Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
175.790.258 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 809 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Istnienie staje się, nieporównywalnie bardziej interesujące, gdy poszerza się nasz horyzont doznań, uczuć i przemyśleń. I gdy praktycyzm życiowy nie ogranicza widzenia świata do perspektywy tego co własne, jednostkowe. Nie wstydźmy się marzeń. Ich najgłębszym sensem jest bowiem pobudzenie nas do działania. Człowiek czynu stara się kształtować swoje życie na miarę własnych tęsknot i pragnień skrystaliz..
« Społeczeństwo  
Założyciel EDL odchodzi z EDL
Autor tekstu:

Jeden z założycieli i obecny przywódca English Defense League odchodzi z ugrupowania w proteście przeciwko narastającej w EDL skrajnie prawicowej radykalizacji.

Tommy Robinson, przywódca i założyciel EDL opuszcza swoją organizację z powodu zaniepokojenia „zagrożeniem ekstremizmem skrajnej prawicy". Wraz z nim odchodzi współprzywódca Kevin Caroll.

EDL przez ostatnie lata organizowało na terenie Wielkiej Brytanii protesty przeciwko „radykalnemu islamowi". Teraz jego byli już przywódcy podkreślają, że chcą walczyć dalej z islamizmem, nie przy użyciu przemocy, ale za pomocą demokracji. Dotychczasowe działania ugrupowania nie wydają się im już skuteczne.

Pozostali czołowi członkowie grupy twierdzą, że EDL nie rozpadnie się z powodu odejścia Robinsona.

Jego decyzja to następstwo dyskusji z Quilliam Foundation. Ta organizacja z kolei została założona przez Maajida Nawaza, byłego członka radykalnego islamskiego ugrupowania Hizb ut-Tahrir. Sam Robinson wyjaśnia, że decyzję rozważał od dawna, chcąc odciąć się od radykalnego elementu w swoim ugrupowaniu. Już wcześniej w EDL dochodziło do podziałów, kiedy Robinson próbował oczyścić organizację ze skrajnej prawicy.

„Kiedy jakiś idiota podnosi ręce, w których trzyma obrazek meczetu z napisem 'bum!' i to wszystko jest w gazetach krajowych, to ja, kiedy odbieram dzieci ze szkoły, muszę znosić spojrzenia rodziców sądzących mnie po jego czynach" — uzasadnia swoją decyzję w wywiadzie dla BBC.
Twierdzi, że nie rezygnuje ze swoich celów: „I chociaż chcę przewodzić rewolucji wobec islamistycznej ideologii, to nie chcę prowadzić rewolucji przeciwko muzułmanom".

Quilliam Foundation jest zadowolona z decyzji Robinsona, który nie tylko opuszcza EDL, ale także przyłącza się do fundacji i ma nadzieję, że swoją energię zainwestuje teraz w krytykę islamizmu i jednocześnie w krytykę ekstremizmu skrajnej prawicy.

Maajid Nawaz to założyciel fundacji i autor książki „Radical", w której opisał swoją radykalizację studenta pakistańskiego pochodzenia i drogę do wyjścia z niej poprzez aktywne działanie w Pakistanie i egipskie więzienie. Dzisiaj oskarżany jest przez współwyznawców o „islamofobię", między innymi za krytykę udziału organizacji Cordoba Foundation w promowaniu islamskiego radykalizmu.

Deklaracje przywódców EDL przyjmowane są przez obserwatorów z rezerwą. Oczekiwaliby odwołania przez nich negatywnych wypowiedzi pod adresem islamu. Jednak tandem dwóch byłych „ekstremistów" (Robinson i Carrol kontra EDL) stojących po przeciwnych stronach tej samej barykady może stanowić ciekawą ofertę i uwiarygadniać się wzajemnie, chociaż dla swoich byłych kolegów pozostaną zapewne zdrajcami.

Na tle tej decyzji histeryczne zarzuty mediów jakie pojawiły się masowo po zamachu Adersa Breivika w Oslo, przyrównujące Robinsona do Breivika, ujawniają głębokie niezrozumienie problemu i posługiwanie się myślowymi kliszami przez politycznie poprawnych dziennikarzy.

Źródło: www.bbc.co.uk

Tekst opublikowany zarówno w portalu Euroislam jak i w Racjonaliście.

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (4)..   


« Społeczeństwo   (Publikacja: 12-10-2013 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Jan Wójcik
Redaktor naczelny portalu Euroislam.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 16  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 1  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Bóg wraca do Wielkiej Brytanii. Ale który?
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 9336 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365