Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.067.043 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 292 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I

Złota myśl Racjonalisty:
Człowiek to jedyne zwierzę które się rumieni. I jedyne, które ma za co.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nature staje po stronie blogerów (20-12-2010)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Powraca ciągle jeszcze temat niefortunnej publikacji na temat "arsenowych bakterii". Linków do dyskusji o dyskusji już trochę znajdziecie w komentarzach pod oryginalnym postem. Tym, co - poza aspektem czysto naukowym - dodatkowo rozgrzało atmosferę wokół tego artykułu, było stanowisko zarówno NASA, jak i przede wszystkim samych autorów. Pierwsza krytyka ich pracy pojawiła się w ciągu zaledwie dwóch dni od publikacji - był to wpis profesor mikrobiologii z UBC w Kanadzie, Rosemary Redfield, w którym wyliczyła bezlitośnie wszystkie słabe punkty pracy."
Do tekstu..
Straszne święta (20-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Czas świąt jest czasem okropnym. Zwłaszcza pod względem estetycznym i etycznym. Mówi się, że to czas rodzinny, duchowy, religijny i wspólnotowy. A to przecież czas kiczu i hipokryzji. I trudno powiedzieć - co gorsze?
Do tekstu..
Papież: niewyobrażalny wymiar skandalu w Kościele (20-12-2010)
Autor: (ap)
Źrodło: PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
W przemówieniu do kardynałów Kurii Rzymskiej Benedykt XVI mówił o "niewyobrażalnym wymiarze" skandalu nadużyć seksualnych, popełnionych przez duchownych. Papież podsumował rok w Kościele kładąc nacisk na ten skandal.
Do tekstu..
"Pijany poseł - jakiż news" (20-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Dziennikarze grają rolę cyrkowych treserów, którzy z upodobaniem drażnią w klatkach różne bestie. Podrażnione, ryczą wywołując szybkie reakcje w innych klatkach. Rozumiem potrzebę zwiększania oglądalności, rozumiem potrzebę sławy i utrzymywania się na topie. Nie mam pretensji. Problemem są proporcje i granice. Do jakich granic gadanie z kumplami i pokazywanie politycznych kalek stanowi prawdę o polskiej polityce i czy rzeczywiście miara oglądalności publicystycznych programów przekłada się na funkcje opiniotwórcze?
Do tekstu..
Przeglądarka ciała od Google (20-12-2010)
Autor: INTERIA.PL/PAP
Źrodło: Interia Zgłosił/a: sirBuk_PanBuk
Na razie dość lakonicznie, ale zapowiada się ciekawie... "Znajdujący się w opracowaniu w Google Labs Body Browser umożliwi użytkownikom podróż po przeróżnych częściach ludzkiego ciała. Tak, jak w tych momentach w serialu "House", gdy przez dziurkę w nosie lądujemy w układzie krwionośnym pacjenta i oglądamy wizualizację skrzepu."
Do tekstu..
Czym zajmują się niemieccy wolnomyśliciele? (19-12-2010)
Zgłosił/a: MA
O przedszkolach i hospicjach humanistycznych w Berlinie, ceremoniach humanistycznych i innych inicjatywach HVD, które trafiają rocznie do 300 tys. berlińczyków - wystąpienie Manfreda Isemeyera na festiwalu racjonalistycznym PSR
Do tekstu..
Pogryźli się obrońcy zwierząt (19-12-2010)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa z prof. Andrzejem Elżanowskim, bioetykiem. O tym, jak nadmiar zapału szkodzi słusznej sprawie.
Do tekstu..
Kino na rykowisku (19-12-2010)
Autor: Wiesław Kot
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Kicz w polskim filmie ma się całkiem dobrze.
Do tekstu..
Czy pochowają mnie po katolicku? (19-12-2010)
Autor: Listy czytelników
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wreszcie doczekałam się! Podziwiam odwagę! Marzy mi się Kościół o. Ludwika - to głosy czytelników po opublikowaniu dramatycznego listu dominikanina o. Ludwika Wiśniewskiego.
Do tekstu..
Aurora borealis (19-12-2010)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org- blog Zgłosił/a: liliac
"Choć już od ponad wieku dysponujemy naukową wiedzą pozwalającą wyjaśniać przyczyny jej powstawania, to nauce i tak nie udało się skraść zorzy otaczającej jej aury tajemniczości. Uświadomienie sobie jak to działa nic nie zmienia. Widok za każdym razem zapiera dech w piersi współczesnego człowieka, tak samo jak naszym przodkom sto, pięćset i tysiąc lat temu..."
Do tekstu..
Pochwała czytania i fikcji literackiej - mowa noblowska (19-12-2010)
Autor: Mario Vargas Llosa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Bylibyśmy gorsi, niż jesteśmy, bez dobrych książek, które czytamy. Bylibyśmy większymi konformistami, mniej niespokojni i mniej niepokorni, a duch krytyki, napęd postępu, w ogóle by nie istniał. Podobnie jak pisanie, także czytanie jest formą protestu przeciw niedostatkom życia. Ten, kto w fikcji szuka tego, czego mu brak, mówi, bez wypowiadania tego głośno, a nawet może tego nie wiedząc, że życie takie, jakim jest, nie wystarcza, by zaspokoić nasze pragnienie absolutu, tej podstawy ludzkiej kondycji; że powinno być lepsze. Wymyślamy fikcje, żeby móc przeżyć tych wiele żywotów, które chcielibyśmy mieć, choć mamy zaledwie ten jeden jedyny."
Do tekstu..
Biblioteki będą cool (19-12-2010)
Autor: Donata Subbotko, Jacek Wojnarowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nasz program w ciągu pięciu lat ma ułatwić mieszkańcom małych miejscowości dostęp do komputerów i przekształcić biblioteki w wielofunkcyjne centra kultury. Bierze w tym udział już 1900 placówek, w styczniu robimy nowy nabór - spodziewamy się, że będzie drugie tyle chętnych. W sumie bibliotek w małych miejscowościach, gminach wiejskich i miastach do 20 tys. mieszkańców jest prawie 6700. Właśnie im chcemy pomóc."
Do tekstu..
Szekspir to Marlowe (19-12-2010)
Autor: Jacek Dobrowolski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jak uciekający przed stryczkiem poeta został największym dramatopisarzem świata"
Do tekstu..
Zbrodnia po polsku (19-12-2010)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Popkultura potrafi czasem wykreować w ludziach przekonanie o istnieniu zawodów, których w rzeczywistości albo nie ma, albo mają najwyżej bardzo luźne odpowiedniki."
Do tekstu..
Reakcje ratowników z 11 września na polityczne przepychanki (17-12-2010)
Autor: The Daily Show
Źrodło: The Daily Show Zgłosił/a: dstr
Wprowadzenie : http://www.thedailyshow.com/watch/thu-december-16-2010/worst-responders Wszystko na opak. Republikanie w senacie blokują ważne głosowanie w sprawie "bohaterów 11 września". Senat państwa w kryzysie na pierwszym planie stawia interes mocnych. Tymczasem niski komik wspina się na wyżyny (satyrycznego) dziennikarstwa i dostarcza rozrywki jednocześnie niosąc smutne nowiny i roztaczając atmosferę zadumy. Klipy z czwartkowego The Daily Show (info: http://www.imdb.com/title/tt0115147/awards ) Materiał po angielsku.
Do tekstu..
Największe odkrycia archeologiczne 2010 roku według magazynu "Archaeology (17-12-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
Najpopularniejsze czasopismo archeologiczne na świecie- amerykański dwumiesięcznik "Archaeology"- opublikowało listę 10 największych odkryc ogłoszonych w tym roku.
Do tekstu..
Graviditas obsoleta (17-12-2010)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
W Polsce żyjemy podzieleni na prolajfy i proczoisy, natomiast państwo mamy wszyscy w wyzywający wręcz sposób pro life. Mówimy też dwoma językami: w jednym występuje płód, w drugim nienarodzone dziecko
Do tekstu..
Ziółka pod kontrolą (17-12-2010)
Autor: Sam Lister / The Times
Źrodło: Onet Zgłosił/a: Koraszewski
Chińczycy domagają się nadzoru nad ziołowymi lekami. Oczekują, że każdy lek (również ziołowy) będzie przechodził normalne testy kliniczne.
Do tekstu..
Papież: Chrześcijanie są najbardziej prześladowani (16-12-2010)
Źrodło: Gazeta Wyborcz Zgłosił/a: Aldona
W orędziu na 44. Światowy Dzień Pokoju, obchodzony przez Kościół katolicki 1 stycznia, Benedykt XVI napisał, że "chrześcijanie są w chwili obecnej grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary".
Do tekstu..
Parytety są nudne (16-12-2010)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Stało się. Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą na listach wyborczych musi być minimum 35 procent każdej płci. Bez tego, kolego, nie zarejestrujesz listy. Rozkład głosów imponujący: 241 za, 154 przeciw i tylko PiS w większości przeciw. Sukces? Jaki tam sukces? Projekt obywatelski mówił o 50 procentach, więc ta ustawa ma się do parytetu jak osiołek do toyoty. Milusi zwierzak, ale przyspieszenie nie to.
Do tekstu..
Asymetryczne wybory (16-12-2010)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"O co się rozchodzi? Otóż ślimaki, a mówimy o takich ze skorupami na plecach, mogą być prawo- lub lewoskrętne. Niby niewielka różnica, ale okazuje się, że dość istotna, ponieważ ze względnu na skręt, który siłą rzeczy wymusza na organizmie ślimaków pewną asymetrię, narządy rodne ślimaków prawo- i lewoskrętnych rozmieszczone są w nieco inny sposób, skutecznie zapobiegający parowaniu ślimaków o różnej "skrętności"."
Do tekstu..
Powstanie sipajów. Tłusta wojna (16-12-2010)
Autor: Krzysztof Mroziewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Czy posmarowanie pocisku smalcem może być przyczyną powstania? W Indiach tak właśnie się stało półtora wieku temu."
Do tekstu..
Danone kłamał, że Activia jest zdrowa. Zapłaci 21 mln dol. odszkodowania (16-12-2010)
Autor: PAP
Źrodło: gazetaprawna.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Firma Danone zgodziła się w środę wypłacić 21 mln dol. tytułem odszkodowania za wprowadzające konsumentów w błąd reklamy jej produktów - jogurtu Activia i napoju DanActive. Odszkodowanie jest elementem ugody pozasądowej zawartej z władzami stanowymi i federalnymi.
Do tekstu..
Nauczanie religii w szkole Samotność katechety (16-12-2010)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Wielu katechetów ma poczucie, że Kościół wysłał ich na front i pozostawił samym sobie. Hierarchowie, zapatrzeni w statystyki, nie chcą słyszeć, że z religią w szkołach jest coraz gorzej.
Do tekstu..
Wiek Slonca a Darwinizm (15-12-2010)
Autor: Jon Voisey
Źrodło: Universe Today Zgłosił/a: ajachol
W 1889 roku toczyla sie dyskusja dotyczaca wieku Slonca w kontekscie skali czasowej ewolucji postulowanej przez Darwina. Mozna tu znalezc ciekawe analogie z aktualnymi konfliktami nauki i religii a takze kwestie unifikacji odmiennych dyscyplin naukowych.
Do tekstu..
"Uznają, że zgłupiał czy dostanie pałką" - ukarzą zakonnika? (15-12-2010)
Autor: Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
- Cztery lata temu kardynał Dziwisz rozesłał oficjalny komunikat, w którym napisał, że jestem niemiłosiernym oskarżycielem. Odsądził mnie od czci i wiary, bo chciał ochronić swojego kolegę. Podobnie będzie z ojcem Ludwikiem. Dostanie etykietę wroga Kościoła, powiedzą, że zgłupiał - w ten sposób ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski odniósł się do listu o. Ludwika Wiśniewskiego do nuncjusza abp. Celestina Migliore, w którym opisał największe bolączki polskiego Kościoła m.in. "gorszący podział episkopatu" czy "zrażenie ponad połowy duchowieństwa ksenofobią, nacjonalizmem i wstydliwie skrywanym antysemityzmem". Ks. Isakowicz-Zaleski, którego również krytykowano za głośne mówienie o problemach Kościoła, przyznaje, że chciał zrezygnować z kapłaństwa.
Do tekstu..
Ćwiczenia z liczenia. Kuracje sanatoryjne pod lupą (15-12-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Pobyt w sanatoriach często bardziej szkodzi, niż pomaga pacjentom. Ale ludzie lubią, więc NFZ i ZUS płacą."
Do tekstu..
Coca-cola to jest to! (15-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przez kilka lat narzekaliśmy na zakonserwowanie układów i brak politycznego powietrza. Teraz powietrza również nie ma, ale ruch jest; partie pączkują lub zmieniają wizerunek. PiS - jak ktoś słusznie zauważył - przekształca się z partii w ruch parareligijny: ma swojego Boga, swoich niestrudzonych wyznawców i ostre kryteria przynależności i apostazji.
Do tekstu..
Facebook intern maps out friendships around the world (15-12-2010)
Autor: Tiffany Hsu
Źrodło: Los Angeles Times Zgłosił/a: coreless
Facebook clearly has some above-average interns, including one who mapped 10 million pairs of friends on the social network and watched as the webs of relationships formed a detailed map of the world.
Do tekstu..
Problem belfra z rekolekcjami: "Nie chcę, ale muszę" (15-12-2010)
Autor: Agnieszka Drzewiecka
Źrodło: GAZETA.PL Zgłosił/a: Gardomir
Artykul dotyczacy problemow z jakimi borykaja sie nauczyciele nie majacy ochoty uczestniczyc w rekolekcjach.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365