Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.678.218 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest doskonałym środkiem antykoncepcyjnym. Niestety, działa tylko na umysły."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Lucia de Jesus Superstar (12-02-2013)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: Shavo
Jutro (13 lutego) mija ósma rocznica śmierci ostatniej katolickiej wizjonerki, siostry Łucji. Mimo, iż katolickie źródła obmalowują ją w aureoli świętej, warto wspomnieć o kilku wątpliwościach. Szczególnie, że rola dziewczynki, na zeznaniach której oparto objawienia fatimskie, jest niejednoznaczna.
Do tekstu..
WSZYSCY NA JEDNEGO – BRONIĘ WIĘC PALIKOTA (11-02-2013)
Autor: Roman Nowicki
Źrodło: www.natemat.pl Zgłosił/a: Artur@R
No i mamy problem Wandy Nowickiej. Powszechna chęć zniszczenia Palikota i ugrania czegoś dla siebie wzięła górę nad interesem publicznym i zdrowym rozsądkiem. Każda partia na scenie politycznej prowadzi gry i zabawy, mające zwrócić uwagę potencjalnych wyborców. Większość polityków stosuje przy tym metody dalekie od zwykłej ludzkiej przyzwoitości.
Do tekstu..
Lepperyzacja Ruchu Palikota (11-02-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Ruch Palikota przypomina Samoobronę nie tylko z powodu używanego języka i metod politycznej walki ("metoda na cepa"), ale i głoszonego dziś hasła: "Nowicka musi odejść", tak jak według Leppera "Balcerowicz musiał odejść". Palikot i Rozenek, tak jak kiedyś Lepper i Łyżwiński, postanowili wywołać i prowadzić agresywną wojnę płci, pełną pogardy wobec kobiet.
Do tekstu..
Geny a płeć. Odpowiedź dla Pani Pawłowicz (11-02-2013)
Autor: Maria Pawłowska
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
Wypowiedź posłanki Pawłowicz pod adresem posłanki Grodzkiej nie tylko nie licuje z godnością sprawowanej przez nią funkcji, ale jest też sprzeczna z faktami. Choć posłanka Pawłowicz ma rację twierdząc, że kuracja hormonalna nie czyni kogokolwiek kobietą bądź mężczyzną, myli się jednak kiedy mówi, że "Kod genetyczny tu decyduje".
Do tekstu..
Nowicka-gate, czyli przeżujmy to jeszcze raz (11-02-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Panowie posłowie nadal robią to, co robili dotychczas. To od pań posłanek oczekuje się wyższych standardów, mniej lub bardziej wprost wymawiając im, że łaska wyborcza nie po to pozwala im się bawić w politykę, by zachowywały się jak reszta polityków. Mają być lepsze, ładniejsze i grzeczniejsze, i dać się wywalić bez pyskowania, gdy szefowi się znudzą. To nie jest obrona Nowickiej biorącej nagrodę. To jest atak na metody Palikota, który najpierw Nowicką zgarnął (ucierając nosa SLD i chwaląc się nagle zyskanym feministycznym sumieniem) na swoje listy wyborcze, a potem ją przeczołgał z pozycji etycznych, o których powinen akurat on długo i w skupieniu milczeć."
Do tekstu..
Rodzic, czyli matka? (11-02-2013)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: liliac
"...przystąpiłam do prac nad Apelem Obywatelskim ''o zapewnienie, by wraz z wydłużeniem płatnych urlopów rodzicielskich rozszerzone zostały uprawnienia ojców''. Myślałam, że politycy łykną go bez trudu, a media z radością podchwycą. O co konkretnie chodzi? O cztery tygodnie. Apelujemy, by wydłużając do roku urlopy rodzicielskie, rząd wydłużył część przysługującą wyłącznie mężczyznom. Urlop ojcowski rozrósłby się z dwu do sześciu tygodni i byłoby to prawo niezbywalne - ojciec nie mógłby zrezygnować z niego na rzecz matki. W Skandynawii jest tego męskiego czasu z dzieckiem dużo więcej, ale od czegoś trzeba zacząć.(...)Apel poszedł do Tuska, Komorowskiego, Sejmu, Senatu i kilku ministerstw. Poszedł do mediów i zaprzyjaźnionych dziennikarzy. I co? I nic. Głuche milczenie."
Do tekstu..
Czy urodzisz dziecko za wyższą emeryturę? (11-02-2013)
Autor: Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Fundowanie matkom wyższej emerytury z kieszeni bezdzietnych to nie żaden solidaryzm społeczny, ale dzielenie obywateli na lepszych i gorszych. Przy okazji karanie ludzi, którzy nie z własnej winy dzieci mieć nie mogą."
Do tekstu..
Czy płeć jest uwarunkowana genetycznie (11-02-2013)
Autor: Jacek Belowski
Źrodło: blog.endokrynologia.net Zgłosił/a: liliac
"Wbrew powszechnej opinii drugorzędowe cechy płciowe nie są uwarunkowane genetycznie, lecz hormonalnie. Poniższy rysunek wyjaśnia wszystko - różnicowanie w kierunku męskim jest całkowicie zależne od istnienia i prawidłowego działania hormonów jądra. Różnicowanie drugorzędowych cech płciowych kierunku żeńskim jest w dużym stopniu hormonalnie niezależne."
Do tekstu..
"Był agresywny i arogancki, groził policjantom". Proboszcz stanie prze (11-02-2013)
Autor: aja/par
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Jest akt oskarżenia w sprawie awantury, którą na stacji benzynowej w Sierpcu (woj. mazowieckie) miał wywołać ks. Wiesław M. Proboszcz parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Chojnicach odpowie za znieważenie i grożenie policjantom oraz za próbę wpływania na nich, żeby "zaniechali czynności prawnych". Duchownemu grożą 3 lata więzienia. "
Do tekstu..
Papież Benedykt XVI abdykuje (11-02-2013)
Autor: adso
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Papież Benedykt XVI zrezygnuje z funkcji Głowy Kościoła Katolickiego - podała agencja Reutersa powołując się na włoską agencję ANSA. Nic nie wiadomo o powodach tej decyzji. Tę informację potwierdził rzecznik Watykanu Federico Lombardi. "
Do tekstu..
Homo poza normą? (11-02-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Poseł PO John Godson twierdzi, że "kiedy mężczyzna i mężczyzna pałają do siebie namiętnością, to jest wypaczeniem od normy". A jeśli pałają nienawiścią lub się zabijają, to jest to w normie. Dziwna to norma.
Do tekstu..
Arcybiskup z Watykanu za związkami partnerskimi: Geje też zasługują na miłość (10-02-2013)
Autor: wg, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Przewodniczący Papieskiej Rady Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia wprowadził ostatnio sporo zamieszania. Na swojej konferencji prasowej oświadczył, że kraje powinny zalegalizować u siebie związki partnerskie dla wszystkich. Według niego, wszyscy ludzie - w tym homoseksualiści - mają taką samą godność i jako "dzieci Boże" zasługują na miłość. Watykański hierarcha oświadczył, że o ile jest zwolennikiem otwarcia w dziedzinie przyznania praw cywilnych związkom partnerskim i całkowitej dekryminalizacji homoseksualizmu, to nie ma jego zgody na małżeństwa jednopłciowe.
Do tekstu..
What if... (10-02-2013)
Autor: Daniel Sokol
Źrodło: BBC Zgłosił/a: liliac
Najsłynniejsze "dylematy etyczne", filozoficzne eksperymenty myślowe - dylemat skrzypka, dylemat zwrotnicy (wagonika), dylemat speleologów.
Do tekstu..
Odpierdolcie się od biologii (10-02-2013)
Źrodło: miskidomleka.wordpress.com Zgłosił/a: ramichael
Naprawdę, przestańcie, you're doing it wrong. Ja wiem, fajnie jest ustroić się w piórka Obiektywnej i Naukowego, i w światopoglądowej dyskusji zakrzyknąć "FAKTY!!!!!!! są po mojej stronie!!!!!". Ale nie. Bo argumentujecie "faktami", które faktami nie są. Albo je wypaczyliście, wyrwaliście z kontekstu. Świadomie lub nieświadomie zignorowaliście, że inne fakty biologiczne sprowadzają waszą argumentację do absurdu. Lub dają podstawy do zupełnie innych wniosków. Bo wreszcie biologia - wbrew pozorom - naprawdę nie powinna być głównym argumentem w takich dyskusjach
Do tekstu..
Nie niszczcie zabytków, do cholery! (10-02-2013)
Autor: Julia Kubisa
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Nie mam pojęcia, czy zabytki są kapitalistyczne czy nie. Może dbanie o dorobek kulturalny to jakiś burżuazyjny obyczaj albo i filisterstwo w czystej postaci? Może krakowiak i góral są symboliczną reprezentacją wyzysku chłopów pańszczyźnianych, na zawsze przykutych do mieszczańskiej kamienicy? A może nachalnie promowali kulturę ludową i dlatego im się dostało? Niech poleje się farba w odcieniu komunistycznej czerwieni, niech zbruka!"
Do tekstu..
600 tys. kartotek, 2 mln stron badań klinicznych. Ostry trening "Watsona (10-02-2013)
Autor: abs//gak
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Superkomputer Watson, który odpowiada na pytania zadawane w języku naturalnym, może pomóc w zwiększeniu szybkości i skuteczności leczenia nowotworów - ogłosiła firma IBM. "
Do tekstu..
Pierwszej Hindusce udało się unieważnić małżeństwo (10-02-2013)
Autor: Izabela O’Sullivan
Źrodło: http://kobieta.wp.pl Zgłosił/a: Reshca
"Kiedy miała roczek, rodzice wydali ją za mąż za trzyletniego chłopca. W wieku 18 lat dowiedziała się prawdy i uciekła. Hinduska Laxmi Sargara jest pierwszą w historii swojego kraju kobietą, której udało się unieważnić małżeństwo. Teraz znów stanęła na ślubnym kobiercu, tym razem z własnym wybrankiem. "
Do tekstu..
18 Complicated Scientific Ideas Explained Simply (09-02-2013)
Autor: Arika Okrent
Źrodło: mental_floss Zgłosił/a: Unulfo
Geologists Anne Jefferson and Chris Rowan created the Tumblr "Ten Hundred Words of Science" to collect examples of scientific text rendered into up-goer five speak. From the site, here are examples of up-goer simplified science from 18 different fields.
Do tekstu..
UF researchers include humans in most comprehensive tree of life to date (09-02-2013)
Autor: Danielle Torrent
Źrodło: University of Forida Zgłosił/a: Unulfo
Appearing Thursday in the journal Science, the study details how researchers used both genetic and physical traits to reconstruct the common ancestor of placental mammals, the creature that gave rise to many mammals alive today.
Do tekstu..
Nie mieszajcie Darwina w kłótnię o związki partnerskie (09-02-2013)
Autor: Marcin Ryszkiewicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: greg
"Dziś ewolucjonizm okrzepł, dopracował się precyzyjnych narzędzi badawczych i języka, który dokładnie rozróżnia to, co w pionierskich czasach Darwina skrywały mgliste parabole. Takie pojęcia jak egoizm i altruizm, interes gatunku a interes osobniczy, dobór naturalny a dobór grupowy i wiele innych, które na pozór wydają się proste, mają w ewolucjonizmie specyficzne znaczenia. Ich zrozumienie nie jest proste, a ich używanie w potocznym języku dla bronienia swoich racji lub zwalczania racji obcych wiąże się z ryzykiem nadinterpretacji lub wręcz fałszowania rzeczywistości."
Do tekstu..
Transgeniczne pomidory z genem Bs2 (09-02-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Bakteryjna plamistość pomidorów jest nazwą choroby występującej w uprawach pomidorów oraz papryki. Sprawcą są bakterie gram-ujemne z rodzaju Xanthomonas. Choroba ta nie jest jeszcze poważnym zagrożeniem dla upraw warzyw w naszym klimacie. Stanowi ona jednak niemały problem w krajach Europy południowej czy w USA. Obecność bakterii wykrywa się w około 70% upraw pomidorów na Florydzie, a w wyniku choroby dochodzi do utraty niemal 50% całkowitego plonu."
Do tekstu..
Tunezja nie jest ideałem arabskiej rewolucji (09-02-2013)
Autor: Marta Urzędowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Śmierć świeckiego polityka i wywołane nią zamieszki pokazują, że Tunezja nie nadaje się już na stawianą Arabom za wzór rewolucyjną success story. Kraj boryka się z politycznymi przepychankami, kryzysem gospodarczym i rosnącymi w siłę islamskimi radykałami."
Do tekstu..
"Ewolucja nie tworzy żadnych norm, to społeczeństwa je tworzą" (09-02-2013)
Autor: dżek
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Normy etyczne nie mogą być wyprowadzane na podstawie tego, co naturalne lub powszechne w przyrodzie - Komitet Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk dołącza się do chóru krytyków poznańskiego listu w obronie posłanki Pawłowicz."
Do tekstu..
Była piękną kobietą - stereotypy społeczne dotyczące płci są wszędzie (09-02-2013)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
" Kobieta ma być piękna i rodzić. Dla starych kobiet robi się na basenach osobne przebieralnie, żeby nie szokowały. (...) - Płeć społeczna, wbrew protestowi ministra Gowina jest faktem - mówiła marszałek Wanda Nowicka (RP) otwierając w Sejmie konferencję "Stereotypy genderowe w edukacji, prawie i przestrzeni publicznej". Nawiązała do sprzeciwu ministra sprawiedliwości wobec zamiaru przystąpienia Polski do konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej."
Do tekstu..
The Guardian o Grodzkiej: mogłaby przejść do historii (08-02-2013)
Autor: TVN24
Źrodło: tvn24.pl/The Guardian Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Obecność Grodzkiej na stanowisku wicemarszałka Sejmu pomogłaby "otworzyć oczy niektórym ludziom na fakt, że świat nie składa się wyłącznie z osób, które wyglądają, myślą i czują tak jak oni".
Do tekstu..
Jak żyć z Benedyktem XVI? (08-02-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Benedykt XVI wezwał duchownych by naśladowali Jezusa. I nie chodziło mu bynajmniej o zamianę wody w wino ani chodzenie po wodzie, ale o prowadzenie skromnego życia. Podczas audiencji, zwracając się do Polaków, stwierdził, że księża powinni żyć w "czystości, ubóstwie i posłuszeństwie". Trafił, jak kulą w płot.
Do tekstu..
Po skandalu w Kolonii Kościoły tracą wiernych (08-02-2013)
Autor: Elżbieta Stasik
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Odmówienie przez katolickie kliniki w Kolonii pomocy zgwałconej kobiecie w najwyższym stopniu oburzyło wiernych. Tylko w Kolonii wystąpiło z Kościołów blisko 500 osób, głównie z Kościoła katolickiego. Wyjątkowo dużą liczbę osób występujących z Kościoła katolickiego odnotowano w styczniu br. w Kolonii. Jak poinformował Sąd Rejonowy w Kolonii, tylko w drugiej połowie stycznia wystąpiło z Kościoła 494 Kolończyków, w tym 368 katolików.
Do tekstu..
Środa: Janusz uważa, że monopol na politykę mają faceci (08-02-2013)
Autor: Magdalena Środa, Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Palikot poważne polityczne rozmowy prowadzi z mężczyznami, z kobietami najwyżej sympatyczne pogawędki.
Do tekstu..
Jak to się robi w Niemczech:Bahlsen kontra Ciasteczkowy Potwór i narodowi socjal (08-02-2013)
Autor: cmos
Źrodło: http://nrdblog.cmosnet.eu Zgłosił/a: liliac
"Ta historia ma morał który brzmi: Opłaca się być porządnym człowiekiem. Mianowicie po upadku III Rzeszy Hannover zajęły wojska alianckie. No i żołnierze, jak to żołnierze plądrowali sobie różne obiekty. Ale gdy doszli do firmy Bahlsenów, pracownice przymusowe stanęły przed bramą i żołnierzy nie wpuściły, mówiąc że to ich firma i plądrowanie tylko po ich trupie. Zakłady zostały w 60% zniszczone przez bombardowania, ale nic nie zostało zrabowane ani rozkradzione."
Do tekstu..
Niezwykłe przygody ruchów antyszczepionkowych na końcu (a końca nie widać) (08-02-2013)
Autor: sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"W ostatnich latach wiele słyszy się i czyta na temat szkodliwości szczepionek i programów powszechnych szczepień. Antyszczepionkowe ruchy są prężne, wśród ich przedstawicieli znajdują się celebryci, a ich poglądy mają duży wpływ na rodziców, obawiających się o zdrowie dzieci. Wielu obserwatorów tej sytuacji wydaje się wierzyć, że ruchy antyszczepionkowe są nowością we współczesnych społeczeństwach. Że powstały stosunkowo niedawno, w odpowiedzi na zbyt dużą (zdaniem ich przedstawicieli) liczbę obecnie stosowanych szczepionek przeciw chorobom wieku dziecięcego, na kontrowersje związane z niektórymi szczepieniami (na przykład wymyślone i podsycane przez Andrew Wakefielda zastrzeżenia wobec szczepionki MMR - przeciw odrze, śwince i różyczce), czy wręcz w powiązaniu z szerzonymi tu
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365