Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.075.356 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 294 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
Anatol France - Bogowie pragną krwi

Złota myśl Racjonalisty:
Korporacje religijne przedstawiają swe teksty jako jedyne źródła gwarantowanej prawdy. Dążą do minimalizacji znaczenia intuicji, wróżb, tradycji ustnego przekazu oraz jednostek obdarzonych niezwykłymi właściwościami, bo wszystko to wymyka się spod kontroli.
Przegląd wyników wyszukiwania

Wąsy delfina i ewolucja cetacea
Jerry Coyne (30-04-2013)
Pismo "Evolution and Education Outreach" jest cennym źródłem dla każdego zainteresowanego ewolucją lub wykładającego ją. Na szczęście właśnie stało się ogólnie dostępne, każdy może więc czytać je za darmo online. Przeglądając artykuły, znalazłem jeden, który uznałem za naprawdę dobry nie tylko do nauczania studentów o makroewolucji, ale informujący o jednym z klasycznych przypadków: ewolucji waleni od ich przodków - małych ssaków kopytnych. Do tekstu..
Wpływ roślin psychoaktywnych na ewolucję człowieka
Michał Zinowik (30-04-2013)
Terence McKenna w swoje hipotezie, nazwanej "The stunned ape theory" (teoria odurzonej małpy) prezentuje interesujący scenariusz katalicznego wpływu spożywania grzybów, zawierających psylocybinę, na wykształcenie u części hominidów modyfikacji na poziomie postrzegania, aktywności reprodukcyjnej oraz ekspresji językowej. Uzyskiwany dzięki własnościom chemicznym tego alkaloidu stan ekstazy, odznaczający się nadaktywnością lingwistyczną oraz wykształceniem i rozbudowaniem wyobraźni miał istotny wpływ powstanie ludzkiej świadomości. Do tekstu..
Dom Wszystkich – Polska
Mirosław Woroniecki (29-04-2013)
W celu ochrony praw i swobód obywatelskich, z inicjatywy adwokata, posła i działacza państwowego Ryszarda Kalisza zostało powołane stowarzyszenie mające organizować ludzi o mentalności otwartej, socjal - liberalnej i pro - społecznej , zwróconej w przyszłość, noszące nazwę "Dom Wszystkich - Polska". Do tekstu..
Ubój rytualny, czyli kolejne barbarzyństwo religii
Jacek Tabisz (29-04-2013)
Nie po to istnieją regulacje nakazujące humanitarne traktowanie zwierząt, aby je łamać dla zysku z uwagi na wierzenia sprzed tysięcy lat. Etyka świecka powoli zaczęła obejmować też inne od naszego gatunki zwierząt i należy to uznać za ogromny sukces w powolnym zrywaniu z upiorami ciemnej, zabobonnej przeszłości. Do tekstu..
Przemoc w islamie: sedno sprawy
Burak Bekdil (29-04-2013)
Przemoc islamistów w nowożytnej historii politycznej zabiła więcej muzułmanów niż wyznawców wszystkich pozostałych religii oraz nie posiadających żadnej wiary razem wziętych. Nadal zabija więcej muzułmanów niż chrześcijan, Żydów lub ateistów. Do tekstu..
Czerwony kapturek i jego drużyna
Andrzej Koraszewski (28-04-2013)
Siewcy nienawiści lubią stroić się w piórka szlachetnych rycerzy broniących niewinnej dziewicy, zapewniając przy okazji, że sami są dziewicami. Nie zamierzałem powracać do sprawy Le Monde Diplomatique, bo i pismo podrzędne, i osoby zgromadzone wokół niego do ciekawych postaci nie należą. Pewne okoliczności skłaniają mnie jednak do powrócenia do tej sprawy. Do tekstu..
Motywacyjna rola demokracji
Stanisław Smuga-Otto (28-04-2013)
Dwa tygodnie temu ukazał się na tym blogu świetny esej p. Anny Salman pt. " E-wolucja zamiast (r)ewolucji". Zapowiedziałem wtedy w mym wpisie do niego, że postaram się urodzić jakiś "kontr-referat" i podzielę się nim z Wami. To, co poniżej, jest więc wielce fragmentaryczną próbą ustosunkowania się do niektórych przynajmniej tez tej futurologicznej wizji Autorki. Do tekstu..
Małe dziewczynki wydawane za mąż za dorosłych mężczyzn
Y. Mansharof i A. Savyon (27-04-2013)
Przez ostatnich pięć lat w Iranie nasiliła się debata publiczna o miejscu kobiety na arenie prywatnej i publicznej, o konkubinatach, prawie kobiet do podróży zagranicznych bez zezwolenia męskiego opiekuna, o hidżabie itp. Jedną z podnoszonych kwestii jest zjawisko małżeństw dzieci, włącznie z dziećmi poniżej 10 lat - szczególnie małżeństw dziewczynek z dorosłymi mężczyznami lub wręcz starcami. Do tekstu..
Esej nagrodzony przez Fundację Templetona: Śmierć jest dobra dla ludzkości
Jerry A. Coyne (27-04-2013)
Główną motywacją religijności jest śmierć cielesna i związana z tym nadzieja, że będziemy dalej żyć na jakiejś chmurce, brzdąkając na harfie. Przekonanie, że nasza śmierć fizyczna da nam życie pozagrobowe, było na przykład motywacją dla terrorystów 11 Września. Jakoś jednak Cave'owi udaje się zamienić to w coś pozytywnego, bo życie pozagrobowe nie jest tym, co przychodzi po naszej śmierci fizycznej, ale jest "zaprzeczeniem śmierci". Do tekstu..
Zamach bostoński jest sprzeczny z islamem
Nageh Ibrahim (26-04-2013)
Po zamachu w Bostonie dr Nageh Ibrahim jeden z założycieli organizacji Al-Gamaa Al-Islamija, która była wcześniej odpowiedzialna za wiele zamachów terrorystycznych, opublikował artykuł, w którym stwierdza, że szariat islamski zabrania zabijania niewinnych ludzi - kobiet, dzieci, starców, księży, zakonników i inwalidów, jak to robi Al-Kaida. Do tekstu..
Say został skazany: jesteśmy bardzo zaszokowani! 
Burak Bekdil (26-04-2013)
W pewien sposób pianista i przekonany ateista Fazıl Say jest tylko kolejną ofiarą uboczną "wielkiego skoku Turcji ku zaawansowanej demokracji". Dla samozwańczych zachodnich przyjaciół Turcji, którzy mogą być zbyt nieśmiali, by określać się bardziej realistycznie jako "europejscy użyteczni idioci, którzy myślą, że są przyjaciółmi Turcji", pan Say nie jest nawet ofiarą, bo Turcja uwięziła swoich marzących o zamachu stanu generałów i zawiera pokój z Kurdami. Do tekstu..
GMO jako horror, Polska jako skansen
Andrzej Koraszewski (25-04-2013)
W Stanach Zjednoczonych, które są kolebką GMO, uprawia się je masowo od kilkudziesięciu lat. Jest to również kraj znany z astronomicznych odszkodowań za wszelkie szkody dla zdrowia, czy to ludzi, zwierząt, czy dla środowiska. Gdyby istniała najmniejsza szansa na powiązanie jakiejkolwiek choroby czy jakiegokolwiek skażenia środowiska z uprawami GMO, amerykańscy prawnicy z pewnością przedstawiliby ją przed sądem. Do tekstu..
Kto powstrzyma kolejnych muzułmańskich nastolatków przed pokusą terroryzmu?
Barry Rubin (25-04-2013)
Zachód sparaliżował sam siebie i, jak na ironię, pierwszymi ludźmi, którzy ucierpią, są muzułmanie, którzy nie są ani islamistami, ani radykałami. To oni są właściwymi sojusznikami i tymi, do których powinna kierować się sympatia; nie  Hamas, Hezbollah, Bractwo Muzułmańskie, radykalni islamiści w Syrii, wyrafinowani islamiści w Turcji, CAIR i inne takie grupy, ale ich wrogowie wewnątrz społeczności muzułmańskiej. Do tekstu..
Palikot i postmodernistyczna dekonstrukcja stereotypów
Mirosław Woroniecki (24-04-2013)
Czym dzisiaj jest Palikot i jego fanklub, który nigdy nie stał się poważną partią polityczną, a z czasem tracił charakter specyficznego rodzaju protestu wobec rzeczywistości, w którym przejaskrawienie, prowokacja, humor i happening miały obnażać hipokryzję, obskuranctwo i obłudę? Dziś Palikot szuka granic swoich prowokacji. Do tekstu..
Niepopularne stanowisko: zakazać burkę
Eric MacDonald (24-04-2013)
Taki ubiór jest oznaką podporządkowania i wymazania tożsamości. Na to nie ma miejsca w demokracji liberalnej. Religia jest sprawą prywatną i powinna być ograniczona do przestrzeni prywatnej. Praktyczne wymazanie publicznego istnienia kobiet przez religijne lub kulturowe formy publicznego apartheidu płci jest nie tylko nieliberalne, jest to podżeganie do przesądów anty-muzułmańskich, które są słusznie potępiane przez wszystkich rozsądnych ludzi. Do tekstu..
Nie będziesz brał imienia żadnego Pana Boga nadaremno
Andrzej Koraszewski (23-04-2013)
Ateistyczny program zwalczania zła zazwyczaj nie ma nalepek - uczony wynalazca nie zaczyna od deklaracji, ja jako ateista wynalazłem nowy skuteczniejszy rodzaj szczepionki. Ja jako ateista wynalazłem specjalne poduszki zmniejszające liczbę śmiertelnych wypadków na drogach. Jako ateiści nie jesteśmy ekshibicjonistami i nie obnażamy publicznie naszych uczuć światopoglądowych. Do tekstu..
Precz z duszkami
Richard Dawkins (23-04-2013)
Wczoraj na Twitterze pisałem o wierze brytyjskiego dziennikarza Mehdiego Hasana, że Prorok Mahomet uleciał do nieba na skrzydlatym koniu. Jest to wiara co najmniej równie głupia, jak wiara Doyle'a w duszki, i paradoks, że Mehdi Hasan jest równocześnie bardzo dobrym dziennikarzem i redaktorem politycznym, który pisze wnikliwe i sensowne artykuły o sprawach bieżących i polityce światowej, zasługuje na komentarz: "dziwactwo". Do tekstu..
Syryjskie domino
Radosław S. Czarnecki (23-04-2013)
Dramat jaki od ponad 2 lat przeżywa Syria jest czymś więcej niźli pokazują to polskie media, spłycające i trywializujące (jak zazwyczaj mają skłonności czynić) ów konflikt. Przyjęcie paradygmatu - zła władza vs dobrzy rebelianci - w przypadku Syrii i całego otoczenia bliskowschodniego jest tym bardziej prostackie, wypaczone i nieprawdziwe. Do tekstu..
Granice wiedzy
Jerzy Neuhoff (22-04-2013)
Teza, że istnieją obszary poznania, do których nie mają dostępu metody naukowe, jest nienaukowa, natomiast jest faktem naukowym istnienia zwolenników takiego poglądu. Jeżeli teza ta byłaby prawdziwa, to sensowne będzie np. rozprawianie o życiu erotycznym centaurów lub o barwie piór skrzydeł anielskich, niezależnie od innych problemów, które mogą zostać wskazane. Do tekstu..
Gdyby Piotr Apostoł w Urzędzie Skarbowym pracował...
Kamil Kłosiński (22-04-2013)
Co by było, gdyby taki Piotr Apostoł w moim Urzędzie Skarbowym pracował i mocą Ducha Świętego natychmiast poznawał, kto uczciwie się z państwem i innymi właściwymi instytucjami finansowymi rozlicza, a kto, cwaniakiem być próbując, od swoich obowiązków wykręcić się zamierza? Do tekstu..
Skargi zwierząt w listach do "Kochanej ewolucji"
Jerry Coyne (21-04-2013)
Witryna internetowa Scientific American "Brainwaves" ma zestaw naprawdę śmiesznych listów (napisanych przez Marę Graunbaum i Ferrisa Jabra) pod nazwą "Dear evolution: letters of gripe and gratitude" [Kochana Ewolucjo: listy narzekań i wdzięczności]. W większości z nich zwierzęta piszą do ewolucji, żeby zrzędzić na swój genetyczny spadek. Do tekstu..
Po zamachu w Bostonie: publicyści saudyjscy o islamskim terroryzmie (21-04-2013)
Kiedy bezpośrednio po zamachu w Bostonie pojawiły się spekulacje, że mógł być w nim zamieszany obywatel saudyjski, w prasie saudyjskiej pojawiło się wiele artykułów z gwałtownymi protestami. Pojawiło się również kilka artykułów mówiących wyraźnie, że współczesny islam zachęca do terroryzmu. Do tekstu..
Biologiczne podstawy moralności i ebook Andrzeja Koraszewskiego
Jacek Tabisz (20-04-2013)
Oczywiste jest, że u podstaw naszych sądów moralnych stoi biologia. Żaden urojony bóg nie wykuł tego na kamiennych tablicach, nie wygrał na bębnie, na flecie, nie zatańczył, ani nie wydłubał z boskiego nosa (nie gniewajcie się, są i takie mity...). Na biologię, na zachowania ściśle behawioralne, nakłada się kultura. Do tekstu..
Pasożytniczy robak inspiruje ideę lepszego przylepca chirurgicznego
Ed Yong (20-04-2013)
Powiedzmy, że chcesz stworzyć przylepiec chirurgiczny nowej generacji. Chcesz zrobić coś, co będzie trzymało skórę i inne narządy razem podczas gojenia się. Chcesz, by było to lepsze od szwów i mniej brutalne niż klamry. Musi mocno trzymać i bezboleśnie odchodzić. Pomysł może ci podsunąć rybi pasożyt Pomphoryhnchus laevis. Do tekstu..
Le Monde Diplomatique jako źródło prawdy
Andrzej Koraszewski (19-04-2013)
Kilka dni temu Jacek Tabisz zwrócił uwagę na oświadczenie redakcji "Le Monde Diplomatique" , w którym redakcja skarżyła się swoim czytelnikom na panią Monikę Krawczyk. Jak się okazuje redakcja pisma organizowała panelową dyskusję po pokazie filmu "Droga do Apartheidu". Do tekstu..
Nie taki diabeł straszny (na pohybel Natankom)
Norbert Paprocki (19-04-2013)
To w dużej mierze z tego powodu, że nasza kultura przesiąknięta jest irracjonalnym przekonaniem o specyficznej racjonalności życia jako całokształtu. Że życie jako całość ma pewien odgórny sens, który niekoniecznie jest sensowny po ludzku. Ponieważ sens wiążemy z celem, a w końcu celem całej ziemskiej "wędrówki" jest raj. Tu jest poczekalnia, w której aby się spodobać, musimy np. jeść obiad cyrklem. Do tekstu..
Imperium zła
Andrzej Koraszewski (18-04-2013)
Podczas gdy policja w Bostonie przegląda kilometry taśm z ulicznych kamer, poszukując osoby lub osób, które mogły być związane z zamachem na mecie maratonu w Bostonie, na islamistycznych forach internetowych wrzawa radości. Angielskojęzyczny magazyn Al-Kaidy "Inspire" publikował wcześniej instrukcje robienia domowej produkcji bomb, również tego typu, jakie zostały użyte w Bostonie. Do tekstu..
Główny konflikt na Bliskim Wschodzie rozgrywa się między muzułmanami
Barry Rubin (18-04-2013)
Konflikt między muzułmańskimi wyznaniami: sunnitami i szyitami, w znacznej mierze zastąpił konflikt arabsko-izraelski, stając się główną areną walk na Bliskim Wschodzie. Podczas gdy spór arabsko-izraelski pozostanie na ogół, choć nie zawsze, na polu utarczek słownych, wojna między sunnitami a szyitami toczy się na wielu frontach i jest powodem poważnego rozlewu krwi. Do tekstu..
Neutralna nauka
Jerzy Neuhoff (18-04-2013)
Religia, która kiedyś decydowała o wszystkim, teraz żąda, aby jej dano spokój, nie odbierano resztek tego pola, na którym sobie spokojnie i dostatnio egzystuje. Pamiętając minioną chwałę i siłę, nadal poniektórzy jej funkcjonariusze roszczą sobie pretensje do zawiadywania nauką i życiem swoich wyznawców. Robią to, pozornie dystansując się od ewidentnych baśniowych wątków, które do niedawna były niewzruszonymi kanonami wiary, ale czynią to tylko wtedy, gdy są do tego zmuszeni rozwojem nauki i na wąski użytek. Do tekstu..
Popyt i podaż cudów, czyli Curiosity i Sokółka
Andrzej Koraszewski (17-04-2013)
Przegląd cudów XXI wieku wskazuje na staranne badanie rynku przez producentów cudów. Cuda produkowane są raczej tam, gdzie jest na nie wysoki popyt, nie ma ich w Skandynawii, Wielkiej Brytanii czy w Czechach. Natomiast, jak przypomniał nam Szymon Hołownia, zdarzają się w Ameryce Łacińskiej i obecny papież ma doświadczenia w dziedzinie badania cudów. Zdarzają się również w Polsce, ale raczej na ścianie wschodniej. Do tekstu..
Roślina
Lucjan Ferus (17-04-2013)
Gdzie jest jednak powiedziane, że tylko to ma wartość, co ma szanse długiego istnienia? Czy kwiat jest przez to mniej piękny, iż jest krótkotrwały? Czy motyl mniej podoba się nam, iż jego piękno jest efemeryczne? Jeśli się mówi, że małe jest piękne, to dlaczego również pięknym i wartościowym nie miałoby być to, co krótkotrwałe i ulotne? Dlaczego? Do tekstu..
Antysemityzm powodem niepowodzenia Wiosny Arabskiej
Ahmad Hashemi (16-04-2013)
Jestem głęboko przekonany, że jeśli mamy ustanowić zdrowe, tolerancyjne społeczeństwo, które respektuje różnice i dąży do pluralistycznej demokracji, musimy zaakceptować, że Żydzi i społeczność żydowska były nieodłączną częścią naszych społeczności. To zatwierdzenie współistnienia stanowi sedno cywilizacji dzisiaj. "Wiosna Arabska" bez tolerancji religijnej, spoczywająca na silnych postawach antysemickich, nie może przynieść autentycznej demokracji i wolności. Na pokojowym i demokratycznym Bliskim Wschodzie wszyscy mogą prosperować i rozkwitać. Do tekstu..
Anatol Ulman 1931-2013
Andrzej Koraszewski (15-04-2013)
W dniu 14 kwietnia, po długiej chorobie zmarł Anatol Ulman, przez pewien czas pisał dla "Racjonalisty" felietony, znacznie dłużej pisał rzeczy, które raziły tak wielu, że często woleli Go nie publikować. Urodził się w 1931 roku a o sobie samym pisał: "...nie podzielam trądu wszechpolskiego nacjonalizmu oraz nie noszę masek myślowej obłudy, bowiem lubię, jak to głupi, bardzo się sprzeciwiać utrwalonemu". Do tekstu..
Lewica – społeczna czy autorytarna?
Paweł Woźniak (15-04-2013)
Ostatni tydzień to wysyp informacji na temat formuły oraz składu gości zaplanowanego przez Sojusz Lewicy Demokratycznej na czerwcowy Kongresu Lewicy. Wśród honorowych gości zgodnie z zapowiedziami kierownictwa Sojuszu mają znaleźć się trzej byli prezydenci III Rzeczpospolitej Polskiej - gen. Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski. Do tekstu..
Opowieść o dwóch republikach: Korei Północnej i Południowej
Abdulateef Al-Mulhim (15-04-2013)
Korea Południowa stała się krajem pracujących i wykształconych ludzi, podczas gdy Korea Północna nauczyła swoich ludzi jak wylewać krokodyle łzy, kiedy umierają ich przywódcy i nie zwracać uwagi na puste brzuchy. Korea Północna osiągnęła minimalny rozwój. Rządził nią Kim Ir Sen, który jest jedynym rządzącym martwym prezydentem w historii ludzkości. Ogłoszono go wiecznym prezydentem po jego śmierci 8 lipca 1994 r. Do tekstu..
Fresco, czyli świeży?
Jerzy Neuhoff (14-04-2013)
Jeden z forumowiczów, po obejrzeniu w TV filmu "Zeitgeist", zadał dwa proste pytania: "Co myślicie o ich analizie obecnego systemu społeczno-gospodarczego, ich propozycjach zmian?" i "Czy istnieją realne szanse ich realizacji czy to utopia?" Zainteresowałem się, więc tymi filmami oraz wypowiedziami dyskutantów, nie tylko z forum Racjonalisty. Do tekstu..
Czy możemy uratować świat przez zremiksowanie życia?
Ed Yong (14-04-2013)
Popatrzmy na stymulującą rozrost korzeni bakterię. Zdobyła drugie miejsce w 2011 r. w iGEM (International Genetically Engineered Machine) - konkursie talentów, gdzie zespoły studentów projektują i budują nowe maszyny genetyczne, które rozwiązują problem, używając standaryzowanych "części". Mają 10 tygodni. Podczas gdy wielu studentów podczas swoich projektów wakacyjnych wykonuje obrzydliwie nudne czynności, współzawodniczący w iGEM majsterkują w laboratoriach zanim zaczną programy doktoranckie. Do tekstu..
Jako że Pan gbur – wystawić za mur!...
Alexander Haus (13-04-2013)
Od laureata Pokojowej Nagrody Nobla oczekuje się czegoś więcej niż tylko "relatywnego" dystansowania się wobec skrajnych poglądów ideologicznych. Wałęsa zapytany o stosunek do mniejszości seksualnych, wypowiedział się w sposób kategoryczny, choć bez złych intencji, i dał się ponieść swojemu chaotycznemu myśleniu podsycanemu przez absurdalny i dyskryminujący dogmat katolickiej wiary, zaznaczając, iż jest "człowiekiem starej daty". Wina jest bezsporna, lecz nie wymaga radykalnego wyroku Do tekstu..
E-wolucja zamiast (r)ewolucji
Anna Salman (13-04-2013)
Prawdę powiedziawszy mało jest rzeczy, w które wierzę, jednak jedną z nich jest przekonanie o możliwości uruchomienia potencjału społecznego, i to mimo naszych historycznych zaszłości. Czas kryzysu sprzyja temu najbardziej, bo w sytuacjach skrajnych mamy dwie możliwości - zmiana sposobu widzenia świata albo rozwiązania siłowe. Do tekstu..
Nie dla nienawiści
Andrzej Koraszewski (13-04-2013)
Katarzyna Wiśniewska pisze, że rocznicę katastrofy smoleńskiej spędziła na mszach. Odwiedziła cztery kościoły w różnych miejscach i różnych godzinach. Jak pisze, była "na mszach odprawianych dla dwóch różnych Polsk - tej krzyczącej na Krakowskim Przedmieściu, że dla premiera kulka w łeb, i tej, która od Pałacu prezydenckiego trzymała się w środę jak najdalej." Do tekstu..
Czy wierzący wierzą szczerze?
Jacek Tabisz (12-04-2013)
Zapewne ten i ów wierzący czytający niniejszy tekst poczuje oburzenie. Ale czy słusznie? Czy jeśli wiara ma być szczera, starczy poprzestać na wpływie otoczenia i dać się unieść fali? Przecież wszyscy mają ojców, i wielu z tych ojców skłania swoje dzieci do "jedynie słusznych" wierzeń. Czy można się z tego wybronić przekonaniem, że urodziło się po prostu we właściwym miejscu, a inni mieli pecha i gorszych ojców? Do tekstu..
Z witriolem na in vitro
Andrzej Koraszewski (11-04-2013)
Według sondażu CBOS z października 2012 stosowanie in vitro przez małżeństwa akceptuje 79 proc. Polaków, a przez heteroseksualne pary będące w związkach nieformalnych - 60 proc. Sprawa jest intrygująca, bo dla in vitro jest wyższe poparcie społeczne niż dla środków antykoncepcyjnych i to również wśród osób starszych i mniej wykształconych. Do tekstu..
Książę Machiavellego – władca bezwzględny w działaniu
Anna Macha - Aslanidou (11-04-2013)
Borgia, pomimo popełnionych przez niego zbrodni, budzi szacunek Machiavellego, był jego zdaniem bardzo dobrym politykiem, znawcą charakterów ludzkich, którą to umiejętność wykorzystywał w swych rządach. W opinii większości historyków, zarówno Borgia jak i Machiavelli, byli ludźmi zepsutymi i pozbawionymi moralności. Nawet jeśli w istocie tak było, w przypadku Cezara Borgii, to zdaniem filozofa florenckiego etyka i moralność w rozumieniu chrześcijańskim niewiele mają wspólnego z prowadzeniem rządów. Do tekstu..
List irackiego Żyda (10-04-2013)
Słyszeliśmy to wszystko przedtem od twoich bojkotujących Izrael towarzyszy: dziesiątków modnych opiniotwórców, akademików i artystów. Naprawdę wierzą oni w ten zgrabny paradoks: prześladowany naród jest teraz prześladowcą innego narodu. Czy Żydzi, ze wszystkich narodów, nie powinni być inni? Do tekstu..
„Optysynchronizm” a postęp
Norbert Paprocki (10-04-2013)
Dla postępu ludzkości ważna jest więc naturalna (czyli stymulowana racjonalizmem) śmierć idealizmu; mitów, przesądów, legend, religii i innych, również świeckich dogmatycznych ideologii takich jak postmodernizm czy komunizm. Postęp nie jest "naturalny", czy "nieuchronny", w takim sensie w jakim nieuchronna jest fotosynteza czy ruchy tektoniczne. Wszystko, co dzieje się w naszym ludzkim świecie wymaga zarzewia w formie odpowiedniej mentalności. Do tekstu..
Powracająca fala
Andrzej Koraszewski (09-04-2013)
Więzień wielokrotnie utrzymywał w rozmowach, że teologia to rapsodia poronionych nonsensów, w których poutykane są moralne doktryny filozofów, przeplatane poetycką fikcją i chimerycznymi opowieściami. Wyśmiewał święte pisma, nazywając Stary Testament bajkami Ezdrasza, co było aluzją do Bajek Ezopa. Wyśmiewał Chrystusa, mówiąc, że nauczył się magii w Egipcie, co pozwoliło mu na robienie sztuczek nazywanych cudami. Do tekstu..
Kto daje więcej?
Khalid Muntasir (09-04-2013)
Kiedy zbierają się magnaci Internetu i mediów społecznościowych, odkładają na bok swoje współzawodnictwo i deklarują fundusz w wysokości 33 milionów dolarów na badania medyczne nad nieuleczalnymi chorobami, które to badania przedłużą życie ludzkie - nie umiem powstrzymać się od okrzyku "niech żyją potomkowie małp i świń", jak ich określił egipski prezydent Muhammad Mursi i jego ruch. Do tekstu..
Ataki na Oświecenie i "bez-rozumie"
Radosław S. Czarnecki (08-04-2013)
Czym jest "bez-rozumie". To pojęcie przeciwstawne racjom rozumu, które są z kolei podstawą nowożytnej filozofii w naszym kręgu cywilizacyjno-kulturowym, myślenia które legło u źródeł kultury euro-amerykańskiej (czy inaczej - łacińsko-atlantyckiej), postaw społecznych tworzących od ponad trzech stuleci to co nazywa się modernizmem i nowoczesnością. Do tekstu..
Europa: plusy, fusy i minusy
Mirosław Woroniecki (08-04-2013)
Europa stoi przed poważnym wyborem kierunku rozwoju, gdyż chyba nikt nie ma już wątpliwości że wybór ten jest wyborem pomiędzy dotychczasowymi zasadami funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej, a próbą ich zasadniczej modyfikacji bez odebrania gospodarce skuteczności wynikającej z własności prywatnej, wolnej konkurencji i swobód wynikających z traktatów europejskich tj. m.in. swobody przepływu towarów, dóbr i usług, kapitału i ludzi. Do tekstu..
Na początku było słowo...
Marcin Kruk (07-04-2013)
najwyraźniej jakiś pył gwiezdny dostał się do gardła, ale odchrząknął i ciągnął dalej. Mówił, iż wiemy, że wszechświat ma nieco ponad 13 miliardów lat, ale nie wiemy co było wcześniej, ani co było przyczyną jego nagłego początku. Czy możemy powiedzieć, że od tego momentu zaczyna się wieczność? Nie, odpowiedział sam sobie, gdyż wieczność z definicji nie ma początku, ani końca. Do tekstu..
"Pieśń Najwyższego", jako zapomniany fundament europejskiej tożsamości
Michał Zinowik (07-04-2013)
Ludy barbarzyńskie w większości nie używały pisma, informacje o zamierzchłych, przedchrześcijańskich systemach wartości prawie nie zachowały się do czasów nam współczesnych. Wyjątkiem jest średniowieczna Skandynawia, gdzie dzięki stworzonemu tam pismu runicznemu, spisano swoje mity i wierzenia, zachowując tym samym wzorce postępowania, przekazujące niekiedy wprost, niekiedy zaś w formie wzorców osobowych, ich system wartości i wypływającą z nich koncepcję etyki. Do tekstu..
Co nauka i religia odkryły w zeszłym roku?
Jerry Coyne (06-04-2013)
"Kwestia prawdy jest równie centralna w [religii], jak jest w nauce. Wiara religijna może kierować człowieka w życiu lub wzmocnić jego stanowisko wobec śmierci, ale jeśli nie jest rzeczywiście prawdą, nie może zrobić żadnej z tych rzeczy i nie będzie niczym poza iluzorycznym korzystaniem z pocieszającej fantazji". -John Polkinghorne Do tekstu..
Spełnione proroctwo
Jerzy Neuhoff (06-04-2013)
Wszystkie wzniosłe słowa na temat dobra, to dekretowanie, czyje słowa mówione są z wielkiej litery, a czyje z małej, dobre są do głoszenia z ambony, kiedy to wpadają jednym uchem, o ile wpadają, a drugim jeszcze szybciej wypadają. Nie jest przy tym ważne, czy wypowiedział je Leibniz, Planck czy ktokolwiek inny, czy mają sens czy też nie, ważne jest żeby ładnie brzmiały. Do tekstu..
O Hello Kitty, pedofobii i seksie
Robert Gburek (05-04-2013)
Kościół jak każda firma ma swoją strategię. Strategia większości kościołów i innych podobnie zbędnych organizacji polega na kreowaniu na własne potrzeby problemów lub konfliktów w celu legitymizowania własnego istnienia. Bez właściwej postawy wobec stworzonego problemu światu grozi jego eskalacja. Do tekstu..
Wysuszyć źródła islamskiego ekstremizmu 
Aziz Al-Hajj (05-04-2013)
Kiedy muzułmanie skarżą się dzisiaj na tak zwaną islamofobię na Zachodzie z pewnością wiedzą, że wraz z zachodnimi grupami rasistowskimi, które są zwalczane przez świeckie i demokratyczne reżimy zachodnie, na Zachodzie narosły w ostatnich latach obawy dotyczące diaspory islamskiej, a nawet dotyczące samego islamu. Te obawy, nie wyrastają z jakiegoś psychologicznego kompleksu przeciwko islamowi i muzułmanom, ale raczej z koszmarnych zbrodni popełnianych przez muzułmanów w imię religii Proroka Mahometa i Świętego Koranu. Do tekstu..
O sytuacji Koptów w Egipcie
Alaa Al-Aswany (04-04-2013)
Bycie muzułmaninem w Wielkiej Brytanii oznacza od pierwszej chwili świadomość, że jest się innym. Jeśli jesteś uczniem, twoi koledzy rzucają na ciebie zaciekawione i oszołomione spojrzenia, kiedy wychodzisz z klasy, gdy pora na lekcję religii. Jeśli chodzisz gdzie indziej na lekcje religii razem z kolegami muzułmańskimi, musisz się ich trzymać blisko i mieć ich ochronę, żeby nikt nie wyśmiewał twojej religii ani nie zranił ciebie. Do tekstu..
Dobroczyńca czy szarlatan?
Radosław S. Czarnecki (04-04-2013)
Yunus założył Grameen Bank udzielający mieszkańcom Bengalu Wschodniego niewielkich pożyczek na rozkręcenie drobnej przedsiębiorczości, zakup potrzebnych materiałów, itp. Klientami tego banku, który nie wymaga zastawów, są najczęściej kobiety (96%), pożyczające 12-15 dolarów. Do tekstu..
Darwin
Andrzej Koraszewski (03-04-2013)
Ze względu na szacunek do Największego szczeniakowi daliśmy na imię Darwin, ponieważ to gołębie i psy były inspiracją Największego, uświadamiając mu, że jeśli człowiek może przez selekcję doprowadzić do tak wielkiej różnorodności w jednym gatunku, to dysponująca ogromną ilością czasu natura, może powodować zmiany prowadzące z czasem do specjacji i powstawania nowych gatunków. Do tekstu..
Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło
Jacek Tabisz (03-04-2013)
Stała się, moim zdaniem, rzecz niezwykle ważna i w naszych polskich realiach niezwykła. Otóż wydana została ateistyczna książka dla dzieci, autorstwa znanego z "Humanizmu ewolucyjnego" Michaela Schmidta - Salomona (treść) i Helge Nyncke (rysunki). Tłumaczem jest mieszkający w Niemczech Andrzej Lipiński. Na ostatniej stronie książeczki znalazły się symbole dwóch jej patronów medialnych i ideowych, czyli jak możecie się domyślić, stylizowana galaktyka Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i sylwetki ludzkie wpisane w "H" będące symbolem świeckiego humanizmu, a w naszym wypadku Towarzystwa Humanistycznego. Do tekstu..
Tania energia w regionie North East w Anglii
Matt Ridley (03-04-2013)
W Wielkiej Brytanii, stoimy w obliczu stagnacji. Jedną z przyczyn, dla których jako kraj nie mamy udziału w dzisiejszym wzroście, jest - moim zdaniem - polityka dążenia do drogiej energii: subsydiowanie kosztownej i zawodnej energii wiatrowej i z biomasy, a równoczesne rezygnowanie z węgla i opóźnianie wydobycia gazu. Do tekstu..
bunga-bunga.gov.pl
Mariusz Agnosiewicz (02-04-2013)
Kiedy biskup Głódź spił w samolocie do Charkowa Kwaśniewskiego, głośno było jedynie o Kwaśniewskim, choć w wyemitowanym przez TVN materiale widać było, że biskup polowy szwendał się za prezydentem po pokładzie samolotu. W 2007 uczestniczka delegacji pisała w Przewodniku Katolickim dlaczego zatajono Głódzia. Jeszcze bardziej pozamiatano, kiedy arcybiskup spił ekipę Komorowskiego, kiedy przedstawiciel marszałka chwiejnie niosąc wieniec omal nie wpadł do grobu Anny Walentynowicz... Do tekstu..
Przeciw judaizacji Jerozolimy
John Roy Carlson (02-04-2013)
Tej nocy dzielnica żydowska została podpalona i płonęła od jednego końca do drugiego, olbrzymi pożar konsumujący wszystko, co pozostało po poprzednich pożarach. Fotografowałem to całopalenie z dachu szkoły. Miasto, w który Żyli mieszkali niemal bez przerwy przez trzy i pół tysiąca lat, zostało zniszczone jak nigdy przedtem - była to gruntowniejsza robota niż kiedy zrównał je z ziemią Tytus, bo starożytny generał rzymski nie miał dynamitu ani karabinów i pocisków ze znakami armii Jego (brytyjskiej) Królewskiej Mości. Do tekstu..
Uwikłani w demokrację, neoliberalizm, czy neofeudalizm?
Anna Salman (02-04-2013)
Był czas, gdy sceptycznie podchodziłam do twierdzenia, że Kościół popiera demokrację. Przemyślawszy zagadnienie muszę przyznać, że jest to jedyny ustrój, w którym ta instytucja, zrzeszając większość obywateli danego kraju, może realizować swoje interesy, nawet bez oficjalnych nacisków. Ostatecznie władze, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym są zobowiązane do lojalności wobec kościelnych zwierzchników. Do tekstu..
Nie ma sprzeczności między nauką i religią
Andrzej Koraszewski (01-04-2013)
Trudno bronić często stawianej przez ludzi religijnych tezy o braku sprzeczności między religią i nauką. Na poziomie jednostek daje się ją czasem utrzymać, ponieważ każdy człowiek może bez trudu wyznawać sprzeczne ze sobą poglądy - wymaga to tylko jednego założenia: że wierzący naukowiec całkowicie ignoruje swojego Boga i swoją religię, kiedy uprawia naukę i przynajmniej częściowo ignoruje swoją wiedzę o nauce, kiedy praktykuje religię. Niezachodzenie na siebie magisteriów nauki i religii wymaga umiejętności paralelnego akceptowania myślenia magicznego i racjonalnego. Do tekstu..
To jest pogoda, a nie zmiana klimatu
Matt Ridley (01-04-2013)
Kiedy jakiś nudziarz powie ci w pubie, że ten zimny miesiąc jest spowodowany topnieniem lodu na Morzu Arktycznym zeszłego lata, spytaj go, czy to samo zdarzyło się w 1963 r. W każdym razie, nawet gdyby były dowody zmieniającej się pogody, obwinianie zmiany klimatycznej za każde zdarzenie pogodowe jest w najlepszym wypadku oznaką lenistwa, a w najgorszym nieuczciwości. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365