Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dążenia administracji D.Trumpa do przejęcia Granlandii.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
24-12-2025 20:19Lolek_Salambek (2665 punktów)Dążenia administracji D.Trumpa do przejęcia Granlandii.
Ocena 1 na 1
W kontekście dążeń administracja Donalda Trumpa do przejęcia Grenlandii, nasuwają się liczne pytania oraz refleksje.

Pierwsze z nich to dlaczego administracja Donalda Trumpa wykazuje takie dażenia?
Wydaje się, że nakłada się na to kilka czynników.
1. dążeie do wzmacniamoa bezpieczeństwa militarnego USA,
2. dążeie do ograniczenia wpływów Rosji oraz Chin w Arktyce,
3. dążeie do zabezpieczenie dostępu do ważnych surowców ( rzadkie metale ziem rzadkich, uran, ropa i gaz, ogromne zasoby słodkiej wody)
4. kontynuacja biznesowo-transakcyjnego stylu polityki prowadzonej przez D.Trumpa.

Dlaczego Dania odrzuciła propozycję Trumpa w zakresie chęci przejęcia Grenlandii?
Wydaje się, że nakłada się na to kilka czynników.
1. obrona suwerenności oraz prestiżu państwa,
2. respektowanie woli Grenlandczyków,
3. trzymanie się norm prawa międzynarodowego,
4. brak jakichkolwiek realnych korzyści dla Danii w związku z pozbyciem się Grenlandii
5. negatywny oddźwięk polityczny wewnątrz kraju.
Dlatego reakcja Duńczyków była szybka i jednoznaczna: „Grenlandia nie jest na sprzedaż – ani teraz, ani w przyszłości.”

Czy roszczenia administracji D.Trumpa wobec Grenlandii mogą doprowadzić do osłabenia spójności NATO?
Wskutek przejęcia Grenlandii (zwłaszcza hipotetycznie poprzez interwencje zbojną) Waszyngton byłby postrzegany jako:
• gotów działać jednostronnie,
• lekceważący suwerenność sojuszników,
Prowadzić by to mogło do:
• osłabienia wiary innych krajów NATO a zwłaszcza tych z północnej i wschodniej flanki w realność gwarancji z art. 5.
• wewnętrzne podziały w NATO (podzielenie sojuszników na tych, którzy wspierają Danię, i tych, którzy nie chcą konfliktu z USA).
To prowadziłoby w dalszej konsekwencji do:
• trudniejszych uzgodnień politycznych wewnątrz NATO,
• mniejszej jedności wobec realnych zagrożeń (Rosja, Chiny)
• wzmocnienia narracji przeciwników NATO
Rosja i Chiny mogłyby wykorzystać taki konflikt propagandowo, twierdząc że:
• NATO jest „klubem interesów USA”,
• Zachód nie respektuje własnych zasad suwerenności,
Sojusz jest wewnętrznie skłócony.
To mogłoby osłabić wiarygodność NATO na zewnątrz.




Zapraszam do dyskusji oraz wyrażania refleksji w tym obszarze



S pozdravem
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

panTeista (6808 punktów)
>W kontekście dążeń administracja Donalda Trumpa do przejęcia Grenlandii, nasuwają się liczne
>pytania oraz refleksje.
>Pierwsze z nich to dlaczego administracja Donalda Trumpa wykazuje takie dażenia?
>Wydaje się, że nakłada się na to kilka czynników.
>3. dążeie do zabezpieczenie dostępu do ważnych surowców ( rzadkie metale ziem rzadkich, uran, ropa
>i gaz, ogromne zasoby słodkiej wody)
>4. kontynuacja biznesowo-transakcyjnego stylu polityki prowadzonej przez D.Trumpa.

Nazywajmy rzeczy po imieniu: zwykła chciwość Trampa na zasoby Grenlandii.
.
Pozdrawiam
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>W kontekście dążeń administracja Donalda Trumpa do przejęcia Grenlandii, nasuwają się liczne
>>pytania oraz refleksje.
>>Pierwsze z nich to dlaczego administracja Donalda Trumpa wykazuje takie dażenia?
>>Wydaje się, że nakłada się na to kilka czynników.
>>3. dążeie do zabezpieczenie dostępu do ważnych surowców ( rzadkie metale ziem rzadkich, uran, ropa
>>i gaz, ogromne zasoby słodkiej wody)
>>4. kontynuacja biznesowo-transakcyjnego stylu polityki prowadzonej przez D.Trumpa.
>Nazywajmy rzeczy po imieniu: zwykła chciwość Trampa na zasoby Grenlandii.
_______
Można i tak to określić Panteisto


S pozdravem
Kautilja (6853 punktów)
>W kontekście dążeń administracja Donalda Trumpa do przejęcia Grenlandii, nasuwają się liczne
>pytania oraz refleksje.
> Pierwsze z nich to dlaczego administracja Donalda Trumpa wykazuje takie dażenia?
>Wydaje się, że nakłada się na to kilka czynników.
>1. dążeie do wzmacniamoa bezpieczeństwa militarnego USA,
>2. dążeie do ograniczenia wpływów Rosji oraz Chin w Arktyce,

Dużo wątków w jednym wątku.

pl.wikiped(*)ółnocna_Droga_Morska
pl.wikipedia.org/wiki/Jeden_pas,_jedna_droga

Wątpię by można ograniczyć wpływy Rosji w Arktyce. To przyszłość, w którą Rosjanie chcą wpisać Chiny.
Grenlandia poszerza dostęp, a Amerykanom zwiększa projekcie ich siły.

Wesołych Świąt
Lolek_Salambek (2665 punktów)
> pl.wikiped(*)ółnocna_Droga_Morska
> pl.wikipedia.org/wiki/Jeden_pas,_jedna_droga
>Wątpię by można ograniczyć wpływy Rosji w Arktyce. To przyszłość, w którą Rosjanie chcą wpisać Chiny.
>Grenlandia poszerza dostęp, a Amerykanom zwiększa projekcie ich siły.
_____
Kautilja - co do twojej tezy to ok. Chyba ja podzielam.
Co do linków jakie podatek to:
* link nr 1 - rozumiem
* link nr 2 - jaki to ma kontekst do Grenlandii?


S pozdravem
26-12-2025 11:54 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>* link nr 2 - jaki to ma kontekst do Grenlandii?

Chodzi o rozszerzenie inicjatywy Nowy Jedwabny Szlak o Północną Drogę Morską tzw. Polarny Jedwabny Szlak. Czyli nie dość, ze Rosja to jeszcze Chiny będą ekspandować w ten region.
Także Grenlandia realnie poszerza dostęp do Arktyki umożliwiając Amerykanom projekcie siły na ten obszar. Chodzi o stworzenie w tej przestrzeni przeciwwagi dla Rosji i Chin, by nie zdominowały one Oceanu Północnego.

www.osw.wa(*)-droga-morska-w-polityce-rosji
W styczniu 2021 r. Pekin oficjalnie zadeklarował, że zamierza stworzyć Polarny Jedwabny Szlak, będący północną odnogą chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. ChRL chce w ten sposób zwiększyć swój dostęp do surowców energetycznych rosyjskiej Arktyki oraz skrócić drogę do Europy.
26-12-2025 20:18 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>* link nr 2 - jaki to ma kontekst do Grenlandii?
>Chodzi o rozszerzenie inicjatywy Nowy Jedwabny Szlak o Północną Drogę Morską tzw. Polarny Jedwabny Szlak. Czyli nie dość, ze Rosja to jeszcze Chiny będą ekspandować w ten region.
>Także Grenlandia realnie poszerza dostęp do Arktyki umożliwiając Amerykanom projekcie siły na ten obszar. Chodzi o stworzenie w tej przestrzeni przeciwwagi dla Rosji i Chin, by nie zdominowały one Oceanu Północnego.
>www.osw.wa(*)-droga-morska-w-polityce-rosji
>W styczniu 2021 r. Pekin oficjalnie zadeklarował, że zamierza stworzyć Polarny Jedwabny Szlak, będący północną odnogą chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. ChRL chce w ten sposób zwiększyć swój dostęp do surowców energetycznych rosyjskiej Arktyki oraz skrócić drogę do Europy.

---------
Kautilja - ok rozumiem - dziekuje za wyjasnienie - wszystko jasne .




S pozdravem

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365