Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.774.597 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 718 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mostem między przekonaniami oddzielonymi największą przepaścią jest szlachetność"
Przegląd wyników wyszukiwania

Ukryte mechanizmy plutokracji
Damian Zapora (29-09-2014)
W 2007 rozpoczął się kryzys spowodowany słabą spłacalnością kredytów subprime. Kredyty te były oferowane między innymi osobom niemającym praktycznie żadnej szansy na ich spłacenie. Gdy kredytobiorcy przestali spłacać swoje kredyty, banki zaczęły przejmować ich nieruchomości i je sprzedawać. Ceny nieruchomości zaczęły spadać. Banki doznały poważnych strat. Okazało się, że stoją na krawędzi upadku. Zatem rząd zaczął udzielać bankom bardzo nisko oprocentowanych pożyczek, w sumie, uwaga: 1,9 biliona dolarów! Ta suma wystarczyłaby nie tylko, by krótkotrwale wesprzeć w spłacie pożyczkobiorców pożyczek subprime, ale wystarczyłaby, z nawiązką, na całkowite spłaty tych pożyczek. Taki skandal nazywa się "socjalizm dla bogaczy, wolny rynek dla biedaków". Do tekstu..
Pitagoreizm czyli Filolaos z Krotonu i jego szkoła
Kamil Wieczorek (23-09-2014)
Pitagorejczycy, tak samo jak orficy, upatrywali sens życia ludzkiego w życiu pośmiertnym. Jednak mieli inne zdanie co do środków mających służyć osiągnięciu celu. Orficy oddawali się różnym misteriom, podczas których w ekstazie mieli zjednoczyć się z bogiem. Natomiast pitagorejczycy upatrywali te środki w oddaniu się, w poświęceniu się badaniom i studiom. To właśnie nauka miała doprowadzić ich do oczyszczenia. Do tekstu..
Świat w jednym miejscu – problemy globalizacji w mediach
Anita Mycak (21-09-2014)
Widowiska, w które media przeobrażają katastrofy wzmacnia codzienną obojętność. Ilość ofiar jest już dla nas tylko pustymi liczbami - jedyne z czym mi się to kojarzy to publiczne egzekucje w zeszłych stuleciach, by zastraszać obywateli lub "przyzwyczaić" do obcowania ze śmiercią. Długofalowe skutki takich działań przyczyniają się do odgradzania się od "tamtej części świata". "Tamtej", czyli przepełnionej obrazami wojny, zbrodni, chorób, a przede wszystkim głodu. Do tekstu..
Czy rządy Kopacz przyniosą nam większy pragmatyzm gospodarczy?
Mariusz Agnosiewicz (20-09-2014)
Uosobieniem pragmatycznej realpolitic w Polsce jest dla mnie Stanisław August Poniatowski, który zdawał sobie sprawę, że wprowadzenie oświeconych reform w ówczesnym układzie sił w kraju jest niemożliwe. Dlatego też pozwolił najpierw nakraść się wpływowym nieuczciwym, by dali mu spokój. Dzięki temu powstała rzecz wyjątkowa: pierwsze ministerstwo edukacji w Europie, które zostało zasilone znacjonalizowanym majątkiem jezuickim. Dziś jednak nie chce się już pamiętać, że powstało ono razem z największą aferą defraudacyjną w polskiej edukacji. Jak ujął to Cat-Mackiewicz: Poniatowski pierwsze koryto wylał dla świń, a gdy świnie się już nakradły ich miejsce zastąpili "ekstraprzyzwoici". Do tekstu..
Papież Franciszek rehabilituje teologię wyzwolenia
Ksawery S. Piwocki (18-09-2014)
W wywiadzie dla największego dziennika hiszpańskiego El Pais teolog wyzwolenia Leonardo Boff powiedział, że Kościół nigdy nie był apolityczny, bo jako instytucja społeczna przez wieki uprawiał politykę, tyle że była ona raczej prawicowa i sprzymierzona z tronem. "Dopiero kiedy Kościół ujął się za biedakami, ludźmi bez ziemi, Indianami, potomkami czarnych niewolników, za bezdomnymi i innymi wykluczonymi, oskarżono go o polityczność." Teologię wyzwolenia zgnietli do spółki Jan Paweł II z prawicowymi dyktatorami i posiadaczami wielkiego kapitału. Obecnie odżywa. Do tekstu..
Geopolityka energetyczna
Witold Michałowski (18-09-2014)
W 2005 Aleksandr Todijczuk, ówczesny szef UKRTRANSNAFTA, wygłosił następującą opinię: "Nie wszyscy jeszcze rozumieją, że Rosja uparcie odtwarza własne "imperium energetyczne" i jeśli jej się to uda, to na wschód od Unii Europejskiej powstanie region energio-tranzytowy pozbawiony jakiejkolwiek samodzielności, z ośrodkiem decyzyjnym w Moskwie. Taka sytuacja zaś będzie stanowiła zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego wszystkich państw Europy Środkowej włącznie z Polską, Słowacją, Węgrami oraz trzema krajami bałtyckimi. Do tekstu..
Tańce wojenne
Paul Craig Roberts (17-09-2014)
Powodem, dla którego Waszyngton demonizuje przywódcę danego państwa i to państwo, jest umożliwienie stworzenia okoliczności, które Waszyngton wykorzysta, by użyć siły przeciwko temu przywódcy i jego państwu. Ustawa Senatu USA Nr S.2277 wzywa do stworzenia sił zbrojnych na granicy Rosji oraz podniesienie statusu Ukrainy do rangi "Sojusznika USA", aby wojska amerykańskie mogły na miejscu uczestniczyć w wojnie z "terrorystami" na Ukrainie. Do tekstu..
...ani żadnej rzeczy, która jego jest
Ziemowit Ciuraj (15-09-2014)
Pamiętam, jak to na lekcji religii, podczas której odbywał się rodzaj egzaminu z Katechizmu przygotowującego nas do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, obejmującego w swojej najważniejszej części znajomość Dziesięciorga Przykazań, jeden chłopczyk pomylił się przy numerze dziewięć i wyrecytował "Nie pożądaj bliźniego swego", na co ksiądz zareagował chyżo, uściślając "żony bliźniego". Owa nerwowa korekta wywołała z kolei wesołość kilku mam obecnych podczas tego doniosłego momentu, której szerszy kontekst odczytać zdołałem dopiero z czasem. Do tekstu..
Filmowi podglądacze
Marcin Łętowski (13-09-2014)
Stale porusza się kwestie wszechobecnego monitoringu i inwigilacji. Zanik prywatności uzasadnia się względami bezpieczeństwa, obrony przed terroryzmem. Dużo się też mówi o naszej nieodpartej ciekawości życia innych. Z jednej strony chcemy chronić swą prywatność, z drugiej w dobie mediów społecznościowych jakby lubimy być podpatrywani, wyjawiać publicznie szczegóły naszego życia. Warto zająć się tymi zagadnieniami, odwołując się do kilku filmów. Do tekstu..
Czy warto dziś czytać Sienkiewicza?
Mariusz Agnosiewicz (09-09-2014)
Prezydencki projekt "Narodowego Czytania" polskich klasyków brzmi dobrze. Szkoda tylko, że zaczął się od Romantyzmu i póki co pomija dzieła oświeceniowo-pozytywistyczne. Z punktu widzenia patriotyzmu wojennego Sienkiewicz pokazał, że odbudowa Polski wiedzie przez front. Zbudował wielką mitologię upadku i odbudowy Polski. Problem w tym, że jest to mitologia fałszywa historycznie i szkodliwa społecznie. To nie niechęć szlachty do wojowania w imię interesów Wazów zniszczyły dawną Rzeczpospolitą, lecz właśnie szał wojenny XVII w. Orędzia wojenne w Polsce mogą dziś głosić jedynie ci, którzy bardzo źle Polsce życzą. To jak podżeganie do samobójstwa. Do tekstu..
Torquato Tasso - ostatni trubadur
Marcin Śrama (05-09-2014)
Był najwybitniejszym włoskim poetą XVI wieku, który został twórcą narodowej epopei Francuzów. Jego życie złamał romans z siostrą księcia, za co stanął przed trybunałem inkwizycyjnym, popadł w depresję i trafił do zakładu psychiatrycznego. Poddany krytyce przez ówczesne elity, zaczął się samooskarżać o herezję - zadawał sobie pytanie, jak mógł w dziele opiewającym bohaterskie czyny w obronie wiary opisywać miłość jednego z rycerzy katolickich do muzułmanki. Do tekstu..
Technologiczno-gospodarczy front II wojny światowej
Mariusz Agnosiewicz (02-09-2014)
Czesław Iberszer, więzień obozów koncentracyjnych, w swych powojennych wspomnieniach pisał, że w roku 1943, wśród polskich robotników przymusowych popularne stało się hasło: "Uczmy się na wrogu, byśmy mogli być przydatni przy odbudowie kraju". Wzięło się ono stąd, że naziści wytworzyli takie rozwiązania technologiczno-gospodarcze, które dawały im atuty wobec sąsiadów. Postawa ta dała faktycznie owoce po wojnie, kiedy reaktywowano szereg polskich fabryk w miejscach, gdzie funkcjonowały fabryki nazistowskie. Już w starożytności Owidiusz radził: "Dozwolone jest uczenie się od nieprzyjaciela". Amerykanie zachłannie wchłonęli nazistowskich uczonych, lecz w dzisiejszej Polsce jakiekolwiek uwagi poświęcone gospodarce III Rzeszy są traktowane jako skrajnie niepoprawne politycznie. Skoro jednak polscy więźniowie obozów koncentracyjnych mieli na ten temat zupełnie inne zdanie, zobaczmy, co mogło nimi kierować. Do tekstu..
Religia kontra Stand-up
Tomek Biskup (02-09-2014)
W stand-upie zasadniczo chodzi o to, żeby przypieprzyć. Ta formuła komediowa odróżnia się od tradycyjnego, znanego w Polsce, kabaretu dużym natężeniem agresji. Stand-uperzy atakują wszystko, ale najchętniej te punkty, które mogą się okazać bolesne. Z logicznego punktu widzenia zdawałoby się, że ludzi najbardziej będą dotykać ataki wymierzone w różnice ekonomiczne, bo to przecież od pieniędzy zależy czy przeżyją kolejny dzień Do tekstu..
Podświadomość czy mózg – sedno problemu
Olgierd Żmudzki (01-09-2014)
Przez minione 25 stuleci powstało kilkadziesiąt teorii poznawania świata, bardzo różniących się od siebie. Niektóre z nich były intelektualnie ciekawe, jak choćby koncepcja Platona o ludziach, którzy poznają świat poprzez obserwacje cieni, które są rzucane na ściany jaskini, gdzie przebywają, czy relacje między wrażeniami a ideami u Hume'a. Jednak niezależnie od walorów intelektualnych, teorie te nie dawały pewnej wiedzy o sposobach poznawania świata, wiedzy, którą by można zweryfikować. A taka wiedza staje się w coraz szerszym zakresie dostępna dzięki postępom neuronauk i dyscyplin z tą dziedziną związanych Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365