Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.710.452 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Zło ukrywane rośnie."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Tajna broń Kościoła (22-01-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół ma wiele sposobów na weryfikowanie siły religijności i lojalności swoich wiernych. Najczęściej rzuca im pod nogi różne kłody i sprawdza, czy trudności wytrzymają. Taką rolę (kłody) gra ojciec Rydzyk, który właśnie będzie otwierał kolejne kanały Telewizji Trwam i walczył o uznanie ze strony KRRiT. Ojciec Rydzyk przybył nawet w tej sprawie do Sejmu, gdzie spotkał się ze swoimi wiernymi z PiS i Beatą Kempą (swoją drogą pierwszy raz widziałam na twarzy posłanki ciepły uśmiech, może częściej powinna przebywać w towarzystwie ojca Rydzyka?). Nie wiem, czy ojciec dyrektor wywalczy kolejne przywileje dla swojej działalności, ale wiem, że jeśli ludzie wierzący są w stanie znieść jego obecność w tym samym Kościele, to z pewnością wiara ich jest bardzo silna.
Do tekstu..
Świat pisze o skazanej Dodzie (22-01-2012)
Autor: Plotek
Źrodło: plotek.pl Zgłosił/a: waldeck77
Świat pisze o skazanej za obrazę uczuć religijnych Dodzie, czyli jak Polska wyrabia sobie markę.
Do tekstu..
Palikot robi głupie eventy? A inni politycy niby mądrzejsze rzeczy? (22-01-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Pewno, że nie jest to najważniejsza polityczna sprawa na dziś. Ale przecież media interesują się tylko nieważnymi sprawami! Lepiej więc by interesowały się legalizacją marihuany niż złamaną brzozą czy dziurawym policzkiem pułkownika Przybyła."
Do tekstu..
ACTA - polska wersja SOPA? (22-01-2012)
Autor: Janusz Urbanowicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"26 stycznia Polska podpisać ma ustawę ACTA, czyli międzynarodową umowę, która ma na celu wzmocnienie ochrony znaków handlowych, zwalczanie produkcji i handlu podróbkami oraz piractwa. ACTA jest o tyle kontrowersyjna, że dotyczy wszystkich z nas, a wokół niej narosło już wiele zarzutów i nieporozumień."
Do tekstu..
'Bradford is very inbred':Muslim outrage as professor warns first-cousin marriag (22-01-2012)
Autor: Tom Kelly
Źrodło: dailymail.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
"Inbreeding among British Muslims is threatening the health of their children, a leading geneticist warned yesterday. Professor Steve Jones, from University College London, said the common practice in Islamic communities for cousins to marry each other increased the risk of birth defects."
Do tekstu..
Restrykcyjne prawo nie zmniejsza liczby aborcji (21-01-2012)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Co piąta ciąża na świecie kończy się aborcją, a zdecydowanie najwięcej zabiegów wykonuje się w ubogich krajach, których prawo często w ogóle zabrania usuwania płodu.
Do tekstu..
Prawa autorskie, wojna światów (21-01-2012)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: bendyk.blog.polityka.pl Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Wojna światów się rozpoczęła. Strajk Internetu przeciwko projektom amerykańskich ustaw antypirackich PIPA i SOPA, potem bezprecedensowa akcja FBI przeciwko serwisowi Megaupload.com.
Do tekstu..
Jak Kościół szerzy nienawiść do ateistów (21-01-2012)
Autor: Attonn
Źrodło: blogi.newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Ateiści zdają się być dziś jednym z większych problemów dla Kościoła. Przedstawiani są jako wrogowie ludzkości, "cywilizacja śmierci", podludzie, społeczne szkodniki (w dalszej części tekstu są tego konkretne przykłady).
Do tekstu..
Can humanism save capitalism? By “Being Human” (21-01-2012)
Autor: Faisal Saeed Al Mutar
Źrodło: faisalalmutar.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Human kind will never be united under any single ideology of any kind. However, I think that the central ideas of humanism can with time creep in from the windows left even a little ajar and from the cracks even in the closed doors everywhere in the world.
Do tekstu..
III wojna o włos (21-01-2012)
Autor: Bartosz Węglarczyk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Rok 1983 był dla radzieckich przywódców prawdziwym koszmarem. Dla kogoś, kto wierzył, że amerykański atak jest nieunikniony, sygnały były oczywiste: Amerykanie właśnie zaczynali rozmieszczać rakiety Pershing w Europie Zachodniej, a Reagan nakręcał antyradziecką propagandę. W listopadzie wojna była o krok"
Do tekstu..
Scientists Prepare to Take First-Ever Picture of a Black Hole (21-01-2012)
Autor: Daniel Stolte
Źrodło: http://uanews.org Zgłosił/a: liliac
"The Event Horizon Telescope is an Earth-sized virtual telescope powerful enough to see all the way to the center of our Milky Way, where a supermassive black hole will allow astrophysicists to put Einstein's General Theory of Relativity to the test."
http://uanews.org/node/44218
Global risk of big earthquakes has not recently increased (21-01-2012)
Autor: Peter M. Shearer, Philip B. Stark
Źrodło: PNAS Zgłosił/a: coreless
Ostatnio notowany wzrost liczby wielkich trzęsień ziemi, szczególnie w rejonie Pacyfiku, a także aktywność sejsmiczna w rejonach świata, w których odczuwalne trzęsienia ziemi stanowią rzadkość, sprawiły, że pojawiły się pytanie o to, czy zbieżność tych zdarzeń jest autentycznie przypadkowa, czy też mamy do czynienia z istotnym wzrostem aktywności sejsmicznej na całym świecie, być może spowodowanym działaniem jakiegoś konkretnego zjawiska bądź procesu. Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęło dwóch amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego: Peter M. Shearer, profesor geofizyki w Scripps Institution of Oceanography w San Diego, oraz Philip B. Stark, profesor na Wydziale Statystyki w Berkeley.
Do tekstu..
Podwodne fabryki (21-01-2012)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Uczeni sądzą, że wokół kominów hydrotermalnych - które dymią głęboko, na dnach oceanów - miliardy lat temu powstało życie. Ale także dzisiaj, życie w tych miejscach jest niezwykłe i wciąż naukowców zaskakuje."
Do tekstu..
Krytyka prawicowego rozumu (21-01-2012)
Autor: Robert Krasowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Coraz ostrzejsze ataki na Unię Europejską rodzą pytanie o prawdziwe intencje prawicy. To jeszcze element zwykłej politycznej szarpaniny? Czy też w prawicowej świadomości, poranionej smoleńskimi traumami, budzi się realne szaleństwo?"
Do tekstu..
Nawoływał do "unicestwienia w imieniu Allaha" (21-01-2012)
Autor: ab//bgr/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Norweska policja zatrzymała 21-letniego mężczyznę w związku z nagraniem w internecie zawierającym wezwania do "bolesnego unicestwienia w imię Allaha" członków rodziny królewskiej i rządu Norwegii. Zatrzymany przyznał się do sporządzenia nagrania."
Do tekstu..
Media, narkotyki i ja (20-01-2012)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii Zgłosił/a: Szescstopni
Które 15 sekund z dwudziestominutowego wywiadu o narkotykach wyemituje popularna stacja telewizyjna? Te, które nie przeczą stawianej przez redakcję tezie.
Do tekstu..
Watykan wystąpił przeciw kontrowersyjnemu spektaklowi (20-01-2012)
Autor: PAP
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: maniek1
"Jego Świątobliwość wyraża pragnienie, by wszelki brak szacunku wobec Boga, świętych i symboli religijnych spotkał się ze stanowczą i spokojną reakcją wspólnoty chrześcijańskiej, OŚWIECANEJ i prowadzonej przez swoich pasterzy"
Do tekstu..
Znów nici z in vitro i związków partnerskich (20-01-2012)
Autor: Renata Grochal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Im dalej od wyborów, tym wyraźniej widać, że rewolucji obyczajowej raczej nie będzie, bo PO obawia się wewnątrzpartyjnych waśni i walki z Kościołem o in vitro i związki partnerskie"
Do tekstu..
Więcej wartości, Tusku (20-01-2012)
Autor: Marcin Wojciechowski, Jacek Pawlicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Węgry to nie Białoruś, ale zadeklarowanie w środę przez premiera Donalda Tuska pomocy politycznej dla premiera Viktora Orbána jest błędem"
Do tekstu..
Do some cultures have their own ways of going mad? (20-01-2012)
Autor: Latif Nasser
Źrodło: boston.com, The Boston Globe Zgłosił/a: liliac
"Anyone who follows psychiatry has noticed that the field is now in the midst of a debate that galvanizes its members every 10 to 20 years. At the center of the hubbub is psychiatry's most sacred text: the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders."
Do tekstu..
Słońce i "magiczny proszek" oczyszczą brudną wodę (20-01-2012)
Autor: ula/agt/bsz
Źrodło: naukawpolsce.pap.pl Zgłosił/a: JK
"Brudną wodę można łatwo oczyścić i wydzielić z niej wartościowe substancje chemiczne. Spektakularny recykling zachodzi dzięki fotokatalizatorom, nad którymi pracują naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie."
Do tekstu..
Gruźlica powraca w śmiertelnej odmianie (20-01-2012)
Autor: PL/amo
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: JK
"Gruźlica wywołana superoporną bakterią zabiła już kilka osób w Indiach. Zmutowany szczep jest wyjątkowo groźny, tym bardziej, że medycyna nie zna leków, które mogłyby go pokonać. Dotychczas odnotowano 12 przypadków zachorowania na tę nieuleczalną chorobę, potwierdzono trzy przypadki zgonu."
Do tekstu..
Ćwierć myśli o śmierci (20-01-2012)
Autor: Jacek Kowalczyk
Źrodło: www.kowalczyk.blog.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Treściwe, krótkie rozważanie na temat śmierci - w odpowiedzi na bolączki jednego z internautów.
Do tekstu..
Lekcje religii. Czy rodzice powinni za nie płacić? (20-01-2012)
Autor: Olga Szpunar
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Rodzice nie powinni płacić za godziny pobytu dziecka w przedszkolu, podczas których odbywają się lekcje religii - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji"
Do tekstu..
Amerykański politolog przewiduje przyszłość (19-01-2012)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Bruce Bueno de Mesquita to jeden z najbardziej skutecznych analityków świata. Jego prognozy polityczne sprawdzają się w 90 proc
Do tekstu..
Jesteśmy noszeniakami (19-01-2012)
Autor: Martyna Bunda
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozmowa z dr Evelin Kirkilionis, etolożką, o tym, czego naprawdę potrzebują niemowlęta.
Do tekstu..
Biblia Wolnomularzy (19-01-2012)
Autor: Andrzej Garlicki
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Po prawie 300 latach od opublikowania otrzymaliśmy jedno z podstawowych dzieł masońskiej ideologii w znakomitym wręcz naukowym opakowaniu."
Do tekstu..
Metal i izolator z wody (19-01-2012)
Autor: Mariusz Błoński
Źrodło: Cornell University/kopalniawiedzy.pl Zgłosił/a: JK
"W odpowiednich warunkach woda może stać się metalem, a następnie izolatorem, stwierdzili uczeni z Cornell University. W PNAS ukazał się artykuł, w którym Neil Ashcroft, Roald Hoffmann i Andreas Hermann opisują wyniki swoich teoretycznych obliczeń."
Do tekstu..
Stos nieprawości (19-01-2012)
Autor: Zuzanna Radzik
Źrodło: Tygodnik Powszechny/onet.pl Zgłosił/a: JK
"W USA, Szwajcarii i Szkocji rehabilitowano ofiary procesów o czary, w Norwegii postawiono im pomnik, w Niemczech o ich niewinność coraz skuteczniej upomina się protestancki pastor. Czy nie czas, by sprawą zajęły się polskie sądy i Kościół?"
Do tekstu..
Biblia i dinozaury (19-01-2012)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Adwokat piosenkarki Dody zapowiada apelację od wyroku mokotowskiego sądu, który skazał ja na karę grzywny 5 tys. zł. za obrazę uczuć religijnych.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365