Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.025.029 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Czas robi swoje. A ty człowieku?"
Przegląd wyników wyszukiwania

Jaka jest i dalej będzie rola religii?
Ryszard Parosa (28-02-2014)
Należy mieć pełną świadomość, że procesy związane z laicyzacją społeczeństw są bardzo powolne i w wielu przypadkach mogą być zahamowane lub wręcz wpływy religii mogą okresowo wzrastać. Wydaje się, że religia jest jednak potrzebna, szczególnie dla dominujących liczebnie mas ludzi niewykształconych, nie mających umiejętności i potrzeby zastanawiania się nad sprawami przekraczającymi proste potrzeby i trudności bytowe. Do tekstu..
Aztekowie - historia imperium i jego upadku
Marcin Śrama (27-02-2014)
W początkowym etapie historii Azteków twierdzono, że bogowie nie życzą sobie ofiar z ludzi i zadowalają się zwierzętami. Opinia ta opierała się na poglądach znanego z opowieści dawnego tolteckiego króla Quetzalcoatla, który po przybyciu Azteków na teren środkowego Meksyku zaczął być utożsamiany z ich bogiem o tym samym imieniu - pierzastym wężem, współtwórcą świata. Z czasem kapłani zaczęli twierdzić, iż wolą bogów jest składanie im krwi ludzkiej, a nie zwierzęcej. Do tekstu..
Rewolucja kulturowa doby Oświecenia
Adam Pawłowski (26-02-2014)
Literatura religijna wraz z postępem Oświecenia ulega stopniowej deklasacji na rzecz literatury historycznej i polityczno-ekonomicznej. Oblicze przemysłu stopniowo ulega przekształceniu, władcy i oświeceniowi autorzy zaczynają dostrzegać jego znaczenie dla bogactwa państwa; "Przemysł odnosi się do kultury rolnej, do manufaktur i do rzemiosł; zapładnia wszystko, rozsiewa wszędzie dostatek i życie; jak narody niszczycielskie są złem trwalszym niż one, tak narody przemysłowe są dobrem nie ginącym nawet z nimi", głosiła Wielka Encyklopedia. Do tekstu..
Uwagi o sztuce karania
Mirosław Woroniecki (24-02-2014)
Ostatnimi czasy polski wymiar sprawiedliwości, który będzie musiał zmierzyć się ze sprawą Amber Gold poddany jest ostrej krytyce z uwagi na fakt, że zastosowanie podania do publicznej wiadomości wcześniejszych wyroków orzeczonych w stosunku do właściciela tej firmy mogłoby zapobiec skali uprawianego przez niego procederu. Obecna praktyka orzekania publikacji wyroku, znacznie zawężona w stosunku do stanu prawnego obowiązującego pod rządami kodeksu karnego z 1969 roku, w znacznie mniejszym stopniu realizuje zadania kontroli społecznej jakie nie były obce krytykowanej dzisiaj polityce karnej prowadzonej w czasach PRL. Do tekstu..
O zagubieniu samego siebie
Paweł Pałasiński (23-02-2014)
Ciążąca nieokreśloność własnego bytu pcha człowieka w coraz to nowe role, które mają mu odpowiedzieć na fundamentalne dla niego pytanie: kim jestem? To pytanie tworzy swego rodzaju głód, ludzką potrzebę zawładnięcia własnym wnętrzem dla siebie. Owa konsumpcja własnej zmienności ma sprostać oczekiwaniom, które człowiek wyniósł bez wątpienia z zewnętrznego świata, ale które też twórczo dopasował do własnych upodobań. Ten głód zdaje się sam napędzać, co powoduje częste zmiany obranych ról. Do tekstu..
"A bramy piekielne go nie przemogą"
Marcin Śrama (23-02-2014)
Żydowska sekta chrześcijan pomimo prześladowań szybko zdobywała sobie zwolenników wśród najuboższych warstw społecznych i niektórych środowisk spośród warstw wyższych. Nauka o sprawiedliwym i dobrym Bogu stanowiła dla biedaków pociechę wśród trudów ziemskiego życia. Dzięki temu, że stawali się chrześcijanami - nawet gdy cierpieli - nie czuli się samotni. Wiedzieli, że czeka ich nagroda w niebie. Do tekstu..
Pozytywne aspekty rozwoju nauki i jej ograniczenia
Ryszard Parosa (22-02-2014)
Edukacja jest, moim skromnym zdaniem, jedyną nadzieją dla ludzkości. Istnienie dominującej grupy ludzi nie rozumiejących podstawowych mechanizmów funkcjonowania państwa, zjawisk społecznych i nie rozumiejących otaczającego świata - jest niezwykle groźne, bowiem tacy nieświadomi ludzie są niezwykle podatni na manipulację. Takimi tłumami można łatwo sterować, zmuszać do niebezpiecznych działań i doprowadzać wręcz do autodestrukcji duże grupy ludzi a nawet całe narody. Do tekstu..
Działalność ruchu laickiego w Opolu (2012-2013)
Katarzyna Duda (22-02-2014)
Cykl spotkań nosił tytuł "Myśliciele polityczno-prawni o religii". Podczas styczniowego spotkania pod rozwagę wzięto w szczególności ukutą przez Kritiasza (wuja Platona, a ucznia Sokratesa) tezę, iż idea boga-nadzorcy ludzkich czynów jest wymysłem starożytnych prawodawców, mającym zapobiec dopuszczaniu się przez ludzi przestępstw w skrytości. Podczas spotkania w maju przybliżony został pogląd Platona na społeczną funkcję religii. Do tekstu..
Świecki przekład ewangelii
Krzysztof Sykta (22-02-2014)
Czy na polskim rynku jest miejsce na nowy przekład ewangelii? Czy jest zapotrzebowanie na taki przekład? Ktoś powie: po co nam nowe tłumaczenie? Katolicy mają swoją Biblię Tysiąclecia w pięciu prawie że identycznych wydaniach. Ortodoksi Biblię Wujka. Ewangelicy Biblię Warszawską i Gdańską. Świadkowie Jehowy miejscami szalony przekład Nowego Świata. Praktycznie wszystkie przekłady zakorzenione są w chrześcijańskiej egzegezie, wizji świata i katolickiej dogmatyce, rzutującej na "odpowiednie" tłumaczenie wybranych wersów, świątobliwy dobór słów i prewencyjną cenzurę słów Do tekstu..
Quo vadis Racjonalista.pl?
Andrzej Wendrychowicz (21-02-2014)
Na ślad portalu Racjonalista.pl trafiłem jakieś osiem lat temu i z czasem stał się moją codzienną lekturą. Tu z kolei trafiłem na informację o Polskim Stowarzyszeniu Racjonalistów i bodajże w roku 2007 stałem się członkiem jego warszawskiego oddziału. Wtedy też poznałem Mariusza Agnosiewicza, założyciela Racjonalisty i Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Dwukrotnie byłem wiceprezesem Zarządu Głównego PSR oraz kierowałem Oddziałem Warszawskim. W czerwcu 2013 roku zostałem usunięty z Zarządu Głównego jako jeden z "zamachowców", "rozłamowców", "bolszewików" Do tekstu..
Lamaizm poskromiciel
Witold Michałowski (20-02-2014)
Na opanowanych terenach mongolscy zdobywcy prowadzili politykę szeroko pojętej tolerancji religijnej. W średniowiecznej Europie było to coś zupełnie niebywałego. Błyskawicznie organizowano administrację, wprowadzając oparty na chińskich wzorach system podatkowy i sądowniczy. Ich potencjał został wydrenowany przez suchotyczny lamaizm tybetański. Następne pokolenia krwiożerczych koczowników opuściły starych bogów. Zmarniały, sczezły. Do tekstu..
Cynizm wczoraj i dziś
Adam Pawłowski (19-02-2014)
Filozofia cyników stanowi niewyczerpane źródło odwołań literackich, a jej wybrane treści są upowszechniane przez kulturę masową. Mając na celu dokonanie skromnej charakterystyki ukażę w swej pracy proces kształtowania się tejże myśli od początków kynizmu, aż do VI wieku naszej ery, oraz bardziej prostolinijnie ujęcie tego zagadnienia we współczesnym wydaniu - ukonstytuowanym dorobkiem oświecenia i Diderot'owskiego opus vitae. Postaram się prześledzić tę ewolucję pojęcia cynizmu - nie tylko, na drodze semantycznej, ale wraz z całą niesioną przezeń strukturą światopoglądową. W swej pragenezie cynizm pojmowany był jako skrajna postawa bolesnej szczerości o człowieku instruującej go do życia zgodnego z prawami natury. Do tekstu..
Instytucjonalizacja ruchu laickiego w Polsce
Katarzyna Duda (16-02-2014)
Rozdźwięk między wirtualną aktywnością ateistów a realnym zaangażowaniem w zinstytucjonalizowany ruch laicki jest znaczący. Od momentu powstania Racjonalisty około 1,2 tys. autorów opublikowało na portalu swe artykuły, tymczasem najaktywniej działająca obecnie organizacja laicka (PSR) liczy około 200 osób. TKKŚ szczyciło się w pewnym okresie niemal ćwierćmilionową rzeszą aktywistów. Deklaracja ideowa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli (1957) odwoływała się do rdzennie polskich tradycji ateistycznych, sięgających swymi korzeniami czasów Odrodzenia. Publikacja naukowa wydziału politologii Uniwersytetu Opolskiego. Do tekstu..
10 sposobów na manipulację społeczeństwem
Noam Chomsky (15-02-2014)
Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna, aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. "Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami" (Silent Weapons for Quiet Wars). Do tekstu..
Mehmed II, zdobywca Konstantynopola
Bartłomiej Gajek (14-02-2014)
Do podboju Konstantynopola przez armię turecką posłużyła broń wyprodukowana przez europejskiego inżyniera - Mistrza Orbana z Węgier. W 1452 roku przybył do Konstantynopola i chciał pracować dla cesarza Konstantyna XI, lecz ten nie był w stanie płacić mu wynagrodzenia, które sobie zażyczył. Rozczarowany inżynier udał się do sułtana, który przyjął go z wielką chęcią i zapewnił mu czterokrotnie wyższe wynagrodzenie niż to, którego oczekiwał. W styczniu 1453 roku Orban zbudował działo, które zostało odlane w Adrianopolu. Długość lufy działa oceniano na 8 metrów. Przypisano do niego 700 ludzi. Działo zostało przetransportowane pod mury Konstantynopola wiosną 1453 roku. Do tekstu..
Świat agnostyka
Ryszard Parosa (12-02-2014)
Próby wielowymiarowego zrozumienia otaczającego świata są udziałem niewielkiej procentowo grupki ludzi zajmujących się zawodowo niektórymi dziedzinami nauki czy też analizami zjawisk społecznych, samouków interesujących się wybranymi zagadnieniami wymagającymi nieco pogłębionych analiz i ocen. W nauce dominują tak zwani przyczynkarze, zajmujący się nieważnymi problemami technicznymi, opiniami i interpretacjami, często bardzo płytkimi i nie mającego żadnego znaczenia dla rozwoju naszej wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Do tekstu..
O imigrantach racjonalnie
Mariusz Agnosiewicz (11-02-2014)
Teleranek - poranny program dla dzieci - był produktem sztandarowym telewizji publicznej od roku 1972. Kiedy jeden raz - z okazji wprowadzenia stanu wojennego - nie wyemitowano go, urosło to do symbolu. Później jednak powrócił. Dopiero w 2009 telewizja na stałe już skasowała Teleranek. Zawieszona została także produkcja programów dla dzieci. Signum temporis! W miejsce Teleranka zaczęto emitować serial "Czterej pancerni i pies". Widać ktoś nas chce sposobić na wojnę (wojna to świetny biznes!), tylko jeszcze nie wiadomo z kim. Doraźnie ze sobą. Do tekstu..
Józef Flawiusz i 'Wojna żydowska'
Marcin Śrama (11-02-2014)
W swojej autobiografii, a także w "Wojnie żydowskiej" Józef Flawiusz napisał, iż po poddaniu się w czasie powstania żydowskiego przepowiedział Wespazjanowi objęcie władzy, co na rzymskim wodzu zrobiło takie wrażenie, że nie skazał schwytanego rebelianta na śmierć. Jednak to świadectwo wydaje się wątpliwe. Najprawdopodobniej Józef był potrzebny Rzymianom jako kolaborant, a jego pochodzenie z klasy kapłańskiej było dodatkowym atutem. Do tekstu..
Polska największym gułagiem Europy
Mariusz Agnosiewicz (09-02-2014)
Polska w ujęciu liczbowym to drastycznie największy eurogułag. Oficjalne dane prizonizacji utrzymywane są na poziomie olbrzymim tylko dlatego, by ukryć, że ich prawdziwa wielkość jest gigantyczna. Średnia prizonizacji dla Europy wynosi ok. 100. Dla Polski: socjologicznie - 215, kryminologicznie - ponad 500. Fikcyjnie prizonizacja utrzymywana jest na poziomie PRL, by nie gorszyła za mocno. Rzeczywista jest dwa razy większa, tylko dla połowy skazanych nie ma miejsc w więzieniach albo po prostu się nie stawiają. Gdyby w więzieniach polskich siedziało tyle osób, ile wynika z ferowanych wyroków sądowych - znaleźlibyśmy się na drugim miejscu na świecie pod względem współczynnika prizonizacji kraju, wyprzedzając Rwandę, Kubę, Białoruś, Rosję czy Chiny. Nie wyprzedzilibyśmy tylko jednego kraju: USA, którego pierwsze miejsce jako największego gułagu świata pozostaje niezagrożone. Do tekstu..
Baśń o księżniczce w wieży zamkniętej
Ziemowit Ciuraj (08-02-2014)
Królowa Mamona rodziła małe mamoniątka, które z kolei płodziły malutkie spekulacyjki. Te co jakiś czas, jak szarańcza podczas wyroju, łączyły się w Wielką Spekulacyję. Znana ona była z tego, że dmuchała ogromne, kolorowe balony, które wynosiły w podniebne przestwory amatorów lekkiego życia i szybkiego zysku. Do tekstu..
Wymiar niesprawiedliwości
Mariusz Agnosiewicz (07-02-2014)
Zachęcam do zrobienia reklamy sklepowi, który w reakcji na skazanie za wafelek ogłosił, że nie będzie donosił o kradzieżach poniżej 20 zł - pokazał on bowiem w praktyce co to jest racjonalizm społeczny. Media wykreowały wokół tej sprawy posmak sensacji, tyle że bez jakiegokolwiek zrozumienia prawa karnego. Płk Olkowicz nie jest żadnym bohaterem jak przekonują nas media. Zachował się po prostu z jednej strony jak przyzwoity człowiek, z drugiej jak ktoś kto rozumie prawo karne. Jego czyn był pożyteczny społecznie więc żaden sąd nie może skazać go za żadne wykroczenie. W sprawie chodzi o coś zupełnie innego: o potępienie handlarza, policjanta, sędziego i kuratora, że przez nich człowiek nieporadny społecznie trafił za kratki i że dodatkowo narazili nas jako społeczeństwo na stratę kilku tysięcy złotych, by go tam umieścić. Do tekstu..
Niepoprawna politycznie Anna German
Mariusz Agnosiewicz (05-02-2014)
W roku 2013 doszło do batalii trzech polityk historycznych w Polsce: aktualnej amerykańskiej, oraz dwóch nowych: niemieckiej i rosyjskiej. Chodzi o serialowe superprodukcje historyczne takie jak "Czas honoru", "1920", "Nasze matki, nasi ojcowie". W porównaniu do konkurencyjnych serialów historycznych, Rosjanie zrobili arcydzieło. "Anna German. Tajemnica białego anioła" nie jest filmem biograficznym, jak opowiadają krajowi paradziennikarze. To w istocie moralitet międzynarodowy. To dzieło takiej polityki historycznej, która wyszła poza ciasne ramy nacjonalizmu i jednocześnie gloryfikuje i usprawiedliwia trzy narody: rosyjski, polski i niemiecki. To typowa produkcja renesansu narodów: pokazuje źródła ich słabości, drogi przemiany i podkreśla ich wielkość. Przede wszystkim jednak buduje wspólne mosty pomiędzy sąsiadującymi narodami. Do tekstu..
Twarz europejskich wartości czyli mała rzecz o kolonializmie
Radosław Czarnecki (04-02-2014)
"Choć nie wyrządzili nam żadnej szkody, my nieuczciwie wykorzystaliśmy naszą przewagę, aby ich okrutnie wystrzelać". Te słowa wyrzekł wybitny polityk, brytyjski mąż stanu Winston Churchill po bitwie jaką wojsko JKM z sir Herbertem Kitchenerem na czele stoczyło pod Omdurmanem (Sudan) dnia 2.09.1898, masakrując bezlitośnie i w okrutny sposób powstańców-mahdystów pod wodzą następcy Mahdiego, Abdullaha ibn Muhammada. Za zwycięską kampanię w Sudanie generał Kitchener otrzymał tytuł barona (miejsce w Izbie Lordów), stanowisko adiutanta brytyjskiej królowej Wiktorii I oraz odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Łaźni. Do tekstu..
Dwa drzewa biblijne
Andrzej Niemojewski (03-02-2014)
Mamy w pamięci zazwyczaj tylko jedno rajskie drzewo a mianowicie Drzewo Wiadomości Złego i Dobrego. Wszelako Biblja mówi jeszcze i o innem drzewie. Jest to Drzewo Żywota. A także w tym ustępie Bilja mówi nietylko o Bogu, ale i o Bogach. Gdy ludzie zjedli z Drzewa Wiedzy Bóg Jahwe przeląkł się i rzeki: niechaj ludzie zjedzą jeszcze z Drzewa Nieśmiertelności a będą jako jeden z nas. Tedy wypędził ich z Raju, postawił uzbrojonego Cheruba przy Drzewie Nieśmiertelności, co uczynił w tym celu, aby ludzie do owocu tego drzewa przynajmniej już dobrać się nie mogli a tylko cząstkę właściwości boskich posiedli. Do tekstu..
Literatura dekady Gierka
Wacław Sadkowski (01-02-2014)
Okres Gierka to belle epoque w historii PRL-u. Nastąpił wówczas nadzwyczajny wzlot narodowej literatury, której ton nadali Herbert, Nienacki (polski Dan Brown), Kapuściński, Mrożek, Różewicz, Grochowiak i wielu innych. Publikacja Grzegorza Wiśniewskiego "Kultura w Polsce w dobie Edwarda Gierka" daje czytelnikowi sporo do myślenia. Jak pisze autor: "Wraz z poprzedzającym je piętnastoleciem, okres ten tworzy w dziejach polskiej kultury ćwierćwiecze szczególnie owocne, oznaczające w naszej powojennej historii najwyższy jej wzlot. Budzi też podówczas polska kultura wyjątkowe zainteresowanie i zdobywa wyjątkową pozycję także poza granicami swego kraju, czego świadectwem stają się choćby powszechnie kursujące określenia: 'polska szkoła filmowa', 'polska szkoła kompozytorska' czy 'polska szkoła plakatu'". Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365