Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
147.113.703 wizyty
Ponad 1060 autorów napisało dla nas 7281 tekstów. Zajęłyby one 28729 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3388 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Vern L. Bullough, Bonnie Bullough - Women and Prostitution: A Social History
Wojciech Giełżyński - Prywatna historia XX wieku
Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita

Złota myśl Racjonalisty:
Czy zbyt nowoczesne byłoby spostrzeżenie, że nie ma w Dekalogu ani słowa na temat ochrony dzieci przez okrucieństwem i przemocą, nic o gwałcie, nic o niewolnictwie i nawet zająknięcia o ludobójstwie? (..) niektóre z tych wymienionych przewin w innych miejscach są wręcz rekomendowane.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Saudowie zbudują kobietom miasta do pracy (18-08-2012)
Autor: Marta Urzędowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jeszcze nie ruszyła budowa, a pierwsze miasteczko już trafiło na czołówki światowych mediów. Powstanie pod miastem Hufuf we wschodniej prowincji królestwa Saudów. Będzie pierwszym z całej serii kobiecych miasteczek, są już plany budowy czterech kolejnych w samym Rijadzie"
Do tekstu..
Eksperymenty LHC rzucaja nowe światło na materię pierwotnego Wszechświata (18-08-2012)
Autor: Paweł Bruckman de Renstrom
Źrodło: Kosmonauta.net Zgłosił/a: Jacholek
Najnowsze wyniki z LHC przedstawione na konferencji Quark Matter 2012, otrzymane ze zderzen cięzkich jonów (Pb-Pb)
Do tekstu..
Nie Cyryl tylko metody (18-08-2012)
Autor: Vincent V. Seversk
Źrodło: www.wprost.pl Zgłosił/a: adamzwawy
nic o Nas , za Nas.
Do tekstu..
Ja w sprawie ciała (18-08-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Bardzo przejmują mnie nasze sportowe porażki. Po Euro 2012, a zwłaszcza po londyńskiej olimpiadzie, wpadłam w panikę. Z gazet, z wypowiedzi polityków, wreszcie z narzekań przyjaciół kibiców dowiedziałam się, że polski sport jest w dramatycznej sytuacji, że jest gorzej niż w najgorszych latach 50. Nie mówiąc już nic o tym, że na statystycznego Polaka przypada mniej olimpijskiego złota niż w Kazachstanie czy Iranie oraz że jedyne, czym zaimponowali nasi w Londynie, to liczbą sportowców i że była ona odwrotnie proporcjonalna do jakości ich sportu.
Do tekstu..
Niech Kościoły zajmą się Bogiem a nie ograniczaniem wolności (18-08-2012)
Autor: Amelia Panuszko
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół Katolicki i prawosławny powinny skupić się raczej na tym, co jest ich główną misją - czyli wierze w Boga - a nie na ograniczaniu praw i wolności obywatelskich a przede wszystkim nie na stygmatyzowaniu kobiet, które znalazły się w dramatycznej sytuacji -mówi w rozmowie z Wprost.pl wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka z Ruchu Palikota, która komentuje treść wspólnego przesłania polskiego Kościoła i Cerkwi podpisanego przez abp. Jóżefa Michalika i patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla I.
Do tekstu..
Sobecka odpowie za grzywnę o. Rydzyka? Sprawa w sądzie (18-08-2012)
Autor: jk//bgr
Źrodło: tvn24.pl/PAP Zgłosił/a: JK
"Policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie posłanki Anny Sobeckiej z PiS. Chodzi o zapłacenie przez nią grzywny za dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka, do czego nie miała prawa."
Do tekstu..
FEMEN: We do not care a straw about believers' feelings! (17-08-2012)
Źrodło: Euroradio Zgłosił/a: MA
FEMEN activist Alexandra Shevchenko has told Euroradio where the idea of the action came from and whether the girls knew what cross they had sawn.
Do tekstu..
EBay Bans Magic Potions, Curses, Spells (17-08-2012)
Autor: Lyneka Little
Źrodło: http://abcnews.go.com Zgłosił/a: Marian
"We are discontinuing a small number of categories within the larger metaphysical subcategory, as buyers and sellers have told us that transactions in these categories often result in issues that can be difficult to resolve."
Do tekstu..
The “natural” equals “safe” fallacy (17-08-2012)
Autor: Edzard Ernst
Źrodło: BMJ Group blogs Zgłosił/a: liliac
"Things that are natural must be safe-this fallacy is deeply ingrained in our minds; it almost seems that, as human beings, we are hard-wired to believe this myth. An entire industry has developed around this claim: from toothpaste to wine, from dog-food to hand-cream, products are deemed to be better if they carry the label "natural." One sector which clearly thrives on this fallacy is alternative medicine (AM)"
Do tekstu..
"Fundamentalistyczny katolicyzm i Cerkiew nawiązująca do konfrontacji podał (17-08-2012)
Autor: psm
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: Kuba K.
- Przeczytaliśmy dzisiaj tekst programowy dwóch liderów bardzo konserwatywnych instytucji - tak wspólne przesłanie Kościoła i Cerkwi skomentował w TOK FM prof. Stanisław Obirek. - Musimy pamiętać, że i Cerkiew prawosławna, i Kościół katolicki to instytucje, które nawiązują do konfrontacyjnego modelu religijności. Najważniejszy jest wróg, który daje im tożsamość - dodał.
Do tekstu..
2 lata łagru dla Pussy Riot. "Bez tego się nie poprawią" (17-08-2012)
Autor: ps, Reuters, PAP, AFP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Na kary po 2 lata łagru skazał Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie trzy członkinie feministycznej grupy punkrockowej Pussy Riot za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną". Według sędzi dziewczęta "wstąpiły w przestępczą zmowę w celu brutalnego naruszenia porządku publicznego i kierowały się motywami nienawiści religijnej". Oceniła, że nie rokują one nadziei na poprawę bez osadzenia w kolonii karnej"
Do tekstu..
„Tak, jestem kapłanem i mam dwóch synów” (17-08-2012)
Autor: Stanisław Dubiel/JK
Źrodło: wp.pl; Cooltura Zgłosił/a: slik
Był to dzień, do którego będę wracał tysiące razy - dwudziesty ósmy lipca dwa tysiące dwunastego roku, słoneczny, najdłuższy dzień tego roku dla mnie. Dzień, który dotąd się dla mnie nie skończył, bo jakaś jego część trwać będzie we mnie zawsze. W tym dniu narodziłem się ponownie w pięćdziesiątym roku życia. Po dwudziestu latach posługi kapłańskiej w jednym momencie zostałem osobą świecką.
Do tekstu..
Hokus-Pokus (17-08-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Białko Bt jest produkowane przez bakterie gram-dodatnie Bacillus thuringiensis. Bakteria ta została odkryta w Japonii w roku 1901. Od tamtej pory znajdowano ją niemal wszędzie. Od tak oczywistych lokalizacji jak woda, gleba, powierzchnia roślin, poprzez kurz, pajęczyny. Znajdowano ją nawet w wymazach ze ścian budynków mieszkalnych. B. thuringiensis występuje w niemal każdej szerokości geograficznej od pustyń po tundrę. Jednym słowem owe zuo czyha wszędzie"
Do tekstu..
Arabskie olimpijki w Londynie – po raz pierwszy (17-08-2012)
Autor: Agnieszka Zagner
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Bez większych sukcesów, ale za to z przesłaniem dla kobiet, wystartowały w Londynie arabskie sportsmenki. Jak zwykle w przypadku wydarzeń precedensowych - ich występy poprzedziły spory polityczne i ideologiczne"
Do tekstu..
Nie musimy wymierać, możemy się rodzić (17-08-2012)
Autor: Prof. Sławomir Wołczyński, Zbigniew Krzywicki
Źrodło: Przeglad Zgłosił/a: Pawel_L
W Niemczech czy we Francji dzięki in vitro w ciągu kilku lat urodzi się po 100 tys. dzieci. In vitro ma już widoczny wpływ na procesy demograficzne. Od 2% do nawet 6% dzieci w niektórych krajach przychodzi na świat w następstwie zastosowania metod rozrodu wspomaganego medycznie.
Do tekstu..
"Ostrzeżenie przed epidemią kokluszu "-Whooping cough outbreak warning (17-08-2012)
Autor: BBC News Scotland
Źrodło: BBC News Scotland Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Antyszczepionkowcy mogą być z siebie dumni - w tym roku już 5 dzieci zmarło na koklusz w Wielkiej Brytanii
Do tekstu..
Barry Rubin ma nieoperowalnego raka płuc. (16-08-2012)
Autor: Barry Rubin
Źrodło: http://blogs.jta.org Zgłosił/a: Piątkowski
Middle East expert Barry Rubin, a frequent source for journalists trying to sort through the muddle of this or that development in the Arab world, writes on his blog about dealing with the news that he has inoperable lung cancer.
Do tekstu..
Wojewódzki na wakacjach czyta "Boga urojonego" (16-08-2012)
Zgłosił/a: Kowalski

Do tekstu..
Węgierski rząd zmusza studentów do odpracowania kilku lat w kraju (16-08-2012)
Autor: rps
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nakaz pracy po ukończeniu studiów zaskarżyli w Komisji Europejskiej przedstawiciele studentów, rodziców i nauczycieli. Twierdzą, że jest sprzeczny z zasadą wolnego przepływu pracowników wewnątrz UE, zapisaną w Traktacie Lizbońskim. Komisja jest w trakcie rozpatrywania skargi. Protestujących wsparł w lipcu węgierski sąd konstytucyjny. Uznał on, że nowa ustawa edukacyjna jest sprzeczna z konstytucyjną wolnością przemieszczania się i zatrudnienia"
Do tekstu..
Szczepionkowa panika: szczepić czy nie? (16-08-2012)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Problem w tym, że przekonania te przybierają często formę agresywnej i histerycznej pseudonauki lub wręcz religii, z którą racjonalna dyskusja jest niemożliwa. Ponadto ekowiara bardzo skutecznie rozprzestrzenia się dzięki Internetowi. Dlatego na szybkie opadnięcie antyszczepionkowych nastrojów raczej nie należy liczyć"
Do tekstu..
Alternatywna logika Pana Ministra (16-08-2012)
Autor: Stefan Karczmarewicz
Źrodło: Medycyna i okolice Zgłosił/a: liliac
"Pan Minister Arłukowicz i prokuratura mają kłopoty ze znajomością, lub zrozumieniem obowiązujących w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej przepisów. Skąd taka teza?"
Do tekstu..
Problemy rodzinne? (16-08-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Z punktu widzenia rodzinnego doskonale rozumiem Michała Tuska. Mam dziecko dokładnie w tym samym wieku, wychowane i socjalizowane w podobnych warunkach (najpierw wyrzeczeń stanu wojennego, potem konkurencyjności młodego kapitalizmu czasów transformacji).
Do tekstu..
.gay, .wine, .porn and .sexy among gTLDs objected to by Saudi Arabia (16-08-2012)
Autor: John Ribeiro
Źrodło: http://www.computerworlduk.com Zgłosił/a: Tohver
The Kingdom of Saudi Arabia has objected to a variety of new generic top-level domains (gTLDs) ranging from .porn and .sexy to .wine and .bar and .bible
Do tekstu..
Czechy: Senatorzy przeciwni zwrotowi majątków kościelnych (16-08-2012)
Autor: wg, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Czeski Senat zakwestionował decyzję Izby Poselskiej, odrzucając rządowy wniosek dotyczący zwrotu majątków kościelnych o wartości 5,5 mld euro. "Ustawa byłaby ogromnym obciążeniem dla budżetu", uznali senatorowie"
Do tekstu..
Co łączy Polskę i Izrael? Kara za obrazę uczuć (15-08-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Przestańmy karać za obrazę uczuć religijnych. Nie róbmy z Polski drugiego Izraela.
Do tekstu..
Protest prof. A. Gregosiewicza (15-08-2012)
Autor: Andrzej Gregosiewicz
Źrodło: sceptycy.org Zgłosił/a: coreless
Otwarty protest przeciwko umieszczeniu w projekcie nowelizacji ustawy "Prawo farmaceutyczne" zmanipulowanej definicji substancji czynnej.
http://sceptycy.org/?p=929
PAWŁOWICZ DO GARÓW!!! (15-08-2012)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Posłanka Krystyna Pawłowicz bez przerwy bombarduje opinię publiczną bzdurnymi hipotezami. Jej niewiarygodna wręcz agresja ma zagłuszyć brak argumentów, wiedzy i elementarnej logiki. Ostatnio wydumała, że "tragiczna śmierć Madzi jest efektem stylu życia, który propagują feministki, buntu prze­ciwko tradycyjnej hierarchii wartości, w której najważniejsza jest rodzina, brak egoizmu". Trudno o bezczelniejszą, absurdalniejszą i bardziej kłamliwą tezę.
Do tekstu..
Kościół wydaje dokumenty, a dzieci cierpią (15-08-2012)
Autor: Jakub Spiewak
Źrodło: tokfm.pl/blogi/ Zgłosił/a: ramichael
Pedofili wśród księży oraz księży wśród pedofili nie jest ani więcej ani mniej niż w przypadku innych grup zawodowych. Nie w liczbach jednak tkwi problem.
Do tekstu..
Przeciwbakteryjne zbawienie. Albo i dwa (15-08-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Najgroźniejsze w biofilmach jest jednak to, że poprzez swój dość niezwykły charakter są bardzo oporne na różnego rodzaju środki antybakteryjne. Bakteria wolnożyjąca jest 10 do nawet 1000 razy bardziej wrażliwa na tego typu medykamenty, niż bakteria tego samego gatunku żyjąca w biofilmie. Bakterie w biofilmie dzielą się do tego funkcjami: te zakopane głęboko pozostają w stanie uśpienia, podczas gdy te na brzegach klastrów są najbardziej aktywne. Gdy biofilm zostaje zaatakowany - na przykład antybiotykiem - warstwa zewnętrzna zostaje wybita, ale uśpione, schowane komórki przeżywają i po minięciu zagrożenia mogą odrodzić biofilm na nowo"
Do tekstu..
Deeply Held Religious Beliefs Prompting Sick Kids to Be Given 'Futile' Treatment (14-08-2012)
Źrodło: SciecneDaily Zgłosił/a: coreless
Głęboko wierzący rodzice częściej nalegają na kontynuowanie uporczywej terapii swoich nieuleczalnie chorych dzieci.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365