Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.066.501 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 292 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Polski katolicyzm jest neurotyczny, antyinteligencki. Festyniarski i ciemny. Gdyby Jezus powrócił, musiałby się poddać terapii".
 Nauka » Astronomia

Astronomia

ASTRONOMIA [gr.] Jedna z najstarszych nauk przyrodniczych. Wyraz ten powstał ze złożenia dwóch wyrazów greckich, astron — gwiazda i nomos — prawo, i oznacza naukę, której zadaniem jest poznanie praw rządzących zjawiskami we Wszechświecie. Przedmiotem badań astronomii są ciała niebieskie, ich rozmieszczenie i ruchy w przestrzeni, pochodzenie, budowa oraz ewolucja, a także Wszechświat jako całość. Podstawowym założeniem teoriopoznawczym astronomii jest uniwersalność praw przyrody. Wobec braku możliwości przeprowadzania eksperymentów, o procesach fizycznych zachodzących w obiektach kosmicznych wnioskuje się wyłącznie na podstawie obserwacji. Głównym źródłem informacji o ciałach niebieskich jest wysyłane przez nie promieniowanie elektromagnetyczne; określenie kierunku, z którego ono przybywa, pozwala na zlokalizowanie ciała na sferze niebieskiej w dowolnym układzie współrzędnych astronomicznych, natomiast badanie jego cech fizycznych pozwala wnioskować o fizycznych właściwościach jego źródeł. Źródłami informacji w astronomii są również strumienie cząstek pochodzenia pozaziemskiego (promieniowanie kosmiczne, neutrina) oraz materia zawarta w meteorytach. W zależności od stosowanych technik badawczych lub typu badanych obiektów rozróżnia się dyscypliny podrzędne, takie jak: astrofizyka (najobszerniejszy dział współczesnej astronomii), astrometria, mechanika nieba, heliofizyka, radioastronomia, astronomia rentgenowska, astronomia podczerwona, kosmogonia i kosmologia (podział ten nie jest rozłączny, a ścisłe rozgraniczenie zakresu poszczególnych dyscyplin nie zawsze jest możliwe). [źródło: MNEP PWN 2000; E. Rybka]


Poddziały:
  
 Tytuł stronyAutor
Gruby włosBogdan Miś
Kiedy powstały pierwsze gwiazdyAgnieszka Dutka
Martin Gaskell nie został wyrzuconyPZ Myers
Metody poszukiwania egzoplanet (planet pozasłonecznych)Bartosz Oszańca
Rodzaje i ewolucja gwiazdMichał Przech
Tak zwany podbój KosmosuZiemowit Ciuraj
W pogoni za brązowym karłemAgnieszka Dutka

« Dział nadrzędny
Logowanie..
Wyszukaj

Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Nowości działu:
Cuda przestrzeni
Jerry A. Coyne
(29-12-2012)
Phil Plait opublikował w "Slate" olśniewającą serię 21 fotografii w "The best astronomy images of 2012". Zamieszczę tu tylko pięć, ale koniecznie przejdź do "Slate". Kiedy czytasz podpisy, pamiętaj o całej pracy naukowej, która była niezbędna, by zrozumieć nie tylko to, jak wizualnie przedstawić te rzeczy, ..»
Do tekstu..
2012: Początek końca czy pytanie dlaczego koń..
(08-01-2012)
Pamiętacie panikę na temat Y2K? 21 grudnia 2012, o ile nam wiadomo, nie będzie końcem świata. Będzie jednak kolejnym zimowym, przesileniem. Podobnie jak Y2K, rok 2012 został starannie zbadany przez naukę o końcu świata. W przeciwieństwie do różnych popularnych wierzeń, nauka o końcu świata szybko odkryła, ..»
Do tekstu..
Martin Gaskell nie został wyrzucony
PZ Myers
(20-12-2010)
Zapisy pokazują, że to, o czym ludzie dyskutowali, nie dotyczyło wyłącznie jego religii, ale sposobu, w jaki religia wpływała na jego pracę jako naukowca i efektu zatrudnienia kogoś z tak dwuznacznymi poglądami w stanie, który już próbuje przezwyciężyć wstyd związany goszczeniem Muzeum Kreacjonizmu. ..»
Do tekstu..
Zobacz inne streszczenia

7 polecanych witryn:
Astronomia.pl - polski portal astronomiczny
AstroNEWS
Europa - Lodowy Świat
Astronomia
Urania - Postępy Astronomii
HiRISE Image Catalog
Exoplanet-Spot
Zgłoś swoją propozycję
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
Tag Cloud
ateizm biblia chrześcijaństwo demokracja etyka ewolucja filozofia historia islam izrael jezus kościół kultura moralność nauka papież państwo polityka polska prawo racjonalizm religia seks społeczeństwo szkoła terroryzm wiara wojna wolność śmierć
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)