Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.683.559 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 361 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Polacy potrafią się wykończyć sami, bez pomocy ościennych mocarstw.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kościółek przy centrum opaczności (31-12-2007)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Andrzej Kierski junior
W budżecie na 2006 i 2007 rok katoprawicowi politycy zapisali na budowę świątyni po kilkadziesiąt milionów złotych. Biskupi nie martwili się wówczas, że nie będzie dla emerytów, którym te pieniądze zabrano, albo dla chorych na raka.
Do tekstu..
Jak się spieramy o istnienie Boga… (30-12-2007)
Autor: Piotr Marciniak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Andrzej Kierski junior
Są argumenty, by wierzyć i są, by nie wierzyć. Sięgamy do nich, bo decyzja o wierze - czy przyznajemy się do tego, czy nie - jest jednak decyzją i wyborem rozumu.
Do tekstu..
"Rząd Prodiego to gabinet pisarzy" (30-12-2007)
Autor: Sylwia Wysocka
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Andrzej Kierski junior
Gazeta ''Il Giornale'' pisze, że prawie każdy włoski minister wydał już co najmniej jedną książkę. W ciągu niespełna dwóch lat rządów ministrowie centrolewicowej koalicji wydali eseje, wspomnienia, rozprawy polityczne, refleksje na temat Włoch, a nawet powieści - podkreśla się w artykule.
Do tekstu..
The Four Horsemen (30-12-2007)
Autor: R. Dawkins, S. Harris, D. Dennet, Ch. Hitchens
Źrodło: video.google.com Zgłosił/a: waldmarc
On the 30th of September 2007, Richard Dawkins, Daniel Dennett, Sam Harris and Christopher Hitchens sat down for a first-of-its-kind, unmoderated 2-hour discussion. All four authors have recently received a large amount of media attention for their writings against religion - some positive, and some negative.
Do tekstu..
"Ukrzyżowana miss" szokuje chrześcijan? Chcielibyście... (30-12-2007)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: G.K.
Miss Francji zaszokowała świat, pozując na krzyżu. I obraziła uczucia chrześcijan. Tak to wygląda z perspektywy Polaka. Francuzi widzą sprawę inaczej.
Do tekstu..
Santa Claus przynosi dynie (30-12-2007)
Autor: Luiza Łuniewska
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: MA
Miłosz Kuligowski przyrzekł Monice Szmidt, że będzie go mogła całować i przytulać zawsze, kiedy przyjdzie jej na to ochota. Ona mu obiecywała, że będzie jej mógł codziennie przynosić kawę do łóżka. I gdy celebrans ogłosił, że od tej chwili są mężem i żoną, padł kolejny bastion tradycjonalizmu.
Do tekstu..
Zwykły 16-latek z karabinem (29-12-2007)
Autor: Marcin Sawicki
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Andrzej Kierski junior
Sajif to zwykły dobry chłopak. Z kałasznikowem. Ma szesnaście lat. Jest dobry, bo jest religijny(widać jak bardzo jest dobrym i grzecznym chłopcem), lubi majsterkować przy swoim motocyklu oraz sumiennie odrabia lekcje. Słowem, chłopiec prawie jak z naszego polskiego sąsiedztwa. I tylko ten karabin...
Do tekstu..
"In vitro to cień Heroda" (27-12-2007)
Autor: Gazeta Wyborcza
Źrodło: wiadomosci.wp.pl Zgłosił/a: Elżbieta Binswanger-Stefańska
"Walka" Kościoła o prawo do życia zamrożonych zarodków przybiera coraz absurdalniejsze formy: "Czyż to nie zagrywka szatana?", rozdzierającym głosem pyta biskup płocki Piotr Libera i przypomina tym samym, że w Polsce jeszcze nie minęło średniowiecze.
Do tekstu..
Włatcy móch - JASEŁKI (27-12-2007)
Autor: B. Kedzierski i spólka
Źrodło: Youtube.com Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Włatcy Móch - JASEŁKI
Do tekstu..
Kościoły na sprzedaż (27-12-2007)
Autor: Die Welt
Źrodło: biznes.onet.pl Zgłosił/a: Elżbieta Binswanger-Stefańska
"Jak podaje "Die Welt", w nadchodzących 10 latach ok. 700 katolickich kościołów trzeba będzie sprzedać lub wyburzyć; liczba kościołów ewangelickich przeznaczonych do likwidacji jest podobna."
Do tekstu..
100 lat ruchu wolnomyślicielskiego w Polsce! (26-12-2007)
Autor: Michał Syska
Źrodło: Platforma bloggerska SDPL Zgłosił/a: MA
8 grudnia 1907 roku w sali Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie odbył się I Zjazd Stowarzyszenia Wolnomyślicieli Polskich. W obradach wzięło udział 631 delegatów (wśród nich m.in. Ludwik Krzywicki). Uczestnicy obrad domagali się świeckich ślubów, pogrzebów i rozowdów, laickiej szkoły oraz niereligijnej przysięgi w sądach.
Do tekstu..
Abp Życiński o in vitro: to kwestia godności ludzkiej (25-12-2007)
Autor: PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jermi
Metropolita lubelski abp Józef Życiński powiedział, że spór o zapłodnienie in vitro to sprawa godności człowieka i szacunku dla życia embrionów powstających dodatkowo przy zabiegu, a nie tylko marzeń o posiadaniu dziecka.
Do tekstu..
Polska nie jest krajem laickim (25-12-2007)
Autor: PAP
Źrodło: INTERIA.PL/PAP Zgłosił/a: Andrzej Kierski junior
Zmierzenie się z prawdą tamtych czasów nie jest jedynie problemem Kościoła. To jest problem Polski, zadanie nieodrobione w 1989 roku. A zadania nieodrobione mszczą się po latach - tak opisuje problem lustracji, w rozmowie z "Dziennikiem", metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz.
Do tekstu..
Kiedy święta szkodzą zdrowiu (25-12-2007)
Autor: Lindsay Lyon
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: jarekland
Kiedy nasze domy wypełniają się zmęczonymi sobą współmałżonkami, naburmuszonymi nastolatkami i wujkami nie wypuszczającymi z rąk pilota do telewizora, zwykle dochodzi do sprzeczek, które nikomu nie wychodzą na zdrowie. A ciągnące się latami konflikty, wychodzące wtedy "na wierzch", mogą być wręcz szkodliwe!
Do tekstu..
Polska: Największa szopka w Europie (24-12-2007)
Autor: TVN
Źrodło: dziendobrytvn.onet.pl Zgłosił/a: Elżbieta Binswanger-Stefańska
Różne są ambicje, różne rankingi i różne wyniki, jeśli chodzi o poziom szkolnictwa, Polska jest na 23 miejscu w świecie (w Europie w końcówce), jeśli chodzi o ogólny stopień rozwoju - na czterdziestym którymś (tak daleko m.in. z powodu kwitnącej biurokracji i dyskryminacji kobiet), ale za to mamy największą szopkę bożonarodzeniową w Europie. Czemu nie? Teraz z równym zapałem możemy zabrać się za demontaż biurokracji i budowanie nowoczesności.
Do tekstu..
Zjawa teokracji nawiedza Amerykę (22-12-2007)
Autor: Christopher Caldwell
Źrodło: Financial Times/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Zjawa teokracji nawiedza Amerykę. Kandydaci na prezydenta albo cytują Pismo Święte albo robią aluzje, że będą rządzić jako "Ludzie Wiary".
Do tekstu..
Kościół doi państwo (22-12-2007)
Autor: Piotr Skura / Trybuna
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: Elżbieta Binswanger-Stefańska
"Czyim kosztem powstanie Świątynia Opatrzności Bożej? Choćby ubogich dzieci z terenów wiejskich. Sejm nie przyjął bowiem poprawki LiD, aby dotację kościelną przeznaczyć na organizację ich letniego wypoczynku. Do wspomnianych już 30 mln zł posłowie lewicy chcieli dołożyć 25 mln zł, jakie dodatkowo w przyszłym roku otrzymają dwie katolickie uczelnie - Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Katolicki Uniwersytet Lubelski."
Do tekstu..
My "conversion" to atheism (22-12-2007)
Autor: askegg
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: G.K.
Krótki opis życia chrześcijanina, który stał się ateistą. Całość jest po angielsku.
Do tekstu..
Zadania domowe nielegalne? (21-12-2007)
Autor: TVP2
Źrodło: TVP2/YouTube Zgłosił/a: Piotrek Karwala
Rzecznik Praw Ucznia twierdzi, że zadawanie prac domowych nie posiada podstaw prawnych. Sprawą zajmie się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Do tekstu..
Rydzyk forever (21-12-2007)
Autor: rozmowa z Rafałem Maszkowskim
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: waldmarc
Słuchacze ojca Rydzyka żywią się strachem i oczekują, że ich ulubiona rozgłośnia będzie ich straszyć. Ojciec dyrektor robi to nie gorzej niż Stephen King.
Do tekstu..
Ateiści idą na wojnę (21-12-2007)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: W drodze Zgłosił/a: MA
Zastanawiające, skąd w Polsce właśnie teraz bierze się ta potrzeba manifestowania swego ateizmu? Czyż ateizm nie jest prywatną sprawą tak samo, jak prywatną sprawą jest wiara? A może zachodzi tu jakaś korelacja, polegająca na tym, że im bardziej religia wciska się w sfery życia publicznego, tym częściej ateiści będą chcieli manifestować swoją niewiarę?
Do tekstu..
Prawica blokuje rodzinę (20-12-2007)
Źrodło: Trybuna Zgłosił/a: MA
Lewica i Demokraci zapowiadają walkę o upowszechnienie metody zapłodnienia in vitro w Polsce. Chcą nie tylko przygotować stosowny projekt ustawy, ale i prowadzić szeroko zakrojoną akcję propagującą w Polsce in vitro.
Do tekstu..
Kobiety są tam równe psom (20-12-2007)
Autor: Susan Bell
Źrodło: onet.pl/The Daily Telegraph Zgłosił/a: youzwiak
Matka dziewięciorga dzieci uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej Opus Dei, kontrowersyjnej organizacji katolickiej, gotowej na wszystko dla zachowania władzy.
Do tekstu..
Czy in vitro to aborcja (20-12-2007)
Autor: debata / blog.pl
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: Elżbieta Binswanger-Stefańska
Fragment wypowiedzi: "Po prostu szlag mnie trafia i cholera mnie bierze jak czytam wciąż te same argumenty , że niby niszczy sie zapłodnione komórki. Tym osobom po prostu nie chce się nawet z tematem zapoznać. Szkoda im czasu na lekturę i zgłębienie tematu. Lepiej powtarzać co ksiądz w niedzielę na ambonie powiedział."
Do tekstu..
Opus Dei a kobiety (20-12-2007)
Autor: Susan Bell / The Daily Telegraph
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: Elżbieta Binswanger-Stefańska
Z tekstu: Veronique Duborgel opowiada w książce "Piekło Opus Dei" o 13 latach swej przynależności do tej grupy. Określa ją jako surową, nieczułą, sekciarską i mizoginiczną. Ta 44-letnia wychowawczyni przedszkolna opisuje stosowane tam metody psychologicznej izolacji, podobne do tych, jakimi posługują się sekty.
Do tekstu..
Pogańskie Boże Narodzenie? (19-12-2007)
Autor: Paweł Mazur
Źrodło: wiadomosci24.pl Zgłosił/a: jarekland
Chciałbym Wam życzyć czegoś na te święta. Abyście w tym całym, przedświątecznym i świątecznym zabieganiu, w czasach, kiedy to wszyscy powołują się na "tradycję", mieli świadomość skąd ta tradycja się wywodzi. Wbrew temu, co chciał pokazać Kościół katolicki, ci nasi pogańscy przodkowie wcale nie byli tacy źli. Chciałem również pokazać, że to nie jest tak, że to chrześcijanie wszystko wymyślili, wbrew temu, co niektórzy twierdzą. Czerpali z wzorów religii, które przecież uznawali za gorsze. Czyli te wzory były dobre...
Do tekstu..
PSR w TVN: ślub humanistyczny (19-12-2007)
Źrodło: Dzień Dobry TVN Zgłosił/a: MA
Jest alternatywą dla osób niewierzących. W Polsce, osoby, które nie biorą ślubu kościelnego, mogą wziąć ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego. Teraz także mogą zdecydować się na ślub humanistyczny, który jednak - uwaga - nie ma mocy prawnej. Jest tylko ceremonią prywatną. Para młoda wybiera miejsce, oprawę muzyczną i słowa przysięgi. Uroczystość odprawia celebrant ze Stowarzyszenie Racjonalistów. Pierwszy ślub humanistyczny odbył się w Polsce - w Warszawie - na początku grudnia.
Do tekstu..
In vitro jest niegodziwe i niedopuszczalne! (19-12-2007)
Autor: Mirosław Orzechowski, blog
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: Elżbieta Binswanger-Stefańska
Biskupi: "In vitro to rodzaj wyrafinowanej aborcji", a Mirosław Orzechowski martwi się, że w parlamencie nie mają posłuchu. "Kościół ma obowiązek komentować życie Narodu i wytykać błędy, ale trzeba pamiętać, że rzeczywistość w państwie demokratycznym kształtują prawa stanowione przez parlament. A w tym parlamencie nie ma sił gotowych słuchać Biskupich apeli."
Do tekstu..
Lizodupek trzyma się mocno (19-12-2007)
Autor: rozmowa z Olgą Lipińską
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Kościół niech się zwraca do swoich wiernych i reszcie da święty spokój. Dlaczego tak się wszyscy boją biskupów? Wstydźcie się, mężni Polacy, takiego tchórzostwa!
Do tekstu..
Fundacja Rydzyka nie dostanie 27 mio (19-12-2007)
Autor: PAP /JG
Źrodło: waidomosci.onet.pl Zgłosił/a: Elżbieta Binswanger-Stefańska

Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365