Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.650.147 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) wiele religii nie obiecuje zbawienia ani wyzwolenia duszy, a nawet niewiele mówi o tym, co nas czeka po śmierci. Wyznawcy tych religii nie widzą związku pomiędzy postawą moralną za życia i późniejszymi losami duszy.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kim są i kim będą dzieci polskich emigrantów? (15-08-2013)
Autor: Sylwia Czubkowska, Klara Klinger
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Dzieci emigrantów z pierwszej unijnej fali nie są już takie, jak ich rówieśnicy w Polsce. Nie są też Brytyjczykami. A jeszcze się rozwijają. Nikt nie wie, kim będą".
Do tekstu..
Komendant z Radomia zasługuje na awans. Policjanci są na służbie, nie na mszy (15-08-2013)
Autor: Marek Mamoń
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Częstochowski poseł SLD Marek Balt wystąpi - jako przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. służb mundurowych - do komendanta głównego policji o pochwałę i awans dla szefa radomskiej policji. Karolowi Szwalbe podwładni zarzucili brak szacunku dla uczuć religijnych
Do tekstu..
Mizoginia jest tak głęboko zakorzeniona w naszym społeczeństwie... (15-08-2013)
Autor: Polly Toynbee, Katarzyna Płecha
Źrodło: codziennikfeministyczny.pl Zgłosił/a: ramichael
Jak pokazuje sprawa 13-letniej dziewczynki określonej przez sędziego mianem "drapieżnika", instynktowna nienawiść do kobiet nie ogranicza się do wpisów na Twitterze
Do tekstu..
Rare star probes supermassive black hole (15-08-2013)
Autor: Davide Castelvecchi
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The enormous black hole at the centre of the Milky Way Galaxy generates a surprisingly strong magnetic field, more than a hundred times stronger than that of Earth, radio astronomers have revealed - using a rare kind of neutron star as a probe. The finding helps to explain why the hole is growing relatively slowly compared with the voracious rate at which one might expect a black hole to feed."
Do tekstu..
Walka z GMO nie jest walką z korporacjami (15-08-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"...biorąc udział w dyskusjach nad GMO, zazwyczaj podkreślałem, że zupełnie różnymi rzeczami są kwestie bezpieczeństwa zdrowotnego i środowiskowego (dobrze rozumiane i określone, zasadniczo przynależące do dyskursu naukowego), czym innym kwestie korporacyjnej kontroli nad własnością intelektualną. Ostatnio jednak przemyśliwałem tę kwestię i doszedłem do wniosku, że zagadnienie "korporacyjne" należy usunąć z dyskusji o GMO. Niniejszy notka jest próbą uzasadnienia tezy, iż antykapitalistyczne/antykorporacyjne argumenty są umieszczane w ramach dyskusji jedynie celem racjonalizacji poza tym raczej irracjonalnego i antynaukowego nastawienia przeciwników GMO, zaś jakiekolwiek argumenty antykorporacyjne, jeśli w ogóle są prawidłowe, są prawidłowe zupełnie niezależnie od kwestii GMO
Do tekstu..
Przeżycia chorych na raka piersi w Polsce są nadal gorsze niż w innych krajach (15-08-2013)
Autor: Aleksandra Łacko
Źrodło: eonkologia.pl Zgłosił/a: liliac
"Przeżycia chorych na raka piersi w Polsce są nadal sporo gorsze niż w innych krajach Europy. Ta różnica w czasie przeżycia po 5 latach wynosi obecnie 12% (70% w Polsce wobec 82% w Europie). Przyczyn tej sytuacji jest wiele i wiele do zrobienia. Chore na raka piersi powinny być leczone w ośrodkach specjalistycznych. Stąd pomysł "breast units", zapewniających najwyższą jakość leczenia."
Do tekstu..
Nie żyje Sławomir Mrożek (15-08-2013)
Autor: wr
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: liliac
"Sławomir Mrożek nie żyje - informacje medialne potwierdziły w internecie Wydawnictwo Literackie i Oficyna Noir Sur Blanc. Pisarz zmarł w Nicei w czwartek nad ranem w wieku 83 lat."
Do tekstu..
Profesor, co wierzył, że nie ma ludzi podłych (15-08-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Zmarł profesor Marian Przełęcki. Filozof, logik, metodolog, etyk. Jeden z ostatnich uczniów szkoły lwowsko-warszawskiej, dawny współpracownik Kotarbińskich i Ajdukiewicza. Postać szerzej nieznana. Ale Przełęcki chyba nawet nie znał określenia "być znanym", a na pewno znanym być nie chciał.
Do tekstu..
Pacjenci umierają na stołach operacyjnych, ale o tym się nie dowiesz. (15-08-2013)
Autor: Antoni Bohdanowicz
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Prawo pozwala Ci wybrać, w którym szpitalu chcesz się leczyć, przejść zabieg, albo operację. Niestety nikt nie powie Ci, który szpital leczy dobrze, a który źle. W którym śmiertelność jest wysoka, w którym niska. W którym skuteczność zabiegów jest na średniej europejskiej, a w których na średniej białoruskiej. Możesz więc pooglądać sobie gwiazdki na serwisach typu Znany Lekarz, gdzie lekarze płacą za promocję. Ale nie możesz dowiedzieć się, w którym szpitalu dobrze zoperują ci serce. Służba zdrowia nie prowadzi rankingów, bo "nie chce oceniać lekarzy".
Do tekstu..
Świętsi od Jezusa, bardziej rodzinni od apostołów (15-08-2013)
Autor: Eliza Michalik
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
"Od jakieś czasu zachodzę w głowę, o co właściwie chodzi katolickiej prawicy z tą obsesją na punkcie nienaruszalności rodziny i skąd zaczerpnęli jej jedyny właściwy "święty" wzorzec, bo że nie z Pisma Świętego i Żywotów Świętych, to pewne. Nie pamiętam świętego, który miałby taką rodzinę, o jakiej mówi Terlikowski. Pełną, z mamą siedzącą w domu i tatą, cierpliwie na ten dom zarabiającym, wiernym i miłym facetem."
Do tekstu..
Milestone study probes cancer origin (15-08-2013)
Autor: James Gallagher
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: JK
Scientists are reporting a significant milestone for cancer research after charting 21 major mutations behind the vast majority of tumours. The disruptive changes to the genetic code, reported in Nature, accounted for 97% of the 30 most common cancers. Finding out what causes the mutations could lead to new treatments.
Do tekstu..
TVP ukarana za występ kabaretu Limo. Skecz uraził uczucia religijne (15-08-2013)
Autor: (bart)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę finansową na Telewizję Polską w wysokości 5 tys. zł za przekroczenie granicy swobody wypowiedzi. Kara dotyczy występu Kabaretu Limo, który w swoim skeczu miał urazić uczucia religijne widzów. W komunikacie KRRiT poinformowała, że na TVP nałożono karę w wysokości 5 tys. zł za naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji. "Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji 'audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości'.
Do tekstu..
"Objawiła się Maryja i wywołała popłoch w Armii Czerwonej. I jest to udokum (14-08-2013)
Autor: psm, KAI
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: E-Day
Nasza historia kryje wiele niespodzianek. W tym niespodzianek cudownych, a nawet trójcudownych. Czas na korektę podręczników.
Do tekstu..
Na północy tęczowo (14-08-2013)
Autor: Katarzyna Tubylewicz
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"W tym roku tęczowe flagi zawisły też w sztokholmskiej synagodze. Tutejszy rabin, David Lazar, kiedyś ortodoks, mówi dziś o sobie, że jest feministą i aktywistą queer."
Do tekstu..
Łono milczenia (14-08-2013)
Autor: Karolina Gierszewska
Źrodło: codziennikfeministyczny.pl Zgłosił/a: ramichael
Przerażająco śmieszna, tak tak, reaguję na nią nerwowym chichotem, jest sama nazwa ustawy regulującej kwestię aborcji w Polsce: ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W tej, którą wspominana ustawa znosiła, również nie ma słowa o kobiecie jako podmiocie (ustawa z dnia 27 kwietnia 1956 r. o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży), jednak pojawienie się znienacka płodu jako jedynej nawet-nie-osoby, której sprawa ta może dotyczyć, wywołuje mdłości.
Do tekstu..
Study Shows Electrical Activity in the Brain after Clinical Death (13-08-2013)
Autor: redakcja
Źrodło: ScieTechDaily Zgłosił/a: rafael 77
Przełomowe odkrycia dotyczące badań nad zjawiskiem aktywności świadomości w stanie tzw. śmierci klinicznej.
Do tekstu..
Hyperloop,czyli rewolucja w transporcie (13-08-2013)
Autor: redakcja
Źrodło: Focus Zgłosił/a: rafael 77
Opis rewolucyjnej technologii mogącej zrewolucjonizować przyszłość transportu na naszej planecie już w ciągu najbliższych 10 lat
Do tekstu..
Policjanci chcą święte obrazki? Proszę bardzo (13-08-2013)
Autor: Małgorzata Rusek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: dtem
- Zdjęliśmy krzyże w moim pokoju, sekretariacie i pokoju narad. Uznałem, że zgodnie z przepisami powinno się tutaj znajdować tylko godło państwowe - mówi komendant Karol Szwalbe, którego podwładni oskarżyli szarganie ich uczuć religijnych
Do tekstu..
My, homo optionis? (13-08-2013)
Autor: Justyna Kowalska
Źrodło: Codziennik Feministyczny Zgłosił/a: liliac
"Dużo słychać ostatnio o problemie bezdzietności w Polsce. Młodzi nie decydują się na dziecko, bo: jest kryzys ekonomiczny, trudno o pracę i o odpowiedniego partnera do założenia rodziny, państwo nie wspiera rodziców, pary mają problemy z płodnością, ostatnio wprowadzone urlopy "rodzicielskie" wypychają kobiety z rynku pracy i tak dalej. Ale panuje powszechne mniemanie, że gdyby te problemy zniwelować, nagle wszystkie Polki masowo rzuciłyby się do rodzenia. Bo te, co nie chcą rodzić, nawet gdyby mogły, to są proszę państwa jakieś patologiczne wyjątki. Czyżby?"
Do tekstu..
A Race to Save the Orange by Altering Its DNA (13-08-2013)
Autor: Amy Harmon
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: liliac
"If he had had more time, Mr. Kress could have waited for the orange to naturally evolve resistance to the bacteria known as C. liberibacter asiaticus. That could happen tomorrow. Or it could take years, or many decades. Or the orange in Florida could disappear first."
Do tekstu..
Głośniej o hałasie (13-08-2013)
Autor: Joanna Cieśla, współpraca Paweł Wrabec
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Gdy europejski trend jest taki, żeby się wyciszać, Polska podkręca głośniki i liberalizuje normy."
Do tekstu..
Prześladowanie pustą ścianą (13-08-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Zważywszy intensywność i kierunek reakcji na zdjęcie jednego z setek tysięcy krzyży, w tej kampanii nie chodzi wcale o jakieś uczucia chrześcijańskie, na pewno nie w tym kontekście, w jakim chrześcijanie lubią o nich opowiadać. Chodziło o podkreślenie bycie naszymi, odpowiednimi, po właściwej stronie. Komendant wyłamał się z niepisanej umowy i zadeklarował, że urzędy państwowe nie stoją po żadnej stronie, co jest oczywistym naruszeniem reguł rozgrywania wpływów."
Do tekstu..
Religious people are less intelligent than atheists, analysis of over 63 scienti (13-08-2013)
Autor: Rob Williams
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: JK
"A new review of 63 scientific studies stretching back over decades has concluded that religious people are less intelligent than non-believers. A piece of University of Rochester analysis, led by Professor Miron Zuckerman, found "a reliable negative relation between intelligence and religiosity" in 53 out of 63 studies. According to the study entitled, 'The Relation Between Intelligence and Religiosity: A Meta-Analysis and Some Proposed Explanations', published in the 'Personality and Social Psychology Review', even during early years the more intelligent a child is the more likely it would be to turn away from religion."
Do tekstu..
An Ex-muslim woman for FEMEN (12-08-2013)
Autor: Esha Athena
Źrodło: rationalhub.com Zgłosił/a: JK
"My mother and father are both active participants and activists in and for the Islamic community. Me - oh me? I am a godless secular humanist atheist. Unfortunately, I am still in the closet for the sake of my life. I am so sick and tired of pretending to care about & follow Islam. I am so sick of wearing that stupid hijab on my head. (I asked if I could substitute it for a shawl, only to be called a whore in return.) I am so sick and tired of being asked to memorize the quran. I am so sick and tired of NOT being able to express my thoughts. I am so sick and tired of hearing their racist, sexist, homophobic, bigoted and factually wrong stances."
Do tekstu..
Kto chce skrzywdzić kota Schrödingera? (12-08-2013)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Dziś Google świętuje urodziny Erwina Schrödingera (1887-1961), genialnego fizyka, jednego z twórców mechaniki kwantowej. Nim inspirowane jest dzisiejsze doodle - czyli ilustrowane logo przeglądarki Google. Główną postacią jest tam jednak kot, który wychodzi z pudełka. O co chodzi z tym kotem? - pytają internauci. Proszę państwa, to najsłynniejszy i najdziwniejszy kot w dziejach fizyki"
Do tekstu..
Stanisław Mendelson i jego zapomniana legenda (12-08-2013)
Autor: Jerzy W. Borejsza
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
Zmarły równo przed stu laty Stanisław Mendelson był głównym teoretykiem i publicystą podczas narodzin polskiego ruchu socjalistycznego. Prowadził z żoną słynny salon czerwonej (ale nie bolszewickiej) Europy. Kto dziś o nim pamięta?
Do tekstu..
Uniknąć losu zbójcy Gębona (12-08-2013)
Autor: Paweł Golik
Źrodło: portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Co ma wspólnego napisana przed ponad pół wiekiem filozoficzna przypowieść wielkiego pisarza ze współczesną biologią? Więcej, niż mogłoby się wydawać! Odnalezienie sensu w zalewie danych i informacji jest bowiem jednym z głównych wyzwań stających przed tą dziedziną wiedzy"
Do tekstu..
I po co nam to Pendolino? (12-08-2013)
Autor: Cezary Kowanda
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Pociąg Pendolino wjeżdża na polską kolej, która mimo ogromnych unijnych inwestycji znajduje się w fatalnym stanie. Potrzeba dużo więcej niż dwadzieścia luksusowych składów, aby zatrzymać ten upadek."
Do tekstu..
Tęczowa papaja (12-08-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Sukces transgenicznej papai zadaje kłam wielu mitom rozpowszechnianym przez organizacje zwalczające GMO. Pomimo tego, że technologia była opatentowana, ogromne koncerny postanowiły udostępnić ją za darmo. Transgeniczną papaję uprawiają nie właściciele latyfundiów, czy ogromnych i zmechanizowanych farm, ale drobni, małoobszarowi rolnicy. To kolejny dowód, że technologia ta może służyć nie tylko "bogatym i wielkim". W roku 2002 główny twórca transgenicznej papai - Dennis Gonsalves został wyróżniony Nagrodą Alexandra von Humboldta "za największy wkład w rozwój rolnictwa amerykańskiego" za okres poprzedzających pięciu lat"
Do tekstu..
Cancer-Causing Herbal Remedies (12-08-2013)
Autor: Ruth Williams
Źrodło: The Scientist Zgłosił/a: liliac
"Plants of the Aristolochia genus have for centuries been used in Chinese herbal remedies, but they contain a naturally carcinogenic compound that causes mutations in the cells of people who consume them, according to two studies published in Science Translational Medicine today (August 7). The papers reveal that the compound, called aristolochic acid, causes more mutations than two of the best-known environmental carcinogens: tobacco smoke and UV light."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365