Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.042.709 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 290 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Bogowie pragną krwi
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy

Złota myśl Racjonalisty:
"... w nauce istnieje potrzeba podawania rzeczy w wątpliwość; jest bezwzględnie konieczne, jeśli w nauce ma się dokonywać postęp, żeby niepewność była podstawowym stanem ducha. Żeby dokonać postępu w rozumieniu, musimy wykazać się pokorą i pogodzić się z tym, że nie wiemy. [...] Prowadzi się badania z ciekawości, ponieważ coś jest nieznane, a nie dlatego, że zna się odpowiedź. Zbierając naukowe..
Przegląd wyników wyszukiwania

Koła historii. Kilka kartek z Głosu Polskiego
Jerzy Neuhoff (31-05-2013)
Głos Polski z 1922: "Hierarchja kościoła katolickiego w naszem młodem państwie, w 3/4 swego składu personalnego, stanowi puściznę, przekazaną nam przez obce i wrogie monarchje". W 1925 bp Dubowski został odwołany do Watykanu z powodu ujawnienia dokumentów stwierdzających, że "za carskich czasów w korespondencji z władyką Eulogjuszem denuncjował swoich podwładnych kapłanów". Do tekstu..
Dogmat zawsze doprowadza do morderstwa. Jedynym rozwiązaniem jest sceptycyzm
AC Grayling (31-05-2013)
Chociaż obrońcy religii lubią przedstawiać wiarę jako źródło pokoju i przyjaźni i potępiają tych, którzy popełniają w jej imieniu potworne czyny, jako nieprawdziwych wiernych, codzienne wiadomości w mediach pokazują, jak dalekie jest to od prawdy. W rzeczywistości nieustanny potok złych wiadomości o przemocy wywołanej religią pokazuje, że im żarliwsza wiara religijna, tym większe prawdopodobieństwo, że ludzie będą zachowywać się w sposób nieracjonalny, antyspołeczny i pełen przemocy. Do tekstu..
Wirusy umysłu a krajowa energetyka
Jerzy Izdebski (30-05-2013)
Warszawskie Słoiki na tyle się rozpleniły, że cichaczem ustanowiły "nowy symbol Warszawy": trzy świecące wrednie słoiki. Za nami kolejny epizod bratobójczej wojny polsko-polskiej, której nikt by nie zauważył, gdyby nie ofiarność naszych panów dziennikarzy i pań dziennikarek wychodzących naprzeciw hasłu "Cała prawda całą dobę". Sponsorem był niemiecki energo-gigant. Dopiero na tym planie rozgrywają się rzeczy naprawdę ważne... Do tekstu..
Czy wolność akademicka daje profesorom prawo nauczania co tylko chcą?
Victor Stenger (28-05-2013)
Kiedy byłem na University of Hawaii, jeden z wykładowców prowadził kursy parapsychologii, na których twierdził, że "telepatia jest zdolnością udokumentowaną na całym świecie". Powiedział, że pomoże studentom w rozwinięciu zdolności parapsychicznych, żeby umożliwić im obronę przeciwko "umysłom inwazyjnym" i "ochronę w miejscach nawiedzonych". Sprawa trafiła do sądu Do tekstu..
Implikacje zmian klimatycznych
Matt Ridley (28-05-2013)
Wczoraj w prestiżowym piśmie "Nature Geoscience" opublikowano pracę zespołu międzynarodowego, kierowanego przez naukowców z Oksfordu. Zespół obejmuje 14 wiodących autorów mającego się niebawem ukazać raportu naukowego Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatycznej Do tekstu..
Moja wizja przyszłości PSR
Jacek Tabisz (27-05-2013)
Racjonalista zachęca członków i sympatyków PSR do wsparcia prezesa PSR, Jacka Tabisza, w jego zaangażowaniu na rzecz rozwijania prężnego i wyrazistego ideowo zrzeszenia światopoglądowego polskich racjonalistów, który podkreśla: Wielkie pomysły i wielkie idee bez podłoża opartego na zwykłej, codziennej ludzkiej pracy i dobrej komunikacji są tylko wzorkami pisanymi na piasku. Do tekstu..
Duchowni zdeprawowali umysły młodzieży
Abd Al-Aziz Al-Samari (26-05-2013)
W artykule w gazecie saudyjskiej "Al-Jazirah" publicysta Abd Al-Aziz Al-Samari skrytykował społeczeństwa arabskie w ogólności, a społeczeństwo saudyjskie w szczególności, mówiąc, że odrzucają one różnorodność opinii i widzą każdego, kto daje wyraz innemu poglądowi, jako wroga. Dodał, że niektórzy duchowni saudyjscy głoszą ekstremizm i zdeprawowali umysły młodzieży ideologią pełną przemocy i krwiożerczości. Wezwał władze saudyjskie, by oczyściły programy szkolne z treści ekstremistycznych i zastąpiły obecne metody nauczania oparte na sztywnej indoktrynacji wszechstronnym programem, który będzie wychowywał do pluralizmu i szacunku dla innego. Do tekstu..
Piersi, rak i święto błaznów
Paulina Łopatniuk (26-05-2013)
Najnowszym przebojem internetu jest zabawa w samozwańczego specjalistę onkologa. Jako że rzecz dotyczy biustu, czyli sfery, było nie było, okołoseksualnej, ogólne poruszenie jest bardziej zauważalne w tej nieco bardziej prawostronnej części sieci, jednak generalnie do rozrywki ochoczo przyłączyli się internauci z najrozmaitszych środowisk. Do tekstu..
Największy zamach terrorystyczny II RP
Mariusz Agnosiewicz (24-05-2013)
W kwietniu i maju 1923 w Krakowie i Warszawie zaczęły wybuchać bomby. 4 sierpnia minister spraw wewnętrznych oświadczył, że rozpracowano i złapano odpowiedzialnych. Po czym 13 października 1923 miał miejsce największy zamach terrorystyczny II RP: eksplozja włoskiego prochu w warszawskiej Cytadeli. Wybuch wojskowej prochowni był tak potężny, że pozostawił lej o głębokości kilkunastu metrów, zerwał kilkadziesiąt dachów na Żoliborzu i odczuwalny był nawet w Mińsku Mazowieckim. Bilans ofiar: 28 zabitych i 89 rannych. Gdy opadł kurz, policja rozpoczęła łapankę... Do tekstu..
Zagadka Adama i Ewy rozwiązana – i amputowana noga przywrócona przez Boga
Jerry A. Coyne (22-05-2013)
Bóg jest Niepokalanym Oszustem, aranżującym wszystko w życiu - i w geologii - by oszukać nasze zmysły. Wszystkie te skamieliny we właściwym porządku ewolucyjnym? Cuda! Istnienie podobnych do ptaków dinozaurów zanim ptaki pojawiają się w zapisie kopalnym? Zabawna interwencja Boga, żeby zmylić paleobiologów! Do tekstu..
Kto mówi w imieniu polskich islamistów?
Jan Wójcik (22-05-2013)
Wiele atramentu wylano już opisując czerwono-zielony sojusz, w ramach którego lewica wspiera islamistów z powodów ideologicznych - czy będzie to wspólny "imperialistyczny" wróg, czy nowe formy antysemityzmu, czy też zideologizowana wielokulturowość. Do tekstu..
Ultrakonserwatyści czyli Korwin-Mikke i UPR-WiP-KNP
Piotr Napierała (22-05-2013)
To już kolejny tekst, w którym będę demaskował Korwin-Mikkego i jego politycznych wspólników jako ultrakonserwy przebranej w liberalne łaszki. Poprzedni mój tekst wywołał z jednej strony reakcje przychylne, a z drugiej zdziwienie czemu poświęcam tyle uwagi ideologii UPR-WiP-KNP. Próba zniechęcenia mnie utwierdza mnie w przekonaniu, że trzeba walić dalej... Do tekstu..
Daniela Dennetta siedem narzędzi myślenia
Daniel C. Dennett (21-05-2013)
Spróbuj wyrobić w sobie dziwaczny zwyczaj smakowania własnych błędów, delektowania się ujawnianiem dziwacznych przypadków, które sprowadziły cię na manowce. Potem, kiedy już wyssałeś wszystko, co mogłeś zyskać ze zrobienia błędu, możesz spokojnie pozostawić go za sobą i przejść do następnej wielkiej okazji. To jednak nie starcza: powinieneś aktywnie szukać okazji tylko po to, żeby móc się z nich otrząsnąć. Do tekstu..
Muzułmańska lista Schindlera
Abdulateef Al-Mulhim (21-05-2013)
W połowie kwietnia w Londynie zorganizowano niezwykłą wystawę, pokazująca zdjęcia muzułmanów, którzy ratowali Żydów podczas Holocaustu. Wystawa pokazywała miłość i harmonię między ludźmi różnej wiary, głównie między muzułmanami i Żydami. Miesiąc później, 15 maja, Palestyńczycy obchodzili 65. rocznicę Yaum Al-Nakba czyli Dnia Katastrofy. Do tekstu..
Drobina kurzu na słonecznym promieniu
Bartłomiej Gajek (20-05-2013)
Nie ma chyba lepszej ilustracji głupoty ludzkiej w przeszłości, niż to dalekie zdjęcie naszego malutkiego świata. Dla mnie to zdjęcie tylko podkreśla naszą odpowiedzialność, aby traktować się nawzajem z większą uprzejmością, a także aby zachowywać i troszczyć się o bladą, niebieską kropkę, jedyny dom jaki kiedykolwiek znaliśmy. Do tekstu..
Edukacja – technologia - religia
Andrzej Koraszewski (20-05-2013)
Z blisko siedmiu miliardów ludzi żyjących na naszej planecie ponad cztery miliardy nie bierze udziału w rewolucji informatycznej. Setki milionów dzieci rodzi się w rodzinach analfabetów, nie ma dostępu do czystej wody, ani opieki medycznej. Jedyną szansą skutecznej walki z biedą, głodem, chorobami, skutkami katastrof naturalnych, terroryzmem i innymi nieszczęściami jest masowa edukacja, dostarczenie ludziom wiedzy. Do tekstu..
Śmiertelność
Jacek Tabisz (19-05-2013)
Nasza śmiertelność jest przeciwstawiana mitycznej nieśmiertelności i uznawana za powód do stwierdzenia, iż "życie śmiertelne jest pozbawione celu". Ta postawa jest groźna, bo przecież życie śmiertelne jest jedynym życiem jakie mamy. Ateiści akceptujący swoją śmiertelność są zatem traktowani przez chrześcijan jako osoby pozbawiające się sensu życia. Jak sądzi tez wielu chrześcijan, ludzie pozbawieni sensu życia nie mogą być oczywiście w pełni etyczni. Do tekstu..
Wydaje się, że pasożyt malarii zmienia zachowanie komara w sposób adaptacyjny
Jerry A. Coyne (19-05-2013)
Jeśli pasożyt istotnie manipuluje komarem tak, że ten częściej gryzie, to jak on to robi? Nie wiemy. Autorzy badania informują o badaniu komarów zakażonych pasożytem malarii Plasmodium berghei, w którym zainfekowane komary wykazywały zmienioną ekspresję 12 białek w głowach - włącznie z białkami, które, być może, zaangażowane są w układ węchowy. Do tekstu..
Szamani globalnej wioski
Andrzej Koraszewski (18-05-2013)
Trend odchodzenia od tradycyjnej religijności i od instytucji Kościoła jest wyraźny, a jedną z jego konsekwencji jest również wzrost fundamentalizmu. W reakcji na ucieczkę młodzieży i spadek zainteresowania praktykami religijnymi znacznej części pokolenia dorosłych wzrasta radykalizm tych, którzy zostają. Tu również, o ile się orientuję, nie ma porządnych badań, więc wnioski płyną z popularności instytucji takich jak Fronda, czy Radio Maryja. Do tekstu..
Al-Karadawi i nowy konflikt religijny z Izraelem
Khaled Abu Toameh (17-05-2013)
Podczas gdy sekretarz stanu USA nie ustaje w wysiłkach, by wznowić rozmowy pokojowe między Izraelem a Palestyńczykami, wybitny, znany na świecie uczony islamski z Bractwa Muzułmańskiego szejk Jusuf Al-Karadawi przybył do Strefy Gazy, by wyrazić poparcie dla Hamasu. Urodzony w Egipcie Al-Karadawi, który w przeszłości usprawiedliwiał samobójcze zamachy bombowe na cywilów izraelskich, przybył do Gazy na czele delegacji składającej się z około 50 wiodących postaci islamskich z 14 krajów. Do tekstu..
Europa Plus – Deklaracja Programowa
Mirosław Woroniecki (17-05-2013)
Unia Europejska to zdaniem twórców Europy Plus wysokie standardy demokracji, ochrony praw człowieka, skuteczności działania państwa i administracji "...- to wyznacznik cywilizacyjny w kwestii tolerancji, niedyskryminacji, równego statusu kobiet i mężczyzn, dostępności procedur in vitro, związków partnerskich...". Zgodzić się można z tezą autorów jeżeli tezę taką odniesiemy do państw stanowiących tzw. "stara unię", natomiast trudno byłoby mi wysokie standardy demokracji i poszanowania praw obywatelskich w Bułgarii czy na Węgrzech. Do tekstu..
Organ szczątkowy
Andrzej Koraszewski (16-05-2013)
Znajoma miała niedawno spotkanie z ekshibicjonistą. Na pytanie, co zrobiła, odpowiedziała, że kazała osobnikowi schować swój organ szczątkowy i wzmocniła to polecenie porcją zrozumiałej dla niego łaciny. Incydent wzbudził dyskusję o ludzkich organach szczątkowych, wśród których rozum w stanie zaniku odsłaniany jest przez ekshibicjonistów najczęściej. Ten gatunek ekshibicjonizmu uprawiany jest masowo w Internecie, ale obecny jest we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności. Do tekstu..
Zawodna pamięć
Jerzy Neuhoff (16-05-2013)
W książce "Pamięć i tożsamość", w pkt. 15. Zatytułowanym "Naród a kultura", możemy przeczytać co następuje: "Niezmiernie ważnym czynnikiem etnicznym w Polsce była także obecność Żydów. Pamiętam, iż co najmniej jedna trzecia moich kolegów z klasy w szkole powszechnej w Wadowicach to byli Żydzi. W gimnazjum było ich trochę mniej. Z niektórymi się przyjaźniłem. A to, co u niektórych z nich mnie uderzało, to był ich polski patriotyzm. A więc polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie." Do tekstu..
Odnaleźć siebie, spoglądając na zewnątrz
Kirsti Bergh (15-05-2013)
Nauczyłam się, czym jest humanizm i postawianie człowieka w centrum, nauczyłam się, że jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co się dzieje. Jesteśmy także odpowiedzialni za konsekwencje - zarówno te tragiczne jak i te wspaniałe. To daje mi więcej niż odpowiedzi religijne. W ten sposób otrzymuję odpowiedź na pytanie, kim jestem i która religia z wyznawanych przez rodziców jest mi bliższa. Do tekstu..
Mur religii
Bartłomiej Gajek (15-05-2013)
Witamy w kancelarii przewodniczącego. Jeśli masz ochotę na spokojną rozmowę, wciśnij jeden. Chciałbyś dostać medalik, wciśnij dwa. Masz dzieci i chciałbyś je ochrzcić w jeszcze nie zakupionej chrzcielnicy ze stu procentowego złota, wciśnij trzy i wpłać pieniądze na nasze konto. Jeśli chcesz porozmawiać z przewodniczącym, wciśnij cztery. Do tekstu..
Właściwie dlaczego narwale mają kły?
Jerry A. Coyne (14-05-2013)
Dzięki czujnemu czytelnikowi QOS dowiedziałem się o kilkuletnim już badaniu z 2005 r., o którym informowała "Harvard Gazette", utrzymującym, że odpowiedziało na powyższe pytanie - ale chyba im się nie udało. Zostawmy to jednak tym razem na boku i dowiedzmy się czegoś o narwalach. Z powodów, które mi całkowicie umykają, ten gatunek stał się symboliczny dla ateistów, może dlatego, że są to żyjące jednorożce. Do tekstu..
Sądy szariackie: poronione dziecko złej polityki integracyjnej
Nahla Mahmoud (14-05-2013)
Często pada argument, że prawo do działania szariackich sądów jest częścią wolności religijnej i wolności przekonań. Warto podkreślić tu związki instytucji szariackich w Wielkiej Brytanii z nasileniem islamizmu na arenie światowej. Na Wyspach i w Europie od stuleci żyją muzułmanie, którzy do tej pory nie potrzebowali oddzielnych sądów islamskich, żeby przyjmować czy praktykować swoją religię. Do tekstu..
Tak to biedny miś już ma z tą wredną babą
Julian Bartosz (14-05-2013)
Ukrywała swą komunistyczną przeszłość, wcale w 1990 roku nie chciała zjednoczenia Niemiec i w ogóle wredna baba - taki portret niemieckiej kanclerz walczącej teraz o trzecią kadencję w wyborach na jesieni malują w książce Das erste Leben der Angela M, Guenther Lachmann i Rolf Georg Reuth. 14 kwietnia została rzecz przedstawiona prasie na konferencji zorganizowanej przez monachijską oficynę Piper. Do tekstu..
Radości, których dostarcza antysemityzm
Eve Garrard (13-05-2013)
Antysemityzm to coś znacznie więcej niż błąd poznawczy. Jest atrakcyjny, bo dostarcza głębokiej satysfakcji emocjonalnej - nienawiści, tradycji i czystości moralnej. Dobroć i czystość moralna są oczywiście prawdziwie pożądane i godne podziwu jednak jedno spojrzenie na listę trudności na drodze do rzeczywistej dobroci wystarcza, by przypomnieć nam, jak trudno jest być naprawdę dobrym i o ile łatwiej jest stwarzać pozory. Do tekstu..
Nie swoje kompetencje
Jerzy Neuhoff (13-05-2013)
Dziś przejawem wchodzeniem w boskie prerogatywy ma być klonowanie, zapładnianie in vitro, manipulacje genetyczne i pomoc w dobrowolnej śmierci. Wszystkie argumenty za i przeciw już padły, ale w tych 'przeciw' są pewne niekonsekwencje. Takie, dziś już nieco przebrzmiałe klonowanie, jest przecież znane od dawna i stosowane powszechnie przez działkowiczów, jako rozmnażanie wegetatywne i nikt nic przeciwko temu nie ma. Do tekstu..
Zastępy Monarchy czyli wykład o GMO
Michał Michałowski (13-05-2013)
Na początku maja w Warszawie odbyło się spotkanie dyskusyjne Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, które jest kolejnym elementem tegorocznej ofensywy w obronie  racjonalizmu i laickości państwa. Tym razem spotkanie  nie dotyczyło religii, bo ile można o niej rozmawiać. Był to panel naukowy na temat GMO z udziałem profesora Pawła Golika oraz pani profesor Ewy Bartnik, do którego wprowadzenie, a raczej poprzedzający dyskusję wykład wygłosił redaktor Marcin Rotkiewicz. Do tekstu..
Palestyńczycy w Syrii są zabijani, okaleczani i wysiedlani
Khaled Abu Toameh (12-05-2013)
Nie jest tajemnicą, że większość rządów arabskich gardzi Palestyńczykami i traktuje ich jako obywateli trzeciej kategorii. Ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej, którzy niedawno spotkali się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA, Johnem Kerrym, nawet nie zadali sobie trudu podniesienia kwestii setek tysięcy Palestyńczyków, wygnanych ze swoich domów w Syrii. Dla tych ministrów, dla Autonomii Palestyńskiej i Hamasu budowa w osiedlu izraelskim na Zachodnim Brzegu jest ważniejsza niż życie tysięcy Palestyńczyków i Syryjczyków. Do tekstu..
Edmunda Husserla próba przezwyciężenia solipsyzmu
Michał Zinowik (12-05-2013)
W Medytacjach Kartezjańskich Edmund Husserl zmierzył się z problemem spędzającym sen z powiek wielu pokoleniom filozofów. Za cel postawił sobie przezwyciężenie solipsyzmu, dowiedzenie, że rzeczywistość poznawana przez podmiot nie jest tylko sumą subiektywnych wrażeń, a Inni, których spotykamy w przestrzeni, nie są projekcją naszego umysłu lecz takimi samymi świadomymi podmiotami jak my. Do tekstu..
Dostałem e-mail od chrześcijanina
Jerry Coyne (11-05-2013)
Ten mail jest napisany w szczerym zamiarze. Moja wiara jest podróżą, która bardzo zmieniła się przez lata studiowania i krytycznego myślenia. Na początku napisałem, że chciałbym móc przeprosić. To jest w 100% ścisłe. Chciałbym mieć pozycję wpływu w społeczności chrześcijańskiej, bym mógł za nią przemawiać. Ale nie mam. Do tekstu..
Wszystko dla pana
Bartłomiej Gajek (11-05-2013)
Pewnego dnia poszedłem na spacer. Zauważyłem człowieka, który stał przed wysokim budynkiem z wieżami i biczował się. Cóż pan wyprawia? - zapytałem ze sporym zdziwieniem. Biczuję się dla pana! - odpowiedział. Dla mnie? No co pan! Do tekstu..
Kosmiczny błąd
Andrzej Koraszewski (10-05-2013)
Stephen Hawking przyłączył się do bojkotu Izraela. Patrzyłem na lawinę informacji o tej decyzji, czytałem triumfalne komentarze i zastanawiałem się nad tym, czego się prawdopodobnie nigdy nie dowiem - co się stało między stosunkowo niedawną zapowiedzią, a nagłą zmianą zdania w sprawie udziału w konferencji zorganizowanej pod hasłem "Facing Tomorrow" . Do tekstu..
Bluźnierstwo
Julian Bartosz (10-05-2013)
O ile sprawa papolatrii podczas I Soboru Watykańskiego wiązała się z uzurpacją Leona XIII do ustanawiania dogmatów w kwestiach wiary, (a w konsekwencji dalszej agresywnej uzurpacji na całość życia społecznego), o tyle kwestia ta w czasie poreformacyjnym objawiała się w odrzuceniu przez kościoły ewangelickie nie tylko samej instytucji "Głowy Uniwersalnego Kościoła", ale i w potępianiu jej "przybierającego histerycznych nieraz wymiarów bizantynizmu i kultu". Do tekstu..
Jak mąż żony nie bije...
Andrzej Koraszewski (09-05-2013)
Jeszcze w dzieciństwie nieraz słyszałem ludowe powiedzenie "Jak mąż żony nie bije, to jej wątroba gnije". Czasem panowie mówili to z śmiertelną powagą, częściej pół żartem pół serio z charakterystycznym uśmieszkiem władców tego świata. Bywało, że mówiły to kobiety, na ogół starsze i przekonane o właściwym porządku rzeczy. Kobiety składały przy ołtarzu obietnicę posłuszeństwa mężowi, zaś kapłani w swoich kazaniach problem przemocy w rodzinie omijali szerokim łukiem. Do tekstu..
Rozwijamy PSR
Jacek Tabisz (09-05-2013)
Projekty i kierunki rozwoju Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, w których realizacji możecie pomóc dla dobra rozwoju racjonalnej Polski (propozycje naszkicowane przez prezesa PSR i przedstawione z nadzieją na dyskusję, krytykowanie, rozwijanie i uzupełnianie). Do tekstu..
Punkt widzenia muzułmańskiego ateisty
Ali A. Rizvi (08-05-2013)
Zamiast sądzić religie według czynów nielicznych, sądźmy je bardziej obiektywnie: według treści ich świętych tekstów (czczonych zarówno przez fundamentalistów, jak umiarkowanych). Dla nas zwykła lektura świętych ksiąg abrahamowych ujawnia znajdujące się w nich poparcie dla dosłownie wszystkich form dyskryminacji, które ruchy na rzecz  praw obywatelskich i praw człowieka próbują zdemontować, jest tu: patriarchat, mizoginia, niewolnictwo, plemienność, ksenofobia, totalitaryzm i homofobia, wszystko zebrane razem w całość. Do tekstu..
List do Ministra Zdrowia w sprawie kapelanów szpitalnych
Jacek Tabisz (07-05-2013)
Zaliczenie kapelana do grupy XV, razem z merytoryczną kadrą kierowniczą np. .pielęgniarką oddziałową, budzi podejrzenie o chęć nieuprawnionego uprzywilejowania hierarchicznego i finansowego przedstawicieli Kościoła Katolickiego. Zatrudnianie kapelanów finansowanych ze środków szpitala prowadzi do nieuzasadnionych wydatków i zadłużania się szpitali. Do tekstu..
Teizm czy ateizm ― dylemat wyboru
Stanisław Pietrzyk (07-05-2013)
W krótkim stosunkowo czasie nauka zdetronizowała religijne paradygmaty jako nie tylko nienaukowe, ale pozbawione jakiegokolwiek sensu. Wszystkie wytwory ciasnych, religijnych umysłów ekspandowały w nieograniczonej przestrzeni kosmicznej bóg wie dokąd i krążą być może gdzieś wokół religijnej czarnej dziury narażone na kolizję z czajniczkiem Russella bądź latającym potworem spaghetti, póki nie pochłonie ich naga osobliwość i na zawsze nie znikną za horyzontem zdarzeń. Do tekstu..
Sceptycyzm i wolna myśl w Lagos
Leo Igwe (07-05-2013)
Różnica między sceptycyzmem sceptyków a sceptycyzmem ludzi religijnych jest ta, że sceptycy przynajmniej starają się stosować krytyczne myślenie i wątpliwości we wszystkich dziedzinach działań ludzkich, wierzący zaś tłumią swoje wątpliwości, przemilczają je lub stosują krytyczne myślenie tylko w pewnych dziedzinach, szczególnie wobec doktryn i twierdzeń, które odrzucają, w które nie wierzą lub które są sprzeczne z ich religią i dogmatami, jakie wyznają lub akceptują. Do tekstu..
Heidegger a Nietzsche
Michał Zinowik (06-05-2013)
O Nietzschem można powiedzieć, iż rozsadzał ramy platońskiej metafizyki. Oderwanie kultury od świata nadzmysłowego było niewątpliwym przewrotem w ówczesnym myśleniu o metafizyce. Ten swoisty relatywizm aksjologiczny, podporządkowany jednak energii w świecie, jaką jest wola mocy był ukłonem w stronę presokratyków, a w okresie postplatońskim czymś niespotykanym przez ponad 2300 lat. Do tekstu..
Dlaczego wierzymy w boga (ów)
Jacek Tabisz (06-05-2013)
Religia jest efektem ubocznym naszej ewolucji. Jej elementy składowe miały pewne praktyczne znaczenie dla grup plemiennych, w jakich żyli nasi przodkowie. Wspólne rytuały cementowały przynależność do grupy, pomagały jednocześnie wspólnie podejmować decyzje. Łatwiej też było bezlitośnie walczyć o przetrwanie z innymi grupami - religie są przecież specjalistkami w dehumanizacji "innego". Do tekstu..
Świat dumnej ignorancji
Andrzej Koraszewski (05-05-2013)
Racjonalizm nie dostarcza łatwej nadziei i nie szuka wyjaśnień u jej siostry - teorii spiskowej. Racjonalizacja towarzyszy nam od zarania dziejów. Religie są racjonalizacjami, dostarczały pseudowyjaśnień dla niezrozumiałych i przerażających zjawisk naturalnych i jednostkowych nieszczęść, pozwalały na zracjonalizowanie przerażającej człowieka śmierci, na poszukiwanie związków przyczynowych tam, gdzie było tylko współwystępowanie. Do tekstu..
Czy liberałowie tym razem wreszcie zrozumieją?
Sean Faircloth (04-05-2013)
Powtarzam zasadę: każda ideologia, religijna lub niereligijna, która stara się podważyć prawa człowieka, musi zostać potępiona. Ta zasada jest szczególnie ważna, kiedy jakaś ideologia głosi lub akceptuje przemoc wobec ludzi nie stosujących przemocy. Spodziewając się okrzyku "islamofobia", chciałbym prosić liberałów, by powstrzymali się na moment. Do tekstu..
Źródła nietolerancji w Polsce
Radosław S. Czarnecki (03-05-2013)
Państwo polskie abdykowało w wielu sferach życia publicznego. Wymiar sprawiedliwości i organa ścigania, a także odpowiednie struktury administracji państwowej nie respektują istniejących przepisów karnych i porządkowych w tej materii, wobec środowisk i osób szerzących nienawiść rasową, religijną, narodowościową. Ekscesy antysemityzmu czy rasizmu na stadionach, na ulicach czy masowych imprezach są najczęściej umarzane z tytułu "niskiej szkodliwości czynu". Do tekstu..
Głosy spoza chóru
Agnieszka Zakrzewicz (03-05-2013)
Zbieranie na potrzeby tej książki świadectw ofiar pedofilii to jedno z najcięższych zadań dziennikarskich, jakie wykonywałam. Przełamanie nieufności i wysłuchanie ich historii było naprawdę trudne. Kiedy Stowarzyszenie Niesłyszących "Antonio Provolo" zaprosiło mnie do Werony na obchody Dnia Pamięci Ofiar Przestępstw Pedofilii Popełnionych przez Duchownych i kiedy starsi, upośledzeni ludzie tłumaczyli mi na migi, co spotkało ich w dzieciństwie, pytałam się w duchu, jak to możliwe, że zostało wyrządzone tyle zła... Do tekstu..
Rasista? Ksenofob?
Jerry A. Coyne (02-05-2013)
To jest obłęd. Dawkins i Harris nie wzywają do marginalizowania muzułmanów w społeczeństwie, odebrania im praw politycznych ani niczego takiego: wzywają do marginalizacji idei. Jeśli te idee wyznają na ogół Azjaci i mieszkańcy Bliskiego Wschodu (którzy genetycznie są białymi), to trudno. Nie pomylimy koloru skóry z ideą, jeśli nie z żadnej innej przyczyny, to dlatego, że wielu ludzi "białych" ma równie głupie i niebezpieczne poglądy religijne. Do tekstu..
Kiedy próbujemy racjonalizować terroryzm, nasza busola moralna jest popsuta
Lauryn Oates (02-05-2013)
Dla wielu taki właśnie jest obecnie modus operandi, etycznie zubożony światopogląd, w którym każde budzące wątpliwości działanie USA automatycznie staje się ważniejsze niż opozycja wobec każdego budzącego wątpliwości działania innej grupy lub państwa, szczególnie, jeśli ta grupa lub państwo znajduje się na terenie tego, co nadal nazywa się Trzecim Światem. Do tekstu..
Sen rozumu nad Wełtawą. Rzecz o szaleństwie w Czeskiej Republice
Sławomir Budziak (01-05-2013)
Jak to jest z tymi Czechami? Wprawdzie są narodem zeświecczonym, ale deklaracja o ich ateizmie wydaje się deklaracją na wyrost, o ile nie uznamy samej słabej przynależności do oficjalnych kościołów za ostateczne kryterium ateizmu. Niezależnie jednak od tego świecki charakter społeczeństwa Republiki Czeskiej nie przekłada się na jego racjonalizm czy krytyczne myślenie, bo w tym małym kraju daje się wiarę rzeczom nie z tej ziemi. Do tekstu..
Model kształtowania się skłonności do seryjnych i wielokrotnych morderstw
Łukasz Wroński (01-05-2013)
Gdy sprawca zabija człowieka czuje chwilową ulgę. Dzięki dominacji nad ofiarą przywraca sobie poczucie kontroli i rozładowuje tłumione emocje. Ten stan jest dla niego jak narkotyk i dokładnie zapamiętuje związane z nim odczucia. Sprawca uczy się wtedy, że dzięki sadystycznemu morderstwu (o podłożu seksualnym, emocjonalnym lub instrumentalnym) jest w stanie uzyskać chwilowo spełnienie swoich potrzeb i zapomnieć o dręczących go problemach. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365