Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.610.215 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 350 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Tomasz Hildebrandt - Druga Polska
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
Dorota Terakowska - Samotność Bogów
Orhan Pamuk - Dom ciszy
Anna Bojarska - Kozzmoss!

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Kto zna swoją głupotę, nie jest wielkim głupcem."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Eksportujemy rasizm (18-02-2007)
Autor: Artur Kieruzal
Źrodło: prl24.net (Cooltura) Zgłosił/a: jarekland
Być może nawet dwa miliony Polaków wyemigrowało już do Wielkiej Brytanii. Ilu z nas jest rasistami? Chyba wielu, bo w polskich sklepach bez trudu kupić można ultraprawicowe tytuły. Według sprzedawców czasopisma schodzą jak świeże bułki.
Do tekstu..
Uczeni to nie piłkarze (18-02-2007)
Autor: Prof. Michał Kleiber
Źrodło: Przeglad - tygodnik Zgłosił/a: wuesjot
Nasz kraj stoi w obliczu trudnych decyzji, które zaważą na jego przyszłości. Niezależnie od poczucia bezpieczeństwa wynikającego z naszego członkostwa w UE i NATO Polsce potrzebne są odważne kroki na rzecz unowocześnienia państwa i lepszego wykorzystania istniejącego potencjału ludzkiej kreatywności. W moim przekonaniu myślenie w kategoriach tradycyjnych teorii rozwoju gospodarczego nie gwarantuje dzisiaj sukcesów - wiele krajów rozwijających się, w tym takie giganty jak Chiny czy Indie, jest dzisiaj w stanie wyprodukować to wszystko, co jest produkowane u nas - i zrobić to kilkakrotnie taniej
Do tekstu..
Jurek Owsiak o 12 mln dla Lux Veritatis (17-02-2007)
Autor: Jerzy Owsiak
Źrodło: 16 lutego 2007 Inf. wl. Zgłosił/a: wuesjot
Prezes Zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak, odniósł się w liście otwartym do przyznania przez państwo fundacji Lux Veritatis 12 mln złotych.
Do tekstu..
Co komu po zdradzie (17-02-2007)
Autor: Renata Kaczyńska-Maciejowska
Źrodło: CHARAKTERY miesiecznik Zgłosił/a: wuesjot
Gdy kochamy, nasze myśli i uczucia ukierunkowane są na ukochaną osobę. Wtedy przejawiamy tendencję monogamiczną. Kiedy uczucie miłości słabnie, przybierają na sile tendencje poligamiczne.
Do tekstu..
Święty nie-święty rżnij Walenty! (15-02-2007)
Autor: Jacek Dobrowolski
Źrodło: taraka.pl Zgłosił/a: zet
Szaleństwo "St.Valentine's Day" ogarniające nasz glob co roku 14 lutego dotarło do Polski wraz z falą zamerykanizowanej kultury masowej. W Ameryce wysyłanie w ten dzień kart pocztowych z miłosnym wyznaniem spopularyzowała niejaka panna Esther Howland z Worcester w stanie Massachussetts, która w 1848 r. założyła firmę produkującą takie kartki.
Do tekstu..
Nagrać belfra (15-02-2007)
Autor: Edyta J. Litwiniuk
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Edyta J. Litwiniuk
Do tekstu..
Trzecią wojnę stoczą matematycy (15-02-2007)
Autor: Rafał Pawlak
Źrodło: hacking.pl Zgłosił/a: zet
Prezentujemy wywiad niezwykle ciekawy wywiad z płk. rez. prof. zw. dr. hab. n. mat. inż. Jerzym Gawineckim, dyrektorem Centrum Doskonałości Kryptologii, szefem Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki WAT przeprowadzony przez redaktora magazynu Polska Zbrojna - Artura Goławskiego.
Do tekstu..
Opowiadać o ludzkim cierpieniu (14-02-2007)
Autor: rozmowa z prof. Marią Janion
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: wuesjot
Społeczeństwo powinno dojrzeć do skonfrontowania się z prawdą o bólu, tragiczności, absurdzie i paradoksalności naszego życia, o tym, że żyjąc, tracimy życie.
Do tekstu..
Chłopcy w sutannach (14-02-2007)
Autor: Tomasz P. Terlikowski
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: wuesjot
Problemem naszego Kościoła nie jest to, że ponad połowa księży chciałaby mieć żonę i dzieci. Trzeba się martwić raczej o te czterdzieści kilka procent, które podobnych pragnień nie odczuwa. Ksiądz, który nie chce być mężem i ojcem, nie będzie dobrym kapłanem.
Do tekstu..
Seks to nie grzech (14-02-2007)
Autor: Victor-M. Amela
Źrodło: La Vanguardia Zgłosił/a: wuesjot
O seksualności w czasach Jezusa - w rozmowie z hiszpańskim seksuologiem i znawcą Biblii W czasach cesarstwa rzymskiego Żydzi znani byli z seksualnej rozwiązłości, a Jahwe wcale się na nich za to nie gniewał - twierdzi Chimo Fernandez de Castro, hiszpański seksuolog i znawca Biblii. Nie miał im za złe nawet tego, gdy zamiast z nabożną małżonką spółkowali, bywało, z mulicą. Strach przed zmysłowością duchowni wymyślili wiele wieków później.
Do tekstu..
Zielone Mazowsze o Rospudzie (14-02-2007)
Autor: Wojciech Szymalski
Źrodło: Zielone Mazowsze Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Krótki opis absurdalnych wypowiedzi ministra i info o codziennych pikietach ministerstwa
Do tekstu..
Sercem mężczyzny są sprawy świata (12-02-2007)
Autor: Zuzanna Wittenburger
Źrodło: o2 Zgłosił/a: waldmarc
Na przestrzeni ostatnich szesnastu lat powstało kilkanaście podręczników do wychowania seksualnego człowieka. Bardzo dokładnie przyjrzał im się Krzysztof Arcimowicz, autor niezwykle interesującej książki "Obraz mężczyzny w polskich mediach. Prawda, fałsz, stereotyp" (GWP, Gdańsk 2003). Jaki obraz rodziny kształtują specjaliści od wychowania do "życia w rodzinie"? Jaki obraz mężczyzny się z nich wyłania?
Do tekstu..
Niewolnicy natury (12-02-2007)
Autor: Gilmutdin Dawletszin
Źrodło: Niezawisimaja Zgłosił/a: wuesjot
Zdaniem współczesnych biologów podatność organizmów na zmiany jest większa, niż sądzono. Ewolucja - być może wspomagana przez naukę - ma zatem przed sobą nadal kapitalną przyszłość. A jeśli nie przyjdzie nam w sukurs, nie mamy co marzyć o podróżach do gwiazd
Do tekstu..
Nieznani bohaterowie (11-02-2007)
Autor: Gabriel Maciejewski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
W panteonie polskich bohaterów jest miejsce dla poetów i żołnierzy. Najnędzniejszy grafoman, jeśli tylko ma trochę szczęścia, będzie nad Wisłą wielbiony. Wojskowi, którzy przegrali wszystkie kampanie w swoim życiu, staną na cokołach. Nie ma w Polsce pomników naukowców. Jeśli o którymś się wspomina, to musi być to koniecznie ktoś taki jak Maria Skłodowska-Curie - noblistka. O tym, żeby Polacy pomyśleli ciepło o wybitnych inżynierach, etnologach czy matematykach, nie może być nawet mowy. Szkoda.
Do tekstu..
Kościół traci księży (08-02-2007)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: jarekland
Odejścia księży były dotąd problemem Kościołów zachodnich. Ale publiczne wystąpienia znanych duchownych - najpierw Stanisława Obirka, teraz Tadeusza Bartosia - to zła wróżba dla polskiego kleru. Czy Kościołowi grozi fala rezygnacji z kapłaństwa?
Do tekstu..
Karykatury przed sądem (08-02-2007)
Autor: Tomasz Siemieński
Źrodło: wirtualnemedia.pl Zgłosił/a: MA
...praktycznie cała francuska klasa polityczna, lewica, prawica, centrum, stawiają na pierwszym miejscu wolność słowa, której jednym z ważnych składników jest wolność śmiechu, karykatury, satyry, przerysowania, i nawet wolność złego gustu.
Do tekstu..
Zakładnicy transformacji (07-02-2007)
Autor: Krzysztof Wołodźko
Źrodło: Magazyn OBYWATEL Zgłosił/a: wuesjot
Świat "zbędnych ludzi", bijących w oczy ekonomicznych kontrastów i ustrojowych niedopowiedzeń. Ślepa, wyboista i zabłocona uliczka transformacji "made in Poland". Krzywda i beznadzieja dla wielu, fortuna nielicznych - oto popegeerowska wieś, lufcik, przez który można podglądać III RP.
Do tekstu..
Twój tata jest księdzem (06-02-2007)
Autor: Michał Kuźmiński, Maciej Müller
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: wuesjot
Z najnowszych badań wynika, że 60 procent polskich księży chce mieć pełne rodziny. Czy to oznacza, że Kościół musi przygotować się na falę odejść?
Do tekstu..
Schizofreniczna ewangelia (06-02-2007)
Autor: Ks. Józef Tischner
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: wuesjot
W dziesięciolecie śmierci Hrabala - nieznany tekst autora "Etyki solidarności" "Ewangelia" znaczy tyle, co "dobra nowina". Co znaczy "schizofreniczna"? Nie szu­kajmy odpowiedzi w podręczniku psychiatrii, lecz raczej w samym tekście Bohumila Hrabala. "Schizofreniczna" znaczy przepuszczona przez filtr szczególnego doświadczenia świata, które charakteryzuje współczesnego człowieka, a więc również mnie i ciebie.
Do tekstu..
Do braci odchodzących (05-02-2007)
Autor: Ks. Adam Boniecki
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: wuesjot
Ubiegłotygodniowa informacja o odejściu od kapłaństwa o. Tadeusza Bartosia nie jest pierwszą, ani zapewne ostatnią informacją tego typu w historii Kościoła. Osobiście nigdy nie poczuwałem się do osądzania księży, którzy podejmują podobne decyzje. Sądzę, że dokonany przez nich wybór zawsze jest dramatem. Z wdzięcznością obserwuję, jak Stolica Apostolska, wychodząc im naprzeciw, nie pozostawia ich w sytuacji - w wymiarze kościelnym - bez wyjścia, zwalniając z celibatu i zezwalając na sakramentalne małżeństwo.
Do tekstu..
Piranie czekają na kadiszwy (04-02-2007)
Autor: Małgorzata Kozerawska, Joanna Podolska
Źrodło: wysokie obcasy Zgłosił/a: wuesjot
Dziewczęta ładne i młode to w języku handlarzy 'sztuki jedwabiu' albo 'dywany smyrneńskie'. Uderzające piękności - 'krzyże brylantowe' albo 'szkatułki z perłowej macicy'. Brzydkie i niezgrabne nazywa się 'workami kartofli'
Do tekstu..
Teologia jako rozrywka (03-02-2007)
Autor: Tomasz P. Terlikowski
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Roman
Granicą chrześcijaństwa jest uznanie Boskości Chrystusa. Jeśli formuły stworzone przez byłych ojców Obirka i Bartosia w jakikolwiek sposób relatywizują ten dogmat, to nie mają wiele wspólnego z nauczaniem Kościoła - ze swoimi krytykami polemizuje publicysta "Rzeczpospolitej"
Do tekstu..
Publicysta straszy postmodernizmem (03-02-2007)
Autor: Stanisław Obirek
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Roman
Kościół katolicki dzięki Soborowi Watykańskiemu II rozpoczął nowy etap w swoim ziemskim pielgrzymowaniu. I - wbrew temu, co pisze Terlikowski - stał się Kościołem odczytującym znaki czasu, a nie nauczającym, jak sam rozumie ziemską rzeczywistość - twierdzi były jezuita
Do tekstu..
Irracjonalny Terlikowski (03-02-2007)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: Roman
Terlikowski stawia dramatyczną alternatywę: albo Bartoś, albo Chrystus. I - mężnie - wybiera Chrystusa. A ja mam nieodparte wrażenie, że jestem w domu wariatów - pisze były dominikanin
Do tekstu..
ŚWIĄTYNIA OBŁUDY, CZYLI ZABYTEK OD POCZĘCIA (01-02-2007)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Wierni potrzebują przytulnych Domów Bożych, w których można się pomodlić, zadumać, usłyszeć dobre słowo, znaleźć wsparcie. Kler - przeciwnie. Potrzebuje budowli okazałych, pełnych przepychu, manifestujących jego bezgraniczną władzę i potęgę. Wierni mają w nich poczuć swoją małość. Nie wobec Boga. Wobec jego urzędników.
Do tekstu..
Psychole czy psycholodzy? (01-02-2007)
Autor: Kamil Łukowski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
To nie jest opowieść o etyce zawodowej ani o granicy między prywatnością i profesjonalizmem. Nie jest to też historia o chorobach duszy, na które nie ma lekarstwa. To jest tylko kilka kawałków o tym, jak naciąga się naiwniaków i jak wygląda tak zwana pomoc potrzebującym.
Do tekstu..
IRFR 2006 - Część 1 – Wprowadzenie (31-01-2007)
Autor: Krzysztof Ateista
Źrodło: Ateista.pl Zgłosił/a: Mamut
Departament Stanu USA co roku przygotowuje raport dotyczący łamania wolności religijnej na świecie. W dniu dzisiejszym prezentujemy Państwu opracowania do raportu IRFR 2006. Niniejszymi tekstami otwieramy serię artykułów w Ateista.pl mających na celu dokonanie syntezy wspomnianego raportu dla zwiększenia jego przyswajalności. Część 1
Do tekstu..
Papieże też miewali żony (30-01-2007)
Autor: Edyta J. Litwiniuk
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Na początku historii Kościoła bezżenność, choć zalecana i pochwalana, należała raczej do rzadkości. Nawet niektórzy apostołowie byli żonaci. Bez problemów święcenia uzyskiwali żonaci księża, a celibat tyczył się głównie wyższych stanowisk kościelnych. Oczywiście w teorii. Zakaz zawierania małżeństw przez duchownych, choć postulowany dosyć wcześnie, rozpowszechnił się w sumie nie tak dawno. Celibat - dla jednych droga duchowej bliskości z Bogiem, dla innych oszukiwanie natury - od zawsze budzi kontrowersje. (...) Mariusz Agnosiewicz, dziennikarz i założyciel Polskiego Stowarzyszenia Racjonalist
Do tekstu..
Red Crimes The alleged bloody history of atheism (30-01-2007)
Autor: EBON MUSINGS: THE ATHEISM PAGES
Źrodło: EBON MUSINGS: THE ATHEISM Zgłosił/a: Mamut
So that there can be no mistake, I will state that I deplore the crimes of communist regimes as much as any reasonable person does. In this essay, I will not attempt to downplay or excuse them. But, as I will hope to show, it is not atheism that bears the blame for them. However misguided or evil the communists' actions were, they do not reflect on today's nonbelievers, nor do they offer any evidence of what would happen if the humanistic atheism I and others advocate were to come to prominence.
Do tekstu..
Dobra śmierć (30-01-2007)
Autor: Edyta J. Litwiniuk
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Eutanazja, według uproszczonej definicji, to uśmiercenie osoby nieuleczalnie chorej mające na celu skrócenie jej cierpień. Eutanazji można dokonać czynnie przez podanie odpowiedniego środka, który bezboleśnie, przynajmniej w teorii, wyśle pacjenta na tamten świat. Ten rodzaj nazywany jest czasem zabójstwem z litości. Istnieje eutanazja bierna (ortotanazja) polegająca na zaniechaniu dalszego sztucznego podtrzymywania życia w agonii. Tego rodzaju śmierci wiele osób, w tym lekarzy, w ogóle nie uważa za eutanazję. Ze względu na udział pacjenta w decydowaniu o swoim losie wyróżniamy eutanazję na ży
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365