Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.149.296 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Schlebianie przysparza przyjaciół, prawda wrogów.
Przegląd wyników wyszukiwania

Chwaląca Libię planowana rezolucja Rady Praw Człowieka ONZ
UN Watch (28-02-2011)
GENEWA, 28 lutego 2011 -- Organizacja UN Watch, wezwała sekretarz stanu USA Hillary Clinton i minister spraw zagranicznych UE Catherine Ashton, która dzisiaj przemawia do tego składającego się z 47 narodów organu w Genewie, jak również Navi Pillay, która jest Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, by nakłoniły prezydenta Rady do odwołania planowanej rezolucji chwalącej Libię za przestrzeganie praw człowieka, zaplanowanej do przyjęcia podczas obecnej sesji. Do tekstu..
Darwin spotyka Hioba
Eric MacDonald (28-02-2011)
Nie jest możliwe czytanie Darwina i zachowanie idei, że ewolucja jest kierowana lub nadzorowana. Całkowicie przypadkowy charakter świata zostaje w pełni ujawniony i trudno zrozumieć, że się tego wcześniej nie widziało. Nie tylko przypadkowość jest oczywista; staje się oczywiste, że sama moralność jest ludzka, że dobroć jest czysto ludzkim produktem i to bardzo kruchym. Do tekstu..
Kordecki na wały, czyli o wstrętnych, agresywnych, otwartych ateistach
Andrzej Koraszewski (27-02-2011)
Zarówno po jednej (ateistycznej), jak i po drugiej (chrześcijańsko-demokratycznej) stronie głosów porządkujących debatę o poszanowaniu Konstytucji i skuteczniejszym niż dotąd rozdziale Kościoła i państwa jest zdecydowanie zbyt mało. Czy z tych rozrzuconych głosów mogłaby powstać ciekawa antologia prezentująca polską debatę wokół jednego z centralnych konstytucyjnych problemów? Nie jestem pewien. Nikt nie próbował. Do tekstu..
Antyamerykanizm w Pakistanie
Nadeem F. Parach (27-02-2011)
Znany pakistański krytyk kulturalny analizuje historię antyamerykanizmu w Pakistanie twierdząc, że "stał się on obowiązkową częścią retoryki populistycznej, w której Ameryka jest oskarżane o wszystko - od zamachów terrorystycznych, po kryzys energetyczny". Do tekstu..
Rzeżączka przyswoiła ludzkie DNA
Ed Yong (26-02-2011)
Co roku miliony ludzi zarażają się rzeżączką, ale bakteria, która wywołuje chorobę (Neisseria gonorrhoe), również dostała coś w zamian. Nosi ona w swoim genomie fragment ludzkiego DNA. Wygląda więc na to, że zarazek, który jest przyczyną choroby, jest częściowo ludzki. Do tekstu..
Czas gniewu i nienawiści
Andrzej Koraszewski, (25-02-2011)
Właśnie kończy się piątek, jutro, może dopiero po jutrze będziemy mieli pełniejszą informację o liczbie piątkowych ofiar wśród demonstrantów w krajach arabskich. Jest to czas gniewu i nienawiści, tęsknoty do lepszego życia, ale również zacierania rąk, że pojawiła się znakomita okazja do zdobycia władzy. Do tekstu..
Nowa definicja Utopii
Lucyna Nieuważna (25-02-2011)
Utopia to ostateczny cel człowieka, to taki świat, w którym nie ma już co zmieniać, bowiem jest idealny. Jeśli człowiek nadal będzie chciał go reformować, nie będzie on Utopią, gdyż ta zawsze okazuje się niedostateczna (nie ostateczna). Jak długo będzie istnieć myśl rodząca się ze świadomości utopijnej człowieka, tak długo będzie się rozwijać technika natchniona wizjami człowieka. Utopia już nie jest nierealna i nigdy prawdopodobnie nie będzie. Do tekstu..
O tym, jak mój ojciec odnalazł Pana i co z tego wynikło
Mariusz Agnosiewicz (24-02-2011)
Dostałem ostatnio dwie wiadomości o śmierci i wierze. Jedna pochodzi od moich sąsiadów z rodzinnych Miłkowic, o tym, jak mój ojciec odnalazł przed śmiercią Boga (zielonoświątkowego). Druga to napastliwy email dziennikarza Polskiego Radia, Romualda Wójcika o tym, "co zwykło czynić wielu 'racjonalistów' nie tylko na łożu śmierci - na wszelki wypadek podlizać się Panu Bogu, bo a nuż, widelec. W trwodze umierania nagle wielki, niezależny intelekt na miarę Architekta Wszechświata dostaje obs...trukcji". Do tekstu..
Priony. Czyżby nowożytny miecz Damoklesa..?
Krzysztof Pochwicki (24-02-2011)
Okazało się, że istnieją cząstki o cechach wyjątkowych, które mimo braku nawet śladowych ilości jakiegokolwiek nośnika genów potrafią działać w sposób nasuwający analogie z wirusami. Mowa o prionach... Naukowcy stwierdzili że priony są białkami, które wnikając do komórki indukują syntezę potranskrypcyjnych czynników modyfikujących, w wyniku czego pojawia się zmodyfikowane białko. Do tekstu..
Godność i prawo do śmierci, Część II
Eric MacDonald (23-02-2011)
Chrześcijanie - a przynajmniej władze w Kościołach chrześcijańskich - niemal powszechnie potępiają wybór śmierci i wierzą, że jest to sprzeczne nie tylko z wolą Boga, ale także z wrodzoną wartością życia ludzkiego. Wypływa to potępienie z pragnienia posiadania władzy nad innymi i kontrolowania w kluczowych momentach tego, co wolno innym zrobić. Jak długo religie mogą kontrolować początek i koniec życia, w pewnym sensie zachowują kontrolę nad całością życia. Do tekstu..
Mówienie o Bogu. Po lekturze Feuerbacha
Bohdan Chwedeńczuk (23-02-2011)
Znamy ten spór. Teiści tworzą argumenty na rzecz istnienia Boga, ateiści znajdują ułomności tych argumentów, teiści korygują argumenty pierwszej generacji, ateiści znajdują ułomności tych skorygowanych, teiści je naprawiają, ateiści znajdują usterki w naprawianych, i tak toczy się ten anachroniczny spór. Anachroniczny, antagoniści żyją bowiem w epoce sprzed przełomu, którego dokonał w dziejach myśli o religii Ludwik Feuerbach. Do tekstu..
Dymiący obrzyn - ofiary księży-pedofilów czekają na sprawiedliwość
Agnieszka Zakrzewicz (23-02-2011)
Choć 18 kwietnia 2010 Ratzinger podczas wizyty na Malcie spotkał się z 8 ofiarami pedofilii z kościelnego sierocińca św. Wenery, modlił się wraz z nimi, obiecywał zadośćuczynienie i nawet płakał... do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło - pedofile w sutannach pozostali na swoim miejscu. Dziś ofiary to 30-40 letni ludzie. Dzieciństwo spędzili w sierocińcu, gdzie księża zmuszali nieletnie ofiary do przebierania się w damskie ubrania i zaspakajania swoich perwersji o każdej porze nocy. Do tekstu..
Rewolucja i kontrrewolucja w Libii
Andrzej Koraszewski (22-02-2011)
We wtorek (22/02) Kaddafi wystąpił w telewizji i powiedział, że zamierza umrzeć jako męczennik. Dodał również, że jak dotychczas nie wydał rozkazu strzelania, że jak go wyda, to wszystko stanie w ogniu. Przedstawił protestujących jako małą grupę chorych ludzi; grupkę której zamieszano w głowach rozdając ludziom narkotyki i pieniądze. Do tekstu..
Dobór naturalny i ewolucja: materialne, ślepe, bezmyślne i bezcelowe
Jerry Coyne (22-02-2011)
Zatajanie przed studentami dowodów, że dobór naturalny jest bezcelowy - brak mu kierunku, nadzoru i celu - oznacza oszukanie ich co do samego sedna tego procesu. Jest częścią cudu i piękna doboru naturalnego, że ten czysto materialny proces może dać gatunki tak wspaniale dopasowane do swoich środowisk. To dlatego Futuyma - i ja - podkreślamy nieukierunkowaną, materialną i ślepą naturę doboru i ewolucji. Do tekstu..
Gra na tych samych zasadach niweluje różnice między ludźmi i małpami
Ed Yong (22-02-2011)
Poproszono cię, abyś rywalizował ze swoimi przyjaciółmi w grze wymagającej pewnych umiejętności, ale zdałeś sobie sprawę, że coś  jest nie w porządku. Twoi przyjaciele otrzymali precyzyjne instrukcje i szczegóły dotyczące gry. Tobie podano kilka danych i pozostawiono samemu sobie, abyś sam wykombinował, o co w grze chodzi. Do tekstu..
Wiadomości ze świata
Andrzej Koraszewski (21-02-2011)
W liczącej 10 milionów mieszkańców Tunezji 98 procent społeczeństwa stanowią muzułmanie. Jak dotąd był to jeden z najbardziej liberalnych krajów islamu. Aborcja była legalna, poligamia zakazana, kobiety chodzą tu ubrane tak jak na Zachodzie. Ta świecka tradycja może się szybko skończyć mówi Khadija Cherif, była przewodnicząca Tunezyjskiego Stowarzyszenia Kobiet Działających Na Rzecz Demokracji. Była ona wczoraj jedną z uczestniczek demonstracji domagającej się separacji meczetu i państwa. Do tekstu..
Pięć książek
Elżbieta Binswanger-Stefańska (21-02-2011)
Nie tylko chcę przeczytać wszystko, na co mam ochotę, ale lubię każdą moją ulubioną książkę posiadać i wracać sobie do niej w dowolnie wybranej chwili. Tu być i mieć zlewa mi się w jedno. Poza nielicznymi wyjątkami posiadam prawie wszystkie książki z całego mojego czytelniczego życia. Tym samym moja biblioteka gromadzona już dobre pół wieku waży tony i są w niej zarówno ostatnio nabyte książki jak i te z najodleglejszego dzieciństwa. Do tekstu..
Naturalny podział wśród ateistów
Norbert Paprocki (21-02-2011)
Jest nas o wiele mniej, niż irracjonalistów - i choć nie stanowimy monolitu, wyraźnie widoczny jest zarys "naszej" hierarchii wartości. Jak natomiast inaczej wypracować konsensus, niż poprzez udzielanie się przy każdej możliwej okazji, również w sferze wirtualnej? Ateista, który jednocześnie jest humanistą i racjonalistą, w samym rdzeniu religii widzi potencjalne zagrożenie- nie dlatego, że czai się tutaj wyimaginowana siła nieczysta, ale irracjonalne przesłanie, które może mieć siłę programowania umysłów. Do tekstu..
Świadectwo
Andrzej Koraszewski (21-02-2011)
Informacja o stanie czytelnictwa w społeczeństwie jest dorocznym świadectwem  maturalnym inteligencji. Polska inteligencja ma na tym świadectwie wypisywany od lat stopień niedostateczny. Zmiana kultury narodowej nie jest naszą ambicją. A mówimy tu właśnie o utrwalonej przez wieki kulturze narodowej, której zmiana jest pierwszym i najważniejszym zadaniem ludzi uważających się za elitę i, jak się wydaje, całkowicie nieświadomych marnej jakości świadczonych przez tę elitę usług. Do tekstu..
Kto to jest 'prawdziwy' ateista?
Rafaela (20-02-2011)
Mój światopogląd kształtował się w innych warunkach niż większości uczestników forum, bo nie miałam podstaw religijnych, lecz od razu wychowywana byłam bez boga i takie niereligijne podstawy przekazałam swoim dzieciom i jak widzę, te podstawy owocują, i mam nadzieję, że zostaną przekazane przez nie następnemu pokoleniu. Nie wydaje mi się, iż w związku z tym jestem bardziej prawdziwym ateistą i bardziej niereligijna niż inni ateiści. Do tekstu..
Religia. Jaki będzie jej koszt?
Eric MacDonald (20-02-2011)
Wciąż nasuwa się jedno pytanie. Ile kosztowało to dotychczas? Jak wiele z tej nostalgii i świętości, jakie dziś odczuwamy w rzeczywistości zawdzięcza swoje istnienie drakońskiej metodzie?  Ile ludzkiej niedoli kosztowało wpojenie tego ludziom? W jaki sposób musiano zmuszać ludzi, aby uwierzyli i poczuli to w swych sercach tak, że staje się to dziś tak naturalne jak oddychanie? Do tekstu..
Otwarta rana palestyńska
Abdulateef Al-Mulhim (20-02-2011)
Dlaczego politycy palestyńscy ignorowali szanse uporania się z problemem uchodźców? Czy pytali ludzi w obozach? Nie, nie pytali. A co gorsza, widziałem działaczy amerykańskich, europejskich, a nawet żydowskich, którzy odwiedzali obozy uchodźców palestyńskich i pisali o nich, ale nigdy nie widziałem palestyńskich polityków odwiedzających te obozy, chyba że była możliwość zrobienia sobie zdjęć dla międzynarodowych mediów. Do tekstu..
Białe lwy
Jerry Coyne (19-02-2011)
O białych lwach informowano sporadycznie od kilkuset lat, ale w niedawnych czasach pojawiły się w latach 1920. w Timbavati Game Reserve w Afryce Południowej. Powstały prawdopodobnie jako rezultat skrzyżowania między krewnymi ("chów wsobny"), który połączyło recesyjne allele. Według The White Lion Protection Trust z powodu swojej rzadkości i urody były przedmiotem selektywnego polowania i chwytania żywcem. Do tekstu..
Nieatrakcyjni partnerzy stresują wybredne ptaki
Ed Yong (19-02-2011)
Jesteś na przyjęciu i przyszedłeś bez osoby towarzyszącej. Na domiar złego większość twoich znajomych także jest singlami i udało im się już dobrać w pary z najbardziej atrakcyjnymi ludźmi na sali. Czy próbujesz swoich szans z tymi, którzy jeszcze pozostali, nawet jeżeli ci się nie podobają? Do tekstu..
A w Kościele bez zmian
Radosław S. Czarnecki (18-02-2011)
"Lepszy jest polityk-dziwkarz, który stanowi dobre prawo, niźli szlachetny katolik promujący ustawy sprzeczne z nauczaniem Kościoła" - stwierdził na marginesie afery Berlusconiego Vittorio Messori, włoski autor licznych wywiadów z polskim papieżem,  występujący do tej pory z pozycji moralisty i strażnika wartości publicysta i działacz katolicki. Do tekstu..
Stark Trek. Pierwszy kongresman ateistów
Mariusz Agnosiewicz (18-02-2011)
Stark przejdzie do historii jako pierwszy jawny ateista w Kongresie. Trudno przecenić znaczenie tego, że po raz pierwszy w historii amerykańscy ateiści mają swojego politycznego reprezentanta, który od tego roku zaczyna przekuwać deklaracje złożone Koalicji Laickiej w polityczne czyny. Tym bowiem jest jego projekt uchwały w sprawie oficjalnego ustanowienia Dnia Darwina - święta na cześć nauki i rozumu. Jaką cenę polityczną zapłacił Stark za swój ateizm? Do tekstu..
Polska jest najważniejsza?
Tomasz Chabinka (17-02-2011)
Od pewnego już czasu media i politycy prześcigają się w pomysłach na obchody rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego. Do walki włączyła się ostatnio przewodnicząca Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza Joanna Kluzik-Rostkowska, która stwierdziła, że "specjalnie na tę okazję powinno się zebrać Zgromadzenie Narodowe i powinniśmy potrafić wspólnie uczcić pamięć ofiar tej katastrofy". 243 artykułów Konstytucji RP. Wstyd, że nie zna ich ani szefowa PJN, ani nawet Marszałek Senatu Do tekstu..
Świat w naszym umyśle
Andrzej Koraszewski (17-02-2011)
Od stuleci słyszymy narzekania, na niemożność osiągnięcia takiego rozwoju nauk społecznych, jaki obserwujemy w naukach ścisłych. Człowiek i społeczeństwo bez wątpienia realnie istnieją, ale nasze wyobrażenia o człowieku i społeczeństwie wydają się być produktami kiepsko powiązanymi z faktami i odpornymi na próby rygorystycznej weryfikacji. Do tekstu..
Godność i prawo do śmierci, Część I
Eric MacDonald (17-02-2011)
Jeśli mamy choćby zacząć myśleć rozsądnie o sprawach życia i godności, musimy odłożyć religię, bowiem religia uprzywilejowuje coś, co nigdy nie może respektować indywidualnej godności osoby ludzkiej. W encyklice Jana Pawła II możemy zobaczyć, jak się to robi, ponieważ bierze ona coś całkowicie bezosobowego i nazywa to godnością. Do tekstu..
Australopithecus afarensis - zadeklarowana lądowa istota dwunożna
Jerry Coyne (17-02-2011)
Co najmniej 3,2 miliona lat temu podstawowe atrybuty ludzkiej anatomii i funkcji chodzenia były już na miejscu. Obejmuje to przekształcenie pierwszego palca i związanej z nim muskulatury od struktury chwytnej do takiej, która umożliwia napęd i absorpcję wstrząsów. Innymi słowy, na dobre zeszliśmy z drzew. Do tekstu..
Czy nowa wolność Egiptu rozszerzy prawo do brutalności wobec kobiet?
Phyllis Chesler (16-02-2011)
Islam i islamizm są tradycyjnie kulturą, która obwinia kobiety za męskie żądze - coś co robiła w Europie katolicka inkwizycja; to na tej podstawie Kościół spalił, jak się szacuje, ponad 100 tysięcy kobiet w okresie trzech stuleci jako czarownice. Inkwizycja wierzyła, że kobiety są winne wzbudzania żądz męskich, powodują impotencję, fałszywie oskarżają mężczyzn o gwałt - a poza tym powodują suszę, klęski głodowe i inne katastrofy naturalne. Do tekstu..
Przegapiliśmy kolejny koniec świata
Lucjan Ferus (16-02-2011)
"Polska tym razem będzie oszczędzona i będzie jedynym państwem, które ze światowego kataklizmu wyjdzie jako państwo potężniejsze i wspanialsze. Od Polski będzie zależała przyszłość Europy. W niej rozpocznie się odrodzenie świata przez ustrój, który stworzy, przez nowe prawa zgodne z prawem Bożym. Polska w swoich granicach będzie realizowała prawo Boże, gdyż dość zaznała krzywd i nieprawości zbrodni i bezprawia" Do tekstu..
Są podstawy do współpracy - o relacjach amerykańsko-rosyjskich
William J. Burns (15-02-2011)
Ostatnie wyniki badań opinii publicznej wskazują, że ponad sześćdziesiąt procent Rosjan spogląda obecnie życzliwym okiem na Stany Zjednoczone, co oznacza dwukrotny wzrost w stosunku do wyników podobnych badań sprzed dwóch lat. Odnotowuje się podobne trendy w postawach obywateli Stanów Zjednoczonych w stosunku do Rosji. Do tekstu..
Uniwersytety nie są od karmienia łyżeczką
Anthony C. Grayling (15-02-2011)
W Wielkiej Brytanii toczy się obecnie debata o tym, że uniwersytety powinny przeznaczać więcej środków na tak zwane "godziny kontaktu", podczas których pracownicy naukowi będą dostępni dla studentów. Nie zgadzając się z tym profesor A. C. Grayling pisze, czym jego zdaniem są, a czym nie są uniwersytety. Do tekstu..
Ślepa niewiara
Marcin Kruk (15-02-2011)
Ślepą Niewiarę dręczyło pytanie kto przelewał krew Papieża-Polaka dla Roberta Kubicy, kto szaty szarpał i czy szarpał czy kroił je, a jeśli kroił to czym, poświęconym skalpelem , a może użyto do tego celu lasera? Nikt z nas nie jest wolny od wielkich metafizycznych pytań. Każdy może sobie wyobrazić człowieka, który drżącą ręką pipetą krew Papieża-Polaka przelewa do relikwii na intencję przyszłych zwycięstw w Formule 1, ale od Ślepej Niewiary wymagało to dodatkowego wysiłku, pewne rzeczy musiała zakładać, używać wyobraźni, tworzyć obrazy. Do tekstu..
Wiara a rozum
Ewa Bigus (14-02-2011)
"Powiedziano też: « ktokolwiek by opuścił żonę swoją - niech jej da list rozwodowy». A ja wam powiadam, że każdy, kto opuszcza żonę swoją - wyjąwszy powód wszeteczeństwa - prowadzi ją do cudzołóstwa, a kto by opuszczoną poślubił - cudzołoży". Mogłabym przytoczyć kilka innych tłumaczeń, ale wywodu mojego to i tak nie zmienia. Jedynie "wszeteczeństwo" daje większe pole do popisu bo "nierząd" jest jednoznaczny. Do tekstu..
Czy w nauce jest dyskryminacja kobiet?
Jerry Coyne (14-02-2011)
Od dawna było obiegową mądrością w nauce, że kobiety są dyskryminowane zarówno przy publikacji (manuskrypty kobiet są podobno częściej odrzucane niż te napisane przez mężczyzn),  jak i przy finansowaniu (granty na badania są rzadziej przyznawane kobietom) oraz przy zatrudnianiu. Powiada się, że to wyjaśnia zbyt słabą reprezentację kobiet w pewnych dziedzinach nauki, szczególnie tych, które są związane z matematyką, jak fizyka. Do tekstu..
Czy i w jaki sposób nauki przyrodnicze opisują świat?
Piotr Urbańczyk (14-02-2011)
Przekonanie o tym, że skuteczność metody potwierdza założenia, na jakich metoda ta się opiera, jest niezgodne z zasadami logiki matematycznej, a więc jest nieracjonalne (choć niekoniecznie nieprawdziwe). Stąd prosty wniosek, że uznanie świata za możliwy do badania lub racjonalny jest nieracjonalne. W tym kontekście różni naukowcy mówili o "niezrozumiałej zrozumiałości świata". Do tekstu..
Utopia jako część świadomości ludzkiej
Lucyna Nieuważna (13-02-2011)
Świadomość utopijna jest nieodzownym elementem percepcji człowieka. Zarówno wpływa na odbiór rzeczywistość , jak i na kształtowanie jej. Od samej Utopii, świadomość różni się tym, iż jest zespołem idei filozoficznych, która wytwarza u człowieka pewne wartości, według których podąża. Do tekstu..
Z ziemi egipskiej
Andrzej Koraszewski (13-02-2011)
Związek Radziecki rozpadł się dramatycznie, ale czynniki, które doprowadzą do upadku USA są dużo potężniejsze niż te, które doprowadziły do upadku imperium sowieckiego - bowiem naród, który nie broni wartości moralnych i ludzkich, nie może przewodzić ludzkości i jego bogactwo na nic mu się nie zda, kiedy Allah powie to, co ma do powiedzenia. - Z kazania przywódcy Bractwa Muzułmańskiego. Do tekstu..
Dlaczego jesteś ateistą?
PZ Myers (13-02-2011)
Bezbożnicy wściekli się na mnie na YouTube i na Twitterze w związku z moją niedawną audycją w radio. Wyraziłem w tym programie swoje ubolewanie nad Słownikowymi Ateistami, mówiąc wręcz, że nie znoszę tych facetów, bo są tacy płytcy. Najwyraźniej niektórzy lubią się identyfikować z płytkim ateizmem, bo tak mocno wzięli to do siebie, że aż się wściekli. Zastanowiło nie to. Czy nie powinienem przeprosić, zrewidować swojej opinii na temat tej części ateistycznej wspólnoty? Czy aby nie przesadziłem? Do tekstu..
Atena i piraci - powiastka filozoficzna
Jerzy Drewnowski (12-02-2011)
Samoobronną Sowiooką Pallas Atenę, patronkę mądrości, pracy i pokoju zastępuje w symbolicznym panteonie naszych czasów przerażająca postać Hermes-Aresa. Myśli zebrane w Kairze, dnia 5 lutego 2011 r. Do tekstu..
A wtedy pojawił się Darwin
Eric MacDonald (12-02-2011)
A wtedy pojawił się Darwin... I Darwin zmienił wszystko. Nie jest prawdą, jak sugeruje Mohler, że przed Darwinem nie było spójnego stanowiska ateistycznego. Prawdą jest, że David Hume nie potrafił znaleźć odpowiedzi w kwestii pozornego projektu w świecie ożywionym. Był jednak gotów powiedzieć - z pełnymi przejawami rozumowania - że projekt wydaje się bardzo wadliwy. Do tekstu..
Zabawa na 202
Andrzej Koraszewski (12-02-2011)
Dziatwa w przedszkolu dowiaduje się, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo. Co prawda nasza dama jakby wyrzekała się bozi w formie starszego pana na chmurce, ale nie zaleca wykładów o ewolucji w przedszkolach, zapewne żeby umysłów dzieciom nie psuć i w głowach im nie mieszać. Tu zaś wyłania się poważny problem, co małemu dziecku powiedzieć, żeby nie spowodować gniewu babci jednej lub drugiej, kolizji z przedszkolną katechetką, żeby dysonansu poznawczego w głowie małego człowieka i uczucia grozy nie wywołać, że świat dorosłych przekazuje całkowicie sprzeczne informacje o świecie. Do tekstu..
Tendencyjność w słusznej sprawie
Jarosław Klebaniuk (11-02-2011)
Gdyby konserwatywna ideologia dominowała w środowisku specjalistów od zdrowia psychicznego, to homoseksualizm do dziś byłby uznawany za patologię i odpowiednio traktowany. Zdolności i pracowitość przedstawicieli mniejszości rasowych napotykałyby na niedowierzanie i opór nie tylko wśród uprzedzonej większości, ale i w elitach, decydujących o kształcie edukacji i instytucjonalnych ścieżek kariery zawodowej. Do tekstu..
Ophelia Benson - ateistka
Shannon Rupp (11-02-2011)
Ophelia Benson podkreśla, że jest rzeczą ważną, aby zwolennicy laickiego społeczeństwa byli częścią publicznego dialogu, zarówno aby powstrzymywać najgorsze ekscesy religii oraz, żeby inni ateiści wiedzieli, że nie są samotni. Mówi, że zarówno ona, jak i inni racjonaliści często otrzymują listy od ludzi niszczonych przez dewotów, próbujących zmusić ich do milczenia. Do tekstu..
Elity - alienacja - racjonalizm
Radosław S. Czarnecki (10-02-2011)
Elita musi zdefiniować swą rolę w dzisiejszym świecie - czy jest "sama w sobie" i "sama dla siebie" czy jest "z ogółem" i ma za zadanie takie kształtowanie tego ogółu (demokratycznie i pluralistycznymi metodami), aby było coraz więcej otwartości, zadowolenia, zrozumienia dla "Innego", łagodności, spolegliwości i tolerancji. Do tekstu..
Izraelska konspiracja, której nigdy nie było
Abdulateef Al-Mulahim (10-02-2011)
Ciągle widzę jak Arabowie winią Izrael za to, że nasza młodzież uzależnia się od narkotyków, za złą edukację, za iracką inwazję na Kuwejt, za złe drogi, korupcję, brak demokracji, bezrobocie, za 11 września, za podział Sudanu, za niepokoje w Tunezji i rozruchy w Egipcie. Jeśli to wszystko jest dziełem Izraela, to albo jest to jakiś nadludzki kraj, albo po prostu lubimy obarczać innych winą za nasze braki. Do tekstu..
Dlaczego nas obudziłeś Darwinie?
Adam Karski (09-02-2011)
W tym fajnym systemie, bogowie, ich samozwańczy reprezentanci i wystraszeni piekłem wierni, powstała jednak mała rysa. Aby wzmocnić swoje oddziaływanie na maluczkich, kapłani musieli mieć większą wiedzę od reszty społeczeństwa. Zaczęli badać otaczający świat, aby tą przewagę uzyskać. W trakcie tego procesu stała się rzecz ciekawa. Zdobyta wiedza zaczęła wymykać się spod kontroli "pośredników". Do tekstu..
A jeśli naród jest problemem?
Daniel Greenfield (09-02-2011)
Jak długo wierzą w prawo większości do dyskryminowania mniejszości, w to, że ważniejszy jest porządek niż wolność, i w przewagę meczetu nad wszelkimi obywatelskimi prawami - nigdy nie będą wolni. Wolne wybory przyniosą albo chaos, albo tyranię. Tak to wygląda na Bliskim Wschodzie. I tak będzie zawsze wyglądać, póki nie zaczną egzekwować przynależnego im od urodzenia prawa, żeby zamknąć Koran i otworzyć umysły. Do tekstu..
Komentarz do bieżącej sytuacji w Egipcie
Hillary Clinton (08-02-2011)
Czy myśli Pani, że naród egipski może zaufać procesowi przemian, którego losy najwidoczniej znalazły się w rękach wojskowych i byłego szefa służb specjalnych, Omara Suleimana? Czy USA nadal zachęcają Mubaraka do usunięcia się ze sceny politycznej, czy też ostatecznie zrezygnowały z forsowania tego rozwiązania? W jaki sposób pozostali przywódcy w świecie arabskim patrzą na tę sytuację? Czy przychodzą do was i zadają pytania w rodzaju: "czy jeszcze nas popieracie?" Do tekstu..
Pięć kluczy do psychiki honorowego mordercy
Phyllis Chesler (08-02-2011)
Muzzammil nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za swoje działania, za to, jak one wpływają na innych. Tak więc o morderstwie mówi jako o "rzeczy, która się zdarzyła". W sprawie 40 ciosów nożem, którymi poprzedził obcięcie jej głowy, odpowiada cicho, odcinając się: "Jeśli rany tam są, to zrobiłem to, proszę pani". Do tekstu..
Zawiadomienie o możliwości popełnienia cudu
Marcin Kruk (08-02-2011)
Dla Kościoła cała ta sprawa musi być bardzo niewygodna. W szczególności teraz, kiedy tylko tygodnie dzielą nas od beatyfikacji. Najlepszym rozwiązaniem byłaby apostazja i wyleczenie człowieka z religijnych przesądów. Jako apostata przestałby działać na ludzką wyobraźnię. Ale pytanie, czy biskup może po cichu zalecić namawianie na apostazję? Do tekstu..
Prawda ważniejsza niż słodkie kłamstwo
PZ Myers (07-02-2011)
"Rzecznicy ateizmu muszą być bardziej wyczuleni i posiadać globalne zrozumienie religii". Nie, nie musimy. Pokażcie nam najpierw, że twierdzenia religijne są prawdziwe, a następnie możemy pogadać o szczegółach, o ich zastosowaniu i konsekwencjach. Mówienie nam, że ludzie czują się z religią lepiej, nie znajduje się nawet w pobliżu naszych podstawowych obiekcji. Do tekstu..
Zbiorowe samobójstwo homeopatyczne polskich sceptyków
Mariusz Agnosiewicz (07-02-2011)
W huczącym wietrze odbyła się we Wrocławiu - po raz pierwszy w Polsce - polska edycja kampanii 10:23. Członkowie Klubu Sceptyków Polskich dokonali "homeopatycznego samobójstwa", a następnie z uśmiechami na twarzach odpowiadali na wiele pytań licznie zgromadzonych dziennikarzy. ZOBACZ WIDEORELACJĘ Do tekstu..
W niewoli czynności
Jarosław Klebaniuk (07-02-2011)
Powszechność pewnych rodzajów przymusowych czynności i liczba ludzi, dla których stają się one wcześniej czy później problemem, sprawiają, że potrzeba naukowej refleksji nad nimi staje się pilna. Dostrzegła to Nina Ogińska-Bulik, publikując ciekawą książkę, łączącą przegląd zagadnień teoretycznych i wyników badań własnych dotyczących uzależnienia od czynności. Do tekstu..
Kilka słów na niedzielę dzisiejszą
Andrzej Koraszewski (06-02-2011)
Być może data 12 lutego nie powinna mylić się z pierwszym kwietnia, a pani Hall z ministrem oświaty. Po wbiciu hasła Darwin Day otrzymujemy prawie 9 milionów tekstów, pierwsze strony to aktualności uniwersytetów, szkół, instytucji rządowych, imprez organizowanych przez media. Słynni uczeni będą mieli z tej okazji publiczne wykłady, na które jak zwykle trudno się będzie dostać. Do tekstu..
Ile było gatunków człowieka?
Jerry Coyne (05-02-2011)
Co z "współczesnym" H. sapiens, neandertalczykami i denisowianami? Najwyraźniej tworzyli hybrydy i niektóre z tych hybryd były płodne, bowiem ślady genów denisowian i neandertalczyków pozostają w naszych genomach. Na tej podstawie antropolog John Hawks uważa neandertalczyków, ludzi współczesnych i denisowian za członków tego samego gatunku; Gibbons cytuje go: "Krzyżowali się ze sobą. Możemy ich nazwać tym samym gatunkiem". Do tekstu..
Homeopatia, czyli cukier z podpisem astralnym
Andrzej Gregosiewicz (04-02-2011)
Dlaczego prawo zezwala na sprzedaż takich leków?
- Odpowiem pytaniem. A skąd wziął się w Farmakopei Europejskiej zapis: "Nie da się określić różnicy między rozpuszczalnikiem a homeopatycznym środkiem leczniczym za pomocą naukowych metod analitycznych"? Przecież takie sformułowanie to prawna legalizacja okultyzmu i magii. Ale lobby homeopatyczne to wielkie pieniądze. Politycy nie mieli oporów, by napluć w twarz nauce i medycynie. Przeciwko temu gigantycznemu oszustwu świat będzie protestować. Do tekstu..
Religijne pudrowanie flinty
Mariusz Agnosiewicz (04-02-2011)
Ciekaw jestem co wielebny może mówić w takiej sytuacji. Wiadomo po co strzelamy: jesteśmy zwierzętami, jest w nas agresja. Strzelanie to adrenalinka i trybut dla naszej zwierzęcości. Jak można zakryć ornatem tę nagą prawdę? Czy ksiądz mówi o uświęcającej ofierze, którą poniósł dziczek ku chwale Pana? A może opowiada myśliwym, że Biblia pokazuje nam przykład idealnego Dawidowego oka w ciskaniu pocisków? Do tekstu..
Kochać i być mądrym
Andrzej Koraszewski (04-02-2011)
Racjonalizm jest złudzeniem. Na wszystkich możliwych poziomach nasze życie dominuje irracjonalizm. Kierują nami emocje, we wszelkich analizach posługujemy się niepełnymi a często wręcz szczątkowymi danymi, nasze mózgi mają tendencję do życzeniowego myślenia i do tendencyjnego postrzegania faktów. Krótko mówiąc, racjonalizm jest fanaberią, ułudą lub jak kto woli, kiepskim źródłem dobrego samopoczucia. Do tekstu..
James Burnham i upadek Zachodu
Jarosław Balinka (03-02-2011)
W swojej ostatniej książce "Suicide of the West" ("Samobójstwo świata zachodniego"), która nie doczekała się polskiego przekładu, Burnham wciąż podtrzymywał swoje obawy o przyszłość cywilizacji zachodniej. Zasadniczą tezę budował na przekonaniu, że cywilizacja zachodu od początków XX wieku zaczęła ulegać gwałtownemu kurczeniu się. Dostrzegał to w ideologii bolszewickiej i Związku Radzieckim, który połykał kraje Europy Wschodniej jeden po drugim. Te same tendencje zauważył w osobliwościach procesu dekolonizacji oraz rosnących nastrojach antyzachodnich w częściach Azji oraz na kontynencie afrykańskim. Do tekstu..
Egipt -matka świata
Qanta Ahmed (03-02-2011)
W Egipcie jest atmosfera wrzenia. Wielkie Egipskie Muzeum w Kairze było już obiektem napaści, czego efektem jest pozbawienie głów dwóch starożytnych mumii, co jest aktem niemal symbolicznym, w chwili kiedy Egipcjanie pozbawiają Mubaraka prometejskiej kontroli nad ogniem władzy. Odcinanie głów hydrze dyktatury niesie znamiona głębokiej przemiany. Jak przy wszelkich egzekucjach, rozlew krwi, rzeczywisty i bardziej abstrakcyjny, niebawem się zacznie. Do tekstu..
Nauka zmniejsza kobiece łona
Mariusz Agnosiewicz (03-02-2011)
Kinematografia niejednokrotnie pokazywała czarowanie ludu wiedzą przez kapłanów egipskich, ale nie zajmowała się pokazaniem, że technika starożytnej Grecji - sprzed narodzenia Chrystusa - była dla późniejszych chrześcijan nie tylko nieznana, ale i niewyobrażalna: maszyny i automaty jakie starożytni Grecy konstruowali w III w. p.n.e. dla średniowiecznych mogły być co najwyżej cudami boskimi (np. termoskop, który uruchamiał fontannę wodną pod wpływem ciepła słonecznego, spotykany także w wersjach uruchamiania mechanizmu pod wpływem ognia: kapłan zapalał na ołtarzu ogień, a specjalny automat pod jego wpływem wylewał na ołtarz libację - święty napój boga) Do tekstu..
Wolność i podwójne standardy
Hanin Ghaddar (02-02-2011)
Moja przyjaciółka z Facebooka napisała w tym tygodniu: "Czy jesteśmy blisko powiedzenia 'jestem dumna, że jestem Arabką', czy też powinniśmy poczekać trochę na Maroko, Jordanię i przynajmniej jeszcze jeden kraj?" Znam Nabilę z uczelni. Byłyśmy bardzo dobrymi przyjaciółkami, ale z czasem nasze drogi rozeszły się. Po studiach stała się bardziej religijna, zaczęła nosić zasłonę i zmieniła się w żarliwą zwolenniczkę Hezbollahu. Najwyraźniej, według opinii wspólnych przyjaciół, moje "odmienne opinie" o Hezbollahu i religii zatruły naszą przyjaźń. Do tekstu..
Od poczęcia do naturalnej śmierci
Erick MacDonald (02-02-2011)
Jest ważna przyczyna, dla której związki uczuciowe mogą zasadnie być uznane za centralne dla stosunków ludzkich, w których dzieci mogą być tylko jednym z możliwych celów. Ostatecznie zasadna jest myśl, że jest to adaptacyjne w tym sensie, że dostarcza stabilności w wychowywaniu dzieci, a seks dla przyjemności stanowi zapewne ważny wkład w stabilność takiego związku. Do tekstu..
Etyka dla myślących
Marcin Punpur (02-02-2011)
Niektórzy, przeważnie z braku wiedzy czym jest etyka, stawiają wobec niej wymóg wychowawczy. Etyka ich zdaniem powinna uczyć moralności, to znaczy właściwego postępowania. Ma pełnić podobną funkcję co religia i uczyć rozróżniać to co dobre od tego co złe. Szkopuł w tym, że żadna etyka nie jest w stanie podać takiego kryterium bez zastrzeżeń. Religia to czyni, ale kosztem rozumu, opierając się na łasce i wierze. Do tekstu..
Zagadki dla Sfinksa: Egipt 2011
R. Joseph Hoffmann (01-02-2011)
Powoływanie się na "wolność od ucisku" przez ponure siły, próbujące zabezpieczyć możliwość uciskania bojowników o wolność, nie jest niczym nowym w historii cywilizacji. Jest to szczególnie zwodnicza mantra, kiedy pracują kamery i reporterzy czują krew na ulicach. Pomaga, jeśli protestujący są młodzi, zdezorientowani i głośni, tak jak są w Kairze i jak byli w Teheranie w 1979 r. Do tekstu..
Dalsze rozważania o dyskryminacji
Richard Dawkins (01-02-2011)
Są pomiędzy nami tacy, którzy widzą ostre rozróżnienie między przekonaniami o faktach, takimi jak "Wierzę, że Ziemia jest płaska", a opiniami, takimi jak "Wierzę, że Richard Nixon był złym człowiekiem". Niektórzy relatywiści, z drugiej strony, zlewają fakt i opinię, nie widzą żadnego powodu do uprzywilejowania faktów wobec opinii i uważają, że wszystkie opinie są równie ważne i godne szacunku. Do tekstu..
Jej Świątobliwość
Mariusz Agnosiewicz (01-02-2011)
Legenda została utkana traumą po trzęsących papiestwem X w. nieformalnych papieżycach: Teodorze Starszej, Marozji i Teodorze Młodszej; pamięcią po Hypatii oraz Heloizie, która zepsuła Abelarda; i wreszcie - pod bezpośrednim wpływem feministycznego ożywienia beginek. To w rozkwitających wówczas herezjach kobiety zaczęły dochodzić do religijnych funkcji władczych. Porete spalona została wprawdzie kilka dekad po pierwszych wzmiankach o papieżycy Joannie, ale w tym samym dokładnie czasie działała Wilhelmina Blažena, córka króla Czech, która została proklamowana papieżycą, mającą poprowadzić Kościół ku nowej erze Ducha... Opowieść o papieżycy niedawno odżyła a ja chciałbym opowiedzieć wam więcej o znaczeniu samej legendy. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365