Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.754.130 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Lucas L. Grabeel - Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta

Złota myśl Racjonalisty:
Chrystus wypędził handlarzy ze świątyni. Potem handlarze zmądrzeli: przywdziali szaty kapłańskie.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Here's What Happens To Google Employees When They Die (13-11-2012)
Autor: Meghan Casserly
Źrodło: Forbes Zgłosił/a: szuro
Instead, Bock, who joined the company in 2006 after a stint with General Electric, blew me away by disclosing a never-before-made-public-perk: Should a U.S. Googler pass away while under the employ of the 14-year old search giant, their surviving spouse or domestic partner will receive a check for 50% of their salary every year for the next decade. Even more surprising, a Google spokesperson confirms that there's "no tenure requirement" for this benefit, meaning most of their 34 thousand Google employees qualify.
Do tekstu..
Polka przegrała w Strasburgu w sprawie swojej zmarłej, ciężarnej córki (13-11-2012)
Autor: psm, PAP
Źrodło: http://www.tokfm.pl Zgłosił/a: Reshca
"Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił - jako bezzasadne - wszystkie zarzuty skierowane przeciwko Polsce przez matkę, której córka zmarła na skutek wstrząsu septycznego. Kobieta była w ciąży, cierpiała na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. "
Do tekstu..
Pobił księdza, bo nie chciał wypisać go z Kościoła (13-11-2012)
Zgłosił/a: elli
Policjanci z Zabrza zatrzymali 34-latka, który pobił proboszcza jednej z parafii, bo ten nie chciał wypisać go ze wspólnoty wiernych. - Ja tu jeszcze wrócę z pałką i się rozliczymy - zapowiedział po incydencie mężczyzna.
Do tekstu..
Endoscopy Slims Down (13-11-2012)
Autor: Sylvain Gigan
Źrodło: physics.aps.org Zgłosił/a: JK
"Advances in extracting an image from a multimode optical fiber will make thinner endoscopes possible."
Do tekstu..
Australia osądzi pedofilów (12-11-2012)
Autor: Marta Urzędowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: noob
"Kościół ucisza ofiary, przeszkadza w śledztwach, ostrzega napastników, niszczy dowody i przenosi księży w inne miejsca, byle tylko chronić swoje dobre imię - twierdzi australijski inspektor. W kraju rusza publiczne śledztwo w sprawie pedofilii"
Do tekstu..
Chlasta do Zawiszy: Pan sugeruje, że zamaskowani policjanci rzucali... (12-11-2012)
Autor: sia
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Chce pan przeprosić rannych policjantów? - pyta Chlasta. - Przeprosiłbym, gdyby ucierpieli z powodu Marszu Niepodległości - odpowiada na to jeden z organizatorów Artur Zawisza. Polityk nie czuje się ksenofobem, jako dowód przedstawia swoją niedawną wizytę w Hiszpanii. - Jeśli wystąpimy z Unii, nie będzie już tak łatwo jeździć - zauważa Chlasta. - Generał Franco by nas wpuścił - rzuca Zawisza.
Do tekstu..
Kobieta czy mężczyzna? (12-11-2012)
Autor: Małgorzata Osowiecka
Źrodło: badania.net Zgłosił/a: Nessy
Idziesz ciemną, pustą ulicą. Czujesz coraz większy strach. Nagle zza rogu wyłania się jakaś obca postać i przemyka szybko w Twoją stronę. To kobieta czy mężczyzna? Najnowsze badania Kerri Johnson i jej zespołu pokazują, o kim myślimy najpierw w sytuacji niepewności i zagrożenia.
Do tekstu..
Wojujący darwinista – młodzieży (12-11-2012)
Zgłosił/a: Nessy
Dzieciom i młodzieży bliskie są ilustrowane wydania Biblii. Polska nadal jest w zdecydowanej większości krajem katolickim. Tymczasem ukazało się polskojęzyczne wydanie książki kierowanej do młodych ludzi, mającej w racjonalny i naukowy sposób objaśnić podstawowe mechanizmy funkcjonowania świata. Prof. Richard Dawkins napisał ilustrowaną "biblię" ateisty. Z jakim skutkiem?
Do tekstu..
Naukowcy opracowali żel z lnu o właściwościach bakteriobójczych (12-11-2012)
Zgłosił/a: Nessy
Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali żel o właściwościach bakterio- i grzybobójczych na bazie genetycznie modyfikowanego lnu. Preparat może być stosowany w leczeniu ciężko gojących się ran i być alternatywą dla tradycyjnych antybiotyków.
Do tekstu..
Przypadkami pedofilii w Kościele zajmie się australijska Komisja Królewska (12-11-2012)
Autor: (pp)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Po serii skandali, w które zamieszani są księża katoliccy, premier Australii Julia Gillard poinformowała o otwarciu publicznego śledztwa prowadzonego przez Komisję Królewską, a dotyczącego przestępstw seksualnych wobec dzieci.
Do tekstu..
Księża grają Smoleńskiem (12-11-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75968,12838350,Ksieza_graja_Smolenskiem.html#ixzz2C1877jZi
Do tekstu..
Pozba wydaje 11,6 mln na nauczanie religii (12-11-2012)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
What Women Know about Leadership that Men Don't (12-11-2012)
Autor: Tony Schwartz
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
No single challenge has been greater for me as a leader than learning how to take better care of the people I lead, and to create a safe, supportive space in which they can thrive. Like most men I know, I grew up with very little modeling around empathy - the ability to recognize, experience and be sensitive to what others are feeling.
Do tekstu..
The Upside of Inefficiency (12-11-2012)
Autor: Peter Bregman
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
In the last few days, I've heard New York City described as a tale of two cities: one city of people who were drastically impacted by Hurricane Sandy, and another of those who were merely inconvenienced by it.
Do tekstu..
Let The Crowd Fix Your Products Bugs (12-11-2012)
Autor: Andrew McAfee
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
I'm starting to come to the conclusion that of all the myths businesses and their leaders tell themselves, one of the most harmful is that they know where the expertise is.
Do tekstu..
Nienawidzę, więc jestem (12-11-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Z niejaką zazdrością przeczytałam w ostatnim "Wprost" o wpisach internetowych, które otrzymuje mój szanowny kolega Janek Hartman, bo rzeczywiście niektóre z nich bardzo mi zaimponowały. Hartmana otaczają gorące uczucia nienawiści, niechęci i podejrzeń o żydostwo. Spieszę jednak pochwalić się swoimi, bo od pewnego czasu z rosnącym zainteresowaniem i niejakim zdziwieniem czytam wpisy pod własnymi tekstami, zwłaszcza że dostrzegam wyraźną ewolucję ich treści i formy. Myślę, że jest to wpływ rosnącej agresji w życiu publicznym, a przede wszystkim dramatycznego skarlenia elit politycznych.
Do tekstu..
Obalimy republikę! To siła, której boją się lewaki" (11-11-2012)
Autor: Grzegorz Szymanik
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: kogut59
Robert Winnicki, szef MW, ogłosił powstanie nowej organizacji Ruch Narodowy, która będzie kontynuowała listopadowy "wielki marsz": - Odzyskamy Polskę. A wiecie, co trzeba zrobić, żeby ją odzyskać? Trzeba obalić republikę okrągłego stołu! Obalić system! - krzyczał - I obiecuję wam, że nowego okrągłego stołu już nie będzie. Nie będzie grubej kreski. Nie będzie porozumienia. Wszyscy zapłacą za te 20 lat!
Do tekstu..
Stewardessy w hidżabach, bo same chciały (11-11-2012)
Autor: mk//kdj
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Stewardesy egipskich linii lotniczych zaczęły z własnej woli nosić hidżaby, czyli zasłony na włosy i szyję, podczas pracy na pokładzie samolotów narodowego przewoźnika Egypt Air. To pierwszy raz od utworzenia firmy w 1932 roku."
Do tekstu..
Władza i przemoc (11-11-2012)
Autor: Magdalena Piekara
Źrodło: Zadra Zgłosił/a: liliac
"...ksiądz profesor komentuje: "Gdy ktoś ma władzę, może zdecydować o rozwiązaniu siłowym". No i ja się zgadzam, całkowicie się z księdzem zgadzam - szczególnie wtedy, gdy czytam o wyrzuceniu z KUL-u dr Sabiny Bober. Ksiądz profesor wie, co tam się działo? No, jak zawsze, kto miał władzę, mógł zdecydować o rozwiązaniu siłowym, dlatego doktor Bober została pobita przez swego przełożonego, wielokrotnie była lżona, a na koniec wyrzucono ją z pracy - co wydarzyło się przy akceptacji większości szacownego grona wykładowców katolickiego uniwersytetu, w tym dwóch rektorów."
Do tekstu..
Polskie rolnictwo a GMO (11-11-2012)
Autor: Wojciech Józwiak
Źrodło: farmer.pl Zgłosił/a: liliac
"Rozsądnym rozwiązaniem w tej sytuacji będą zatem innowacje sprzyjające doskonaleniu sposobów pozyskiwania w rolnictwie polskim produktów pochodzenia rolniczego. W produkcji zwierzęcej będą to głównie rasy zwierząt i krzyżówki międzyrasowe zwierząt odpornych na choroby oraz pasożyty i lepiej niż dotąd wykorzystujących pasze. Celowy jest zatem dalszy import pasz zawierających trudne do zastąpienia składniki, których nie można produkować w kraju. W produkcji roślinnej natomiast chodzi o nowe odmiany roślin uprawnych odpornych na suszę, choroby oraz szkodniki, które umożliwią ograniczenie zużycia nawozów mineralnych i środków ochrony roślin w przeliczeniu na jednostkę wagową produktów. W tej sytuacji pożądany jest kontynuowanie importu śruty sojowej GMO i dopuszczenie do uprawy roślin GM
Do tekstu..
"Człowiek koń" walczy z Jarosławem Kaczyńskim: Przestrzeń przed Pałace (11-11-2012)
Autor: Krzysztof Majak
Źrodło: http://natemat.pl Zgłosił/a: Sobieski20
Podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej pojawiła się niecodzienna postać. Jak mówi w rozmowie z naTemat, postanowił "powalczyć" o swoją wolność ubierając maskę konia. Twierdzi, że przestrzeń przed Pałacem Prezydenckim należy nie tylko do Jarosława Kaczyńskiego, ale również do niego. Inne zdanie na ten temat mieli strażnicy miejscy, którzy ukarali "Człowieka konia" stuzłotowym mandatem.
Do tekstu..
Nauczyciel religii wstawiał zdjęcia uczennic na strony porno (11-11-2012)
Autor: Iwona D. Metzner
Źrodło: www.tokfm.pl; Deutsche Welle Zgłosił/a: slik
Prokuratura w Kolonii prowadzi śledztwo ws. nauczyciela religii katolickiej, który wstawiał zdjęcia uczennic na strony porno w internecie. Jedna z dziewczyn złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Do tekstu..
80 kaprysów (11-11-2012)
Autor: Stefania Olbrycht
Źrodło: Magazyn - portal kulturalny Zgłosił/a: liliac
"Niezwykle rzadko mamy okazję oglądać grafiki Francisco Goi, które ze względu na wysoką wrażliwość na światło opuszczają swoje kryjówki jedynie od święta. Do 16 listopada w siedzibie Instytutu Cervantesa w Warszawie ma miejsce wystawa 80 rycin z cyklu "Kaprysy". Francisco Goya nazwał "Kaprysy", swój pierwszy cykl grafik, "obrazami zrodzonymi z fantazji, które służą do wyśmiania i napiętnowania przesądów, a także uświęconej przez lata obłudy i hipokryzji". Zbiór ten został opublikowany na łamach Dziennika Madryckiego 6 lutego 1799 r. i natychmiast wywołał kontrowersje. W obawie przed represjami ze strony Inkwizycji grafiki szybko wycofano ze sprzedaży."
Do tekstu..
Napisz tak, żeby nawet polityk zrozumiał (11-11-2012)
Autor: Krzysztof Mądel
Źrodło: www.natemat.pl Zgłosił/a: Artur@R
Tu nie chodzi tylko o tupolewa. Ci, którzy wierzą w zamach, z reguły nie wierzą też we własne siły, nie znają przyczyn bezrobocia, nie umieją zakładać firm, negocjować w banku i w urzędzie, nie widzą sensu w czytaniu gazet, książek, ani w nauce angielskiego, więc z konieczności zdają się na instynkt i proste utożsamienia. W oczach reszty uchodzą za szaleńców, co jeszcze bardziej pogłębia ich stan
Do tekstu..
Sześć godzin prądu z litra moczu (10-11-2012)
Autor: mm/mj Źródło: huffingtonpost
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Cztery utalentowane uczennice z Nigerii w wieku 14 i 15 lat opracowały generator prądu, który działa na mocz. Przy zastosowaniu ich wynalazku z jednego litra uryny można uzyskać sześć godzin pracy generatora.
Do tekstu..
Bo reputacja ważna jest (10-11-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Przeciętny darczyńca skłonny jest dokonać większego datku, jeśli dokonuje go w obecności osób trzecich - gdy podświadomie (lub świadomie) zdaje sobie sprawę z tego, że jest przez te osoby oceniany. Co więcej, jeśli ci świadkowie wiedzą, jakiej wielkości jest datek, darczyńcy są wówczas bardziej hojni. Można by powiedzieć, że decyzje motywowane reputacją są częściej bardziej prospołeczne, tudzież altruistyczne."
Do tekstu..
Polska płowa wyznaniowa (10-11-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Kiedy byłem mały, Genowefa Pigwa śpiewała: "Łod nocy do rana, wszystko przez Reagana". Teraz powinna śpiewać: "Dylu dylu". Dylu dylu o trotylu. Ale na szczęście dylu dylu o trotylu trochę już zamiera, za to idzie Święto Niepodległości. Idzie, a nawet tupie wielkimi czarnymi glanami. Warszawa struchlała, ale ja się nie podniecam, bo wiem, czego się spodziewać. Najpierw policja pozwoli brunatnym zdemolować pół Śródmieścia, a potem złapie niemieckiego turystę z pilnikiem do paznokci i ogłosi, że to groźny lewicowy podżegacz, który spowodował zadymę.
Do tekstu..
Trotyl w prostacie (10-11-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie Zgłosił/a: liliac
"A lakonicznie i jednym zdaniem: od pozytywnego wyniku wielu testów przesiewowych nie należy jeszcze się gmyzić z rozpaczy, tylko spokojnie poczekać na potwierdzenie inną metodą...˙"
Do tekstu..
Latynoskie piekło kobiet (10-11-2012)
Zgłosił/a: Nessy
Jak żyje się w państwie, gdzie motywowane religijną doktryną prawo ściga aborcję jak najcięższą zbrodnię? Zapraszamy do Ameryki Łacińskiej.
Do tekstu..
35 polskich posłów chce intronizacji Serca Jezusa (10-11-2012)
Autor: -
Źrodło: tvp.info Zgłosił/a: slik
W sejmie działa wspólnota, która zabiega o to, by jak największa liczba parlamentarzystów dokonała Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. I choć ma być to akt wiary każdego posła i senatora, wspólnota zorganizowała w godzinach posiedzenia sejmu konferencję na ten temat. Ogłoszenie o konferencji wygłoszono z sejmowej mównicy
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365