Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.732 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest jak robaczek świętojański, potrzebuje ciemności, żeby błyszczeć"
Przegląd wyników wyszukiwania

Przykłady zjawisk o charakterze heterodoksyjnym wśród Świadków Jehowy
Dariusz Kadulski (31-01-2014)
Po śmierci założyciela Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Pisma Świętego, Charlesa Taze Russella, nowym prezesem wybrany został J.F.Rutherford, który rozpoczął gruntowne zmiany doktrynalne organizacji. Rutherford ogłosił, że "królestwo zaczęło funkcjonować" w 1914. W konsekwencji doszło do buntu 4 z 7 członków zarządu. Nowemu prezesowi zarzucono wprowadzenie autorytarnych rządów i deformacje doktrynalne. Ruthefordowi udało się jednak usunąć opozycję z zarządu. Zmiany doktrynalne doprowadziły do rozłamu wśród Badaczy Pisma Świętego na russelitów i rutherfordystów. W ten sposób w roku 1931 na pobojowisku ruchu Badaczy wyłoniła się nowa prężna sekta: Świadkowie Jehowy. Pozbawieni istniejącej już struktury i środków russelici nie odnieśli tak dużego sukcesu. Do tekstu..
Dług
Marek Chlebuś (30-01-2014)
Kredyt zniewala nie tylko jednostki, ale i władze publiczne, a przecież to one, i tylko one, gwarantują tego kredytu moc, bo gdyby nie oddały bankom monopolu kreacji pieniądza i nie ochraniały go, gdyby nie sankcjonowały mocy rynków finansowych, nie nakręcały zadłużenia, nie stały na straży nadzwyczajnych uzurpacji instytucji finansowych, byłyby te banki i te giełdy zwykłymi firmami, jednymi z wielu, a ich roszczenia do władz miałyby raczej charakter próśb niż żądań. Tak jednak nie jest. Jest zgoła odwrotnie: nasze rządy bardziej się liczą z instytucjami finansowymi niż tamte z nimi. Do tekstu..
O gender, ateizmie i Dobrej Drodze
Piotr Warchocki (29-01-2014)
Człowiek jest istotą społeczną i w grze społecznej tak biernie jak i czynnie uczestniczy. Teraz co konkretnie widzą dzieci i młodzież? Różne rzeczy - jedni kult maryjny, z którego wziął się paradygmat dziewicy i dziwki i cały problem seksu przedmałżeńskiego, drudzy spartan i ich z jednej strony waleczność, a z drugiej dehumanizację (nawiasem mówiąc to obok 300 spartan było sporo periojków, równie dzielnych i walecznych, ale oni w zbiorowej świadomości nie mieli możliwości się zapisać) lub rzymskich legionistów, a stąd narodził się współcześnie faszyzm, a z niego szowinizm i totalitaryzm. Do tekstu..
Księgi parafialne na iPadzie i co z tego wynika
Robert Prochowicz (28-01-2014)
Wszyscy obecnie przenoszą się do "chmur obliczeniowych", znacznie ułatwiając życie hakerom i służbom informacyjnym. Kościół póki co unika "chmur". Producent mFary nie przewidział internetowego łączenia się iPada z komputerem czy też z jakimś serwerem baz danych rezydującym "w chmurze obliczeniowej". Jest to zgodne z zaleceniami dokumentu z 2009 "Ochrona danych osobowych w działalności Kościoła katolickiego w Polsce" będącego wspólnym dziełem GIODO oraz Episkopatu. W dokumencie tym znalazła się mianowicie informacja, że wielu zagrożeń można uniknąć jeśli urządzenia informatyczne, na których przechowuje się dane osobowe parafian nie są podłączone do internetu. Do tekstu..
Druga Polska Edwarda Gierka - anatomia upadku
Mariusz Agnosiewicz (27-01-2014)
Wraz z upadkiem Gomułki narodził się wyjątkowy, następnie zdeformowany historycznie projekt zastąpienia w Polsce realnego socjalizmu - socjalizmem narodowym. Brzmi groźnie, nieprawdaż? To jedna z przyczyn owej deformacji. Projekt utrzymał się przez 10 lat, a zakończył się nie tak jak głosi zwycięska historiografia - bankructwem ekonomicznym i buntem społecznym, lecz operacją zagranicy: wojną psychologiczną i ekonomiczną. Niniejszy tekst jest rekonstrukcją tego procesu oraz próbą odpowiedzi na pytanie, jak doszło do tego, że trzydzieści lat - dosłownie: trzy dekady - po obaleniu Gierka od roku 2013 mówi się już o "Gierkomanii" w Polsce. Do tekstu..
Wojna Stefana Wyszyńskiego z Towarzyszem Wiesławem
Mariusz Agnosiewicz (26-01-2014)
Wbrew propagandowej wersji Kościoła, działalność Jana Pawła II nie była kontynuacją linii Stefana Wyszyńskiego, lecz zerwaniem z nią. Tuż przed śmiercią Wyszyńskiego doszło do zadrażnienia na linii Watykan-polski Episkopat. Wyszyński wzywał do rzetelnej pracy i zakończenia strajków, podczas kiedy Wojtyła chciał wywołać ogień społeczny, który zdmuchnie PRL. Polska Gierka była bowiem w dużej mierze efektem jego zwycięskiej wojny z Gomułką. Dzięki tej wojnie, której centralnym wydarzeniem były obchody tysiąclecia chrztu Polski, dostał dumny przydomek Prymasa Tysiąclecia. Oto zarys owej wojny, która doprowadziła do transformacji PRLu. Do tekstu..
Najtrudniejszy język świata?
Monika Nawracka (25-01-2014)
Język, kultura oraz myślenie są nierozerwalnie połączone ze sobą. Determinują całe doświadczenie. Nawet sny. Doskonale opisał ten fenomen Michał Głowiński. Przyśniło mu się spotkanie z farmaceutką, podczas którego zapytał "czy jest Cortazar?". W odpowiedzi usłyszał "Cortazaru nie ma". I w całej przywołanej historii nie chodzi o błąd i wątpliwość - Cortazara (pisarza) czy Cortazaru (leku na przykład), ale o końcowe pytanie "Czy sen ten mógłby się przytrafić komuś, kto mówi językiem nieznającym kategorii męskoosobowości? Do tekstu..
Huig de Groot - świeckie polis i krawędzie czasu
Jerzy Kolarzowski (23-01-2014)
Grocjusz uznawał prawo naturalne za fundament władzy zwierzchniej i ostatecznego arbitra wszelkich ludzkich sporów. Prawo to wszczepione jest nam przez rozum, podlega mu nawet sam Bóg. Ludzie nie zawsze przestrzegają prawa naturalnego, wtedy gdy rozum nie w pełni zawiaduje ich zachowaniem. Celem systemu prawnego jest skutecznie zastępować rozum, gdy ludźmi kierują nierozumne motywy. Wywodzący się ze zwolenników Arminiusa holenderski prawnik jest dziś uważany za "ojca" prawa międzynarodowego, które według niego powinno się opierać na zasadach racjonalizmu i humanizmu. Do tekstu..
Nie taki Polak straszny…, czyli socjolodzy o czarnym autostereotypie
Szymon Łucyk (22-01-2014)
Jesteście lepsi niż wam się wydaje. "Polskie piekiełko" to mit medialny. Na tym, że uważamy się za gorszych niż jesteśmy, obarczonych jako społeczeństwo wymyślonymi lub przerysowanymi wadami - wielkie koncerny od lat robią świetne interesy w Polsce. Dlatego mediom mainstreamowym tak zależy na tym, by wdrukowywać nam czarny autostereotyp. Ukazała się ważna publikacja demaskatorska. Do tekstu..
Jak Watykan utopił milion dolarów w badaniach nieistniejących komórek
Mariusz Agnosiewicz (21-01-2014)
Watykan wyłożył na badania nad komórkami macierzystymi nieembrionalnego pochodzenia milion dolarów. Według J. Neuhoffa był to "krok we właściwym kierunku". Trudno zgodzić się z tą opinią. Mamy tutaj najgorsze cechy Kościoła: zachłanność połączoną z religijnym ideologizowaniem nauki. Benedykt XVI postanowił zostać potentatem branży biotechnologicznej, mogącym dyktować warunki przyszłej rewolucji w medycynie. Cała afera zakończyła się jego dymisją. Do tekstu..
Biblistyka inaczej
Krzysztof Sykta (20-01-2014)
W przypadku Ewangelii redaktorzy - tłumacze nie są zgodni nawet co do najbardziej prozaicznych elementów: jak nazywał się Jezus i z jakiego miasta pochodził. Na pierwszy rzut tego nie widać, ponieważ we wszystkich przekładach czy to polskich czy angielskich takie rozbieżności są rugowane a odmienne nazwy ujednolicane. W ewangelii Marka bohater zwie się Jezus Nazareński. W ewangelii Mateusza, Jana i w Dziejach: Jezus Nazorejczyk! Do tekstu..
Paradoks
Jerzy Neuhoff (20-01-2014)
W książce "Wielki Zegar Wszechświata", jej autor, Edward Dolnick, przedstawia interesujący paradoks. Otóż, w wiekach XVI i XVII, rozwój nauki następował równolegle z rozwojem dwóch ważnych narzędzi badawczych, teleskopu i mikroskopu. Oba te przyrządy pomogły bliżej rozpoznać strukturę naszej części Wszechświata, jeden w skali makro, drugi mikro; można powiedzieć, że nauka przyspieszała rozwój narzędzi badawczych, a narzędzia - rozwój nauki. Do tekstu..
Tak zwany podbój Kosmosu
Ziemowit Ciuraj (19-01-2014)
Kosmiczna przygoda Ziemian, która rozpoczęła się wraz z wysłaniem na orbitę w roku 1957 przez Związek Radziecki pierwszego sztucznego satelity Sputnik-1, od swego zarania posiadała charakter militarny. Fundamenty kosmicznej technologii rakietowej stworzył zespół hitlerowskich naukowców kierowanych przez Wernhera von Brauna a poszczególne etapy "podboju" Przestrzeni w okresie powojennym wyznaczały jednocześnie kolejne fazy zimnowojennej rywalizacji dwóch mocarstw, aspirujących do roli światowego hegemona. Do tekstu..
O empatii
Piotr Warchocki (18-01-2014)
Hume wyraził następujący pogląd: "żadna z cech ludzkiej natury nie jest bardziej godna uwagi, zarówno w samej swej istocie, jak i w konsekwencjach jakie rodzi, niż skłonność do odczuwania współczucia w stosunku do innych, do uzyskiwania na drodze porozumiewania się informacji o skłonnościach czy uczuciach, jakkolwiek byłyby one odmienne lub sprzeczne z naszymi" Do tekstu..
Szarlatani III RP
Mariusz Agnosiewicz (16-01-2014)
W czasie stanu wojennego, kiedy rozwinął się polski New Age, guru polskich astrologów politycznych "przewidział", że następcą Jana Pawła II będzie Niemiec, po nim Murzyn, a później będzie już koniec papiestwa. Ten ostatni miał zostać papieżem w 2013. Kardynał z Ghany, Kodwo Appiah Turkson, był znany jako papabili jeszcze przed konklawe i był z tej samej partii, co Wojtyła i Ratzinger. W 2011 wydał dokument w którym w imieniu Watykanu opowiada się za finansową globalizacją i stworzeniem rządu światowego. Rok później wezwał do walki z islamem w Europie, eskalując niepotrzebne śmierci chrześcijan w krajach muzułmańskich. W czasie konklawe coś poszło nie tak i partia Wojtyły straciła władzę na rzecz opozycji na czele której stał Bergoglio, znany dziś jako Franciszek. Do tekstu..
Jak powstał ludzki język?
Olgierd Żmudzki (15-01-2014)
W 1866 roku Paryskie Stowarzyszenie Językoznawcze w swoim statucie stanowczo odmówiło przyjmowania kolejnych prac dotyczących badań nad pochodzeniem języka. Argumentowano, że jest to niepoważny problem, który "przyciąga szaleńców i fantastów". Mimo tego faktu dyskusja nad powstaniem ludzkiego języka toczy się z różnym nasileniem do chwili obecnej. Zwróćmy teraz uwagę na dwie zasadniczo różniące się w tej sprawie koncepcje. Do tekstu..
Polscy romantycy byli pionierami współczesnego sceptycyzmu
Mariusz Agnosiewicz (14-01-2014)
Polscy romantycy utworzyli Koło Sprawy Bożej poprzez które głosili nadejście nowej epoki bez zinstytucjonalizowanych religii. W Paryżu aktywnie zwalczali ówczesną pseudo- i paranaukę jak rasowi współcześni sceptycy. Mickiewicz zorganizował doświadczalny seans spirytystyczny, po którym zaatakował cały spirytyzm jako komiczną szarlatanerię - której ulegały najwybitniejsze umysły tamtej epoki. Zygmunt Krasiński rozpracował i ośmieszył najsławniejszego ówczesnego parapsychologa - Daniela Dunglasa Home. Gdy spirytyzm podbił całą Europę, w szczególności Francję, polski przywódca spirytyzmu został zamknięty na oddziale dla obłąkanych, aż przyznał, że rozmowy z duchami wymyślił i przeprosił za swe oszustwo. Do tekstu..
Danger! Mother gender! albo dogmat kastracyjny
Paulina Gawrońska (13-01-2014)
- Chodzi nago po mieszkaniu; - Głośno i wyraźnie informuje o tym, że ma okres, lub (to zależy od okoliczności) wrzeszczy , gdy ma PMS; - Tłumaczy swoim dzieciom (płci męskiej), co to jest period i na czym polega cykl miesięczny u kobiet; - Wnosi na trzecie piętro drewno do kominka; - Spluwa dalej niż facet, który ją tego nauczył etc., etc... Ale po kolei i od początku. Do tekstu..
Nacjonalizm i patriotyzm – obawy, mity, szanse
Filip Nowak (13-01-2014)
Przyjęło się, że środowiska patriotyczne uważają państwo polskie czy naród polski za lepszy i ważniejszy od innych. Wzbudza to wtedy dystans osób, które uważają, że nie istnieją żadne przesłanki do tego, żeby stwierdzić, że ktoś jest lepszy lub ważniejszy od kogoś innego ze względu na przynależność państwową czy narodową. Ten dystans jest uzasadniony, ale przesłanki są nieprawdziwe. Do tekstu..
PSR musi się zradykalizować – polemika z Mariuszem Agnosiewiczem
Zbigniew P. Szczęsny (13-01-2014)
Moim zdaniem PSR stoi przed ogromnym wyzwaniem - jeśli nie chce się zatrzymać na etapie swoistego klubu obsługującego potrzeby towarzysko-dyskursywne swoich członków i przyjaciół musi się koniecznie zradykalizować i jednoznacznie określić jako stowarzyszenie ateistyczne. Co więcej - rozpoznając warunki wyznaczone przez współczesną rzeczywistość medialną - PSR powinien zacząć czerpać z doświadczeń organizacji ekologicznych, które szybko pomnożyły społeczne poparcie i liczbę aktywistów za sprawą świetnie zorganizowanych, niejednokrotnie brawurowych akcji bezpośrednich prowadzonych czasem nawet na granicy prawa. Do tekstu..
Kultura czyni wolnym
Piotr Mrok (12-01-2014)
Kultura chrześcijańska i w ogóle religijna, to jeden z tych ciągle mnie zadziwiających tworów człowieka. Z pozoru tak absurdalna, sprzeczna wewnętrzne, pełna kłamstw, oparta na strachu, a jednocześnie posiadająca tę, można rzec "cudowną" moc do jednoczenia ludzi. Nieważne czy chodzi o wspólną modlitwę, śpiewanie kolęd, czy też krucjatę. Po prostu ludzie religijni potrafią robić coś razem, nieważne czy dobrego, mądrego, głupiego, złego, ale razem. Do tekstu..
Homeopatia przyszła z cholerą
Mariusz Agnosiewicz (11-01-2014)
Homeopatia stała się fatum Romanowów. Twórca homeopatii wywodził się z loży skupiającej sieroty po Napoleonie. Homeopatia uderzyła w Rosję z Zachodu, niesiona przez lekarzy z krajów rozbitej kilka lat wcześniej koalicji napoleońskiej: Saksonii, Polski i Francji. W tym samym roku w którym z południa uderzyła pandemia cholery przywleczona z Kalkuty. W 1831 Powstanie Listopadowe było zdecydowanie drugorzędnym problemem caratu. Do tekstu..
Księga Konstytucji z 1723 roku i jej pryncypia etyczno-filozoficzne
Michał Gadziński (09-01-2014)
Masoneria jest organizacją bardzo tajemniczą i (co za tym idzie) nader fascynującą. W historiografii nietrudno spotkać się tak z czarną legendą wolnomularstwa, jak i z jego białą legendą. Zgłębianie różnych mniej lub bardziej wydumanych historii na temat masonerii może być bardzo ciekawe, znacznie ciekawsze jednak jest - moim zdaniem - zgłębianie tego, jaka masoneria była (i jest) naprawdę. Do tekstu..
Dementi, dementi...
Jerzy Neuhoff (08-01-2014)
Podano do wiadomości, że Watykan głosem swego rzecznika zdementował informacje, jakie zamieściły włoskie gazety o zmianie stosunku obecnego papieża do homoseksualizmu. Papież mówił wówczas, że związki homoseksualne "stanowią dzisiaj nowe wyzwania", które - jak przyznał - są czasem wręcz trudne do zrozumienia. Zdaniem papieża dzieciom z takich związków nie należy "podawać szczepionki przeciwko wierze". Do tekstu..
Neorenesans kontra Nowe Średniowiecze
Mariusz Agnosiewicz (07-01-2014)
Ruch wolnomyślicielski jest dzieckiem ruchu braci polskich i unitarianizmu. Jest wynikiem kilkuwiekowej ewolucji liberalnych nurtów religijnych, które doprowadziły do logicznego końca swój proces sekularyzacji, by następnie wesprzeć analogiczny proces reszty religii i kościołów. Dlatego dla racjonalistów znacznie ważniejszy jest współudział w procesach racjonalizacji i humanizacji wierzeń religijnych niż w eskalacji podziałów religijnych w społeczeństwach. Ruch humanistyczny był udanym produktem sekularyzacji religii w niewielkiej skali. Czy jesteśmy świadkiem rozpoczęcia projekt na znacznie większą skalę? Do tekstu..
Skarb stepowego barona
Witold Michałowski (06-01-2014)
Sensacyjne wiadomości o ukrytym gdzieś w stepach Mongolii skarbie, barona Romana von Ungern Sternberga zaczęły pojawiać się w polskich gazetach już dawno. "Bóg Wojny", mianowany przez bogdo-gegena - teokratycznego władcę Mongolii - "chanem", zamierzał rozprawić się z komunistami przy pomocy sfederowanych ludów Azji. Sam, jako bałtycki Niemiec należał do jednej z najstarszych arystokratycznych rodzin Europy, odnotowanych na poczesnym miejscu w Almanachu Gotajskim. Do tekstu..
Eutyfron Platona – analiza zjawiska religijności
Michał Gadziński (05-01-2014)
Jednym z wczesnych dialogów Platona jest Eutyfron. Głównym jego tematem jest natura pobożności, a występują w nim Sokrates oraz tytułowy Eutyfron, człowiek posiadający dużą wiedzę na tematy religijne, najprawdopodobniej kapłan. Obaj zdążają do Aten, aby stanąć przed sądem. Sokrates udaje się na swój własny proces, na którym to wygłosi sławną Obronę. Mentor Platona oskarżony został bowiem, przez mało znanego Meletosa, działającego najpewniej na czyjeś zlecenie, o psucie młodzieży i uznany za zagrożenie dla ateńskiego porządku publicznego. Do tekstu..
Postanowienia noworoczne
Filip Nowak (02-01-2014)
Dawno temu, kiedy miałem kilkanaście lat, eksplorując ukradkiem garderobę rodziców, odnalazłem w kartonowym pudle pomiędzy starymi zdjęciami i pustymi albumami lekko wymiętoszoną, ale nową książkę z kolorową, atrakcyjną okładką. Książka okazała się pierwszą napotkaną w moim życiu typową przedstawicielką literatury biznesu i sukcesu - poradnikiem JAK ŻYĆ, do pomocy samemu sobie w kilku prostych krokach. Kiedy byłem młodszy podszedłem do takiej książki bezkrytycznie i to chyba dobrze, bo z przesadnym dystansem nadal dzieliłaby losy opuszczonych albumów. Do tekstu..
Zakład Biernackiego
Paweł Biernacki (01-01-2014)
Zacny Paskalu, dzielnieś w pocie czoła zakład
Twego imienia zadał wdzięcznej potomności
W paragon z Tobą wchodzić nie śmiem, rzecz niełatwa
Aliści myśl Twą rad bym wytłumaczyć prościej Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365