Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.017.629 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7350 tekstów. Zajęłyby one 29000 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3529 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta

Złota myśl Racjonalisty:
"Bóg jest ujawnioną wewnętrzną istotą człowieka, wypowiedzianą jaźnią, religia – uroczystym odsłonięciem ukrytych skarbów człowieka, spowiedzią jego najtajniejszych myśli /.../ Religia jest dziecięcą istotą ludzkości."
 Tematy różnorodne » PSR » Dokumenty

Oświadczenie

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów solidaryzuje się ze Związkiem Czeskich Ateistów, który wyraził zaniepokojenie wystąpieniem przewodniczącego czeskich muzułmanów Muneeba Hassana Al Rawiego, będącym jaskrawym przykładem mowy nienawiści podbudowanej dogmatyzmem religijnym. Nie do przyjęcia w demokratycznym państwie prawa jest wygłoszone przez Al Rawiego kazanie, w którym nawołuje on muzułmanów, by nauczyli swoje dzieci nienawiści do niewiernych i do wszystkiego co jest niezgodne z islamem i obraźliwe dla Allaha. Alrawi nalegał również, by niewiernych skłaniać do modlitwy biciem, jeśli nie podoba im się tego typu zajęcie.

O ile stoimy na stanowisku, że należy szanować wolność wypowiedzi, o tyle mowa czeskiego przywódcy religijnego przekroczyła granicę tego co nazywamy wolności słowa. Jest ona przykładem mowy nienawiści, która jest ewidentnym nawoływaniem do przemocy wobec osób nie podzielających światopoglądu Al Rawiego. Zaistniała sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, iż Al Rawi jest przewodniczącym Centrum Społeczności Muzułmańskich w Czechach (UMO, Ústředí Muslimských Obcí v ČR). W przyszłym roku UMO planuje zmianę swojego statusu prawnego na wyższy, dający państwowe uprawnienia na prowadzenie lekcji religii w szkołach i posługi religijnej w więzieniach. Nie do przyjęcia jest przyzwolenie w demokratycznym społeczeństwie na wychowywanie przyszłych pokoleń w duchu nienawiści i ani na wpajanie jej więźniom.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów solidaryzuje się z działaniami Związku Czeskich Ateistów, polegającymi między innymi na zgłoszeniu mowy nienawiści Al Rawiego do prokuratury. Ze swej strony uważamy, że tego rodzaju przypadki winny być zarówno ścigane przez prawo jak i stanowczo piętnowane przez opinię publiczną.

Powyższe stanowisko nie uzasadnia oczywiście aktów przemocy wobec muzułmanów, które też niestety mają miejsce. Jesteśmy przekonani, że powstrzymanie religijnej mowy nienawiści pomoże zarówno europejskim imigrantom, jak i autochtonom żyć w harmonii. Świeckość jest gwarantem wzajemnej życzliwości mieszkańców danego kraju. Denominacje wyznaniowe, silnie osadzone w przekonaniu o własnej wyższości, bardzo często dzielą ludzi.

Z poważaniem

Zarząd Główny PSR

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (45)..   


« Dokumenty   (Publikacja: 16-08-2013 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 9196 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365