Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.946.051 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 276 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Najważniejsze, to przeżyć życie pogodnie, korzystając z racjonalnej lewej półkuli mózgu, a nie tej prawej, instynktownej, która sprowadza cierpienie i tragedie.
Przegląd wyników wyszukiwania

Trzy pytania o ewolucję, na które jeszcze nie ma odpowiedzi
Jerry A. Coyne (31-07-2012)
BBC Focus zwróciła się do Jerrego Coyne'a z pytaniem o nierozwiązane zagadki ewolucji. Oto jego trzy pytania, na które nie mamy jeszcze odpowiedzi: czy wyewoluowanie istot inteligentnych było nieuniknione; dlaczego rozmnażamy się płciowo, które z naszych zachowań odzwierciedlają ewolucyjną przeszłość, a które są produktem kultury? Do tekstu..
Klucze do raju
Andrzej Koraszewski (31-07-2012)
Samobójstwo z nienawiści do ludzi i miłości do Boga zdumiewa, wydaje się tak nieprawdopodobne, że poszukujemy racjonalizacji, trudno nam uwierzyć, że rzeczywiście wiara w raj i absurdalne obietnice 72 czarnookich dziewic może być tak silna, żeby przezwyciężyć instynkt samozachowawczy. Do tekstu..
Ottawa Citizen pyta tzw. ekspertów religijnych o wspomagane umieranie
Eric MacDonald (30-07-2012)
Moim zdaniem jest jasne, że moralność należy odsunąć od religii; musimy przestać myśleć, że religie mają jakikolwiek szczególny wgląd w podejmowanie decyzji moralnych, niezależnie od tradycji, i rozwinąć nowe sposoby edukacji moralnej oraz ustalania moralnego kierunku rozwoju społeczeństwa. Niemożność rozstrzygnięcia impasu między moralnością religijną a moralnością opartą na racjonalnych zasadach sugeruje, że jedyną drogą naprzód jest odsunięcie religii na boczny tor i odwołanie się do świeckich racji jako źródła ekspertyz moralnych.  Do tekstu..
Spotkamy się na skwerku Wolnego Słowa
Andrzej Koraszewski (29-07-2012)
Orwell stanowił pozycję numer jeden w kanonie lektur obowiązkowych opozycji antykomunistycznej. To zapewne pamięć czytanego w młodości Orwella kazała dzisiejszym politykom PO, a dawnym działaczom antykomunistycznym, aby na niespełna miesiąc przed uchwaleniem przez Sejm RP nowelizacji Prawa o Zgromadzeniach zmienić nazwę ulicy Mysiej na Skwer Wolnego Słowa. Do tekstu..
Dramat z ognia: symbolika barw w Irydionie
Natalia Pałczyńska (29-07-2012)
Irydion ukazuje wizję epoki rozkładu, kiedy stary porządek świata chyli się ku upadkowi, a nowy jeszcze nie powstał. Akcja dramatu przedstawia stopniową degenerację Rzymu - "wszystko, co w nim żyło psuje się, rozprzęga, szaleje - bogi i ludzie szaleją". Do tekstu..
List otwarty do Ministra Zdrowia, Bartosza Arłukowicza
Andrzej Gregosiewicz (28-07-2012)
Instytucja, którą Pan obecnie kieruje rozpowszechnia kłamstwa naukowe, które umożliwiają stosowanie na masową skalę oszukańczych metod terapeutycznych. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ukróci Pan te praktyki. Sprawa, o której piszę dotyczy także Ministerstwa Pracy, które, zabierając prawem kaduka głos na temat medycyny, zalegalizowało działalność oszustów leczniczych nie posiadających dyplomu lekarza. Do tekstu..
Odnowa
Jerzy Neuhoff (28-07-2012)
Minęło sporo czasu od dnia, w którym to rozległo się wołanie o odnowienie oblicza naszej ziemi. Nie wiem jak językoznawcy, ale dla mnie zdanie zaczynające się od 'niech' brzmi bardziej jak polecenie, niż jak prośba. W tej konkretnej sytuacji była to i prośba, i polecenie, werbalnie skierowane w niebiosa, ale w rzeczywistości jak najbardziej do ludzi, wzywające ich do działania. Do tekstu..
Wielkie igrzyska
Andrzej Koraszewski (27-07-2012)
Dziś otwarcie olimpiady. Londyn uzbroił się na wypadek ataku terrorystów, ale milczeć nie będzie. Nikt nie mówi wyraźnie jakich terrorystów organizatorzy obawiają się najbardziej, a sprawa milczenia, aczkolwiek nie bez związku, powiązana jest jednak z czym innym. Mija czterdzieści lat od zamachu na sportowców izraelskich podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku. Wdowy po zamordowanych sportowcach wielokrotnie zwracały się do Komitetu Olimpijskiego o uczczenie pamięci zamordowanych minutą ciszy. Obecny Komitet, podobnie jak w przeszłości, stanowczo odmówił. Do tekstu..
Dobre samopoczucie a rozwiązywanie problemów środowiska przez ONZ
Bjørn Lomborg (27-07-2012)
Nawet najbardziej ambitna polityka klimatyczna - zmierzająca do obniżenia emisji dwutlenku węgla o 50% poniżej poziomów z lat 1990. - wiąże się z olbrzymimi kosztami, ale ratuje życie bardzo niewielu. Niezbyt kosztowne zmiany mogłyby jednak wyeliminować właściwie wszystkie zgony związane z zanieczyszczeniami, które są znacznie liczniejsze niż zgony związane z globalnym ociepleniem. Do tekstu..
Ryszard Nowak kontra Pink Floyd i wojujący deiści
Mariusz Agnosiewicz (26-07-2012)
W cieniu Nowakowej wiktorii, w słońcu Lata bez Sekt i w 220. roku Kalendarza Rewolucyjnego rozmyślam nad "obrzydliwą" operą Ça ira, stworzoną przez lidera Pink Floyd, który z takim rozmachem skalał ziemię Jana Pawła II, w chwili zadyszki świeżo się wykluwającego Pokolenia JP2. "Może być z tego chryja" - napisał anonimowy obserwator. Do tekstu..
Wizyta starszej pani
Marcin Kruk (26-07-2012)
Przez stulecia powoli wydłużała się średnia ludzkiego wieku i teraz odkryliśmy, że same naturalne poronienia to 200 milionów ludzi rocznie, a przecież zabijamy również miliony niewinnych ludzi stosując środki antykoncepcyjne, licząc te śmierci średnia wieku spadła ponownie poniżej 30 lat. Żadna wojna, żadna choroba nie sieje takiego zniszczenia, otacza nas śmierć gorsza niż w średniowieczu, staliśmy się barbarzyńcami, którzy dla swojej wygody myślą tylko o tych, którzy się rodzą, zapominając o losie nienarodzonych. Do tekstu..
Rasizm ludzi przyzwoitych
Nick Cohen (26-07-2012)
Gotowość nie tylko prokuratorów i policji, ale szerszego społeczeństwa do poważnego traktowania przemocy wobec kobiet i dzieci, wyjaśnia pożądany spadek zabójstw. Troska władz o maltretowane kobiety jest jednak ściśle zakodowana według koloru. Prokuratura będzie bronić praw kobiet, ale tylko praw białych kobiet. Dziewczyny z czarną lub brązową skóra mogą się wypchać - albo raczej mieć swoje genitalia pokrojone na kawałki. Do tekstu..
Gra w zielone 
Bjørn Lomborg (25-07-2012)
Większość polityków nadal koncentruje się na PKB, ponieważ - choć nie jest to doskonała miara - jest silnie skorelowany z wysoko cenionymi wynikami w rzeczywistym świecie. Kraj z wyższym PKB ma na ogół niższą śmiertelność dzieci, dłuższą przeciętną życia, lepszą edukację, więcej demokracji, mniej korupcji, większe zadowolenie z życia, a często także czystsze środowisko. Do tekstu..
Dziennik Witolda Gombrowicza w kontekście paktu autobiograficznego
Natalia Pałczyńska (25-07-2012)
Podobnie jak Miłosz w Ziemi Ulro, Gombrowicz szuka odpowiedzi na pytanie "Kim byłem? Kim jestem teraz"? Autoprezentacja w Dzienniku przebiega wielopoziomowo. Gombrowicz jawi się jako istota fizyczna, czująca, popędliwa, będąca immanentną częścią otaczającej go rzeczywistości. Do tekstu..
Moje wrażenia z wizyty Sanala
Jacek Tabisz (24-07-2012)
Od dawna marzyłem o tym, aby racjonaliści z Indii i z naszego kraju zawiązali nić współpracy i porozumienia. Do dziś większość z nas, Europejczyków, uważa, iż Indie to kraj latających joginów i palonych wdów, niejako zupełnie niezgodny tematycznie z racjonalizmem, czy też ateizmem. Chciałem pokazać, że jest inaczej. Do tego pojawił się pomiędzy mną a Sanalem pomysł na zawiązanie realnej współpracy. Do tekstu..
Podżeganie do nienawiści i przemocy w imię walki z czarami
Leo Igwe (24-07-2012)
Kościół zielonoświątkowców planuje na 27 lipca "krucjatę" w Centrum Kultury w Calabr w stanie Cross River w Nigerii. Tematem tej imprezy jest Noc Koboko: Ojcze, mój Ojcze ta czarownica musi umrzeć. Ten sam kościół zorganizował w czerwcu podobną imprezę w mieście Uyo, w stanie Akwa Ibom. Do tekstu..
Czy ewolucja człowieka była nieunikniona? 
Jerry Coyne (24-07-2012)
Jeśli szukasz teologicznego rozwiązania dylematu naukowego, to nie zajmujesz się godzeniem nauki z wiarą - wypaczasz naukę, żeby dopasować ją do wiary. Doprawdy, niezbadane są drogi Pana, bo chociaż miał moc stworzenia człowieka gdziekolwiek, wybrał drogę stworzenia milionów wszechświatów, aż uzyskał jeden, którego chciał! Nie możemy argumentować przeciwko temu, bo drogi Boga nie są naszymi drogami. Do tekstu..
Środki antykoncepcyjne polskich medyków na homeopatię
Mariusz Agnosiewicz (23-07-2012)
Od lat polscy homeopaci starają się wyważyć bramy polskiej medycyny i przedostać się na uczelnie medyczne. Udało się sforsować farmację, lecz medycyna dzielnie się broni. Homeopatia ma w Polsce status profesji nielekarskiej: nie jest regulowana w ustawach o zawodach lekarskich, lecz w rozporządzeniu Ministra Pracy - obok bioenergoterapeutów itp. Zawód homeopaty ma więc taki sam status jak astrologa, wróżbity, różdżkarza czy żałobnika. Do tekstu..
Wszyscy jesteśmy Grażynami Żarko
Adrian Zwoliński (23-07-2012)
21 lipca zakończył się "Projekt Gr@żyna Żarko". Przez dwa ostatnie miesiące na serwisie YouTube pojawiały się filmiki z kobietą, podającą się za Grażynę Żarko - naburmuszoną, przemądrzałą nauczycielkę, lubiącą określać się jako "katolicki głos w internecie", czy też "słuszna strona wiary". Do tekstu..
Dekonstrukcja mitu o izraelskich osiedlach
Daniel Greenfield (23-07-2012)
Podstawa prawna całego mitu o osiedlach polega na traktowaniu granic porozumienia o zawieszeniu broni jako wyznaczenia granic terytorialnych, nie zaś chwilowego zawieszenia konfliktu. Albo cały Izrael jest okupowany, albo żadna jego część. Albo wszyscy Izraelczycy są osadnikami, albo żaden z nich. Stanowisko muzułmańskie jest przynajmniej konsekwentne w tej sprawie, podczas gdy stanowisko ONZ-u, narodów Zachodu i lewicy izraelskiej jest kompletnie niespójne. Do tekstu..
Umowa partnerska pomiędzy polskimi i indyjskimi racjonalistami (22-07-2012)
10 lipca we Wrocławiu prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, Jacek Tabisz, podpisał umowę o partnerstwie i współpracy z największą organizacją wolnomyślicielską - Indyjskim Stowarzyszeniem Racjonalistów (ponad 100 tys. członków), na czele którego stoi Sanal Edamakuru, który w lipcu gościł w Polsce. Do tekstu..
Niemieckie firmy homeopatyczne płacą dziennikarzowi za oczernianie naukowca
Andy Lewis (22-07-2012)
Konsorcjum firm farmaceutycznych w Niemczech płaci dziennikarzowi 43 tysiące funtów za prowadzenie zestawu witryn internetowych, które oczerniają naukowca publikującego badania o ich produktach. Firmy te, które produkują homeopatyczne pigułki z cukru, zostały zdemaskowane przez gazetę niemiecką "Süddeutsche Zeitung" w artykule pt.: "Brudne sztuczki medycyny alternatywnej". Do tekstu..
Wielki Zderzacz Andronów
Andrzej Koraszewski (22-07-2012)
Wielki Zderzacz Andronów unowocześnił się, korzysta z najnowszych technik cyfrowej komunikacji, ale ani jego moralność, ani wartość intelektualna jego przekazów nie uległa zmianie. Głupstwo cyrkuluje coraz szybciej, by maluczcy mogli się oburzać na wyrzucone miliardy dolarów podczas gdy dzieci głodują, bądź też na założonym przez ateistę Zuckerberga Facebooku zachwycić się odkryciem przewidzianej przez ateistę Higgsa "boskiej cząsteczki", "potwierdzającej cud stworzenia". Do tekstu..
Wykrzyknik i znak zapytania. Cywilizacja - Zachód i reszta świata Fergusona
Julian Bartosz (21-07-2012)
W swojej nowej książce "Cywilizacja. Zachód i reszta świata", dedykowanej jego nowej żonie, Somalijce Ayaan Hirsi Ali, profesor Oksfordu i Harvardu Niall Ferguson stawia pytanie o to, co sprawiło, że w toku pięciu ostatnich stuleci Zachód zdobywał i uzyskał przewagę nad wysoko rozwiniętymi, kwitnącymi mocarstwami, cywilizacjami. Jego odpowiedź stanowi sześć "killer apps": konkurencja, nauka, demokracja, medycyna, konsumeryzm i etyka pracy. Do tekstu..
Jaki jest problem z niekierowaną ewolucją?
Jerry A. Coyne (21-07-2012)
Zdumiewa mnie, że ktoś może w publicznym dokumencie zatwierdzać koncepcję, że ewolucja jest niekierowana, niemniej doprowadzić do usunięcia tego samego poglądu z oświadczenia amerykańskich nauczycieli biologii. Nie jest to dlatego, że koncepcja niekierowanej ewolucji jest koncepcją teologiczną, bowiem fakt, że jakiś proces jest niekierowany jest orzeczeniem nauki  wypływającym z doświadczenia. Usunięto tę koncepcję, ponieważ idea niekierowanej ewolucji obraża ludzi religijnych, a akomodacjoniści chcą, by ci ludzie byli naszymi sojusznikami. Do tekstu..
Zwykłe szczęście
Jerzy Neuhoff (21-07-2012)
Dzisiejsza fizyka, to technika jutra. Dzisiejsza fizyka zewnętrznemu obserwatorowi może kojarzyć się raczej ze zderzaczem hadronów, jakimiś niebieskimi albo czerwonymi laserami, czy innymi niezrozumiałymi, tajemniczymi eksperymentami, w mniejszym zaś stopniu z żelazkiem do prasowania, teflonowa patelnią, maszynką do golenia, amortyzatorem w samochodzie i im podobnymi urządzeniami. Do tekstu..
Jak się pan Zatwardnicki z ateistami fechtował
Andrzej Koraszewski (20-07-2012)
Właśnie wydawnictwo Fronda wydała jego dzieło pt.: Katolicki pomocnik towarzyski, czyli jak się pojedynkować z ateistą. Szabli w ręku nie miałem już od lat, więc usiadłem w fotelu z ołówkiem w ręku, iżby przynajmniej poduczyć się troszkę teorii, chociażby z tego powodu, że równie często przychodzi mi pojedynkować się z ateistami, jak z wierzącymi. Do tekstu..
O polskim ciemnogrodzie raz jeszcze
Radosław S. Czarnecki (20-07-2012)
Oto autentyczna sytuacja, znana mi z subiektywnych doświadczeń: do pokoju jednej z podopiecznych wspomnianego ośrodka dokwaterowana zostaje kolejna pacjentka. Pierwszym pytaniem, jakie padło ze strony osób towarzyszących nowej pensjonariuszce - a skierowanym do podopiecznej pozostającej we wspomnianym domu już wcześniej i mającej teraz mieszkać w jednym pokoju z członkinią ich rodziny - była kwestia wiary religijnej: "Czy Pani jest osobą wierzącą?". Do tekstu..
Religia i moralność
Eric MacDonald (19-07-2012)
Ile razy musimy powtarzać, żeby to wreszcie dotarło? Nie potrzebujesz religii, żeby być moralnym człowiekiem. W rzeczywistości sama religia ma bardzo niewiele wspólnego z moralnością. Niektórym ludziom trudno to zrozumieć, ponieważ już dokonali całej pracy niezbędnej do wybrania spośród wszystkich możliwych nakazów i zakazów religijnych tych, które uznają za złe lub dobre. Jednak prawda jest taka, że niemal każdy samodzielnie dokonuje takiego sortowania. Do tekstu..
List wysłany do mojego pastora, do arcybiskupa Canterbury i do innych
Janet Brook (18-07-2012)
Podejrzewam, że jest wielu innych chrześcijan, którzy podzielają moją opinię, ale, co jest bardzo niepokojące, także jest wielu, którzy nie w pełni znają fakty, ale kierują się stanowiskiem Kościoła. Niestety, to błędne stanowisko jest kolejnym przykładem skupienia się Kościoła na niewłaściwych kwestiach i zatrąca moralnym tchórzostwem, podejrzanymi motywami i urojeniami. Dla mnie jest to skrajnie deprymujące. Do tekstu..
Głos w sprawie lektur szkolnych
Dominik Rotkiewicz (18-07-2012)
Uczniowie nie są zgodni co do kanonu, który powinien ich obowiązywać. Przeglądając fora internetowe, na których wymieniają się opiniami na temat szkolnych lektur, znaleźć można wiele uwag oraz propozycji książek, które chcieliby ujrzeć w spisie. Trudno jednak znaleźć dwie zgodne opinie co do tego, jakie zmiany należałoby przeprowadzić. Do tekstu..
Steven Weinberg o bozonie Higgsa i o wartości czystej nauki
Jerry A. Coyne (17-07-2012)
We wczorajszym "New York Times" jest sympatyczny artykuł Stevena Weinberga pod tytułem, "Why the Higgs boson matters". Podaje on dobre wyjaśnienie, dlaczego bozon Higgsa jest zasadniczą częścią Modelu Standardowego fizyki, a potem wyjaśnia, dlaczego przeciętny człowiek ma powód, by przejmować się bozonem. Do tekstu..
Racjonaliści wszystkich krajów łączcie się
Andrzej Koraszewski (17-07-2012)
Racjonalizm bywa okazją do ogromnie sympatycznych spotkań, więc i zawołanie "racjonaliści wszystkich krajów świata łączcie się" wydaje się być znacznie bardziej atrakcyjne od swojego komunistycznego pierwowzoru, chociażby dlatego, że częściej mamy powód do wspólnego śmiechu. Do tekstu..
Dlaczego nowy przypadek oszustwa w badaniach psychologicznych budzi nadzieję?
Ed Yong (16-07-2012)
To nie jest najlepszy czas dla psychologii społecznej. Po ubiegłorocznym skandalu, w wyniku którego wyszło na jaw naukowe oszustwo wschodzącej gwiazdy - Diederika Stapela, z oskarżeniami o naruszenie etyki zawodowej, z podobnymi oskarżeniami spotkał się także Dirk Smeesters z Erasmus University w Rotterdamie. Do tekstu..
Spełnione życie psychologa społecznego
Jarosław Klebaniuk (16-07-2012)
Urodzony i wychowany w ubogiej, dotkniętej wielkim kryzysem ekonomicznym żydowskiej rodzinie Elliot obiektywnie rzecz biorąc miał znikome szanse zarówno na to, by zostać człowiekiem wybitnym, jak i na długie, szczęśliwe życie. Jego ojciec ukończył pięć klas, miał kłopoty z kontrolowaniem gniewu i był nałogowym hazardzistą, co doprowadziło rodzinę do ruiny. Do tekstu..
Saudyjski chłopiec i izraelskie biblioteki
Abdulateef Al-Mulhim (15-07-2012)
Musi nastąpić drastyczna zmiana systemów edukacyjnych w arabskim świecie, gdyż w przeciwnym przypadku ofiary tylu ludzi będą daremne. Arabski świat musi tworzyć ośrodki badawcze i uczyć studentów myślenia, a nie czytania w kółko i uczenia się na pamięć książek. Tak, nauczenie się jednej książki na pamięć pozwala na zdobycie dyplomu, ale nie pomoże ani tobie, ani twojemu krajowi. Do tekstu..
Co obaliłoby teorię ewolucji?
Jerry A. Coyne (14-07-2012)
Jeśli ewolucja jest teorią naukową z prawdziwego zdarzenia, to muszą istnieć wyobrażalne obserwacje, które mogłyby pokazać, że jest niesłuszna. Chciałbym przedstawić, dla porządku, jakie mogą to być obserwacje. Najpierw jednak chciałbym powtórzyć, co uważam za najważniejsze składniki teorii ewolucji. Do tekstu..
Zalew katolickiej propagandy czyli nowe średniowiecze i jak na nie reagować
Piotr Napierała (14-07-2012)
Ludzie KrK lubią mówić o agresywnym ateizmie, tymczasem zalew aroganckich książek prokatolicko-prokościelnych, dotyczących wszystkich dziedzin życia, i omamienie ludzi tą pseudo-literaturą jest tak wielki, że umiar i spokojny intelektualizm sceptyków i racjonalistów, wygląda przy tym zalewie, jak - mówiąc językiem Salvadore Dalego - Voltaire przy nosorożcu (symbole odpowiednio najwyższego wyrafinowania i brutalizmu). Do tekstu..
Chemiczny duch ptaka liczącego 120 milionów lat
Matthew Cobb (13-07-2012)
Największą atrakcją naszego pokazu była licząca 120 milionów lat skamielina Confuciusornis sanctus, pierwotnego ptaka z Chin - jest to najwcześniejszy znany ptak z dziobem. Był wielkości gołębia, miał długie podwójne pióra ogonowe, silnie sugerujące dobór płciowy. Ten ptak był jednym ze stada, które zaskoczyła eksplozja wulkanu w pewne wtorkowe popołudnie i skończył jako skamielina na dnie jeziora. Do tekstu..
Wolnomyślicielskie wychowanie – problemy radości i wyzwania (Część I)
T. G. Geetha (13-07-2012)
Rodzicielstwo samo w sobie jest trudnym zadaniem. Wątpię, żeby ktokolwiek mógł stwierdzić, że jest w tej dziedzinie ekspertem. Większość z nas zupełnie nie jest przygotowana na wejście w rolę rodziców. Nieudolnie i niezgrabie wchodzimy w etap, na którym mały aniołek jest zupełnie od nas zależny w najbardziej podstawowych potrzebach fizjologicznych. Trudne czasy zaczynają się, gdy mały człowiek uczy się pytać "dlaczego", a jeszcze częściej  "dlaczego nie". Do tekstu..
Cała władza w ręce wolontariuszy
Jerzy Neuhoff (12-07-2012)
W kwestiach historycznych nasza preambuła odwołuje się do 'najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej', ale, w praktyce politycznej występują duże trudności we wskazaniu, które są tymi najlepszymi, choćby tylko dobrymi. Dlatego tak rozbieżne są punkty widzenia na historię i teraźniejszość oraz wskazywanie bliższych czy dalszych celów społecznych i politycznych. Do tekstu..
Nie ma problemu
Wojciech Terlecki (12-07-2012)
Tymczasem w zakamarkach niedostępnych dla władzy niedoszli rodzice uprawiają wraz z szalonymi lekarzami niegodny proceder in vitro. Na szczęście politycy w swoich zardzewiałych zbrojach z obwisłymi dzidami, już się szykują żeby ukrócić ludzkie rozpasanie. No, bo jak to tak, bez ustawy? Do tekstu..
Ofiara księżowskiej przemocy seksualnej idzie ze skargą do Strasburga
Andrzej Wendrychowicz (12-07-2012)
Norbert Denef może i by się zgodził z biskupią propozycją wypłaty niewielkiego odszkodowania, ale zapis w tekście porozumienia, że ma zachować milczenie w tej sprawie, a nawet nie mówić, że dostał odszkodowanie, był dla niego nie do przyjęcia. Miałby już do końca życia znowu milczeć, tak jak milczał przez ponad 30 lat? Do tekstu..
Naśladowanie naturalnej modyfikacji genetycznej sprzed czterech milionów lat 
Matt Ridley (11-07-2012)
Epoki lodowe były dla tropików bardzo suchymi okresami i poziomy dwutlenku węgla były bardzo niskie - około połowy poziomów dzisiejszych. Rośliny C4 są lepsze w wychwytywaniu dwutlenku węgla (źródła węgla do cukrów) z powietrza i potrzebują do tego znacznie mniej wody. W każdym okresie lodowcowego zimna lasy na olbrzymią skalę ustępowały sezonowym trawom. Tylko około 4% gatunków roślin jest C4, ale niemal połowa wszystkich traw jest C4, a trawy należą do najnowszych przybyszy w środowisku. Do tekstu..
Dialog polskiego muzułmanina z polskim ateistą (Część I)
Maciej Kochanowicz i Andrzej Koraszewski (11-07-2012)
Dariusz Kot pisał tu niedawno o debatach między wierzącymi i niewierzącymi. Z pewnością takie dialogi są trudne, ale nie niemożliwie. Poniższy tekst jest prezentacją takiej próby dialogu między muzułmaninem a ateistą. Zapraszając do tego dialogu muzułmanin, Maciej Kochanowicz, pisał: ...żyjemy w jednym kraju, dzielimy jedną przestrzeń publiczną i musimy w niej koegzystować, choćby nasze poglądy były o 180 stopni odmienne. Do tekstu..
Dialog polskiego muzułmanina z polskim ateistą (Część II) (11-07-2012)
Rozpoczynając taki dialog ryzykujemy przegraną, jednak również ewentualna wygrana musiałaby być z konieczności dość skromna - wzajemna sympatia rozmówców, odrobinę lepsze zrozumienie piekielnie skomplikowanego problemu, no i sprawa bynajmniej niebagatelna, uczenie się lepszego profilowania dyskusji, aby prowadziła do jakichś wniosków. Do tekstu..
Elliott Sober znowu twierdzi, że Bóg może powodować mutacje
Jerry A. Coyne (10-07-2012)
Teoria ewolucji nie jest bardziej ateistyczna niż teoria o związkach chemicznych lub płytach tektonicznych. Jest po prostu postrzegana w ten sposób, ponieważ ewolucja jest najsilniejszym dowodem przytoczonym kiedykolwiek przeciwko istnieniu teistycznego boga. Jeśli uważasz, że Bóg stworzył świat i pomaga powołać do istnienia nowe gatunki, obserwacje biologii ewolucyjnej pokazują, że mylisz się. Do tekstu..
Narodowy kicz
Dagmara Planutis (10-07-2012)
Pan Tadeusz, Dziady i cała reszta poezji romantycznej jest dla Polaków równie święta jak Biblia. Święta, a więc niepodważalna. Stąd właśnie ta ogromna niechęć do Gombrowicza. Lekcja polskiego w Ferdydurke uczy bowiem myślenia w przeciwieństwie do Pana Tadeusza, który ogranicza się do pokazania idyllicznych obrazów polskiej wsi. Obrazów pustych i podszytych kłamstwem. Do tekstu..
Nie drażnić zwierząt
Marcin Kruk (09-07-2012)
Obiecywałem moim uczniom ognisko, ale przyszły upały, więc byłem trochę niechętny. W końcu zgodziłem się, pod warunkiem, że zaczniemy po dziewiątej wieczorem. Przyszli troszkę usztywnieni z własną kiełbasą i własną coca-colą. Dwóch chłopców, pięć dziewczyn, szykujących się teraz do dorosłego życia w liceum. Do tekstu..
Nie potrzebujesz Boga, żeby być dobry… lub szczodry
Richard Dawkins (09-07-2012)
Istnieją dobre dowody, że ludzie należący do grup ateistycznych zbierających fundusze na dobre cele, są co najmniej równie szczodrzy jak darczyńcy religijni. Zgadywałbym, że różnica w dawaniu na takie cele między ludźmi religijnymi i niereligijnymi jest nieistotna, jeśli policzy się tylko dary na organizacje czysto charytatywne i pominie organizacje propagujące ateizm oraz kościoły (włącznie z dziesięciną) i organizacje "charytatywne", które bez skrupułów używają środków na głoszenie wiary, zamiast na przynoszenie rzeczywistych korzyści potrzebującym.   Do tekstu..
Islam a pokusa purytanizmu
Radosław S. Czarnecki (08-07-2012)
Należy zwrócić uwagę na szerszy kontekst religijnego, w formie purytańskiej i często ekstremistycznej, odrodzenia różnych religii, zwłaszcza monoteistycznych. Fundamentalizm i takie też postawy, tudzież interpretacja zjawisk zachodzących we współcześnie w świecie, obserwować można również w chrześcijaństwie, judaizmie czy hinduizmie. To problem szerszy, ważki dla przyszłości współczesnego świata. Do tekstu..
Czy proces pokojowy izraelsko-palestyński jest martwy?
Barry Rubin (07-07-2012)
Jeśli przeanalizuje się wszystkie artykuły w mediach palestyńskich za okres ostatnich 20 lat, każdy podręcznik szkolny, każdy program radiowy i telewizyjny, każde kazanie w meczetach i każde przemówienie przywódców po arabsku, skierowane do własnych ludzi, nie da się znaleźć ani jednego głosu, który nawoływałby do pojednania, kompromisu lub choćby długoterminowej akceptacji istnienia Izraela. Do tekstu..
Zoo w tobie
Matt Ridley (07-07-2012)
Jedną z rozkoszy dostarczanych przez naukę jest jej zdolność pokazywania nam, że świat wcale nie jest taki, na jaki wygląda. Dobrym przykładem jest zaskakująca statystyka, że w jelitach człowieka jest przynajmniej 10 razy więcej komórek bakteryjnych (należących do około tysiąca gatunków) niż komórek ludzkich w całym ciele. Do tekstu..
Zagadka
Jerzy Neuhoff (06-07-2012)
Nigdy nie zastanawiałem się, gdzie podziewają się wypalone znicze oraz te wszystkie plastikowe chryzantemy i tulipany, ale kilka dni temu zrobiłem kilka kroków w stronę zagajnika porastającego brzeg niegdysiejszej rzeki. Te kilka kroków od razu wyjaśniły mi ich losy - spoczywały sobie spokojnie wśród drzew tworząc niezłą stertę plastiku, szkła i niedopalonej parafiny. Nie pytając o nic, czegoś się dowiedziałem. Do tekstu..
Brzytwa Ockhama
Vinod K. Wadhawan (06-07-2012)
Nadal możemy wyobrażać sobie, że istnieje zestaw praw, które w pełni determinują zdarzenia dla jakiejś nadnaturalnej istoty, mogącej obserwować obecny stan wszechświata bez jego naruszania. Jednak taki model wszechświata nie jest zbyt interesujący dla nas, zwykłych śmiertelników. (Stephen Hawking w Krótka historia czasu) Do tekstu..
Pierwsze uczelnie wyższe
Monika Sadlok (06-07-2012)
Starając się dorównać Stanom Zjednoczonym, czy też bardziej rozwiniętym krajom Europy, sięgamy po wybiórcze rozwiązania, a nie tworzenie własnej, dopasowanej do kultury, cech narodowych, potrzeb strategii. Uczelnie niepubliczne wpłynęły na wzrost wskaźnika skolaryzacji, ale na tym kończy się ich pozytywna rola. Do tekstu..
Bozon Higgsa: pomiędzy starą i nową fizyką
Grzegorz Wrochna, Leszek Roszkowski (05-07-2012)
Bozon Higgsa to nie "jeszcze jedna cząstka elementarna". To cząstka wyjątkowo ważna, szczególna, ponieważ jest pierwszym zaobserwowanym przejawem istnienia w naturze pewnego pola kwantowego, które odpowiada za to, że cząstki elementarne mają masę. Nie tylko ważne jest odkrycie samego higgsa, ale również to, jakie będą jego własności. Dopiero gdy je poznamy, będziemy rozumieli, jak zrobić kolejny krok, o którym już wiemy, że jest nieunikniony: jak zacząć pisać księgę z nową fizyką. Do tekstu..
Ruch globalnego dżihadu w Bośni – bomba zegarowa w sercu Europy
A. Ceresnjes i R. Green (05-07-2012)
Ponieważ zaś szirk i tawhid nie mogą koegzystować, dżihad nie ustanie tak długo, jak długo istnieje szirk i niewiara... Jak długo istnieje choćby mała ilość szirk, walka musi trwać, ponieważ cała religia musi być Allaha, a nie tylko jej część. Jak długo religia nie jest Allaha, dżihad musi trwać - i nie przez kazania, ale przez zabijanie. Powiedziane jest 'Zabij ich'. Zabij ich! (Z kazania działającego w Bośni przywódcy tamtejszych salafitów.) Do tekstu..
Wells i Laqueur czyli strach przed przyszłością
Piotr Napierała (05-07-2012)
Co sprawia, że tak wielu ludzi o postępowych poglądach widzi przyszłość w czarnych barwach? Nie dziwi mnie rzecz jasna, że w czarnych barwach przyszłość widzą konserwatyści, dla których niemal każda zmiana oznacza zagrożenie ich parafialno-prowincjonalnej wizji świata i człowieka. Dlaczego jednak film SF i książka SF stały się w naszej kulturze niemal synonimem dzieła katastroficznego? Do tekstu..
A mógł to być wesoły dzień
Andrzej Dymkowski (05-07-2012)
Nareszcie wakacje. Koniec roku szkolnego. Zasiedliśmy przy okrągłym stole i żywo zaczęliśmy dyskutować z dziećmi. A było o czym i co świętować. Świetne wyniki i nauczycielskie pochwały każdemu rodzicowi dodałyby skrzydeł. Pojawił się jednak pewien zgrzyt. Do tekstu..
Policja przyszła aresztować Sanala (04-07-2012)
Dziś rano policjanci z komendy z Delhi zapukali do jego domu, żeby go aresztować. Okazali sądowy nakaz aresztowania wydany przez sąd rejonowy w Mombaju. Gdyby Sanal był w domu, w tej chwili byłby już w więzieniu... Do tekstu..
Czy nauka może badać to, co nadnaturalne? Tak!!
Jerry A. Coyne (04-07-2012)
Choć stanowisko, że nauka nie może oceniać twierdzeń nadnaturalnych i religijnych - a więc, że nie ma konfliktu między nauką a religią - może spełniać cele polityczne, jest ono nieszczere i ma wygląd sztuczki zaprojektowanej dla chronienia religii przed krytyczną analizą. Do tekstu..
Rodzinne wojny światopoglądowe
Mariusz Agnosiewicz (04-07-2012)
Nie znam sytuacji w których to strona katolicka ze względu na niewierzącego małżonka rezygnuje z zapisywania dziecka do Kościoła (chrzest) czy jego późniejszej indoktrynacji i religijnego znakowania (katecheza, sakramenty). Opiszę natomiast wojny pomiędzy rodzicami o chrzest i katechezę, także w kontekście sądowym, wskazując optymistyczne przemiany, jakie zaczynają się nam wyłaniać. Do tekstu..
List trzech profesorów do wszystkich, których to dotyczy, czyli do wszystkich
J. Woleński, J. Hartman i W. Krysztofiak (04-07-2012)
W świetle wielu faktów z ostatnich lat przepisy prawne umożliwiające wszczynanie karnych spraw sądowych o obrazę uczuć religijnych okazują się niebezpiecznym narzędziem, za pomocą którego sędziowie mogą zwalczać przeciwników dominującego wyznania. Najwyższy czas, aby prawo polskie i praktyka instytucji publicznych zaczęły odpowiadać polskiej ustawie zasadniczej, nakazującej państwu jednakie poszanowanie dla każdej z religii i dla ateizmu. Do tekstu..
Nie-etykalni, czy nie-chętni?
Damian Palus (03-07-2012)
Bojownikom o dostęp do lekcji etyki chodzi chyba głównie o przestrzeganie zapisanego prawa i chęć walki o świeckie państwo, gdzie religia nie jest uprzywilejowana; jednym z kroków w tym kierunku jest danie możliwości uczniom brania udziału w lekcjach etyki. Uważam, że te dwa czynniki są najistotniejsze dla osób domagających się dostępu do etyki w szkole, a to, czy te lekcje ubogacą młodych ludzi schodzi na dalszy plan Do tekstu..
Kim był historyczny Jezus? - otwarta debata akademicka online
Dariusz Kot (03-07-2012)
Gdy dominikanin o. Ludwik Wiśniewski zwrócił się do nuncjusza papieskiego ze swoim słynnym listem o kryzysie w polskim Kościele, zaproponował zorganizowanie Wielkich Debat duchownych ze świeckimi. Uważam jednak, że katoliccy duchowni i świeccy nigdy nie byli, a zwłaszcza obecnie nie są całym polskim społeczeństwem. Zaproponowałem debaty trójstronne: duchowni - świeccy - niewierzący. Do tekstu..
Doda, Wojewódzki, Figurski i przenajświętsze oburzenie
Maciej Twardowski (03-07-2012)
Janusz Palikot pojawił się swego czasu na konferencji prasowej z gumowym penisem. Wywołało to oburzenie świętobliwej gawiedzi i radość moralistów. Podczas gdy lud wraz z dziennikarzami wylewał gorzkie żale na upadek poziomu debaty publicznej w Polsce, czepiwszy się penisa, jak rzep psiego ogona, śledztwo w sprawie gwałtów w lubelskim komisariacie dostało takiego kopa, że aż ruszyło z miejsca. Do tekstu..
Zawsze jest lepsze rozwiązanie?! Wypchajcie się! To tak nie działa!!
Eric MacDonald (02-07-2012)
Kościół rzymsko-katolicki nie tylko sprzeciwia się aborcji, ale prowadzi ostrą kampanię na rzecz uznania aborcji za niezgodną z prawem wszędzie tam, gdzie jeszcze ma moc wpływania na decyzje publiczne. Zmienia życie kobiet w pasmo udręki. Chce zmuszać kobiety, by umierały, zamiast dopuścić do przeprowadzenia aborcji, która uratowałaby im życie. Do tekstu..
Wysoka odziedziczalność IQ świadczy o mniejszym wpływie środowiska niż sądzono
Matt Ridley (02-07-2012)
Obecnie odziedziczalność inteligencji nie ulega wątpliwości: jest większe prawdopodobieństwo, że bystrzy dorośli będą mieli bystre dzieci. Debata o tym nie zawsze była jednak spokojna. W latach 1970. sugerowanie, że IQ może w ogóle być dziedziczone, było herezją w kręgach akademickich, karaną odpowiednikiem spalenia na stosie. Do tekstu..
Małpa z brzytwą
Andrzej Koraszewski (01-07-2012)
Zaczynając zabawę z kolejnymi grupami uczniów nieodmiennie na pierwszym spotkaniu mówiłem o tym, jaka jest różnica między księdzem a dziennikarzem: ksiądz ma misję przekonywania innych do tego, w co ślepo wierzy; dziennikarz ma misję uczciwego przekazania tego, co widzi, nie wolno mu bezmyślnie przekazywać tego, co mu różni ludzie powiedzieli i musi pamiętać, że nie tylko inni ludzie wprowadzają nas często w błąd, ale i nasz własny mózg bywa oszustem i to bardzo podstępnym, bo komu jak komu, ale sobie przecież ufamy. Do tekstu..
Uprzedzenia w Indiach wobec koloru skóry
Ranbir Singh (01-07-2012)
W czternastym wieku arabskie słowo "abd" oznaczało czarnego niewolnika, podczas gdy "mamluk" oznaczało białego niewolnika. Czarna Afryka pozostawała głównym źródłem niewolników dla świata islamskiego jeszcze długo w XX wieku. Czarnych uważano za naturalnych niewolników, kiedy porównywano ich z innymi rasami. Te właśnie uprzedzenia wobec ciemniejszej skóry importowano do Indii i zakorzeniły się tam przez wieki. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365