Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.720.060 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Są tylko dwie rzeczy, które jednoczą ludzi: strach i interes."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wiele hałasu o niewiele (10-07-2006)
Autor: Thomas Urban
Źrodło: onet/Süddeutsche Zeitung Zgłosił/a: budzik
Satyra "Tageszeitung" bulwersuje najważniejszych polityków Polski. Dla opozycji to prawdziwa gratka.
Do tekstu..
Swastyki „made in Poland” (10-07-2006)
Autor: Irina Repke
Źrodło: onet.pl/Der Spiegel Zgłosił/a: budzik
Podczas gdy w Niemczech symbole nazistowskie są zabronione, w Polsce produkuje się kompletne mundury SS - ku irytacji polityków znad Renu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne RFN.
Do tekstu..
Te wstrętne dzieła sztuki (09-07-2006)
Autor: Zuzanna Wittenburger
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Protestowanie przeciw dziełom sztuki staje się w Polsce coraz powszechniejsze. Cenzury pragną głównie działacze Ligi Polskich Rodzin, Młodzież Wszechpolska i katolicy. Najczęściej padającym zarzutem jest nieśmiertelna "obraza uczuć religijnych". Chciałabym przekonać Państwa, że obraza uczuć religijnych, czy w ogóle jakichkolwiek innych uczuć, jest odczuciem wyłącznie subiektywnym, zależnym od chwili, od "tu" i "teraz". Czyli - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Bądź leżenia, jak kto woli. To, co obraża dziś, jutro będzie zachwycać. Posłużę się przykł
Do tekstu..
Psychoza we krwi (08-07-2006)
Autor: Marcin Zaremba
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: zet
Nie byłoby pogromów w Krakowie i Kielcach, gdyby nie przekonanie Polaków, że Żydzi mordują chrześcijańskie dzieci. Ta wiara w mord rytualny nasiliła się po Holocauście. Pytanie, dlaczego odżyła właśnie wtedy, kiedy Żydzi sami stali się ofiarami?
Do tekstu..
Szwejk i Pan Bóg, czyli dlaczego Czesi nie chodzą do Kościoł (08-07-2006)
Autor: Grzegorz Pac
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: zet
Film, karykatura czy powieść to dziś pełnoprawne źródła historyczne. Aby zrozumieć przeszły i współczesny stosunek Czechów do religii, przyjrzyjmy się bliżej książce, którą świetnie znamy. Niech naszym przewodnikiem będzie dobry wojak Szwejk.
Do tekstu..
Wielkie przegrane irackiej wojny (04-07-2006)
Autor: bd
Źrodło: onet Zgłosił/a: as
Po trzech latach od rozpoczęcia amerykańskiej inwazji kobiety właściwie zniknęły z ulic Basry
Do tekstu..
A jak bratem, a jak katem... (04-07-2006)
Źrodło: charaktery Zgłosił/a: Stella
Pogrom w Kielcach wydarzył się dokładnie 60 lat temu - 4 lipca 1946 roku.
Do tekstu..
Ślepa miłość patriotyczna (04-07-2006)
Autor: wywiad z Jackiem Bocheńskim
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Jacek Bocheński: W Polsce nie ma potrzeby tworzenia mitu państwowo-narodowego. Była ona oczywista w czasach zniewolenia i opresji. Dziś mit narodowy jako program państwowy jest anachronizmem
Do tekstu..
Będzie wstyd i wrzask (30-06-2006)
Autor: Marcin Fabjański
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: MA
USA ukazała się właśnie książka Jana Tomasza Grossa "Strach. Antysemityzm w Polsce po Auschwitz". Z pierwszych amerykańskich recenzji widać, że zanosi się na nową awanturę, równą tej, jaką Gross wywołał książką "Sąsiedzi" o wymordowaniu Żydów w Jedwabnem.
Do tekstu..
Zimowy sen nieobojętnych (30-06-2006)
Autor: Przemysław Piela
Źrodło: Ateista.pl Zgłosił/a: Rgn
Lewica i Kościół. Jak jest? Jak być powinno? - pod takim hasłem odbył się 28 czerwca w warszawskim Klubie Księgarza panel dyskusyjny z udziałem Jerzego Urbana, dra Piotra Rymarczyka, redaktorów kwartalnika Bez Dogmatu - relacja ze spotkania.
Do tekstu..
Sejm nierobów (29-06-2006)
Autor: Jarosław Karpiński
Źrodło: Trybuna on-line Zgłosił/a: waldmarc
PiS-owski Sejm należy do najbardziej leniwych w historii III RP. Dotychczas nie przedstawił żadnego pomysłu na walkę z największymi polskimi bolączkami: bezrobociem, biedą, czy rozwarstwieniem społecznym. Nie doczekaliśmy się ważnych projektów ustaw, które rozwiązywałyby problemy służby zdrowia, oświaty, czy budownictwa. Wciąż nie ma też zmian w ustawie o zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie medycznym, o czym tak głośno było po katastrofie budowlanej w Katowicach.
Do tekstu..
Czy grozi nam klerykalizm polityczny (29-06-2006)
Autor: Tomasz P. Terlikowski
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Sedziu
Debata o lustracji w Kościele i Kościoła, choć w ostatnich dniach nieco się wyciszyła, pokazała głęboko sięgający klerykalizm polityczny rozmaitych polskich środowisk partyjnych i kościelnych. To zjawisko, choć obecne w polskim życiu społecznym od wielu lat, teraz - w związku z brakiem wyrazistych autorytetów pośród hierarchii - zaczyna nabierać niepokojącego charakteru. Biskupi, często nieświadomie, zaczynają autoryzować polityków, ci ostatni zaś zadziwiająco łatwo zapominają o niezależności życia politycznego i Kościoła hierarchicznego.
Do tekstu..
Parodie religii (29-06-2006)
Autor: Patryk Balawender
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Dawno już minęły czasy, kiedy religia musiała być czymś poważnym, nadętym i nudnym. Od lat 60. obserwujemy rozwój dziwnych parodii religii, które obracając ślepą wiarę w żart, mają sobie za nic autorytet Państwa i Kościoła.
Do tekstu..
Lato z księdzem (29-06-2006)
Autor: art. redakcyjny
Źrodło: trybuna Zgłosił/a: jarekland
Min. Giertych rozdziela dotacje. Większość dostały stowarzyszenia katolickie a nie otrzymałyo ani złotówki min Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
Do tekstu..
Rzucić Kościół (28-06-2006)
Autor: Monika Stelmach
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Bogus
dobre
Do tekstu..
Relity show z gejami w Polsacie (27-06-2006)
Autor: masz
Źrodło: wirtualnemedia.pl Zgłosił/a: jarekland
Telewizja Polsat przygotowała na wakacje program 'Gay Armia', czyli 'zniewieściali mężczyźni w bezwzględnym męskim świecie'.
Do tekstu..
Kłopoty finansowe pism lewicowych (27-06-2006)
Autor: Łukasz Kłosowski
Źrodło: wirtualnemedia.pl Zgłosił/a: jarekland
Najważniejsz pisma lewicowe mają kłopoty. Dlaczego?
Do tekstu..
Kłopotliwe konkubiny (27-06-2006)
Autor: Jean-Jacques Mevel
Źrodło: Le Figaro/onet.pl Zgłosił/a: jarekland
W Chinach posiadanie kochanki może spowodować coś znacznie gorszego niż tylko skandal obyczajowy. Bo w zżeranym korupcją Państwie Środka na utrzymanki mogą pozwolić sobie tylko ludzie prowadzący pokątne interesy
Do tekstu..
Opusdei.pl: Wywiad z webmasterem (27-06-2006)
Źrodło: opusdei.pl Zgłosił/a: MA
„Zainteresowanie „Kodem” wyraźnie spada, a ilość wejść na stronę Opus Dei utrzymuje się na wysokim poziomie.” Zapraszamy do lektury wywiadu z administratorem strony opusdei.pl, Andrzejem Bolewskim z Poznania.
Do tekstu..
Giertych to obciach (26-06-2006)
Autor: Joanna Tańska
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: waldmarc
Roman Giertych mówi o nich lekceważąco: przybudówka SLD, marionetki sterowane przez homoseksualistów, zwolennicy narkotyków. Młodzież rewanżuje mu się określeniem "Kłamliwy Romek", bo w jego słowach nie ma cienia prawdy. Od dnia mianowania lidera LPR na ministra edukacji nie było tygodnia, żeby ulicami polskich miast nie przeszła demonstracja antygiertychowców. To pierwszy od 1989 r. przykład spontanicznego i tak masowego ruchu najmłodszego pokolenia Polaków. Do tej pory uczniowie trzymali się na uboczu życia publicznego, a socjolodzy zaczęli ich podejrzewać o brak umiejętności bun
Do tekstu..
Liberał-chłopiec do bicia (26-06-2006)
Autor: Elżbieta Jsakiewicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
Liberał to sknera, bezbożnik, egoista, który ma w nosie ojczyznę i najuboższych. Zimny drań, zepsuty do szpiku kości. Najwyższy już czas, by odkłamać ten portret
Do tekstu..
Atakują klony! (25-06-2006)
Autor: Big Cyc
Zgłosił/a: JK
Nowy utwór Big Cyc, zakazany w Polsce. Dostępny w sieci
Do tekstu..
Spiskowa teoria spisku (25-06-2006)
Autor: Małgorzata Minta
Źrodło: www.wiz.pl Zgłosił/a: zet
Prawda czy fałsz? Knowania tajnych bractw czy manipulacje specjalistów od marketingu? Spiskowe teorie dziejów właśnie przeżywają swój renesans.
Do tekstu..
Faszysta bezkarny w sieci (23-06-2006)
Autor: Łukasz Antkiewicz
Źrodło: metro Zgłosił/a: jarekland
Co na to poszkodowani? Twierdzą, że stronę można już dawno było zablokować u krajowych dostawców internetowych, tak by z Polski nikt nie miał na nią wejścia. Tego jednak do tej pory nie zrobiono. Do tego potrzebna jest zmiana prawa. To pole do popisu rządu.
Do tekstu..
Czy polscy dziennikarze muszą być prawicowi? (23-06-2006)
Autor: Krzysztof Lubczyński
Źrodło: onet.pl/Trybuna Zgłosił/a: budzik
Król lustratorów, Bronisław Wildstein, od kilku dni prezes telewizji publicznej, uprawiał niedawno w ekskrólewskim tygodniku "Wprost'' ulubione zajęcie. Dokonał otóż politycznej i ideologicznej lustracji polskich dziennikarzy. Lustracyjny tytuł "Prześwietlenie dziennikarzy'' zaanonsowano na okładce, opatrując ją fotografiami tuzów trzech telewizji tzw. głównego nurtu czyli TVP, Polsatu i TVN, Moniki Olejnik, Tomasza Lisa i Bogdana Rymanowskiego.
Do tekstu..
Kpią z Polaków! (23-06-2006)
Autor: Tomasz Zając
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: budzik
Kiedy Ingolf Leuck w popularnym programie niemieckiej telewizji ZDF "Nachgetreten", po meczu Polska-Ekwador, uraczył Niemców dowcipami o Polakach, nad Wisłą wybuchło święte oburzenie. Nie od dzisiaj śmieją się z nas na świecie. Nie tylko w Niemczech czy w USA. Skąd wzięły się kawały o Polakach i dlaczego są tak popularne?
Do tekstu..
Hufce ochotników rosną w siłę (23-06-2006)
Autor: Wojciech Duda-Dudkiewicz
Źrodło: ozon Zgłosił/a: jarekland
Młodzieżowe biura i kluby pracy, centra informacji zawodowej i edukacji. Nieźle wykształceni doradcy zawodowi, psycholodzy i pedagodzy wyposażeni w laptopy, multimedia, nowoczesne programy wychowawcze, edukacyjne, finansowane częściowo z budżetu państwa i funduszy europejskich... Ochotnicze Hufce Pracy już prawie w niczym nie przypominają dawnego "ohapu", podlegającego wojsku i odzianego w niebieskie mundury i berety z antenką.
Do tekstu..
"WPolsce nie ma antysemityzmu" Czyżby? (22-06-2006)
Autor: Klaudiusz Siezak
Źrodło: TOK FM/gazeta.pl Zgłosił/a: jarekland
W Polsce nie ma antysemityzmu - stwierdził kilka dni temu premier Kazimierz Marcinkiewicz. Premier chyba nic nie wie o życiu - odpowiadają ci, którzy doświadczają go na co dzień
Do tekstu..
Ja cię, synu, naprawię (20-06-2006)
Autor: Paweł P. Reszka
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: ted
Organizacje działające przy krk naprawiają homoseksualistów
Do tekstu..
Dość już kajania się - rozmowa z Joanną Senyszyn (19-06-2006)
Autor: Joanna Senyszyn/Jan Złotorowicz
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: budzik
Joanna Senyszyn: Ten tydzień nauczył mnie, że warto bronić słusznych poglądów. Otrzymałam bardzo wiele e-maili, SMS-ów, telefonów z wyrazami poparcia. Poparły mnie lewicowe partie i wiele organizacji...
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365