Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.041.505 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 290 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza jest energią naszych czasów, ropą naftową naszego pokolenia.
Przegląd wyników wyszukiwania

Kto rządzi Polską?
Andrzej Koraszewski (31-01-2012)
Jerzy Giedroyc napisał kiedyś, że Polską rządzą dwie trumny - Piłsudskiego i Dmowskiego. Po lekturze artykułu Cezarego Łazarewicza w "Polityce" ("Współczynnik ukikowienia", Polityka nr 4 (25.01-31.012012) można dojść do wniosku, że Polską rządzą dwie ulice - Kopernika i Ordynacka. Na ulicy Kopernika w Warszawie przez kilka dziesięcioleci mieściła się siedziba Klubu Inteligencji Katolickiej, na Ordynackiej była siedziba Zrzeszania Studentów Polskich. Do tekstu..
Pete Enns, BioLogos i Adam i Ewa: dlaczego akomodacjonizm nie działa
Jerry Coyne (30-01-2012)
Choć podziwiam szczere przyznanie Ennsa, że chrześcijanie ewangelikańscy muszą uporać się z nauką, ucieka on od najważniejszej kwestii: konsekwencji, jakie rozbicie Starego Testamentu jako dosłownego dokumentu ma dla wiary chrześcijańskiej, oraz powodów, dla których mamy akceptować Stary Testament jako metaforę, ale Nowy Testament jako dosłowność. Do tekstu..
Ile nas kosztuje Kościół?
Teresa Jakubowska (30-01-2012)
Nikt nie zna precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Pozostają szacunki. Tym bardziej oburzył mnie artykuł z 21 października 2011 na portalu Money.pl "Policzyliśmy ile zarabia Kościół" mający pretensje do kompletności. Autor Andrzej Zwoliński podliczył i podał we wprowadzającym w błąd tytule - 3 mld zł. rocznie, w tym 1,22 mld z tacy! Niemal grosze. Do tekstu..
Świeckość w odróżnieniu od religii łączy, a nie dzieli
Anisz Mondal (29-01-2012)
Historia nie wybacza nikomu. Dzisiaj Pakistan płonie. My nie możemy się spalić. Ludzie w Bangladeszu nie chcą religii państwowej, ale państwa świeckiego, wolnego od wszelkiego rodzaju dyskryminacji. Do tekstu..
Ponad wszelką wątpliwość?
Richard Dawkins (29-01-2012)
W sądzie, powiedzmy podczas procesu o morderstwo, ława przysięgłych ma zdecydować - ponad wszelką wątpliwość - czy oskarżony jest winny, czy niewinny. W wielu miejscach, włącznie z 34 stanami w USA, werdykt "winny" może pociągać za sobą egzekucję. Znane są liczne wypadki, w których późniejsze dowody, nieznane w czasie procesu, szczególnie dowody z DNA, poddawały w wątpliwość werdykt winy, a w niektórych przypadkach prowadziły do pośmiertnego uniewinnienia. Do tekstu..
Nazwać nienazywalne
Kenan Malik (28-01-2012)
"Jeśli założysz rynek dla oburzenia, musisz oczekiwać, że wejdą na niego wszyscy. Teraz każdy chce powiedzieć: 'Moje uczucia są bardziej zranione niż twoje'". Im bardziej decydenci pozwalają ludziom na bycie obrażonymi, tym więcej ludzi chwyta okazję, żeby czuć obrazę. Prowadzi to do zachęcania grup interesu i wzrostu konfliktów sekciarskich.  Do tekstu..
Wstrząśnięty do głębi
Eric MacDonald (28-01-2012)
Karen Armstrong raz jeszcze wstąpiła w szranki w obronie religii, mówiąc nam w dość ckliwym tonie, że nasze uprzedzenia wobec islamu zostaną wstrząśnięte wystawą w British Museum o Hadż, pielgrzymce do Mekki, którą muzułmanie powinni odbyć przynajmniej raz w życiu. Mówi nam, cała podekscytowana, jak pokojowi i tolerancyjni są muzułmanie. Do tekstu..
Wyrażenie, które najbardziej złości wierzących
Jacek Tabisz (27-01-2012)
Czy nie obrażają tych wszystkich bogiń i bogów ci, którzy tak dobrze wiedzą, co owe byty (o ile są bytami) tak bardzo obraża? Ja bym się na przykład gniewał, gdyby ktoś wiedział lepiej niż ja, co mnie złości, a co cieszy. Tym bardziej bym się gniewał, gdybym cały wolny czas spędzał na tworzeniu nudnych światów, w którym największą nagrodę ma ten, co nic nie robi, lecz patrzy w moją stronę. Do tekstu..
Rozum i życie
Caden O. Reless (27-01-2012)
Nie zgadzam się ze słowami redaktora Marcina Króla, który w jednym z najnowszych swoich tekstów dla "Dziennika Gazety Prawnej" utrzymuje, że "logika zabija życie", a "racjonalny świat byłby nie do zniesienia". Mój sprzeciw dotyczy przede wszystkim tej części argumentacji autora, w której przeciwstawia on "nieracjonalny" i pozytywnie nieokiełznany żywioł życia - rozumowi. Do tekstu..
Jak znika wolność
Nick Cohen (27-01-2012)
W czwartek ukazała się moja nowa książka You Can't Read This Book: Censorship in an Age of Freedom. Jeden z krytyków skarżył się, że zbyt ostro krytykuję ludzi o liberalnym nastawieniu za ich tchórzostwo. Nie wydawał się wątpić, że istotnie trzymają język za zębami ze strachu przed przemocą, oskarżeniem o islamofobię albo inny rodzaj religijnego uprzedzenia, ale uważał, że należy unikać tego tematu. Przykro mi, ale nie mogę. Do tekstu..
Dziecko niechrzczone w relacjach rówieśniczych
Katarzyna Kankowska-Filipiak (27-01-2012)
Funkcjonowanie dziecka w szkolnych i pozaszkolnych relacjach rówieśniczych budzi w rodzicach pewne obawy odnośnie niechrzczenia dziecka. Szereg wątpliwości budzi kwestia tego, czy dziecko bez chrztu nie zostanie odrzucone przez najbliższe jemu środowisko, w którym dochodzi do wszechstronnego rozwoju społecznego oraz szeroko pojętej socjalizacji. Do tekstu..
Dysfunkcjonalność Ameryki: nierówność dochodów, religia i ewolucja
Jerry Coyne (26-01-2012)
W wygłoszonym wczoraj orędziu o stanie państwa prezydent Obama położył nacisk na nierówność dochodów w Ameryce, gdzie wiele bogactwa jest w rękach nielicznych, a wielu żyje w biedzie. Chociaż jesteśmy stosunkowo bogatym narodem w kategoriach produktu krajowego brutto na głowę, jesteśmy także jednym z krajów z największymi nierównościami na świecie. Ta nierówność wzrastała w USA przez kilka dziesięcioleci. Do tekstu..
Suwerenność, teorie federalizmu i Polska w Europie
Mirosław Woroniecki (26-01-2012)
Koniec przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej przyniósł nadzieję na przeprowadzenie poważnej dyskusji nie tylko nad funkcjonowaniem organów unijnych lecz przede wszystkim nad samymi podstawowymi założeniami integracji europejskiej i sposobu współdziałania państw członkowskich w naprawianiu zbyt pochopnie przyjętego systemu wspólnej waluty europejskiej. Do tekstu..
Zakłócanie proporcji między płciami
Matt Ridley (26-01-2012)
Polityka wydaje się bezsilna wobec problemu usuwania żeńskich płodów. Aborcja ze względu na płeć jest nielegalna praktycznie we wszystkich krajach. Autorytarna "polityk jednego dziecka" w Chinach, stoi w ostrym kontraście do swobodnego podejścia Indii do planowania rodziny, niemniej w obu tych krajach jest szeroko rozprzestrzenione zabijanie żeńskich płodów. Do tekstu..
Opowieść o dwóch kobietach: pakistańskiej terrorystce i apostatce
Phyllis Chesler (25-01-2012)
Nowa książka Deborah Scroggins (Wanted Women. Faith, Lies, and the War on Terror: The Lives of Ayaan Hirsi Ali and Aafia Siddiqui), która porównuje dwie dobrze znane kobiety, jest znacznie życzliwsza wobec urodzonej w Pakistanie, wykształconej w Ameryce Aafiyi Siddiqui, która została islamską terrorystką z wściekłą nienawiścią do Żydów (znana jest jako Lady Al Kaida), niż wobec somalijsko-holenderskiej feministki i apostatki Ayaan Hirsi Ali, która elokwentnie przeciwstawia się islamskiemu dżihadowi, islamskiemu apartheidowi płci i religii; popiera ona także państwo żydowskie. Do tekstu..
Komisja ds. wspomaganego umierania zawstydzająco myli się! Jak im się to udało?
Eric MacDonald (25-01-2012)
Nacisk musi być położony na wybór. Wszelkie inne kryterium implikuje, że życie ludzi w tej sytuacji nie jest cenione lub warte zachodu. Jest to najprostsza wyobrażalna zasada, a przecież komisja myślących ludzi, zebranych razem, którym przedstawiono świadectwa wielu ludzi, próbujących wytłumaczyć tę prostą zasadę, po prostu sknociła sprawę i przedstawiła sprzeczność! Do tekstu..
Relatywizm? Tylko w łóżku. Rozmowa Wysokich Obcasów z Mariuszem Agnosiewiczem
Monika Redzisz (24-01-2012)
- Uważam religię za narkotyk. Mój stosunek do religii jest taki sam jak do narkotyków - nie jestem ich fanatycznym przeciwnikiem, ale nie uważam też, że narkotyki powinny być podstawą funkcjonowania społeczeństwa. Społeczeństwo powinno być na ogół trzeźwe. Do tekstu..
Dlaczego współczesne elity Zachodu nie rozumieją świata
Barry Rubin (24-01-2012)
Nie jest rasizmem przekonanie, że istnieją różnice, jest nim nieumiejętność zrozumienia, że przynajmniej do teraz istnieją zasadne przyczyny tych różnic - zakorzenione w warunkach, historii i wielu innych czynnikach. Albo, żeby przedstawić to obrazowo, rasizmem było myślenie, że Japonia, Chiny lub inny kraj nie mogą stać się nowoczesnymi, rozwiniętymi i demokratycznymi krajami. Ale nie jest nim zrozumienie, że taki sukces wymaga czasu i zmiany. Do tekstu..
Filozofia półnowoczesności
Andrzej Koraszewski (24-01-2012)
Ponowoczesność oznacza przednowoczesność, czyli namawianie do zgrzebnego myślenia sprzecznego z logiką i racjonalizmem. Ponownie widzimy tu wspólny front niektórych świeckich myślicieli z przedstawicielami tradycji religijnej, dla których sama myśl, że dziecko mogłoby być od kołyski wychowywane w zachwycie dla nauki i w duchu sceptycyzmu do pustego gadania, jest obrazą Pana Boga. Do tekstu..
Wspomnienie o profesorze Andrzeju Nowickim
Joanna Rutkowska (23-01-2012)
"Często można usłyszeć, że w obliczu śmierci nie ma ateistów. Może i nie ma - z wyjątkiem profesora Andrzeja Nowickiego. Trwał przy swoim, czyli przy tym, że miał życie szczęśliwe i spełnione i że po śmierci jego jednostkowa świadomość rozpłynie się wprawdzie w nic, ale jego myśli będą nadal żyły na ziemi w jego działach i w umysłach ich czytelników. W październiku, kiedy zakomunikowałem tacie, że powodem jego choroby i postępującego szybko słabnięcia jest zdiagnozowany właśnie nowotwór, usłyszałem, że wcale nie boi się on tego słowa i że nawet podoba mu się ono ze względu na skojarzenie z tworzeniem nowych dzieł jako czymś, co nadaje istotny sens życiu ludzkiemu." Do tekstu..
Dwie godziny religii w szkole
Jacek Tabisz (23-01-2012)
Zamiast nauki samodzielnego i krytycznego myślenia przez dwie godziny w tygodniu rozwijające się umysły przyjmują dogmaty obrazujące nieraz wizje świata sprzed tysięcy lat. Ale nie są to przecież lekcje historii. Owe dogmaty przeciwstawia się tak naprawdę innym przedmiotom szkolnym. Niektórzy uczniowie są na szczęście na tyle sceptyczni, iż przyjmują nie przystający do rzeczywistości przedmiot z dystansem i humorem. Ale cierpi na tym i tak ich szacunek do samych siebie i do społeczeństwa, które ich tam umieściło. Są też tacy, którzy dla łatwych ocen na świadectwie cynicznie nudzą się dwie godziny w tygodniu. Do tekstu..
Lublin: Profesora Andrzeja Nowickiego wspominają jego uczniowie
Tomasz Kłusek (23-01-2012)
19 stycznia 2012 roku Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Filozoficznego zorganizował zebranie, które poświęcił osobie profesora Andrzeja Nowickiego. Człowiek żyje nie tylko w swoich dziełach, ale i w innych ludziach, z którymi niegdyś się zetknął, których wykształcił i ukształtował. Profesor Nowicki pozostawił po sobie wielu takich uczniów, którzy dzisiaj zaświadczają o tym, że gdyby nie osoba profesora byliby zapewne kimś innym. Do tekstu..
Biblia jest złą książką
PZ Myers (23-01-2012)
Biblia jest złą książką. Jest to niemal nieczytelny miszmasz sprzecznych opowieści, prastarej propagandy politycznej, nieprzeniknionej kultury plemiennej, dziwacznych rytuałów i przechwalania się małych, prowincjonalnych zabijaków. Są tam również ukryte strzępy prawdziwej literatury, ale w 95% jest to g...o i niestety, ta książka została otoczona tak ekstrawagancko niezasłużonym szacunkiem, że ludzie odmawiają uznania bełkotu za bełkot i bezkrytycznie czczą ją. Do tekstu..
Niezrozumienie wspomaganego umierania - Część II
Eric MacDonald (22-01-2012)
Przyczyny sprzeciwu wobec wspomaganego umierania są głównie - niemal wyłącznie - religijne; niemniej warto spojrzeć na konkretne przypadki błędnego przedstawiania tego problemu i pokazać, w jaki sposób stoją one na przeszkodzie rozwojowi humanitarnych praw, które pozwoliłyby ludziom na wybór czasu i sposobu własnej śmierci. Do tekstu..
Większość amerykańskich duchownych protestanckich odrzuca ewolucję
Jerry Coyne (22-01-2012)
Wiemy, że ziemia liczy sobie 4,5 miliarda lat, nie zaś 6 tysięcy, i dowody, które nietrudno zrozumieć, są z łatwością dostępne dla każdego. Pokazuje to nadzwyczajną zdolność ludzi religijnych do ignorowania oczywistych faktów, by trzymać się nieprzekonującej wiary. Wniosek, który jest równie oczywisty, jak trudny do przełknięcia przez akomodacjonistów: akceptacja nauki jest jedną z tych rzeczy, które zatruwa religia. Gdybyśmy nie mieli religii, nie mielibyśmy takiej opozycji wobec nauki. Do tekstu..
Zaufaj liczbie
Tom Rees (21-01-2012)
Udało się odkryć (z wystarczającą dozą pewności), że wyznawcy religii całkiem chętnie zatrudniliby ateistę na stanowisko pracy wymagające od kandydata inteligencji i sympatyczności, ale nie na stanowisko, które wymaga zatrudnienia osoby godnej zaufania. Wydaje się więc, że choć dla wyznawców religii ateista może być bystry i stanowić dobre towarzystwo, to po prostu nie można mu zaufać. Do tekstu..
Wspólna ewolucja naczelnych i węży?
Ed Yong (21-01-2012)
Thomas Headland zmierzał właśnie do toalety, kiedy po raz pierwszy spotkał najdłuższego węża na świecie. Badacz mieszkał wtedy w lasach deszczowych na Filipinach wśród grupy zbieracko-łowieckiej zwanej Agta. W drodze do wychodka za swoją chatą natknął się na pytona siatkowego zwiniętego na ścieżce. Do tekstu..
Dziwki w historii
Rafał Klimuk (21-01-2012)
Nickie Roberts zwraca uwagę, że w VI wieku p.n.e. kodeks Solona podzielił kobiety na porządne i wszeteczne. Do pierwszej kategorii należały trzymane w domach żony Ateńczyków. Do drugiej prostytutki. Kobiety, zgodnie z prawem, zostały podzielone na "dobre" i "złe", a obie te grupy poddano władzy mężczyzn. W przyszłości miało się to okazać bardzo trwałym elementem zachodniej cywilizacji. Do tekstu..
Widmo prawa o bluźnierstwie krąży nad światem
Jan Wójcik (20-01-2012)
Wyrok dla Dody za jej komentarze na temat Biblii, ponownie kieruje debatę publiczną ku rozważaniom o granicach wolności słowa w nowoczesnej, świeckiej i demokratycznej Polsce. Chrześcijanie pochwalający skazanie piosenkarki powinni jednak zastanowić się dwa razy, ponieważ w zglobalizowanym świecie kary za bluźnierstwo to miecz obosieczny. W krajach muzułmańskich chrześcijanie płacą głową za obrażanie Mahometa. Do tekstu..
Krok w kierunku równości
Miranda Celeste Hall (20-01-2012)
Wczoraj gubernator Christine Gregoire wyraziła swoje poparcie dla ustawy mającej zalegalizować małżeństwa jednopłciowe w stanie Waszyngton. Jestem jej za to bardzo wdzięczna. Dlaczego? Po pierwsze, argumenty podnoszone przeciw jednopłciowym małżeństwom są niesprawiedliwe, nieuczciwe i nie do obrony. Po drugie, Christine Gregoire zdecydowała się na ryzykowny krok, bo może to zagrozić jej karierze politycznej. Po trzecie, ze względu na jej przekonania religijne (jest praktykującą katoliczką) ta decyzja nie mogła być dla niej łatwa. Do tekstu..
2012 Rokiem Janusza Korczaka
Andrzej Wendrychowicz (20-01-2012)
Jeśli jesteś uczniem, napisz czy i co przygotowała Twoja szkoła. Jeśli jesteś nauczycielem zmobilizuj koleżanki, kolegów i dyrekcję szkoły do zorganizowania czegoś w ramach obchodów Roku Korczakowskiego, jeśli masz dziecko w szkole, opowiedz mu o wielkim Starym Doktorze, Henryku Goldszmicie vel Januszu Korczaku i zachęć do zainicjowania jakiejś ciekawej akcji w szkole. Do tekstu..
Zakonnica obraziła moje niereligijne uczucia
Mariusz Agnosiewicz (19-01-2012)
Poczułem się urażony tą całą sytuacją. Ledwie wywalczony świecki pogrzeb dawnego lidera świeckich ceremonii, musiał i tak zostać zdeptany przez wszechobecny katolicyzm. Nie można się łatwo uwolnić od Kościoła, jego symboli i obrzędów. Do dziś wydawało mi się, że odpuszczają przynajmniej świeckim ceremoniom. Do tekstu..
Powolne ochładzanie się naszego interglacjału
Matt Ridley (19-01-2012)
Cała 10 tysięczna historia cywilizacji zaszła w ciepłym okresie międzylodowcowym, niezwykłym w niedawnej historii Ziemi. Przez miniony milion lat było równie ciepło lub cieplej przez mniej niż 10 procent czasu, podczas krótkich epizodów znanych jako okresy międzylodowcowe (interglacjały). Według jednej z teorii rolnictwo i gęste zaludnienie były niemożliwe. Do tekstu..
Jak umiarkowane jest Bractwo Muzułmańskie?
B. Chernitsky (18-01-2012)
Ikhwanonline.com jest stroną internetową Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie, zawiera artykuły prezentujące linię generalną tej organizacji. Aczkolwiek ta linia nie zmieniła się specjalnie w ostatnich miesiącach , stanowisko przedstawicieli tego środowiska ma dziś większą wagę, ze względu na jego dominujące znaczenie w wyniku niedawnych wyborów parlamentarnych w tym kraju. Do tekstu..
Detoksykacja islamu
Amil Imani (17-01-2012)
Islam jest swego rodzaju uzależnieniem od "używki". Można powiedzieć, że uzależnia w podobny sposób jak ludzie uzależniają się od alkoholu. Miliony ludzi, może nawet miliardy ludzi pije alkohol. Większość pije w umiarkowanych ilościach dla towarzystwa. Picie alkoholu może mieć dla nich pewne dobroczynne psychologiczne efekty, a nawet może być dobre dla zdrowia. Do tekstu..
Redukcja redundancji i rozpoznawanie wzorów
Richard Dawkins (17-01-2012)
Elegancja teorii polega na tym, że potrafi wyjaśnić bardzo dużo, zakładając bardzo mało. Tutaj bezapelacyjnie wygrywa teoria doboru naturalnego Darwina. Stosunek olbrzymiej ilości tego, co wyjaśnia (wszystko o życiu: jego złożoności, różnorodności i złudzenia, że zostało zaprojektowane), do tej niewielkiej ilości, które musi założyć (nielosowe przetrwanie losowo zmieniających się genów w czasie geologicznym), jest gigantyczny. Do tekstu..
Istota życia i (samo)świadomości – rysy wspólne
Bernard Korzeniewski (16-01-2012)
W niniejszym artykule chciałbym już to streścić, już to rozwinąć moje poglądy na istotę życia i (samo)świadomości, a w szczególności na wzajemne relacje pomiędzy tymi fenomenami. Ściśle mówiąc, skupię się na paralelach pomiędzy wyłonieniem się biologicznego poziomu rzeczywistości z poziomu fizycznego, a poziomu psychicznego - z poziomu biologicznego. W istocie rzeczy postaram się pokazać, że z formalnego, abstrakcyjnego punktu widzenia w obu przypadkach mechanizm wyłonienia się poziomu wyższego z poziomu niższego był w zasadzie identyczny. Do tekstu..
Czy różnimy się pięknie? List do wierzącego przyjaciela
Mieczysław Cenin (16-01-2012)
Przedstawiam Czytelnikom list napisany do swego najlepszego przyjaciela. Mamy już po ponad 60 lat, a dzielą nas głównie różnice światopoglądowe. Drogi Przyjacielu! Dobrze jest pięknie się różnić, bo z różnic bierze się rozwój i postęp. Jednak nie wiem, czy nasze różnice w kwestiach światopoglądowych są piękne, bo poniżej wykazuję, że religia w tym zakresie uruchamia siły wsteczne i destrukcyjne, chociaż oficjalnie głosi, że jest inaczej. Do tekstu..
Wszechświat oczami wierzących
Jacek Tabisz (16-01-2012)
Świat nieomylnych znawców świata przybiera różne formy, zgodne z teologią miejsca w którym się urodzili (nie napiszę "urodzili przypadkowo", bo to spostrzeżenie mogłoby urazić uczucia religijne, zwłaszcza, że jest prawdziwe). Bardzo często nieprzypadkowe uniwersum wykreśla cyrklem brodaty jegomość, a gdy ktoś słysząc taką hipotezę zarzuci jej naiwność, usłyszy usprawiedliwienie o charakterze lirycznym - "to tylko metafora...". Do tekstu..
Wyobraź sobie szkołę...
Norbert Paprocki (15-01-2012)
Nauczyciel nie sprawdza zeszytów - oceny wystawiane są jedynie za aktywność na lekcji. Wiedza przestaje być suchą informacją, lecz narzędziem do kształcenia myślenia krytycznego. Taka forma nauki wyklucza jedynki, ponieważ swobodna dyskusja lepiej ujawnia indywidualne predyspozycje. Uczeń, który spostrzega, że mimo dynamiki i atrakcyjności wszystkich przedmiotów, jeden z nich interesuje go bardziej, niż inny, zaczyna zdawać sobie sprawę, iż z pewnym zakresem wiedzy będzie wiązał swoją przyszłość, a z innym raczej nie. Do tekstu..
ANAS BARBARIAE czyli Ministerstwo Uzdrawiania
Andrzej Gregosiewicz (15-01-2012)
Prof. Gregosiewicz zaskarżył czarowanie pacjentów słowami na ulotkach mikstur homeopatycznych, wskazując, że taki komunikat może nie być dość jasny: ANAS BARBARIAE HEPATIS ET CORDIS EXTRACTUM 200K. Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: Informacje zawarte w ulotce są przedstawione w sposób jasny i zrozumiały dla pacjenta". Pacjenci kupują w aptekach buraczany cukier przyprawiony NICZYM za cenę 3 do 4 tysięcy razy większą niż w sklepie osiedlowym. To większe przebicie niż na kokainie. Do tekstu..
Słowo o Generale
Janina Łagoda (15-01-2012)
Taki to nastał czas wypełniany tendencyjną argumentacją i to po latach od tamtego grudniowego dnia. Prezentowany jest wyłącznie czarno-biały obraz z szczególnym uwzględnieniem apologii Solidarności. Świadomie, a może bezwiednie rezygnuje się z obiektywizmu, bo dzisiaj inaczej nie wypada mówić o tamtych dniach. Inni, którzy ośmielają się wyrażać mniej jednoznaczne poglądy są marginalizowani Do tekstu..
Pierwotna religia wobec seksualności
Jerzy Adam Kowalski (15-01-2012)
Kultury agrarne w całkiem naturalny sposób uzyskały charakter matriarchalny, tworząc system wartości, który moglibyśmy określić jako ideologia kreacyjnego macierzyństwa. Poza wymiarem religijnym składała się na to także ogromna rola społeczna i ekonomiczna kobiet. Jednak nim nauka nie rzuci więcej światła na tę kwestię, pierwotny polityczny matriarchat pozostanie tylko legendą lub zbiorem luźnych opowieści. Do tekstu..
Deifikacja Jezusa a uniwersalność popkultury
Radosław S. Czarnecki (15-01-2012)
Ubóstwienie Nazarejczyka - zupełnie bezpodstawne z tytułu doświadczeń, tradycji, historii oraz religijności Żydów (mesjasz nawet najbardziej zasłużony i admirowany społecznie nie był bowiem nigdy traktowany jako bóg) - zaciemniło w zupełności sposób postrzegania tego, co działo się na przełomie starej i nowej ery (wg chrześcijańskiego kalendarza) na terenie dzisiejszych ziem zwanych umownie Ziemią Świętą. Do tekstu..
Rushdie o Hitchensie
Jerry Coyne (14-01-2012)
W oczach prawicy byłem kulturowym "zdrajcą" i, słowami Christophera, "zadufanym w sobie czarnuchem", a w opinii lewicy, Lud nigdy nie może nie mieć racji i sprawa Uciśnionego Ludu, do której to kategorii zaliczali islamistycznych przeciwników mojej powieści, była podwójnie uzasadniona. Głosy tak różne, jak papieża, kardynała Nowego Jorku, brytyjskiego naczelnego rabina oraz Johna Bergera i Germaine Greer wyrażały "zrozumienie obrazy" i nie czuły się oburzone; a Christopher poszedł na wojnę. Do tekstu..
Niezrozumienie wspomaganego umierania
Eric MacDonald (13-01-2012)
Rzymscy katolicy mówią o "naturalnej śmierci" jak gdyby można było mówić o naturalnej śmierci bez równoczesnego mówienia o naturalnym życiu, to jest życiu bez żadnej interwencji technologii w celu przedłużenia go. "Naturalna śmierć" jest tylko głupią mantrą, którą etycy religijni powtarzają na koniec dyskusji, ponieważ nie mają nic więcej do dodania. Zamiast tego uciekają się do idei, że ludzie słabi będą poddawani naciskom na wybór wspomaganego umierania. Do tekstu..
O uczuciach religijnych
Jacek Tabisz (12-01-2012)
Pomyślmy jakby było, gdyby to nie przekonanie o najwyższych brodatych istotach było pod prawnym parasolem? Gdyby jednak można było pociągnąć za siwą brodę tego lub innego najwyższego twórcę Ziemi, ulepionej zgrzebnie przed światłem i bez kosmosu? Gdyby raczej chroniono przed obelgami przywiązanie do świata, a nie zaświatów? Czy pobożny, religijny asceta nie traktuje źle tego, co powinno być dla wszystkich żywych istot najcenniejsze? Czy nikt nie musi bronić piękna rzeczywistości? Choćby przed zamykanie na nie oczu dzieci... Do tekstu..
Szum kontra sygnał
Matt Ridley (12-01-2012)
Rafy koralowe bardzo cierpią z powodu nadmiernych połowów i zanieczyszczeń. Niemniej wielu ekspertów twierdzi, że największym zagrożeniem dla nich jest zakwaszanie oceanów przez rozpuszczanie się wytworzonych przez człowieka emisji dwutlenku węgla. W zeszłym miesiącu naukowcy z Scripps Institution of Oceanography w San Diego i inni autorzy opublikowali badanie pokazujące, jak poziom pH (mierzona zasadowość kontra kwasowość) różni się naturalnie w różnych częściach oceanu i w różnym czasie dnia, miesiąca i roku. Do tekstu..
Neuromistyka
Łukasz Jędrzejczak (12-01-2012)
Dziś około 7 do 8% normalnych i stosunkowo dobrze wykształconych mężczyzn przyznaje, że zabiliby innego człowieka, gdyby tak nakazał im Allah, bądź Jehowa - taki typ myślenia jest bardziej typowy dla mężczyzn, którzy uczęszczają do kościołów, a gdy ankietowany dodatkowo uczęszcza do kościoła regularnie, przyznaje się do doświadczeń religijnych i wykazuje symptomy wzmożonej labilności układu limbicznego, to ta wartość wzrasta do 44%. Do tekstu..
Liberalizm - istota ideologii
Piotr Napierała (12-01-2012)
Zauważyłem, że w Polsce ludzie mają często problem z definiowaniem liberalizmu i z rozpoznaniem liberalnej ideologii i programu. Liberalizm często miesza się z innymi ideami i ideologiami, co powoduje trudność w rozpoznaniu, co w danym programie politycznym czy społecznym jest liberalne, a co np. demokratyczne, libertariańskie, nacjonalistyczne itd. Do tekstu..
Żółty kot niszczy rabina Moshe Avericka
Jerry Coyne (11-01-2012)
Rabin Moshe Averick jest królewskim cierniem w tyłku, szerzącym swoje kreacjonistyczne poglądy w całym Internecie, a najbardziej skandaliczne, że także w "Algemeiner Journal", żydowskim tygodniku, którego prezesem zarządu jest - ze wszystkich ludzi na świecie - słynny Elie Wiesel. Wiesel jest laureatem Nagrody Nobla, przeżył Holocaust i jest autorem znakomitej książki Noc o swoim życiu w Buchenwaldzie. Nie zasługuje na taki prezent jak Averick i zastanawiam się czy wie, że daje schronienie kreacjoniście. Do tekstu..
Pokój na świecie zagrożony przez islamofobiczny racjonalizm
Jan Wójcik (11-01-2012)
Międzynarodowa konferencja naukowa "Academic Forum for Peace" z udziałem katolickich, prawosławnych i muzułmańskich uczonych, miała służyć przedyskutowaniu postrzegania pokoju przez te religie. Odbywać się miała w duchu dialogu międzykulturowego oraz bezstronności, którą miał gwarantować Uniwersytet Wrocławski. Dla strony muzułmańskiej stała się jednak kolejną okazją to zawłaszczania przestrzeni uniwersyteckiej i do realizacji swoich celów politycznych. Do tekstu..
Katolicyzm nieumiarkowany
Andrzej Koraszewski (10-01-2012)
Kiedy ciągle czytam o umiarkowanych muzułmanach (ostatnio dowiedziałem się, że Bractwo Muzułmańskie jest umiarkowane), zastanawiam się, dlaczego nie używamy określenia "umiarkowany katolik", którego przeciwieństwem byłby oczywiście nieumiarkowany katolik posiadający najwyższą mądrość. Większość moich wierzących przyjaciół to raczej niechlujni katolicy, katolicy lekceważący mądrość Terlikowskiego, nie szukający odpowiedzi "dlaczego" i budujący swój sens życia w mozolnym trudzie odrzucania złych czy bezsensownych tradycji oraz nauk Kościoła. Do tekstu..
Program działania Zarządu Głównego PSR na lata 2012–2013 (10-01-2012)
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów (PSR) jest działającą od kilku lat organizacją, skupiającą osoby o światopoglądzie racjonalistycznym. Poniżej pragniemy przedstawić Państwu nasz program działań na najbliższy rok. Mamy nadzieję, że zechcą się Państwo z nim zapoznać i, jeśli uznają Państwo naszą działalność za wartościową i istotną, dołączą Państwo do nas jako członkowie/członkinie lub sympatycy/sympatyczki. Do tekstu..
Oszukani przez Boga
Sam Harris (10-01-2012)
Nie ma wątpliwości, że wielu ludzi postępuje dobrze w imię swojej wiary - ale istnieją lepsze niż religia powody, by pomagać biednym, nakarmić głodnych i bronić słabych. Lepsze niż przekonanie, że Wymyślony Przyjaciel chce, by tak postępować. Współczucie jest głębszym doznaniem niż religia. Nadszedł czas, byśmy zdali sobie sprawę, że ludzie mogą być prawdziwie etyczni (a nawet uduchowieni) nie udając, że wiedzą rzeczy, których nie wiedzą. Do tekstu..
Blaski i cienie procesów Racjonalisty
Mariusz Agnosiewicz (09-01-2012)
Rok 2012 w Racjonaliście zapowiada się w cieniu procesów. Mamy pierwsze procesy z homeopatą, ale są też i inne. Najciekawszym wydarzeniem 2011 w Racjonaliście było podpisanie umowy z Onetem. Liczba stałych czytelników Racjonalisty w 2011: 776 tys. Opublikowaliśmy o 40% więcej tekstów. Tekst roku: "Muzułmańska kultura gwałtu i Lara Logan" (Daniel Greenfield). Bestseller 2011: "Heretyckie dziedzictwo Europy" (M. Agnosiewicz). W 2011 odbyło się 41 ceremonii humanistycznych. Firefox stracił władzę absolutną. Do tekstu..
P#@!szeni katolicy znowu swoje!
Eric MacDonald (09-01-2012)
Pora, byśmy zaczęli mówić katolikom, by dorośli i przestali narzucać swoje umyślnie sprokurowane założenia na ludzi, którzy ich nie podzielają. Tak, istnieje różnorodność opinii w tej sprawie i ta różnorodność jest w pełni zgodna z wiedzą nowoczesnej, naukowej medycyny. To Kościół rzymsko-katolicki i idioci tacy jak Woodworth , którzy okopują się na linii tego Kościoła, nie rozumieją współczesnych dyskusji o moralności i upierają się, że tylko oni mają prawo do głosu. Pora po prostu powiedzieć im, żeby spadali na drzewo. Do tekstu..
2012: Początek końca czy pytanie dlaczego końca świata nie będzie? (08-01-2012)
Pamiętacie panikę na temat Y2K? 21 grudnia 2012, o ile nam wiadomo, nie będzie końcem świata. Będzie jednak kolejnym zimowym, przesileniem. Podobnie jak Y2K, rok 2012 został starannie zbadany przez naukę o końcu świata. W przeciwieństwie do różnych popularnych wierzeń, nauka o końcu świata szybko odkryła, co właściwie wskazywało na datę 2012. Poniżej naukowcy NASA odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące 2012. Do tekstu..
Przegląd austriackiej sceny ateistów, humanistów i wolnomyślicieli
Andrzej Wendrychowicz (08-01-2012)
Austriaccy niekonfesyjni, czyli niedeklarujący przynależności do żadnego kościoła i urzędowo zarejestrowanej wspólnoty wyznaniowej oceniają się na około 2 mln osób. To według różnych źródeł 20-24% w tym 8,5 milionowym kraju. To druga po wiernych kościoła rzymsko-katolickiego grupa obywateli. Nie wszyscy z nich są ateistami, niektórzy po prostu nie chcą płacić obowiązkowego tam podatku kościelnego. Tak, czy owak, to spora gromada. Do tekstu..
Andrew Wakefield atakuje
PZ Myers (07-01-2012)
Całe jego życie jest teraz związane z krucjatą przeciwko szczepieniom i nie ma niczego do zaofiarowania poza statusem męczennika dla sprawy, teraz więc wpełzł na krzyż i prosi, by wbito więcej gwoździ. Wie, że w ogólnym rachunku nie może przegrać: jeśli wygra sprawę sądową (co się z pewnością nie zdarzy), zostanie bohaterem; jeśli przegra (co jest nieuniknione) zostanie ofiarą złych sił Big Pharma i jego porażka dowiedzie, że czarne charaktery ścigają go, a więc musi mieć rację. Do tekstu..
USA popiera ONZ w dławieniu wolności słowa i prawa krytykowania religii
Jerry Coyne (07-01-2012)
Potrzebne nam prawo swobodnego i publicznego krytykowania polityków, ludzi religijnych i ich przekonań oraz historyków - tak, także historyków, którzy potwierdzają Holocaust. Wiele nauczyłem się, słuchając negacjonistów Holocaustu, włącznie z tym, pod jakimi względem przypominają innych wyznawców teorii spiskowych. Nie powinno być przestępstwem głoszenie takiego negacjonizmu, niezależnie od tego, jak ohydne są te poglądy. Do tekstu..
Proszę o głos
Andrzej Koraszewski (06-01-2012)
Czy Europę stać na spójną politykę wobec ekspansji islamu? Zacząłem pisać ten tekst próbując podsumować dyskusję w założonym przez corelessa wątku na naszym forum. Dyskusja była niesłychanie ożywiona i bardzo długa. Tę próbę podsumowania chciałem zacząć tak: Panie przewodniczący, poproszę o głos. Do tekstu..
Pozytywny ateizm
Jacek Tabisz (06-01-2012)
Uważam, iż przedstawianie ateizmu jako negacji jest niesłuszne. To teizm jest negacją rzeczywistości, zaś ateizm zaprzeczeniem tej negacji, co oznacza, iż nawet w najbardziej ascetycznej swojej formie wnosi on element konstruktywny, jakim jest powrót do zasłoniętej przez teizm rzeczywistości, tej rzeczywistości, w odniesieniu do będącej ofiarą wierzeń jednostki, rekonstrukcja. Ateizm to zdarcie z oczu czarnych klapek wiary religijnej, przesłaniających ogromną część świata, przez co staje się on fragmentaryczny i przekłamany. Do tekstu..
Zaledwie udajemy, że bronimy wolności słowa
Nick Cohen (04-01-2012)
Publicznie finansowani satyrycy i przez państwo finansowani dramaturdzy twierdzą, że łamią jakieś tabu, kiedy potępiają wojny lub zmowę rządu z korporacjami. Nie obawiają się nigdy, że rząd zareaguje obcięciem im subsydiów. Niewielu przyznaje, że tym, co czyni liberalne demokracje  liberalnymi, jest to, że "władza" nie wtrąci cię do więzienia, niezależnie czy mówisz prawdę, czy nie, i że tabu zostały złamane tak dawno, iż najbardziej "pionierską" rzeczą, jaką artysta może zrobić, jest podtrzymywanie ich. Do tekstu..
Święto Trzech Króli w polskim prawie powszechnie obowiązującym
Jakub Znamierowski (03-01-2012)
W styczniu 2012 r. Święto Trzech Króli obchodzi pierwsze urodziny swojego funkcjonowania w ustawodawstwie III Rzeczypospolitej. Obecnie w Trybunale Konstytucyjnym czekają na rozpatrzenie 2 wnioski o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy z dnia 24 września 2010 r. Jeżeli Trybunał orzeknie o niezgodności wymienionej ustawy z polską ustawą zasadniczą, to Święto Trzech Króli może do swoich drugich urodzin nie dotrwać. Do tekstu..
Ojciec chrzestny kolonialnego handlu niewolnikami
Mariusz Agnosiewicz (02-01-2012)
Mikołaj V powszechnie jest uznawany za pierwszego "papieża renesansowego" i ucieleśnienie katolickiego humanizmu. W istocie jednak był on ojcem chrzestnym nowożytnego, kolonialnego handlu niewolnikami, autorem dwóch fundamentalnych bulli sakralizujących kolonializm katolicki i polowanie na niewolników. Proceder polowania na czarnych niewolników w Afryce rozwinął Henryk Żeglarz, wielki mistrz Zakonu Rycerzy Chrystusa, który zwrócił się do papieża o błogosławieństwo dla chrześcijańskich łowców niewolników. Do tekstu..
Gen OXTR powoduje różnice w zachowaniach zauważalne przez innych po 20 sekundach
Ed Yong (02-01-2012)
Nasze geny mogą wpływać na nasze zachowanie, efekty te, mimo że są subtelne, nie są niewykrywalne. Naukowcy mogą je wychwycić poprzez badania dużych grup ludzi, jednak pojedyncze osoby mogą wyczuwać te drobne różnice w zachowaniach innych ludzi. Do tekstu..
Czy prawda was wyzwoli (respons)?
Radosław S. Czarnecki (02-01-2012)
Autorzy kilku anonimowych wpisów pod moim ostatnim tekstem zatytułowanym "A prawda was wyzwoli" uważają, że posiedli prawdę tylko dlatego, iż należą do instytucji mieniącej się "powszechną", a zarzucając mi nierzetelność i stronniczość w konstrukcji bądź argumentacji użytej w owym materiale potwierdzają skłonność do sporów bez respektowania faktów. Do tekstu..
Kilka słów o Hitchensie
Jacek Tabisz (01-01-2012)
Hitchens był przede wszystkim dziennikarzem, obserwatorem życia, nie bojącym się brzmienia własnego głosu. W dzisiejszych czasach dziennikarze często stają się karykaturą misji związanej ze swoim zawodem. Hitchens pokazał, iż można inaczej, że to właśnie znakomity dziennikarz ma najlepsze narzędzia w ręku, aby oddziaływać na społeczeństwo, skłaniać je do myślenia i ostrzegać przed największymi zagrożeniami. Do tekstu..
Katedry konkordatowe na bawarskich uniwersytetach
Andrzej Wendrychowicz (01-01-2012)
W Polsce lekcje etyki są nierzadko prowadzone przez katechetów, co urąga nie tylko zdrowemu rozsądkowi, ale też jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Marne to pocieszenie, że w Bawarii, - bo o nią chodzi w tym artykule - jest podobnie. Tyle że tam znaleźli się mądrzy i odważni ludzie, którzy poszli z tym do sądu i mają rosnące szanse na wygranie procesu. Do tekstu..
Majsterkowanie przy stopach słonia
Greg Mayer (01-01-2012)
Jedną z najważniejszych lekcji, jaką daje anatomia porównawcza, jest to, że ewolucja zazwyczaj postępuje dzięki modyfikacji już istniejących struktur. Jeśli chodzi o szkielet kręgowców znaczy to, że większość zmian ewolucyjnych polega na redukcji, fuzji, utracie, wydłużeniu, skróceniu, pogrubieniu i zwężeniu kości. Ewolucja używa tego, co już tam jest i rzadko kiedy powstają całe nowe struktury. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365