Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.913.771 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jedynie dokładne i głębokie poznanie przyrody może rozproszyć lęk i mroki (..) trwoga przytłacza ludzi dlatego, że widzą wiele zjawisk na ziemi i w niebie, a nie mogą żadną miarą dojrzeć ich przyczyn.
Przegląd wyników wyszukiwania

Nowa unia polsko-litewska
Mariusz Agnosiewicz (29-07-2014)
7 lat temu w Krakowie miało miejsce niezwykle doniosłe wydarzenie w skali całego naszego regionu. Do stolicy Małopolski przybyli prezydenci Polski, Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy i Ukrainy na szczyt energetyczny. Polska i Litwa zadeklarowała wolę bardzo ścisłej unii energetycznej: budowę mostu energetycznego i polsko-litewską elektrownię atomową. W kolejnych latach polityka divide et impera doprowadziła do bezprzykładnego zniszczenia dobrych relacji Polski i Litwy. Czy uda się to odbudować w interesie obu krajów? Do tekstu..
Spowiedź
Lew Tołstoj (27-07-2014)
Jedyną prawdziwą wiarą - oprócz zwierzęcych instynktów nadającą bieg mojemu życiu - była wiara w doskonalenie samego siebie. Nie wiedziałem jednak na czym owo doskonalenie polegało ani jaki był jego cel. Starałem się wydoskonalić umysłowo - studiowałem wszystko, co życie postawiło na mojej ścieżce; próbowałem doskonalić moją wolę - ustalałem zasady, których starałem się przestrzegać; doskonaliłem się fizycznie, trenując siłę i sprawność poprzez rozmaite ćwiczenia oraz wytrzymałość i cierpliwość poprzez wiele wyrzeczeń. Wszystko to uważałem za doskonalenie samego siebie. Początkiem wszystkiego było oczywiście doskonalenie moralne, zastąpiło je jednak rychło doskonalenie ogólne, tj. chęć bycia lepszym nie we własnych oczach czy też w oczach Boga, lecz w oczach innych ludzi Do tekstu..
Brytyjskie CBA ujawnia korupcję w Polsce o dużej skali
Mariusz Agnosiewicz (25-07-2014)
Brytyjskie CBA (Serious Fraud Office) ujawnia na swojej stronie, że z informacji jakie otrzymali od szwajcarskich organów ścigania, francuski koncern Alstom zamieszany był w działalność korupcyjną przy dużych projektach transportowych w trzech krajach: Indiach, Polsce i Tunezji, w latach 2000-2006. Uwaga mediów oczywiście zwróciła się na Pendolino z czym kojarzony jest Alstom. Moim zdaniem chodzi o coś zupełnie innego, gdyż do 2006 nie przewidywano zakupu francuskich pociągów, lecz rozwój polskiej technologii dużych prędkości. Do tekstu..
Polska – Turcja: 600 lat
Andrzej Wendrychowicz (24-07-2014)
600 lat temu Polska jako pierwszy kraj europejski nawiązała relacje dyplomatyczne z Turcją. Turcja - mimo wojen, jakie toczyły się między Rzecząpospolitą a Imperium Osmańskim - jako jedyny sąsiad nie wzięła udziału w rozbiorach Polski, ani nigdy ich nie uznała, mimo, że w 1795 r. Polska przestała istnieć jako państwo. W skarbcu sułtańskim były przechowywane klucze do budynku polskiej ambasady, które nam uroczyście zwrócono w roku 1918 po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 2009 przyjęto deklarację o polsko-tureckim partnerstwie strategicznym. Do tekstu..
Noe. Biblijny praojciec…
Piotr Drobner (23-07-2014)
W Starym Testamencie znajdują się fragmenty, które są bardzo trudne w zrozumieniu. Miejsce takie nazywane jest "crux interpretum" - "krzyż interpretatora". Wydaje się, że jednym z nich jest opowiadanie z Księgi Rodzaju, w którym Noe przeklina Kanaana. Związane jest to z historią w której Noe legł pijany w namiocie. Ujrzał go w negliżu syn Cham, który zaalarmował braci: Sema i Jafeta, którzy okryli ojca. Po zajściu Noe przeklął syna tego, który ujrzał jego negliż: Kanaana (nawet nie samego Chama). Czy jest to historia niedopowiedziana czy alegoryczna? Do tekstu..
Salem: o czarownicach urządzających polowanie na czarownice
Mariusz Agnosiewicz (21-07-2014)
O czarownicach z Salem nakręcono w przeszłości setki produkcji. Najnowsza jest całkowicie inna. Jest to serial fantasy, który opowiada o czarownicach, które stają na czele "polowania na czarownice", by rozbić społeczność, przejąć władzę dzięki umiejętnie stosowanej polityce "divide et impera" (podziały i generowanie strachu) i wreszcie: zemścić się na swoich dawnych prześladowcach. Nowy Salem to alegoryczna opowieść o uniwersalnych mechanizmach władzy, w której "czarownictwo" jest metaforą ukrywania przed społeczeństwem wiedzy przyrodniczej przez pozostającą w cieniu garstkę władców marionetek. Tak jak nowy Dracula nie jest serialem o dawnym wampirze, lecz o zmartwychwstaniu Tesli, tak nowy Salem opowiada o współczesnym "czarownictwie" Do tekstu..
Siarkowodór - spotkanie nieba i piekła chemii nieorganicznej
Mariusz Agnosiewicz (19-07-2014)
Przyczajony w szambie siarkowodór, który błyskawicznie uśmiercił w Karczówce 7 osób, jest jednym z najbardziej fascynujących gazów na świecie. Odpowiada za smród naszego pierdzenia, jest też obecny w wyziewach wulkanicznych. 250 mln lat temu był sprawcą "wymierania permskiego", kiedy zginęło niemal całe życie na ziemi. Przetrwało to, które nauczyło się tolerować siarkowodór lub go wykorzystywać. Wciąż słabo znamy kluczowe funkcje siarkowodoru w naszych organizmach. Wiemy jednak, że pozytywnie wpływa na nasz układ krążenia i serce, na erekcję, chroni nasze komórki nerwowe, reguluje przemiany energetyczne w naszych organizmach. Paradoksem jest, że ta niezwykle niebezpieczna substancja może być zarazem kluczem do długowieczności. Do tekstu..
Związki przyjaźni
Edward Abramowski (17-07-2014)
Jedyny istotnie wartościowy składnik rozwoju, to rozwój przyjaźni, nim mierzy się tylko wyższość rozwoju społecznego. Tak tamo rozwój indywidualny, wartość człowieka jest to jego uzdolnienie do przyjaźni. Jest to jedyna rzecz, gdzie dobro społeczne utożsamia się z indywidualnym. "Abramowszczyzna" zabarwiała nie tylko program ludowo-demokratycznej opozycji PSL przeciw ustrojowi komunistycznemu "demokracji ludowej", ale także działaczy socjalizmu humanistycznego w PPS. Także Komitet Obrony Robotników, a nawet "Solidarność", miały swoje korzenie w filozofii Edwarda Abramowskiego. Do tekstu..
Antyczna mądrość chińska o wygrywaniu wojen bez walki (15-07-2014)
Dziś nazywa się to teorią wojen psychologicznych. Tego rodzaju wojny w rozgrywkach międzynarodowych toczone są praktycznie permanentnie. Im wyżej nasza cywilizacja staje się rozwinięta, tym częściej zastępuje wojny militarne - bezkrwawymi, a przynajmniej niekonwencjonalnymi. Dlatego coraz ważniejsze staje się studiowanie arkanów sztuki wojennej z wykorzystaniem operacji psychologicznych. Zachód może w tej dziedzinie terminować u chińskich mędrców. Poniżej nieco klasyki z najstarszego na świecie podręcznika sztuki wojennej: "Sztuka wojenna" Sun Zi (VI wiek p.n.e.). Traktat ten Zachód zawdzięcza jezuicie: po raz pierwszy przetłumaczony został na język zachodni z chińskiego w 1782 przez francuskiego jezuitę Jeana Josepha Marie Amiota. Do tekstu..
Aleksander Głowacki: 'filozofia jeziora zmian, inspiracji i naśladownictwa'
Adam Pawłowski (15-07-2014)
Bolesław Prus nigdy nie stał się idealistą, patrzącym na świat w sposób monochromatyczny. Nie patrzył również przez pryzmat jednego konkretnego systemu filozoficznego. Korzystał raczej ze zbioru, owego jeziora prawd elementarnych, odszukując w danej chwili potrzebne mu analogie. Tak jak i w jeziorze, może następować swobodne mieszanie się wody, tak i wiedza i doświadczenie Prusa były podatne na wszelkie formy łączne. Nie ma w tym cienia hipokryzji, jest to raczej argument przemawiający za niezwykłą głębią myśli pozytywisty. Nie ogranicza poznania, a jedynie poszerza spektrum możliwych obserwacji i pozwala się stać wszechwiedzącym narratorem, przy jednoczesnym poczuciu grania jednej z wielu ról. Do tekstu..
Mity o Heraklesie na nowo odczytane
Jerzy Adam Kowalski (15-07-2014)
W mitologii greckiej opowieści o Heraklesie zajmują miejsce szczególne. Pokazywały, jak wybitna jednostka stać się może równa bogom, a tym samym wyjaśniały, dlaczego bogowie obrali ludzkie kształty. Nieustraszony, potężny wojownik, służący swojemu ludowi - to było marzenie wielu współczesnych wyniesione na wyżyny absolutu. Wszelako za zasłoną zmitologizowanych, barwnych opowieści kryje się materia bardziej prozaiczna - rzeczowe wiadomości o wydarzeniach i stosunkach, jakie miały miejsce w okresie bardzo słabo przez historyków poznanym, w tzw. "wiekach ciemnych", poprzedzających epokę klasycznego antyku. Wystarczy tylko wedrzeć się za tę zasłonę, dokonać racjonalnej, pogłębionej reinterpretacji mitów. Do tekstu..
Kim jest człowiek i jaki jest człowiek? Kulturalizm Jana Stachniuka
Paweł Bielawski (13-07-2014)
Ludzkie dzieje to nieustanne ścieranie się dwóch, przeciwbieżnych kierunków - jednym z nich jest kultura - napór człowieka ku panhumanizmowi, woli mocy, woli tworzenia, ciągłego przekraczania swoich ograniczeń i osiągania coraz to nowych szczytów potęgi twórczej. Drugim zaś jest "postawa bezdziejowa", pragnienie uwolnienia się od procesu kultury, od wymogów tworzenia, czyli "wspakultura", którą Stachniuk opisuje jako kosmiczną chorobę, schorzenie humanizmu. Jest ona zaprzeczeniem konieczności walki o przeistaczanie świata i przekraczania swoich możliwości. U człowieka objawia się wzgardą, rezygnacją z dzieła, zwrócenie się w stronę biernego korzystania z dobrodziejstw kultury, w stronę życia konsumpcyjnego hedonizmu lub biernej kontemplacji. Do tekstu..
Günaydin Türkiye
Andrzej Wendrychowicz (09-07-2014)
Minister Sienkiewicz doszedł do wniosku, że "Anatolia zaczyna teraz rządzić Turcją. A w finale jest kalifat". Wydaje mi się, że wizja ta jest zbyt pesymistyczna. Kiedy w roku 2013 Turczynka Güler Sabanci kandydowała na szefową rady nadzorczej koncernu Siemensa, prasa niemiecka uznała ją za jedną z najbardziej wpływowych menedżerek na świecie. Niemieccy żurnaliści z przekąsem zauważyli, że w Turcji jest znacznie więcej kobiet na najwyższych stanowiskach w biznesie, niż w Niemczech. Według World Economic Forum w Turcji jest ich 12%, a w Niemczech zaledwie 3,2%. Güler Sabanci kontynuuje dzieło swojego wuja, Sakipa, który zasłynął powiedzeniem: "Pieniądze, które się zarobiło w tym kraju należy oddać jego mieszkańcom" . Do tekstu..
Żyj, kupuj, umieraj…
Zbigniew Wolski (08-07-2014)
W dzisiejszych czasach rola człowieka jest wyznaczona od początku do końca. Rodzimy się, aby można było planować popyt na produkcję wielkich koncernów, pracujemy, aby kupować kolorowe marzenia z reklam telewizyjnych, umieramy, gdy nie mamy już sił, aby zapracować na nie. Gdzieś z boku, są ci którzy z niewiadomych powodów, celowo lub w sposób niezamierzony nie nadążają nad pozostałymi. I jeśli o tych, którzy po prostu nie mogą zdążyć, nie mówi się w sumie źle, to wściekłość liderów budzą ci, którzy po prostu nie chcą wziąć udziału w gonitwie. Do tekstu..
Pandrioszka, czyli Puszka Pandory w matrioszce
Emilia Lisiecka (06-07-2014)
"Pandrioszka" pierwszy raz została wydana w 2000 roku. Książka była następnie wznawiana w 2008 i 2011. Autorka, Krystyna Kurczab-Redlich, zabiera czytelnika w pewnego rodzaju podróż po Moskwie, na początku do metra, gdzie można kupić wszystko od gazet po nielegalne książeczki pracy. W rzeczywistości radzieckiej dominowała szarzyzna, ludzie marzyli o rzeczach, które w latach 90. uśmiechały się do nich z gablot sklepowych. Miedzy wersami autorka mierzy się ze stereotypami, jakie wciąż mamy w stosunku do Rosjan. Do tekstu..
Tomistyczna filozofia percepcji
Michał Haraburda (06-07-2014)
Tomizm bazuje na filozofii Arystotelesa tylko częściowo, ponieważ jest w dużym stopniu nowatorskim systemem. Przejmuje z filozofii arabskiej realną różnicę między istotą i istnieniem. Głównymi pojęciami są: istnienie, punkt, możność, kondycja, materia, przyczyna sprawcza, przyczyna, substancja, przypadłości, istota. Do tekstu..
Lewica i prawica kontra kurwica
Mariusz Agnosiewicz (03-07-2014)
Cechy lewicowości: a) wzmacnianie państwa, któremu przypisywana jest silna rola w polityce społecznej i gospodarczej, b) dążenie do egalitaryzmu (w wymiarze realnym: do spłaszczania różnic), c) władza w ręce ludu/narodu (demokracja). Cechy prawicowości: a) rolą państwa jest pilnowanie porządku, czyli pewne cywilizowanie różnic, a nie ich niwelowanie, b) życiem społecznym i gospodarczym mają rządzić naturalne i kulturowe procesy a nie inżynieria państwowa, c) państwo chroni wspólnotę narodową, która jest gwarantem naturalnych i kulturowych procesów rządzących życiem społecznym i gospodarczym, d) władza w ręce elit Do tekstu..
Projekt Eurasia Regina
Waldemar Bartosik (02-07-2014)
Przed 85 laty, w "czarny" czwartek, na giełdzie nowojorskiej wybuchł pierwszy o tak niewiarygodnym zasięgu światowy kryzys gospodarczy. Potworną jego implikacją była II wojna światowa, dziesiątki milionów ofiar, niewyobrażalne w poprzednich konfliktach zniszczenia. Przed 6 laty, za sprawą "rynków finansowych", wybuchł porównywalny w skali destrukcji z poprzednim - kryzys o zasięgu światowym. W wielu krajach, indeksy opisujące skalę recesji są podobne. Jak choćby bezrobocie. Istnieje obawa, że wywołany, długotrwały kryzys, zrodzi pokusę pobudzenia wzrostu impulsem gospodarki wojennej. Bo ten algorytm został przećwiczony w poprzedniej wojnie światowej i przyniósł oczekiwane skutki. Do tekstu..
Return Pana Boga
Radosław Czarnecki (01-07-2014)
Petrodolary dały królestwu Saudów, wyznającemu i preferującemu najjaskrawiej fundamentalistyczną wersję sunnizmu (tzw. wahhabityzm) niesłychaną broń do ręki. Wydają oni na światową islamistyczno-wahhabistyczną propagandę 4 do 5 razy więcej niźli czynił to Związek Radziecki w okresie maksymalnego zaangażowania ideologicznego starcia z Zachodem, podczas tzw. "zimnej wojny". Krótkofalowo jest to czysty sponsoring, długofalowo: swoisty bussines, ale w wymiarze mentalnym, ideowym, światopoglądowym. Bussines, który efekty/zyski da w wymiarze politycznym, kulturowym, światopoglądowym - a w konsekwencjach: ekonomicznym, za lat kilkanaście czy nawet po kilku dekadach. Jest to więc inwestycja obliczona na dekady. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365