Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.698.659 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Starość we wszystko wierzy. Wiek średni we wszystko wątpi. Młodość wszystko wie.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
USA przyznają rację Rosji w konflikcie z Gruzją (22-08-2008)
Autor: bart
Zgłosił/a: Henryk_P
Amerykański ambasador w Moskwie: Rosyjska odpowiedź na gruziński atak była uprawniona. Chodzi o początek ostatniej wojny w Gruzji. Gdy wojska Micheila Saakaszwilego najechały Osetię Południową, doszło także do wymiany ognia z rosyjskimi siłami pokojowymi stacjonującymi w zbuntowanej prowincji. Dla Moskwy był to casus belli. Teraz swoje zrozumienie dla działań Kremla wyraził amerykański ambasador - John Beyrle. Jego wywiad dla rosyjskiego dziennika "Kommersant" cytuje izraelski portal Debka. Ambasador stwierdził, że Waszyngton w żaden sposób nie sankcjonował początkowych posunięć Gruzji, gdy jej siły po serii incydentów granicznych, zaatakowały Osetię Południową, uruchamiając zmasowaną odpowiedź Rosji. - Nie chcieliśmy, by [Gruzja] użyła siły i stwierdziliśmy to jasno - pow
Do tekstu..
Redzikowo: Protarczowy ksiądz (22-08-2008)
Źrodło: http://cia.bzzz.net/ Zgłosił/a: Henryk_P
W Redzikowie księża modlą się o "nawrócenie" wójta i innych przeciwników budowy tarczy. Protesty redzikowskich włodarzy bolą tamtejszych duszpasterzy, którzy już przygotują się na przyjęcie Amerykanów. -Kaplica będzie do ich dyspozycji. Zagwarantujemy im dostęp do wszystkich sakramentów. Uruchomimy dodatkowe msze - opowiada ks. Eugeniusz Łabisz, proboszcz słupskiej parafii garnizonowej. W ostatnią niedzielę księża odprawili nawet specjalną mszę świętą w intencji przeciwników tarczy. - Modliliśmy się, by przestali się lękać i by podeszli do tarczy bez strachów i uprzedzeń - mówi Łabisz. - Moim obowiązkiem jako duszpasterza jest tłumaczyć wiernym, że musimy się dogadywać z Amerykanami - dodaje. Dlatego księża już planują spotkania z mieszkańcami, podczas których chcą przekonywać d
Do tekstu..
Roboty z Alzheimerem: hodowla cyborgów i preludium do programowania mózgu (22-08-2008)
Autor: Łukasz Partyka
Źrodło: techNOblog Zgłosił/a: Paweł Przybyłowicz
Szczurze neurony sterują małymi robotami w laboratorium. Hodowla komórek nerwowych łączy się ze swoim mechanicznym ciałem za pośrednictwem dziesiątków elektrod. Oczywiście szczurze neurony to tylko wprawki przed manipulacją ludzkimi.
Do tekstu..
Czy pastarfarianizm trafi do Polski (21-08-2008)
Autor: Krzysztof Kalkowski
Źrodło: wiadomosci24.pl Zgłosił/a: jarekland
Do największych religii świata zalicza się islam oraz katolicyzm. Każda z tych religii ma grubo ponad miliard wyznawców. Jednak część z nich w trakcie ostatnich lat zmieniła wyznanie i zapisała się do Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.
Do tekstu..
L. Kaczyński szkodzi Polsce... (16-08-2008)
Autor: "Obserwator"
Źrodło: forum tvn24.pl Zgłosił/a: Michał Jerzy
Forumowicz przedstawia swoje wnioski na temat polskiej polityki zagranicznej.
Do tekstu..
Obrażanie uczuć religijnych a obrażanie rozumu - art.196 kk (16-08-2008)
Autor: Marcin Mlekodaj
Źrodło: www.ego.riki.pl Zgłosił/a: wasilewski
Jak powszechnie wiadomo wiele wieków temu obrażano chrześcijan, zanim ich religia stała się oficjalną ideologią Imperium Rzymskiego. "Pojęcie "obrazy uczuć religijnych" robi w Polsce, podobnie jak wśród fundamentalistów muzułmańskich, sporą karierę. Tylko dlaczego ironizowanie z przeświadczenia, że biały słoń zwiastował matce Buddy, że urodzi kogoś niezwykłego, miałoby zachwiać tym który w to wierzy?
Do tekstu..
Cel pielgrzymek (16-08-2008)
Autor: -
Źrodło: forum.gazeta.pl Zgłosił/a: zet
Dyskusja na forum "GW". "Wszyscy szli "w intencji". Chcieli pomyślności, załatwienia czegoś dla siebie lub kogoś z bliskich. Nie podejmowali (wyłącznie lub wcale) fizycznych starań, by to czynem zmienić, ale uważali, że bardzo istotne jest wstawiennictwo za ich sprawą Pana Bozi. To smutny obraz naszego społeczeństwa. Mało samodzielności, wiary we własne siły, planowania swojej przyszłości, a zamiast tego "oddanie się w opiekę" i liczenie na "załatwienie sprawy". "
Do tekstu..
Niebezpieczne inicjacje (15-08-2008)
Autor: Ks. Aleksander Posacki SJ
Źrodło: "Nasz Dziennik" / Portal powiatu limanowskiego Zgłosił/a: Sloniu
Ukryte związki ideologii Woodstock z hinduizmem
Do tekstu..
A co jeśli Richard Dawkins się myli ? (14-08-2008)
Autor: R.D.
Źrodło: youtube.com Zgłosił/a: G.K.
Richard Dawkins odpowiada na pytanie: "Jeśli pan się myli [w kwestii istnienia Boga] -- co wtedy?"
Do tekstu..
Robot z żywym mózgiem (14-08-2008)
Autor: Anna Błońska
Źrodło: kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: zolv
Badacze z Uniwersytetu w Reading zbudowali robota, którego działaniami kieruje biologiczny mózg.
Do tekstu..
Wkurzacz czeski (14-08-2008)
Autor: Marisz Szczygieł
Źrodło: Gazeta Wyborcza / Duży Format Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Każdy chciałby się zsikać w spodnie, ale mu kultura zabrania, czyli przewodnik po najciekawszych rzeźbach w Pradze, czytaj: rzeźbach Davida Czernego
Do tekstu..
Etyka w szkole. Czym jest wolność i godność (14-08-2008)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: GW Zgłosił/a: MA
Środa odpowiada Domaniewskiemu: Główne problemy etyczne nie polegają na tym, że ktoś nie uznaje ludzkiej godności lub że ktoś nie rozumie, że wolność jest wartością, tylko że każdy, uznając te wartości, nadaje im sens własny, który traktuje jako uniwersalny
Do tekstu..
Jutro wyjeżdżam do Laponii (12-08-2008)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: MA
"Jutro wyjeżdżam do Laponii" to debiutancka powieść naszego kolegi z Wirtualnej Polski, o dzisiejszych trzydziestolatkach w Polsce. Książkę wydał Prószyński i S-ka pod patronatem WP.
Do tekstu..
Bezkarne maltretowanie Agaty (11-08-2008)
Autor: Andrzej Leszyk
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: zet
Wszystko wskazuje na to, że osoby odpowiedzialne za szykanowanie ciężarnej 14-latki unikną jakiejkolwiek dpowiedzialności. To, że prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie nakłaniania 14-letniej dziewczyny do wykonania zabiegu przerwania ciąży, nie mogło być dla nikogo zaskoczeniem. Wątpliwości budzi natomiast jednoczesne umorzenie drugiego wątku postępowania - czyli sprawy o bezprawne zmuszanie dziewczyny do tego, by ciąży nie usuwała, oraz o uniemożliwianie dokonania zabiegu. I słusznie matka 14-latki złożyła zażalenie na tę decyzję prokuratury. Winni szykanowania jej córki nie powinni chyba tak łatwo ujść wymiarowi sprawiedliwości.
Do tekstu..
15 tys. zł miesięcznie bez wychodzenia z domu (09-08-2008)
Autor: Michał Sielski
Źrodło: gazetapraca.pl Zgłosił/a: zet
W internecie aż roi się od ofert świetnie płatnej pracy, która nie wymaga żadnego wysiłku, wykształcenia czy wielkich umiejętności. Wystarczy komputer z dostępem do sieci i orientacja na sukces.
Do tekstu..
"Projekt Dakota" (08-08-2008)
Autor: Henryk_P
Źrodło: Fakty i Mity Zgłosił/a: Henryk_P
Środowiska prawicowe szykują kolejny projekt, który ma uczynić z Polski jeszcze większe kuriozum europejskie. Chcą zrobić z lekarzy katechetów. Rydzykowy Nasz Dziennik objął patronat medialny nad Projektem Dakota, przedsięwzięciem religijno-politycznym, które ma zmusić lekarzy do propagowania katolickiego punktu widzenia przy okazji wykonywania praktyk medycznych. Chodzi mianowicie o zobowiązanie lekarzy do informowania kobiet, którym przysługuje legalna aborcja, o pełnym człowieczeństwie płodu ludzkiego. Takie zobowiązanie miałoby się znaleźć w ustawie o zawodzie lekarza i dentysty. Prawicowo-kościelne lobby chce także wywierać presję na samorząd lekarski, aby podobny zapis medycy umieścili w swoim kodeksie etyki. Projekt zawdzięcza dziwną nazwę amerykańskiemu stanowi Dakota Połud
Do tekstu..
BMJ: Wpływ biernego palenia na zdrowie może być zawyżony (07-08-2008)
Źrodło: science.eu.org Zgłosił/a: MA
Wpływ biernego palenia na zdrowie może nie być aż tak negatywny, jak dotąd szacowano - wskazują najnowsze wyniki dwóch naukowców amerykańskich, które publikuje pismo "British Medical Journal".
Do tekstu..
Seks dla samouków (06-08-2008)
Autor: Beata Dżon
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Choć poziom wiedzy nastolatków o seksualności często jest żenujący, MEN w sprawie edukacji seksualnej nie planuje żadnych zmian. W szkole jak za Giertycha.
Do tekstu..
Zmiana płci po szwedzku (05-08-2008)
Autor: dziennik.pl
Źrodło: wiadomości.onet.pl Zgłosił/a: ellubis
Jeśli chcesz zmienić płeć, poddaj się najpierw kastracji - przeciwko temu pomysłowi szwedzkich władz ostro protestują organizacje homoseksualistów - czytamy na stronie internetowej dziennik.pl.
Do tekstu..
Czy celibat bardziej zgodny z naturą niż ślub homo? (04-08-2008)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ellubis
Magdalena Środa: "Zawsze zadawałam sobie pytanie, jak społeczność złożona wyłącznie z mężczyzn żyjących w celibacie może dekretować to, co w kwestiach ludzkiej aktywności prokreacyjnej i seksualnej normalne, a co nie. Wszak celibat jest z pewnością stanem mniej zgodnym z naturą, niż na przykład - homoseksualizm."
Do tekstu..
OCZEKUJĘ „BÓG ZAPŁAĆ” (04-08-2008)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: blog.onet.pl Zgłosił/a: Andrzej Kierski jr
"[...] krytyka konkretnych nagannych działań kleru nie ma nic wspólnego z atakowaniem Kościoła (jako zbioru wiernych), a tym bardziej z napadaniem na religię czy Boga. Nie ma też żadnych znamion obrazy uczuć religijnych" - pisze w swoim blogu Joanna Senyszyn.
Do tekstu..
ślub lesbijek + komentarze na onet.pl (03-08-2008)
Źrodło: wiadomości.onet.pl Zgłosił/a: ellubis
Krótka informacja o tym, że w Warszawie odbył się ślub lesbijek oraz bogactwo komentarzy na ten temat.
Do tekstu..
What Theo van Gogh was murdered for (03-08-2008)
Źrodło: Youtube Zgłosił/a: MA
Working from a script written by Ayaan Hirsi Ali, van Gogh created the 10-minute movie Submission. The movie deals with the topic of violence against women in Islamic societies; telling the stories of four abused Muslim women. The title itself, "Submission", is a translation of the word "Islam" into English. In the film, telling their stories as if they are speaking to Allah. Qur'anic verses unfavourable to women are projected onto their bodies in Arabic. After the broadcast of Submission, Van Gogh and Hirsi Ali also received death threats. Van Gogh did not take these very
Do tekstu..
Warszawa: Antyklerykalny happening (02-08-2008)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: http://lewica.home.pl/? Zgłosił/a: Pasieta
27 lipca warszawskie koło RACJI Polskiej Lewicy zorganizowało na terenie Starego Miasta happening związany z 15. rocznicą podpisania Konkordatu. Motto, jakie przyświecało organizatorom brzmiało: "Nie pytaj,
Do tekstu..
Inwazja imigrantów na włoską wyspę (01-08-2008)
Autor: onet.pl
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: piotr.warszcz
"La Repubblica" przytacza słowa zirytowanego burmistrza De Rubeisa, który ostro krytykuje Watykan za sprzeciw wobec podejmowanych przez rząd Silvio Berlusconiego prób powstrzymania fali napływu nielegalnych imigrantów. - Niech Watykan przestanie rugać rząd i otworzy drzwi klasztorów oraz prawie pustych już seminariów, by imigrantki i dzieci mogły być goszczone przez Kościół - powiedział burmistrz Lampedusy.}
Do tekstu..
Piątkowe zaćmienie słońca zobacz w sieci (31-07-2008)
Autor: Andrzej
Źrodło: exploratorium.edu Zgłosił/a: Andrzej Kierski jr
Nasz sztuczny satelita zasłoni jutro około południa naszą gwiazdę i na dobry moment świat znajdzie się w strefie mroku. Niestety, nad Polską zaćmienie będzie niepełne, najlepiej będzie je widać nad Chinami. Ale mamy dobrą wiadomość - w internecie zobaczycie chińską transmisję na żywo. Podajemy adres.
Do tekstu..
Krew i woda - ofiary z ludzi i czary w XXI wieku (30-07-2008)
Autor: T. Dudkowski
Źrodło: Blog Zgłosił/a: MA
Najbardziej oczywistą korzyścią z konsekwentnego stosowania naukowych metod jest medycyna. Wyznawcy różnych religii atakują teorię ewolucji, zniekształcają to co fizyka ma do powiedzenia o Big-Bangu i zaklinają naukę z pasją całą mocą swoich życzeń, ale kiedy są chorzy - oczywiście - idą do lekarza. Wydawałoby się, że czasy kiedy chorą dziewczynkę wkłada się na "trzy zdrowaśki" do pieca mamy już za sobą. Niestety manipulatorskie właściwości religii nie zmieniły się w tej dziedzinie, w sumie czemu miałyby się zmienić?
Do tekstu..
Teoria ewolucji ma już 150 lat (29-07-2008)
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: MA
Rozmowa Anny Laszuk z Piotrem Szwajcerem, szefem Wydawnictwa CiS i popularyzatorem nauki, członkiem PSR
Do tekstu..
Atomowy kwiatek do kożucha (28-07-2008)
Autor: Krzysztof Żmijewski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: blue_max
Budowa elektrowni jądrowej nie rozwiąże niestety żadnego z problemów polskiej energetyki - pisze prof. Krzysztof Żmijewski
Do tekstu..
Idą chude lata dla polskiej gospodarki (27-07-2008)
Autor: Janusz Szewczak
Źrodło: "Gazeta Finansowa" Zgłosił/a: jarekland
Przed nami dwa lata kryzysu, spowolnienia gospodarczego, odrabiania strat przez OFE, TFI i GPW. Mimo pozornie mocnych fundamentów polskiej gospodarki, z powodu spiętrzenia negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczych, które są coraz bardziej widoczne, trzeba spodziewać się również różnych turbulencji także w Polsce.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365