Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.067.207 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 293 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiedza bez logiki nie jest nic warta."
Przegląd wyników wyszukiwania

Syria, nieszczęsna Syria
Andrzej Koraszewski (31-08-2013)
Będzie wojna, przeczytałem w jednym z doniesień. Najwyraźniej dwa lata konfliktu, sto tysięcy ofiar śmiertelnych i wielokrotnie więcej rannych, zburzone miasta i kilka milionów uchodźców, to jeszcze nie wojna. W rzeczywistości wojna trwa od ponad dwóch lat. Pół świata ma od dawna do Ameryki pretensje, że tak długo zwlekała z interwencją, drugie pół, że grozi interwencją. Do tekstu..
Droga tam, dokąd nie chcesz
Wojciech Szczęsny (31-08-2013)
Kto ma decydować o przerwaniu leczenia, w jakich warunkach, czy mają decydować względy religijne czy tylko medyczne? Nie wspominam o ekonomi, ale zdaje się, że ona rozstrzyga w większości wypadków, choć rzecz jasna nikt głośno o tym nie mówi. Lekarzy do podejmowania decyzji o kontynuowaniu "uporczywej terapii" skłania czasem strach przed rodziną, która być może zaskarży, że nie ratowano odpowiednio życia ojca czy dziadka. Jasne, sąd uniewinni zapewne ale po 3 latach procesu, a nie jest to miłe. Do tekstu..
Wallenrod, Grunwald i dyskusja Zawiszy Czarnego z papieżem
Mariusz Agnosiewicz (30-08-2013)
Jagiełło nie miał zapału do kontynuowania wojny po zwycięstwie grunwaldzkim i zwrócił sie do papieża o zgodę na krucjatę przeciwko Złotej Ordzie, która akurat była osłabiona po niedawnej śmierci boga wojny - Tamerlana. Złota Orda to były projekta litewskie, kiedy w polskim interesie leżało wówczas dokończenie wojny z zakonem i niezwłoczna krucjata na papieża wrogiej frakcji neapolitańskiej, do czego zapraszał nas król węgierski Zygmunt Luksemburski oraz "nasz" papież. W polskim interesie leżało umocnienie propolskiego papieża, który będzie przewidywalny przy odrywaniu kolejnych kawałków Zakonu. Do tekstu..
Szansa Wielkiej Brytanii
Bjørn Lomborg (30-08-2013)
Nawet znacznie wyższa podaż energii wiatrowej tylko marginalnie poprawi bezpieczeństwo, ponieważ Wielka Brytania będzie nadal musiała importować tyle samo ropy naftowej (wiatr głównie zastępuje węgiel, rzadko kiedy ropę) oraz duże ilości gazu, pozostawiając ją zależną od Rosji. Dla krajów położonych bliżej rosyjskiej strefy wpływów, jak Polska i Ukraina, ta zależność staje się jeszcze bardziej wyraźna. Do tekstu..
Kwakrzy porzucili działania na rzecz pokoju
Sarah Lawson (30-08-2013)
Od kwakrów można oczekiwać poparcia wysiłków na rzecz pojednania i pokoju. Jeśli jedna strona wysuwa propozycje pokojowe, a druga strona odmawia, dlaczego kwakrzy popierają tych, którzy odmawiają? Jeśli jedna strona wysuwa propozycje pokojowe, a druga strona uczy swoje dzieci podziwu dla samobójców-zamachowców, dlaczego kwakrzy popierają stronę, która oddaje hołdy mordercom? Do tekstu..
Milczenie owcy "Dolly"
Wojciech Szczęsny (29-08-2013)
Czeka nas trudna i ciekawa dyskusja o granicach człowieczeństwa, godności osoby ludzkiej, godności embrionu i wielu innych kwestiach. Jej rezultaty zaważą na losach ludzi w następnych stuleciach. Jej odwlekanie to śmierć tysięcy naszych bliźnich, lekceważenie zagrożeń to narażanie się na nieobliczalne skutki, przy których sprawa "Talidomidu" wyda się śmieszna. Do tekstu..
Pasożytniczy ptak walczy w ewolucyjnym wyścigu zbrojeń… sam ze sobą
Ed Yong (29-08-2013)
Mamy automatyczną tendencję do patrzenia na pasożyty w kategoriach ich gospodarzy (ponieważ sami jesteśmy gospodarzami dla bardzo wielu). Jak jednak pokazują miodowody, E.coli i S.pneumonia, pasożyty muszą także konkurować wzajem ze sobą. Ta konkurencja może napędzać ewolucję w równym stopniu jak potrzeba przechytrzenia gospodarza. Do tekstu..
Bozon Higgsa kontra Mózgi Boltzmanna
Sean M. Carroll (28-08-2013)
Standardowy model ΛCDM doskonale pasuje do współczesnych obserwacji kosmologicznych, ale napotykamy w nim potencjalnie poważną kwestię mózgów Boltzmanna. Gdy wszechświat osiągnie fazę próżni de Sittera, która naprawdę trwa wiecznie, w pustej przestrzeni będzie panować skończona temperatura i odpowiadające jej fluktuacje. Tymi fluktuacjami będą m.in. inteligentni obserwatorzy, jak też konfiguracje, które odtworzą dowolny lokalny obszar obecnego wszechświata z dowolną dokładnością. Do tekstu..
Organizacja obywatelska DWP
Mirosław Woroniecki (28-08-2013)
W deklaracji programowej Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska określone zostało pięć podstawowych sfer działania organizacji, wśród których aż cztery odnoszą się bezpośrednio do aktywności obywatelskiej. Wśród nich są takie jak stworzenie systemu partycypacji obywateli w sprawowaniu władzy, co oznacza po prostu umożliwienie organizacjom i ruchom społecznym wywieranie wpływu na polityków, wyłanianie ze swojego grona kandydatów na wybieralne funkcje polityczne oraz stopniowy rozwój instytucji demokracji bezpośredniej. Do tekstu..
Chodzący rekin
Matthew Cobb (27-08-2013)
Kontrola neuronowa sposobu, w jaki chodzimy (prawe ramie porusza się z lewą nogą, a lewe ramię porusza się z prawą nogą) idzie daaaaaleko wstecz, nawet poza naszych rybich przodków, do czasów sprzed wyewoluowania kości. Do tekstu..
Słynny fizjolog twierdzi, że nowoczesna teoria ewolucji jest rozbita
Jerry A. Coyne (27-08-2013)
Matthew Cobb zepsuł mi cały poranek, przysyłając wideo słynnego fizjologa Denisa Noble'a. Jego wkład w fizjologię jest podobno wieloraki, chociaż muszę wyznać, że nie wiem wiele o Noblem ani o tym, czego dokonał. Niemniej, na starość zabrał się za mówienie i pisanie o tym, jak myli się współczesna biologia ewolucyjna ("neodarwinizm" lub "Nowoczesna Synteza"), a o tym akurat coś wiem. Do tekstu..
Podsłuchy sięgają głębiej niż sądzisz
Ed Yong (26-08-2013)
Mangusty podsłuchują zawołania dzioborożców, sikory jasnoskrzydłe funkcjonują jako nieumyślni wartownicy dla około 50 gatunków ptaków, a lemury przysłuchują się dźwiękom wydawanym przez ptaki leśne. Wydaje się, że podsłuchiwacze są wszędzie. Znajdujemy je nawet w naszych kiszkach. Do tekstu..
Piwo cię wyzwoli
Marcin Kruk (26-08-2013)
To by było na tyle - powiedział Pan - przyglądając się jak tonie ostatnie dziecko rozpaczliwie wypychane nad powierzchnię wody przez od dłuższej chwili niewidoczną matkę. W oddali dryfowała Arka, na której, na widok wyglądającego zza chmur słońca, rodzina Noego zgromadziła się na pokładzie obok boksu dla żyraf, by w żarliwej modlitwie wyrazić głębokie przekonanie, że Bóg jest miłością. Do tekstu..
Ludzie! cuda w tej budzie
Wojciech Szczęsny (25-08-2013)
Kilka dni temu na spotkaniu rodzinnym, ktoś poruszył temat papieża Franciszka, a za chwilę rozmowa skierowała się ku, już wkrótce świętemu, Janowi Pawłowi. I wtedy ktoś zapytał mnie czy jako lekarz wierzę w cuda za jego wstawiennictwem i w ogóle w cuda jako takie. Do tekstu..
„Nie chce mi się wierzyć…”
Julian Bartosz (25-08-2013)
Po różnych platformach jak błyskawica przemknęła 1 sierpnia wieść, że anonimowi prałaci z Kongregacji ds. kanonizacyjnych szepnęli agencji katolickiej Prensa, że Franciszek nosi się z zamiarem powołania w poczet świętych Piusa XII. Przypomniano w związku z tym słowa rabina Skorki, przyjaciela Bergoglia: "papież Franciszek zmieni wszystko, co uważa, że zmienić powinien". Do tekstu..
II Kampania Ateistyczna w Polsce. Jesień 2013
Jacek Tabisz (24-08-2013)
II Kampania Ateistyczna miała już swój wstęp w Gliwicach, gdzie mieszkańcy tego miasta mogli oglądać jeden z dwóch projektów, które będą wykorzystane w kampanii, czyli nożyce odcinające Sejm od kaplicy i napis odnoszący się do ustępu konstytucji RP mówiącego o świeckości naszego państwa. Do tekstu..
Skrajna tolerancja
Noru Tsalic (24-08-2013)
Jako świeckiego Żyda izraelskiego często drażni mnie ten system. Dlaczego potrzebuję rabina, żeby się rozwieść? A ponieważ według prawa krajowego osoba potrzebuje tylko jednego żydowskiego dziadka lub babkę, by otrzymać obywatelstwo izraelskie, dlaczego finansowanemu przez państwo Rabinatowi wolno odmówić tej samej osobie sakramentu małżeństwa - tylko dlatego, że jej/jego matka nie była Żydówką? Do tekstu..
Nie wolno mieszać religii z polityką (23-08-2013)
Egipski dramaturg, Ali Salem: Źródło błędu leży w pozwoleniu tworzenia partii na bazie religijnej. Jest to zachodni rodzaj demokracji, ale z orientalnym zapachem. Pozwolenie ruchom religijnym na zakładanie partii na bazie wyznaniowej jest fundamentalnie sprzeczne z zasadami demokracji, ponieważ przekształca zwolenników partii z wyborców w wyznawców. Do tekstu..
Zapomnij o Dawkinsie, walcz z prawdziwymi fanatykami
Nick Cohen (23-08-2013)
Dawkins jest wymarzonym obiektem dla ospałych speców. Nie ma znaczenia, dla jakiej gazety pracujesz. Redaktorzy wszystkich odcieni politycznych przyjmą atak na przedstawiciela Darwina na ziemi. Tabuny publicystów zapewniają naród że "wojowniczy" ateizm jest równie fanatyczny, jak wojownicza religia - mimo faktu, że żaden wielbiciel Boga urojonego nigdy nie podłożył bomby ani nie wzywał do mordowania homoseksualistów, Żydów i apostatów. Do tekstu..
Franciszek i kruki św. Łukasza
Mariusz Agnosiewicz (22-08-2013)
Papież Franciszek udzielający odpustów za śledzenie swojego twittera to dziennikarski wymysł. Podobnie było z lobby masonów i gejów. "Kim jestem by osądzać gejów" - było tak samo zmanipulowane jak późniejsze potępienie "lobby masonów i gejów". Papież realnie wystąpił przeciwko szarlatanom finansowym: w Watykanie i poza nim. Dlatego jest i będzie ostro atakowany, w sposób jawny i zakamuflowany. "Prawdopodobnie nic w Kościele nie będzie już jak dawniej" - czytamy na stronach włoskich masonów z Wielkiego Wschodu Włoch Do tekstu..
Cyber wojny w świecie elektronicznej komunikacji
Andrzej Koraszewski (22-08-2013)
Hasło cyber wojna najczęściej atakuje nas z nagłówków artykułów w momencie odkrycia rzekomej broni, którą miałyby się posługiwać strony biorące udział w takim konflikcie. Do tekstu..
600 batów od laureata Orderu Uśmiechu
Jan Wójcik (22-08-2013)
Raef Badawi, twórca witryny Free Saudi Liberals, oskarżony o apostazję nie zostanie skazany na śmierć. O ile przeżyje zasądzoną karę 600 batów, przedzieloną czterema szpitalnymi przerwami na wyleczenie się z ran, to po siedmiu latach wyjdzie na wolność. Do tekstu..
Zostawmy orki na wolności, nie trzymajmy ich w akwariach
Jerry A. Coyne (21-08-2013)
Blackfish jest filmem dokumentalnym z 2013 r. o orkach w niewoli w SeaWorld w Orlando na Florydzie. Koncentruje się na Tilikum, osławionej orce, która zabiła troje ludzi (w tym dwóch trenerów) i nadal przebywa w SeaWorld. Film, reżyserowany przez Gabrielę Cowperthwaite, miał premierę w Sundance w Utah i otrzymał wiele pochwał od krytyków. Do tekstu..
Nowa forma ateizmu
Lucjan Ferus (21-08-2013)
Przestańmy używać słowa "wiedza", a zastąpmy je słowem "wiara", natomiast słowo "wiem" zastąpmy słowem "wierzę" i dzięki temu prostemu zabiegowi wyjdzie nam przepiękny "system wierzeń", który zapewne usatysfakcjonuje każdego wierzącego, uważającego ateistów za w nic nie wierzących nihilistów. Do tekstu..
Śmierć na moście
Andrzej Koraszewski (20-08-2013)
Doktor Narendra Dabholkar był jednym z najbardziej znanych w Indiach humanistów, dziś rano, o godzinie 7.20, podczas porannego spaceru, został zastrzelony na moście w Pune. Dwóch mężczyzn podjechało na motocyklu i ostrzelało go, został trafiony czterema kulami i zmarł wkrótce po przewiezieniu go do szpitala. Do tekstu..
Podniebne giganty
Bartłomiej Gajek (20-08-2013)
Nowoczesne sterowce są również chętnie wykorzystywane przez cywilów. Na przedmieściach Paryża kursuje sterowiec mający 75 metrów długości i co najważniejsze - jest wypełniony helem (niepalnym gazem). Osiąga prędkość około 90 km/h, co umożliwia rozkoszowanie się widokami zza okien kabiny, w której może się zmieścić 12 osób. Do tekstu..
Przekład a tłumaczenie
Krzysztof Sykta (20-08-2013)
"Zajmijcie się sprawami" zamiast "Róbcie interesy" to typowy błąd translacyjny albo interpretacyjny. "Zajmij się swoimi sprawami" oznacza wszystko, ale nie "załóż biznes i zarabiaj". Tłumaczenie oderwane od kontekstu, mylne, nieprawidłowe, błędne interpretacyjnie. To już nawet świadkowie Jehowy potrafili poprawnie przetłumaczyć "Róbcie interesy, aż przyjdę" i "...żeby sprawdzić, co zyskali, robiąc interesy" czyli po prosty "ile zarobili". Do tekstu..
Fatwy, strachy i boje z rytualnym ubojem
Andrzej Koraszewski (19-08-2013)
Bóg przemówił do ludzkości po hebrajsku i niestety informacja o tym, gdzie szukać glinki do lepienia żywych ptaszków, zgubiła się w tłumaczeniu. Żeby nie było nieporozumień, następnym razem informował ostatniego Proroka w świętym języku arabskim, ale chyba też komunikacja nie była doskonała, więc do Proroka Mormonów mówił już w świętym języku angielskim z silnym niemieckim akcentem. Do tekstu..
Bankructwo political corectness
Radosław S. Czarnecki (19-08-2013)
Od chwili zdobycia władzy przez Bractwo Muzułmańskie nad Nilem przy bierności byłego Prezydenta (a może i cichym jego przyzwoleniu ?) wzrosła niepomiernie, by obecnie przy chaosie i starciach między zwolennikami i przeciwnikami Mursiego osiągnąć już formę plagi i masowości, liczba ataków - często jest to czysty terroryzm bądź zabójstwa - na świątynie, ośrodki kultu, duchowieństwo czy zwykłych wyznawców. Do tekstu..
Pięć mitów o szczelinowaniu
Matt Ridley (19-08-2013)
Amerykański senator Daniel Patrick Moynihan powiedział kiedyś: "Masz prawo do własnych opinii, ale nie do własnych faktów". W debacie o gazie łupkowym - odmawiam nazywania jej debatą o szczelinowaniu, ponieważ szczelinowanie odbywa się w tym kraju od dziesięcioleci - przeciwnicy wydają się zdumiewająco nonszalancko obchodzić z faktami. Do tekstu..
Nietzsche: Polska esencją ateizmu i renesansu
Mariusz Agnosiewicz (18-08-2013)
Inkubator różnorodności Polski Piastów i Jagiellonów stał się laboratorium najbardziej postępowych idei. Owoce tego dla Kościołów były wymowne: to właśnie tutaj powstały lub rozkwitły koncepcje zburzenia całego dotychczasowego świata: Kopernik - obalenie geocentryzmu, Frycz Modrzewski - obalenie feudalizmu, szwenkfeldyści - zastąpienie fideizmu etyką, Bracia Polscy - zastąpienie dogmatyki racjonalizmem. Wszystkie te idee wyprzedzały ówczesną Europę nie o lata, lecz o kilka wieków. Do tekstu..
Czy jesteśmy szczęśliwsi?
Andrzej Koraszewski (18-08-2013)
Uczciwie mówiąc nawet nie umiemy sobie wyobrazić szczęścia, jakie ogarniało naszych przodków, kiedy w okolicach Wielkanocy byli nadal żywi. Znaczna część ich sąsiadów ginęła z głodu i chorób podczas długiej zimy i na przednówku, więc ci, którzy przetrwali, mieli powód do niewypowiedzianego szczęścia, za które wylewnie dziękowali bogom lub bogu. Do tekstu..
Egipski sen o demokracji: czy jest nadzieja w beznadziejności?
Jan Wójcik (18-08-2013)
Bo jakie są obecnie naprawdę szanse na stabilny, demokratyczny i dostatni Egipt? Polski MSZ proponuje zasiąść do stołu i negocjować, powołując się na wzorce polskiego czerwca 1989. To znamienne, że od 2011 roku nasi politycy używają wobec Arabskiej Wiosny analogii Okrągłego Stołu, chętni do przeniesienia naszych doświadczeń na tamten grunt, odrzucają jednak fakt, że i grunt, i aktorzy, i ogólna sytuacja są odmienne. Do tekstu..
Uprawy GM nie zabijają dzieci, uniemożliwianie tych upraw zabija 
Matt Ridley (17-08-2013)
Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że 170 do 230 milionów dzieci i 20 milionów ciężarnych kobiet cierpi na brak witaminy A i że z tego powodu - ponieważ brak witaminy A osłabia układ odpornościowy - 1,9 do 2,7 milionów umiera każdego roku, a jest to więcej niż umiera na AIDS, gruźlicę i malarię. Można temu łatwo i tanio zapobiec, ale środowiskowcy są przeciwni. Do tekstu..
Wolność dla morderców za rozmowy o pokoju
Noru Tsalic (17-08-2013)
Jako warunek uczestniczenia w negocjacjach pokojowych z Izraelem Autonomia Palestyńska zażądała zwolnienia terrorystów, którzy z zimną krwią mordowali cywilów. Co mówi to o szczerości kierownictwa palestyńskiego, ich pragnieniu pokoju i zobowiązaniu do porzucenia przemocy? Do tekstu..
Oświadczenie (16-08-2013)
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów solidaryzuje się ze Związkiem Czeskich Ateistów, który wyraził zaniepokojenie wystąpieniem przewodniczącego czeskich muzułmanów Muneeba Hassana Al Rawiego, będącym jaskrawym przykładem mowy nienawiści podbudowanej dogmatyzmem religijnym. Do tekstu..
O ateistycznej ortodoksji i ząbkującym Mesjaszu
Andrzej Koraszewski (16-08-2013)
Ortodoksja ma różne stopnie nasilenia. Rejony zamieszkałe przez ortodoksyjnych muzułmanów traktujących dosłownie Koran i hadisy są niebezpieczne dla mienia, zdrowia i życia. Ciekawe jak wyglądałaby dzielnica ortodoksyjnych ateistów? Nie słyszałem o istnieniu takich dzielnic, więc mogę sobie taką dzielnicę zaledwie próbować przedstawić oczyma wyobraźni. Do tekstu..
Religia jest największą zmorą każdej demokracji (16-08-2013)
Bangladesz może wygrał wojnę 1971 r., ale ta wojna w rzeczywistości dalece nie jest zakończona. Wojna trwa nadal, wojna dwóch sprzecznych idei - sekularyzmu i fundamentalizmu; wojna między racjonalnym, logicznym myśleniem, a irracjonalną, ślepą wiarą; między nowoczesnością a barbarzyństwem, humanizmem a islamizmem; między tymi, którzy cenią wolność, i tymi, którzy tego nie robią. Do tekstu..
List do chrześcijańskiego narodu – posłowie 
Sam Harris (15-08-2013)
Nie wątpię, że wielu chrześcijan znajduje pocieszenie w wierze. Ale wiara nie jest najlepszym źródłem pocieszenia. Wiara religijna jest jak kieszonkowiec, który najpierw kradnie ci portfel a potem pożycza ukradzione pieniądze na dogodny procent. Wdzięczność ofiary jest w pełni zrozumiała, ale jednocześnie nieodpowiednia. To my jesteśmy źródłem miłości, którą księża i pastorzy przypisują Bogu. Do tekstu..
Nie dajmy się oszukać, papież jest papieżem
Nick Cohen (15-08-2013)
Ulga, kiedy najnowszy papież powiedział, że nie zamierza osądzać gejów, była równie wyczuwalna jak żałosna. Tradycyjni liberałowie wcale nie chcą odrzucić ani nawet zreformować opresyjnych instytucji. Chcą okazać "szacunek" dla religii, odwracając uwagę od jej mrocznych stron. Do tekstu..
Instrukcja obsługi dziecka niewierzącego
Paulina D. Gawrońska (14-08-2013)
Mama i tata uczyli Jasia, że można, a nawet należy zadawać pytania. W związku z tym Jaś pytał: - Co to jest ogień? - Czy pierwsi ludzie: Adam i Ewa to australopiteki? - Anioły mieszkają w stratosferze czy w cumulusach? - Czy promieniowanie kosmiczne oddziałuje na Boga? Do tekstu..
Mapa Gomberga
Krzysztof Sykta (14-08-2013)
Plan Gomberga wydrukowany w 1942 zapowiadał ustanowienie Nowego, Światowego Moralnego Porządku opartego o hegemonię Stanów Zjednoczonych, przy udziale Imperium Brytyjskiego i ZSRR, likwidację europejskich kolonii w Afryce i Azji Płd-Wsch oraz tworzenie organizmów ponadpaństwowych na szeroką skalę, w tym Unii Europejskiej. Europa Wschodnia miała zostać przekazana ZSRR, podobnie zresztą jak Finlandia, cieśnina Bosfor i Iran Do tekstu..
Dziewczynki to nie są panny młode
Funmi Falana (14-08-2013)
Najwyższa pora postawić wyzwanie tym, którzy ukrywają się za religią i próbują zniszczyć przyszłość dzieci biednych i wykluczonych, by uzasadnić swoją hipokryzję i egoizm. Stwierdzamy, że małżeństwa dzieci są niezgodne z dobrem dziecka i różnymi naszymi prawami, które zostały ratyfikowane przez Nigerię. Prawo będzie zdecydowanie ingerować i zabraniać każdej religii i obyczaju, które są szkodliwe dla jednostki i dla społeczności. Małżeństwo dzieci należy do tej kategorii nielegalnych praktyk. Do tekstu..
Testament demiurga
Lucjan Ferus (14-08-2013)
Niestety nie możemy zmusić naszych władców do posługiwania się rozumem. We współczesnym świecie rozum zresztą wydaje się być w odwrocie - odrzucają go pozbawieni wyobraźni ludzie władzy i nienawidzą fundamentaliści wszystkich odcieni, obawiając się, że ich ukochane "wiary" ujawnią cały swój nonsens. Do tekstu..
U schyłku I RP Polska była centrum wampiryzmu
Mariusz Agnosiewicz (13-08-2013)
Do końca sierpnia antropolodzy mają rozstrzygnąć, czy szczątki odkryte na budowie Drogowej Trasy Średnicowej to grób wampirów. Chodzi o 5 szkieletów odnalezionych poza regularnym cmentarzem. Ich głowy były odcięte i ułożone między kolanami. Osobiście sądzę, że odkryty przypadek najprawdopodobniej dotyczy grobu skazańców, który następnie rozkopano dla obcięcia głowy i egzorcyzmów antywampirycznych. To było wówczas nierzadko spotykane na tych ziemiach zjawisko: grupy prowadzone przez księdza rozkopywały groby domniemanych wampirów. Kogo najprościej uznać za wampira? Tych z niepoświęconej ziemi. Do tekstu..
O krytykowaniu islamu i innych religii
Eric MacDonald (13-08-2013)
W ostrym artykule w "Independent" Owen Jones oskarża Richarda Dawkinsa o strojenie bigoterii w piórka niewiary i mówi nam, że pora, by niewierzący przestali uważać Dawkinsa za swojego reprezentanta. No cóż, na początek: choć cenię wiele z tego, czego dokonał Dawkins, nie uważam go za mojego reprezentanta ani za reprezentanta ateizmu jako takiego. Choć Jones może zdziwić się na tę informację, nie istnieje nic takiego, jak papież ateistyczny i kiedy Dawkins coś mówi, nikt rozsądny  nie może zakładać, że mówi w imieniu wszystkich niewierzących. Do tekstu..
Wszyscy jesteśmy Rzymianami
Piotr Napierała (13-08-2013)
Konserwatyści lubią mówić, że nasz obecny świat jest pogrążony w kryzysie. Piszą o pogrążonej w kryzysie cywilizacji łacińskiej. Zapytani o to kiedy było lepiej unikają odpowiedzi, a przyparci do ściany wymieniają średniowiecze, które było od naszych czasów nie tyle lepsze co pobożniejsze. Zabawne, że powołują się na cywilizację łacińską, podczas gdy prawdziwą cywilizację łacińską - antyczny hellenistyczny Rzym - chrześcijaństwo doprowadziło do upadku. Do tekstu..
Popierajmy komendanta Karola Szwalbe
Jacek Tabisz (12-08-2013)
Sypią się na głowę inspektora Karola Szwalbe gromy, mnożą się pisma domagające się jego odwołania. Mobilizacja zwolenników zawłaszczania państwa przez Kościół jest widoczna. Mobilizacja przeciwników tego zawłaszczania jest nazbyt nieśmiała. Nie widać nas i nie słychać. Milcząc dajemy przyzwolenie na tę nagonkę na normalność i poszanowanie Konstytucji. Postawa Karola Szwalbe potrzebuje wsparcia ze strony wszystkich tych, którzy chcą normalnego państwa. Do tekstu..
Światła z krainy idei
Ziemowit Ciuraj (12-08-2013)
Doktor Schlaumeier dokonuje reinterpretacji przesławnej platońskiej metafory o ludziach uwięzionych w jaskini, docierając do głębokiego jej sensu, którego nie uświadamiał sobie wielki filozof. W rzeczy samej przedstawia ona odwieczny schemat, w którym ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy pozostają uwięzieni w jaskini ograniczonego umysłu  i tych, którzy zgłębiwszy tajniki psychologii, zapalają światła rzekomych prawd na ekranach wyobraźni. Do tekstu..
Chłodne refleksje po burzy w szklance wody
Richard Dawkins (11-08-2013)
Ograniczenie znaków na Twitterze do 140 zawsze stanowi wyzwanie, ale próbowałem mu sprostać. Jest zdumiewającym faktem, że Trinity, college w Cambridge, zdobył 32 Nagrody Nobla. Jest to trzy razy więcej niż cały świat muzułmański, nawet jeśli wliczasz Nagrody Pokojowe, a sześć razy, jeśli ich nie wliczasz. Udramatyzowałem nędzę muzułmańskich osiągnięć naukowych i przeciwstawiłem ją osiągnięciom we wcześniejszych stuleciach w następującym, krótkim tweecie: "Wszyscy muzułmanie świata mają mniej Nagród Nobla niż Trinity College w Cambridge. Dokonali jednak wspaniałych rzeczy w Średniowieczu".  Do tekstu..
Irański Dzień Kuds 2013: “Izrael nie może przetrwać”
A. Savyon, Y. Mansharof i E. Kharrazi (11-08-2013)
Naród irański, mimo nacisków USA i syjonistów, nie cofnie się ani o milimetr, a demonstracje w Dniu Kuds pokazały, że jest on jeszcze bardziej zdeterminowany. Te demonstracje przekazały syjonistom przesłanie, że Irańczycy "będą działać bezwarunkowo dla zrealizowania rekomendacji Imama Chomeiniego, który żądał poparcia dla uciskanego narodu palestyńskiego w celu wyrwania rakowatej narośli - reżimu syjonistycznego - z tego regionu". Do tekstu..
Naturalny skarbiec Polski
Mariusz Agnosiewicz (10-08-2013)
Polska jest jedynym europejskim krajem i jednym z sześciu krajów świata w których wydobywa się hel, gaz szlachetny, który rozpala wyobraźnię - poza szeregiem ważnych zastosowań gospodarczych i naukowych, związane są z nim nadzieje na czystą energię jądrową. Niemcy chcą go sprowadzać, bagatela, z Księżyca, gdzie ma powstać górnictwo przyszłości. Do tekstu..
Nauka nie jest twoim wrogiem
Steven Pinker (10-08-2013)
Można by sądzić, że przedstawiciele nauk humanistycznych są zachwyceni rozkwitem nauk ścisłych i przyrodniczych. Byłoby to jednak błędem. Chociaż wszyscy popierają naukę, kiedy potrafi ona wyleczyć chorobę, monitorować środowisko lub zmiażdżyć przeciwników politycznych, wkraczanie nauki na terytorium nauk humanistycznych spotyka się z głęboką niechęcią. Do tekstu..
Zręcznie nadużywający retoryki papież Franciszek
Miranda Celeste Hale (10-08-2013)
Jeśli dajesz się nabrać na pseudo-tolerancyjną i pseudo-postępową retorykę papieża Franciszka to, albo jesteś naiwny (zdarza się, to bardzo ludzka cecha i pułapka, w którą dajemy się złapać od czasu do czasu, bez względu na to, jak bardzo mądrzy i/lub sceptyczni jesteśmy), albo jesteś upartym ignorantem (to forma bytu, dla której nie mam litości), lub kimś oddanym tej samej surowej i zacofanej ideologii co Franciszek. Do tekstu..
Łupki i głupki czyli geopolityczny gambit
Mariusz Agnosiewicz (09-08-2013)
Dla niektórych może być zaskakujący potencjał uranowy Polski. Być może ze względów politycznych, niewielka jest generalnie świadomość tego, że Polska jest niezwykłością geologiczną, co jest dziedzictwem tego, że była miejscem spotkania paleokontynentów: Awalonii i Bałtyki, a następnie Sarmacji. Dlatego mamy w Polsce skamieliny, których nie ma w żadnym innym miejscu na ziemi, np. piękny krzemień pasiasty Do tekstu..
Czy normalność może być zagrożeniem?
Radosław S. Czarnecki (09-08-2013)
Komendant Miejski Policji, inspektor Karol Szwalbe nakazał usunięcie krzyży z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jej komisariatów. Sugerował również podległym mu policjantom, by nie chodzili w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę w swoich służbowych mundurach. Do tekstu..
Przyjmij strategię przeciwnika - o ateistycznym pomniku
Julian Jeliński (09-08-2013)
Pomniki upamiętniające 10 biblijnych przykazań można znaleźć w każdym amerykańskim stanie. Różnią się rozmiarem, artystyczną wizją, czy miejscem ustanowienia. Choć nie mają wiele wspólnego ze współczesnym systemem prawnym, gdyż tylko 3 z 10 przykazań odnoszą się do wykroczeń przeciwko prawu, Amerykanie upodobali sobie stawianie ich w pobliżu sądów. Do tej pory monumenty te najczęściej zaskarżano, ale ostatnio organizacja American Atheists spróbowała nowej strategii. Do tekstu..
Stanowisko ZG PSR w kwestii praw zwierząt (08-08-2013)
Cechą etyki świeckiej jest jej ciągłe uzupełnianie i doskonalenie. W przeciwieństwie do dogmatycznych religijnych wzorców moralnych, etyka świecka oparta jest na ciągłym rozwoju ludzkiego poznania. Z biegiem czasu odkrywamy nowe zjawiska, nowe elementy rzeczywistości, część z nich skłania do przewartościowania dawnych postaw etycznych. Do tekstu..
To musi być niebo
Sam Harris (08-08-2013)
Interesuję się "duchowymi" doświadczeniami. W przeciwieństwie do wielu ateistów nie wątpię w realność subiektywnych fenomenów: to znaczy - nie wierzę, że wszyscy twierdzący, że widzieli anioła, albo opuścili ciało podczas transu, albo stali się jednym ze wszechświatem kłamią lub są chorzy psychicznie. Wręcz przeciwnie, sam miałem podobne przeżycia podczas medytacji, podczas świadomego śnienia oraz dzięki różnym psychodelikom. Do tekstu..
Kłamstwo o islamofobii w oczach muzułmanina
Hasan Mahmud (08-08-2013)
Artykuł Johna Esposito w "Huffington Post" zatytułowany "Islamofobia: zagrożenie dla amerykańskich wartości?" zwala całą winę na "zachodnich komentatorów, twardogłowych chrześcijańskich syjonistów i zachodnich polityków". Nie wspomina nawet jednym słowem o olbrzymim wkładzie społeczności muzułmańskich, jaki mają one w powstawanie tego zjawiska. Do tekstu..
O niesprawiedliwym sędzi
Krzysztof Sykta (07-08-2013)
Ten sam czasownik w odniesieniu do ewangelicznych słów Jezusa jest łagodzony i zmieniany w swych sensie, ale już w innych wersach możemy czytać o zemście, pomście i mszczeniu się a nie "braniu w obronę", które jest jednym z wielu translacyjnych eufemizmów, wypaczających sens oryginału. Podobnie w Starym Testamencie "wyrżnąć" mieszkańców danego miasta tłumaczy się eufemistycznie na "obłożyć klątwą"... Do tekstu..
Kryzys władzy
Tomasz Przepiórka (07-08-2013)
Pomimo głośnych obietnic urzędom centralnym nie udało się zmniejszyć zatrudnienia. Tylko między 2008 a 2012 rokiem przybyło w Polsce 19 285 urzędników - wynika z raportu Fundacji Republikańskiej. Sam Donald Tusk przyznał, że to była największa porażka jego rządu. W marcu 2011 roku, na antenie TVN24 stwierdził: "Byłem za słaby, nie dałem rady." Do tekstu..
Świat arabski nie ceni życia ludzkiego
Khalaf Al-Harbi (07-08-2013)
Nie potrzeba żadnych nadzwyczajnych kompetencji, żeby przepowiedzieć, że w rozmaitych regionach świata arabskiego wielu ludzi zostanie dzisiaj zabitych i rannych: w Egipcie spodziewane są duże starcia i nie ma możliwości przewidzenia liczby ofiar śmiertelnych przez nie spowodowanych; w Iraku jest wysokie prawdopodobieństwo zamachów samobójczych, będą zabici w innych krajach arabskich, ale w wiadomościach zabraknie miejsca na informację o ich śmierci. Do tekstu..
Jamałgate
Witold Stanisław Michałowski (07-08-2013)
Porozumienia Gazowe z Rosją podpisał wicepremier Henryk Goryszewski. Żadna z inwestycji rurociągowych zrealizowanych w latach PRL nie przyniosła tak wielkich strat i nie została zrealizowana na podobnie wasalnych warunkach. "Restrukturyzacja" górnictwa węglowego przez zalanie 24 kopalń prawdopodobnie była operacją uzgodnioną z Gazpromem. Węgiel miał ustąpić miejsca syberyjskiemu gazowi. Przedsięwzięciu patronowali różnej maści eksperci unijni, na wyścigi deklamujący o efekcie cieplarnianym. Przy czym prezes czołowych polskich zakładów chemicznych podaje, że muszą kupować najdroższy gaz na świecie... Do tekstu..
Jakobici: masoni, co katolika na tronie Anglii sadzali
Mariusz Agnosiewicz (06-08-2013)
Klemens XII grzmiał przeciwko masonom: "Z wyroków Boskich obowiązkiem Naszym jest czuwać dniem i nocą - jako wierny i roztropny sługa rodziny Pana Naszego - aby ludzie tego rodzaju nie wdzierali się jak złodzieje do domów i nie pustoszyli jak lisy winnicy, nie wypaczali serc prostaczków i nie godzili w nich potajemnie zatrutymi grotami"; tymczasem wolnomularstwo jakobickie realnie wierzyło, że katolik usiądzie na odszczepieńczym tronie angielskim a masoneria może być jego trampoliną. Do tekstu..
Kampanie o wolność od religii podczas miesiąca ramadanu
Anna Mahjar-Barducci i R. Sosnow (06-08-2013)
W Tunezji i Maroku prowadzone są kampanie, żądające usunięcia wszelkich restrykcji publicznych wobec osób, które nie przestrzegają postu w ramadan. W Tunezji ta kampania przyjęła formę ostrego sprzeciwu wobec samozwańczego przywódcy religijnego Adela Almiego, który żądał zmuszania do podporządkowania się ograniczeniom religijnym i groził, że będzie fotografował tych, którzy je naruszają, podczas gdy w Maroku ruch Masayminch/Nie będziemy pościć broni praw tych, którzy wybierają nie przestrzegania postu. Do tekstu..
Prawo do bycia homoseksualistą
Piotr Napierała (06-08-2013)
Wiele osób wierzy, że problem gejowskich ślubów i małżeństw ich nie dotyczy; otóż dotyczy - bo mamy tu do czynienia ze starciem moralności chrześcijańskiej, czyli dogmatycznej listy tego co należy/nie należy robić, z etyką liberalną, która na pierwszym miejscu stawia dojrzałość człowieka do decydowania o swym losie. Do tekstu..
Areligijna kapsuła czasu
Lucjan Ferus (05-08-2013)
Rozwiązanie, które zastosowałem opiera się na pomyśle przedstawionym w jednym z fantastycznych opowiadań (tytułu i autora nie pamiętam, niestety) z lat 70-tych ubiegłego wieku. W nim właśnie główny bohater stanął przed poważnym problemem: jak skomunikować się z przyszłym potomkiem (pra, prawnuczką), aby odebrała od niego ważną informację. Do tekstu..
Elektrownia jądrowa to ekonomiczna fantasmagoria
Mariusz Agnosiewicz (05-08-2013)
Program atomowy ekonomicznie nie ma sensu nawet przy sprawnej władzy. Przy niesprawnej to zapowiedź drugiego odcinka przygody pt. Nowy plan pięcioletni na nowy lepszy Żarnowiec. Biorąc pod uwagę koszt budowy nowych elektrowni:
1000 MW z węgla kamiennego: 4-6 mld zł
1000 MW z węgla brunatnego: 9,7 mld zł
1000 MW z uranu: 23 mld zł Do tekstu..
Piękna ze szkiełka i księdza perskie oko
Andrzej Koraszewski (04-08-2013)
Ksiądz Lemański szkodzi Kościołowi. Najnowsza szkoda to wywiad udzielony Agnieszce Ziółkowskiej dla "Wysokich obcasów" . Żyjemy w czasach, w których nie każdy onanizm jest bezpłodny, na co mamy dowody w postaci dziesiątków tysięcy dzieci. Są to nieodmiennie dzieci bardzo chciane i bardzo kochane, ale Kościół przedkłada nad nimi te poczęte w pijanym stuporze, te które są wynikiem gwałtu i innych naturalnych zachowań ludzkich. Do tekstu..
Koło fortuny sir Charlesa
Wojciech Szczęsny (04-08-2013)
Zasada świata jest prosta, aby przeżyć trzeba zabić, a samemu uniknąć śmierci. Wśród dzikiej przyrody śmierć naturalna jest rzadkością i dotyczy stworzeń ze szczytów piramidy pokarmowej. Niektóre zachowania zwierząt budzą odrazę, lecz tylko dlatego, że oceniane są ludzką miarą. Do tekstu..
Ucho igielne
Krzysztof Sykta (03-08-2013)
Śmiesznych pomyłek tłumaczy Biblii, które urastają do rangi dogmatu i których zwolennicy np. na siłę szukają bram w Jerozolimie o nazwie "ucho igielne" jest więcej. Owszem, jest taka brama, tyle że nazwa nadana została w średniowieczu w oparciu o tekst ewangelii a nie na odwrót, podobnie zresztą jak "szukano" nieistniejącej wioski Nazrath. Do tekstu..
Polska pamięć narodowa – duma i wstyd
Anna Salman (03-08-2013)
Paradoksem jest, że mnie - wnuczkę chłopa, w PRL-owskich szkołach uczono szlacheckiej perspektywy historycznej. Przeżywałam rocznice powstań "narodowych", szlochałam nad losami przegranych buntowników, tęskniłam za czasami świetności (sic!) I i II RP i wiedziałam, że jeśli "ojczyzna mnie wezwie", pójdę bez wahania na śmierć. Ba, czasem żałowałam, że nie dane mi jest zostać bohaterką - oczywiście martwą, bo inna by się nie liczyła. Tak, jak nie liczyli się ci, którzy głosu nigdy nie mieli i, co dziwniejsze, nawet za komuny go nie dostali. Do tekstu..
Postępy islamizmu i francuska ślepota (03-08-2013)
Dawno temu mieszkałam w Algierii i przeżyłam tam dwa różne okresy. Pierwszy, w którym religia (islam) nie była używana w celu dokonywania zamachu na wolności innych, i drugi, w którym religia zajęła wszelką przestrzeń publiczną i krok po kroku nastawiła jednych przeciwko drugim, co doprowadziło do straszliwej wojny domowej, która wyniszczyła społeczeństwo algierskie. Nie powinno się wyłączać muzułmanów z zasady laickości. Laickość jest ochroną także dla nich i dla wszystkich tych, którzy chcą żyć w pokoju. Do tekstu..
Papież Franciszek: nowy pijar czy nowa polityka?
Mariusz Agnosiewicz (02-08-2013)
Tym, co odróżnia najmocniej te pierwsze miesiące od pontyfikatu BXVI czy większej części pontyfikatu JPII jest upolitycznienie papiestwa. Jan Paweł II odpłynął w teologię i moralistykę. Franciszek znacznie bardziej jest zainteresowany nowym porządkiem społeczno-ekonomicznym. Pierwsza jego encyklika - Lumen Fidei, potwierdza tę zmianę. Papież reinterpretuje wiarę religijną nadając jej sens zaangażowania na rzecz drugiego człowieka i społeczeństwa. Jej sens jest analogiczny jak w tzw. teologii śmierci Boga. Do tekstu..
Współpraca Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów z Klubem Sceptyków Polskich (02-08-2013)
Dnia 1 sierpnia 2013 roku odbyło się we Wrocławiu spotkanie członków PSR z dr Tomaszem Witkowskim, liderem KSP i Racjonalistą Roku. Spotkanie poświęcone było płaszczyznom współpracy obu stowarzyszeń. Ustaliliśmy siedem obszarów działania, na których chcielibyśmy rozwijać naszą współpracę. Do tekstu..
Wiara i wykluczająca tożsamość
Andrzej Koraszewski (02-08-2013)
Ta pięknie napisana książka jest swoistym studium socjologicznym, a jej bohater jest swoistym papierkiem lakmusowym, ujawniającym grozę przykazania: "Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną". Ateista odczytuje ją zapewne inaczej niż wierzący, znajdując potwierdzenie tego, jak wiele zła niesie za sobą wiara; dla wierzących, tych którzy po tę książkę zechcą sięgnąć, będzie to jednak również powód do dziesiątków pytań granicznych. Do tekstu..
Problem rasizmu
Amil Imani (02-08-2013)
Rasizm jest najgroźniejszy z "izmów" takich jak egotyzm, seksizm, etnocentryzmu, nacjonalizm i tak dalej, które odzwierciedlają wypaczenie dobrych potencjalnie skłonności ludzkich. Wpływy środowiskowe, takie jak wychowanie, edukacja w najszerszym sensie tego słowa oraz doświadczenia osobiste razem kształtują te możliwości w każdym z nas, albo jako cechy pozytywne, albo negatywne. Do tekstu..
Kościelny język miłości bliźniego
Radosław S. Czarnecki (01-08-2013)
Rocznica przyjęcia przez polski rząd konkordatu spowodowała ożywioną dyskusję wokół tej umowy między III RP, a Stolicą Apostolską. Prof. Jan Hartman w artykule "O Polskę wolną - od konkordatu" skrytykował praktykę obowiązywania tej międzypaństwowej de facto umowy. Odpowiedział mu ks. Tomasz Dostatni (OP). Do tekstu..
Kobiety nigdy nie powinny wychodzić z domu (01-08-2013)
Zostań w domu swojego męża, chroń meble męża, wychowuj dzieci. To są twoje obowiązki; po co masz wychodzić? Po co wysyłać córki do pracy w fabrykach odzieży? Wykonujesz wiele prac; gdzie jest twoja żona? Uczy w szkole. Została lekarzem; ty jesteś lekarzem; twoja córka także pracuje w szkole, pracuje w fabryce odzieży. Każdy zarabia pieniądze; niemniej nie możesz nastarczyć na wasze potrzeby; jest bieda, bieda, bieda. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365