Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.151.523 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Mój ateizm budzi się z letargu wówczas, gdy prywatna wiara staję się sprawą publiczną; kiedy ktoś próbuje zorganizować życie innym na podstawie własnych psychopatologii.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Łowicki pasiak a macedońska kausia (06-09-2010)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Odnoszę wrażenie, że większość Polaków postrzega nasze stroje ludowe jako obciachowe. O ile jeszcze na południu kraju kierpce i serdaki trzymają się mocno, to łowickie pasiaki mają w garderobie już tylko członkowie "Mazowsza". Co więcej, podczas gdy kluby uczące salsy czy tanga pękają w szwach, ludzi rwących się do nauki oberka jest jak na lekarstwo."
Do tekstu..
Komorowski jak Rydzyk: Matka Boża nas przytuli! (05-09-2010)
Autor: Paweł Rybicki
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Zgodnie z nową tradycją prezydent RP odwiedza w niedziele kolejne świątynie. Dziś był na Jasnej Górze i wygłosił tam kazanie. Bronisław Komorowski - stojąc w miejscu, skąd często przemawia o. Rydzyk lub oraz inni duchowni - zwrócił się z murów klasztoru jasnogórskiego do rolników zgromadzonych na kościelnych dożynkach.
Do tekstu..
Wyrwanie kręgosłupa udrożnia żyły, czyli piramidka na zdrowie (05-09-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
O kręgarzach spod płota, poduszkach leczących chorobę Alzheimera i odpromienniku obniżającym ciśnienie. Aaaach... I jeszcze o piramidkach zdrowia i muszlach przekazujących energię morza. Kolejne doniesienia z otchłani.
Do tekstu..
Inwazja uczonych (05-09-2010)
Autor: Katarzyna Chwedorzewska
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Pomimo ciągłego nasilania się ruchu turystycznego nadal uważa się, że to właśnie stacje badawcze mają znacznie większy wpływ na środowisko naturalne" O niekoniecznie pozytywnym wpływie badań prowadzonych w Antarktyce na środowisko naturalne tych rejonów.
Do tekstu..
Szwedzka wizja zero - drogi bez śmiertelnych wypadków (05-09-2010)
Autor: Tomasz Walat
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Nasi sąsiedzi z północy chcą sprowadzić do zera liczbę zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Wiele wskazuje na to, że może im się udać."
Do tekstu..
Kato się doigrało (05-09-2010)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
No bo wreszcie coś w kato-Polsce pękło, a dokładnie kato-Polska pękła na Polskę i na kato. I ta Polska jakby trochę większa od tego kato, i coraz bardziej zła. Widzą to nawet nasi panowie kato, nasze katolickie Katony, moraliści od siedmiu boleści (najlepiej cudzych), specjaliści od zaglądania do sumienia i macicy. Kato-prezenterzy, kato-redaktorzy, kato-żurnaliści i kato-kaci znaleźli się, jak to mawiał Kisiel, na etapie szklanego nocnika: wreszcie widzą, co narobili.
Do tekstu..
Dominus vitae necisque. Badania kanałów jonowych w mitochondriach (04-09-2010)
Autor: Adam Szewczyk
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Mitochondria są dla komórek eukariotycznych niezwykle ważne. To one odgrywają pierwszoplanową rolę w ochronie komórek przed skutkami niedotlenienia. Czy poznanie mechanizmu działania mitochondriów pozwoli w przyszłości zapobiegać zawałom serca?"
Do tekstu..
Toga po ojcu. Prawnicy, lekarze, naukowcy: nepotyzm po polsku (04-09-2010)
Autor: Agnieszka Sowa
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i godności publicznych jest zjawiskiem starym jak świat, chociaż określenie powstało w średniowiecznym Kościele, gdy hierarchowie starali się zapewnić pozycję społeczną i majątek swoim nieślubnym synom, ukrytym dla przyzwoitości pod eufemistycznym nepos, co po łacinie oznacza bratanka, siostrzeńca lub wnuka."
Do tekstu..
Moda na rękodzieło w Internecie (04-09-2010)
Autor: Magdalena Kicińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Sklepowa masówka jest démodé. Teraz ceni się rękodzieło kupowane przez Internet."
Do tekstu..
Aż tak źle? ZUS pielgrzymuje na Jasną Górę! (03-09-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: www.pardon.pl Zgłosił/a: slik
"Dobrowolnie" i za publiczne pieniądze. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych postanowili zafundować sobie pielgrzymkę z środków zgromadzonych w funduszu socjalnym ZUS-u. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie kilka wątpliwości jakie nasunęły się reporterom TOK FM. Okazuje się, że w kwestii tego, kto wyszedł z inicjatywą pielgrzymki istnieją rozbieżne wersje zeznań. Prezes twierdzi, że to pracownicy, a niektórzy pracownicy twierdzą, że to prezes.
Do tekstu..
Zapomniana Unia. Historia Inflant od średniowiecza po czasy współczesne (03-09-2010)
Autor: Bogusław Dybas
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
Skrótowe przypomnienie dziejów Inflant. Szczególnie istotne w obliczu zbliżającej się rocznicy traktatu wileńskiego z 1561 roku.
Do tekstu..
Lewica chce debatować z Kościołem. Będzie sejmowa konfrontacja? (02-09-2010)
Autor: Joanna Miziołek
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: ramichael
SLD szykuje się na zdecydowaną ofensywę w sprawie świeckiego państwa. W środę posłowie SLD - Katarzyna Piekarska i Tadeusz Iwiński - na konferencji ogłosili pierwszy etap walki o neutralność światopoglądową. Jak udało się ustalić "Polsce", politycy Sojuszu chcą wkrótce doprowadzić do sejmowej konfrontacji zwolenników świeckości państwa z kościelnymi hierarchami.
Do tekstu..
"Kościół to nie miejsce na politykę, można wyjść z mszy" (02-09-2010)
Autor: Dominika Leonowicz
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Bierność, aprobata polskich księży i samych katolików spowodowała proces erozji autorytetu Kościoła - mówi Wirtualnej Polsce Andrzej Halicki (PO). Poseł dodaje, że jeśli na polityczne akcenty pojawiające się w Kościele nie będzie żadnej reakcji, to ta erozja będzie postępować. - Reakcji oczekuje się zarówno od hierarchów Kościoła, jak i samych wiernych. Uważam, że w sytuacji nadużyć politycznych podczas mszy, zasadne jest wyjście z Kościoła - mówi poseł.
Do tekstu..
Ksiądz brał udział w zamachu, a władze to zatuszowały? (02-09-2010)
Autor: (mp, ap) wp.pl
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Katolicki ksiądz brał udział w krwawym zamachu IRA w 1972 roku, a brytyjskie władze i Kościół zatuszowały tę sprawę - wynika z raportu policyjnego ombudsmana, który opisuje portal BBC News. Podczas ataku bombowego w miasteczku Claudy w Irlandii Północnej zginęło dziewięć osób.
Do tekstu..
O Kościele: z Małgorzatą Winiarczyk-Kossakowską (02-09-2010)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Wojciech Krawczyk
O dwóch dekadach ustępstw demokratycznej władzy przed postulatami Kościoła - mówi Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska.
Do tekstu..
Od stypy do bijatyki (02-09-2010)
Autor: Katarzyna Sroczyńska
Źrodło: focus.pl Zgłosił/a: Faith
W Polsce bohaterem zostaje się po śmierci. Żywi nie mają na to większych szans. Udowodniła to zresztą po raz kolejny nasza reakcja na wypadek prezydenckiego Tu-154. "Natychmiast heroizowano ofiary, które wzbogaciły polski panteon. Ofiary w potocznym mniemaniu lepiej świadczą o Polakach niż jakieś tam sukcesy polityczne czy naukowe" - cierpko komentuje Lech Nijakowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Do tekstu..
Mumie celebrytki. Egipt odkrywa nowe skarby (02-09-2010)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Egipt, najczęściej wybierane przez Polaków miejsce urlopowe, to jeden z najbogatszych w zabytki krajów świata. Turysta jadący tam z wycieczką biura podróży ma jednak niewielkie szanse, by je naprawdę zobaczyć."
Do tekstu..
To nie Bóg stworzył wszechświat - twierdzi znany astrofizyk (02-09-2010)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: piotreks1
"To nie Bóg stworzył wszechświat" - stwierdził znany astrofizyk, S. Hawking w swojej najnowszej książce. (tyle,że należy zadać pytanie - czy wszechświat materialny, fizyczny, to jedyny ze wszechświatów?...czy może tylko fragmentem większej całości... o ile kogoś interesuje poznanie całej prawdy...)
Do tekstu..
Co biskupów obchodzi stawianie pomników (02-09-2010)
Autor: Ewa K. Czaczkowska
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: ramichael
Grzech pierworodny polega na upolitycznieniu episkopatu. Większość jest zadymiona PiS-em - uważa bp Tadeusz Pieronek
Do tekstu..
Cyganie w wielkim mieście (01-09-2010)
Autor: Marcin Kącki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nożycami ogoliła córce głowę prawie na zero i wysłała do szkoły. Już bez obawy, że wciągną młodą do samochodu i wywiozą. Bo gdy Rom upatrzy sobie dziewczynę, choćby była jeszcze 13-latką, to może ją nawet z ulicy zabrać do domu na żonę "
Do tekstu..
O pożytkach z "Quo vadis"- czyli linia krwi według Rafała Lemkina (01-09-2010)
Autor: Marcin Starzewski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"O autorze pojęcia "ludobójstwo" (genocide) - słowa kluczowego dla historii XX wieku - próżno szukać informacji w polskich podręcznikach historii. Pamiętam, jak wielkim zaskoczeniem było dla mnie odkrycie Lemkina dzięki nagrodzonej Pulitzerem książce Samanthy Power "A Problem from Hell: America and the Age of Genocide"."
Do tekstu..
Zapomnieć o was, panowie (01-09-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Krzywonos weszła na scenę i powiedziała: "król jest nagi". Wstydźcie się, panowie! Miała absolutną rację.
Do tekstu..
Fiskus ograniczył fikcyjne darowizny na działalność Kościołów (01-09-2010)
Autor: Dziennik Gazeta Prawna
Źrodło: Dziennik Gazeta Prawna Zgłosił/a: lukasz9
O 30 proc. spadła liczba osób odpisujących od podatków darowizny. Wystarczyły drobna zmiana przepisów i gorliwość urzędników, żeby 8 tys. Polaków, którzy do niedawna czuli wewnętrzną potrzebę wspierania Kościoła, straciło cały zapał.
Do tekstu..
Czy Antarktyda zaprzecza globalnemu ociepleniu? (31-08-2010)
Autor: arctic_haze
Źrodło: Anomalia klimatyczna- blog Zgłosił/a: liliac
"Często słyszymy, że naukowcy lubią dobierać sobie te tematy, które im pasują. Piszą więc o Arktyce, gdzie temperatury są coraz większe, a lodu morskiego jest coraz mniej. Natomiast przemilczają Antarktydę, gdzie jest dokładnie na odwrót. Ale czy naprawdę?"
Do tekstu..
Zapateryzm z bliska. Mniej religii, więcej wuefu (31-08-2010)
Autor: Aleksandra Lipczak, współpraca Tomasz Czech
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
"Czas skończyć z rządzącym w Hiszpanii konserwatyzmem" - mówił José Luis Rodríguez Zapatero, obejmując władzę. Czym jest zapateryzm, którym straszy dziś lider polskiej opozycji?
Do tekstu..
Kościół ma sponsora, a podatnicy podwyżkę VAT (31-08-2010)
Autor: Wirtualna Polska
Źrodło: http://finanse.wp.pl Zgłosił/a: slik
Podwyżka podatku VAT ma przynieść budżetowi 4-7 mld złotych rocznie. Część społeczeństwa widzi inne rozwiązanie. Brakujących w budżecie pieniędzy chcą szukać w cięciu dotacji i opodatkowaniu kościoła. Według różnych szacunków Polska mogłaby na tym zyskać nawet 5 mld złotych.
Do tekstu..
Jak obecność symboli religijnych wpływa na osoby innych wyznań? Krzyż psychologi (31-08-2010)
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Faith
Sprawa krzyża na Krakowskim Przedmieściu wpisuje się w dłuższy ciąg kontrowersji związanych z obecnością symboli religijnych w miejscach publicznych. Dotyka również poważnych problemów społeczno-psychologicznych.
Do tekstu..
Pierwszy dzwon(ek) zabrzmi dla uczniów w Kościele? (31-08-2010)
Autor: Marcin Markowski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: E-Day
W świeckim państwie szkoła publiczna rozpoczyna rok szkolny od mszy. Dyrekcja postanawia, że sama msza wystarczy na to rozpoczęcie...
Do tekstu..
PO listy pisze... do księży (30-08-2010)
Autor: Katarzyna Młynarczyk
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: Madman
W ten sposób przedstawiciele małopolskiej Platformy chcą ocieplić stosunki z proboszczami małych miasteczek i wsi. Od wczoraj rozpoczęli akcję "kolęda". Do rozdania mają ponad siedemset listów, w których wzywają przedstawicieli małych parafii do dialogu.
Do tekstu..
Żydów mordowali Niemcy, a nie naziści (30-08-2010)
Autor: Piotr Zychowicz
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: Anarok
O tym, kto rzeczywiście odpowiada za holocaust. Rozmowa z Adamem Aptowiczem, przedstawicielem Towarzystwa Przyjaźni Izrael - Polska.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365