Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.683.447 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 361 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Człowiek naprawdę posiada tylko to, co jest w nim.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Polisa na życie: "talibski" dzwonek w telefonie (30-12-2011)
Autor: mk\mtom\k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Jak uchronić się przed śmiercią z rąk talibów podczas jednej z nieoczekiwanych kontroli na drodze, podczas których rebelianci sprawdzają telefony komórkowe zatrzymanych, aby przekonać się o tym kogo wspierają? Przemyślni Afgańczycy stworzyli nowy biznes, który pozwala w takiej sytuacji ujść z głową - produkcja i sprzedaż "talibskich" dzwonków do komórek, które można szybko ustawić na wypadek problemów."
Do tekstu..
Czy rząd klęknie w nowym roku (30-12-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Polityka ustępstw czy zgrzyty - stosunki między Kościołem a rządem mogą w nowym roku zostać zakłócone"
Do tekstu..
Fałszywi prorocy GMO: cz 5. Irina Władimirowna Jermakowa (30-12-2011)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Badania tej rosyjskiej neurobiolog miały dowieść, że soja GMO wywołuje u szczurów bardzo wysoka śmiertelność. Nic z tego nie wyszło."
Do tekstu..
Fascynujący mózg gołębia (29-12-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"Ptaki są fascynującymi stworzeniami dla neurobiologa. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie stoją niżej od ssaków w drzewie ewolucyjnym, ale stanowią jego równoległą gałąź, a to, co łączy ptaki i ssaki jest wspólnym wczesnym dorobkiem ewolucyjnym pierwszych, w pełni lądowych, naszych przodków. Pod wieloma względami ptaki, rozwijając się równolegle ze ssakami, wyraźnie je przewyższyły."
Do tekstu..
O atrybucji (29-12-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Naukowcy próbując określić przyczyny globalnego ocieplenia są w podobnej sytuacji. Nie mogą wykonać eksperymentów kontrolnych przy pomocy kopii Ziemi, na której ludzkość nie odkryła paliw kopalnych i nie zaczęła zmieniać stężenia atmosferycznych gazów cieplarnianych; nie mogą powrócić do warunków z początku XX wieku i jeszcze raz wykonać niezbędnych obserwacji; nie mogą też wykonywać wielkoskalowych eksperymentów w atmosferze, by zbadać jak w rzeczywistości system klimatyczny zareaguje na podwojenie stężenia CO2 albo zmiany zawartości siarczanów. Określenie przyczyn (czy to naturalnych, czy antropogenicznych) zmian klimatu (przeszłych czy obecnie obserwowanej) z konieczności musi się zatem opierać o przewidywania wynikające z matematycznych modeli, porównywanych z obserwacjami."
Do tekstu..
Bieda też żąda od życia (29-12-2011)
Autor: Agnieszka Urazińska, Marcin Markowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Oto nowe zjawisko, z którym trudno sobie poradzić: ''Jestem biedny, dlatego mi się należy''. Przychodzą ludzie, którzy żądają. Pytają o paczki, są wściekli, gdy prawnik nie przyjmuje ich od ręki, tylko trzeba przyjść drugi raz. 80 proc. dorosłych podopiecznych ma postawę roszczeniową. I przekazują to dzieciom. Nawet kilkulatek, który w domu je tylko chleb z wodą i cukrem, w świetlicy potrafi tupnąć ze złości: ''Jak to, do cholery, nie ma dziś szynki?''."
Do tekstu..
Polki są bardziej religijne, panowie nie lubią spowiedzi (29-12-2011)
Autor: Rafał Kowalski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, do spowiedzi przystępuje ok. 80 proc. polskich katolików. - Szkoda tylko, że mężczyźni o wiele rzadziej niż kobiety decydują się na spowiedź - mówi rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku ks. Paweł Waruszewski.
Do tekstu..
Wielka Brytania: islam tak, chrześcijaństwo nie (29-12-2011)
Autor: EuroIslam.
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
"W Wielkiej Brytanii chrześcijańska pracownica wniosła pozew z powodu zwolnienia z pracy po tym, jak ujawniła akcję systematycznych prześladowań przez fundamentalnych muzułmanów."
Do tekstu..
Absurdalna mitręga (29-12-2011)
Autor: J. Żakowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: ratus
"Czy walka rządu z lekarzami o recepty refundacyjne ma sens, skoro stawką jest może pół procent kosztów refundacji czyli dużo mniej niż kosztowałoby uszczelnienie systemu?"
Do tekstu..
"Morza są słone od spermy wielorybów" czyli naukowe gafy celebrytów (29-12-2011)
Autor: PAP/ms
Źrodło: tvnmeteo.pl Zgłosił/a: JK
"W plebiscycie na największe naukowe gafy wygrali w tym roku gwiazda amerykańskiej telewizji Nicole Polizzi, członkini Partii Republikańskiej Michelle Bachmann oraz wokalistka Suzi Quatro. Listę naukowych bzdur co roku ogłasza Sense About Science (SAS)."
Do tekstu..
Fałszywi prorocy GMO: cz. 4. Percy Schmeiser (29-12-2011)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Percy Schmeiser to kanadyjski rolnik, który na tle sporów o GMO uwikłał się w liczne procesy sądowe. Jego przypadek swego czasu stał się głośny."
Do tekstu..
Zaskakujące objawienie. Zobaczyła twarz Jezusa (28-12-2011)
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: adaniluk
Pojawienie się wizerunku Jezusa na schnącej skarpecie zaskoczyło trzydziestoośmioletnią Sarę Crane podczas zbierania rozwieszonej bielizny. fot. Reuters Pojawienie się wizerunku Jezusa na schnącej skarpecie zaskoczyło trzydziestoośmioletnią Sarę Crane podczas zbierania rozwieszonej bielizny. Kobieta natychmiast podzieliła się swoim odkryciem ze swoimi bliskim, którzy byli pod wrażeniem podobieństwa plam do świętego wizerunku - czytamy na łamach telegraph.co.uk. - Zostawiłam tu te rzeczy do wyschnięcia i gdy chciałam je pozbierać poczułam, że ktoś mnie obserwuje. Gdy to zobaczyłam od razu zawołałam swojego chłopaka, bo nie wierzyłam własnym oczom. Lecz i on był wpadł w osłupienie. Na skarpecie wyraźnie było widać twarz Jezusa - opowiada Sara Crane. Skarpeta to kolejny z serii p
Do tekstu..
Gender, klasa, Wałęsa (28-12-2011)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy Danuta Wałęsa jest feministką? Nie ja wymyśliłam to pytanie. Pojawia się ono w jej autobiograficznej książce, pojawia się w jej omówieniach. Odpowiedź samej zainteresowanej jest przewidywalna: jasne, że nie. I nawet znajdujemy coś w rodzaju wyjaśnienia: bo kobieta, jak zechce, może wszystko osiągnąć, wszystko to, co mężczyźni. Musi tylko dużo bardziej się postarać. Dla niektórych z tej konstatacji wynika feminizm, dla niektórych nie. Dla mnie jest tu o jedną przesłankę za mało. Brakuje odpowiedzi na pytanie, czy chcemy to zmienić. Nie ma prostszej definicji "obiektywnego" feminizmu: jest to przekonanie, że kobiety mają gorzej i należy to zmienić. Cała reszta to komentarze i przypisy. Pełno w nich sporów o to, w czym gorzej i jak zmienić.
Do tekstu..
Tury, dodo, krowy morskie – czyli, jak ludzie tępili gatunki (28-12-2011)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
W dziejach Ziemi wyginęły ich tysiące. Kiedyś człowiek tylko w niewielkim stopniu przyczyniał się do ich zagłady, ale dzisiaj odpowiada za nią całkowicie.
Do tekstu..
MARYJNY I NIEMARYJNY MODEL RODZINY (28-12-2011)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Gdyby Kościół katolicki faktycznie zalecał Maryjny Model Rodziny, musiałby szczególnym szacunkiem darzyć panny w ciąży, popierać zapłodnienie in vitro i cesarskie cięcie (aby nie uszkodzić błony dziewiczej podczas naturalnego porodu) oraz białe małżeństwa, wychowujące jedynaka, nie będącego dzieckiem współmałżonk
Do tekstu..
Muzułmanin pobił francuską położną, gdy ta odbierała poród jego żony... (28-12-2011)
Autor: Euroislam
Źrodło: Euroislam.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Najpierw wyzwał położną od "gwałcicielek" (podczas przeprowadzania badania ginekologicznego), został wyprowadzony z sali porodowej, gdy zobaczył, że położna zdejmuje rodzącej kobiecie burkę, wyłamał drzwi i pobił ją.
Do tekstu..
Związki duchownych z oskarżonymi biznesmenami (28-12-2011)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Spotkania towarzyskie, rozmowy telefoniczne, handel ziemią, darowizny, a nawet wspólny sylwester - znani duchowni będą zeznawać w sądzie o kontaktach z rodziną śląskich bogaczy."
Do tekstu..
Kiedy Żydowi wolno opluć kobietę (28-12-2011)
Autor: Robert Stefanicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Mała Na'ama Margolese stała się ikoną walki o prawa kobiet w w Izraelu, a dzień po wyemitowaniu reportażu z jej udziałem prawicowy premier Benjamin Netanjahu potępił "religijną przemoc wobec kobiet w sferze publicznej" "
Do tekstu..
Izrael: prezydent wzywa do demonstracji przeciwko ultraortodoksyjnym Żydom (27-12-2011)
Autor: aw, IAR
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: mieczysławski
- Świecka większość w społeczeństwie nie powinna zezwalać ortodoksom na narzucanie skrajnie religijnych norm postępowania - powiedział prezydent Izraela, Szimon Peres, nawołując do masowego udziału w demonstracji przeciwko ultraortodoksyjnym Żydom, która odbędzie się wieczorem w miejscowości Beit-Szemesz niedaleko Jerozolimy.
Do tekstu..
Fałszywi prorocy GMO: cz.3 Jeffrey Smith (27-12-2011)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Autor dwóch poczytnych książek o GMO, którego słuchali ministrowie wielu krajów jest byłym nauczycielem tańca i joginem. Poza tym, wiele o jego wykształceniu nie wiadomo."
Do tekstu..
Spojrzenie w przyszłość (27-12-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Robert Heinlein to obok Isaaca Asimova oraz Arthura C. Clarka (i jeszcze zapominanego przez Zachód czasami Lema oczywiście) jeden z filarów pisarstwa z gatunku science-fiction. Znany był z tego, że swoje opinie wplatał często i gęsto w swoją twórczość. W roku 1950 popełnił artykuł pt. Skrzynka Pandory (dwa lata później przedrukowany przez magazyn Galaxy), w którym wypunktował listę swoich przewidywań, co do naszej przyszłości. A ściślej - naszej przeszłości, gdyż przewidywania były robione na rok 2000. Sami więc możecie ocenić, ile z jego zgadywania było prawdziwie wizjonerskie, a ile wciąż jeszcze czeka na realizację..."
Do tekstu..
‘Tis the season to be jolly … violent! (27-12-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
JOURNALISTS and police were roughed up, stones were thrown and refuse bins set alight in the Israeli town of Beth Shemeth yesterday when hundreds of ultra-Orthodox Jewish men got stroppy in defence of rules they have imposed to segregate their womenfolk - or chattels as they tend to regard them.
Do tekstu..
The Killing Zone (27-12-2011)
Zgłosił/a: JK
"The Killing Zone covers the battle women face around the world to have their human rights respected. We call it The Killing Zone because oppressing females their entire lives is bleeding the human society to death. Torture, imprisomments, and barbaric executions are just a few examples of the many abuses women are exposed to under fascist traditions and religious fanaticism."
Do tekstu..
Mokra strona Księżyca (27-12-2011)
Autor: Michał Różyczka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Księżyc znowu budzi ciekawość uczonych, od kiedy odkryto na nim wodę. Budowa bazy księżycowej staje się coraz bardziej realna."
Do tekstu..
Graj, Szatanie! (26-12-2011)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Tegoroczna jesień minęła pod znakiem Szatana. Tomasz Terlikowski powiedział w rozmowie z Piotrem Najsztubem w "Wprost", że czuł go (Szatana, a nie Najsztuba) wiele razy. Szatan, jego zdaniem, jest osobą, choć nie jest materialny, jest niebywale inteligentny i cyniczny, jemu nie przeszkadza, że ktoś z niego żartuje, zwodzi ludzi, posługuje się artystami. Terlikowskiego martwi, że "dokonuje się trywializacji tej osoby, że robi się z niej żarty i sugeruje, że każdy, kto wierzy w istnienie osobowego szatana to jest świr". Szatan - mówi Terlikowski - jest obrzydliwy.
Do tekstu..
III Rewolucja Przemysłowa receptą na kryzys (26-12-2011)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Tu trzeba nowej energii
Do tekstu..
Wśród nocnej ciszy (26-12-2011)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Od strony ołtarza słyszymy opowieść o Bogu narodzonym w stajni, wplecioną w urzędowy kontrreformacyjny komunikat napisany i odczytywany pezetpeerowskim głosem (przepraszam wszystkich nostalgików PZPR-u, przepraszam wszystkich nostalgików Kontrreformacji, nigdy nie chciałem nikogo obrażać, a już szczególnie w tę noc itd., ale przecież tylko te dwie nostalgie możemy tutaj i wszędzie napotkać, a obu tych nostalgii nienawidzimy tak samo). Ksiądz, nie gorszy od innych ludzi, może lepszy od nas, kończąc komunikat, ogłasza drewnianym głosem drewnianą formułę, której jego samego dawno już wyuczono, informującą wiernych o nieodległej już "intronizacji Serca Jezusowego".
Do tekstu..
God for the retarded (26-12-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Helping the retarded to know God: A guide for Christian teachers of the mentally handicapped by Hans R Hahn and Werner H Raasch...
Do tekstu..
Neuromarketing: Prove Thyself & Protect Consumers (26-12-2011)
Autor: Ann Parson
Źrodło: The DANA Foundation Zgłosił/a: coreless
Co to jest neuromarketing i czy naprawdę działa?
Do tekstu..
Równość zaczyna się w przedszkolu (26-12-2011)
Autor: Sara Hasbar, Magda Kicińska
Źrodło: Feminoteka Zgłosił/a: liliac
"Niebieski kubeczek dla niej, a różowy dla niego - czyż nie brzmi to dziwnie? Nie dla szwedzkich maluchów. Dzięki edukacji wrażliwej na pleć już na poziomie przedszkola tamtejsze dzieci mają równe możliwości. Pedagogika biorąca pod uwagę perspektywę gender staje się w szwedzkich przedszkolach coraz popularniejsza."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365