlamentarzystów rośnie, a sejmowa kaplica jest wręcz rozmodlona - mówi "Rzeczpospolitej" ks. Paweł Powierza, duszpasterz parlamentarzystów.
Do tekstu..
Równouprawnienie? Teoretycznie tak (29-03-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Aż 97% Polaków (i tyle samo Polek) uważa, że kobiety i mężczyźni powinni mieć równe prawa i powinni być równo traktowani. Tyle teoria, czyli najnowszy komunikat z badań CBOS-u. A w praktyce? Koleżanka niedawno wróciła z imprezy masowej, której uczestnicy nosili na ręku opaski identyfikacyjne. Mężczyźni ochraniający to zgromadzenie specjalnie dla kobiet przygotowali transparent: "Pokaż opaskę lub cycki". Znajoma, która jest kierowcą rajdową, jest pouczana przez swojego męża, okazjonalnego kierowcę, jak powinna prowadzić samochód. Dziennikarz piszący o niedoreprezentowaniu kobiet / nadreprezentacji mężczyzn w gazetach codziennych jest zachęcany przez komentujących mężczyzn do sięgnięcia po pisma erotyczne, w których proporcje płci są odwrotne"
Do tekstu..
Zimny marzec (29-03-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Zanim media ogłoszą niechybne zlodowacenie i wyśmieją głupich klimatologów od globalnego ocieplenia warto może przypomnieć jak wygląda typowa zmienność temperatur w Polsce"
Do tekstu..
Logika, kretynie. (29-03-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: hartman.blog.polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Tak zwana debata publiczna, będąca jednym z tak zwanych mitów tak zwanego społeczeństwa obywatelskiego zwykle przybiera postać rytualnego tańca z maskami, maczugami i innymi rekwizytami.
Do tekstu..
Słabości abp. Głódzia (28-03-2013)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Oświadczenie metropolity gdańskiego jest adresowane do podległych mu księży. Niczego nie wyjaśnia, ale mam silne wrażenie, że nie miało niczego wyjaśniać. Jego celem było zdyscyplinowanie lokalnego kleru. Ten cel zapewne metropolita osiągnie.
Do tekstu..
Na jeden kolor (28-03-2013)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Przeczytałem w "Wysokich Obcasach" rozmowę Grzegorza Sroczyńskiego z Małgorzatą Terlikowską (z wykształcenia filozofką), żoną katolickiego publicysty Tomasza Terlikowskiego.
Do tekstu..
Abp Michalik: aktualna antyklerykalna nagonka prasowa nie ma celu oczyszczenia (28-03-2013)
Autor: (pg, ap, bart)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Kapłani mają zadaną misję świadczenia o Bogu - mówił kard. Kazimierz Nycz, który w Wielki Czwartek odprawił w Warszawie mszę św. dla kapłanów. Przypomniał słowa papieża Franciszka, który powiedział, że "chce Kościoła dla ubogich". Przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik, podczas mszy w Przemyślu powiedział natomiast, że "aktualna antyklerykalna nagonka" jest "zorganizowaną symfonią nienawiści i strachu wobec inaczej myślących".
Do tekstu..
W sali rady miasta w Opolu zawisł krzyż. Nie wiadomo, kto go powiesił (28-03-2013)
Autor: (db, bart)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
W sali im. Karola Musioła w opolskim ratuszu, gdzie odbywają się posiedzenia rady miasta, zawisł krzyż. Nie wiadomo jednak kto konkretnie odpowiada za jego zawieszenie. Sprawa oburzyła radnych SLD.
Do tekstu..
Prawda obiektywistyczna (28-03-2013)
Autor: Tomasz Herok
Źrodło: Utilitymon Zgłosił/a: friendlyfire
"Nigdy nie ukrywałem tutaj mojego braku uznania dla filozoficznego libertarianizmu (zwłaszcza w prawicowej wersji), ale też nigdy nie zaprzeczałem, że istnieją libertarianie, których należy brać na poważnie. Ayn Rand jest jednak ostatnią osobą, którą można do tej grupy zaliczyć."
Do tekstu..
W Poznaniu chcą postawić pomnik serca Jezusa (28-03-2013)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Is Earth Rarer Than We Think? (28-03-2013)
Autor: Markus Hammonds
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
What if we're looking at planets that DO have life, but we're not seeing it because we don't know any better?
Do tekstu..
Prawicowe science fiction (28-03-2013)
Autor: Kaja Malinowska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Grzegorz Górny opublikował ostatnio niezmiernie emocjonalny tekst dotyczący globalnego ocieplenia. Króciutki artykuł raczej mnie nie zaskoczył. Nie różnił się od wypowiedzi innych prawicowych dziennikarzy: był całkowicie niemerytoryczny, pozbawiony jakichkolwiek odnośników do literatury naukowej, opierał się na niepotwierdzonych badaniami plotkach, a za podstawę miał ściągnięte z internetu, wyrywkowe fragmenty dokumentu, który nie został jeszcze opublikowany.
Do tekstu..
Poseł mobilizuje wiernych do obrony abp. Głódzia. (28-03-2013)
Autor: kfk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: slik
Pomorski poseł PiS Andrzej Jaworski apeluje "brońmy nasz Kościół, brońmy naszych hierarchów!" i wzywa "spotkajmy się na Eucharystii w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku". Poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski wystosował dwa oświadczenia po publikacjach prasowych na temat abpa. Sławoja Leszka Głódzia.
Do tekstu..
Watykańskie koterie nie chcą zmian (27-03-2013)
Autor: Paweł Dybicz
Źrodło: onet.pl; Przeglad Zgłosił/a: slik
Czy Polska ma jeszcze duże znaczenie dla Watykanu, nadal jest przedmurzem katolicyzmu czy też zaściankiem, prowincjonalnym grajdołkiem, na który nie zwraca się większej uwagi?
Do tekstu..
Kupa biskupa (27-03-2013)
Autor: Joanna Skibniewska
Źrodło: skibniewska.blogspot.com Zgłosił/a: slik
O tym, że biskup nie ma dupy, nie robi kupy, Bóg ma 3 głowy, a dzieci bywają opętane przez szatana.
Do tekstu..
Ciekawe fakty o obserwatorium Chandra (27-03-2013)
Źrodło: chandra.harvard.edu Zgłosił/a: TyDraniu
Fun Facts about NASA's Chandra X-Ray Observatory
Do tekstu..
Dziewięć odpowiedzi (27-03-2013)
Autor: migg
Źrodło: miggawki Zgłosił/a: liliac
"...padła sugestia, że istnieje zapotrzebowanie na notkę po polsku w odpowiedzi na tzw. 9 pytań, o które potknąć się mogą adwokaci szczepień. Zaraz tam potknąć. Prędzej pęknąć ze śmiechu... albo usnąć z nudów, robiąc copypasty z PubMedu."
Do tekstu..
Zaprojektuj sobie dziecko - narodziny syntetycznej genetyki (27-03-2013)
Autor: Marcin Powęska
Źrodło: www.interia.pl Zgłosił/a: Grey
"Trudno wyobrazić sobie życie bez systemu przechowywania i powielania informacji genetycznej. DNA i RNA nie są jedynymi opcjami. Inne polimery, a jest ich co najmniej sześć, mogą pełnić te same funkcje - powiedział Philipp Holliger z Medical Research Council's Laboratory of Molecular Biology w Cambridge, jeden z pionierów badań nad syntetyczną genetyką. Przepis na XNA nie jest wcale prosty. Holliger i jego zespół nie podmienili po prostu cukrów w szkielecie DNA, ale zastąpili je całkiem innymi cząsteczkami - cykloheksanem i treozą. Co równie istotne, uzyskano dzięki temu enzymy, które wsp
Do tekstu..
Przypinanie listka (27-03-2013)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku Zgłosił/a: liliac
"Prawda jest taka, że w pewnym momencie boscy namiestnicy uznali przedstawienie męskich narządów rozrodczych za gorszące i nakazali ich usunięcie bądź zasłonienie, przez figowe liście właśnie - element zupełnie obcy ikonografii starożytnej, w której męska nagość nie tylko nie uchodziła za wstydliwą, lecz była celebrowana. Kampanię figową rozpoczął w połowie XVI w. papież Paweł IV - prawdopodobnie odpowiadając na krytykę ruchu reformatorskiego, który podkreślał grzeszność ciała i zarzucał Rzymowi zepsucie - a jego dzieło kontynouwali, z wielkim zapałem, choćby Innocenty X (wiek XVII) czy Pius IX (wiek XIX). Dopiero niedawno część usuniętych starożytnych penisów została przywrócona na ich dawne miejsce - ale większość prastarych fallusów została na przestrzeni wi
Do tekstu..
Hipoalergiczne jabłko (27-03-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Jak na ironię, inżynieria genetyczna jest idealnym narzędziem do pozbycia się substancji alergicznych/szkodliwych z żywności. Genetyczna modyfikacja organizmów pozwala nam nie tylko dodawać nowe geny, dzięki czemu organizm może produkować nową substancję, ale umożliwia nam również "usuwanie" genów i ich produktów z tegoż organizmu."
Do tekstu..
Helsińska Fundacja: Pomożemy Marcinowi K. dochodzić odszkodowania od Kościoła. T (27-03-2013)
Autor: Agnieszka Rogal
Źrodło: http://www.tokfm.pl Zgłosił/a: zientek
Helsińska Fundacja Praw Człowieka deklaruje pomoc prawną dla Marcina K., ofiary duchownego pedofila - mówi TOK FM wiceprezes zarządu Fundacji dr Adam Bodnar. I dodaje: Ta sprawa będzie precedensem w Polsce.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365