Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.605.931 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Co dzień rośnie we mnie przekonanie, że chrześcijaństwo, w każdym razie w jego dotychczasowej postaci i interpretacji, dobiega na Zachodzie końca"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Pierwsze podsumowanie skandalu pedofilii w Kościele na świecie (06-03-2012)
Autor: ŻG
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
Skandal pedofilii w Kościele na świecie i jego finansowe skutki to temat opublikowanej we Włoszech książki "Golgota, sekretna podróż między Kościołem a pedofilią" autorstwa dziennikarza śledczego tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate.
Do tekstu..
Robert Biedroń: jesteśmy państwem niekończących się katastrof narodowych (06-03-2012)
Autor: Onet, Robert Biedroń
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"W tej katastrofie zginęła też moja koleżanka. Ta tragedia dotyka mnie więc też osobiście, ale żałoba nie przysłania mi racjonalnego myślenia. Po co nam te świeczki, żałoby narodowe, cała ta polska celebra katastrof? Potrzebujemy rzetelnego wyjaśnienia sprawy, dyskusji nad stanem i poprawą polskiego kolejnictwa. Jesteśmy państwem niekończących się katastrof narodowych"
Do tekstu..
Is gluten the new Candida? (06-03-2012)
Autor: Scott Gavura
Źrodło: Science-Based Medicine Zgłosił/a: liliac
"The idea that gluten sensitivity is real and widespread goes far beyond the current scientific evidence, and the well-established facts of celiac disease. Time will tell if gluten avoidance follows the path of Candida, and other dietary fears and fads that preceded it. But it doesn't need to. Given the protean nature of CD, symptoms cannot be dismissed as nocebo effects: A CD diagnosis needs to be ruled out before NCGS is even contemplated. Going gluten-free in the absence of a proper medical evaluation may not be directly harmful, but it complicates a diagnosis."
Do tekstu..
10 najciekawszych nowych gatunków 2011 roku (06-03-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Dochodzi do tego jeszcze jeden aspekt. Nasza ogólna wiedza o liczbie gatunków, i tych kopalnych, i tych współczesnych. Jedyne co wiemy, to to, że tak naprawdę nie wiemy ile gatunków żyje i żyło na Ziemi. Co chwilę znajdujemy nowe gatunki zwierząt, roślin i grzybów, nie wspominając o bakteriach. Zbliżający się koniec roku jest dobrą okazją do podsumowania najciekawszych i najważniejszych nowych gatunków opisanych w mijającym roku."
Do tekstu..
Spielberg miał rację, czyli żyjemy w świecie Philipa K. Dicka (06-03-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Gdyby tak można było w sierpniu przewidzieć, kto będzie młodą matką w styczniu - i już teraz szykować się do złożenia tej osobie idealnie sprofilowanej dla niej propozycji. Okazuje się, że marketing to już też potrafi na podstawie statystycznej analizy danych. Duże sieci handlowe każdemu klientowi starają się przyznać unikalny numer identyfikacyjny (co jest tym łatwiejsze, im częściej płacimy kartą). W ten sposób znają historię naszych nawyków konsumenckich wiele lat wstecz."
Do tekstu..
Rozbierzmy damę! (06-03-2012)
Autor: Dorota Jarecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Cecilia Gallerani, czyli "Dama z gronostajem" Leonarda straciła dużo ze swojej pierwotnej urody, jest teraz damą po przejściach - nie dość, że najeździła się po świecie, do tego ma wysypkę. Trzeba jej pomóc - rozmowa z prof. Antonim Ziembą"
Do tekstu..
Do czego młodym autorytety? (05-03-2012)
Autor: Tomasz Szlendak
Źrodło: Wszystkożerca - Socjo-pomyślenia Tomasza Szlendaka Zgłosił/a: liliac
"Podobnie jest moim zdaniem z autorytetami dla młodych w dobie Sieci. Autorytet dla młodych, o ile sami już nie stanowią go dla siebie, też może być, jak kultura, w której są ulokowani, good enough. Autorytet po nowemu to nie jest bóstwo bez skazy i zmazy, bo młodzi wiedzą, że takich ludzi po prostu nie ma"
Do tekstu..
Deregulacja i abdykacja (05-03-2012)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wiem, jakie znaczenie dla zdrowia ma w sporcie nie tylko wyszkolenie techniczne, ale też fizjologia, psychologia i motoryka rozwojowa oraz jakie szkody może powodować zły trening. Stopnie trenerskie i instruktorskie dają mi poczucie, że człowiek wyznaczający zadania treningowe wie, czy nie robi krzywdy. To poczucie kupuję od państwa za podatki. Stracę je, gdy rząd zniesie certyfikację trenerów i instruktorów."
Do tekstu..
Wąsowski; Ruch Palikota rozpoczyna kolejną nagonkę na Kościół (05-03-2012)
Autor: PG
Źrodło: KAI, onet.pl Zgłosił/a: slik
Nie obawiam się żadnych komisji lecz tego, że chodzi o kolejną nagonkę na Kościół - tymi słowami mec. Krzysztof Wąsowski skomentował dla KAI złożenie przez Ruch Palikota wniosku do Marszałek Sejmu o powołanie komisji nadzwyczajnej ds. Komisji Majątkowej. - Oczywiście, nie przyjmuję tego z zadowoleniem bo wyczuwam, że nie chodzi tu o rzetelne zbadanie prac Komisji Majątkowej lecz kolejny atak na Kościół katolicki w Polsce - zaznaczył prawnik i były współprzewodniczący Komisji Majątkowej ze strony Kościoła.
Do tekstu..
Orangutany w zoo dostaną iPady, bo w niewoli się nudzą (05-03-2012)
Autor: kid, PAP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Orangutany w ogrodzie zoologicznym w Toronto otrzymają iPady, ponieważ nudzą się i mają niewiele okazji do twórczego rozwoju - doniosły kanadyjskie media. To część programu "Apps for Apes", który ma poprawić jakość życia małp w niewoli."
Do tekstu..
Saving desert tortoises is a costly hurdle for solar projects (04-03-2012)
Autor: Julie Cart
Źrodło: Los Angeles Times Zgłosił/a: coreless
How this creature the size of a shoe box became the single biggest obstacle to industrial-scale solar development in the Mojave Desert is turning into a true story of the survival of the fittest...
Do tekstu..
Cardinal attacks government gay marriage plans (04-03-2012)
Autor: Sam Lister
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: ramichael
David Cameron faces fresh pressure from church leaders over the Government's plans for gay marriage. Cardinal Keith O'Brien, the leader of the Catholic Church in Scotland, claimed the proposals are "madness", it was reported today
Do tekstu..
Szczuka o Euro: To jest samczy, infantylny i idiotyczny kult igrzysk (04-03-2012)
Autor: Kazimiera Szczuka
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Alicja Duda
O Euro 2012 z perspektywy kobiet.
Do tekstu..
przetarg otwarty na kiszeczki (04-03-2012)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka - blog Zgłosił/a: liliac
Poezja antyaborcyjna, ksiądz, który lubił klapsy i marchewka w gumce.
Do tekstu..
Po co te GieEmO – witaminy w ryżu (04-03-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"My bogaci i najedzeni Europejczycy często nie potrafimy zza swoich biurek i komputerów dostrzec problemów, które dotykają miliardów osób na całym świecie każdego dnia. Ciągle słyszymy o klęskach głodu i niedożywienia, szczególnie w krajach afrykańskich. Nie mniej poważnym problemem jest mało u nas znana kwestia chronicznego niedoboru witamin i minerałów w diecie."
Do tekstu..
19 przesądów na temat aborcji i legalizacji aborcji (04-03-2012)
Autor: Katarzyna Bratkowska, Kazimiera Szczuka
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Pomyślałyśmy, że jeśli zechcesz kiedyś podyskutować z kimś na temat legalizacji aborcji, pewnie usłyszysz określony zestaw przesądów. [...] Przeczytaj, żeby uodpornić się na bzdury, jakimi będą Cię próbowali nafaszerować oponenci."
Do tekstu..
Czego jeszcze nie wiemy o człowieku lodu? (04-03-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Jeśli uwzględni się to wszystko: boreliozę, pasożyty w jelicie, słabe serce - można naprawdę być pod sporym wrażeniem. Oszacowano bowiem, że człowiek lodu zmarł w wieku około 45 lat. Oczekiwana zaś średnia długość życia dla człowieka z okresu neolitycznego, w który to okres Ötzi się niemal idealnie wpasowuje, to lat 38. Innymi słowy, dzięki cudownym siłom natury, lodowiec nauce do badań dostarczył ciało starca."
Do tekstu..
Rezygnacja z lekcji czy z Boga (03-03-2012)
Autor: Justyna Suchecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Koraszewski
Coraz więcej uczniów głosuje nogami i rezygnuje z lekcji religii. W niektórych klasach licealnych to grubo ponad 50 procent. Księża poszukują stosownych interpretacji tego trendu.
Do tekstu..
Socially awkward atheist (03-03-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Z wypowiedzi biskupa Polaka widać przekonanie, że wszystkich, bez względu na wyznanie, obowiązują wewnętrzne normy komunikacyjne jego organizacji. Jeśli prosząc o ładowarkę pominiemy wszystkie wymagane dla danej szarży duchowej "in saecula saeculorum", to już równie dobrze można zacząć rozmowę per hajhitla."
Do tekstu..
Ubój rytualny - opłacalny i bezprawny (03-03-2012)
Autor: Katarzyna Pokrzywa
Źrodło: http://www.wiadomosci24.pl Zgłosił/a: Piątkowski
W tym roku w Polsce w sposób niezgodny z prawem zostanie zabitych 100-300 tys. sztuk bydła, mówił z zadowoleniem Główny Lekarz Weterynarii na spotkaniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 16 lutego 2012 r.
Do tekstu..
Zasiłek za psie kupy. W Czechach (03-03-2012)
Autor: Lubosz Palata
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"By nie stracić zasiłku, bezrobotni w Czechach muszą przez 20 godzin w tygodniu pracować na rzecz gminy, na przykład sprzątać ulice"
Do tekstu..
Super-sized fleas adapted to feed off dinosaurs (03-03-2012)
Autor: Brian Switek
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Primitive fleas were built to sup on dinosaur blood in the Jurassic period, more than 150 million years ago. The potential host-parasite relationship has been uncovered thanks to a set of beautifully preserved fossils found in China."
Do tekstu..
Warszawskie gwiazdy (03-03-2012)
Autor: Arkadiusz Olech
Źrodło: archiwum.wiz.pl Zgłosił/a: marcin1902
W 1855 roku astronom brytyjski John Russell Hind znalazł w gwiazdozbiorze Bliźniąt nie opisywaną uprzednio gwiazdę, która po dziewięciu dniach nagle przestała być widoczna. Był to początek historii nowych karłowatych, które z dumą możemy nazywać gwiazdami warszawskimi.
Do tekstu..
Kraje arabskie nie chcą debaty o przemocy przeciwko gejom (02-03-2012)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Pakistański rzecznik bloku islamskiego w ONZ wywołał oburzenie oświadczając władzom organizacji, że 56 państw wchodzących w skład grupy islamskiej zamierza zignorować zaplanowaną debatę na temat przemocy antygejowskiej.
Do tekstu..
Zgrywanie torysa (02-03-2012)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Zawsze jak mam do wyboru neoliberała Gadomskiego i neoliberałów w rodzaju Ziemkiewicza, Wildsteina czy nawet Wróblewskiego, wolę Gadomskiego, bo on nie zieje przy każdej okazji jadem obsesyjnej nienawiści wobec "eurokołchozu". Jednak jego ostatni komentarz o Niemcach, którzy nie chcą już dłużej płacić na Greków, trochę mnie wyprowadził z równowagi. Otóż pieniądze, zarówno po Unii Europejskiej, jak też po eurostrefie, wędrują w sposób nieco bardziej skomplikowany.
Do tekstu..
Homoadopcja a la GW (02-03-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Staram się pisać krótko i prosto, a i tak często okazuje się, że jeszcze nie dość prosto. I Krzysztof Varga nie rozumie, co mam na myśli, mówiąc o wyobrażonym Kościele GW. No przecież piszemy wciąż o Rydzyku, nie mamy żadnego wyobrażonego i ulubionego Kościoła - dziwi się.
Do tekstu..
Domyśleć sprawę do końca (02-03-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Byłem wczoraj na gali nagród "Okulary Równości" (moja Hania była nominowana, za książeczkę o biedzie!) i patrzyłem, jak Maria Czubaszek odbiera nagrodę za swoje odważne wypowiedzi o aborcji. Zastanawiałem się, jak to jest: osobiście uważam, że aborcja jest czymś, czego należy unikać, a mimo to mam dla Marii Czubaszek większą sympatię niż dla Jana Pospieszalskiego. Może dlatego, że Maria Czubaszek nie poluje na ludzi, a Pospieszalski chodzi jak lew ryczący i tylko patrzy, kogo by tu potępić.
Do tekstu..
Święta krowa (02-03-2012)
Autor: Tomasz Mazur
Źrodło: archiwum.wiz.pl Zgłosił/a: marcin1902
Spacerująca po ulicach krowa jest dla turystów ostatecznym sygnałem potwierdzającym przybycie do Indii. Z czasem jej wszechobecność staje się zjawiskiem całkowicie normalnym.
Do tekstu..
Przymusowe adopcje (02-03-2012)
Autor: abc.net.au
Źrodło: abc.net.au Zgłosił/a: Piątkowski
Setki niezamężnych kobiet zmuszano do oddawania swoich dzieci do adopcji - tak wynika z opublikowanego w Australii raportu komisji senackiej. Proceder usankcjonowany przez australijskie władze trwał w tym kraju od lat 50. do 70. XX wieku. W tym czasie odebrano matkom dziesiątki tysięcy dzieci.
Do tekstu..
Skradziono dane sterujące Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (02-03-2012)
Autor: RC
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
NASA przyznała się że w marcu 2011 roku skradziono jej notebooka z niezaszyfrowanymi "algorytmami używanymi w systemach kierowania i kontroli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365