Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.956.127 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 277 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Żaden człowiek nie ma możliwości wyboru kraju, w którym przychodzi na świat, ani osobowości swoich rodziców. Dlatego nie istnieją racjonalne powody do prawnej dyskryminacji ludzi ze względu na ich płeć, rasę czy pochodzenie społeczne.
Przegląd wyników wyszukiwania

Zmieńmy kierunek (31-10-2013)
Zachód rozwinął się politycznie, społecznie i kulturalnie dopiero po oddzieleniu polityki od kościoła i zasad tego świata od zasad następnego. Robiąc to, Zachód postępował zgodnie z hadisem Proroka Mahometa - "najlepiej znasz sprawy swojego świata" - i zaczął szybkie przejście od Ciemnego Średniowiecza do postępu i wyższości we wszystkich dziedzinach. Do tekstu..
Katolicki fundamentalizm w natarciu
Radosław S. Czarnecki (31-10-2013)
27.09.2010. w Domu Turysty PTTK na szczycie Ślęży umieszczono wierną replikę czczonego boga Słowian - Światowida. Ryszard Staszak, proboszcz pobliskiej parafii w Sulistrowicach rozpoczął świętą wojnę o jego usunięcie. Z pomocą bożą oraz różnych radnych będących w stanie wskazującym na głęboką wiarę kolejna wojna o przestrzeganie pierwszego przykazania została wygrana. Do tekstu..
Załóżmy...
Adam Levick (30-10-2013)
Załóżmy rzecz całkowicie absurdalną, że izraelska telewizja pokazuje program, w którym izraelskie dzieci recytują wierszyki mówiące o Palestyńczykach, że to małpy i świnie. Jaka byłaby reakcja, gdyby ta fikcja była prawdą? Tak ohydny wyraz nienawiści wobec muzułmanów byłby słusznie krytykowany jako usankcjonowany przez państwo rasizm - oraz akt podżegania do nienawiści przeciwko Palestyńczykom - świat by się trząsł. Do tekstu..
Świat się ociepla, ale nie musimy wpadać w panikę
Bjørn Lomborg (30-10-2013)
Nasze rozmowy o klimacie zdominowane są przez strach i wizje końca świata. Mniej niż dziesięć lat temu film Ala Gore'a "Niewygodna prawda" pokazywał, jak poziom morza, podniesiony o 6 metrów, zaleje Florydę razem z Pekinem i Bangladeszem. Tak, to było przerażające. Nie miało jednak żadnej podstawy w rzeczywistości. Choć panika jest wspaniałym sposobem budzenia świadomości i zdobywania głosów, nie prowadzi jednak do mądrej polityki.  Do tekstu..
Meczet Hagia Sophia
Burak Bekdil (29-10-2013)
Jak brzmi ta nazwa? Dość podobnie do Meczetu św. Pawła w Londynie lub Meczetu św. Marka w Wenecji. Co znaczyłyby takie nazwy dla większości muzułmanów? Podbój i sprawiedliwość. Co znaczyłyby dla muzułmanów nazwy Synagoga Al-Aksa lub Kościół Sultanahmet? Porażkę i niesprawiedliwość. Do tekstu..
Tadeusz Mazowiecki
Andrzej Koraszewski (29-10-2013)
Zmarł jeden z najbardziej prawych ludzi obozu katolickiego, człowiek który nakazał otworzenie wrót warowni dla konia trojańskiego. Demokrata, dziedzic tradycji Andrzeja Frycza-Modrzewskiego i narzędzie w rękach graczy. Do tekstu..
Lewa dłoń boga
Lucjan Ferus (28-10-2013)
Kiedy poznaje się historię wielu odkryć naukowych, nietrudno odnieść wrażenie, iż jest to w dużym stopniu historia błądzenia myśli ludzkiej. Błądzenie umysłu, poszukującego niemalże po omacku prawdy o naszym świecie i o nas samych, zmagającego się z uwarunkowaniami narzuconymi przez naszą ułomną naturę, jak i kulturę w której żyjemy. Do tekstu..
Nauka jest w marnym stanie
Jerry Coyne (28-10-2013)
W najnowszym numerze "Economist" są dwa artykuły, które są lekturą obowiązkową nie tylko dla naukowców, ale dla przyjaznych nauce amatorów. Oba malują ponury obraz wiarygodności twierdzeń naukowych i tego, jak słaby jest nasz system osądzania ich przed publikacją. Do tekstu..
Jan Czochralski - Polak, który zmienił świat (27-10-2013)
Jan Czochralski z Kcyni to dziś najczęściej cytowany na świecie polski naukowiec, a jednak w Polsce niewielu o nim wie. W okresie stalinowskim pozbawiono go tytułu profesorskiego za współpracę z Wehrmachtem, umarł zaszczuty przez UB. Karierę zrobił przed wojną w Berlinie. Jego wynalazek zrewolucjonizował niemiecką kolej. Świat stał przed nim otworem. Henry Ford oferował mu stanowisko dyrektorskie w swoim laboratorium. Mimo tego w 1929 na zaproszenie prezydenta Mościckiego osiedla się w Polsce. Po wojnie jego metoda otrzymywania monokryształów stała się fundamentem przemysłu elektronicznego. 90% urządzeń półprzewodnikowych na świecie powstaje właśnie dzięki niej. Znaczenie wynalazku jest ogromne i wciąż wzrasta. Świadczy o tym fakt, że liczba publikacji naukowych odwołujących się do pracy prof. Czochralskiego w ostatniej dekadzie wzrosła niemal dwukrotnie, a liczba cytowań - niemal trzykrotnie. Sejm ustanowił 2013 rokiem Jana Czochralskiego. Do tekstu..
Dlaczego islam rodzi potwory?
Nicolai Sennels (27-10-2013)
Kulturowy i psychologiczny koktajl gniewu, niskiej samooceny, mentalności ofiary i podatności na wpływ, połączone z agresywnym i dyskryminującym stosunkiem do niemuzułmanów - to wszystko, wtłaczane do głów przy użyciu bólu, poniżania i przyprawiającego o zawrót głowy powtarzania niezliczonych wersetów Koranu, które niosą nienawiść i gniew - oto powody, dla których islam jest kolebką demonów. Do tekstu..
Pożytki z choroby
Jerzy Neuhoff (27-10-2013)
Zaznajomiłem się z dotąd mi nieznanym tygodnikiem "Idziemy" i w numerze z 22 września natknąłem się na artykuł Stefana Meetschena pod tytułem "Bóg faktycznie istnieje!" Po tytule, wybitym odpowiednio wielkimi czcionkami, od razu rzuca się w oczy fotografia Kurta Gödla wraz z dwunastoma wierszami zapisanymi tajemniczymi dość znakami, które przez autora artykułu nazwane zostały równaniem, choć żadnego znaku równości w nich nie ma. Do tekstu..
Ku nowej “teologii wyzwolenia”
Adam Levick (26-10-2013)
Howard Jacobson z mocą twierdził, że świat nigdy nie wybaczył Żydom swojej kolektywnej winy związanej z Holocaustem. Z moralnego punktu widzenia wydaje się jednak równie pilne uznanie, że progresywizm nie wybaczył Żydom sukcesu, jaki odnieśli głównie dzięki własnej wytrwałości i determinacji. Jest tak, jakby miano Żydom za złe, że wyłonili się z wielowiekowej słabości, by odkryć, iż wolni od jarzma europejskiego i arabskiego ucisku politycznego posiadają siłę duchową i kapitał kulturowy niezbędny nie tylko do przetrwania, ale do rozkwitu w stopniu przekraczającym najśmielsze wyobrażenia, zdradzając tym samym rolę ofiary, w jakiej zawsze ich umieszczano. Do tekstu..
We mgle
Jacek Tabisz (26-10-2013)
Współcześnie kościoły chrześcijańskie w Europie i Ameryce organizują bojkoty Izraela, ONZ wydaje więcej rezolucji na temat Izraela niż na temat wszystkich innych państw łącznie, na uniwersytetach studenci częściej dyskutują o Izraelu niż na temat reszty świata, zachodnia lewica wije się ze współczucia dla Palestyńczyków, szefowa unijnej dyplomacji, lady Ashton, poza Izraelem wydaje się nie widzieć reszty świata. Do tekstu..
Prześladowania mniejszości religijnych w Pakistanie (26-10-2013)
W czasach, kiedy powstał Pakistan, 11-12 procent populacji stanowili hindusi i sikhowie. W normalnych warunkach obecna liczebność społeczności hindusów i sikhów powinna wynosić ponad 10 i pół miliona; w rzeczywistości wynosi zaledwie trzy miliony, co stanowi zaledwie 1,5 procenta populacji. Do tekstu..
Nigeryjski dżihad
Radosław S. Czarnecki (26-10-2013)
Nigeria to najludniejszy kraj Czarnego Lądu, zajmujący niesłychanie ważkie miejsce w polityce, gospodarce i obrocie towarów nie tylko w zachodniej części kontynentu położonej (i związanej geograficznie) z Zatoką Gwinejską. Od pewnego czasu obserwujemy tam wojnę domową, której efekty będą miały wpływ na cały kontynent. Do tekstu..
Religia to instrument, tylko instrument
Mariusz Agnosiewicz (25-10-2013)
Sądzę, że główną dźwignią tego, co jawi się nam jako postęp moralny jest nauka i technika. Z jednej strony dzięki pewnym czysto pragmatycznym zmianom naszej rzeczywistości, systematycznie spada na znaczeniu walka o dobra, byt, zanikają sytuacje prowadzące do krzywdzenia innego człowieka. Religie i ideały nie mają na ten proces znaczącego wpływu. Do tekstu..
O religii i etyce w szkole. Odpowiedź dla Biura Rzecznika Praw Obywatelskich
Tomasz Kalbarczyk (25-10-2013)
Po publikacji mojego tekstu O nieporozumieniach wokół lekcji etyki, czyli dlaczego polska szkoła nie lubi filozofii zwrócono się do mnie z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o możliwie pełne zestawienie problemów związanych z organizacją lekcji religii i etyki w polskiej szkole oraz znane mi sposoby rozwiązywani tych problemów. Pozwoliłem sobie rozwinąć odpowiedź o postulaty pożądanych zmian, które są moim zdaniem niezbędne, by sytuację naprawić. Do tekstu..
O siedemnastoprocentowej „prawdzie katolickiej” (i nie tylko)
Henryk Wójcik (25-10-2013)
Chrześcijanie stanowią ok. 35 % ludności świata. Inne religie mają następujący procentowy udział w liczbie ludności naszej planety. Muzułmanów jest więcej niż katolików. Obecnie stanowią ok. 22% procent ludności świata. Hinduizm wyznaje 15% ludności. Buddyzm wyznaje 6% ludności. Bezwyznaniowców jest ok. 14%. Wszystkich wyznań religijnych jest podobno ponad 4000. Jakie wnioski można wyciągnąć z tego faktu? Do tekstu..
Skąd wzięły się mrówki (i ich zachowania społeczne)?
Jerry A. Coyne (25-10-2013)
Wiadomo już było od pewnego czasu, że mrówki wyewoluowały z osopodobnych przodków, ale związek między żyjącymi osami a mrówkami pozostawał niejasny. Wydaje się, że nowa praca Briana Johnsona i in. (jednym z autorów jest mój stary przyjaciel Phil Ward z UC Davis), opublikowana online w Current Biology, daje dość definitywną odpowiedź. Do tekstu..
Smoleńska mgła
Andrzej Koraszewski (24-10-2013)
I znów Polska zanurzona w smoleńskiej mgle. Tomasz Lis pisze w najnowszym "Newsweeku": "Macierewicz i jego "eksperci" doszczętnie się skompromitowali. Ich teorie podobnie. Jurek Owsiak krzyczy na swoim wideoblogu: "Panie Macierewicz, zostaw nas pan wszystkich k...a w spokoju!" Kolejny festiwal nienawiści Jarosława Kaczyńskiego w aranżacji Antoniego Macierewicza przesłania wszystko inne. Do tekstu..
Wybrane zagadnienia filozofii Williama Ockhama
Michał Haraburda (24-10-2013)
Spór o uniwersalia można przedstawić jako problem jedności w wielości, to znaczy, czy istnieje "coś" jednego co łączy tę wielość - i jeżeli tak, to czym ono jest? Inaczej mówiąc, co sprawia, że pojedyncze słowo ma taki, a nie inny zakres i odnosi się do wielu rzeczy? Powszechnie uważa się, że stanowisko Williama Ockhama jest podręcznikowym nominalizmem, zaś jego prace za wzór zasady ekonomii w myśleniu. Do tekstu..
“Nie istnieje żaden terror islamski”
Burak Bekdil (23-10-2013)
Jedną z ulubionych wypowiedzi pana Erdoğana jest jego słynne zdanie: "Nie istnieje żaden terror islamski". W 2010 r. satyryczna "gazeta" on Line, "Zaytung", sfabrykowała historyjkę, której wstępny akapit brzmi: "Twierdzenie Erdoğana, że 'Nie istnieje żaden terror islamski', złamało serca wielu islamskim organizacjom terrorystycznym. Jest tak przykre, że praca, jaką wykonujemy z takim mnóstwem poświęcenia, jest ignorowana przez premiera Turcji'". Do tekstu..
Przestańmy ciągle zmieniać czas (23-10-2013)
Rokrocznie w Polsce powtarzamy dwukrotnie ten sam rytuał, polegający na zmianie czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono 30 kwietnia 1916 r. w Rzeszy Niemieckiej i sojuszniczych Austro-Węgrzech. Manipulacja ta, wprowadzona w czasie trwania I wojny światowej miała skutkować oszczędnościami w zużyciu paliw kopalnych, które z oczywistych względów w warunkach wojennych były surowcami o znaczeniu strategicznym. Oczekiwania wielu Polaków są jednoznaczne - chcemy więcej światła dziennego po południu w okresie zimowym. Do tekstu..
"Nie można dowieść nieistnienia"
Jerry Coyne (22-10-2013)
Kiedy dyskusja toczy się o sprawach religijnych, rozmowa często urywa się wraz z twierdzeniem wierzącego: "Nie możesz dowieść nieistnienia". Oczywiście, rozumie przez to, co następuje: "Niezależnie od tego, jakie przytoczysz argumenty przeciwko Bogu, nie będziesz w stanie mnie przekonać - ani zresztą nikogo - że On nie istnieje. Jest tak ponieważ nie można dowieść nieistnienia czegokolwiek". Do tekstu..
W stronę państwa świeckiego
Mirosław Woroniecki (22-10-2013)
Ideały teokratyczne reprezentowane przez Episkopat Polski, którego członkowie nie przejmują się wyrażoną w Konkordacie i Konstytucji RP zasadą wzajemnej niezależności państwa i kościoła jak i śmiałe manifestowanie integrystycznych i ortodoksyjnych poglądów znajdujące poklask wśród części konserwatywno -narodowo-wyznaniowych ugrupowań politycznych przyczynia się do zaostrzenia i pogłębienia konfliktów społecznych i politycznych w Polsce. Do tekstu..
Palestyński przemysł skarg i żalów
Farid Ghadry (21-10-2013)
Czy kiedykolwiek mieszkaliście w kompletnie rozwalającym się i zarośniętym brudem domu, niemniej polecano wam, byście to ignorowali i zajęli się sprzątaniem domu sąsiada? Dla mnie jest to najkrótsze podsumowanie "Sprawy Palestyńskiej". Do tekstu..
Koniec liberalizmu
Sam Harris (21-10-2013)
Choć to liberałowie powinni wskazywać nam drogę wyjścia z szaleństw średniowiecza, to sprawiają, że sami stają się coraz bardziej nieistotni. Będąc racjonalnymi i tolerancyjnymi dla różnorodności, liberałowie powinni być szczególnie wyczuleni na niebezpieczeństwa religijnej dosłowności. Nie są. Do tekstu..
Korzyści netto z przewidywanej zmiany klimatu do 2080
Matt Ridley (20-10-2013)
Zmiana klimatu przyniosła jak dotąd więcej korzyści niż szkód i jest prawdopodobne, że będzie tak nadal przez większą część tego stulecia. Nie jest to jakaś szalona fantazja prawicowa; jest to consensus opinii ekspertów. Niemniej niemal nikt nie wydaje się o tym wiedzieć. Do tekstu..
Nagie biusty, przemoc i demokracja
Andrzej Koraszewski (20-10-2013)
Zaistniała na kilka godzin rzeźba radzieckiego żołnierza przypomniała na chwilę odległą już historię masowych gwałtów w czasach wojny. Żyjemy w czasach pokoju, więc dziś częściej gwałcą kapłani niż żołnierze. Kapłani również głoszą, że są strażnikami moralności danej od boga. Nic dziwnego, że nie tylko pomstują na nadmiar gołych ciał, ale również na nadmiar etyki. Do tekstu..
Skąd się biorą lapsusy arcybiskupa Michalika?
Jacek Tabisz (19-10-2013)
Trudno zatem dociec za co przepraszał arcybiskup Michalik i co w jego prywatnym słowniku oznacza słowo "lapsus". Sugerowanie iż za pedofilię uprawianą przez księży ponoszą winę raczej dzieci niż księża nie jest niczym nowym. Arcybiskup Michalik powiedział wprost to, co uważa spora grupa co bardziej fundamentalistycznych katolików. Do tekstu..
Fitna po polsku
Jan Wójcik (19-10-2013)
Podpalano meczet w Gdańsku. Tym razem winnych nie szuka się na skrajnej prawicy, a wśród obrońców zwierząt. Za "prowokowanie ich" imam z Gdańska obwinia muftiego z Muzułmańskiego Związku Religijnego. O co może chodzić w tej sprawie? Do tekstu..
Dialog bez dialogu
Paulina D. Gawrońska (18-10-2013)
Szukam odpowiedzi na pytanie. Znajduję odpowiedź. Odpowiedź rodzi kolejne pięć pytań. Czy to nie piękne, że znalazłam odpowiedź? Ponadto zyskałam jeszcze pięć tajemnic, które czekają na odkrycie! Choć wiem więcej niż przed zadaniem tego pytania, dowiedziałam się także, ile jeszcze nie wiem! Do tekstu..
New York Times propaguje alternatywną medycynę i dyskredytuje naukę
Jerry A. Coyne (18-10-2013)
"New York Times" jest jedną z nielicznych pozostałych gazet, która ma cotygodniowy dział nauki (i to dobry), ale na stronach opinii można przeczytać niekończące się peany o religii i dobroczynnych skutkach wiary, jak również krytykę ateizmu i samej nauki. Do tekstu..
Guy Sorman "Made in USA"
Piotr Napierała (18-10-2013)
Książka Sormana o USA nie ma ani jednej nudnej strony, m.in. dlatego, że Francuz skupił się na tym co USA i Europę, a tak naprawdę co dzieli USA i Francję. Pisze o dwóch narodach; konserwatywnym i liberalnym, którzy kłócą się w USA o Darwina i naturę zła, o historię i pomniki, a nie o sprawy ekonomiczne jak w Europie, o rozbuchanej amerykańskiej religijności oraz milionie innych spraw. Do tekstu..
Franciszek Superstar
Andrzej Koraszewski (17-10-2013)
Trudno o bardziej kompromitujące Kościół katolicki zjawisko, jak zachwyty katolików nad kolejnymi wypowiedziami papieża Franciszka. Dyskusji i artykułów o papieżu Franciszku mamy bez liku, ale jak dotąd tylko raz słyszałem kogoś, kto zauważył, że król jest nagi. Kiedy tylko papież powie coś, co dla każdego przyzwoitego człowieka jest oczywiste od stuleci, oklaskom, ochom i achom nie ma końca. Do tekstu..
Dzień dobry, chciałbym zerwać polisę
Robert Prochowicz (17-10-2013)
Co ma ze sobą wspólnego ksiądz katolicki i przedstawiciel handlowy firmy ubezpieczeniowej? Obaj mają za zadanie dbanie aby z "firmy" nie odchodzili "klienci". Obaj będą się starali wszelkimi sposobami zmienić decyzję "klienta", który chce odejść. Różnica między nimi jest taka, że ksiądz ma dużo, dużo łatwiej... Do tekstu..
Milcząca większość
Anna Salman (17-10-2013)
Naszą przestrzeń publiczną zapełniały i nadal zapełniają kobiety - widma, kobiety - wieszaki na ubrania, kobiety - paprotki, bez żadnych właściwości i bez prawa głosu, którego zrzekają się często w imię świętego spokoju. Za nas mówią inni, bo potrzeby i ambicje kobiet zostały już tak dawno zdefiniowane (w świętych księgach i ich wykładniach), że nawet nie ma o czym dyskutować. My pozostajemy bezgłośne i przezroczyste. Do tekstu..
Kreacjonizm i cenzurowanie ewolucji w szkole
Jerry Coyne (16-10-2013)
Walka z kreacjonizmem nigdy się nie kończy i nie skończy, jak długo istnieje wiara. Można by się jednak spodziewać, że kreacjonizm przynajmniej osłabnie w Wielkiej Brytanii, gdzie wiara religijna nie jest tak wszechobecna. Niemniej istnieją tam te obrzydliwe "szkoły wyznaniowe", zaaprobowane i finansowane przez rząd brytyjski, które nadal są redutą kreacjonizmu. Do tekstu..
Nowy dżihad - niebezpieczne zagrożenie porządku świata
Qanta Ahmed (16-10-2013)
Jako praktykująca muzułmanka chcę powiedzieć wyraźnie: żaden czyn nie jest bardziej nie-islamski niż zniszczenie życia ludzkiego. Żaden atak nie jest bardziej obraźliwy dla islamu (który uświęca wolną wolę) niż zmuszanie do wiary. Żadne prawo wojny w islamie nie jest bardziej pogwałcone niż obieranie za cel nieuzbrojonych mężczyzn, kobiet i dzieci. Do tekstu..
To nie jest zwyczajna przemoc
Sam Harris (16-10-2013)
Niezbędne jest zrozumienie, że normalni w innych kwestiach ludzie mogą zostać zainfekowani destruktywnymi wierzeniami religijnymi - ponieważ wierzenia rozprzestrzeniają się. I dopóki umiarkowani muzułmanie i świeccy liberałowie nie przestaną rozmywać winy za to zło będą częścią problemu. Do tekstu..
Wrocławski PSR i Wolnomyśliciele z Barnim przypominają historię Wrocławia
Jacek Tabisz (15-10-2013)
Mało kto wie o tym, że Wrocław był kolebką niemieckich ruchów wolnomyślicielskich. Dzięki wrocławskiemu oddziałowi Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, oraz Freidenker Barnim - już 19 października, o godzinie 10:00 odbędzie się się minikonferencja poświęcona żyjącemu w połowie XIX wieku Johannesowi Ronge, uważanemu przez wiele niemieckich organizacji świeckich za swojego patrona. Do tekstu..
Kiedy „Najwyższy Czas” mija się z prawdą
Piotr Napierała (15-10-2013)
Polska jest krajem w którym oponenci polityczno-ideowi w ogóle ze sobą nie rozmawiają, poprzestając na obelgach. Niestety dotyczy to często też "mojej" strony sporu, to znaczy strony zwykłego społecznego i ekonomicznego liberalizmu, której sprzyjam, a której przedstawiciele zamiast zbijać argumenty wolnorynkowych konserwatystów i nacjonalistów np. z "Najwyższego Czasu", poprzestają na mało oryginalnych stwierdzeniach, że to pismo "faszystowskie" itp. Do tekstu..
Baśń o siedmiu braciach
Ziemowit Ciuraj (15-10-2013)
Dawno, dawno temu, kiedy na niebie nad Europą widać było pośród chmur dobrotliwą, świetlistą twarz miłosiernego, wszechmocnego Stwórcy, w Parafii żył bogaty gospodarz, który miał synów o imionach Bój, Dój, Kuj, Pój, Rój, Żuj i siódmego, najmłodszego, dla którego nie potrafił znaleźć imienia. Do tekstu..
Badania potwierdzają bezpieczeństwo GMO
JoAnna Wendel (14-10-2013)
Twierdzenia, że GMO nie "są dostatecznie zbadane" są sztampą krytyków GMO, szczególnie popularną wśród zaangażowanych dziennikarzy. W odpowiedzi na to wyraźne niedoinformowanie zespół włoskich naukowców skatalogował i opracował podsumowanie osłupiającej liczby 1783 badań nad bezpieczeństwem oraz wpływem na środowisko żywności GMO. Do tekstu..
Homo sum
Stanisław Pietrzyk (14-10-2013)
Wraz z lawiną informacji spadającą na nas w tempie uniemożliwiającym jej przyswojenie z podobnie "lawinową" prędkością, mnożą się pytania, a obszary naszej niewiedzy rozprzestrzeniają się przed nami niczym panorama ukazująca się z kolejnego zdobytego szczytu a cel, jakim jest poznanie, oddala się jak punkt na horyzoncie z prędkością równą tej, z jaką się do niego zbliżamy. Do tekstu..
Nie rzucaj we mnie kamieniem, w który wierzysz
Wojciech Szczęsny (13-10-2013)
Jakiś czas temu oglądałem dyskusję jaką z ortodoksyjnym imamem toczyła pewna kobieta , która porzuciła islam. Jak można się domyślać ten ostatni perorował o szatanie, karze wiecznej i podobnych elementach każdej wiary. Kobieta spokojnie odpowiadała, z trudem przebijając się przez ten słowotok. W pewnym momencie powiedziała genialne zdanie: "Człowieku! Możesz wierzyć w co chcesz, nawet w kamień , ale nie rzucaj nim we mnie". Do tekstu..
Małżeństwa dzieci (13-10-2013)
Kiedy wideo 11-letniej Nady Al-Ahdal, w którym wyjaśniała, dlaczego ucieka przed przymusowym małżeństwem, rozeszło się jak burza, Nada błyskawicznie zdobyła sławę, a kwestia małżeństw dzieci w Jemenie wraz z tragicznymi nieraz tego konsekwencjami dostała się pod światła reflektorów. Poniżej podajemy fragment debaty z 16 września z Al-Jadid/New TV. Do tekstu..
List PSR w sprawie komendanta Karola Szwalbe (13-10-2013)
Nie widzimy związku między obecnością symboli religijnych w budynkach policji i wykrywalnością przestępstw. Nie zgadzamy się na realizację potrzeb religijnych policjantów z pieniędzy podatników ani w Radomiu, ani w innych jednostkach policji. W zaistniałej sytuacji postulujemy dokonanie kontroli w podległych Panu Komendantowi jednostkach i nakazanie, w razie potrzeby, przywrócenie stanu zgodnego z ustrojem Rzeczypospolitej jako państwa gwarantującego bezstronność w kwestiach światopoglądowych, który usiłował przywrócić komendant Karol Szwalbe w podległej mu jednostce. Do tekstu..
Testament plemnika
Marcin Kruk (12-10-2013)
Tyle się dziś mówi o prawie do życia od poczęcia, a dlaczego nie od wytrysku? Przecież poczęcie od wytrysku dzieli zaledwie chwila. Tak, znamienna chwila, chwila przepełniona dramatem, podczas którego rozstrzyga się los setek tysięcy ludzkich istnień. Tak, jajeczko jest jedno, czasem dwa, ale plemnik decyduje o różnorodności, to z plemnikiem związany jest boży plan, do każdego plemnika przywiązany jest boży planik, każdy plemnik ma swój potencjał. Do tekstu..
Założyciel EDL odchodzi z EDL
Jan Wójcik (12-10-2013)
Tommy Robinson, przywódca i założyciel EDL opuszcza swoją organizację z powodu zaniepokojenia "zagrożeniem ekstremizmem skrajnej prawicy". Wraz z nim odchodzi współprzywódca Kevin Caroll. EDL przez ostatnie lata organizowało na terenie Wielkiej Brytanii protesty przeciwko "radykalnemu islamowi". Teraz jego byli już przywódcy podkreślają, że chcą walczyć dalej z islamizmem, nie przy użyciu przemocy, ale za pomocą demokracji. Dotychczasowe działania ugrupowania nie wydają się im już skuteczne. Do tekstu..
II Kampania Ateistyczna trwa i dalej potrzebuje wsparcia! (12-10-2013)
W październiku pojawiły się pierwsze billboardy ateistyczne na rok 2013, co wywołało silną reakcję mediów i większe społeczne zainteresowanie ateizmem. Potrzebny jest dalszy dopływ środków. Potrzebujemy Waszego wsparcia! Nie ma chyba lepszej metody na wywalczenie miejsca w polskiej debacie społecznej dla ateizmu, niż unoszące się nad głowami mieszkańców naszych miast billboardy ateistyczne. Do tekstu..
Jaś w krainie atomów
Ryszard Bałczyński (11-10-2013)
Cząsteczki zderzały się o siebie i odskakiwały w różnych kierunkach. Niektóre uderzały o powierzchnię krzemu i odbijały się od niej.
Nagle Jaś zauważył, że z oddali nadleciała znacznie szybsza i mniejsza cząsteczka, która trafiła w pobliski atom krzemu. Pochłonął ją jeden z elektronów i gwałtownie przyspieszył, po czym zniknął. Zaraz jednak pojawił się w innym miejscu niedaleko zniknięcia, wyskoczył ze swojej orbity i poszybował w dal.
- Króliku, króliku, widziałeś to? - podekscytowany Jaś wskazał odlatujący elektron. - On zniknął i pojawił się obok! Do tekstu..
Polskie amazonki, sarmackie syrenki i wierzenia dawnych Polaków
Mariusz Agnosiewicz (11-10-2013)
W naszych kościołach jest wiele pozostałości kultu starożytnych Sarmatów. Moje ulubione relikty to wąż ...ukrzyżowany (są w Polsce świątynie z wężem na krzyżu i to niejedna!) albo Chrystus na drzewie życia. Jak się dziś powiada: jest to mistyczna wersja katolicyzmu. Najzabawniejsze wydanie tego czegoś to jeden toruńskich kościołów, gdzie dwie kobiety adorują drzewo życia - które było motywem centralnym dawnych wierzeń, na którym to zapewne już w późniejszym okresie wypierania dawnych wierzeń, doczepiono Chrystusa. I tak Chrystus wisi sobie "mistycznie" na drzewie życia. Do tekstu..
List PSR do Pani Minister Edukacji Narodowej (10-10-2013)
Od dnia 8 października cała polska opinia publiczna poruszona jest wypowiedzią abp Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który winę za molestowanie dzieci przez księży przypisał rozwodzącym się rodzicom i ich dzieciom. Jest to kolejna wypowiedź kompromitująca i stawiająca pod wielkim znakiem zapytania poziom moralny przedstawicieli Kościoła katolickiego. Do tekstu..
Ciemnogród w natarciu
Radosław S. Czarnecki (10-10-2013)
Kolejny reprezentant polskiej polityki daje popis swej ignorancji, dyletanctwa intelektualnego, sposobu myślenia rodem z ciemnogrodu, braku podstawowych informacji z historii, kultury, stosunków społecznych, religianctwa i mentalnego zaścianka czyli - niewiedzy, zacofania, obskurantyzmu, filisterstwa itd. Tym razem na forum Europejskiego Parlamentu. Do tekstu..
Autarkia jako koło zamachowe III Rzeszy
Mariusz Agnosiewicz (09-10-2013)
Góry Sowie w Sudetach stały się miejscem najambitniejszego projektu III Rzeszy. Od kiedy alianckie naloty zaczęły się dawać niemieckiemu przemysłowi we znaki w całych Niemczech zaczęły powstawać fabryki podziemne, wykorzystujące stare kopalnie lub drążące nowe. Kompleks w Górach Sowich nieopodal Wałbrzycha był największy - swoiste miasteczko wewnątrz gór, albo precyzyjniej: ośrodek przemysłowo-badawczy, gdyż taki był zapewne cel tego projektu, który dostał kryptonim RIESE czyli Olbrzym. Riese odnosił sie jednak do Karkonoszy Do tekstu..
Obojętność, Michalik i pokojowa nagroda Nobla
Andrzej Koraszewski (09-10-2013)
Plemienna solidarność z własnymi zbrodniarzami to tylko jeden z typów tego rodzaju skłonności. O podejrzanej solidarności czytamy znacznie częściej, czy to w przypadku wzajemnie kryjących się policjantów, czasem lekarzy, prawników czy urzędników, ostatnio najczęściej w związku z ujawnianiem pedofilii wśród księży. (Sama pedofilia księży zapewne jest zjawiskiem marginalnym, ale już wysiłek jej ukrywania obarcza praktycznie całą hierarchię Kościoła katolickiego oraz dużą część szeregowych kapłanów). Obojętni są współwinni, osoby czynie ukrywające przestępstwa są w efekcie współsprawcami. Do tekstu..
Globalne umiarkowane ocieplenie nie musi być katastrofalne
Matt Ridley (09-10-2013)
Bardzo niewielu dziennikarzy poinformowało, że przewidywane ocieplenie zostało obniżone w porównaniu do 2007 r. Z pewnością jest to warte podkreślenia! Można uważać, że nie zostało obniżone wystarczająco, by usunąć możliwość katastrofy, niemniej zostało obniżone. Znaczy to, że z pewnością istnieje możliwość, iż polityka wobec zmiany klimatu może dokonać więcej szkód niż zmiana klimatyczna. Do tekstu..
Twój Ruch, nasz problem, a jaka będzie przyszłość?
Mirosław Woroniecki (08-10-2013)
Zburzyliśmy partyjny beton zlepiony smoleńską krwią" tak zaczął Janusz Palikot swoje wystąpienie na niedzielnym kongresie założycielskim nowej partii o nazwie Twój Ruch powstałej na bazie dotychczasowego ugrupowania parlamentarnego Ruch Palikota, posiadającego obecnie w Sejmie RP 38 posłów tworzących najbardziej pracowity, ale i najbardziej kontrowersyjny klub poselski. Do tekstu..
"Ateizm, bardzo krótkie wprowadzenie" Juliana Bagginiego
Jacek Tabisz (08-10-2013)
Baggini zaczyna swoją książkę od tego, że nawet w stosunkowo laickiej Anglii ateizm jest odbierany jako coś mrocznego. Indoktrynacja religijna polegająca na tym, że "Bóg jest dobry" sugeruje wyraźnie, iż ci, którzy odrzucają jego istnienie muszą być jakoś tam źli, niepełni, a z pewnością jakoś tam przygnębieni. Do tekstu..
Wielkie Odczarowanie i niemałe rozczarowania
Mariusz Agnosiewicz (07-10-2013)
Atuty i błędy projektów odczarowania. Do wielkich krytyk religii możemy zaliczyć: Oświecenie, Marksizm, Modernizm-Nietzscheanizm oraz Postmodernizm. Karmiły się one historią jako źródłem materiału empirycznego i dowodowego. Każda wniosła coś nowego, ale i każda obarczona była innymi słabościami. Pokazuję obie strony, ale z naciskiem na słabości. Do tekstu..
Nauka kontra humanistyka, runda III
Steven Pinker (07-10-2013)
Sama możliwość syntetycznego zrozumienia spraw ludzkich, w którym wiedza z nauk ścisłych może dać wkład w humanistykę, bez przejmowania jej, jest dla Wieseltiera nie do pomyślenia. Poczynając od niesmacznego tytułu, jego artykuł przeradza się w paranoję, schodząc na pozycję, od której odcinam się wyraźnie, że nauka jest "wszystkim, co jest", że jest "wystarczającym podejściem do... wszechświata ludzkiego". Do tekstu..
Awantura na LSE o koszulki z “Jesus and Mo”
Jerry A. Coyne (06-10-2013)
W London School of Economics wybuchła kłótnia o swobodę wypowiadania się, kiedy członków Studenckiego Stowarzyszenia Ateistów, Sekularystów i Humanistów poinformowano, że zostaną usunięci z dorocznego Jarmarku dla Pierwszego Roku, jeśli nie zakryją swoich koszulek uznanych za "obraźliwe". Do tekstu..
Nienawiść z podręczników szkolnych
Tufail Ahmad (06-10-2013)
W artykule opublikowanym w gazecie "Dawn" dziennikarka Maheen Usmani opisała, jak fundamentalizm religijny i sponsorowane przez państwo obskuranckie podręczniki szkolne tworzą pokolenie młodzieży pakistańskiej, która bardziej identyfikuje się z islamem niż z Pakistanem. Do tekstu..
Racjonalizm, moralność i polityka
Andrzej Koraszewski (05-10-2013)
Czy istnieje jakikolwiek związek między racjonalnością i moralnością? Bez trudu można wskazać na związki między irracjonalnymi wierzeniami, lękami, obsesjami a zachowaniami amoralnymi. Sam racjonalizm to zaledwie metoda poszukiwania prawdy, która w nauce pozwala na przeprowadzanie kontrolowanych doświadczeń, na sprawdzanie i falsyfikowanie hipotez, co prowadzi do coraz lepszego rozumienia rzeczywistości. Do tekstu..
Powrót
Ziemowit Ciuraj (05-10-2013)
Nieskończona powierzchnia oceaniczna przywodzi na myśl pewne skojarzenia z Absolutem: doskonałym, nieograniczonym w żaden sposób Pierwszym Bytem, postulowanym przez filozofów, niezgłębionym i nieprzekraczalnym dla ludzkiej myśli. Jeśli takowy jest - a najpewniej jest tylko złudzeniem, jak horyzont, który potrafimy dostrzec, ale który w rzeczywistości obiektywnej nie istnieje. Do tekstu..
Proces Jiřígo D.
Sławomir Budziak (04-10-2013)
Kiedy czeski parlament na początku roku przegłosował nowelizację prawa o narkotykach i umożliwił stosowanie marihuany w celach leczniczych, pasowało to jak ulał do hołubionego u nas wyobrażenia o Czechach jako o kraju liberalnych obyczajów. Wszczęte z urzędu postępowanie sądowe w sprawie żartu z marihuaną w tle pasuje do tego obrazu Do tekstu..
Polski ambasador w brytyjskim kalifacie
Jan Wójcik (04-10-2013)
W trakcie muzułmańskiego miesiąca postu polska ambasada w Wielkiej Brytanii współorganizowała pokaz filmu "Polscy muzułmanie: niespodziewane spotkanie". Po pokazie ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków zaprosił widzów na kolację, jaką muzułmanie mają zwyczaj spożywać po całym dniu postu. Partnerem tego przedsięwzięcia była Cordoba Foundation, której głównym celem jest "promowanie dialogu i pokojowego współżycia kultur, idei i ludzi". Do tekstu..
Strategie przetrwania oraz kwestia wiary religijnej w Auschwitz
Piotr Mirski (03-10-2013)
Rzeczywistość społeczna w obozach koncentracyjnych była hierarchią nienawiści, pogardy i zniewagi. Im wyżej był człowiek w tej hierarchii, tym pewniejsze (tzn. bardziej przewidywalne, choć nie zawsze większe) były jego szanse na przeżycie. Jej jądrem byli muzułmani, istoty znajdujące najniżej w hierarchii, obiekty największej pogardy, na których w majestacie obozowego "prawa" można było wyładowywać najbardziej demoniczne ludzkie pragnienia. Do tekstu..
“Naciski selekcyjne” to metafora. Podobnie jak prawa fizyki
Jerry Coyne (03-10-2013)
Nie ma żadnych "nacisków" doboru narzucanych z zewnątrz na organizm. Tym, co się dzieje, jak wie każdy, kto przeszedł wstępny kurs ewolucji, jest to, że w danym środowisku pewne geny pozostawiają więcej swoich kopii niż inne, zazwyczaj z powodu wzrostu rozrodczości swoich posiadaczy. Do tekstu..
Piękna Madonna Hansa Franka
Mariusz Agnosiewicz (02-10-2013)
W 1940 Piękną Madonnę z Krużlowej przejęli ...naziści, Hans Frank umieścił ją w swoim gabinecie, a w latach 1942-43 Niemcy dokonują "niezwykle fachowej" restauracji figurki. Naziści dokonujący w czasie wojny pieczołowitej renowacji polskiej madonny - to wydarzenie z kategorii bez wątpienia cudownych. Do tekstu..
Rwanda- katolicyzm - przemoc (część III)
Radosław S. Czarnecki (02-10-2013)
Dwa teksty zatytułowane "Rwanda - katolicyzm - przemoc" oraz komentarze na forum dotyczące problematyki tam prezentowanej dały mi asumpt do napisania niniejszego uzupełnienia tych tekstów. Zwłaszcza, iż nad problemem mowy nienawiści i zagrożeniami jakie ona niesie pochylili się uczestnicy konferencji zorganizowanej w Warszawie we wrześniu 2013 roku pod auspicjami Rady Europy i przy współudziale Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji RP. Do tekstu..
Zlikwidujmy najpierw Pakistan
Petra Marquardt-Bigman (02-10-2013)
Utworzenie Pakistanu pociągnęło za sobą pojawienie się około 14 milionów uchodźców, a liczba ludzi, którzy stracili życie, waha się od kilkuset tysięcy do miliona. Kolejne wiele milionów zostało uchodźcami albo zginęło, kiedy nastąpił rozłam między Pakistanem Wschodnim i Zachodnim w 1971 r.; Pakistan od momentu stworzenia jest w stanie "wojny sam ze sobą", by "zachować to, co najcenniejsze w islamie'". Do tekstu..
Apologeci robią co w ich mocy, by uniknąć obwiniania islamu za masakry religijne
Jerry A. Coyne (01-10-2013)
Mimo że Anglia jest bardziej świecka niż USA, premier brytyjski wydaje się bardziej nawet skłonny do hołubienia religii - szczególnie islamu - niż prezydent amerykański i do przypisywania brutalności skrajnych islamistów wszystkiemu tylko nie religii. Do tekstu..
Obrona szczecińskiego logika przed dyskryminacją na tle religijnym
Ryszard Bałczyński (01-10-2013)
"Głos Szczeciński" z 17 września br. opisuje kuriozalne tępienie naukowca, którego poglądy nie zgadzają się z obowiązującą na uniwersytecie ideologią.
Ideologią obowiązującą na Uniwersytecie Szczecińskim jest katolicyzm. Dla przykładu, w 2010 r. Dziekan Wydziału Humanistycznego nagabywała swoich podwładnych w dość kategoryczny sposób do udziału w pielgrzymce i nakłaniała wykładowców do czczenia katastrofy smoleńskiej na zajęciach. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365