Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.120.348 wizyt
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7281 tekstów. Zajęłyby one 28729 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3392 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Kościół będzie jeszcze przez jakiś czas bronił prawa do współdecydowania w kwestiach etyki; jednakże coraz mniej ludzi jest przekonanych o wartości wyjaśniającej oferowanych przezeń modeli.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Biedni ludzi w kościele (05-06-2011)
Autor: Marta Konarzewska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Odmykam wrota. Krzesła niczym w salce katechetycznej, zapach niczym w zakrystii, ludzie niczym w przytułku dla biednych, a w centrum tego wszystkiego - nikt inny, lecz Tomasz Terlikowski. Wchodzimy na palcach, bo spóźnione (jestem z moją dziewczyną). Siadam cichutko na krzesełku, ona stoi. Nie przeszkadzamy. Agata chce potem podać rękę Terlikowskiemu, przedstawić się, zapytać: o co ci chodzi, człowieku. Skąd w tobie ten jad? Ja nic nie chcę. Jedynie posłuchać.
Do tekstu..
Będą nieść fiolkę z krwią Jana Pawła II przez Warszawę (05-06-2011)
Autor: GW
Źrodło: Gazeta Wyborcza Stołeczna Zgłosił/a: Menel de Lux
Zabawa trwa, wampiriady ciąg dalszy...
Do tekstu..
W żłobkach nie będzie lekcji religii, ale choinki zostaną (05-06-2011)
Autor: (ib)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
W kanadyjskiej prowincji Quebec żłobki otrzymujące publiczne dotacje nie mogą już nauczać religii. W praktyce oznacza to, że wolno udekorować placówkę choinką, ale nie wolno tłumaczyć, skąd ta tradycja. W Quebecu, gdzie jeszcze w latach 70. XX wieku obowiązywała oficjalna katolicka cenzura wobec prasy czy filmu, obecnie bardzo pilnuje się rozdziału religii od państwa.
Do tekstu..
Punkty za pochodzenie. Do szkoły (05-06-2011)
Autor: Joanna Podgórska, Agnieszka Kłakówna
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Nasuwa się pytanie, czym w ogóle powinna być dzisiaj szkoła i jaka. A brak tej refleksji doprowadza nas do edukacyjnej katastrofy. Nic mi z tego, że mogę sobie powtarzać: a nie mówiłam?! Mówiłam. Już 15 lat temu. Gdy testy w zachwycie nazywano "egzaminami XXI w.", pytałam: ale co będzie umiał "Polak z testu"? Świat się zmienia, dzieci funkcjonujące w cyfrowym świecie się zmieniają, a szkoła tkwi mentalnie w przeszłości."
Do tekstu..
Blondie i św. Paweł, czyli wszyscy jesteśmy grzesznikami (05-06-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Media miały sporo ubawu z końca świata zapowiadanego na maj - ale media jak to media, znowu wszystko przekręciły. Tak naprawdę nie chodziło bowiem o właściwy koniec świata, czyli o Armageddon, ale o tak zwane rapture, w polskiej teologii zwane pochwyceniem lub porwaniem Kościoła."
Do tekstu..
Mój dom to obóz. Kawałek zapomnianej historii (05-06-2011)
Autor: Iwona Kadłuczka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Widzę drut kolczasty i wieże strażnicze - relacjonowała jedna z matek reszcie Polaków stłoczonych na tyle wojskowej ciężarówki. - To kacet - zawyrokowała druga. - Na litość boską, tu są przecież dzieci! - krzyczeli ci z tyłu. - To nie może być prawda, jesteśmy w Wielkiej Brytanii - uspokajał ktoś inny. Tak właśnie moment przyjazdu do obozu dla polskich wychodźców w Northwick Park, w angielskim Gloucestershire, zapamiętała 5-letnia wtedy Zosia Hartman. Był rok 1948. Podobny jak jej rodzinę los spotkał setki tysięcy Polaków objętych brytyjską ustawą przesiedleńczą."
Do tekstu..
Planeta Grafomania (05-06-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
""Melancholia" Larsa von Triera jest dziełem spełnionym, dojmującym, dziełem w pełni arcydzielnym, w którym duński geniusz dał metaforyczny, przygniatający, ale jakże piękny obraz końca świata, przy okazji rozliczył się ze swoją depresją, o której tak chętnie mówi w wywiadach, a która zjednuje mu empatię recenzentów. Ja jednak jestem empatii pozbawiony, mój brak empatii jest co najmniej tak głębinowy jak depresja von Triera, domagam się więc od wszystkich empatii w stosunku do mojego rozpaczliwego braku empatii, ja fizycznie wręcz cierpię, kiedy oglądam pretensjonalne gnioty von Triera, musicie to zrozumieć."
Do tekstu..
Narodowy Dzień Sekularyzmu (04-06-2011)
Autor: KR
Źrodło: godf.org, wolnomularstwo.pl Zgłosił/a: MA
W dniu 1 czerwca b.r. izba wyższa francuskiego parlamentu przyjęła rezolucję o ustanowieniu Narodowego Dnia Sekularyzmu - 9 grudnia.
Do tekstu..
Świat bez lewicy (04-06-2011)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Pewnego razu spotkali się Kubuś Fatalista, Kubuś Puchatek i Kuba Rozpruwacz.
Do tekstu..
Wszyscy żyjemy złudzeniami (04-06-2011)
Autor: Rozmawiał Maciej Czarnecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Związek naszych świadomych wrażeń z tym, co dochodzi do kory wzrokowej z oka, jest strasznie mały. 90 proc. tego, co widzimy, mózg wytwarza wewnątrz. Widać to wyraźnie u ludzi, którzy mają silne skłonności do halucynacji - mówi prof. Włodzisław Duch
Do tekstu..
The bride of the son of the revenge of cell phones and cancer rises from the gra (04-06-2011)
Autor: Orac
Źrodło: Respectful Insolence - blog Zgłosił/a: liliac
Rozsądna odpowiedź na prasowe sensacje o rakotwórczych telefonach komórkowych.
Do tekstu..
Prawicowa grupa wsparcia (04-06-2011)
Autor: Adam Leszczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nasza prawica cały czas narzeka, że ktoś ją "wyklucza". Co się za tym kryje? Dążenie do władzy? A może ukryta chęć akceptacji przez "salon", którego oficjalnie nie cierpią? Warszawskie spotkanie uchyliło rąbek zagadki
Do tekstu..
Światowa Konferencja Ateistów 2011, dzień 1 (04-06-2011)
Autor: Automaciej
Źrodło: Blog Automacieja Zgłosił/a: TyDraniu
Relacja z pierwszego dnia Światowej Konferencji Ateistów.
Do tekstu..
"It's Sad But True That Most Discoveries In Biology Are Made By Physicists (03-06-2011)
Autor: Hank Campbell
Źrodło: science 2.0 Zgłosił/a: coreless
O najważniejszych odkryciach w biologii, dokonanych przez fizyków.
Do tekstu..
Niespodziewany wyrok na rzecz Kościoła (03-06-2011)
Autor: Barbara Sadłowska / Polska The Times
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Polska Głos Wielkopolski: Takiego rozstrzygnięcia nikt się nie spodziewał. O czwartkowym orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w sprawie odszkodowania za dochody z nieruchomości, na której mieści się VIII LO w Poznaniu, zadecydowała marcowa uchwała Sądu Najwyższego. Archidiecezja dostanie pieniądze tylko za ulice."
Do tekstu..
Homoseksualizm leczą ziołami (03-06-2011)
Autor: Piotr Jendroszczyk
Źrodło: rzeczpospolita.pl Zgłosił/a: slik
Z cyklu "Znalezione w Otchłani :) Homoseksualizm zarówno kobiet, jak i mężczyzn daje się leczyć za pomocą środków homeopatycznych - przekonuje na swej stronie niemieckie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich (BKÄ). Proponuje przyszłym pacjentom specjalną terapię polegającą na użyciu medycyny niekonwencjonalnej.
Do tekstu..
Pomnik Króla postawili metodą gospodarczą (03-06-2011)
Autor: Maria Wiernikowska
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Gdzie E-65 (Wrocław-Szczecin) zbiega się z E-30 (Berlin - Warszawa) stanął największy na świecie pomnik Chrystusa Króla Wszechświata. W złotej koronie. O tę koronę przewyższa pierwowzór w Rio de Janeiro.
Do tekstu..
Nakarm rybę. Lednica potrzebuje pół miliona złotych (03-06-2011)
Autor: Tomasz Cylka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Menel de Lux
Ubogi duchem, lecz nie ciałem, "przenajświętszy kościół" robi to co potrafi najlepiej: drenuje kieszenie, tym razem padło na młodzież...
Do tekstu..
Planety szaleją (03-06-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix - blog Zgłosił/a: liliac
Sporothrix wychodzi naprzeciw coraz modniejszej ostatnio ideologii mówiącej, iż ból jest naturalny, ból jest dobry, ból jest przyjacielem człowieka... znaczy... kobiety przyjacielem jest. I znosić go trzeba. Z pieśnią na ustach.
Do tekstu..
Kilka dodatkowych powodów do nauki języków obcych (03-06-2011)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org Zgłosił/a: liliac
"Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach zdaje się być czymś absolutnie niezbędnym. Oprócz szerokich możliwości poznawczych (dostęp do znacznie szerszej bazy wiedzy) oraz socjalnych (interakcja z osobami spoza własnego kręgu kulturowego) dochodzą także niedawno odkryte, np. opóźnienie pojawienia się objawów choroby Alzheimera."
Do tekstu..
Śląskie wulkany. Mineralogia i petrologia płonących hałd górniczych (03-06-2011)
Autor: Łukasz Kruszewski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Płonące hałdy pogórnicze to istne kopalnie ciekawych skał i rzadkich minerałów. Znajdujemy tam nie tylko imitacje bazaltów, ale także skał metamorficznych czy nawet meteorytów. Czy to przypadek, że warunki panujące wewnątrz płonących hałd są zbliżone do tych panujących we wnętrzu wulkanu?"
Do tekstu..
Ksiądz brutalnie zgwałcił parafiankę! Zrobił to na plebani... (03-06-2011)
Autor: (jks)
Źrodło: nasygnale.pl Zgłosił/a: slik
Częstochowski sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok trzech lat więzienia dla byłego proboszcza Krzysztofa J. za gwałt na parafiance w 2006 r. Znajoma księdza została skazana na pół roku więzienia w zawieszeniu za nakłanianie pokrzywdzonej do wycofania oskarżeń
Do tekstu..
Kraj Bp Stefanek: ateizm zniechęca człowieka do przekazywania życia! (03-06-2011)
Źrodło: www.religia.onet.p Zgłosił/a: Faith
Bp Stefanek odniósł się do najbardziej intymnego spotkania małżeńskiego, któremu coraz częściej towarzyszy "groźba dziecka". -To, co ma być trwałą więzią - miłość małżeńska - została przez ateizm i przez przekreślone dziecko zniszczona i sprowadzona do poziomu chwilowej, biologicznej reakcji
Do tekstu..
Analiza opłacalności stosowania biopaliw w energetyce (03-06-2011)
Autor: Przemysław Bukowski
Źrodło: www.sila-wiedzy.pl Zgłosił/a: psychobobas
"...błąd zrobi każdy, kto w swoich analizach ekonomicznych, lub w studium wykonalności weźmie pod uwagę wyłącznie ceny biomasy a nie uwzględni dodatkowych kosztów wynikających z możliwości wystąpienia awarii oraz problemów eksploatacyjnych."
Do tekstu..
Ostatnia rozmowa braci Kaczyńskich (02-06-2011)
Autor: Robert Walenciak
Źrodło: przeglad.pl Zgłosił/a: ramichael
Polska mogłaby z powodzeniem starać się w USA o udostępnienie zapisu rozmowy braci Kaczyńskich, gdyby przyjęła hipotezę, że katastrofa Tu-154 była wynikiem... zamachu terrorystycznego.
Do tekstu..
Ksiądz spoliczkował ucznia. Sprawę umorzono (02-06-2011)
Autor: Klaudia Bochenek
Źrodło: nto.pl Zgłosił/a: Krzewiński
Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko księdzu z Sidziny (powiat nyski), który uderzył ucznia.
Do tekstu..
Rośnie liczba związków partnerskich w Polsce (02-06-2011)
Autor: KK / PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: PanBuk
Podaje ona m.in., że w 2006 r. zbadano reprezentatywną grupę kobiet w wieku 25-40 lat. W latach 1990-94 spośród pierwszych ich związków 12 proc. stanowiły związki partnerskie, zaś w latach 2004-06 udział konkubinatów wynosił już 36 proc.
Do tekstu..
"O. Rydzyk jest dziś jakby prymasem Polski" (02-06-2011)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
W ocenie prof. Tadeusza Bartosia mocne słowa bpa Tadeusza Pieronka wypływają z jego troski o polski Kościół. I podziela jego pogląd. Do obrazka przywołanego przez hierarchę - o dumnie kroczących "jak święci polscy" dziesięciu krakowskich infułatach - profesor Bartoś dodaje inną komiczność. - Kiedyś biskupami byli arystokraci, np. abp Adam Sapieha, a teraz to dzieci ludu, pochodzenie chłopskie. Biskupstwa stały się dworami nowobogackich, świeżo upieczonych sobiepanków. Prof. Bartoś powiedział też, że: "Używając przenośni moglibyśmy powiedzieć, że o. Tadeusz Rydzyk jest dziś jakby prymasem Polski. Pełni on bowiem faktycznie rolę przywódcy polskiego Kościoła.
Do tekstu..
Nasze biedne dzieci (02-06-2011)
Autor: pap/interia
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: PanBuk
Połowy polskich rodzin nie stać na wysłanie dziecka na przynajmniej tygodniowe wakacje poza miejsce zamieszkania, wynika z badań przeprowadzonych w tym tygodniu na zlecenie "Głosu Nauczycielskiego" przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Do tekstu..
Tamy i zbiorniki (01-06-2011)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: niedowiary- blog Zgłosił/a: liliac
"W powszechnej świadomości elektrownie wodne to "zielona energia" - czysta i tania. Prąd elektryczny powstaje z prądu wody, więc nie trzeba dostarczać paliwa i nie powstają spaliny. Problem jednak w tym, że prądnica poruszana samym nurtem rzeki wytwarzałaby mało prądu, więc elektrownie wodne zawsze powstają na sztucznych spiętrzeniach poprzedzanych zbiornikami. Jedno i drugie zaś to coś, co niekoniecznie jest już takie czyste i tanie w utrzymaniu."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365