Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.650.015 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"W Sejmie patrioci specjalnej troski onanizowali się niewidzialną ręką i kazali o wartościach. Lud widział złodziei na górze i obcował z oszukującym go tłumem cwaniaków na dole. Liberałowie pospiesznie otwierali wrota wszelkiemu bezprawiu. Kierowali się ignorancją, dobrymi chęciami i wiarą w niewidzialną rękę. Lud skorzystał z demokracji i powiedział ‘sprawdzam’. Mógł skreślić, ale..
Przegląd wyników wyszukiwania

Czy ewolucja mogła wyprodukować dobro?
Andrzej Koraszewski (31-03-2012)
Świecka moralność, ani ta, której szukamy u filozofów, ani ta, którą próbujemy odkryć studiując biologię i nasz mózg, nie ma jednoznacznego i uniwersalnego kodeksu. Biblijny dekalog rozpoczyna się od słów, które mnie odrzucają - Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Na tym etapie mówię dziękuję, gdyż pierwsze przykazanie ogranicza wartość wszystkich pozostałych. Do tekstu..
Czym jest dysleksja
Anna Obuchowicz (31-03-2012)
W dzisiejszych czasach problem dysleksji jest coraz częstszym zjawiskiem i niestety ma ono tendencję zwyżkową. O specyficznych trudnościach w uczeniu możemy mówić wtedy, gdy występują nieoczekiwanie i są nieadekwatne do wieku dziecka, jego możliwości intelektualnych, wkładu pracy i postępów w uczeniu się innych umiejętności. Do tekstu..
Reakcje w Algierii na mordercę z Tuluzy
Omar Dakhane (31-03-2012)
Jest czymś bardzo przygnębiającym, że istnieją ludzie, którzy popierają masowych morderców, czy to we Francji, w Afganistanie, czy w Norwegii. Zbrodnie tak straszne, jak ta, dają ludziom kolejny powód, by razem występować przeciwko terroryzmowi i przemocy, i dają ludziom, którzy dążą do pokoju, powód, by zjednoczyli się w walce ze wspólnym wrogiem: ignorancją! Do tekstu..
Ateista stracony na rynku w Warszawie
Jacek Tabisz (30-03-2012)
Łyszczyński nie był przypadkową osobą, skazaną w imię miłości Jezusa drogą chaotycznej i przypadkowej ulicznej łapanki. Nie był dziewczyną, w której życzliwi sąsiedzi dostrzegli wiedźmę. Nie był Żydem, u którego równie życzliwi chrześcijanie "znaleźli" macę sporządzoną z krwi dziecka. Kazimierz Łyszczyński był rzeczywiście winien! Do tekstu..
Instynktowna i słuszna anglicyzacja (westernizacja)
Piotr Napierała (30-03-2012)
Artykuł p. Jacka Tabisza o dniu przyszłości i o patrzeniu bez lęku na przyszłość zainspirował mnie do napisania kilku uwag. Chciałem napisać tu o westernizacji mojego pokolenia, oraz ludzi trochę starszych i trochę młodszych ode mnie, oraz o tym, dlaczego ta westernizacja, anglicyzacja i amerykanizacja jest, wbrew niekończącym się żałośliwym narzekaniom nacjonalistów i innych "prawdziwych Polaków" ze wszech miar słuszną drogą, jaką podąża obecnie nasze społeczeństwo, a przynajmniej kilka jego warstw. Do tekstu..
Religijne prawa, demokracja i prawa człowieka
Leo Igwe (30-03-2012)
Prawa religijne to osadzone w prawie doktryny religijne. To "objawienia" zmienione w zasady rządzące społeczeństwem. Religijne prawa to zinstytucjonalizowane uświęcone dogmaty. Są kryminalizacją grzechów. Są przemienieniem religijnych nienawiści, nietolerancji, dyskryminacji i fanatyzmu w politykę państwową. Do tekstu..
Tajemnica wiszącej skały
Piotr Berndt (29-03-2012)
W epoce wiktoriańskiej seksualność kobiet była traktowana z podejściem wręcz chorobliwym. Kobiety były traktowane jako osoby bez seksualnych potrzeb. Stan edukacji seksualnej w czasach apogeum wiktoriańskiego podejścia do relacji płciowych, uwieczniony w podręcznikach pisanych przez duchownych, był po prostu fatalny. Do tekstu..
Definiowanie boga i człowieka w Księdze Rodzaju
Ryszard Paradowski (29-03-2012)
Wbrew interpretacji religijnej, wąż nie jest wysłannikiem Szatana, lecz symbolem pracy myślowej, dialogu wewnętrznego, wystąpienia po raz pierwszy na arenie dziejowej kogoś, kogo nauka określiła później jako homo sapiens. Religijnym interpretatorom książki, uchodzącej pospolicie za manifest tradycyjnych wartości może się wydawać dziwne i niewiarygodne, że w roli pierwszego homo sapiens wystąpiła w niej kobieta, i że ona, a nie mężczyzna, dała pierwszy i decydujący impuls antropogenezie. Do tekstu..
Homo zabobonus
Roman Pastuszuk (28-03-2012)
Człowiek od najmłodszych lat trenowany w wierzeniu w rozmaite baśnie, mity i banialuki nie ma żadnych trudności w przyswojeniu sobie kolejnych bajek. Jego umysł właściwie domaga się kolejnych porcji takich mitów, traktując je jako następny etap swojego rozwoju. W ten sposób religie mają ułatwione zadanie - rozmiękczone umysły, nawykłe do wierzenia na słowo przyjmą każdą "świętą prawdę". Do tekstu..
Dura lex, sed lex
Anna Macha – Aslanidou (28-03-2012)
Przechodząc do stanu państwowego ludzie zrzekli się znacznej części przysługujących im uprawnień, przyjmując na siebie obowiązki, które miały odtąd ograniczyć ich prawa i absolutną wolność. Jedną z głównych konsekwencji tej zmiany był fakt, iż odtąd za ludzi decydował suweren i to on stanowił o większości podejmowanych w państwie decyzji, nie tylko związanych z życiem publicznym, ale również i prywatnym poddanych. Poddani rezygnują ze swych uprawnień, nie dzieje się to jednak bez przyczyny - postanawiają poświęcić swą wolność by zyskać za to bezpieczeństwo osobiste, niezbędne dla lepszego i szczęśliwszego życia. Do tekstu..
Uzdrowiciel z Janakpuri (28-03-2012)
Janakpuri, jedno z największych skupisk mieszkalnych w Azji, mieści się na przedmieściach New Delhi. W bocznej alei jednej z głównych dzielnic mieszka Sunderlal Bhargav. Zza bambusowych zasłon zakrywających jego werandę wydostają się chmury białego dymu. Słychać recytowanie świętych mantr. Przed ogniskiem, z twarzą pełną podniecenia, siedzi Alison, prezenterka telewizyjna z Australii. Naprzeciwko niej jowialny mężczyzna recytuje jak katarynka święte słowa. To jest Bhargav. Jest świętym mężem. Do tekstu..
Ewolucja a dobrobyt
Andrzej Koraszewski (27-03-2012)
Jerry Coyne opublikował na swojej stronie, jak sam pisze zupełnie nieprofesjonalny, wykres pokazujący korelację między akceptacją teorii ewolucji a dochodem narodowym. Na tym wykresie na jednym krańcu niewiary w dowody nauki znajduje się Turcja (wykres obejmuje tylko kraje europejskie plus USA), na drugim Islandia. Polska pod względem akceptacji teorii ewolucji znajduje się w połowie drogi między Turcją a Islandią, a dochody ma nieco bardziej zbliżone do tureckich i najbardziej oddalone od norweskich. Do tekstu..
Racjonalna wiara
Lucjan Ferus (27-03-2012)
Przez wiele wieków starała się wiara jak mogła, "wyzwalać" ten nieszczęsny rozum od błędów w jakże różny sposób: a to na płonącym stosie (czasem w zastępstwie autora płonęły jedynie manuskrypty), a to przez wymyślne tortury, a to przez klątwy i ekskomuniki, a to przez psychiczny terror i nietolerancję dla inaczej myślących itp. Do tekstu..
Socjopatia i zakaz pomocy w umieraniu
Eric MacDonald (27-03-2012)
Hitchens powiedział, że religia zatruwa wszystko. Z pewnością zatruwa źródło ludzkiego współczucia. Zygoty stają się ważniejsze niż kobiety; zaledwie potencjalna możliwość przebija najstraszliwsze cierpienia, jakie ludzie mogą znieść. To jest działanie religii. Dlaczego mamy być ustępliwi lub uprzejmi wobec nieludzkości tak głębokiej i tak trwałej? Do tekstu..
Kabaret zmartwychwstania
Jacek Tabisz (26-03-2012)
Czy naiwna i trudna do podważenia wiara w zaświaty jest groźna dla ludzkiej kultury? Na to pytanie staram się odpowiedzieć w kolejnym filmiku z cyklu "Bezbożna pogadanka" Do tekstu..
Wyemancypowanie kobiet w rodzinie
Patrycja Walter (26-03-2012)
Rodzina jako płaszczyzna walki o wyemancypowanie kobiet jest między innymi próbą przemiany macierzyństwa w rodzicielstwo - tj. zrównania odpowiedzialności obu płci za wychowanie dziecka, a tym samym pożegnaniem się z rolą "uświęconej matki". Skądinąd taka ewolucja instytucji wpisana jest w dynamiczną naturę życia społecznego, jak pisała Magdalena Środa: "Rodzina jest najbardziej plastyczną z ludzkich instytucji i zmienia się wraz z potrzebami społeczności, wraz z rozwojem kultury, zwłaszcza zaś wraz z postępem ludzkiej wolności. Nie ginie, nie popada w kryzys, tylko przekształca się" Do tekstu..
Gdy łagodna siła nie zdaje egzaminu
Nicola Kuhn (26-03-2012)
Wystawy archeologiczne w berlińskim Pergamon Museum miały niespotykanie udany rok. "Tell Halaf" przyciągnęła 750 tysięcy odwiedzających, na wystawę "Pergamon" sprzedano 250 tysięcy biletów w dwa miesiące, a 26 stycznia otwarto "Szlaki Arabii". Im bardziej skomplikowana jest sytuacja konfliktów politycznych w krajach, z których pochodzą prezentowane eksponaty, tym bardziej zacierają się granice państwowe zglobalizowanego świata. Do tekstu..
Uroki astrologii, czyli o potędze zimnego odczytu
Jarosław Augustynowicz (25-03-2012)
Operowanie cyklami wielu planet w połączeniu wieloznacznością niebieskich posłańców nieba dało mieszankę, w której oparach jest bardzo przyjemnie i z której bardzo trudno wyjść samym astrologom. Mnie samemu było żal, że tyle lat poświęciłem czemuś, co w konsekwencji okazało się nauką technik zimnego odczytu. Do tekstu..
Demokracja z rabatem dla ignorancji
Andrzej Koraszewski (25-03-2012)
Państwo wolnych obywateli uważane było za utopię od chwili jego poczęcia, a skłonność do degenerowania się demokracji zauważono natychmiast. Słowo demagogia jest równie stare jak słowo demokracja. Młodszy o czterdzieści lat od Peryklesa Arystofanes, obserwował zwyrodnienia ateńskiej demokracji po jego śmierci. Komediopisarz pokazuje w "Rycerzach" jak wódz ateński kaptuje do polityki sprzedawcę kiełbas. Tłumaczy mu, że ma wszelkie kwalifikacje na urząd państwowy, pochodzi z gminu, nie ma wykształcenia, ma tupet i umie zachwalać swój towar. Kiedy sprzedawca przyznaje się, że umie czytać, wódz markotnieje i mówi, że to osłabia jego szanse. Do tekstu..
Stan wojenny w sądzie. Osądzanie historii
Janina Łagoda (25-03-2012)
Należałoby się zastanowić nad zasadnością podejmowania się oceniania historii przez prokuraturę i sądy. Warto, aby nad argumentami przemawiającymi za skazaniem gen. Kiszczaka pochylili się historycy, prawnicy, politolodzy i przedstawiciele innych dyscyplin nauki. Sprawa nie jest błaha, bo za chwilę tego rodzaju rozstrzygnięć sądowych w zakresie historii może być bez liku. I co wówczas? Jakie będzie samopoczucie prokuratury i wysokiego sądu? Czy zamierzają zastąpić uczonych badających najnowsze dzieje Polski? Do tekstu..
Widmo wojującego sekularyzmu
Nick Cohen (25-03-2012)
Jeśli wierzysz w mityczny wojujący sekularyzm, mogę spróbować cię przekonać do zmiany zdania jedną przepowiednią. Nastaw wieczorem wiadomości, a gdy usłyszysz o kolejnym zamachowcu mordującym cywilów gdziekolwiek, od Nigerii do metra londyńskiego, mogę cię zapewnić: zamachowcami nie będą czytelnicy Richarda Dawkinsa. Do tekstu..
Dlaczego z arystokracji śmiejemy się, a z biskupów nie?
Piotr Napierała (25-03-2012)
Biskupi nigdy nie zrezygnowali i nie zrezygnują, ani z przywilejów, ani z ogłupiania mas, zawsze niemal będąc po stronie ciemnoty, od której zależy ich byt (arystokratów nie). Biskupi nadal stanowią, w przeciwieństwie do błękitnokrwistych, zwarty aparat nacisku politycznego, opartego na posłuszeństwie wobec woli papieża. Do tekstu..
Jak uzasadnić naukę? Sokal i Lynch debatują o epistemologii
Jerry Coyne (24-03-2012)
Naukowe rozumienie rzeczywistości rozwija się w czasie. Religijne "sposoby poznania", co przyznają sami teolodzy, nie zbliżają nas do "prawdy" o Bogu. Nie wiemy ani o jotę więcej o naturze czy charakterze Boga, niż w roku 1300, ani nie zbliżamy się do udowodnienia istnienia Boga. W jakim więc sensie religijna epistemologia przybliżyła nas do prawdy? Do tekstu..
Islam i przyszłość liberalizmu
Sam Harris (24-03-2012)
Wiemy, że nietolerancja w świecie muzułmańskim dotyczy nie tylko "ekstremistów". Niedawne wydarzenia w Afganistanie ukazują po raz kolejny, że zwykli Afgańczycy są znacznie bardziej oburzeni, gdy zniszczona zostanie kopia Koranu, niż gdy ich dzieci zginą przez nasze bomby, lub nawet gdy ich dzieci zostaną zamordowane. Nie wiem, czy na świecie istnieje przykład gorszego wypaczenia priorytetów. Do tekstu..
Mała rzecz o postmodernizmie
Radosław S. Czarnecki (24-03-2012)
Ludwik Stomma uważa postmodernizm za "swoistą zbitkę pojęciową, w której łączą się nurty naukowe, artystyczne i obyczajowe". W takim ujęciu do owego ruchu ideowo-światopoglądowo-filozoficznego zaliczyć możemy aerobik, akupunkturę, Black Power, Cinema Verite, disco, ruch hippies, monetaryzm, New Age, pop art., skinheadów, F. Nietzsche, panią Thacher..... Podstawą takiej interpretacji jest teza o kontestacyjnym charakterze postmodernizmu wobec obowiązujących dotychczas kanonów, idei, zasad, pojęć czy przyzwyczajeń.  Do tekstu..
Demokracja bezpośrednia – wyolbrzymione obawy, rozdęte nadzieje
Mirosław Woroniecki (23-03-2012)
Politycy różnych opcji, w większości państw europejskich wchodzących w skład Unii Europejskiej, nie mówiąc już o innych krajach, ochoczo przekonują obywateli, że demokracja przedstawicielska i demokracja bezpośrednia to dwie różne rzeczy. W Polsce politycy wywodzący się tak z demokratycznej opozycji jak i postkomuniści zwracają uwagę na liczne zagrożenia, niebezpieczeństwa czy wręcz nieszczęścia jakie wynikać mogą z wprowadzenia, czy nawet poszerzenia zakresu form demokracji bezpośredniej. Do tekstu..
Mordowanie dzieci za zakazanie burki
Phyllis Chesler (23-03-2012)
Według France's Channel 24 News, Mohammed Merah twierdził, że jest związany z Al-Kaidą we Francji. Przyjął na siebie odpowiedzialność za zamordowanie trzech żołnierzy francuskich i czworga Żydów. Następnie powiedział, że kolejne ataki zostaną przeprowadzone w Lionie, Marsylii i Paryżu w proteście przeciwko "zakazowi burki" i "francuskiej obecności militarnej w Afganistanie". Do tekstu..
Kicz sakralny i diabeł sralny
Marcin Kruk (23-03-2012)
Duch święty udał się z pielgrzymką do Lichenia i proboszcz został pozostawiony samemu sobie. Spojrzał na wiszący na ścianie krzyż i westchnął. Z wczorajszej wiśniówki w butelce została mizerna resztka, a wino mszalne wzbudzało w nim gwałtowną odrazę. Spojrzał na leżącą na stole mapę wsi i zastanowił się jak poprowadzi w tym roku wielkanocną procesję. Do tekstu..
Smok - ślepy zaułek ewolucji?
Mariusz Finkelsztein (22-03-2012)
Smoki obecne są w wierzeniach i podaniach różnych ludów właściwie od samego początku istnienia pisma, które mogło nas o nich poinformować. Zasiedlały wyobraźnię ludzi na różnych szerokościach i długościach geograficznych. Smok pilnował złotego runa, wyroczni delfickiej, został pokonany przez Beowulfa, św. Jerzego, Heraklesa (Hydra) a w mitologii sumeryjskiej pod jego postacią była przedstawiana bogini Tiamat. Do tekstu..
Myszy założycielki
Anna Kurcek (22-03-2012)
Jak mówi stare przysłowie: pies jest najlepszym przyjacielem człowieka - wiernym, ufnym, w pełni oddanym. Zastanówmy się jednak chwilę, czy nie jest to opinia zbyt pochopna. Istnieje bowiem jeszcze jedna grupa zwierząt, która choć wzgardzona, to przez całe wieki cierpliwie podążała tropem nieprzyjaznych jej ludzi. Duże odległości i niewygody nie miały podczas tych wędrówek żadnego znaczenia. Do tekstu..
Kto protestowałby przeciwko rozumowi?
Richard Dawkins (22-03-2012)
24 marca będzie doniosłym dniem w Waszyngtonie. Tysiące zbiorą się w tej wiodącej stolicy świata, żeby uczcić szczytowy przymiot człowieka - rozum. Jak doszliśmy do punktu, w którym potrzebny jest wiec dla obrony rozumu? Oparcie życia na rozumie oznacza oparcie go na dowodach i logice. Dowody to jedyny sposób odkrycia prawdy o rzeczywistym świecie. Logika jest sposobem, w jaki wnioskujemy o konsekwencjach wypływających z dowodów. Kto mógłby być przeciwko temu? Niestety, wielu ludzi, i dlatego potrzebujemy Wiecu Rozumu. Do tekstu..
Edukacja kontra indoktrynacja w świecie arabskim
Omar Dakhane (22-03-2012)
Uczenie dzieci i młodzieży nienawiści nie jest niczym nowym dla arabskich instytucji edukacyjnych. W rzeczywistości ten rodzaj "edukacji" stanowi niezwykle ważny czynnik kształtowania społeczności w świecie arabskim, które nie tylko tolerują, ale często także pochwalają i wspierają terroryzm. Przyczyną tej nienawiści jest brak sekularyzmu w świecie arabskim. Do tekstu..
Odpowiedź doktorowi B.M. Hegde
Ganesh Veluswami (21-03-2012)
Zwróćmy uwagę na to, że równanie jest proste... Jeśli jest jakiś sposób, w który te starożytne systemy mogą pomóc, to te "proste metody", do których starożytni doszli metodą prób i błędów, można przeanalizować naukowo, zidentyfikować składnik, który skutecznie łagodzi objawy, jego cechy terapeutyczne, skutki uboczne, maksymalną dawkę, antidotum na wypadek przedawkowania i bezpieczną alternatywę dla tego składnika, włącznie z formą syntetyczną. Do tekstu..
Dlaczego horoskopy działają
Przemysław Jarocki (21-03-2012)
Astrologia i związane z nią horoskopy zakładają korelację pomiędzy ciałami niebieskimi a losami człowieka. Zatem ciała niebieskie, w jakiś sposób, oddziaływają na nasze organizmy. Sprawdźmy zatem po kolei oddziaływania podstawowe, zaczynając od tych najbardziej prawdopodobnych. Do tekstu..
Bośniacka grupa neo-nazistowska
A. Ceresnjes i Y. Carmon (20-03-2012)
Bosanski Pokret Nacionalnog Ponosa (Bośniacki Ruch Dumy Narodowej), założony dwa lata temu, opisuje siebie jako ruch narodowo socjalistyczny (nazi) propagujący supremację białych i narodową odnowę bośniacką. Tym, co różni BRDN od innych europejskich grup neo-nazistowskich, jest fakt, że został założony i jest przeznaczony dla muzułmanów bośniackich, co jest wyraźnie zaznaczone na ich portalu internetowym. Do tekstu..
Czas na rewolucję
Thomas Insel (20-03-2012)
O ile w ciągu ostatnich kilku stuleci dokonała się rewolucja w rozumieniu naszego miejsca we Wszechświecie - w przestrzeni kosmicznej - wszystko wskazuje na to, że bieżące stulecie zrewolucjonizuje sposób, w jaki pojmujemy umysł - naszą przestrzeń wewnętrzną. Do tekstu..
Światełko w tunelu?
Stanisław Pietrzyk (20-03-2012)
Truizmem jest mówić, że sytuacja Stoczni Marynarki Wojennej jest dramatyczna. Wszelkie dotychczasowe próby uzdrowienia, jak przekształcenie w spółkę (Skarbu Państwa), restrukturyzacja wlekąca się jak flaki z olejem od wielu lat, czy obniżanie kosztów funkcjonowania poprzez redukcję pracowników pomogło tyle, co umarłemu kadzidło. Do tekstu..
Czy Luter był dobry?
Jacek Tabisz (19-03-2012)
W niektórych rejonach świata tradycje oświecenia i humanizmu nie pozwalają na zbyt wiele religijnej "dobroci". Tym niemniej "dobroć" nadal tli się w sercach milionów. Autorzy ksiąg tak "dobrych", że aż strach, nadal są poczytni, zaś ich imiona wymawiane są z pełnym namaszczenia szacunkiem. O jednym z takich "dobrych" bohaterów mówię w mojej kolejnej "Bezbożnej pogadance". Do tekstu..
Dlaczego ludzie stoją na ramionach gigantów, a szympansy i małpy nie
Ed Yong (19-03-2012)
Jesteśmy jak karły stojące na ramionach gigantów. Ta metafora, rozpowszechniona przez Izaaka Newtona, opisuje sposób, w jaki ludzie budowali na tym, co odkryto wcześniej. Wszystko w naszej kulturze jest rezultatem wiedzy i umiejętności, które zostały powoli zakumulowane na przestrzeni wieków. Bez tej "kumulującej się kultury", nie mielibyśmy naszej głębokiej naukowej wiedzy, bogatych tradycji lub skomplikowanych technologii. Mówiąc wprost, nie da się zrobić samochodu z niczego - najpierw trzeba wynaleźć koło. Do tekstu..
Danuta Wałęsa to największa Manifa
Andrzej Wendrychowicz (19-03-2012)
Pierwszy raz w życiu zażyłem, i to w ciągu zaledwie trzech dni, tak potężną dawkę feminizmu. W niedzielę 11 marca Wielka Warszawska Manifa, a 13-tego przyznanie Danucie Wałęsie nagrody radia TOK FM za "wyjątkowy wpływ na rzeczywistość". Jej książka przekroczyła nakład 300 tys. egzemplarzy. Do tekstu..
Listek figowy genetycznie modyfikowany
Andrzej Koraszewski (19-03-2012)
Trudno o wątpliwości, że teoria ewolucji jest największym zderzeniem czołowym nauki i Objawienia w dotychczasowej historii. Po smutnych doświadczeniach z Kopernikiem i Galileuszem Kościół zajął wobec tej katastrofy postawę jednoznacznie dwuznaczną, dopuszczając domalowywanie wąsów Pana Boga do nauki, i nauczając w szkołach i kościołach skrajnego negacjonizmu nauki w postaci kreacjonizmu. Do tekstu..
Gra Anioła
Ziemowit Ciuraj (18-03-2012)
Jest to książka bez dwóch zdań wyśmienita, napisana w określonym stylu, bogatym w wysmakowane ornamentacje, które w żaden sposób nie przeciążają lekkości i naturalności akcji, pociągająca swoim rytmem i zapraszająca czytelnika, by z ciekawością oczekiwał, jakiż to ponury widok wyłoni się spoza kolejnego załomu labiryntu, w który autor wiedzie swoją ofiarę - czytelnika. Do tekstu..
Martwe geny smaku u mięsożernych
Jerry Coyne (18-03-2012)
Ceiling Cat wie, że doprawdy nie potrzebujemy więcej dowodów na ewolucję, ale oczywiście po prostu zalewają nas, bowiem Ewolucja jest Faktem. Najnowszy - i jaki miły - to raport o "martwych" (tj. istniejących, ale nie funkcjonujących) genach na receptory smakowe u niektórych mięsożernych. Do tekstu..
Wrocławski ciemnogród
Radosław S. Czarnecki (17-03-2012)
Wrocławskie wydanie "Gazety Wyborczej" (z dnia 16.03.2012) informuje, że grupa radnych miejscowego ratusza ostro zaprotestowała przeciwko planowanemu na czerwiec br. koncertowi znanej irlandzkiej wokalistki folkowej Sinead O'Connor. Koncert ma się odbyć w ramach trzydniowej imprezy pod nazwą WrocLoveFest (okazją ku temu jest doroczne Święto Wrocławia). Do tekstu..
Problem
Omar Dakhane (17-03-2012)
Straciłem już mnóstwo czasu dyskutując z wieloma ignorantami i za każdym razem dochodziłem do tego samego wniosku: ci ludzie są zaprogramowani tak, by pozostać w mroku ignorancji, nawet jeżeli udają, że jest inaczej. Ten fakt potwierdza także to, że mamy tak wielu "nauczycieli" wpajających trujące idee swoim uczniom, już zresztą zatruwanych tym samym jadem od dzieciństwa. Ten jad prowadzi do większej ilości terrorystów lub zwolenników terrorystów. Do tekstu..
Wojna z grzechem
Sam Harris (16-03-2012)
Jeśli spojrzymy na nasze przepisy prawne dotyczące nierządu, pornografii, narkotyków i hazardu - to jedyna porządkująca je zasada, która wydaje się nadawać im jakiś sens, jest taka, że wszystko, co mogłoby radykalnie przyćmiewać modlitwę lub prokreacyjną seksualność jako źródła przyjemności, zostało wyjęte spod prawa. W szczególności został zakazany każdy narkotyk (LSD, meskalina, psylocybina, DMT, MDMA, marihuana itd.), któremu jego użytkownicy przypisują duchowe lub religijne znaczenie. Do tekstu..
Dziesięć propozycji humanizmu ewolucyjnego
Michael Schmidt-Salomon (16-03-2012)
Altruiści, jak się zdaje, to tylko mądrzejsi egoiści, bo najlepszym sposobem na uskutecznianie zasady korzyści własnej jest stosowanie jej wobec innych. Jeśli staniesz się częścią "ciepłego prądu w historii ludzkości", zaznasz szczęścia, jakiego nie zapewnią ci żadne dobra materialne. Odnajdziesz w tym sens życia i będziesz instynktownie czuć, że nie żyłeś nadaremnie! Do tekstu..
Bóg Nr 17 i antropiczne dylematy fizyki
Krystyn Tyrlik (16-03-2012)
Jak zauważył Leonard Susskind, profesor fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Stanforda: "Zasada antropiczna wywołała więcej zamieszania i zbytecznego filozoficznego bełkotu niż cokolwiek innego, co w ostatnim okresie przedostało się z kuluarów nauki do opinii publicznej". Do zasady antropicznej przede wszystkim jednak namiętnie przyczepili się teologowie. Temat został podjęty przez PSR Warszawa. Do tekstu..
Nie lękajcie się!
Przemysław Prekiel (16-03-2012)
Wszyscy jesteśmy pokoleniem JP II! A jednak coś się zmienia. To, co za życia polskiego Papieża wydawało się nie do pomyślenia - bądź było tematem rozmów bardzo wąskiej grupy ludzi - dziś wchodzi do mainstreamu. Książka Piotra Szumlewicza  "Ojciec Nieświęty wydana nakładem wydawnictwa "Czarna Owca" najlepiej chyba obrazuje złożoność pojęcia "pokolenie Jana Pawła II". Do tekstu..
Nowoczesne państwo, archaiczna demokracja
Mirosław Woroniecki (16-03-2012)
W żadnym programie partii politycznych okupujących ławy sejmowe nie można doszukać się intencji rozwoju demokracji, zwiększania udziału obywateli w podejmowaniu najważniejszych decyzji w państwie czy chociaż wprowadzenia możliwości wyrażania stanowiska większości, które nawet jeżeli byłoby niezgodne z przyjętymi zobowiązaniami międzynarodowymi stanowiłoby przecież ważną wskazówkę dla rządzących określającą stopień przyzwolenia dla działań władzy, czy świadczącą o poziomie świadomości społecznej w sprawie, w której stanowisko większości jest wyrażane. Do tekstu..
Zakład Pascala jako rosyjska ruletka
Stanisław Witecki (15-03-2012)
Trzeba się zakładać, nie ma wyboru. Taką tezę stawia Pascal w swoim słynnym dialogu mającym przekonać do wiary w Boga. Czy rzeczywiście trzeba, a jeżeli tak, to czy najlepszym wyjściem jest obstawianie karty z boskim wizerunkiem? Czy tak silnie do dziś przekonująca do wiary gra nie przypomina rosyjskiej ruletki i to takiej, w której większość komór wypełniona jest nabojami? Do tekstu..
Pszczoła z charakterem
Anna Kurcek (15-03-2012)
Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois odkryli niedawno, że pszczoły miodne mają własną osobowość. Czym się jednak ekscytować? Znana wszystkim, pracowita i ciekawa świata Pszczółka Maja oraz leniwy Gucio są na to najlepszym dowodem. Problem w tym, że ich zachowanie jest stereotypowe, to znaczy pozostaje ściśle związane z klasycznymi rolami narzuconymi przez wewnętrzną hierarchię ula. Do tekstu..
Sens życia
Jacek Tabisz (14-03-2012)
To wbrew pozorom zabawny i nieco dziwaczny temat. Nie chodzi mi tylko o film Monty Pythona pod tym samym tytułem, czy też żartobliwy wątek dotyczący sensu życia zawarty w powieściach Adamsa. Ogólnie o sensie życia słyszę zazwyczaj od ludzi wierzących, którzy stykając się z materialną rzeczywistością odwracają głowę i z zamkniętymi mocno oczami bronią czegoś, co nazywają "sensem życia". Do tekstu..
Iluzja wolnej woli
Sam Harris (14-03-2012)
W książkach The End of Faith oraz The Moral Landscape pokrótce omawiałem kwestię iluzoryczności wolnej woli. Od tego czasu otrzymałem od czytelników setki pytań i komentarzy i dowiedziałem się co stanowi kwestię sporną w mojej argumentacji. Z przyjemnością przedstawiam więc moje ostateczne przemyślenia na ten temat w formie krótkiej książki Free Will, którą można przeczytać w ciągu jednego wieczoru. Do tekstu..
Nawrócony na Zachodnim Brzegu
Andrzej Koraszewski (13-03-2012)
Dziś w nocy zawarte zostało porozumienie o zawieszeniu broni. Informację przekazał izraelski minister obrony, a porozumienie zostało wynegocjowane z Egiptem. Od piątku do wtorku na Izrael spadło ponad 200 rakiet, z tego ponad 180 zostało wystrzelonych przez członków organizacji Islamski Dżihad. Do tekstu..
Odrobina wiedzy jest niebezpieczna
PZ Myers (13-03-2012)
Kiedy porównujemy sekwencje genomowe trzech spokrewnionych gatunków, takich jak człowiek, szympans i goryl, na ogół stwierdzamy, że patrząc na przeciętną, ujawnia się wzór stopnia pokrewieństwa: ludzie i szympansy są bliżej spokrewnione ze sobą niż z gorylem, wskazując na późniejsze rozejście się między ludźmi i szympansami niż między ludźmi i gorylami. Jest tu problem z biologicznym paradygmatem zwanym niezależnym sortowaniem linii rodowych. Do tekstu..
Pomanifowe refleksje
Andrzej Wendrychowicz (13-03-2012)
Miłościwie nam panujący jest historykiem z wykształcenia i raczej na pewno zna historię Koloseum. A tu raptem okazuje się, że nie cały polski plebs jest zachwycony igrzyskami AD 2012. Wychodzą baby na ulice i nie dość, że wrzeszczą i wyklinają przeciw igrzyskom, to jeszcze zadzierają z największym sojusznikiem miłościwie panujących, z Kościołem. A swoją drogą, to umknęło mi, czy nowe stadiony już zostały pokropione? Do tekstu..
Film „Shaft”, a odkrycie seksualności Afroamerykanów
Julian Jeliński (13-03-2012)
Film "Shaft" ukazuje cielesność Czarnego w sposób, jaki w filmach do tej pory zarezerwowany był tylko dla białych. Ponadto pozytywnie wartościuje traktowanie kobiet z lekkim lekceważeniem, a jednak afektacją, kojarzone głównie z kinem gangsterskim czy też westernami (i tradycyjnie białymi bohaterami). Powinniśmy jednak pamiętać, iż bez Sindey'a Poitier i jego wybitnych kreacji filmowych przeskok dokonany w "Shafcie" nie byłby możliwy. Do tekstu..
Irlandzkie osiągnięcia Kongregacji Braci w Chrystusie
Andrzej Koraszewski (12-03-2012)
Książka Flynna jest opowieścią o chłopcu, który w wieku 11 lat trafia do "Szkoły Przemysłowej". Sąd skazuje go za kradzież roweru, historię licznych wcześniejszych kradzieży, notoryczne wagarowanie. Sędzina ogłasza wyrok:
Jamesie O'Neill, zostałeś uznany winnym wszystkich stawianych ci zarzutów. Skazuję cię na pobyt w Szkole Przemysłowej Świętego Józefa, gdzie pozostaniesz do czternastego roku życia. Do tekstu..
Niebezpieczny sojusz: faux liberałowie i islamiści
Omar Dakhane (12-03-2012)
Dla mnie, świeckiego muzułmanina, Araba, który przeżył całe życie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, poziom zbieżności skrajnej lewicy Zachodu z islamistami (którzy reprezentują ideologię skrajnej prawicy) jest zarówno zdumiewający, jak alarmujący. Jak to możliwe, że dwie grupy, które wydają się mieć całkowicie sprzeczne cele i ideologie, znalazły wspólną platformę? Do tekstu..
Miłość, seks i zdrada w mediach społecznościowych
Maciej Twardowski (11-03-2012)
Portal dla rozwodników Divorce-online.co.uk przeprowadził w grudniu 2009 roku analizę 5000 pozwów rozwodowych. Słowo "Facebook" występowało w 20% z nich. Dwa lata później liczba ta wzrosła już do 33%. Według badania Megapanel z marca 2011 roku, z social media korzystają niemal wszyscy Internauci (aż 99,3%). Do tekstu..
Zakwitły rośliny sprzed 30 tysięcy lat
Ed Yong (11-03-2012)
Nieprzerwane zimno, suche warunki, zamknięty świat, który zapewniał ochronę - to wszystko pozwoliło przetrwać owocom do naszych czasów. Ich reakcje chemiczne uległy znacznemu spowolnieniu w temperaturach poniżej zera. Ekstremalny wiek nie stanowił problemu. W takich warunkach także łożysko owocu pozostaje aktywne chemicznie oraz zawiera kilka substancji, które mogą zabezpieczyć tkankę przed zimnem. Do tekstu..
Prześladowania dzieci “czarownic i czarowników” przez chrześcijan
Jerry Coyne (11-03-2012)
Słyszeliście zapewne o wyjątkowo nikczemnym wpływie pewnych sekt chrześcijańskich w Afryce: połączyły one wcześniejsze zabobony z nowoczesnymi i wierzą, że niektórzy z ich członków są czarownikami i czarownicami. Często wskazuje się na dzieci, jako opętane i podczas prób "egzorcyzmowania" bije się je, torturuje, a także zabija. Do tekstu..
I Ty zostań papieżem
Jakub Zbądzki (10-03-2012)
Pamiętacie Eris, grecką boginię niezgody? Ta psotna kobietka rzuciła między ucztujące na weselu koleżanki jabłko przeznaczone dla najpiękniejszej z nich. Drobny spór pań doprowadził do wojny trojańskiej. Jak głosi legenda, owa urocza dama w zeszłym wieku objawiła się dwóm sympatycznym Amerykanom. Nieco później nadała im dumne tytuły "Strażników świętego Chao". Do tekstu..
Rozkoszna cena mitu
Andrzej Koraszewski (10-03-2012)
Żyjemy w świecie mitów i zapewne nie ma na planecie Ziemi nikogo, kto nie padłby ofiarą opowieści, która po dogłębnym zbadaniu rozpada się jak domek z kart. Czasem mit jest zaledwie trochę przesadzoną prawdą, co może mieć jednak istotne konsekwencje. Pamiętam jak kilka lat temu zaintrygowała mnie informacja, że doskonała jakość skrzypiec Stradivariusa może mieć związek z klimatem. Do tekstu..
Na początku był seks. Prehistoryczne źródła nowoczesnej seksualności
Grzegorz Andrzejczyk (10-03-2012)
Autorzy zestawiają Homo sapiens z innymi naczelnymi - rozpatrując jednocześnie podobieństwa i różnice w obrębie żyjących gatunków małp człekokształtnych - dla części czytelników to zestawienie - jak i jedno z przesłań książki - "Zapomnij o wszystkim, co słyszałeś o pochodzeniu od małp. Nie pochodzimy od małp. Jesteśmy małpami." - może być "antropocentrycznym bluźnierstwem", dla innych np. stwierdzeniem, za którym stoją badania naukowe. Do tekstu..
Ikona
Piotr Berndt (09-03-2012)
Wykreowana na dużym ekranie filmów noir postać "femme fatale", wyrażała wszystkie cechy i nastroje jakich obawiali się mężczyźni. Wyłoniła się ona z tego nowego ładu, reprezentując kobiety kroczące ku górze niczym nieskrępowane i wyzwolone. Nie dziwi więc, że gatunek ten wybrał okrągłe, hiper-kobiece kształty, przedstawiając je jako grzeszne syreny. Była to czysta kobiecość, wręcz demonizowana na ekranie. A która kobieta była bardziej urzekająca w latach pięćdziesiątych niż Marilyn Monroe? Do tekstu..
Bezwyznaniowość w Wielkiej Brytanii – trzy elementy pewnej układanki
Tom Rees (09-03-2012)
W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w wielu innych krajach zachodnich, od pewnego czasu mamy do czynienia ze spadkiem ogólnej liczby osób wyznających jakąkolwiek religię. Jednakże w przebiegu tych przemian występują zagadkowe anomalie. Trzy elementy tej łamigłówki stały się ostatnio przedmiotem zainteresowania Davida Voasa, demografa z Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych na Uniwersytecie Essex. Do tekstu..
Lepsze od tajemnic wiary
Jacek Tabisz (09-03-2012)
Metaforycznie można sobie wyobrazić scenę, w której wyznawca okłada swoją świętą księgą skały i stara się nią trafić w gwiazdy, wściekły na to, iż wszechświat i jego prawa mają czelność przeczyć rozmaitym arkom, żyjącym niedawno pierwszym ludziom, zupełnie chybionym rozważaniom Jezusa na temat zwierząt, śmiesznym nawet dla małych dzieci cudom. "Chcemy małego wszechświata!" - zdają się krzyczeć uzbrojeni w tą czy inną świętą księgę - "chcemy naszego małego boga z małego wszechświata!". Do tekstu..
Pocztówka na dzień kobiet (08-03-2012)
Święto kobiet jest dobrą okazją dla pokazania fragmentów kazania wygłoszonego do kobiet przez Maulana Fazlullaha, który jest Emirem Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP) na dolinę Swat w pakistańskiej prowincji Chyber Pachtunchwa. Wideo z tym kazaniem trwa ponad 30 minut i nosi tytuł "Przemówienie Maulany Fazlullaha do kobiet okręgów Swat i Dir". Zostało opublikowane w "Shumoukh Al-Islam", 7 stycznia 2012r. Do tekstu..
Początek końca wiatru
Matt Ridley (08-03-2012)
Gdyby energia wiatrowa przynosiła efekty, już byśmy to widzieli. Jest odwrotnie, ludzie w Wielkiej Brytanii widzą to zupełnie wyraźnie, chociaż politycy często udają głuchych. Dobrą nowiną jest jednak to, że jak przypatrzeć się uważnie, to można zobaczyć, iż rządowi Davida Camerona powraca rozsądek w sprawie tego całego fiaska. Do tekstu..
Syria — gdzie są Amerykanie?
Abdulateef Al-Mulhim (08-03-2012)
Najtrudniejszym pytaniem stojącym przed politykami i analitykami jest to, co stanie się w Syrii po upadku Baszara Assada? Kraj może pogrążyć się w wojnie domowej. Syria jest bardzo skomplikowaną mieszanką ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym. Są tam muzułmanie sunniccy, Alawici, szyici i Kurdowie, są tam chrześcijanie i Ormianie. Sytuacja w Syrii jest krwawą lekcją dla ludzkości. Pokazuje szpetną stronę dyktatury. Do tekstu..
Religia zinstytucjonalizowana jako polityczna siła antyintelektualna
Piotr Napierała (07-03-2012)
Dzisiejsza moralność Zachodu jest przede wszystkim moralnością liberalną, czyli pochodzącą od głównego pnia myśli oświeceniowej (Locke, Voltaire, Hume, Kant), a po części także z jego demokratyzującego skrzydła (Spinoza, Paine), choć ta moralność jest stale atakowana przez konserwatywnych religiantów, anarchistów, postmodernistów, relatywistów i socjalistów. Do tekstu..
Elektrownie jądrowe są dobrymi sąsiadami (07-03-2012)
Elektrownia jądrowa pracuje idealnie, procedury bezpieczeństwa działają, mimo to zawsze pozostaje ryzyko ataku terrorystycznego. Atak taki wydarzył się w 1982, kiedy francuska elektrownia w Creys-Malville została ostrzelana z granatnika przeciwczołgowego. Dwa z pięciu pocisków trafiły w cel. Nie wyrządziły większych szkód. Sprawca zrobił później karierę polityczną w Partii Zielonych. Wbrew czarnej propagandzie zagrożenia związane z elektrownią atomową są znikome - w rok po wypadku w Fukushimie. Do tekstu..
Tydzień Nienawiści
Andrzej Koraszewski (06-03-2012)
Rozpoczął się planowany na najbliższe trzy tygodnie Tydzień Nienawiści. Najbardziej orwellowska, a zarazem kafkowska impreza naszych czasów. Wbijając w Google hasło Apartheid Week otrzymujemy ponad osiemdziesiąt sześć milionów sześćset tysięcy wskazań. Można powiedzieć, że akcja "dwóch minut nienawiści" jest nadzwyczaj udana, angażując setki milionów mieszkańców naszego świata w wysiłek zmierzający do osiągnięcia stanu orgiastycznej nienawiści. Emmanuel Goldstein - Wróg Ludu wiecznie żywy. Do tekstu..
Rushdie: Długi cień fatwy
Sanal Edamaruku (06-03-2012)
Minęły już dwadzieścia trzy lata. 24 lutego 1989 r. irański ajatollah Chomeini wydał fatwę przeciwko Salmanowi Rushdiemu, autorowi Szatańskich wersetów. Nie było żadną nowością, że przywódca religijny wzywa do zamordowania pisarza, bo nie podobają mu się jego książki. A może dokładniej, bo niewyraźnie wyczuwa brak szacunku, choć nie zadaje sobie trudu przeczytania choćby jednej linijki. Do tekstu..
Bezcenne relikwie z Trewiru
Andrzej Wendrychowicz (06-03-2012)
W Trewirze przechowuje się dwie bezcenne relikwie religijne: kaftanik Jezusa Chrystusa i kalesony Karola Marksa. Za kilka tygodni do świętych relikwii mają ściągnąć setki tysięcy pielgrzymów. Fundacja Giordana Bruna organizuje w tym samym terminie serię różnych imprez pod ogólnym hasłem "Święty kaftanik - alternatywne pielgrzymowanie" Do tekstu..
Evidence-based medicine vs Magic-based medicine
Andrzej Gregosiewicz (05-03-2012)
Dr Czelej: "Zetknąłem się z homeopatią po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych w Pd. Afryce, gdzie ze zdumieniem obserwowałem leczenie poważnych stanów chorobowych metodą homeopatyczną". Zdumienie było na miejscu. Na stronach Sense About Science, prof. Raymond Tallis opisuje katastrofalne skutki polityki zdrowotnej w RPA, w czasie, gdy prezydentem był Thabo Mbeki. Zmarło wtedy przedwcześnie 365 tysięcy pacjentów, u których stosowano "leki" homeopatyczne. Społeczeństwo RPA zaczyna powoli rozumieć, czym jest w istocie Voodoo-Based Medicine. Do tekstu..
Ateiści, do dzieła!
Jacek Tabisz (05-03-2012)
Część ateistów jest przede wszystkim kontestatorami. Doświadczeni w jak najbardziej słusznej krytyce uchodzących za "jedyną prawdę" zabobonów, niestety nie poprzestają na tym. Niekiedy może się wydawać, iż nic w ich opinii nie może być godne pochwały, że wobec niczego nie można żywić optymistycznych nadziei. Zdawać się może, że nie tylko teistyczne opary absurdów, ale cała rzeczywistość społeczna jest zła. Kontestatorzy są przekonani, iż nie można chwalić przyszłości, bowiem to hurraoptymizm, pesymizm jest zaś jedyną racjonalną postawą. Do tekstu..
Czy istnieją rasy ludzkie?
Jerry Coyne (05-03-2012)
Jednym z najbardziej drażliwych tematów w biologii ewolucyjnej człowieka - lub ogólnie w biologii człowieka - jest pytanie, czy istnieją rasy ludzkie. W starych, złych dniach uważano za oczywiste nie tylko, że odpowiedź jest twierdząca, ale że istnieje hierarchia ras (zawsze szeregowana przez białych biologów), z przedstawicielami rasy białej na szczycie, Azjatami nieco niżej i czarnymi nieodmiennie na dnie. Do tekstu..
Porównajmy Al-Assada do Izraela
Tariq Alhomayed (05-03-2012)
W artykule w wychodzącej w Londynie gazecie "Al-Sharq Al-Awsat", zatytułowanym "Porównajmy Al-Assada do Izraela", redaktor naczelny Tariq Alhomayed nazwał obecną sytuację w Syrii "sprawą arabską par excellence" i "problemem bez rozwiązania". Mówiąc "nasza demokracja jest zdeformowana, jak nasze republiki" porównał działania tyrańskiego reżimu Assada do Izraela, pisząc: "To tak, jakbyśmy my, Arabowie, mówili, że jeśli zabójcą jest Arab, to jest to coś, co możemy zaakceptować - ale jeśli jest to Izraelczyk, to musimy wszyscy działać jak jeden, żeby położyć temu kres!" Do tekstu..
Płetwal błękitny - jak spotkałem największe zwierzę, jakie kiedykolwiek istniało
Ed Yong (04-03-2012)
Nie można rozmawiać o płetwalach błękitnych bez uciekania się do litanii zapierających dech w piersiach statystyk (zobacz fakty dotyczące płetwali błękitnych poniżej). Trzydzieści metrów długości. 180 ton wagi. Może pochłonąć pół miliona kalorii za jednym otwarciem gęby. Serce wielkości małego samochodu. Główna arteria jest tak wielka, że mogłoby się w niej zmieścić dziecko. Do tekstu..
Dematerializacja i deflacja przyszłości
Matt Ridley (04-03-2012)
Wzrost ekonomiczny jest rodzajem deflacji. Jeśli na przykład koszt mocy obliczeniowej spada, to użytkownik mocy obliczeniowej uzyskuje więcej za mniej - i w ten sposób osiąga wyższy standard życia. Jedną z rzeczy, która umożliwia taką deflację, jest dematerializacja, redukcja ilości surowców potrzebnych do wyprodukowania towaru. Na przykład iPhone waży 1/100 i kosztuje 1/10 tego, ile ważył i kosztował komputer Osborne Executive w 1982 r., ale jego szybkość przetwarzania danych jest 150 razy większa i ma 100 tysięcy razy więcej pamięci. Do tekstu..
Refleksja po książce
Norbert Paprocki (03-03-2012)
Racjonalizm to dobra opcja dla tych wszystkich buntowników, którzy niestety nadal tylko Kościół kojarzą z ideami i moralnością- nie znają niczego poza tą zmurszałą instytucją zapchaną betonowym dogmatyzmem. To jakby ex-klienci banku, który był skorumpowany i zbankrutował, w związku z czym już nie ufają żadnym bankom, i nie włożą pieniędzy na lokatę z najlepszym możliwie oprocentowaniem. Wolą zachować parę groszy w skarpecie i niech tam rdzewieją. Do tekstu..
Pogrzeb z odgromnikiem
Marcin Kruk (02-03-2012)
Czy deprawowanie było sensem jego życia? Nigdy tego tak nie powiedział, a przecież przybyliśmy tu ze wszystkich stron świata, pożegnać tego, który nam mówił o chmurach, latawcach, butelkach lejdejskich, który chodził z nami oglądać gniazda łabędzi i wiercone w ramach pokuty otwory w cegłach starego kościoła. Do tekstu..
Ślepy wiedzie widzących. Głuchy nasłuchuje sygnału
Eric MacDonald (02-03-2012)
Sparaliżowani, spastyczni, niezdolni do mówienia, jedzenia lub pójścia do toalety, izolowani, samotni, często porzucenie przez współmałżonków, a potem zmuszeni do leżenia w łóżku dniami, tygodniami, miesiącami i latami, więźniowie we własnych ciałach, zniewoleni przez państwo. "Ale my żywimy za nich nadzieję - powiedział papież Wojtyła - kiedy oni nie mogą już dłużej mieć nadziei". Dziękuję, ale się obejdę! Do tekstu..
Utrwalając rasowe stereotypy 
Julian Jeliński (02-03-2012)
O znaczeniu ruchu abolicjonistycznego dla obalenia niewolnictwa w 1863 roku wspomina każda książka dotycząca historii Stanów Zjednoczonych. Zaznaczany w nich jest nie tylko wpływ ruchu i ale i rola, jaką odegrała literatura abolicjonistyczna w zmianie nastawienia amerykańskiego społeczeństwa. Książki abolicjonistów były powszechnie czytane i szeroko dyskutowane. Prezydent Lincoln nazwał nawet Harriet Beecher Stowe "małą kobietą, która wywołała dużą wojnę". Do tekstu..
Opercja od Haram do Halal
Azra Naseem (01-03-2012)
10 lutego "Gazeta Wyborcza" doniosła o przewrocie w raju. Raj to Malediwy. Partia Adhaalath, ogłosiła prezydenta Naszeeda haram (arabski - osoba lub rzecz niedozwolona w islamie, przeciwieństwem tego terminu jest halal- A.K.). Wydana w przeddzień zamachu broszura tej partii głosiła między innymi: "Żadne prawo sprzeczne z islamem nie może być uchwalone na Malediwach"; rząd uczył "dobrych rzeczy o Żydach". Do tekstu..
Dzień Przyszłości
Jacek Tabisz (01-03-2012)
Warto z uśmiechem i optymizmem patrzeć w nadchodzące czasy. One naprawdę na to zasługują! Żyje nam się tysiące razy lepiej niż 100, czy 300 lat temu. Nasze człowieczeństwo jest pełniejsze, mamy więcej możliwości dla jego ekspresji, a będziemy mieć ich jeszcze więcej. Ludzie religijni i parareligijni kraczą, że nowe czasy są zdehumanizowane, że jesteśmy coraz bardziej samotni. Cóż - codziennie mam kontakt z przyjaciółmi z Indii, zaś telefon komórkowy sprawia, iż moja lepsza połowa ma ze mną stały kontakt, którego nie miałaby, gdybym pracował na przykład w XIX wiecznej fabryce 14 godzin dziennie Do tekstu..
Czy nadchodzi nowy kult?
Andrzej Tomana (01-03-2012)
W Gazecie Wyborczej ukazał się wywiad z prof. Teresą Smolińską pod elektryzującym tytułem "Przedślubny kult penisa ogarnia Polskę". Pani Profesor - folklorystka i kulturoznawca - opisuje nowe zwyczaje przedślubne na Opolszczyźnie, którym towarzyszą różne gadżety kojarzące się z penisem. Pani profesor niby nie jest tym oburzona, raczej zniesmaczona, ale ubolewa, że "odsakralizowała się obrzędowość weselna". Do tekstu..
Plastyczna matnia Terry'ego Gilliama
Piotr Berndt (01-03-2012)
Adaptacja powieści "Lęk i odraza w Las Vegas" Huntera S. Thompsona jest dziełem dość tajemniczym i daje również możliwość innego spojrzenia na jej interpretacje. Pokazuje jak rzeczywistość lubi rządzić się logiką koszmaru sennego. Książka ukazała się w 1972 roku w okresie schyłku ruchu hippisowskiego i wojny w Wietnamie. Autor wychwytuje i opisuje w niej moment przełomu. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365