Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.751.175 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Naród przykuty do pilota reaguje zmianą kanału na najsłabszą nawet aktywację mózgu."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Członkowie Komisji Majątkowej chcą umorzenia sprawy. "Zostali napiętnowani (08-01-2013)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: wyborcz.pl Zgłosił/a: slik
Byli członkowie Komisji Majątkowej, oskarżeni o działanie na szkodę skarbu państwa, złożyli wnioski o umorzenie sprawy bez przesłuchiwania świadków. Twierdzą, że nie było przepisów nakazujących im dbanie o interes państwa. - Ci ludzie zostali napiętnowani publicznie, choć nie można im przypisać odpowiedzialności karnej [] Prokuratura oskarżyła ich o poświadczenie nieprawdy w dokumentach [] oraz o działanie na szkodę skarbu państwa.
Do tekstu..
Nie chcą małżeństw gejów. Francuscy muzułmanie piszą list (08-01-2013)
Autor: abs//bgr
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Francuscy muzułmanie dołączają do grup, które występują przeciw projektowi ustawy umożliwiającej małżeństwa gejów. 50 wpływowych muzułmanów wystosowało w poniedziałek list otwarty wzywający francuskich wyznawców islamu do udziału w proteście w Paryżu."
Do tekstu..
Pożegnanie Teresy (08-01-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie uczestniczyła w telewizyjnym show, zwanym dziś mylnie programem publicystycznym, nie zwiększała niczyjej "oglądalności", nic też nie wiedziała o liczbie "kliknięć" - głównym kryterium dziennikarskiego sukcesu. Była z innej epoki. Jak mówiła: "Dziennikarstwo to moja grupa krwi". Nie sądzę. Z grupą krwi człowiek się rodzi, a jej dziennikarstwo było powołaniem, ale przede wszystkim - ogromną pracą.
Do tekstu..
Kto zapłaci za działalność Komisji Majątkowej (08-01-2013)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Czy Kościół bogacił się na bezprawnych decyzjach Komisji Majątkowej? Dziś zaczyna się proces, który odpowie na to pytanie. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, samorządy mogą walczyć o wielomilionowe odszkodowania"
Do tekstu..
Zero absolutne pokonane. Może być chłodniej (07-01-2013)
Autor: adsz/rs
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Niemieccy naukowcy schłodzili atomy poniżej granicy zera absolutnego. "Może się wydawać, że prędzej zamarzłoby piekło" - komentuje to sensacyjne odkrycie "Nature". Eksperyment otwiera drogę do powstania zupełnie nowych form materii."
Do tekstu..
Life jail for son's murder over Koran studies (07-01-2013)
Autor: bbc.co.uk
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: JK
"A mother who beat her seven-year-old son to death when he failed to memorise passages from the Koran has been jailed for life, for a minimum of 17 years."
Do tekstu..
Dyscyplinarka za uzasadnienie wyroku? "Skandaliczne to były metody pracy CB (07-01-2013)
Autor: Łukasz Głombicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
O wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu Tulei wystąpili dziś i Mariusz Kamiński, obecnie wiceprezes PiS (szef CBA w czasie, gdy Biuro z rozmachem prowadziło akcję wymierzoną w doktora G.), i Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski (minister sprawiedliwości i prokurator generalny za czasów rządów PiS). Obaj dowodzili, że sędzia Tuleya - uzasadniając wyrok w sprawie dr. G, podważył autorytet sądu, a jego wystąpienie było skandaliczne. - Skandaliczne to były metody pracy CBA. Nie można mieć pretensji do sędziego, że nazwał rzeczy po imieniu - mówi prof. Monika Płatek, karnistka z UW
Do tekstu..
Prokuratura "zdumiona" aktywnością medialną sędziego Tulei (07-01-2013)
Autor: apa, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Według niego nie sposób przy tym nie podnieść refleksji płynącej z aktywności medialnej rzecznika sądu okręgowego. "Medialny przekaz wypowiedzi niezawisłego sędziego, który koncentrując się na porównywaniu czynności procesowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych, a więc także prokuratorów prowadzących postępowanie przygotowawcze, do działań stalinowskich, wydaje się jednak na obecnym etapie dowolnie i przedwcześnie burzyć w niniejszej sprawie zaufanie do organu ochrony prawnej, jakim jest prokuratura" - głosi oświadczenie."
Do tekstu..
Ruch Palikota protestuje przeciwko wypowiedzi bp. Tadeusza Pieronka o ateistach (07-01-2013)
Autor: (db)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Politycy Ruchu Palikota skrytykowali wypowiedź bp. Tadeusza Pieronka odnoszącą się do ateistów i zapowiedzieli list w tej sprawie do przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika. - Protestujemy przeciw sianiu nienawiści przez duchownych - oświadczyli. [] Chodzi o fragment wywiadu dla tygodnika "Newsweek Polska", w którym Pieronek powiedział: "Ateiści rządzili w Polsce przez dziesiątki lat. Mieli wszystko i co zrobili? Doprowadzili kraj do ruiny, całą Europę - niech teraz siedzą cicho".
Do tekstu..
Sędzia Tuleya osądził IV RP (07-01-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Dr Garlicki uratował życie setkom ludzi, od czego trzeba odliczyć parę kopert i koniaków. Eh, chciałbym mieć taki bilans chwały i hańby. Można by sobie pożartować z całej tej hucpy, gdyby nie to, że z jej powodu nie odbyła się bliżej nieokreślona liczba przeszczepów serca i innych organów. Propagandowa pokazówka Ziobry i Kamińskiego, z błogosławieństwem Kaczyńskiego, mająca udowodnić, że niby to dzielni bojownicy IV Rzeszy Polskiej walczą z korupcją, kosztowała życie pacjentów, którzy mogli być operowani, lecz nie byli, bo atak policji politycznej na Klinikę Kardiochirurgii MSWiA na trzy lata sparaliżował jej działalność. Niestety, paraliż transplantologii wyszedł daleko poza tę placówkę. Liczba ofiar ordynarnej bolszewickiej hecy trudna jest do ustalenia."
Do tekstu..
Hamlet w rytualnej ubojni (07-01-2013)
Autor: darek.jedzok
Źrodło: tok fm Zgłosił/a: Piątkowski
Polscy posłowie wkrótce odpowiedzą na parafrazę pytania duńskiego księcia. Niestety wszystko wskazuje na to, że odpowiedź ta będzie twierdząca - co po raz kolejny pokaże nam, jak łatwo jest zakneblować wszystkie niewygodne gęby, gdy żądza pieniądza idzie ramię w ramię z fałszywą poprawnością polityczną.
Do tekstu..
Rzecznik kurii o pieniądzach z kolędy: "Finanse parafii to sprawa intymna (07-01-2013)
Autor: Grzegorz Walczak
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: slik
Rozmawiając o pieniądzach, ważny jest pewien takt. A tego w dyskusji na temat zbieranych ofiar, czy w ogóle kościelnych finansów, po prostu brakuje - mówi w rozmowie z "Gazetą" rzecznik kieleckiej kurii biskupiej.
Do tekstu..
W "Newsweeku": Kościół kontra wolność (06-01-2013)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: slik
Obserwatorzy życia publicznego w naszym kraju coraz częściej zaskakiwani są wypowiedziami polskich biskupów, którymi ci ośmieszają siebie i Kościół. Biskupi oczywiście nie odpowiedzą na zarzuty - w ogóle nie mają w zwyczaju wypowiadania się dla "reżimowych" mediów. Brak wyjaśnienia z pierwszej ręki skłania do rozważenia możliwych hipotez. Jest oczywiste, że przywódcy polskiego Kościoła nie chcą kompromitacji instytucji, którą kierują.
Do tekstu..
Bp Pieronek: Ateiści doprowadzili kraj do ruiny. Niech siedzą cicho (06-01-2013)
Autor: red
Źrodło: gazeta.pl za Newsweekiem Zgłosił/a: eli
Bp Tadeusz Pieronek w wywiadzie dla "Newsweeka" w ostrych słowach wypowiada się też o ateistach. "Rządzili w Polsce przez dziesiątki lat. Mieli wszystko i co zrobili? Doprowadzili kraj do ruiny, całą Europę - niech teraz siedzą cicho" - podsumowuje.
Do tekstu..
Dinozaur jak paw (06-01-2013)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Niektóre dinozaury z rodziny owiraptorów kusiły partnerów pięknym upierzeniem ogonów, podobnie jak czynią to współczesne pawie i indyki - twierdzą badacze z Kanady i USA na łamach polskiego czasopisma Acta Palaeontologica Polonica."
Do tekstu..
Kolejny krok – sekwencjonowanie przez syntezę (06-01-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Od wczesnych lat siedemdziesiątych do sekwencjonowania stosowano opisaną przeze mnie kilka miesięcy temu metodę Sangera. Metoda ta, choć niesamowita w swojej prostocie, miała oczywiście liczne ograniczenia - największe z nich to koszt i skala, na jaką stosować można było tę technikę. Dlatego nic dziwnego, że wciąż poszukiwano alternatyw i ulepszeń. Poszukiwania te zrodziły takie technologie jak sekwencjonowanie przez hybrydyzację i sekwencjonowanie przez ligację1, a także pirosekwencjonowanie. Pirosekwencjonowanie zostało opisane po raz pierwszy przez dwóch badaczy z jednej ze sztokholmskich uczelni w połowie lat dziewięćdziesiątych XXw."
Do tekstu..
Plac Defilad - 20 lat historii upadku centrum Warszawy (06-01-2013)
Autor: Dariusz Bartoszewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kto przyjeżdża koleją do Warszawy, wpada w pętlę czasu. Najpierw Dworzec Centralny, potem labirynt - plątanina przejść podziemnych. Jak się z nich wydostać? Podpowiadamy: na tak zwaną surykatkę. Co jakiś czas należy wychynąć z dziury, wspiąć się na palce i rozejrzeć na boki. Główny punkt orientacyjny to Pałac Kultury i Nauki. Kiedy podróżny wyplącze się już z labiryntu, prędzej czy później trafi w okolice stacji metra Centrum, w stołeczną czarną dziurę, czyli do ścisłego centrum Warszawy. Odpychająca pustka placu Defilad. Zaniedbana przestrzeń poszatkowana pachołkami i łańcuchami na parkingi, wygwizdów, przystanek busików, jakieś budki, handel stolikowo-naręczny. Oto serce stolicy państwa należącego do Unii Europejskiej."
Do tekstu..
Konstanty Ciołkowski: Per aspera ad astra (06-01-2013)
Autor: Konstantin Georgiewicz Nikiforow
Źrodło: miesięcznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Zgłosił/a: liliac
"Wielkie odkrycia naukowe zmieniają w sposób zasadniczy życie społeczności ludzkiej. Jednym z nich było odkrycie możliwości lotu człowieka w przestrzeń kosmiczną. Odkrycia tego dokonał Konstanty Ciołkowski, z którego życiem i działalnością w sposób zadziwiający współbrzmiała klasyczna fraza łacińska: "Per aspera ad astra" ("Przez ciernie do gwiazd, przez ciernie do sławy")"
Do tekstu..
Mikołaj I Samodzierżca - swat nieudolny (06-01-2013)
Autor: Aleksandra Porada
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Jak potężny car dla pięknej carewny narzeczonego po Europie szukał.
Do tekstu..
Kwestia rozdzielenia kościołów od państwa raczkuje. Jak równouprawnienie płci (06-01-2013)
Autor: Wojciech, słuchacz TOK FM
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W niedzielę święto Trzech Króli. W Polsce masowo organizowane są marsze, do większości z nich dokładają się samorządy. Czy powinny? - Możemy sfinansować byle jaką religijną imprezę, uzasadniając, że taka przecież kultura, a do tego finansowanie kleru ma tradycję setek lat. Tyle że czasy się zmieniają - napisał jeden ze słuchaczy."
Do tekstu..
Ksiądz do kibiców: Cierpicie prześladowanie. (05-01-2013)
Autor: lmg, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: eli
- Wolność w naszej ojczyźnie jest coraz bardziej ograniczana, zwłaszcza w stosunku do tych, którzy w swoich codziennych wyborach i poglądach odwołują się do katolickich wartości oraz patriotyzmu. Chcą je wypowiadać ustami i czynami - mówił do kibiców ks. Jarosław Wąsowicz. To fragment homilii wygłoszonej dziś na Jasnej Górze z okazji V Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Odbywa się ona "w intencji ojczyzny, aby była wierna chrześcijańskim tradycjom". Ks. Wąsowicz nazwał kibiców "najbardziej dyskryminowaną w Polsce grupą społeczną".
Do tekstu..
Wióry (05-01-2013)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Chrześcijaństwo - a już polski katolicyzm szczególnie - wyklucza jakąkolwiek mowę nienawiści.Jednak czasami, nawet będąc kapłanem - a może właśnie szczególnie wtedy, gdy się nim jest - trudno mówić eufemizmami o ohydzie niewierzących, o Polakach, którzy nie są Polakami itp. Z konieczności więc, by móc wyrażać się jasno i skutecznie, niektórzy kapłani przenieśli tegoroczne Boże Narodzenie ze stajenki do chlewika. Lepiej tam się czują po prostu.
Do tekstu..
Len na rany (05-01-2013)
Autor: bieru/par
Źrodło: tvn24 Zgłosił/a: liliac
"Len w przetworzonej formie, zmodyfikowany genetycznie, jako opatrunek LENPlast, przynosi ulgę pacjentom z trudno gojącymi się ranami."
Do tekstu..
Prof. Jan Czochralski – ojciec światowej elektroniki (05-01-2013)
Autor: Zbigwie
Źrodło: naszeblogi.pl Zgłosił/a: mazowski
"Kto jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich uczonych? Czy wiecie, którego z polskich uczonych najczęściej wymienia się w literaturze światowej? Czy wiecie, że nazwisko polskiego profesora jest prawdopodobnie na pierwszym miejscu spośród najczęściej wymienianych w publikacjach związanych z elektroniką? Czy wiecie kto to był Jan Czochralski?"
Do tekstu..
Finansista dręczył i lżył SMS-ami kobietę. Sąd: Umorzenie (05-01-2013)
Autor: Izabela Żbikowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Ania otrzymuje SMS-y od byłego adoratora: "Ja cię zniszczę", "Pierd... szmato", "Dziwko, wściekłego psa trzeba zabić! To główny cel mojego życia zrobić ci totalną krzywdę". Sąd uznaje, że to był stalking, ale sprawę umarza. Z uwagi na dobrą pozycję społeczną sprawcy."
Do tekstu..
Polska nie poinformowała KE o zakazie upraw GMO (05-01-2013)
Autor: farmer.pl/ PAP
Źrodło: farmer.pl Zgłosił/a: liliac
"Rzecznik KE podkreślił, że kraje ustanawiające zakazy upraw GMO muszą wysłać KE nowe naukowe dane uzasadniające taki zakaz względami szkodliwości dla zdrowia lub środowiska. - Polska będzie musiała wysłać Komisji formalną decyzję mówiącą o tym, że przyjmuje tzw. klauzulę bezpieczeństwa w stosunku do MON 810 i Amflory ze względu na nowe dowody naukowe - podkreślił"
Do tekstu..
Atoms Reach Record Temperature, Colder than Absolute Zero (05-01-2013)
Autor: Charles Q. Choi
Źrodło: Space.com Zgłosił/a: rafael 77
Dokonano obserwacji,która sugeruje,iż najniższa temperatura występująca w przyrodzie może wynosić mniej niż tzw. zero absolutne,tj. -273,15 K.
Do tekstu..
Nie wygrasz wyborów, fotografując się z książką (04-01-2013)
Autor: Tomasz Makowski, Magda Majewska
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Dwadzieścia lat temu odsetek nieczytających Polaków wynosił 28%. Później zaczął rosnąć. Przed czterema laty nastąpiło największe tąpnięcie - 62% nieczytających. Podejrzewaliśmy wtedy, że młode pokolenie po prostu przeniosło się do sieci, czego nie pozwoliła nam uchwycić metodologia badań. Dlatego w 2010 zadaliśmy dużo dodatkowych pytań, m.in. dotyczących czytania tekstów dłuższych niż trzy ekrany komputera lub trzy strony papierowe. Po cichu liczyliśmy, że może gdzieś popełniliśmy błąd i po udoskonaleniu metodologii wyjdą lepsze wyniki. Niestety wyszło niepodważalne 56%"
Do tekstu..
Watykan: finansowy paraliż po zablokowaniu transakcji kartami (04-01-2013)
Autor: (IJ)
Źrodło: onet; PAP Zgłosił/a: slik
W Watykanie od 1 stycznia nie można płacić za nic żadną kartą bankową. Wszystkie transakcje zostały zablokowane przez włoski bank narodowy w ramach walki z praniem brudnych pieniędzy.
Do tekstu..
Politycy apelują do Owsiaka: "Wycofaj słowa o eutanazji" (04-01-2013)
Autor: kr
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: BadRohn
Tym razem to wypowiedź Jurka Owsiaka: "eutanazja to pomoc starszym w cierpieniach" wywołała oburzenie u senatora Solidarnej Polski Kazimierza Jaworskiego oraz innych polityków, którzy natychmiast zareagowali wysyłając do założyciela fundacji WOŚP list z prośbą o wycofanie się ze swojej wypowiedzi.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365