Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.710.492 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Ludzie, zauważyłem, lubią takie myśli które nie zmuszają do myślenia."
Przegląd wyników wyszukiwania

Wypaczenie kapitalizmu
Tomasz Przepiórka (29-12-2015)
Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo wysokie podatki płacimy na utrzymanie bogatych. Płacimy te podatki w różnej postaci. Niektórzy płacą w postaci wysokiej inflacji, wywołanej działaniami FEDu, inni w postaci odsetek od kredytów, a niemal każdy płaci wysokie podatki wliczone w cenę produktów, wytwarzanych przez monopolistów. Pierwsza fala kryzysu w 2008 roku spowodowała spore protesty i niezadowolenie ubogich i klasy średniej. Bo to oni zapłacili najwięcej za kryzys. Druga fala kryzysu nadchodzi wielkimi krokami. Dzisiaj żadne problemy, które doprowadziły do pierwszego kryzysu, nie zostały rozwiązane. Obecny system będzie musiał kiedyś upaść. A ten upadek wydaje się być już bliski Do tekstu..
Słowacki pisarz do Merkel: arogancja Brukseli przypomina arogancję Moskwy (28-12-2015)
Jozef Banás, znany słowacki pisarz i dyplomata pisze do Merkel, że obecna jedność europejska, którą wyraża obcałowywanie się Junckera z Tuskiem, przypomina jedność sowiecką w jej sławetnym pocałunku Breżniewa z Honeckerem. Ma też podejrzenia o szykowanie Majdanu w Warszawie. "Pytamy, dlaczego Słowacy, Czesi, Polacy, Węgrzy, Rumuni i Bułgarzy mają być solidarni z Anglikami, Francuzami, Portugalczykami, Hiszpanami, Włochami, Belgami, Amerykanami, Holendrami czy Niemcami, którzy rabowali i w olbrzymiej mierze do dziś rabują kolonie (które wprawdzie dziś już nie są tak nazywane), wszak obecnie do Europy przybywają ograbieni Afrykańczycy i Azjaci, by upomnieć się o to, co im ukradziono? Dlaczego my, którzyśmy nie rabowali, mamy być solidarni z tymi, których wojny wyganiają ludzi z ich domów?" Do tekstu..
Aktualna sytuacja w Polsce
Piotr Jaskółka (22-12-2015)
‭Mamy oto państwo, w którym nie działają kontrolne funkcje samego państwa - za co odpowiedzialni są wszyscy, na czele z politykami poprzednich kadencji i nie działa funkcja kontrolna mediów. Porzucenie roli kontrolnej przez media spowodowało, że występowały one raczej w roli rzeczników lub propagandystów (obu stron), zniekształciły więc stopniowo znaczenie słów całkowicie uniemożliwiając dyskusję. Żyjemy jakby w innych narracjach. Dzisiaj mnie nikt nie posłucha, wczoraj nikt nie słuchał jego. Bez możliwości rozmowy jedynym rozwiązaniem sytuacji jest użycie siły. I nakręcanie tego sporu może do tego doprowadzić. O to chodzi? Marsze, demonstracje - to wszystko byłoby dobre parę lat temu, kiedy można było zatrzymać ten proces - tyle że parę lat temu słyszeliśmy, by nie robić polityki. Dzisiaj trzeba poczekać albo będziemy się bić - wtedy poniesiemy część odpowiedzialności za zaniechania i działania polityków i dziennikarzy. Do tekstu..
KOD - lewicowy dwugłos
Andrzej Wendrychowicz, Andrzej Górzny (22-12-2015)
Andrzej Wendrychowicz: Ryszard Petru, od którego zaczyna się ta opowieść, przemawiał na demonstracji 12. grudnia, politycy innych partii też. Na wewnętrznych grupach KOD rozpętała się na ten temat żywiołowa dyskusja; większość była zdania, że nie powinniśmy się blatować z politykami. Tak też się stało i 19 grudnia do mikrofonu dopuszczono tylko dawnych opozycjonistów (w tym Karola Modzelewskiego), aktorów, dziennikarzy, aktywistów KOD spoza Warszawy.
Andrzej Górzny: Jakoś nie widziałem pośród nich zabiedzonych bezrobotnych i tłumów zatrudnionych na "śmieciówkach", wyzyskiwanych robotników. Kim wiec są owi "bojownicy o wolność"? Do tekstu..
Franz, Olo i porachunki z III RP
Mariusz Agnosiewicz (20-12-2015)
O filmie Psy (1992) mówiono, że był odbiciem świadomości społecznej po skonfrontowaniu nadziei społecznych z rzeczywistością terapii szokowej Balcerowicza. Film latających kurew, będący przypowieścią o zdradzie wymierzoną w mit solidarnościowy, stał się najbardziej kultowym filmem III RP. Co ciekawe, los gwiazd kinowych, które stworzył stał się odbiciem ról ich życia. Linda-Franz zaliczył wielki upadek osobisty, od największego twardziela do roli gosposi w sitcomie - przyznał, że była to dla niego trauma. Kondrat-Olo zrezygnował z aktorstwa na rzecz telewizyjnej kukiełki wielkiego banku - co dało mu bardzo wygodne życie. Obecnie sytuacja się odwraca: w 2016 szykuje się wielki powrót aktorski Lindy. Przyszłość Kondrata rysuje się natomiast w czarnych barwach, gdyż banki będą zmuszone ciąć wydatki na reklamę. Do tekstu..
Pękająca Polska
Piotr Ikonowicz (19-12-2015)
Spór o Trybunał Konstytucyjny, zawiły i wcale nie oczywisty, posłużył za kanwę starcia Polski sytej z Polską głodną. Polski europejskiej z prowincjonalną, ludzi, dla których wolności osobiste i europejski styl uprawiania polityki jest ważniejszy od owych mitycznych 500 zł na dziecko, z ludźmi, których dzieci potrzebują darmowego dożywiania. Ci lepiej ubrani, demokraci z niedowierzaniem i pewnym lekceważeniem wyrażali się o nie dość wykształconych masach, które "dały się kupić" za obietnice socjalne. Nie pozwólmy już dłużej się na siebie nawzajem napuszczać. Nie ma wolności bez równości i równości bez wolności. Do tekstu..
Arabia wahhabickich Saudów
Grzegorz Gniady (11-12-2015)
W I wojnie światowej Saudowie pozostali neutralni, podczas gdy Kurajczyci-Haszymidzi walczyli przeciwko Turkom. Po 1918 roku Saudowie rozpoczęli ekspansję. Po kilkuletniej wojnie w 1924 roku zdobyli prowincję Al-Hidżaz i święte miasta islamu Mekkę i Medynę. Był to duży cios dla Kurajszytów-Haszymidów. W 1925 Saudowie zdobyli Asir, a w 1932 pustynię Rub Al-Chali. W tym samym roku ogłosili powstanie Królestwa Arabii Saudyjskiej. Mianowali się także strażnikami Mekki i Medyny. Do tekstu..
Ekologizm a ekologia w debacie o lasach
Robert Grzeszczyk (10-12-2015)
Lasy w Polsce produkują coraz mniej tlenu i wychwytują coraz mniej CO2, gdyż ideologia ekologizmu przekształca je w cmentarzysko. Nasuwa mi to skojarzenia z teorią samorództwa. Wiara w to, że zgnicie setek tysięcy hektarów lasu wzbogaci bioróżnorodność to właśnie powrót do teorii abiogenezy Arystotelesa. W rzeczywistości jednak nie przybywa nam nowych gatunków, lecz zamieniamy drzewa rosnące w lesie na próchno opanowane przez grzyby i ksylobionty, które w rzeczywistości w tym lesie są od zawsze, lecz nie w takiej ilości, która zadowala ekologistów. Zachwyty nad wzrostem różnorodności biologicznej to tak naprawdę peany w związku ze zmianami ilościowymi gatunków: kosztem rosnących drzew następuje przyrost ich żerców i destruentów. Do tekstu..
Propozycje do programu lewicy
Paweł Kozłowski (07-12-2015)
Ożywczy intelektualnie tekst prof. Pawła Kozłowskiego, nowego prezesa Towarzystwa Kultury Świeckiej, poświęcony wartościom lewicowym w kontekście polskim (w oderwaniu od aktualnej sceny politycznej). Refleksje autora skupiają się na następujących kwestiach: 1. Przeciw nierównościom i sakralizacji prywatnej własności. 2. Sytuacjonizm. 3. Krytycyzm. 4. Optymizm antropologiczny. 5. Dialektyka obiektywnego i subiektywnego. 6. Pluralizm systemów gospodarczo-społecznych i wielość dróg rozwojowych. 7. Umiarkowana wspólnota. 8. Racjonalizm. 9. Ekonomia i gospodarka. 10. Ograniczony zakres rynku. 11. Lewica potrzebuje teorii, potrzebuje także utopii. Do tekstu..
Czy bać się władzy PiS?
Jarosław Szczepanik (07-12-2015)
Jedynym dużym zagrożeniem jakie widzę jest możliwość zwiększenia finansowania działalności kościoła, ale biorąc pod uwagę, że obecnie z budżetu państwa i tak już w dużej mierze finansujemy kościół katolicki (np. finansowanie nauczania religii) trudno sobie wyobrazić sytuację jeszcze gorszą. Odnośnie gospodarki to zakładam natomiast znaczną poprawę. Uległa postawa wobec UE w obszarze gospodarczym spowodowała, że w Polsce mało które wartościowe przedsiębiorstwa są jeszcze polskie. Próba nawiązania ściślejszej współpracy z Chinami i równocześnie schłodzenie stosunków gospodarczych z przedsiębiorstwami ze starej UE są jak najbardziej racjonalne i długookresowo korzystne dla kraju. Obecny spadek na giełdzie spowodowany jest głównie masowym odpływem zagranicznego kapitału, ale ten kapitał z definicji był wysoce spekulacyjny więc miał i tak małą wartość długookresową. Do tekstu..
Kulturalizm Jana Stachniuka
Gaweł Strządała (03-12-2015)
Jan Stachniuk (1905-1963) był naczelnym ideologiem ugrupowania "Zadruga" działającego w Polsce w okresie międzywojennym, krytykującego większą część nowożytnej kultury polskiej i przeciwstawiając jej prehistoryczną tradycję słowiańską. Zadrużanie łączyli wątki narodowe, popierali gospodarkę centralnie planowaną i panslawizm geopolityczny. Od komunistów różniła ich koncepcja kulturalizmu, który zakładał prymat świadomości, ideologii i kultury nad gospodarką, odwrotnie niż marksizm, który uważał przeobrażenia w "nadbudowie" jako efekt przekształceń w "bazie". Stachniuk pisał: "Uzbrojenie cywilizacyjne Polski nie może nosić charakteru przygotowawczego do totalnej wojny, lecz ma utorować drogi do wyższego typu życia, podnosząc poziom duchowy i społeczny milionów jednostek żyjących dziś poza świadomym udziałem w tworzeniu dziejów". Do tekstu..
Polski doradca Camerona krytykuje Martina Schulza ws. kwot uchodźców (01-12-2015)
Daniel Kawczyński, poseł Izby Gmin i Członek Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Brytyjskiego, wysłał list do Martina Schulza, szefa Parlamentu Europejskiego, krytykując niemieckie stanowisko ws. przymusowych kwot uchodźców. Daniel Kawczyński w swoim liście odniósł się do nacisku wywieranego na kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Poseł ostro skomentował zachowanie niemieckich mediów wobec Polski i nazwał ich język "zastraszającym", a także "przeciwnym idei projektu europejskiego". Kawczyński, który jest jedynym brytyjskim parlamentarzystą urodzonym w Polsce, powiedział, że należy uszanować suwerenne decyzje Węgier, Polski, Danii, Rumunii czy Czech. Jego zdaniem, "aby Europa była zjednoczona powinniśmy zaakceptować nasze zróżnicowane punkty widzenia". W swoim liście poseł Kawczyński przypomina, że Polska wydała wizy w ostatnim roku prawie milionowi Ukraińców oraz posiada mniejszość muzułmańską od XV wieku. Poseł przytacza komentarz Selima Chazbijewicza, założyciela Związku Tatarów Muzułmańskich w Rzeczypospolitej Polsce, który wypowiadał się przeciwko narzucaniu Polsce przymusowych kwot przyjmowania imigrantów. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365