Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.688.471 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5697 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) chrześcijaństwo stworzyło pierwsze w Europie modele państwa totalitarnego; że chyba jedyne w dziejach ludzkich nie tylko praktykowało, ale wypowiedziało jawnie zasadę, wedle której to, co białym widzimy, trzeba czarnym nazwać, o ile zwierzchność tak każe.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Straszne święta (20-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Czas świąt jest czasem okropnym. Zwłaszcza pod względem estetycznym i etycznym. Mówi się, że to czas rodzinny, duchowy, religijny i wspólnotowy. A to przecież czas kiczu i hipokryzji. I trudno powiedzieć - co gorsze?
Do tekstu..
Papież: niewyobrażalny wymiar skandalu w Kościele (20-12-2010)
Autor: (ap)
Źrodło: PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
W przemówieniu do kardynałów Kurii Rzymskiej Benedykt XVI mówił o "niewyobrażalnym wymiarze" skandalu nadużyć seksualnych, popełnionych przez duchownych. Papież podsumował rok w Kościele kładąc nacisk na ten skandal.
Do tekstu..
"Pijany poseł - jakiż news" (20-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Dziennikarze grają rolę cyrkowych treserów, którzy z upodobaniem drażnią w klatkach różne bestie. Podrażnione, ryczą wywołując szybkie reakcje w innych klatkach. Rozumiem potrzebę zwiększania oglądalności, rozumiem potrzebę sławy i utrzymywania się na topie. Nie mam pretensji. Problemem są proporcje i granice. Do jakich granic gadanie z kumplami i pokazywanie politycznych kalek stanowi prawdę o polskiej polityce i czy rzeczywiście miara oglądalności publicystycznych programów przekłada się na funkcje opiniotwórcze?
Do tekstu..
Przeglądarka ciała od Google (20-12-2010)
Autor: INTERIA.PL/PAP
Źrodło: Interia Zgłosił/a: sirBuk_PanBuk
Na razie dość lakonicznie, ale zapowiada się ciekawie... "Znajdujący się w opracowaniu w Google Labs Body Browser umożliwi użytkownikom podróż po przeróżnych częściach ludzkiego ciała. Tak, jak w tych momentach w serialu "House", gdy przez dziurkę w nosie lądujemy w układzie krwionośnym pacjenta i oglądamy wizualizację skrzepu."
Do tekstu..
Czym zajmują się niemieccy wolnomyśliciele? (19-12-2010)
Zgłosił/a: MA
O przedszkolach i hospicjach humanistycznych w Berlinie, ceremoniach humanistycznych i innych inicjatywach HVD, które trafiają rocznie do 300 tys. berlińczyków - wystąpienie Manfreda Isemeyera na festiwalu racjonalistycznym PSR
Do tekstu..
Pogryźli się obrońcy zwierząt (19-12-2010)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa z prof. Andrzejem Elżanowskim, bioetykiem. O tym, jak nadmiar zapału szkodzi słusznej sprawie.
Do tekstu..
Kino na rykowisku (19-12-2010)
Autor: Wiesław Kot
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Kicz w polskim filmie ma się całkiem dobrze.
Do tekstu..
Czy pochowają mnie po katolicku? (19-12-2010)
Autor: Listy czytelników
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wreszcie doczekałam się! Podziwiam odwagę! Marzy mi się Kościół o. Ludwika - to głosy czytelników po opublikowaniu dramatycznego listu dominikanina o. Ludwika Wiśniewskiego.
Do tekstu..
Aurora borealis (19-12-2010)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org- blog Zgłosił/a: liliac
"Choć już od ponad wieku dysponujemy naukową wiedzą pozwalającą wyjaśniać przyczyny jej powstawania, to nauce i tak nie udało się skraść zorzy otaczającej jej aury tajemniczości. Uświadomienie sobie jak to działa nic nie zmienia. Widok za każdym razem zapiera dech w piersi współczesnego człowieka, tak samo jak naszym przodkom sto, pięćset i tysiąc lat temu..."
Do tekstu..
Pochwała czytania i fikcji literackiej - mowa noblowska (19-12-2010)
Autor: Mario Vargas Llosa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Bylibyśmy gorsi, niż jesteśmy, bez dobrych książek, które czytamy. Bylibyśmy większymi konformistami, mniej niespokojni i mniej niepokorni, a duch krytyki, napęd postępu, w ogóle by nie istniał. Podobnie jak pisanie, także czytanie jest formą protestu przeciw niedostatkom życia. Ten, kto w fikcji szuka tego, czego mu brak, mówi, bez wypowiadania tego głośno, a nawet może tego nie wiedząc, że życie takie, jakim jest, nie wystarcza, by zaspokoić nasze pragnienie absolutu, tej podstawy ludzkiej kondycji; że powinno być lepsze. Wymyślamy fikcje, żeby móc przeżyć tych wiele żywotów, które chcielibyśmy mieć, choć mamy zaledwie ten jeden jedyny."
Do tekstu..
Biblioteki będą cool (19-12-2010)
Autor: Donata Subbotko, Jacek Wojnarowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nasz program w ciągu pięciu lat ma ułatwić mieszkańcom małych miejscowości dostęp do komputerów i przekształcić biblioteki w wielofunkcyjne centra kultury. Bierze w tym udział już 1900 placówek, w styczniu robimy nowy nabór - spodziewamy się, że będzie drugie tyle chętnych. W sumie bibliotek w małych miejscowościach, gminach wiejskich i miastach do 20 tys. mieszkańców jest prawie 6700. Właśnie im chcemy pomóc."
Do tekstu..
Szekspir to Marlowe (19-12-2010)
Autor: Jacek Dobrowolski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jak uciekający przed stryczkiem poeta został największym dramatopisarzem świata"
Do tekstu..
Zbrodnia po polsku (19-12-2010)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Popkultura potrafi czasem wykreować w ludziach przekonanie o istnieniu zawodów, których w rzeczywistości albo nie ma, albo mają najwyżej bardzo luźne odpowiedniki."
Do tekstu..
Reakcje ratowników z 11 września na polityczne przepychanki (17-12-2010)
Autor: The Daily Show
Źrodło: The Daily Show Zgłosił/a: dstr
Wprowadzenie : http://www.thedailyshow.com/watch/thu-december-16-2010/worst-responders Wszystko na opak. Republikanie w senacie blokują ważne głosowanie w sprawie "bohaterów 11 września". Senat państwa w kryzysie na pierwszym planie stawia interes mocnych. Tymczasem niski komik wspina się na wyżyny (satyrycznego) dziennikarstwa i dostarcza rozrywki jednocześnie niosąc smutne nowiny i roztaczając atmosferę zadumy. Klipy z czwartkowego The Daily Show (info: http://www.imdb.com/title/tt0115147/awards ) Materiał po angielsku.
Do tekstu..
Największe odkrycia archeologiczne 2010 roku według magazynu "Archaeology (17-12-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
Najpopularniejsze czasopismo archeologiczne na świecie- amerykański dwumiesięcznik "Archaeology"- opublikowało listę 10 największych odkryc ogłoszonych w tym roku.
Do tekstu..
Graviditas obsoleta (17-12-2010)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
W Polsce żyjemy podzieleni na prolajfy i proczoisy, natomiast państwo mamy wszyscy w wyzywający wręcz sposób pro life. Mówimy też dwoma językami: w jednym występuje płód, w drugim nienarodzone dziecko
Do tekstu..
Ziółka pod kontrolą (17-12-2010)
Autor: Sam Lister / The Times
Źrodło: Onet Zgłosił/a: Koraszewski
Chińczycy domagają się nadzoru nad ziołowymi lekami. Oczekują, że każdy lek (również ziołowy) będzie przechodził normalne testy kliniczne.
Do tekstu..
Papież: Chrześcijanie są najbardziej prześladowani (16-12-2010)
Źrodło: Gazeta Wyborcz Zgłosił/a: Aldona
W orędziu na 44. Światowy Dzień Pokoju, obchodzony przez Kościół katolicki 1 stycznia, Benedykt XVI napisał, że "chrześcijanie są w chwili obecnej grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary".
Do tekstu..
Parytety są nudne (16-12-2010)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Stało się. Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą na listach wyborczych musi być minimum 35 procent każdej płci. Bez tego, kolego, nie zarejestrujesz listy. Rozkład głosów imponujący: 241 za, 154 przeciw i tylko PiS w większości przeciw. Sukces? Jaki tam sukces? Projekt obywatelski mówił o 50 procentach, więc ta ustawa ma się do parytetu jak osiołek do toyoty. Milusi zwierzak, ale przyspieszenie nie to.
Do tekstu..
Asymetryczne wybory (16-12-2010)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"O co się rozchodzi? Otóż ślimaki, a mówimy o takich ze skorupami na plecach, mogą być prawo- lub lewoskrętne. Niby niewielka różnica, ale okazuje się, że dość istotna, ponieważ ze względnu na skręt, który siłą rzeczy wymusza na organizmie ślimaków pewną asymetrię, narządy rodne ślimaków prawo- i lewoskrętnych rozmieszczone są w nieco inny sposób, skutecznie zapobiegający parowaniu ślimaków o różnej "skrętności"."
Do tekstu..
Powstanie sipajów. Tłusta wojna (16-12-2010)
Autor: Krzysztof Mroziewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Czy posmarowanie pocisku smalcem może być przyczyną powstania? W Indiach tak właśnie się stało półtora wieku temu."
Do tekstu..
Danone kłamał, że Activia jest zdrowa. Zapłaci 21 mln dol. odszkodowania (16-12-2010)
Autor: PAP
Źrodło: gazetaprawna.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Firma Danone zgodziła się w środę wypłacić 21 mln dol. tytułem odszkodowania za wprowadzające konsumentów w błąd reklamy jej produktów - jogurtu Activia i napoju DanActive. Odszkodowanie jest elementem ugody pozasądowej zawartej z władzami stanowymi i federalnymi.
Do tekstu..
Nauczanie religii w szkole Samotność katechety (16-12-2010)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Wielu katechetów ma poczucie, że Kościół wysłał ich na front i pozostawił samym sobie. Hierarchowie, zapatrzeni w statystyki, nie chcą słyszeć, że z religią w szkołach jest coraz gorzej.
Do tekstu..
Wiek Slonca a Darwinizm (15-12-2010)
Autor: Jon Voisey
Źrodło: Universe Today Zgłosił/a: ajachol
W 1889 roku toczyla sie dyskusja dotyczaca wieku Slonca w kontekscie skali czasowej ewolucji postulowanej przez Darwina. Mozna tu znalezc ciekawe analogie z aktualnymi konfliktami nauki i religii a takze kwestie unifikacji odmiennych dyscyplin naukowych.
Do tekstu..
"Uznają, że zgłupiał czy dostanie pałką" - ukarzą zakonnika? (15-12-2010)
Autor: Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
- Cztery lata temu kardynał Dziwisz rozesłał oficjalny komunikat, w którym napisał, że jestem niemiłosiernym oskarżycielem. Odsądził mnie od czci i wiary, bo chciał ochronić swojego kolegę. Podobnie będzie z ojcem Ludwikiem. Dostanie etykietę wroga Kościoła, powiedzą, że zgłupiał - w ten sposób ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski odniósł się do listu o. Ludwika Wiśniewskiego do nuncjusza abp. Celestina Migliore, w którym opisał największe bolączki polskiego Kościoła m.in. "gorszący podział episkopatu" czy "zrażenie ponad połowy duchowieństwa ksenofobią, nacjonalizmem i wstydliwie skrywanym antysemityzmem". Ks. Isakowicz-Zaleski, którego również krytykowano za głośne mówienie o problemach Kościoła, przyznaje, że chciał zrezygnować z kapłaństwa.
Do tekstu..
Ćwiczenia z liczenia. Kuracje sanatoryjne pod lupą (15-12-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Pobyt w sanatoriach często bardziej szkodzi, niż pomaga pacjentom. Ale ludzie lubią, więc NFZ i ZUS płacą."
Do tekstu..
Coca-cola to jest to! (15-12-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przez kilka lat narzekaliśmy na zakonserwowanie układów i brak politycznego powietrza. Teraz powietrza również nie ma, ale ruch jest; partie pączkują lub zmieniają wizerunek. PiS - jak ktoś słusznie zauważył - przekształca się z partii w ruch parareligijny: ma swojego Boga, swoich niestrudzonych wyznawców i ostre kryteria przynależności i apostazji.
Do tekstu..
Facebook intern maps out friendships around the world (15-12-2010)
Autor: Tiffany Hsu
Źrodło: Los Angeles Times Zgłosił/a: coreless
Facebook clearly has some above-average interns, including one who mapped 10 million pairs of friends on the social network and watched as the webs of relationships formed a detailed map of the world.
Do tekstu..
Problem belfra z rekolekcjami: "Nie chcę, ale muszę" (15-12-2010)
Autor: Agnieszka Drzewiecka
Źrodło: GAZETA.PL Zgłosił/a: Gardomir
Artykul dotyczacy problemow z jakimi borykaja sie nauczyciele nie majacy ochoty uczestniczyc w rekolekcjach.
Do tekstu..
O. Ludwik Wiśniewski . Groźny i otwarty (15-12-2010)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kim jest autor listu do nuncjusza apostolskiego o rozbiciu w polskim Kościele?
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365