Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.683.551 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 361 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Dwie rzeczy pouczają człowieka o całej jego naturze: instynkt i doświadczenie.
Przegląd wyników wyszukiwania

Jedna katoliczka więcej
Jan Hartman (30-12-2011)
Chciałem robić to, co inne dzieci, więc zacząłem chodzić na przykościelne katechezy. Było to w roku 1973, we Wrocławiu. Nie nachodziłem się jednak długo, bo pewnego razu, gdy wyraziłem wątpliwość w kwestii Biblii i Pana Jezusa, o których to przecież nie uczy się w szkole, katechetka popatrzyła na mnie spode łba i rzekła: "Ej, Jasiu, ty to chyba Żydek jesteś". Do tekstu..
Pokój ludziom dobrej woli?
Tom Rees (30-12-2011)
Wprawdzie każdy z nas byłby w stanie przytoczyć przykłady wojen, w których obie strony konfliktu różniły się wyznawaną religią, lecz równie często różniły się także pod wieloma innymi względami. Całkiem często jesteśmy świadkami, jak walczą ze sobą po prostu dwie grupy etniczne. Czy w związku z tym religia rzeczywiście ma jakiś wpływ na przebieg tych konfliktów, a może występuje w nich tylko w roli zupełnie niewinnego biernego obserwatora? Do tekstu..
Prowincja Qassim i europejskie pierniki
Abdulateef Al-Mulhim (30-12-2011)
Nie jest ważne, czy Qassim jest rzeczywiście miejscem, z którego imbir wyruszył na podbój świata. Ważne, że udało się stworzyć kobiece organizacje charytatywne, które pomagają bardzo wielu kobietom w tej prowincji stanąć na własnych nogach. Obecnie ponad tysiąc rodzin zmieniło się z odbiorców zasiłków w zarabiających. Do tekstu..
Socwampiryzm emocjonalny
Patrycja Górczyk (30-12-2011)
Z konfliktu zawsze wyjdziemy poranieni, choć uwolnieni od zakompleksionej i nieświadomej siebie istoty. Ciche wycofywanie się jest dobre do momentu, w którym wampir nie zacznie histerycznie próbować utrzymać się na powierzchni. To też boli. Mało kto ma ochotę wchodzić w konfrontację z wampirem, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć poranione manipulacjami serce. Do tekstu..
Egipt: Gdy ponurzy islamiści maszerują ku władzy, naiwni tańczą na placu Tahrir
Barry Rubin (29-12-2011)
Nie wszyscy egipscy muzułmanie myślą w ten sam sposób. Problem polega jednak na tym, że 70 do 80 procent gotowa jest głosować na islamistów. Wymówki nie kończą się: islamiści są umiarkowani; islamiści nie są tak naprawdę islamistami; jak będą u władzy, to się umiarkują; są tam umiarkowane odłamy; nie myślą naprawdę tego, co mówią; myślą to, co mówią, tylko wtedy, kiedy rozmawiają z zachodnimi dziennikarzami. Do tekstu..
Kiedy rodzina naciska na chrzest dziecka...
Katarzyna Kankowska (29-12-2011)
Chrzest to ważna decyzja w życiu rodziny i nowo narodzonego dziecka, wpływająca na sposób wychowania dziecka oraz funkcjonowania rodziny w świecie społecznym. Młodzi rodzice zastanawiający się nad ochrzczeniem dziecka często borykają się z wieloma wątpliwościami, wynikającymi zazwyczaj z niepewności: a co powie rodzina, sąsiedzi, czy dziecko nie będzie wyśmiewane w szkole, co na to rówieśnicy? Do tekstu..
A prawda was wyzwoli
Radosław S, Czarnecki (29-12-2011)
Niby wszyscy o tym pontyfikacie wszystko wiedzą, ale skomasowanie informacji, wiadomości, newsów (w naszym kraju bardzo często przemilczanych lub banalizowanych) robi wrażenie, dając ogląd ogromu zła jakie niosły lata władania Stolicą Apostolska przez Karola Wojtyłę; dla świata, Europy, Kościoła i chrześcijaństwa. Do tekstu..
Szukanie pod latarnią
Richard Dawkins (28-12-2011)
Jeśli istnieje życie na innych planetach, jest bardzo prawdopodobne, że ma jakiś odpowiednik kodu genetycznego, ale jest wysoce nieprawdopodobne, że jest on taki sam jak nasz. Jeśli odkryjemy życie, na przykład na Marsie, sprawdzianem, czy wyewoluowało niezależnie, będzie jego kod genetyczny. Jeśli ma DNA i ten sam kod 64 trójek, wyciągniemy wniosek, że jest to przeniesione, może przez meteoryt. Do tekstu..
Składając rozum w ofierze
Sam Harris (28-12-2011)
Ludzkość od dawna była zafascynowana krwawymi ofiarami. Co więcej, niczym niezwykłym było urodzenie dziecka wyłącznie po to, by potem cierpliwie i z uczuciem wychowali je religijni maniacy, wierzący, że najlepszym sposobem utrzymania słońca na swoim miejscu, albo zabezpieczenia udanych plonów jest zaprowadzenie go za delikatną rączkę na pole lub na szczyt góry i zakopanie, zarżnięcie lub spalenie żywcem, jako ofiary dla niewidzialnego (i niemal z pewnością fikcyjnego) Boga. Do tekstu..
Większa zmienność biologiczna nie może wyjaśnić różnicy w możliwościach
PZ Myers (28-12-2011)
Nie można zaprzeczyć, że najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do wyników akademickich, jest kultura, nie zaś biologia. Biologia ustala ograniczenia, ale kultura determinuje, co robisz w ramach tych ograniczeń, i najwyraźniej mamy mnóstwo miejsca na poprawę osiągnięć intelektualnych; większość ludzi nie dociera w ogóle do fizycznych granic tego, co potrafią ich mózgi. Do tekstu..
Lekcja u Hitcha: czasem trzeba być nieuprzejmym
Daniel Dennett (27-12-2011)
Z "czterech jeźdźców apokalipsy" Hitchens z pewnością był najmniej łagodny, najbardziej gniewny, i najbardziej prawdopodobny by obrazić swojego rozmówcę. Ale na podstawie mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że robił to tylko wtedy, gdy druga strona zasługiwała na nieuprzejmość - a gdy rozmawia się o religii, to dochodzi do tego dość często. Do tekstu..
Ząb ze Sri Lanki
Jacek Tabisz (27-12-2011)
Nie tylko chrześcijanie znają relikwie. Poza prawosławiem i katolicyzmem najsilniejszym źródłem kultu szacownych resztek jest być może buddyzm. Zakrawa to na ironię, o ile rozważyć pierwotną wersję buddyzmu, jakiej być może nauczał Budda. Napisałem "być może", gdyż jedynymi dowodami na istnienie Buddy to rozwój jego religii oraz oryginalność jego filozofii. Do tekstu..
Pszczeli taniec i uderzenia głową a umysł roju
Ed Yong (26-12-2011)
Inteligencja pszczelego roju w znacznym stopniu podobna jest do tysięcy współpracujących ze sobą wewnątrz naszego mózgu neuronów. Jak pięknie wyłożył to Seeley: "Skłania to do myślenia, że umiejętność stosowania zaawansowanych strategii podejmowania decyzji jest tym, co uwydatnia zadziwiającą zbieżność [tych dwóch systemów]: mózgu zbudowanego z neuronów oraz roju składającego się z pszczół." Do tekstu..
Mapa wiary i niewiary
Andrzej Koraszewski (26-12-2011)
Badania nad religijnością stwarzają wiele problemów; w tej materii wszystkie pytania okazują się drażliwe, bardzo wielu ludzi odmawia odpowiedzi w ogóle, szczerość odpowiedzi innych budzi wątpliwości. Zabawne, bo znacznie więcej ludzi gotowych jest powiedzieć, że nie wierzą w boga, niż takich, którzy powiedzą, że są agnostykami czy (broń boże) ateistami. W teokratycznych krajach totalitarnych samo uczestnictwo w takich badaniach może być ryzykowne. Do tekstu..
Zbiorowy Rzecznik Laickości we Francji (25-12-2011)
Próby przeformułowywania laickości, przez dodawanie do niej przymiotników ("nowoczesna", "otwarta", "nowa", "pozytywna"), stanowią ewidentną wolę wypatroszenia jej treści, obejścia ustawy z 1905 wobec braku możliwości jej uchylenia, gdy zdecydowana większość obywateli, wierzących i niewierzących, deklaruje swoje przywiązanie do niej. Do tekstu..
Poczytaj o umieraniu i planowaniu śmierci zanim będziesz musiał umrzeć
Eric MacDonald (25-12-2011)
Zauważyłem w ciągu ostatniego roku podczas mrówczej pracy nad blogiem, że ludzie są znacznie bardziej skłonni komentować to, co mówię o bogu i ateizmie, ale znacznie częściej pozostawiają to, co mówię o umieraniu i pomocy w umieraniu, bez odpowiedzi i bez uwag. Każdy z was, czytających te słowa, umrze pewnego dnia, a to, jak umrze, może w znacznej mierze - znacznie większej niż oczekujecie - zależeć od sposobu, w jaki się do tego przygotuje. Do tekstu..
Czknij głośno dla poezji!
Patrycja Górczyk (24-12-2011)
Trzy lata edukacji dostosowanej do zdania nowego egzaminu maturalnego z języka polskiego nauczyły mnie wiele, choć z głównych zamierzeń twórców programu nie zostało mi nic. Odkryłam za to, że popularne stało się tworzenie w stanie czkawki umysłowej, która koresponduje bezpośrednio z fizjologicznym kaprysem żołądka. Do tekstu..
Dzisiaj w Betlejem...
Andrzej Koraszewski (24-12-2011)
Podobno Jezus urodził się w Betlejem, więc z tej okazji w wielu domach słychać będzie słowa kolędy "Dzisiaj w Betlejem...". W samym Betlejem święta będą trwały długo, bo katolicy zaczynają już 24 grudnia, mszą świętą w kościele św. Katarzyny, protestanci dzień później w Kościele Bożego Narodzenia, chrześcijanie greccy, syryjscy i inni ortodoksi 6 stycznia, a Ormianie dopiero 18 stycznia w swoich własnych świątyniach. Wszyscy razem opiekują się grotą, której rzekomo urodził się Jezus i owa wspólna opieka jest przedmiotem nie tylko gorszących swarów, ale i nierzadkich rękoczynów. Do tekstu..
Włosy Steve’a Pinkera i mięśnie robaków
PZ Myers (23-12-2011)
Model "jeden gen, jedna cecha" gwałci wszystko, co wiemy o fenotypie i genotypie. Każdy gen jest plejotropowy - wiele genów przyczynia się do wyrażenia każdego szczegółu fenotypu. Model worka z grochem jest całkowicie nieprzydatny do opisania relacji między genami a fizjologią i morfologią. Do tekstu..
Dlaczego Zachód jest najlepszy, muzułmański apostata broni liberalnej demokracji
Phyllis Chesler (23-12-2011)
Zachód, wartości, islam, szariat, demokracja, wolność, zapowiedź: Ibn Warraq wzywa nas do "obrony zachodnich praw bez kompromisów i lęków, że obrazi to uczucia" potencjalnie przyjaznych państw muzułmańskich lub wściekłych islamskich terrorystów. Ludzie Zachodu nie mogą stosować autocenzury czy cenzury i nie wolno im pozwolić, aby "barbarzyńskie prawa z Arabii siódmego wieku" wypierały zachodnie wolności. Do tekstu..
Całun Turyński wskrzeszony
Richard Dawkins (22-12-2011)
"The Daily Telegraph" (20 grudnia) opublikował artykuł wielebnego Petera Mullena, zainspirowany niedawnymi rzekomymi dowodami z Włoch, że Całun Turyński nie może być fałszerstwem. Nowe "dowody" to po prostu jeszcze jeden "Argument Osobistego Niedowierzania": włoscy naukowcy nie mogą zrozumieć, jak mógłby być sfałszowany. Do tekstu..
Multi-kulti kontra multilotto?
Jan Wójcik (22-12-2011)
Czytając artykuł "Multi problem" opublikowany na łamach "Polityki", mam wrażenie, że zawiodłem nie tylko jako "prawdziwy" Polak, ale także jako obiekt analiz profesora Marcina Kuli. "Ci sami, którzy z ironią wypowiadali się o idei multi-kulti na Zachodzie i byli przeciw budowie meczetu w Warszawie, oburzali się z powodu ograniczania swobód polskiej mniejszości na Litwie", napisał prof. Kula. Będąc jednym z głównych organizatorów sprzeciwu wobec meczetu w Warszawie muszę ze wstydem przyznać, że w ogóle nie zainteresowałem się sporem na Litwie. Dalej, zawodzę go po dwakroć, bowiem w dużej mierze zgadzam się z jego podstawowymi postulatami. Do tekstu..
Bajka o prawym i sprawiedliwym kalifie
Andrzej Koraszewski (22-12-2011)
Martwił się kalif, bo święta religia nakazuje być dobrym. Postanowił prawy i sprawiedliwy kalif wyrugować korupcję i przywrócić święte obyczaje. Wydał w tym celu prawo nakazujące urzędnika schwytanego na przyjmowaniu łapówek obdzierać ze skóry, ze skór niecnotliwych urzędników robiono poduszki, te zaś wręczano ich następcom z nakazem siedzenia na nich w godzinach urzędowania. Do tekstu..
Pora na trochę nietolerancji
Eric MacDonald (21-12-2011)
Idea, że nakazy jakiejkolwiek religii mogą stworzyć idealne państwo lub doskonałe społeczeństwo, jest moim zdaniem po prostu groteskowa. Ludzie, którzy chcą nadal wierzyć i praktykować swoją religię, powinni mieć do tego prawo tak długo, jak długo to prawo nie narusza praw innych do ignorowania, a także krytykowania i wyśmiewania religii lub braku religii innych. Do tekstu..
Wyjątkowo głupie uwagi uczonego teologa
Jerry Coyne (21-12-2011)
Nauka już obaliła wiele religijnych twierdzeń o "prawdzie". Historia stworzenia, bajeczka o Adamie i Ewie oraz mit Noego to tylko trzy z nich. (Proszę zauważyć, że wielu nadal trzyma się tych "prawd".) Nie ma jednak ani jednego twierdzenia naukowego, które kiedykolwiek obaliła religia. Po drugie, jeśli religia uzurpuje sobie "prawdę", to dlaczego ludzie religijni nie mogą zgodzić się co do tego, co jest prawdą? Do tekstu..
Hitch
Sam Harris (20-12-2011)
Zanim zachorował oczekiwałem, że jeszcze przez wiele lat będzie obecny w moim życiu. Ale nasze ostatnie spotkanie miało miejsce w lutym tego roku w Los Angeles, gdzie dzieliliśmy scenę z dwoma rabinami. Jego stan był już na tyle poważny, że temat naszej debaty "czy istnieje życie po śmierci?" wydawał się nieco makabryczny. Ciężko było mu już podróżować i byłem pod wielkim wrażeniem tego, że w ogóle zdecydował się wziąć udział w debacie. Do tekstu..
Hitch
Sam Harris (20-12-2011)
Zanim zachorował oczekiwałem, że jeszcze przez wiele lat będzie obecny w moim życiu. Ale nasze ostatnie spotkanie miało miejsce w lutym tego roku w Los Angeles, gdzie dzieliliśmy scenę z dwoma rabinami. Jego stan był już na tyle poważny, że temat naszej debaty "czy istnieje życie po śmierci?" wydawał się nieco makabryczny. Ciężko było mu już podróżować i byłem pod wielkim wrażeniem tego, że w ogóle zdecydował się wziąć udział w debacie. Do tekstu..
Przedczołowe Janosiki prążkowane
Jacek Golański (20-12-2011)
Jak jest rozumiana sprawiedliwość, jak zmienia się i przybiera różne formy? Dla jednych jest to sprawiedliwe nagradzanie i karanie uzależnione od zasług i przewinień, dla innych dawanie wszystkim równej szansy. Myśliciele preferujący bardziej skrajne rozwiązania proponują dawać wszystkim według ich potrzeb, a nawet zabierać bogatym i dawać biednym. Które stanowisko jest najbardziej słuszne, trudno dociec. Do tekstu..
Nie bądź takim bozonem Higgsa
Matt Ridley (20-12-2011)
W 1993 r. brytyjski minister nauki, William Waldegrave, siedział w pociągu, czytając przemówienie,które miał wygłosić na konferencji fizyków. Stwierdził, że tekst był "sakramencko nudny" i postanowił zamiast tego postawić wyzwanie zebranym naukowcom: niechaj odpowiedzą na pytanie: "Czym jest bozon Higgsa i dlaczego chcemy go znaleźć?" Zwycięzcy przyrzekł butelkę szlachetnego szampana. Do tekstu..
Czy kobiety pozostaną poza strefą publiczną?
Patrycja Walter (19-12-2011)
Zamknięcie kobiet w strefie prywatnej wynika zarówno z narzucenia im, jak i przyjęcie przez nie, roli strażniczek ogniska domowego, tych, na których barkach spoczywać ma pielęgnacja tradycji, życia religijnego itp. W istocie to same kobiety replikują właśnie te tradycyjne role, utrwalając patriarchalną formułę rodziny. Należy więc wnioskować, że bez redefinicji rodziny, kobieta nie stanie się pełnoprawnym podmiotem przestrzeni publicznej. Do tekstu..
Tandetne plemniki golców
Ed Yong (19-12-2011)
Ewolucja przycina marnotrawstwo i z czasem plemniki golców zdegenerowały się do punktu, gdzie na ogół są bezużyteczne. Są jak skrzydła ptaków na wyspie, które często kurczą się pod nieobecność lądowych drapieżników, lub oczy mieszkańców jaskiń, które pogorszyły się pod nieobecność światła. Golce nie będą kochankami, więc nie ma sensu, żeby ich plemniki były wojownikami. Do tekstu..
Śmierć Vaclava Havela przeżywam bardzo osobiście
Andrzej Wendrychowicz (18-12-2011)
Jeśli mnie ktoś pyta o mojego największego idola, to bez namysłu wymieniam Jacka Kuronia. Dla mnie Havel, to ideowy brat bliźniak Kuronia. To dlatego tak mnie poruszyła jego śmierć. Wielu Czechów pytanych, jakie słowa Vaclava Havla zapamiętali najlepiej odpowiadało, że te wygłoszone na balkonie na Hradczanach, kiedy ogłaszał swój wybór na prezydenta, wtedy jeszcze Czechosłowacji: prawda i miłość zwyciężą nad kłamstwem i nienawiścią. Do tekstu..
Czy Polska może być krajem normalnym?
Caden O. Reless (18-12-2011)
Ta inna, z założenia lepsza Polska, błyszcząca na firmamencie współczesności niczym gwiazda zaranna, kraj nieugiętych pogromców Teutonów i Moskali, kraj wizjonerów, proroków, a nawet - zbawicieli świata, to wizja - jak się okazuje - ciągle dla wielu Polaków pociągająca, mimo że w dziedzinie działań praktycznych zupełnie fałszywa, bo bezużyteczna i anachroniczna. Do tekstu..
W cieniu Ukrytego Imama
Andrzej Koraszewski (18-12-2011)
Iran, państwo niemal nuklearne, regionalne mocarstwo z ogromnymi zasobami środków z handlu ropą naftową. W najwyższym kierownictwie tego kraju obserwujemy narastający groźny konflikt. Prezydent Ahmadineżad twierdzi, że Ukryty Imam niebawem się ujawni i daje do zrozumienia, że jest z nim w kontakcie. Najwyższy Przywódca, Ali Chamenei, uważa, że to nie jest prawda i że to on nadal sprawuje władzę w imieniu Ukrytego Imama. Do tekstu..
Choroba uczyniła Hitchensa symbolem uczciwości i godności ateizmu
Richard Dawkins (17-12-2011)
W sposobie, w jaki patrzył prosto w oczy swojej chorobie, ucieleśniał jedną część oskarżenia przeciwko religii. Niechaj religijni miauczą i jęczą u stóp wyimaginowanego bóstwa ze strachu przed śmiercią; niechaj oni spędzają życie na zaprzeczaniu jej realności. Hitch patrzył jej prosto w oczy: nie zaprzeczał, nie poddawał się, ale stał przed nią zdecydowanie i uczciwie, i z odwagą, która inspiruje nas wszystkich. Do tekstu..
Joseph Ratzinger. Kryzys pontyfikatu - wywiad z watykanistą Marco Politim
Agnieszka Zakrzewicz (17-12-2011)
Nie można ukryć faktu, że istnieje wielki rozdźwięk pomiędzy tym, co myślą wierni, a tym co mówi Kościół w sferze moralności seksualnej. Ja już nawet nie nazywam tego moralnością seksualną - lecz życiem prywatnym, aby podkreślić tę głęboką różnicę pomiędzy sposobem myślenia współczesnych katolików, a hierarchii, która stoi w miejscu. W takich sprawach jak seks przedmałżeński, rozwody, używanie antykoncepcji, zapłodnienie in vitro, testament biologiczny - katolicy decydują już zupełnie samodzielnie i nie uznają odgórnych nakazów i zakazów. Do tekstu..
Ryba dwudyszna niemal chodziła; rzuca to nowe światło na wyjście na ląd
Jerry Coyne (17-12-2011)
Konwencjonalna mądrość o tym, jak nasi czworonożni przodkowie wyszli na ląd (czworonogi czyli tetrapoda to zwierzęta lądowe, obejmujące ptaki, ssaki, gady i płazy), stwierdza, że ewolucja kończyn z palcami zdarzyła się mniej więcej w tym samym czasie, kiedy wyewoluował chód. Być może jednak, że trzeba będzie zrewidować ten scenariusz. Do tekstu..
Zmarł Christopher Hitchens
Andrzej Koraszewski (16-12-2011)
Wczoraj zmarł w wielu 62 lat Christopher Hitchens, jeden z czterech jeźdźców Nowego Ateizmu. Wspaniały dziennikarz, wieloletni korespondent, głównie z krajów Bliskiego Wschodu, niezrównany krytyk religii. Jego książka bóg nie jest wielki. O trucicielskiej sile religii długo będzie należeć będzie do kanonu lektur obowiązkowych dla ludzi szukających odpowiedzi na fundamentalne pytania o znaczenie religii w życiu społecznym. Był fenomenalnym mówcą i dyskutantem. Podczas swojej długiej walki z chorobą pisał, uczestniczył w dyskusjach i przekonywał, że zbliżająca się śmierć nie jest niczym przerażającym. Do tekstu..
Bahaizm, esperanto i betonowy lotos
Jacek Tabisz (16-12-2011)
Zdecydowanie odróżnia bahaizm od większości innych nurtów islamskich i wyrosłych z islamu szacunek dla kobiet, którym przydaje się równorzędną z mężczyznami rolę, oraz brak nienawiści do Żydów - wręcz przeciwnie - główna siedziba bahaistów mieści się w Hajfie. Oczywiście, podobnie jak w tradycyjnym islamie, silnie obecne są w bahaizmie elementy żydowskie. Do tekstu..
Czy to do Pana dotarło, Panie Premierze?
Richard Dawkins (15-12-2011)
Nowoczesne społeczeństwo wymaga i zasługuje na świeckie państwo, przez które rozumiem nie państwo ateistyczne, ale państwową neutralność we wszystkich sprawach dotyczących religii: wyznanie wiary jest sprawa osobistą i państwo nie ma tu nic do roboty. Jednostki muszą mieć swobodę "dbania o Boga" jeśli mają na to ochotę, jednak rząd z pewnością nie powinien tego robić. Do tekstu..
Egipskie wybory, zachodnie dylematy
George Friedman (15-12-2011)
Wśród samych islamistów istnieje podział na bardziej ekstremistyczne i bardziej umiarkowane frakcje, jednak oczywistym jest fakt, że sekularyści, którzy dominowali podczas demonstracji i znaleźli się w centrum uwagi relacji z wiosny arabskiej, osiągnęli słaby wynik. Zupełnie nie wiadomo, co się teraz wydarzy w Egipcie. Wojsko nadal tworzy skonsolidowane, silne stronnictwo i trudno jest powiedzieć, jak wiele pola gotowe jest oddać lub czy takie przekazanie władzy nie zostanie wymuszone siłą. Do tekstu..
Afryka potrzebuje upraw opartych o biotechnologię
Matt Ridley (15-12-2011)
Genetyczna modyfikacja miała olbrzymi wpływ na rolnictwo na całym świecie. Ponad 15 milionów rolników uprawia teraz rośliny GM na niemal 370 mionach akrów, podnosząc plony o 10 do 25%. Mimo obaw oponentów, że ta technologia zatruje ludzi, doprowadzi do szerzenia się superchwastów i umocni monopole korporacyjne, jest teraz jasne, że nowe uprawy zmniejszyły nie tylko głód, ale i zużycie pestycydów, emisję dwutlenku węgla, poboczne szkody wyrządzanie bioróżnorodności oraz niszczenie lasów tropikalnych. Do tekstu..
Autobiografia świeckiego humanisty
V.N.K. Kumar (15-12-2011)
Życie nie ma sensu w tym znaczeniu, że pewnego dnia przestanę istnieć. Słońce się w końcu wypali i zniknie całe życie na Ziemi. Ale kto myśli tak daleko w przyszłość? Nie-teiści mają ten sam rodzaj sensu w życiu jak ludzie religijni. My, z jakiegoś powodu, nie mamy potrzeby większego sensu niż ten, który jest oczywisty. Nie widzę żadnego dowodu na powód lub cel istnienia. Wiem tylko, że w odróżnieniu od boga istnieję i muszę wyciągnąć z tego najwięcej, jak potrafię. Do tekstu..
Fakt naukowy według Arabów i NASA
Abudlateef Al-Mulhim (14-12-2011)
Otworzyłem kanał YouTube NASA i obserwowałem mojego kolegę szkolnego jak patrzy na swój komputer; czy czytał mój e-mail? Dla NASA jest to fakt nauki. No cóż, kilka miesięcy później NASA posłała na emeryturę wszystkie wahadłowce. Według standardów NASA były przestarzałe. Jak ktokolwiek może nazwać wahadłowiec kosmiczny przestarzałą maszyną? Czy to dlatego, że leciał odwrócony do tyłu, żeby zwolnić i nie ma wstecznego lusterka? Do tekstu..
Steve Pinker odpowiada na pytania i krytykę swojej książki
Jerry Coyne (14-12-2011)
Jeśli chodzi o historię przemocy, znaczące rozróżnienie nie znajduje się między reżimami teistycznymi i ateistycznymi. Znajdujemy je między reżimami opartymi na demonizujących, utopijnych ideologiach (włącznie z marksizmem, nazizmem i wojującymi religiami) a świeckimi demokracjami liberalnymi, które są oparte na ideałach praw człowieka. Do tekstu..
Faszyzm – przaśna ideologia ignorantów
Piotr Napierała (14-12-2011)
Oczywiście jak się zarzuci faszyzm publicystom prawicowym, ci zazwyczaj oburzają się i podkreślają konieczność rozróżniania zawsze między czterema ideami; które zwą się; patriotyzm, nacjonalizm, faszyzm i nazizm. Słowniki i encyklopedie zwykle jednak podają, że nacjonalizm to agresywny patriotyzm, faszyzm to skrajny nacjonalizm (włoski nie nachalnie rasistowski faszyzm też np. odbierał Żydom prawa do pracy i edukacji), a nazizm to faszyzm rasistowski, czyli nie można mówić, że te cztery idee nie mają ze sobą nic wspólnego. Do tekstu..
Pełne empatii szczury wydostają kolegów z więzienia
Ed Yong (13-12-2011)
Inbal Ben-Ami Bartal z University of Chicago stwierdziła, że szczury szybko uczyły się uwolnienia kumpla z klatki, nawet kiedy w pobliżu była smaczna czekolada, odciągająca ich uwagę. Bartal uważa, że szczury wyzwalają swoich towarzyszy z więzienia, ponieważ odczuwają wzajemną empatię. Ta zdolność zrozumienia i podzielania uczuć innego osobnika istnieje u ludzi, małp człekokształtnych, słoni, delfinów i innych inteligentnych zwierząt. Wygląda na to, że także szczury należą do tego klubu. Do tekstu..
Kościół - państwo - dialog
Radosław S. Czarnecki (13-12-2011)
Uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Towarzystwo Kultury Świeckiej im. prof. T.Kotarbińskiego wysłuchać mogli w dn. 3.12.2011 na Uniwersytecie Warszawskim (pałac Kazimierzowski) niezwykle ciekawych wystąpień panelistów na temat relacji Kościoła katolickiego i państwa polskiego (temat konferencji: Czy Kościół w Polsce jest zdolny do dialogu i współdziałania z demokratycznym państwem prawa ?), a także ich odpowiedzi na liczne pytania zadawane z sali. Do tekstu..
Feminizm 2.0
Andrzej Koraszewski (12-12-2011)
Debata o współczesnym feminizmie toczy się w parlamencie, na łamach prasy, jest otwarta i nieskrepowana. Jest równocześnie niemrawa i często przypomina wojnę pozycyjną. Utraciliśmy z oczu fakt, że jest w dalszym ciągu debatą o fundamentalnych prawach człowieka. Być może właśnie dla tego zachodni feminizm utracił z oczu sprawę zasadniczą - współczucie dla kobiet z trzeciego świata i zainteresowanie losem tych społeczeństw, w których kobieta nadal znajduje się w roli ogniwa - istoty łączącej świat zwierzęcy i ludzki. Do tekstu..
Femino – manifest
Monika Sadlok (12-12-2011)
Sprzeciwiam się takiej wersji feminizmu, który nie potrafi rozmawiać i przekonywać do spraw trudnych, odmiennych od przyjętych rozwiązań. Nie można zatrzymać się w połowie drogi, ponieważ w ten sposób niewątpliwie zostaniemy oskarżone przez następne pokolenie o zaniedbania, lekceważenie, czy po prostu lenistwo i wygodnictwo w walce o nasze prawa. Do tekstu..
BioLogos zaczyna serię o scjentyzmie
Sigmund (11-12-2011)
Zacząłem patrzeć na używanie terminu "scjentyzm" jak na filozoficzną analogię do używania słowa na "N". Scjentyzm, słowo na "S", może być używane jako pozytywne określenie przez maleńki odsetek ludzi, starających się o odzyskanie tego słowa od tych, którzy przerzucają się nim jako słowem pejoratywnym, niemniej standardowym użyciem pozostaje rzucanie nim jako oszczerstwem. Celem wydaje się portretowanie tych, którzy są oddani naturalizmowi metodologicznemu, jako ludzi pozbawionych emocji i uczuć - typ człowieka, który przypuszczalnie oceniałby zalety symfonii Beethovena przy pomocy oscyloskopu. Do tekstu..
Rosja wciąż nie jest gotowa na uznanie praw LGBT za prawa człowieka
Caden O. Reless (11-12-2011)
Odkąd obecna amerykańska administracja zadeklarowała, że prawa osób ze spektrum LGBT są dla niej równorzędnymi prawami człowieka, dążenie do uznania praw mniejszości seksualnych stało się jednym z głównych nurtów aktywności Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Nieprzychylne stanowisko Rosji stanowiło pod tym względem ewenement wśród państw leżących w Europie Do tekstu..
Jak Kuba Bogu
Marcin Kruk (10-12-2011)
Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje. Ludowe przysłowia jak ludowe przysłowia, niby mądrość ale cokolwiek myląca. Poranne wstawanie sugeruje pracowitość, zaś dodatek o tym, że komuś Pan Bóg coś daje, wydaje się być cokolwiek ni priczom. Niby strzeżonego Pan Bóg strzeże, z czego można wnosić, że i proboszcz odnosi wrażenie, że system alarmowy jest skuteczniejszy od modlitw. Do tekstu..
Szkoła, która uczy nienawiści (10-12-2011)
Saudyjski podręcznik dla klasy dwunastej przedstawia konflikt o Palestynę jako walkę religijną między Żydami a muzułmanami, który trwa od czasów Proroka Mahometa. Stwierdza, że nie ma nadziei na zawarcie pokoju z Żydami, ponieważ nie wierzą oni w pokój, a tylko dążą do szerzenia zepsucia i wojny na świecie, ponieważ z natury są kłamcami, szachrajami i oszustami. Podkreśla także, że cechy Żydów są opisane w Koranie i uczy, że jedynym sposobem wyzwolenia Palestyny jest dżihad. Do tekstu..
Białystok miasto otwarte dla propagowania nienawiści
Andrzej Koraszewski (08-12-2011)
Czytelnik podpisujący się "slik" umieścił na naszym forum link do filmu "Lekcja" religii. Film ma niespełna 9 minut i jest bardzo spokojną prezentacją rysunków zrobionych przez dzieci na lekcjach religii i eksponowanych w szkole. Jak się dowiadujemy zdjęcia tych rysunków przekazał jeden z uczniów. Nie wiemy kto jest autorem filmu, ale białostocka szkoła, w której został nakręcony jest bez trudu rozpoznawalna. Do tekstu..
Czy Europa będzie państwem?
Andrzej Koraszewski (08-12-2011)
Kiedy powstała Wspólnoty Węgla i Stali została ona oprotestowana przez Londyn w Waszyngtonie jako spisek francusko-niemiecki przeciwko Wielkiej Brytanii. Sam pomysł Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej skwitowany został przez Churchilla stwierdzeniem, że on bardzo lubi Belgów i Włochów, ale do wspólnoty z nimi nie zamierza się zniżać. Do tekstu..
Apel wolnomularzy WWF o nierozcieńczanie laickości (07-12-2011)
Masoni WWF mobilizują się, aby przypomnieć przedstawicielom Państwa, że laickość jest fundamentalną wartością republikańską, która spełnia zasadniczą rolę dla respektowania osobistych wyborów jednostek, która jest wezwaniem do solidarności i humanizmu. Laickość stanowi sens hasła republikańskiego Wolność oraz wolności dociekań, Równości jako nadrzędności jednostki, a także Braterstwa, które wyraża potrzebę spójności społecznej. Do tekstu..
Mój czytelnik odkrywa orchideę kwitnącą nocą (i inne niezwykłe gatunki)
Jerry Coyne (07-12-2011)
Czytelnik Why Evolution Is True, André Schuiteman, który pracuje w Royal Botanic Gardens w Kew, należy do zespołu, który odkrył i opisał po raz pierwszy na świecie orchideę kwitnącą w nocy. Gatunek ten, Bulbophyllum nocturnum z Nowej Gwinei jest opisany (wraz z innymi gatunkami) w nowym artykule w The Botanical Journal of the Linnaean Society. Do tekstu..
Jak wspierać rozwój we współczesnym świecie?
Hillary Clinton (07-12-2011)
Oficjalna pomoc rozwojowa, przekazywana przez rządy i multilateralne organizacje nie jest już główną siłą napędzającą rozwój ekonomiczny. W l. 60. XX w. na tego rodzaju pomoc przypadało 70% przepływu kapitału do krajów rozwijających się. W dzisiejszych czasach, dzięki rozwojowi sektora prywatnego, wzrostowi wymiany handlowej, zasobom krajowym, przepływom gotówkowym i kapitałowym, pomoc ta stanowi 13% - nawet mimo dalszego wzrostu środków kierowanych na cele rozwojowe. Do tekstu..
Zróżnicowanie religijne a niezadowolenie z życia
Tom Rees (07-12-2011)
Większość ludzi - a bezwzględnie większość ateistów - stwierdziłaby zapewne, że jednym z największych problemów z religią są konflikty, które są skutkiem podziałów religijnych, występujących między ludźmi zamieszkującymi określoną część świata. Rzeczywiście - można by wskazać mnóstwo przykładów konfliktów, w których religia odgrywa jakąś rolę. Z drugiej strony - dowodów statycznych na poparcie tej tezy jest zaskakująco mało. Do tekstu..
Jak Biblia ogłupia, zbija z tropu i wprowadza w błąd
Eric MacDonald (06-12-2011)
Nie udawajmy. Biblie, Korany i inne rzekomo święte teksty są produktem bardziej prymitywnych czasów i przyzwalają oraz umożliwiają ludziom działanie w nieludzki i degradujący sposób wobec innych ludzi, jak również obnoszenie się ze swoją ignorancja w imię przekonań religijnych, co samo w sobie jest degradujące, chociaż udaje, że pokazuje ich wyższość. Do tekstu..
Egipskie wybory i inne troski
Andrzej Koraszewski (05-12-2011)
Czy warto interesować się wyborami w Egipcie? W dzień ogłoszenia wstępnych wyników wyborów w Egipcie "Gazeta Wyborcza" online w wiadomościach ze świata przeoczyła informację, że 40 procent głosów uzyskało Bractwo Muzułmańskie a kolejne 25 salafici. Cisza na ten temat była również w onecie, Wyszukiwarka google informowała nas, że interia przekazała wiadomość agencyjną. Do tekstu..
Kto zabił kolejnych stu ludzi, takich jak Rafiq Tagi? Wy
Barry Rubin (04-12-2011)
Niemal z pewnością nigdy nie słyszeliście o Rafiqu Tagim, ale dudnienie bębna, które od tak dawna czyni znaczną część Bliskiego Wschodu czystym piekłem, jest jak kapanie kropli jego krwi. Tagi był azerbejdżańskim pisarzem o wielkiej odwadze. Został zakłuty nożami w Baku, wieczorem 19 listopada. Pięć dni później zmarł w łóżku szpitalnym. Miał sześćdziesiąt jeden lat. Do tekstu..
Chrzest nie jest nieszkodliwy
Robert Prochowicz (03-12-2011)
Jak ustalana jest liczba członków Kościoła? ISKK nie dostarcza GUSowi danych o liczbie aktualnych członków Kościoła, a o liczbie osób ochrzczonych! Nie jest więc ważne, czy dana osoba rzeczywiście jest osobą wierzącą i czy przestrzega w swym życiu zaleceń Kościoła. Ważne jest tylko to, czy była w dzieciństwie ochrzczona przez swych rodziców. Co istotne, nawet formalne wystąpienie z Kościoła nie gwarantuje, że nie będzie się policzonym w tych statystykach Do tekstu..
Państwo palestyńskie – sprawdź swoją wiedzę (03-12-2011)
Koncentracja uwagi mediów na sprawach Izraela i stosunków izraelsko-arabskich wydaje się być nie tylko przesadzona, ale wręcz szaleństwem z metodą. Jeśli media tyle piszą o Izraelu i stosunkach izraelsko-arabskich, to z pewnością jest to dziedzina, w której wiedza społeczeństwa jest znacznie lepsza niż w innych dziedzinach. Do tekstu..
Religia i pozory nowoczesności
Eric MacDonald (03-12-2011)
Jeśli rasizm jest postawą, która przypisuje ludziom wartości lub ich brak na podstawie ich rasy (czymkolwiek rasa jest), religionizm można uważać za sądzenie religii na podstawie ich rzekomej prawdziwości lub fałszywości - podczas gdy, oczywiście, wszystkie bez wyjątku są bezpodstawne, czy to jako praktyka rytualna, czy jako prawda. Do tekstu..
Geneza sporu teologii z dialektyką w średniowiecznej myśli filozoficznej
Daniel Krzewiński (03-12-2011)
W historii średniowiecznej myśli filozoficznej najmniej znany jest wiek X. Wiek ten uchodzi za epokę, w której wygasa życie umysłowe i giną zainteresowania filozoficzne. Kiedy mowa o filozofii XI wieku, zwłaszcza zaś o ówczesnych sporach pomiędzy tzw. dialektykami i antydialektykami, to konflikty te i kontrowersje zdają się pochodzić i wynikać z problemów nurtujących umysłowość X wieku. Do tekstu..
Zmarł Profesor Andrzej Nowicki (02-12-2011)
Z żalem zawiadamiamy, że w pierwszym dniu grudnia 2011 roku, odszedł od nas Profesor Andrzej Nowicki, filozof kultury, wybitny badacz ateizmu, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli oraz Polskiego Towarzystwa Religioznawczego. Założyciel i redaktor naczelny pisma Euhemer. Członek honorowy Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Do tekstu..
Babok Krwiożerczy (nieśmieszny)
Anatol Ulman (02-12-2011)
Wezwanie do wieszania przestępców to wydawało się jest duży pasztet (z zagwozdką) dla kleru. Bo jest jednocześnie tak: Bozia zabrania, ale zagrzmieć na baboka niepolitycznie, bo to swój chłop i kiedy zasiądzie na tronie za przysługi wypłaci beneficja: nowe przywileje, hektary, gmachy, państwowy szmal. Do tekstu..
Teoria ras, czyli serce estetyki indyjskiej
Jacek Tabisz (02-12-2011)
Rasa oznacza smak. Ten termin jest utożsamiany przez hinduistów często z absolutem. Już w czasach Abhinavy Gupty pojawiła się grupa wyznawców hinduizmu doznających czczonych przez siebie bogów poprzez ras lilę, grę emocji, którzy nazwali siebie "rasikami", czyli miłośnikami ras. To samo słowo dotyczy w Indiach zwykłego melomana. Do tekstu..
Szałowe katastrofy: kiedy romantyzm góruje nad rozumem
Barry Rubin (02-12-2011)
Kiedyś sympatię zdobywali irlandzcy republikanie, polscy nacjonaliści, czy amerykańscy konfederaci - stracone sprawy posiadają intensywną atrakcyjność. Jest coś porywającego w porażce. A jeśli przegrałeś, nie możesz być jednym z tych złych władców, którzy muszą w rzeczywistości pokazać, co potrafi ich polityka. Do tekstu..
Nowy spór o teodyceę
Tomasz Stawiszyński (01-12-2011)
Czy jesteś w stanie uznawać istnienie Boga, który stworzył rzeczywistość nasyconą tak niewyobrażalnym ogromem cierpienia - i który ignorując najstraszniejsze męczarnie, najbardziej niewyobrażalne katusze, dotykające kobiety, dzieci, mężczyzn i zwierzęta na świecie stworzonym przez niego samego, od czasu do czasu, w ramach bonusu dla swojego kościoła, uzdrowi z Parkinsona jakąś zakonnicę albo zmieni trasę lotu kuli mającej wyeliminować jego głównego ziemskiego przedstawiciela? Do tekstu..
Przewidywalna głupota przewidywań
Dan Gardner (01-12-2011)
Książka, którą 20 lat temu czytali wszyscy mądrzy ludzie przewidywała konkurencję między trzema rywalami. Za lat 20, czyli dziś, najsłabsze miały być Stany Zjednoczone. To pozostawiało dwa konie w tym wyścigu. Większość ekspertów stawiała na zwycięstwo Japonii. Autor, Lester Thurow uważał jednak, że kolosem gospodarczym, który zdominuje XXI wiek będzie Europa. Do tekstu..
Ubogacony krzyż w Sejmie
Lucjan Ferus (01-12-2011)
Znamienny fragment Biblii: "On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na nas" (1P 1,20). Otóż to! Syn Boży był przewidziany na Odkupiciela i Zbawiciela ludzkości jeszcze przed stworzeniem naszego świata, a więc na długo zanim pierwsi ludzie "sprzeciwili" się Bogu i w rezultacie czego dostąpili upadku. Czy to kogoś dziwi? Do tekstu..
Kobiety i Holokaust
Grażyna Latos (01-12-2011)
Konsekwencje wprowadzenia perspektywy płci kulturowej do badań na Zagładą stały się głównym tematem trzydniowej konferencji, na którą złożyło się sześć bloków tematycznych: pamięć i trauma, ocaleni i ocalający, przemoc seksualna podczas Holokaustu, wizualne i literackie przedstawienia Holokaustu, biografie i autobiografie oraz strategie przetrwania Holokaustu. Do tekstu..
Podwójnie ślepa próba naprawy Rzeczpospolitej
Andrzej Koraszewski (01-12-2011)
Głosowałem na Tuska, bo niczego lepszego nie było w polu widzenia. Oczywiście cieszy mnie wynik Ruchu Palikota, ale nie zamierzałem się do niego przyczyniać. Cieszy wynik RP z prostego powodu - głos Janusza Palikota i jego ludzi zmusza Tuska i jego ludzi do złagodzenia swojego włażenia w tyłek bez wazeliny Kościołowi. Nie jest to jednak dla Rzeczpospolitej sprawa najważniejsza, bo karteczka "gospodarka głupcze" pozostaje nadal aktualna. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365