Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.041.403 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 290 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Filozofowie rzadko uczą się na błędach swoich poprzedników.
Przegląd wyników wyszukiwania

Europa+. Szczyt odnowicieli UE w Warszawie
Mariusz Agnosiewicz (27-06-2016)
W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się Szczyt Odnowicieli UE, w którym udział wzięli ministrowie spraw zagranicznych państw UE, m.in. z Austrii, Hiszpanii czy Grecji. Nazwa nawiązuje do Spotkania Założycieli UE w Berlinie. Spotkanie warszawskie było bardziej reprezentatywne demokratycznie niż berlińskie, gdyż 10 państw, które spotkały się w Warszawie dysponuje większą siłą głosów w Radzie UE niż 6 państw, które spotkały się w Berlinie. W oparciu o spotkanie Polska przedłoży projekt odnowy UE, która na nowo zdefiniuje pozycję państw członkowskich. Szczyt berliński to próba demontażu Unii i budowy państwa federacyjnego. Szczyt warszawski to próba odbudowy Unii. Berlin chce by Anglia jak najszybciej się odłączyła. Warszawa chce, by pozostała jak najdłużej, by dać Unii szansę na reformę, która może zmienić wolę angielskiego suwerena. W Moskwie piszą, że Polska pretenduje do roli lidera regionalnego, który nasilił ofensywę geopolityczną Do tekstu..
Przesmyk Suwalski oraz tytanowa rozgrywka między Rosją a USA
Mariusz Agnosiewicz (20-06-2016)
Kiedy w 2010 zaczęła pęcznieć energetyczna wojna hybrydowa między Rosją a Zachodem, Rosja wprowadziła embargo na eksport helu-3, który ma być podstawą energetyki przyszłości. W 2014 Rosja zagroziła Zachodowi embargiem na tytan a to już poważna groźba, gdyż od rosyjskiego tytanu zależne są i Chiny i USA. Amerykańska zbrojeniówka bez rosyjskiego tytanu popadłaby w tarapaty. Wkrótce po groźbie rozpętania wojny tytanowej okazało się, że najbardziej newralgicznym miejscem konfliktu między NATO a Rosją stał się Przesmyk Suwalski. W 2009 Rosja ćwiczyła inwazję na Przesmyk Suwalski w związku z rzekomą groźbą wybuchu polskiej insurekcji w Grodnie. NATO ma rozlokować w Przesmyku batalion wojska w związku z ryzykiem ataku Rosji na kraje bałtyckie. Na marginesie obu tych narracji, zupełnie przypadkowo, w Przesmyku Suwalskim znajdują się największe złoża tytanu w Europie. W 1977 Gierek wybudował jedyną w Europie fabrykę helu. Dzięki temu Polska jest dziś jednym z pięciu krajów na Ziemi, które wydobywają hel. Po Helu zabrał się za suwalski tytan, który miał zabezpieczone finansowanie z Niemiec... Do tekstu..
Apoteoza rozkładu
Robert Grzeszczyk (18-06-2016)
Arystoteles twierdził, że abiogeneza jest obserwowalnym faktem: wskazywał np. na myszy powstające z brudnego siana, szczury ze szmatek, mszyce z rosy opadającej na rośliny, muchy z mięsa. Teorię tę podważono 2 tys. lat później. Jeszcze jednak w XIX w. pokutowało przekonanie o samorództwie ropuch i węgorzy. Pasteur wykazał, że samorództwo nie istnieje nawet w przypadku bakterii. Dziś jednak pseudonauka ta zdaje się ożywać. Wystarczyła trwająca mniej więcej dwie dekady niezbyt silna indoktrynacja, by ludzie uwierzyli, że korzyści osiągną nie z pracy i produkcji, lecz ze zgnicia i wytężonej obserwacji tego procesu. By uwierzyli, że butwienie drzew wzbogaci nie tylko ich osobisty i krajowy dobrostan, lecz także pomnaża zasoby ojczystej przyrody. Do tekstu..
Wiedza typu doxa, techne i episteme
Mateusz Chról (09-06-2016)
Wedle starożytnych Greków istnieją trzy podstawowe typy wiedzy: episteme, doxa oraz techne. Episteme jest wiedzą pewną, niekwestionowaną, pełnym odzwierciedleniem rzeczywistego stanu rzeczy. Według Platona episteme była odbiciem prawdziwej rzeczywistości, płynęła ze świata idei i podobnie jak u Parmenidesa, mogła objawić się tylko poprzez rozum. Świat idei był jednakże niedostępny dla śmiertelników, którzy egzystowali w jej iluzorycznym odbiciu. Do tekstu..
Wyjście poza krąg spraw jedynie ludzkich
Małgorzata B. Jakubiak (08-06-2016)
Wielkim osiągnięciem dawnych humanistów było nadanie istocie ludzkiej samoistnej, ziemskiej wartości, dostrzeżenie sensu w działaniach mających cele doczesne, a także ogromnych możliwości twórczych człowieka, możliwości, które prowadzą do stworzenia własnego, specyficznego środowiska cywilizacyjno-kulturowego. Nie sposób jednak upajać się tym stwierdzeniem do końca świata. Pora na nowe spostrzeżenia, a wśród nich także na takie, które pozwolą na bardziej niż dotychczas wielostronne widzenie stosunków gatunku ludzkiego z otaczającym go światem i co za tym idzie, na tworzenie systemu wartości wykraczających poza zamknięty krąg spraw jedynie ludzkich. Do tekstu..
Ukraińska polityka historyczna a pojednanie z Polską
Mariusz Agnosiewicz (05-06-2016)
Ukraińcy wystosowali list do Polaków w którym przepraszają za Wołyń. Został on bardzo dobrze przyjęty przez naszych czytelników. Wielu podnosi jednak kult Bandery i UPA. Geopolitycznie rzecz biorąc, Polska ma zbieżne interesy z Ukrainą, dlatego pojednanie byłoby łatwiejsze gdyby oba nasze kraje realizowały u siebie zwykłą politykę w interesie narodu. Ukraińcy największą sympatią wśród sąsiadujących narodów darzą Polaków. Ukraińskie środowiska narodowe sformułowały oświadczenie, że nikt kto popełniał zbrodnie na polskiej ludności cywilnej nie może się znaleźć w ukraińskim panteonie narodowym. Dla naszych relacji największym zagrożeniem jest to, że ukraińska rewolucja zostanie tak jak i polska transformacja ukradziona przez ponadnarodowy kapitał do spółki z lokalnymi oligarchami. To te siły, obok Rosji, mają najmniej interesu w tym, by Polska zbliżyła się z Ukrainą. Do tekstu..
Hiperborejska Polska według Nietzschego
Mariusz Agnosiewicz (01-06-2016)
Nietzsche to wielki niewykorzystany potencjał Polaków. Jest on najbardziej wpływowym myślicielem współczesnym na Zachodzie, patronował największym prądom kulturowym, które przebudowały rzeczywistość. Stał się on siłą destruktywną, gdyż negował całą europejską rzeczywistość, poza jednym jej elementem: (staro)polskością. Ostatnie słowa jakie napisał skierowane były do "dostojnych Polaków": "Należę do was, chcę wam oddawać cześć, tak jak cześć oddawać mogę". Współcześni uznali go za wariata, który w ostatniej książce wykreował się na boga ogłaszając, że jest przeznaczeniem Europy, ale nie chce być uznany za świętego. Wiek później szanowana Hannah Arendt stwierdziła, że dwie najważniejsze rewolucje cywilizacyjne w dziejach zostały dokonane przez Polaków: w sferze świata materialnego przez Kopernika, w wymiarze etyki przez Nietzschego. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365