Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.591.211 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Kiedy oglądamy zasady panujących na świecie religii, nasuwa się wniosek, że są wytworem wyobraźni chorego człowieka".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Katolicy zakładają kościoły bez księży (19-11-2010)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
W Belgii i Holandii mimo sprzeciwu Watykanu powstają katolickie parafie, w których wierni - mężczyźni i kobiety - sami odprawiają msze i udzielają sakramentów Członkowie parafii na zmianę sami rozdają komunię, a nawet udzielają chrztów, ślubów, rytuałów ostatniego namaszczenia i odprawiają pogrzeby. Takich wspólnot katolickich w Holandii i holenderskojęzycznej części Danii, które funkcjonują bez księży przybywa od kilku lat.
Do tekstu..
CBA, szpital i elżbietanki - haracz za czynsz (19-11-2010)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Aresztowany niedawno pełnomocnik Kościoła zarabia na szpitalu należącym do zakonnic. 50 tysięcy miesięcznie. I jeszcze przez kilkadziesiąt lat ZOBACZ TAKŻE * Łapówki za ziemię? Pośrednik Kościoła aresztowany (22-09-10, 01:00) Firma Marka P., pełnomocnika Kościoła, dostaje 50 tys. zł miesięcznie za ściąganie czynszu za wynajem byłego szpitala elżbietanek w Warszawie. To kwota równa połowie całego czynszu! I tak będzie do 2037 r. dzięki umowie, jaką wynegocjował mecenas Piotr P., członek Komisji Majątkowej i zarazem adwokat zakonnic.
Do tekstu..
Radziszewska promuje "równość i różnorodność" czy samą siebie? (18-11-2010)
Autor: Joanna Darkiewicz
Źrodło: http://lewica.pl/?id=22849 Zgłosił/a: KŁ
W telewizji emitowany jest spot z minister Radziszewską w roli głównej pod hasłem: "Jesteśmy różni - jesteśmy równi. Głosuj na różnorodność!" (w odniesieniu do wyborów samorządowych). Czy znana z niekoniecznie "równościowych" poglądów pani minister nie przekroczyła w nim granicy autopromocji?
http://lewica.pl/?id=22849
Ateński Olimpiejon (18-11-2010)
Autor: Agnieszka Fulińska
Źrodło: Hellenika- blog Zgłosił/a: liliac
"Monumentalna świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach była chyba najbardziej pechową budowlą starożytności."
Do tekstu..
Apel SLD do rządu ws. Komisji Majątkowej (18-11-2010)
Autor: -
Źrodło: biznes.onet.pl Zgłosił/a: slik
Sławomir Kopyciński (SLD) zaapelował do rządu o zaniechanie prac nad projektem zmierzającym do likwidacji Komisji Majątkowej. Według niego likwidacja Komisji może spowodować, że Skarb Państwa nie będzie miał możliwości ubiegania się o zwrot bezprawnie przekazanego Kościołowi mienia.[..] "Te ciężkie zarzuty korupcyjne, które są dziś stawiane przedstawicielowi strony kościelnej - nie tylko jemu, bo inni członkowie Komisji Majątkowej mają podobne zarzuty - niestety powodują takie wrażenie, że dziś działalność Komisji Majątkowej można porównać do działalności zorganizowanej grupy przestępczej, a nie sądu polubownego, jakim ta komisja z założenia miała być" - ocenił poseł Sojuszu.
Do tekstu..
Chrystusa Króla krzyż smoleński (18-11-2010)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Symbolem polskiej religijności pierwszej dekady XXI wieku nie będzie pokolenie JP2, choć wielu o tym marzyło, gdy hucznie ogłoszono narodziny tego, jak się dziś okazuje, życzeniowo-wirtualnego bytu
Do tekstu..
Zrezygnowali ze świnki w zestawie dla dzieci... (18-11-2010)
Autor: (kab)
Źrodło: serwis WP.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Kolejne absurdy, poprawność polityczny zaczyna gryźć własny ogon, aby nie obrażać "uczuć religijnych" islamistów i ortodoksyjnych żydów, zrezygnowano z umieszczania w popularnej zabawce: "Farma", z figurki przedstawiającej świnkę, ci ciekawe nie zrezygnowano z psa...
Do tekstu..
Legutce nie udało się zasłonić immunitetem przed "smarkaczami" (18-11-2010)
Źrodło: PAP, Onet Zgłosił/a: MA
Licealiści v Legutko: 1:0
Do tekstu..
Jak mierzyć czas, gdy zegarka brak (17-11-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Pytanie wydaje się być proste: jak mierzyć czas, gdy brak nam czasomierza? Metod zapewne jest wiele, w końcu ludzkość jakoś dotrwała do praktycznie XIV wieku bez posługiwania się zegarami mechanicznymi. (...)Nie zmienia to jednak faktu, że dokładny pomiar krótkich interwałów ciągle może być wyzwaniem w niektórych zakątkach Ziemi, gdzie niełatwo jest napatoczyć się na stoper..."
Do tekstu..
Śmierć jak plaster salcesonu (17-11-2010)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
" Święto Zmarłych już za nami, rytuały zostały odprawione, cmentarze odwiedzone, znicze zapalone, zapewne większość z nas pozbyła się refleksji egzystencjalnych, eschatologicznych, a zwłaszcza ściśle tanatologicznych. A przecież Święto Zmarłych trwa okrągły rok, zmarli nie pozostają zmarłymi jedynie 1 listopada, oni są zmarłymi permanentnie. Niestety, jak mniemam, większość uważa, że jest tylko raz w roku dzień śmierci. Ja natomiast nie, ja uważam wręcz odwrotnie, będę Państwa dziś tą tematyką katował, ponieważ nabyłem książkę psychologa Wiesława Łukaszewskiego pod wielce zachęcającym tytułem "Udręka życia"."
Do tekstu..
Kastrować malarzy (17-11-2010)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
" Stanley Cohen już w 1972 roku wykazał, że media same z siebie są w stanie wykreować iluzoryczne zagrożenie społeczne, zmuszając tym samym polityków do pośpiesznych działań - których efektem jest bezsensowna ustawa, przynosząca więcej zła niż pożytku. Z wolną prasą mamy doświadczenia stosunkowo krótkie, więc w kolejne paniki moralne wpadamy z żarliwością neofitów."
Do tekstu..
CBA zatrzymało członka komisji majątkowej (17-11-2010)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: ssplayer
Agenci CBA z Katowic zatrzymali mecenasa Piotra P., członka komisji majątkowej. Jest podejrzany o przyjęcie 200 tys. zł od Marka P., pełnomocnika Kościoła.
Do tekstu..
Wyklęci przez Kościół (17-11-2010)
Autor: Ziemowit Szczerek
Źrodło: www.ahistoria.pl Zgłosił/a: zet
Cichnie sprawa ekskomuniki, którą niektórzy polscy biskupi zagrozili posłom popierającym in vitro, ale co się stało, to się stało: klątwa, ten, wydawałoby się, relikt czasów króla Ćwieczka, wynurzył się znienacka w świeżutkim jeszcze XXI wieku. Papież, jak cynicznie zauważył Józef Stalin, dywizji nie ma, dlatego Kościół próbuje wymusić na otoczeniu swoją wizję świata sięgając po starą broń, której już wielokrotnie używał.
Do tekstu..
Ksiądz zatrzymany po pościgu przez policję (17-11-2010)
Autor: ALB
Źrodło: PAP Zgłosił/a: slik
Policja z Knyszyna zatrzymała kierowcę, który uciekał przed patrolem, a potem awanturował się i zaatakował jednego z funkcjonariuszy. Ostatecznie trafił na badanie krwi do szpitala, bo są podejrzenia, że był nietrzeźwy. Wg nieoficjalnych informacji jest to ksiądz. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł policyjnych wynika, że to 39-letni wikariusz w jednej z białostockich parafii katolickich.[..] - Gdy mężczyzna nie miał już szans na działanie siłowe, zaczął wyzywać interweniujących policjantów. Groził im, że "ich załatwi" i, powołując się na wpływy, krzyczał, że "nie wiedzą, z kim mają do czynienia" - relacjonował Tomaszczuk [rzecznik prasowy Policji]
Do tekstu..
Naukowiec jako podmiot liryczny? (16-11-2010)
Autor: Teresa Kubacka
Źrodło: naukowisko- blog Zgłosił/a: liliac
"Choć do wyodrębnienia się oddzielnego nurtu w poezji jeszcze nie doszło, jednak w ostatnich latach znacząco rośnie ilość prozy, której tematem jest nauka i ludzie się nią zajmujący. W ostatnim numerze "Nature" nad tym zagadnieniem w krótkim felietonie pochyla się Jennifer Rohn, redaktorka portalu LabLit.com i pisarka, naukowo zajmująca się biologią molekularną komórki na University College w Londynie."
Do tekstu..
Dwa światy (16-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Kto bardziej zagraża demokracji: geje czy chłopaki z Młodzieży Wszechpolskiej, zwolennicy czystości rasy, narodu i religii?
Do tekstu..
Higiena poprzez masturbację (16-11-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"O tym, że ciężki grzech masturbacji jest wśród zwierząt powszechny, wiemy nie od dzisiaj. Dlaczego się masturbują - to już zupełnia inna kwestia. Zwłaszcza, że masturbacja jest zachowaniem, które powinno być, na chłopski rozum, przez ewolucję już dawno wyeliminowane, ponieważ oznacza utratę bezcennej spermy bez możliwości zapłodnienia. Chyba że... Chyba że nasze pojęcia o celu masturbacji jest zupełnie błędne..."
Do tekstu..
Wszystkie lęki nauczyciela (16-11-2010)
Autor: Marcelina Szumer
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"W szkole rządzą dzieci i rodzice. Tylko czasem nauczyciele. I to pod warunkiem, że uda im się stawić czoła ojcom, którzy chcą rozjechać belfra samochodem, i mamom, które w najlepszym razie zwyzywają nauczycielkę od idiotek"
Do tekstu..
Jak napaść na armię policjantów (16-11-2010)
Autor: Piotr Pytlakowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Interweniująca podczas masowych wystąpień policja atakuje na ślepo. Wyciąga z tłumu przypadkowe osoby, często nie te naprawdę agresywne, ale łatwiejsze do upolowania. A potem okazuje się, że osoby te "napadły" na funkcjonariusza. Sprawa trafia do sądu."
Do tekstu..
Nie ma szans by w Polsce powstaly Google albo Facebook (16-11-2010)
Autor: Jan Kaliński
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Paweł Stachowiak
"O tym, czy jesteśmy skazani na socjalizm, o braku przywództwa, a przede wszystkim o małych polskich firmach rozmawiamy z Cezarym Kaźmierczakiem, prezesem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, ekspertem Centrum im. Adama Smitha. Przypomnijmy: pod względem wysokości podatków zajmujemy 121. miejsce w świecie, pod względem pozwoleń na budowę - 164., rozpoczynania biznesu - 113."
Do tekstu..
Księża coraz częście korzystają z Facebooka (16-11-2010)
Autor: MK
Źrodło: PAP / onet.pl Zgłosił/a: slik
"Polska The Times": Przypominamy o mszy świętej, zapraszamy na świąteczny koncert i nocne czuwanie - to nie fragmenty ogłoszeń parafialnych, ale wpisy na Facebooku. Parafie coraz chętniej kontaktują się z wiernymi właśnie poprzez wpisy na popularnym portalu społecznościowym.
Do tekstu..
Setki parafii ubiegają się o relikwie ks. Jerzego Popiełuszki (16-11-2010)
Autor: POg
Źrodło: PAP / onet.pl Zgłosił/a: slik
Polskie i zagraniczne parafie masowo ubiegają się o relikwie błogosławionego kapelana "Solidarności". Od beatyfikacji minął niespełna rok, a o relikwie ks. Jerzego zamordowanego 26 lat temu przez bezpiekę, postarało się już 200 kościołów - pisze gazeta. [..] Relikwie dla kościołów pochodzą najczęściej z fragmentów kości ekshumowanych w kwietniu z grobu ks. Popiełuszki.
Do tekstu..
Cud jasnogórski (15-11-2010)
Autor: Paweł Wroński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
" Szesnaście rozbitych szyb, trzy zabite konie, zniszczone koło od armaty, jeden poległy żołnierz (zabili go przez pomyłkę swoi), trzech zabitych cywilów (niektóre źródła mówią o czterech) - takie były straty obrońców klasztoru jasnogórskiego w czasie sławnego oblężenia. To nieduża cena za wydarzenie, które stało się zaczątkiem największego mitu polskiej historii." Za link dziękujemy big_zydowi
Do tekstu..
Parę słów o otwartej nauce (15-11-2010)
Autor: Mikołaj Morzy
Źrodło: data mining à la polonaise Zgłosił/a: liliac
"Od jakiegoś czasu wielką karierę robi pojęcie otwartej nauki (ang. open science) lub otwartych badań (ang. open research). Przykładowa inicjatywa promująca ideę otwartej nauki to Science Commons."
Do tekstu..
Ile Niemcy zbudowali czołgów czyli o estymacji rozmiaru populacji (15-11-2010)
Autor: Mikołaj Morzy
Źrodło: data mining à la polonaise- blog Zgłosił/a: liliac
"W trakcie wojny ważnym zadaniem wywiadów była ocena mocy produkcyjnych przeciwników. W szczególności, Anglicy próbowali za wszelką cenę dowiedzieć się, ile Niemcy produkowali czołgów miesięcznie. Do dyspozycji mieli techniki wywiadowcze, informacje przesyłane przez organizacje podziemne z okupowanych krajów, a także zdjęcia lotnicze i modele niemieckiego przemysłu. Na podstawie takich danych wywiad dokonywał szacunków niemieckiego potencjału przemysłowego."
Do tekstu..
O wyższości doktor Zosi nad doktorem House'em (15-11-2010)
Autor: Mariusz Zawadzki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: de Vill
"Powszechnie wiadomo, że służba zdrowia w USA jest chora, ale i tak bezpośrednie zetknięcie z nią pozostawia człowieka w stanie ciężkiego szoku poznawczego"
Do tekstu..
Przyjeżdżasz do Polski i od razu cię przytłacza... (15-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Nagła śmierć dróg, rozkwitająca wszędzie ludzka przedsiębiorczość (przydrożne krasnale, udekorowane motele, kantory, kasyna, kluby nocne i dzienne...) oraz nadmierna religijność poparta wdzierającym się na wszystkich kanałach głosem Radia Maryja - oto "polskość", która czeka każdego przyjezdnego przekraczającego naszą granicę od zachodu
Do tekstu..
Wolny Dzień Kobiet zamiast Wszystkich Świętych? (14-11-2010)
Autor: interia/pap
Źrodło: interia/pap Zgłosił/a: sirBuk_PanBuk
A wszystko to w imię niedyskryminacji, równości i poszanowania innych kultur - wytłumaczono w zaleceniach, które teraz resort pracy może, choć nie musi, wziąć pod uwagę przygotowując zmiany w prawie.
Do tekstu..
Kobieta nie jest jak mężczyzna (14-11-2010)
Autor: Prof. Monika Płatek
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Powiedziała Pani w TOK FM, że nasze państwo jest nieprzyjazne kobietom. To poważne oskarżenie. Prof. Monika Płatek: To nie oskarżenie, raczej stwierdzenie faktu; prawo, jego interpretacja, język, którym się posługujemy pokazuje, że kobiety, a więc ponad połowa społeczeństwa jest dyskryminowana.
Do tekstu..
Jak zrujnować uporządkowany sen Mendelejewa (14-11-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Kilka tygodni temu w piśmie Physical Chemistry Chemical Physics ukazała się praca finlandzkiego teoretyka Pekki Pyykko, w której opisał on (...), jak może wyglądać dalszy ciąg układu okresowego - tzn. poza 118 oznakowanymi do dzisiaj pierwiastkami (z których nota bene nie wszystkie do tej pory zaobserwowano)."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365